Engeland zal de staf in Abadan beschermen wanneer Perzië tekortschiet Wapenstilstandsconferentie in Kaesong is mogelijk slechts tijdelijk afgebroken Treinbotsing bij Metz Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ciarence Streit Europese defensie-commissaris met vérstrekkende bevoegdheden De brand in hotel „De Zwarte Boer5 Noordelijke verklaringen munten niet uit door duidelijkheid Britse regering laadt verantwoordelijkheid op Mossadeqs schouders Duidelijke waarschuwing op De laatste vacantiedag Het woord is aan Hotel ,,De Wereld" gerestaureerd Harriman naar Tito? Regering vindt radio en televisie gevaarlijke media Twaalf doden, vele gewonden Partijen van Havenga en Malan fuseren Hervé Alphand stelt voor: IgeJAARGANG No 39 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 203 Uitgave van de Grafische. Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS VIER MAANDEN geleden dat de Amerikaan Clarence Streit, de grote strijder voor Atlantische Federale Unie, in een Europese tournée negen landen van West-Europa bezocht. Ook het onze. In ieder land vond hij nu alle deuren, die hij wilde binnengaan, voor zich geopend. In Frank rijk werd hij bijvoorbeeld ontvangen door president Aurioi, door Pleven, Jean Mon- net, generaal Eisenhower, Herriot, Bidault, Moilet, Ramadier, Robert Schuman, in En- seland' door Morrison, Lord Salisbury, Ar nold Toynbee, in Duitsland door Adenauer enz, Zelf heeft hij in een rapport, na zijn rejs in Amerika uitgebracht, in typisch- Amerikaanse stijl opgesomd dat hij vier- en-dertig „top-level" staatslieden gespro ken had plus één-en-zeventig diploma ten, drie-en-vijftig vakbondleiders, acht enveertig partijleiders, vier-en-dertig lei- dbrs van grote bedrijven, zes-en-twintig leiders der wetenschap en honderd-een-en- twintig hoofdredacteuren en andere jour- nalisten 387 gesprekken in totaal. Hij had in de drie maanden, die zijn Europese reis kostte, bovendien twee-en-dertig rede- wringen afgestoken. Dit is slechts statistiek, geen snoeverij. Streit heeft haar alleen aangevoerd om aan te tonen, op welke wijze hij zich van de stemming in West-Europa op de hoogte heeft gesteld. Hij is trouwens geen Ameri kaan van het soort dat iedereen hard op de schouder slaat en bij zijn voornaam noemt, de Nachtwacht van Rembrandt alleen in teressant vindt omdat hij nog nooit een schilderij heeft gezien dat is schoongemaakt en Europa „doet" in een ren van een paar weken. Er zijn zulke Amerikanen, maar er rijn ook andere, in grpte verscheidenheid. Dat is ook begrijpelijk', want hun land is niet vergelijkbaar met Nederland of zelfs met Frankrijk of Engeland. Het is een werelddeel, veel groter dan Europa, inge deeld in acht-en-veertig staten die in Fede rale Unie verenigd zijn en daarom een hecht staatkundig geheel vormen, bevolkt met honderdvijftig millioen mensen die tot lal van rassen behoren. Zij leven in stre ken met grote klimaatsverschillen en vol gens sterk-uiteenlopende levensstandaard. Sommigen van hen met name de „New Englanders" doen in hun optreden zo sterk aan Europeanen denken, dat men hen zonder hun accent voor Engelsen zou hou den. Tot dezulken behoort Streit. Als een ran de 121 persmannen met wie hij in het voorjaar over stemming en opvattingen in West-Europa gesproken heeft ook ons overkomt het, geïnterviewd te worden, al vinden wij het een vreemde ervaring leb ik met des te meer belangstelling zijn reisindrukken in het tijdschrift zijner be weging „Freedom and Union" gelezen en met niet minder aandacht zijn verklarin gen in de Commissie voor Buitenlandse iaken van het Amerikaanse Huis van Af- evaardigden.Die commissie te Washing- on aangeduid als „the House Committee on 'oreign Affairs" heeft hem gehoord over >en wetsontwerp betreffende de verstrek ing van zeven billioen dollars steun aan Europa. Tevens over de bij het Congres aanhangige „Atlantic Union Resolution", n deze resolutie, door een groot aantal senatoren en leden van het Huis van Af gevaardigden ondertekend, wordt president 'ruman verzocht om de landen, die het Atlantisch Pact ondertekend hebben, uit te nodigen tot deelneming aan een „Federale Conventie" te Washington. Daarin zou moeten worden beraamd in hoeverre de betrokken volken de principes van vrije federale Unie in toepassing kunnen bren gen. In het najaar zal over de resolutie worden beslist. Atlantische Unie zou de vereniging onder federaal bestuur moeten betekenen van Amerika, het Britse Ge menebest en West-Europa. Clarense Streit, die gesterkt door gunstige ndrukken van zijn Europese reis is terug gekeerd, heeft er voor het House Commit- ee on Foreign Affairs opnieuw met kracht voor gepleit. Een indrukwekkend argument ffl zijn betoog ligt vooral in zijn overtui- dat men de vrije volken niet slechts materieel maar vooral moreel door een sterke idéé moet bewapenen. Hij ziet in dat de democratie zich versterken en uit- oreiden moet; hij begrijpt dat een federale eenheid op zo grote schaal haar een onge- (ende zekerheid zou verschaffen. De ver eniging van Amerika met Europa zou de samenvoeging van grote qualiteiten aan seide zijden van de Oceaan betekenen. Streit drukt die uit in een eenvoudige pas sage als deze: „Ik kwam in Europa diep onder de indruk van de mate van herstel die men reeds bereikt had. Zonder onze iulp zou die niet bereikt zijn. Maar nog minder zou dat mogelijk zijn geweest zon der mensen met zulke vindingrijkheid, ken nis. opvoeding, bekwaamheid, vitaliteit en vrijheidszin als Europa bezit." Hij drukt bet nog korter ook in deze woorden "its „In sommige opzichten weten de Europeanen nog steeds meer dan wij en ziin bekwamer dan wij, terwijl wij hen in andere belangrijke opzichten overtreffen." Ik geloof dat dit laatste ook in Europa tegenwoordig steeds meer erkenning vindt. Europa heeft de leiding der wereld ver loren. Het ziet, ondanks zijn bewondering v°or Amerikaanse durf en daadkracht, niet zonder bezorgdheid de Verenigde Staten tie leiding grotendeels overnemen. Mach tige aantrekkingskracht doet de gedachte aan Atlantische Unie gelden omdat alle talenten en alle energie van het democra tische Westen er in verenigd zouden wor- «n omdat Europa daarin weer zou bunnen deelnemen aan die leiding der we- teJd, die het door de rampzalige twee we reldoorlogen ontglipt is. Streit en zijn beweging, die talrijke pro- minente Amerikanen in haar leiding telt, aohten dit bereikbaar. Als Europeanen zulk Pjan te groot en zelfs „sprookjesachtig" vinden zoals éen minister het in gesprek r^t Streit heeft uitgedrukt zou dat «echts bewijzen dat zij niet meer tot een leidende taak in de wereld geroepen zijn. Men rnag verwachten dat de Federale Con- ventie te Washington, als die door zou &an, beter resultaat zou opleveren. R. P. LONDEN (Reuter) Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken laadt in een gisteravond uitgegeven verklaring de verantwoordelijkheid voor de schorsing van de oliebesprekingen te Teheran en het mislukken van de zending van Stokes op de schouders van Perzië. „Nochtans", aldus deze verklaring, „is Engeland bereid de onderhandelingen met Perzië te hervatten, wanneer van Perzische zijde enige bereidheid wordt getoond de betwiste kwestie in een geest van goede wil en redelijkheid te bespreken en in het licht van de onontkoombare feiten, waartegenover Perzië zich in deze zaak gesteld ziet". De basis van een hervatting der besprekingen moet de formule zijn, die door Trumans bemiddelaar Harriman is voor gesteld en die steunt op de eerste wet op de nationalisatie van de olie op 20 Maart, aldus deze verklaring. Inmiddels zou de Engelse regering haar verzoek aan het Internationale Gerechtshof te Den Haag om een definitieve uitspraak in dit geschil blijven handhaven en zich houden aan de voorlopige uitspraak van het Hof van 5 Juli. Volgens de verklaring van het ministerie wordt het Britse personeel thans van de olievelden teruggeroepen, doch zal een kern van de leiding te Abadan blijven. De Per zische regering blijft verantwoordelijk vol gens het internationale recht voor de veilig heid van deze mensen evenals voor die van alle buitenlanders in Perzië, aldus de ver klaring. De Engelse regering zou zich ge noodzaakt zien de noodzakelijke maatrege len te nemen om hen te beschermen, mocht de Perzische regering in haar verplichting in dit opzicht te kort schieten. Op grond van het onderhoud van Harri man met de Perzische regering had Enge land alle reden te geloven, dat de Perzische autoriteiten niet zouden aandringen op on derhandelen op basis van de tweede Perzi sche nationalisatiewet van 1 Mei, doch in de loop der onderhandelingen werd het steeds duidelijker, dat zij in feite zich hiel den aan de letter van deze wet. „Deze wet, die haastig is opgesteld zonder de nood zakelijke bezinning of overleg met erkende deskundigen, is naar de mening van de Engelse regering niet alleen in de practijk volkomen onuitvoerbaar, doch betekent een' duidelijke schending van de verplichtingen, J9 Vuur uit schoorsteen rieten dak gevallen? Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand, die gistermorgen het bekende hötel „De Zwarte Boer" te Leuvenum grotendeels in de as legde. Men veronderstelt dat de brand in de bouwvallige schoorsteen is ontstaan. Als attractie voor de vacantiegangers, die in het hötel verblijven, werd iedere avond ge stookt in een open haard. Waarschijnlijk heeft zich vuur in de schoorsteen vastge zet, dat later door een scheur op het rieten dak is gevallen. Behalve de familie Sandberg en het per soneel verbleven twintig gasten in "het hötel. Alle gasten, het personeel en de fa milie Sandberg, vluchtten in nachtgewaad naar buiten. Op de eerste verdieping greep het vuur zo snel om zich heen, dat van de inventaris niets kon worden gered. Twee ouden van dagen, een man en een vrouw, konden op het laatste ogenblik door de brandweer worden gered. Een bedrag van f 300, dat twee dienst meisjes voor haar vacantie hadden ge spaard, ging verloren. die de Perzische regering contractueel op zich heeft genomen," aldus de verklaring. Brief van Attlee De Britse premier, Clement Attlee, heeft een brief gezonden aan degenen van de staf van de „Anglo Iranian", die in Perzië zullen blijven. Hij zeide, dat sommige leden van de staf zullen blijven om te tonen, dat de Britse olie-industrie Perzië niet verlaat, dooh bereid blijft tot een overeenstemming, die voorziet in een efficiënte leiding van de Perzische olie-industrie, de veiligheid van de Britse teohnici en het voort doen vloeien van de Perzische olie naar de wereldmark ten". De premier verzoekt de achterblijven- den hun moeilijkheden met geduld te dra gen „totdat de rede zegeviert". Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren op een persconferentie medegedeeld, dat Engeland thans de besprekingen met Perzië over het oliegeschil als „opgeschort" beschouwt. Hij zeide verder dat de raffina derij te Abadan nu en in de naaste toe komst niet zal worden ontruimd. Het Amerikaanse gezantschap in Teheran heeft bekend gemaakt, dat Harriman Vrij dagavond Teheran zal verlaten. Donder dagavond heeft hij een onderhoud van twee uur gehad met premier Mossadeq. STOKES TERUG LONDEN. (Reuter). Richard Stokes, de leider der Britse regerings-delegatie naar Teheran, is heden te Londen teruggekeerd. Stokes zeide bij zijn aankomst: „Gij moet weten, dat ik Teheran verliet in een atmosfeer van vriendschap. Wanneer een maal de kwestie van bevredigende omstan digheden voor de staf in Abadan geregeld is, ben ik er van overtuigd dat met een beetje goede wil aan beide zijden, wij de onderhandelingen kunnen hervatten en tot een bevredigende regeling kunnen ko men". Herder: Verdraag wat het lot brengt; wie volhardt wordt gekroond. Augustus spoedt ten einde en daarmee de zomer vacantie, die weer véél te gauw on< was (volgens de kleinen) en véél te lang geduurd heeft volgens moeder). De laatste dag bracht nog wat zon het is zalig rusten na een zo vermoeiende periode van niets doen! TOKIO (Reuter) Volgens een officiële vertaling van het bericht van radio-Peking over het afbreken der onderhandelingen (eerdere vertalingen hadden verwarring teweeg gebracht, of dit afbreken duurzaam of tijdelijk was) luidde de mededeling van de Noordelijke verbindingsofficier kolonel Tsjang als volgt: „Ik dien allereerst een ernstig mondeling protest bij u in en verwittig u tevens, dat alle bijeenkomsten voor 23 Augustus zijn afgelast. Wij behouden ons het recht voor alle noodzakelijke eisen te stellen en hebben de zaak nog in onderzoek". Volgens de eerdere bekend making van het geallieerde hoofdkwartier had kolonel Tsjang gezegd, dat de besprekingen van gisteren af waren afgelast. Functionarissen van het Amerikaansse ministerie van Defensie tonen er zich afkerig van het afbreken van de besprekingen over een staken van het vuren in Korea als definitief te beschouwen. Zij merken op dat radio-Peking voortgaat in haar berichten eerder te spreken van een opschorten dan van een afbreken der onderhandelingen. De verklaring, dat de besprekingen „voor het ogenblik voorbij zijn" stamt slechts van een ondergeschikte Noordelijke verbindings-officier en is nog niet van gezag hebbende zijde bevestigd. Na het „Amerikaanse bombardement", waarvan de ver bondenen beschuldigd zijn, zou er niet voldoende tijd geweest zijn om een op hoog niveau genomen besluit tot afbreken der onderhandelingen aan de functionarissen te Kaesong over te brengen. Verschillende meningen In diplomatieke kringen in New York zijn verschillende meningen geuit over het afbreken der onderhandelingen in Kaesong. Sommige diplomaten leggen verband tussen het afbreken en de conferentie te San Fran cisco over een vredesverdrag met Japan. De Sovjet-Unie zou kunnen proberen vrede in Korea te gebruiken als „lokaas" of „ruil- Een gedetineerde, die in Groningen door ™ee bewakersvan het Huis van Bewaring naar het gerechtsgebouw werd gebracht, ging °r Plotseling in een drukke winkelstraat •andoor. De bewakers konden hem niet ach- •ei'nalen. Later is de man door de politie «ngehouden, Men is thans begonnen aan het herstel van het in de oorlog ernstig beschadigde hötel „De Wereld" te Wageningen, waarin op 5 Mei 1944 de capitulatie van de Duitse troepen in Nederland aan de geallieerden werd aangeboden. Het herstel blijft beperkt tot het noodzakelijke, daar 't gebouw in de toekomst plaats moet maken voor het hoofdgebouw van de Landbouw-hoge- school. De capitulatiezaal wordt ingericht als restaurant. In een zijzaal wordt een capi tulatiemuseum gevestigd. Wanneer op 13 September het capitula tie-monument op de dilesprong voor „De Wei-eld" door Prins Bernhard wordt ont huld, zullen de restauratiewerkzaamheden zijn voltooid. TEHERAN, (Reuter). Volgens een Ameilkaanse woordvoerder in Tehei-an zal Harriman waarschijnlijk hedenavond naar Belgrado vliegen. Hij zou door maarschalk Tito persoonlijk zijn uitgenodigd. In offi ciële Amerikaanse kringen wilde men geen commentaar op dit bericht geven. Gisteren heeft maarschalk Tito in zijn zomerresidentie te Bied de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Davies, ontvangen. De Britse gezant in Joegoslavië en de plaatsvervangende Joe goslavische minister van Buitenlandse Za ken woonden de bespreking bij. object" om het vredesverdrag zodanig te veranderen, dat het voor de Sovjet-Unie en China aanvaardbaar wordt, aldus deze diplomaten. Anderen menen, dat de Sovjet-Unie en China hun strategische plannen hebben ge wijzigd en niet langer een snelle vrede in Korea nastreven. Weer anderen zijn van mening, dat de Chinezen, die hun veront schuldigingen moesten aanbieden voor het schenden van de neutrale zóne door een gewapend peloton, nu hun prestige willen herstellen door de UNO van schendingen te beschuldigen. Generaal Ridgway heeft inmiddels ver klaard, dat een grondig onderzoek naar aanleiding van „het bombardement van het neutrale gebied van Kaesong" niet heeft aangetoond, dat de aanval door vliegtuigen van de UNO werd uitgevoerd. Protest Radio-Peking heeft een „ernstig protest" van de bevelhebbers in Korea, de generaals Kim Tl Soeng en Peng Teh-Haosai aan ge neraal Ridgway uitgezonden. Hierin wordt gezegd, dat de Amerikanen de volledige verantwoordelijkheid op zich moeten ne men voor de „reeks provocatieve inciden ten" te Kaesong. Het protest eindigt met de woorden: „Wij wachten op een bevredigend antwoord- van u." Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gesproken over de Noor delijke beschuldiging, dat een vliegtuig van de UNO Kaesong zou hebben gebombar deerd. Truman zei: „Er is natuurlijk geen waar heid in de bewering, dat een vliegtuig van de UNO het gebied van Kaesong heeft ge bombardeerd. De onbeduidende aard van het aan de vei-bindingsoffieieren van de UNO getoonde „bewijs" maakt het uiterst twijfelachtig, dat er enig bombardement heeft plaats gevonden. Wij kennen niet de bedoeling van deze nieuwe maskerade van de communisten." Boodschap Radio-Peking heeft hedenochtend de tekst van een in het Engels gestelde bood schap der Noordelijke bevelhebbers in Korea aan generaal Ridgway omgeroepen, waarin wordt verklaard dat „sti'ijdkrach- ten der verbondenen opzettelijk hebben gepoogd de delegatie der Noordelijken te Kaesong te veirmoorden", hetgeen zou zijn geschied „enige uren voordat de bespre kingen werden afgebroken". In de boodschap wordt gezegd dat „deze poging der verbondenen van tevoren was beraamd" en dat zij „een verradeiTijke, meedogenloos en schaamteloos bedreven gruweldaad" is. Vrijheid van voorlichting Naar de mening van de Nederlandse re gering kunnen radio of televisie, die direct treden in de private sfeer van het gezin, naar hun karakter zo gevaarlijk zijn, dat niet verwacht kan worden van de regerin gen, dat zij zich zullen verbinden nimmer op de vrijheid van meningsuiting door deze media inbreuk te maken. Dit heeft de re gering medegedeeld aan de commissie van de U.N.O., die tot taak had een ontwerp- conventie over de vrijheid van voorlichting op te stellen. Daar een voor ieder bevredigende scherp omlijnde formulering van de vrijheid van meningsuiting zelfs in de Nederlandse wet geving tot nu toe niet mogelijk is gebleken, moeten pogingen tot codificatie op inter nationaal peil met enig scepticisme worden beoordeeld. METZ (Reuter). De expresstrein frankfortParijs is vanochtend om 4 uur loor de sneltrein BazelCalais geramd. Tenminste twaalf mensen zijn om het leven gekomen en twintig reizigers werden ern stig gewond. Het is echter mogelijk, dat onder de wrakstukken nog meer slachtof fers liggen. De trein FrankfortParijs reed, kort na het kruispunt Metz te zijn gepasseerd, zeer langzaam. De trein BazelCalais reed met een tijdsverschil van drie minuten op hetzelfde traject achter de sneltrein aan. Met een vaart van ruim negentig kilometer per uur reed de sneltrein BazelCalais op de andere trein in. De twee achterste wagons werden ge heel versplinterd door de locomotief. Het dak van de achterste wagon werd op dat van de een-na laatste geslingerd, die dwars over het spoor kwam te staan en vervol gens ook geheel uiteen werd geslagen. Vele passagiers werden ernstig gewond door de ontsnappende stoom. Leden van politie en brandweer zoeken onder de wrakstukken koortsachtig naar mogelijk nog niet gevonden slachtoffers. De sneltrein BazelAmsterdam, die gis teravond om 10 uur uit Bazel vertrok is hedenochtend normaal om 9.18 uur in Am sterdam gearriveerd. Deze trein passeerde Metz om twee minuten over twaalf. De sneltrein BazelBrussel kreeg door de baanversperring ruim vier uur vertraging. In de aangereden trein zaten hoofdzake lijk Amerikaanse soldaten die met verlof gingen. De Franse politie heeft een strenge be waking op de plaats van het ongeluk in gesteld nadat gebleken was dat de post en bagagewagens van de aangereden trein waren geplunderd. BLOEMFONTEIN. (Reuter). Op een bij zonder congres van de „Afrikaner Partij", onder leiding van de minister van Finan ciën, Havenga, is met algemene stemmen besloten tot vereniging van de partij met de „Nationalistische Partij" van dr. Malan. Een voorbereidende overeenkomst was door Havenga en Malan reeds bereikt. Havenga werd gemachtigd de nodige maatregelen te treffen om het bésluit uit te voeren. Hoewel de beide partijen het nog niet eens zijn over de vertegenwoor diging der naturellen, behoeft dit geen beletsel te zijn voor een volledige vereni ging. aldus Havenga. Dr. Malan weet, dat hij, Havenga, nimmer een wetgeving zou steunen, die de naturellen van parlemen taire vertegenwoordiging berooft. De nieu we partij zou de verbroken eenheid van de Afrikaners herstellen. De verenigde partij zou niets doen om de rassenzuiver- heid te behouden of het communisme te onderdrukken. PARIJS (Reuter). Hervé Alphand, voorzitter van de conferentie over een Europees leger, heeft in een vertrouwelijk rapport aan enige ministers plannen uiteen gezet voor de vorming van een Europees leger. Vice-premier Bidault verklaarde na afloop van de vergadering van ministers, dat men over het algemeen het plan van Alphand gunstig beoordeelde. Naar ver luidt voorziet het in de vorming van twin tig „Europese" divisies, waarvan vijf tot zes Duitse divisies. De vorming dient tegen 1953 voltooid te zijn. Het leger zou onder een Europese commissaris van defensie staan, die op grond van zijn capaciteiten gekozen zou worden. Hij zou dus ook een Duitser kunnen zijn, zo had Alphand ge zegd. De beslissingen van deze Hoge Commis saris zouden bindend zijn. Hij zou het ge zag hebben over het gehele burgerlijke en militaire personeel van de Europese strijd krachten evenals over de opleiding. Genoemde Hoge Commissaris zou de Droductie en de standaardisatie van de be wapening regelen en beslissingen nemen omtrent promoties, benoemingen en lege ring. Hij zou voorts het contact tot stand brengen tussen die Europese landen, die daadwerkelijk aan het Europese leger me dewerken en die landen ,die niet zouden deelnemen. Voorlopig zou de taal van het :eger Frans en Engels zijn. De militaire theorieën zouden volgens een enkel stelsel onderwezen worden. Aanvankelijk zou de •"ecrutering op nationale basis geschieden. De recruten zouden echter onmiddellijk tot ..Europeaan" uitgeroepen worden en zij zouden door „Europese officieren" opgeleid worden. Een „Europees patriottisme" zou boven het „nationale patriottisme" moeten staan. De bevelhebber van iedere nationale eenheid zou van dezelfde nationaliteit zijn als degenen, over wie hij het bevel voert. Franse critiek Volgens de Gaullistische afgevaardigde Philippe Barres is men op de conferentie over een Europees leger niet tot ovei*een- stemming gekomen over de omvang der eenheden, de Duitsers willen, da-t deze zo groot mogelijk zijn, terwijl de Fransen ze zo klein mogelijk wensen. Waarnemers te Parijs voorzien, dat het plan eimstige tegenstand in de Franse Na tionale Vergadering zal ontmoeten op grond van de overweging, dat het nationale leger m Frankrijk als onafhankelijke strijdmacht zou verdwijnen en opgenomen worden in een organisatie, die niet direct aan de Franse regering verantwoordelijk zal zijn. Barres, die lid is van de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Ver gadering zei, dat het nog niet bekend is of de Europese Hoge Commissaris zijn begro ting aan de deelnemende landen zou kun nen opleggen. De Belgen en Italianen zijn van mening, dat de Hoge Commissaris in dit opzicht te veel macht gegeven zou worden, aldus Barres. Duitse eis Naar de mening van regeringskringen in Bonn kan West-Duitsland slechts dan een bijdrage tot de verdediging van het Westen in overweging nemen als een verdrag van wederzijdse bijstand tussen de bondsrepu bliek enerzijds en de geallieerde regerin gen anderzijds gesloten wordt, aldus het West-Duitse nieuwsbureau D.P.A. Hierdoor zouden de Westelijke geallieer den gedwongen zijn alle risico's en ver plichtingen voor een wederzijdse verdedi ging op zich te nemen. 'r«Tnf*VYTrr*vxyv*xx»COC>V)OOOOOOOOOOOOOOOrroocv*iOOOOOt> IETS KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht veel bewolking en tijdelijk enige regen. Morgen over dag wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Matige en nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Iets koeler dan vandaag. 25 Augustus Zon op 5.38 uur, onder 19.45 uur. Maan op' 22.42 uur, onder 16.09 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 Augustus Hoog water: 8.19 en 20.43 uur. Laag water: 3.58 en 16.10 uur. Zaterdag 25 Augustus Hoog water: 9.15 en 21.46 uur. Laag water: 4.41 en 16.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1