Britse technici verlaten de olievelden Sportbeoefening Fikse boetes en vrijheidsstraf Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ridgway verklaart zich bereid tot hervatting der conferentie in omvangrijke „voetbalpool-zaak" Bij ruimere financieringsfaciliteiten meer initiatief van ondernemers Ravage na de treinramp bij Metz Zij laten voor tachtig millioen pond aan materiaal achter Vijftig doden bij vliegramp Het woord is aan Springladingen ontploften te vroeg door blikseminslag Engeland wacht af Kerktoren van Jorwerd ingestort Hij verwerpt Noordelijke beschuldigingen als „kwaadaardige valsheden Fabrieksbrand in Doesburg Beperking is echter budgetair en economisch noodzakelijk, zegt minister Albregts Joden in Boedapest bedreigd met liquidatie 6e JAARGANG No 40 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 98, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 204 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De FABEL dat iedere Engelsman aan sport doet is aa.n de kaak gesteld in e8n met statistische gegevens duchtig ge documenteerde beschouwing van het blad The Economist. Het blad uit zelfs rondweg zijn twijfel of men de Engelsen als een sportief volk „sportief" hier bedoeld in de zin van sport-beoefenend mag be schouwen. Misschien, zegt het, is het per centage dat actief aan sport doet groter dan dat van de meeste andere volken, maar zeker niet groter dan dat van alle. En dat Vil dan nog niet zeggen dat het op zichzelf beschouwd hoog is. De Economist erkent dat de belangstelling voor sport treft en dat zij het volkskarakter duidelijk heeft beïnvloed. Maar het meent te mogen aan nemen, op grond van verschillende gege vens, dat van het werkende deel der be volking er tweemaal zoveel mensen zijn die alleen maar naar wedstrijden kijken als sportbeoefenaars. Dan gaat het over tot een aardige ver gelijking met de publieke belangstelling voor andere vormen van ontspanning. In ronde cijfers gerekend zijn er in een jaar in Engeland 140 millioen bezoekers van voetbal-, cricket- en andere sportwedstrij den. De rennen brengen het tot 50 millioen. Dit lijken indrukwekkende totalen, maar men ziet ze anders als men verneemt dat de bioscopen in een jaar 1400 millioen be zoekers trekken en de schouwburgen en concerten 200 millioen. Ook als men in aanmerking neemt, dat de bioscopen elke avond twee voorstellingen geven en de meeste sportwedstrijden op Zaterdag wor den gehouden getuigt het niet van intense toewijding aan de sport dat op elke Engels man, die haar beoefent er twee zijn, die er alleen maar naar kijken en twintig, die naar de bioscoop gaan zegt de Econo mist. Het blad lijkt hier wel wat roekeloos bezig op het immer glibberige pad der sta tistiek, maar iets zit er toch wel in deze vergelijking. Het voegt er trouwens de gemiddelde jaarlijkse uitgaven van de En gelsman voor verschillende genoegens aan toe. Per hoofd der bevolking is in het jaar 1949 voor het bijwonen van sportgebeurte nissen acht shilling uitgegeven, en daarvan is de helft in de kassen van paardenrennen, motorrennen en andere snelheidswedstrij den gevloeid. Twee pond sterling per hoofd (dus veertig shilling) is aan bioscoop bezoek besteed, tien pond aan bier en meer dan vijftien pond aan tabak. Deze beide laatste posten, min of meer verrassend in het betoog opdoemend, tonen wel aan dat de grote meerderheid des volks zich niet in training bevindt. Des te scherper als men bedenkt, dat bij een statistiek per hoofd millioenen jonge kinderen zijn inbegrepen, die geen bier drinken en niet roken. De Economist vermoedt overigens dat de op vatting dat in een vroeger, landelijk Enge land iedereen deelnam aan de spelen op de dorpsweide evenzeer een fabel is als de veronderstelling, dat tegenwoordig het ge hele volk sport zou beoefenen. Wellicht zegt het, is er niets van waar dat zoveel arbeiders, die in de negentiende eeuw naar propvolle steden trokken om in fabrieken te gaan werken, daarmee beroofd werden van de sportieve vreugden hunner vaderen. Denkelijk heeft zich het omgekeerde voor gedaan: eerst de verkorting van de arbeids tijd eil de invoering van de vrije Zaterdag middag hebben tot geregelde, georganiseer de sportbeoefening geleid. Hieruit zou men dus moeten afleiden dat het percentage beoefenaars in de vorige eeuw nog vee! lager geweest is dan nu ook in Engeland. Met de sportvelden is het in de Engelse steden helemaal niet zo goed gesteld. Dat heeft een onderzoek van de National Playing Fields Association wel bewezen. Het gold de 24 millioen mensen die wonen in steden en stadjes. De cricketers en voet ballers zijn er nog het best aan toe, maar de slotsom is nogal ontstellend. Per duizend Engelse stedelingen kunnen er slechts 2 a 3 hopen, dat zij op Zaterdagmiddag voetbal of cricket op een openbaar speelveld kun nen beoefenen. Als alle League-clubs hun velden beschikbaar stellen kan één op de vijftig Engelsen voetballen. De bioscopen daarentegen kunnen gelijktijdig tien pro cent van de bevolking dus vijfmaal zo veel ontvangen. De Economist is maar matig getroost met de gedachte, dat de toestand in andere landen misschien nog ongunstiger is. Het blad is niet bereid de Engelsen een sportbeoefenend volk te noemen. Menigeen zal dit met verbazing verne men. Want men is juist ten aanzien van de sportbeoefening zozeer gewend, de schijn voor de werkelijkheid te nemen. Men ver geet dat nevens het aantal actieve sports men een veel groter aantal staat dat alleen maar kijkt en een nog veel groter aantal dat er alleen maar over leest. Dat is ook in ons land zo. Wij hebben er in dit blad al eens eerder de aandacht op gevestigd, dat ui' de ledentallen der sportbonden blijkt dat alleen voetbal met hoge totalen voor den dag kan komen, die overigens als zij procentsgewijze op de bevolking werden berekend nog niet eens zo indrukwekkend zouden zijn. De beoefenaars van talrijke takken van sport zijn, in verhouding tot onze bevolking van meer dan tien millioen, schaars. Dit treft bijzonder, in een water rijk land als het onze, bij de watersport, die trouwens ook geen grote publieke belang stelling trekt. Evenmin als de Economist in Engeland kunnen wij in. Nederland over de mate van sportbeoefening verheugd zijn. Want van groot belang voor de lichamelijke en gees telijke volksgezondheid zou breder beoefe ning zeker zijn. En van oneindig groter belang dan de zo hardnekkig nagestreefde opvoering van de spelqualiteit der uitblin kers. r. p. M,,n'e'-p!rs or«frvircren professor Supomo Prof. Supomo is Vrijdagmiddag door de cunister van Buitenlandse Zaken en de Minister voor Uniezaken ontvangen, ten einde een officiële boodschap van zijn re- Sering over te brengen. Prof. Supomo ceriri" med -, dat de politiek van het ka- b'net-Sukiman er op gericht is de wijzi ng van het uniestatuut door een ander verdrag tot stand te brengen op basis van zakelijke motieven met de bedoeling de verhouding tussen Nederland en Indonesië gezond te m-'—n. Nirrms de Indonesische regering c. prof Sum-mo de hoop uit, bat een oplossing zou kunnen worden ge- Vonden, los van sentimenten. ABADAN (United Press en Reuter) Zwijgend heeft de Perzische be volking gisteren de uittocht der Britse technici uit de olievelden gade geslagen. Na de opschorting der oliebesprekingen was voor deze technici het ogenblik aangebroken om hun verafgelegen posten te verlaten en zich via Abadan naar huis te begeven. De exodus voltrok zich per vliegtuig, hu? en auto en verliep zonder incidenten. In velden als Hantkel, Masjid ili Soulaiman, Setnashtishah aan de totstandkoming waarvan veertig jaar is gewerkt lieten de Britse employés voor een waarde van tachtig millioen pond sterling aan materiaal achter. In U.N.O.-kringen te New York werd gezegd, dat volgens inlichtingen die uit Teheran waren ontvangen, premier Mossadeq waarschijnlijk zal voor stellen om een neutrale Europeaan misschien een Zwitser of Scandinaviër te benoemen tot directeur van de Iraanse olievelden en raffinaderijen. Men zei te weten, dat dit idee kortgeleden op een kabinetszitting in Teheran was besproken en misschien binnen enkele dagen formeel naar voren zou worden gebracht. De Perzen zouden de hoop koesteren dat zulk een oplossing de impasse misschien zou doorbreken en de besprekingen met Engeland zouden kunnen worden hervat. Bij landing verongelukt OAKLAND (V.S.), (United Press). Alle vijftig: inzittenden van een Amerikaan se DC-6, waaronder verscheidene kinderen, werden gedood, toen het toestel vlak voor de landing op het vliegveld van Oakland (V.S.) een heuveltop raakte en in brand vloog. Er was zware bewolking toen het toestel daalde om zich gereed te maken voor de landing. Het toestel slaagde er niet in een heuveltop van 800 voet hoogte over te ko men en vloog op 20 voet onder de top tegen de heuvel aan. De lichamen van de 44 passagiers en de bemanning van zes koppen lagen in een wijde omgeving verspreid. Goethe: Het buitengewone geschiedt niet op de gebaande, gewone weg. (Reuter). Bij Boulder in Colorado (V.S.) deed zich gisteren een hevige ont ploffing voor, toen de bliksem in de elec- trische leiding sloeg, die verbonden was met springladingen in de rotsen. De ladin gen ontploften te vroeg en een aantal ar beiders, dat bezig was met de rotsen op te blazen, werd door neerstortende stukken rots getroffen. Er waren 250 arbeiders aan het werk. Berichten over het aantal slacht offers zeggen, dat er tussen de elf en dertig doden zijn. Intussen heeft premier Attlee gisteren weer een bijeenkomst gehad met zijn dooi de vacantie gedunde kabinet. Er werd be sloten geen verdere stappen te doen han gende een definitieve beslissing van de Perzische regering. Dit besluit werd geno men na een bijeenkomst van anderhalf uur ten huize van Attlee, waar Richard Stokes rapport uitbracht over de opschor ting van de onderhandelingen te Teheran. Volgens regeringskringen te Londen is Stokes van mening, dat Engeland geen verdere concessies kan doen. Naar verluidt wordt zijn standpunt, dat „het woord thans aan de Perzen is", ge steund door Attlee en de groep ministers en deskundigen, die deze inzake het ge schil geraadpleegd heeft. Averell Harriman is gisteravond per vliegtuig uit Teheran naar Belgrado ver trokken. Samen met hem reizen de des kundige voor het Nabije Oosten van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, William Rountree, en de oliedeskundige Walter Levy, die vorige maand met Harriman naar Teheran kwam, Harriman verklaarde voor zijn vertrek, dat hij verwachtte verdere besprekingen met Britse functionarissen te Londen te hebben na een bezoek van enige dagen aan Belgrado. Harriman zei verder nog: „Ik hoop, dat de Perzen spoedig voorstellen zullen doen, die het mogelijk maken de onderhande lingen te hervatten". Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde Vrijdag, dat het bezoek van Harriman aan Belgrado „louter een hoffelijkheidsbezoek" was. De woordvoerder van het ministerie zei, Men was sinds een jaar met het herstel bezig Hedenmorgen is de uit 1170 daterende toren der Nederlands Hervormde kerk van Jorwerd ingestort. Om half zes werden de inwoners van het Friese dorp opgeschrikt door een donderend geraas. De kerktoren bleek te zijn ingestort. Aanvankelijk dacht men dat er ook brand was, omdat de neer vallende stenen grote stofwolken opjoegen. Een huis werd door neervallende stenen beschadigd. De meeste steenklompen vielen echter op het kerkhof, waardoor verschei dene grafstenen werden verbrijzeld. De toren was een der fraaiste Friese dorps torens in Romaanse stijl. Hij was voorzien van het typische Friese zadeldek. In 1948 stelden de Provinciale Staten van Fries land een bedrag van 13.000 beschikbaar als bijdrage in de restauratiekosten, welke op 87.000 werden geraamd. Sinds een jaar stond de toren, die verzakt was en over helde, in de steigers. dat Harriman verscheidene weken geleden door de Joegoslavische regering was uitge nodigd. Naar AFP nog meldt heeft Averell Har riman, de bijzondere gezant van Truman in Perzië, voor zijn vertrek een reeks ver klaringen gedaan, welke in strijd zijn met de mondelinge en schriftelijke verklarin gen van Richard Stokes. Onder meer heeft hij gezegd, dat hij de Britse voorstellen pas kort voor de overhandiging aan de Perzi sche delegatie heeft gezien. Hem was voorts nooit gevraagd of hij het met de voorstel len eens was. Richard Stokes, teruggekeerd uit Teheran, waar hij besprekingen voerde over het BritsPerzische olie-geschil, die helaas niet tot een oplossing leidden, op het Lon- dense vliegveld, waar hij de pers toesprak. De restauratie van de Stevenskerk te Nijmegen ij zover gevorderd, dat de Stevens kapel in het noordertransept hersteld is. Begin September zullen in de kapel weer kerkdiensten gehouden kunnen worden. Op 22 Februari 1944 werd de kerk verwoest bij het Amerikaanse bombardement van Nij megen. TOKIO, (Reuter). Generaal Ridgway heeft de Noordelijken heden het volgende medegedeeld: „Als u bereid bent de schor sing van de wapenstilstandsbesprekingen te beëindigen zal ik mijn afgevaardigden last geven uw afgevaardigden te ontmoe ten". Tezelfder tijd verwierp Ridgway de Noordelijke klachten en eisen over schen ding van de neutrale zone. Ridgway noemde de beschuldigingen „vals en ongerijmd" en „klaarblijkelijk vervaardigd voor eigen verdachte bedoe lingen". De verklaring, gericht aan de Noorde lijke opperbevelhebbers, zegt, dat de laat ste beweerde schending (het bombarde ment van 22 Augustus) nog meer dan voorgaande beweringen bedoeld is als pro paganda. De beschuldigingen worden als „kwaad aardige valsheden, geheel zonder feitelijke grond", verworpen. In zijn antwoord zegt Ridgway voorts, dat de bevelhebbers van het leger, de ma rine en de luchtmacht hem ieder afzonder lijk schriftelijk hebben medegedeeld, dat geen van hun onderdelen de neutrale zóne van Kaesong heeft geschonden of mogelijk geschonden zou kunnen hebben. De tekst van Ridgway's verklaring is heden aan de Noordelijken in het dorpje Pan Moen Djo in niemandsland overhan digd. Een verbindingsofficier van de UNO overhandigde een envelop aan een Noor delijke verbindingsofficier. Front rustiger Na een week van bloedige gevechten is de toestand aan het Oostelijke front in Korea wat rustiger. Heden morgen meldde het communiqué van het achtste leger slechts aanvallen van Noordelijke strijdkrachten, die compagnie sterkte niet te boven gingen. De aanvallen werden afgeslagen. Voorts wordt van het Oostelijke front slechts patrouille-activiteit gemeld. 99 Vliegers van nachtbommenwerpers heb ben Zaterdag gemeld, dat zij bijna 400 bevoorradingsvoertuigen hebben vernietigd of beschadigd op Noord-Koreaanse wegen. Een Amerikaanse piloot vertelde, dat de wegen vol waren met vrachtauto's, die me', hun lichten aan reden. Hedenmorgen om ongeveer vijf uur brak brand uit in de gascomforenfabriek van de N.V. Dukaat-Compagnie te Doesburg. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet verhinderen dat het kantoor en het magazijn geheel uitbrandden. De afdeling, waar de machines staan, wist men te be houden, evenals de omliggende gebouwen. Om zes uur was men het vuur meester. De veroorzaakte schade, die door ver zekering wordt gedekt, loopt in de tonnen. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Twee der Velsense organisatoren veroordeèld tot f 5000.- boèté Nadat de justitie in April een actie heeft ontketend tegen de zogenaamde „voetbal pools" en andere soortgelijke ondernemingen, die in strijd geacht moeten worden met de „Loterijwet" van 1905, is het Rotterdamse kantongerecht dezer dagen begonnen met het afdoen der diverse daaruit voortvloeiende zaken. Vrijdagochtend kwam de behan deling van de omvangrijke „Sportfavorief-affaire aan de orde, een rechtsgeding met liefst 42 verdachten. Van dit respectabele aantal waren er echter maar acht verschenen, die stuk voor stuk een figurantenrol bleken te hebben vervuld. De straffen, die mr. H. v. Buuren, de ambtenaar van het O.M. tenslotte vroeg, variëerden van geldboeten tot 5000 of 2 maanden hechtenis voor de Velsenaar H. S. J. E. en de Santpoorter R. J. F. v. D., die deze voetbalpool op touw hielpen zetten, tot twee maanden onvoorwaar delijke vrijheidsstraf, waarmee W. de J. uit Krommenie de „geestelijke vader" van het combinatie-systeem in deze pool, zoals hij door het O.M. genoemd werd, bedacht is. Alle eisen, die zich voorzover het de col porteurs en wederverkopers van het blad „Sportfavoriet" betrof, beperkten tot geld boeten tussen de 20 en 150, werden door de kantonrechter, mr. F. A. Nelemans, bekrachtigd. De acht wei-verschenen verdachten, meestal boekhandelaren en tijdschrift col porteurs, konden zich geen van allen met de tenlastelegging verenigen, voorzover deze sprak van „strafbare" feiten: zij zei den allen te goeder trouw geweest te zijn en een hunner zou zelfs van een Amster damse politie-inspecteur de verzekering hebben gekregen, dat deze „voetbalprijs vraag" helemaal geen kwaad kon en dat de organisatoren er dus rustig mee door mochten gaan. De inspecteur gaf daar ech ter ter zitting een andere lezing van en zei de mensen van „Sportfavoriet" altijd in twijfel te hebben gelaten met de nadruk kelijke toevoegingen, dat zij er zelf de consequentie maar van moesten aanvaar den. „Slimme ontduiking" De colporteurs voor deze „prijsvraag", die als volkomen legaal werd be.schreven en onder meer zelfs mogelijk werd gemaakt met gratis-formulieren, zeiden evenmin iets te hebben geweten van de strik, waar in ze terecht waren gekomen en dit wilde de ambtenaar van het O.M. dan ook wel aannemen. Mr. van Buuren vond het hele geval niettemin een „slimme ontduiking" en hij wees in dat verband op diverse arresten De minister van Economische Zaken ad interim, prof. dr. A. H. M. Albregts, heeft de Tweede Kamer een nota doen toekomen naar aanleiding van het ver slag der Kamer over de tweede nota in zake de industrialisatie van Nederland. Hierin zegt de minister onder meer dat er industriële investeringen vooi'komen, die achteraf blijken niet verantwoord te zijn geweest. Dit is evenwel door geen enkel systeem van controle te vermijden. Welis- De sneltrein BazelCalais is Vrijdag nabij Metz in botsing gekomen met de express FrankfortParijs. Deze laatste trein, die vertraging had en waarin zich hoofdzakelijk Amerikaanse militairen bevonden, reed zeer langzaam. Foto toont de ravage op de plaats van het ongeluk. waar is het risico niet bij alle investeringen even groot. Die investeringen, waarbij de onzekerheid zeer aanzienlijk is, zou de minister echter niet als „wild" willen aan duiden. Als „wilde" investeringen zou men slechts die investeringen kunnen beschou wen, waarbij van ernstige beoordelings fouten sprake is. De minister heeft echter de indruk, dat in verhouding tot het totaal de omvang van deze investeringen zeer ge ring is. De minister erkent dat hier en daar concurrentie waarneembaar is tussen de gemeenten bij het aantrekken van in dustrieën. Deze concurrentie kan zo ver schillende vormen aannemen, dat het niet mogelijk moet worden geacht van rijks- of provinciewege hiervoor regelen te stellen. De indruk van vele Kamerleden, dat veel nuttig ondernemersinitiatief wordt afge remd door de bekrompen wijze, waarop de overheid financieringsfaciliteiten biedt, is in zoverre in overeenstemming met de wer kelijkheid, dat bij ruimere financierings faciliteiten ongetwijfeld meer initiatieven tot verwezenlijking zouden zijn gekomen dan thans het geval is. Dit acht de minis ter evenwel geen bewijs, dat de overheid in deze te kort zou zijn geschoten. Niet al leen uit budgetair, doch ook uit economisch oogpunt is beperking noodzakelijk. Indien op grotere schaal faciliteiten zouden wor den verleend, zou hierdoor een van de remmen om alleen gezonde investeringen tot uitvoering te doen komen wegvallen. De mening, dat er onvoldoende financie ringsmogelijkheden zijn voor de kleine in dustrie kan de minister in zoverre delen, dat er een leemte is ten opzichte van be drijven, die een credietbehoefte tussen 25.000 en 100.000 hebben. De credieten, die de Herstelbank verstrekt, zijn voor deze bedrijven te groot. Voor de behoefte aan kleine bedragen bestaat het werktuigen- crediet, waaruit bedrijven kunnen putten tot een bedrag van 25.000 voor aanschaf fing van machines en inventaris. Daarnaast bestaan de bijzondere credieten, die even als de werktuigencredieten door de Neder landse Middenstandsbank worden verleend onder garantie van het rijk. Hierdoor kun nen onder bepaalde omstandigheden kleine en middelgrote bedrijven worden gehol pen tot een bedrag van 30.000. De mi nister overweegt of door een uitbreiding van de bestaande credietvormen en een iets ruimere toepassing van de tot nu toe gel dende normen ook een oplossing kan wor den gevonden voor de genoemde leemte. van de Hoge Raad, waarin geen rekening gehouden wordt met eventuele gratis ver spreiding: zoiets is en blijft loterij. Toch meende hij, dat deze arresten wat al te rigoureus zijn en omdat deze „Sportfavo- riet"-geschiedenis bovendien aangepakt werd op een moment, dat de Hoge Raad zijn mening nog niet kenbaar had gemaakt, meende hij een zekere „redelijkheid" te mogen laten gelden, temeer, daar deze „pool" nog niet zo heel veel „maatschap pelijk kwaad" heeft veroorzaakt, zoals hij zeide. De ambtenaar wilde bovendien rekening houden met het feit, dat bijna alle ver dachten in deze zaak misleid werden, met de zeer bepaalde uitzondering van de ar beider uit Krommenie, die al eens eerder met de justitie in contact is geweest we gens het opzetten van voetbalpools en die bovendien v. D. en E. overhaalde tot het combinatie-systeem, dat van een „gokje" een volwassen „gok" maakte. Alle geldboeten werden begeleid door voorwaardelijke gevangenisstraffen met een proeftijd van twee jaar. De meeste ver dachten zullen in hoger beroep gaan. GENÈVE. (United Press). Volgens een woordvoerder van een aantal Joodse orga nisaties zijn in het jongste verleden „tien duizenden onschuldige democraten" uit de hoofdstad van Hongarije, Boedapest, gede porteerd. Herman Gray, lid van de consultatieve raad van Joodse organisaties, ver-klaarde gisteren in een commissievergadering van de economische en sociale raad van de UNO, dat de bewering der Hongaarse autoriteiten dat de gedeporteerden bestaan uit „aartshertogen, prinsen, graven, baron nen, generaals, politiechefs van het Hor- thy-bewind, landeigenaars en andere fas cistische elementen" onwaar is. „Een zorgvuldige bestudering van het verleden der gedeporteerden heeft aange toond, dat zich onder hen vele democrati sche elementen en andere personen, die zich in de strijd tegen het fascisme ver dienstelijk hebben gemaakt, bevinden", al dus Gray. Gray citeerde een brief uit Boedapest, waaruit bleek dat ten minste 2000 gezin nen van ongeschoolde fabrieksarbeiders, gepensionneerde spoorwegambtenaren,gees telijken, conducteurs, straatvegers, winke liers en handwerkslieden van hun haard steden waren verdreven. Hij drong er op aan dat de UNO maatregelen zou nemen om aan deze schending van de rechten der mens door de Hongaarse regering een einde te maken. Gray schatte het totaal aantal gedepor teerden op 25.000, waarvan 40 procent Jo den. „De Joodse bevolking van Boedapest wordt met liquidatie bedreigt", zeide hij. De weggevoerden leven volgens Gray op „krepeerniveau" in afgelegen en onher bergzame delen van Hongarije, met de voortdurende en dodelijke angst voor de portatie naar Siberië in het hart. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend tijdelijk enige regen, later enkele buien afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige en langs de kust nu en dan harde Zuid- Westelijke wind. Tamelijk koel weer. 26 Augustus Zon op 5.40 uur, onder 19.43 uur. Maan op 23.31 uur, onder 17.06 uur. 27 Augustus Zon op 5.42 uur, onder 19.41 uur. Maan op onder 17.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 25 Augustus Hoog water: 9.15 en 21.46 uur. Laag water: 4.41 en 16.59 uur. Zondag 26 Augustus Hoog water: 10-25 en 23.02 uur. Laag water: 5.36 en 18.05 uur. Maandag 27 Augustus Hoog water: 11.49 uur. Laag water: 6.54 en 19.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1