SCHOTH D.D.D. De nood van debiele, verlaten en verwaarloosde kinderen Radio geeft Woensdag Kort geding van Haagse speelclub tegen de Staat der Nederlanden PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 ARAPLUIES Landsadvocaat onthult, dat de justitie bewijzen van misdrijven heeft ontdekt r Vacantie-vveugde voor oorlogsslachtoffertjes Collecte voor de kankerbestrijding Kees Kooper naar Amerika Een gevaarlijke kruising te Lisse Opvolger van mgr. Ammerlaan benoemd In Korea overleden Zaterdag gedeeltelijke zonsverd uistering Mar ie-Jeanne van der Veen kan niet meer optreden Ook de verpleging van ongehuwde moeders en chronische zieken stelt aan „de Opbouw" zware eisen ADVERTENTIE Vaak hoort men als iemand geconfron teerd wordt met de dingen van de zelfkant van het leven, de verzuchting: „Ik wist niet dat er zoveel narigheid bestaat". Zo was het ook met de deelnemers aan een excursie die de stichting „de Opbouw" georganiseerd had naar haar tehuizen en die bedoeld was om niet alleen een indruk te geven van de verpleging van verwaar loosde, verlaten en zwakzinnige kinderen, maar ook van ongehuwde moeders en van lijders aan chronische ziekten. Een staal kaart van maatschappelijke ellende. Maar het onbehagen ging hier gelukkig gepaard met gevoelens van dankbaarheid en waar dering voor alles wat in die tehuizen ge daan wordt om het leed te verzachten en daardoor dragelijk te maken en zo mogelijk zelfs op te heffen. „De Opbouw" werkt sinds 1939. Aan vankelijk was het de bedoeling zich te wij den aan de reclassering. Maar in de oorlog is er verandering in de opzet gekomen. De stichtingsakte werd namelijk gewijzigd om het mogelijk te maken dat de exploitatie van een 6-tal tehuizen van het Leger des Heils, dat door de Duitsers verboden was, kon worden overgenomen en in stand ge houden. Dit is volkomen gelukt. Na de bevrijding werden die tehuizen terugge geven. Maar dat tijdelijke beheer had de wenselijkheid aangetoond dat „de Opbouw" zich in het bijzonder zou wijden aan het onverzorgde kind. Nu worden door „de Opbouw" de vol gende tehuizen geëxploiteerd: „De Duiventil" in Utrecht voor debiele kinderen van de leerplichtige leeftijd. „Breevecht" in Nigtevecht en „Persyn" in Maartensdijk voor oudere debielen tot 25 jaar. „Snoekheuvel" in Amersfoort, „Voor- daan" in Groenekan en „Noordhorn" in Apeldoorn voor verwaarloosde en onver zorgde kinderen. De „Hazelaar" in Huis ter Heyde voor hoogstens 30 ongehuwde moeders. „Pasadena" in Zeist voor 60 lijders aan chronische ziekten. De directeur van „de Opbouw", de heer L. A. van Doorn te Utrecht was onze gids. Vele oudere Haarlemmers kennen hem. Voor de annexatie in 1927 was hij secre tarie-ambtenaar van Schoten, daarna werd hij benoemd tot adjunct-directeur van So ciale Zaken in Haarlem. Later was hij di recteur van Sociale Zaken in Dordrecht en vervolgens in Utrecht. „De Opbouw" neemt in de rij der sociale instellingen een bijzondere plaats in. Haar tehuizen staan open voor alle gezindten. Maar dit wil geenszins zeggen dat de gods dienst daardoor buitengesloten is. De be stuurders en ook het leidinggevend perso neel der tehuizen, zijn er van doordrongen dat opvoeding zonder godsdienstige achter grond tot mislukking gedoemd is, terwijl zulk maatschappelijk werk bovendien ge dragen moet worden door Christelijke lief de. Er is alleen geen band met een kerke lijke richting, zodat men vrij is zijn eigen weg te kiezen. Het meest trof ons de moeilijke omstan digheden waaronder de debiele kinderen verpleegd moeten worden. Het is in zeker opzicht een ondankbaar werk omdat er geen gunstige resultaten van te verwach ten zijn. Het is, een enkel geval uitgezon derd, niet mogelijk deze kinderen geschikt te maken om zich later een weg te kiezen in de maatschappij. Het is al mooi indien bereikt wordt dat de volwassen kinderen het verstand bereiken van een normaal kind van 9 of 10 jaar. Velen slagen er nau welijks in de eerste beginselen van lezen en schrijven te leren. Meisjes van 20 jaar en ouder spelen met poppen alsof zij nog in de kleuterjaren zijn. En toch zijn die misdeelde kinderen in die inrichtingen gelukkig. Dat komt na tuurlijk allereerst omdat zij liefderijk ver zorgd worden, maar toch ook omdat zij hier onder lotgenoten zijn en daardoor hun tekortkoming niet voelen. In de tehuizen wordt aan de kinderen l) li ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18056 Overtrekken - Repareren HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Platen. 15.10 Voor de jeugd. 16.10 Piano. 16.20 Orgel en zang. 16.50 Voor zieken. 17.20 Amusementsmuziek. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws. 18.20 Marinenieuws. 18.30 Congres Algemene Bond van Lucht - vaartpersoneel. 18.35 Amusementsmuziek. 18.50 Koor. 19.00 Causerie. 19.15 Lichte mu ziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Residentie-orkest. 20.50 Hoorspel. 22.10 Dansmuziek. 22.45 Lichaam en gezondheid. 28.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.40—24.00 Orgel, HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Weer bericht. 12.33 Viool en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Banjo. 13.50 Philharmonisch orkest. 14.50 Voor meisjes. 15.05 Kamermuziek. 15.50 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Metropole orkest. 18.00 Harmonie-orkest. 18.30 Platen. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Viool. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.30 Platen. 20.40 Symphonie- orkest. 21.25 Causerie. 21.35 Platen. 22.00 Zwerftocht door Korea. 22.10 Kamerorkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.5024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Kamerorkest. 12.10 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.45 Piano. 13.00 Nieuws, 13.15 Platen. 15.45 Sym- phonie-orkest. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Siegfried. 20.50 Voordracht. 21.00 Actualiteiten. 21.10 Siegfried. 22.25 Nieuws. 22.40—24.00 Sieg fried. nog veel geleerd. Ook eenvoudig werk en dat vult de tijd. Maar zo zei de heer Van Doorn wij staan voor een probleem. Als de kin deren 25 jaar worden moeten zij onze te huizen verlaten. Maar wat dan? Geschikt om in de maatschappij opgenomen te wor den zijn zij niet. Dan dreigen allerlei ge varen. Een onderzoek heeft aangetoond dat 60 procent der ongehuwde moeders debiel is. Veel zwakzinnige meisjes zakken af naar huizen van ontucht. Het is een feit dat de meeste debiele kinderen van 25 jaar niet de beschutting van een tehuis kunnen ontberen. Maar er zijn in Nederland slechts weinig inrichtingen die zulke stakkers op nemen, zodat er overal lange wachtlijsten zijn. Daarom is ook de wens van „de Op bouw" om zo gauw mogelijk ook een te huis te openen voor volwassen debielen. Dankbaarder, wat de bereikte resulta ten betreft, is de verpleging in de tehuizen voor normale kinderen. „Normaal" met een korreltje zout te nemen. Veel kinde ren waren onverzorgd of verwaarloosd, zo dat de ouders uit de ouderlijke macht ont zet moesten worden. De kinderen komen dus niet uit de beste kringen van de sa menleving. Maar een verstandige leiding in de tehuizen bereikt dat vele jongens en meisjes opgroeien tot goede burgers, die zelfstandig hun brood kunnen verdienen. Zoveel mogelijk leren alle kinderen een vak. Opneming in de tehuizen wordt als een overgangsmaatregel gezien. Zo gauw dit mogelijk is worden de kinderen opgeno men in gezinsverpleging omdat die immers de beste overgang naar de vrije maat schappij is. Dankbaar is ook het werk van het tehuis voor ongehuwde moeders, want in veel ge- Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. vallen gelukt het de vrouwen die hier ko men voor verdere afdwalingen te behoe den. Op dit ogenblik is er een meisje van 14 jaar. Enige tijd geleden was er een moedertje van slechts 13 jaar. Een meisje dat nu 19 jaar is en in een opvoedingsgesticht geplaatst is, heeft al twee kinderen. In „Pasadena" in Zeist worden 60 lijders aan chronische ziekten verpleegd. Daarmee wordt ook veel leed gelenigd, want voor zulke patiënten is in de ziekenhuizen geen plaats, terwijl zij toch ook zeer moeilijk thuis verzorgd kunnen worden. In de tehuizen van „de Opbouw" zijn thans 350 verpleegden. In gezinsverpleging zijn er nog 250. Totaal dus 600. Vrijwel alle kinderen zijn opgenomen met rege- ringssubsidie. Per jaar wordt daarvoor f 500.000 ontvangen. Maar het rijk vergoedt niet de volle kosten der verpleging. Per jaar moet nog een kleine f 150.000 van par ticuliere zijde komen om de exploitatie mogelijk te maken. Om aan dit geld te ko men wordt elk jaar in vele gemeenten een collecte gehouden. In Haarlem en Bever wijk zullen de collectanten in begin Sep tember met de bussen rond gaan. Die inzameling bevelen wij krachtig aan, want in de tehuizen van ,,de Opbouw" wordt een goed werk verricht. Het ver dient aller steun. Laten wij allen medewer ken om niet alleen de exploitatie der negen bestaande tehuizen mogelijk te maken, maar laten wij er voor zorgen dat het 10e, het tehuis voor volwassen debielen, zo spoedig mogelijk gegund kan worden. En dan staat ook nog op het programma een tehuis voor gebrekkige kinderen. Ook daar aan is veel behoefte. Vier bestuursleden van de te Scheve- ningen gevestigde speelclub „Aristo" heb ben bij de president van de Haagse recht bank een geding aanhangig gemaakt tegen de staat, van oordeel zijnde, dat het sluiten van hun verenigingsgebouw, het in beslag nemen van eigendommen der vereniging en het arresteren der leden door justitie en politie niet geoorloofde machtsmidde len zijn. De bestuursleden zijn van oordeel, dat het optreden van justitie en politie onrechtmatig is geweest, althans dat mis bruik van de haar gegeven bevoegdheden is gemaakt. De president werd verzocht de bestreden maatregelen ongedaan te ma ken en aan de staat een dwangsom van 10.000 gulden per dag op te leggen tot aan de dag van de uitspraak. Dit kort geding diende Maandag voor de vice-president van de Haagse arrondissementsrechtbank, mr. A. J. Paulus. Mr. J. J. R. Hoogewee- gen trad als plaatsvervangend landsadvo caat voor de staat op. Hij stelde voorop, dat de president in dit geding onbevoegd is, omdat deze het beleid van de justitie niet mag doorkruisen. Mr. Hoogeweegen betoogde, dat politie en justitie de geno men maatregelen willen handhaven aan gezien men bewijzen van misdrijven zou hebben gevonden. Het betreft hier maat regelen ter vervolging van misdrijven, die in de „sfeer van exploitatie der speel zucht" liggen. Het onderzoek van de justi tie beoogt bestraffing hiervan en vernie tiging van de middelen waarmede die ex ploitatie bedreven wordt. Over de aard der ontdekte misdrijven kon nog niets worden medegedeeld om geen slapende honden wakker te maken. Deze verklaring ontlokte mr. S. van Oven, die de bestuursleden van de speel- De stichting „Het vierde Prinsenkind", die ten doel heeft jeugdige oorlogsslachtoffers een prettige vacantie te bezorgen, heeft ook dit jaar verschillende kampen georganiseerdOp de linkse foto: de meisjes van het kamp Baerschot bij Tilburg in hun waslokaal. Rechts: de jongens van het kamp „De oude Molen" te Well nemen een frisse duik in de Maas. Wil die slagen dan moeten er nog veel collectanten komen Wanneer gevraagd wordt: „Waarom heeft 't Koningin Wilhelmina Fonds voor de kan kerbestrijding de blijvende financiële steun nodig van het Nederlandse volk?", dan is het antwoord kort en bondig: Deze is nodig omdat dit fonds zich tot taak heeft gesteld de wetenschap de noodzakelijke middelen te verschaffen de kankerbestrijding effec tiever te maken en de mogelijkheid tot onderzoek naar de oorzaken van kanker en van de behandeling en genezing van lijders aan deze ziekte in belangrijke mate uit te breiden. Voor een belangrijk deel is dit nu, vooral dank zij het succes van de „Haak-In" actie, mogelijk geworden. Aan de uitvoering wordt met kracht gewerkt. Doch het Nederlandse volk dient te be seffen, dat het Koningin Wilhelmina Fonds er met deze kapitaalsuitgaven niet is; dat dit fonds in staat moet zijn ook de jaarlijks terugkerende lasten te bekostigen. Jaarlijks zal het Koningin Wilhelmina Fonds ruim één millioen gulden nodig hebben o.a.: 1. Voor instandhouding en uitbreiding van het klinisch- en het onderzoekingswerk in de bestaande inrichtingen voor de kan kerbestrijding. 2. Voor exploitatie van bestaande en nieuwe centra en sub-centra in het bijzon der in de universiteitssteden. 3. Voor subsidiëring van wetenschappe lijke onderzoekingen buiten de gevestigde inrichtingen. 4. Voor de centrale registratie der kan kerpatiënten, sedert 1 Juni j.l. ter hand ge nomen. 5. Voor een goede voorlichting van het publiek. Daarom moet de jaarlijkse landelijke collecte van dit fonds, die voor Haarlem gehouden zal worden van 27 Augustus tot en met 1 September, een succes worden. De huis-aan-huis-collecte met lijsten is reeds aan de gang. Voor de straatcollecte op Zaterdag 1 September gaf zich tot nog toe slechts een bedroevend klein aantal collec tanten op. De vacanties bemoeilijken de voorbereiding voor de collecte in hoge mate. Er wordt dan ook een dringend beroep gedaan op allen die daarvoor in aanmer king komen zich ten spoedigste als collec tant (e) op te geven aan het secretariaat van de afdeling Haarlem Vereniging Ko ningin Wilhelmina Fonds, bureau U.V.V., Stadhuis, Haarlem (uitsluitend des mor gens). Het welslagen van de collecte hangt mede daarvan af. De jeugdige Nederlandse violist Kees Kooper is met de Nieuw-Amsterdam naar Amerika vertrokken, waar hij concerten zal geven en studeren zal aan de „School of Music" van de Universiteit te Swans- ton. Kooper heeft namelijk een beurs ge kregen, die hem in staat stelt daar gedu rende een jaar te studeren. Prof. mr. dr. J. A. van Praag te Sant poort, hoogleraar in de Spaanse taal en let terkunde aan de universiteit te Amsterdam, is door de Koninklijke Spaanse Academie te Madrid benoemd itot corresponderend lid. ADVERTENTIE A.N.W.B. acht voorzorgen nodig Oostelijk van de bebouwde kom van Lisse is sinds enige maanden een door de ge meente Lisse aangelegde rondweg in ge bruik, als onderdeel van de verbinding Den HaagHaarlem. De Kanaalstraat, welke de verbinding vormt tussen Lisse en de Haarlemmermeer polder, kruist deze rondweg. Het uitzicht op deze kruising is zeer slecht, zodat het niet te verwonderen is, dat in korte tijd hier vijf ongevallen zijn gebeurd. De A.N.W.B. heeft de gemeente Lisse voorgesteld door middel van een zogenaamd Zebra-patroon op de rondweg, de oversteekplaats der wielrijders aan te geven. Voorts adviseert de A.N.W.B. om in de Kanaalstraat een witte asstreep te trekken en het woord „Stop" op het wegdek aan te brengen. Mochten deze maatregelen niet het gewenste resultaat hebben, dan ziet de adressant als enige oplossing het plaatsen van gele flikkerlichten, daar het uitzicht slechts door het afbreken van woonhuizen op dit kruispunt zou kunnen worden ver beterd. Een maatregel, welke momenteel niet uitvoerbaar is. Tot opvolger van mgr. N. L. A. Ammer laan als vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem is benoemd de hoogeerwaarde heer J. M. Groot, een der secretarissen van het bisdom. Over de levensloop van de nieuwe vicaris ontlenen wij aan de N. H. C. de volgende gegevens: De hoogeerwaarde heer Johannes Marti- nus Groot werd op 23 Juli 1906 in Hillegom geboren. Na zijn studie te Hageveld en te Warmond werd hij op 14 Juni 1930 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Krommenie en te Rotterdam (H. Barba ra), waarna op 1 Juli 1937 zijn benoeming volgde tot rector van het St. Veronicage- sticht te Haarlem en tot secretaris van de vicaris-generaal. 15 December 1950 werd hij benoemd tot Secretarias Delegatus ad temporalia. De nieuwe vicaris was twaalf jaar godsdienstleraar van het R.K. Meisjes lyceum „Sancta Maria" te Haarlem. Sinds Januari had mgr. Ammerlaan reeds een deel van zijn werkzaamheden aan de hoog eerwaarde heer Groot overgedragen. De Nederlandse regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 14 Augustus aan zijn verwondingen is overleden soldaat le klas C. H. Trebels van het Nederlandse U.N.O.-detachement. Soldaat Trebels was 21 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Soerabaja. BEROEP AANGENOMEN Ds. J. F. Wijnhoud, Gereformeerd predi kant onderhoudende artikel 31 K. O. te Breu- kelen, heeft het beroep van de Kerk van Haarlemmermeer-Oostzijde aangenomen. club vertegenwoordigde, de opmerking, dat verdachten het recht hebben de strafdos siers in te zien. „Die zijn nog niet klaar", zei mr. Hoogeweegen, die een vergelijking maakte tussen dit kort geding en de kwes tie der „wilde bussen" in de dertiger ja ren, toen ook verenigingen werden ge vormd om het bedrijf voort te zetten. Ook toen heeft de justitie ingegrepen om voort gezet misdrijf te voorkomen en ook toen verklaarde de president van de rechtbank zich in kort geding onbevoegd om beslag op te heffen. Tegen dit argument voerde mr. Van Oven aan, dat toen reeds uitspra ken gedaan waren en dat van misbruik van bevoegdheden ten aanzien van het be slag geen sprake was. Hij informeerde voorts welk artikel „exploitatie der speel zucht" strafbaar stelt. Mr. Hoogeweegen betoogde dat, hoewel in ver'schillende zaken tegen speelclubs nog geen uitspraken gevallen zijn, de kwestie der misdrijven vast staat. Mr. Van Oven hield staande, dat de maatregelen van politie en officier van justitie ongedaan moeten worden gemaakt. Hij klaagde zeer ernstig over het feit, dat de aangehoudenen geen contact met hun advocaten mochten hebben. Waarom, zo vroeg mr. Van Oven, heeft men bestuurs- en werkende leden zo lang vastgehouden als mogelijk was zonder de rechter-com- missaris in het onderzoek te betrekken? Hij was het oneens met de opvatting, dat het Openbare Ministerie heeft gehandeld overeenkomstig het hem toevertrouwde justitiële belang. Voorts bracht hij in her innering, dat de tot dusverre gevoerde strafprocessen naar het oordeel van de rechtbank op enkele punten voldoende aanwijzingen van schuld opleverden, waar over in beroep verder gesproken wordt. Die aanwijzingen vormen echter nog geen bewijs, aldus mr. Van Oven. Derhalve kan de justitie zich nimmer op „voortgezet misdrijf" en „verhindering daarvan" be roepen. De president zal Zaterdag 1 September uitspraak in dit kort geding doen. Tussen half een en kwart voor twee Zaterdag 1 September is het nieuwe maan, midden op de dag. De maan is evenals de aarde een donkere bol, die haar licht ontvangt van de zon. Met „nieuwe maan" wordt bedoeld dat de maan zich tussen de zon en de aarde bevindt. De naar de zon gekeerde helft wordt verlicht, het naar de aarde gekeerde gedeelte is donker. Zo is onze satelliet met nieuwe maan onzichtbaar en kunnen we het tijdstip waarop de maan „nieuw" is al leen door berekening vaststellen. Een enkele keer geeft de maan de astro nomen gelegenheid hun berekeningen te controleren. Wanneer de maan namelijk precies tussen aarde en zon doorgaat, on derschept zij het zonlicht voor de aardbe woners. Deze spreken dan van een zons verduistering, want als zij naar de hemel kijken ontdekken zij, dat aan de zonneschijf een stuk ontbreekt. De maan belemmert het uitzicht. Zaterdagmiddag zal de maan ongeveer een tiende van de zonneschijf bedekken. Dit geschiedt tussen vijf over half een en kwart voor twee. De zonneschijf vertoont dan aan de rechter-benedenrand een deuk je. Gaandeweg wordt dit deukje groter en omstreeks tien over een is bijna een tiende van de zonneschijf verdwenen. Daarna begint de deuk weer te verdwij nen. Bescherm uw ogen Wanneer men van plan is, dit verschijn sel te volgen, is een ernstige waarschuwing op haar plaats. Kijk nooit zonder bescher ming voor uw ogen in de zon, daar dit ge hele of gedeeltelijke blindheid ten gevolge kan hebben. Een afdoende bescherming kan men maken met overbelichte (zwarte) fotonegatieven. Men legt er een aantal op elkaar en kijkt hierdoor naar de zon. Zijn de negatieven zo donker, dat men zelfs de zon niet meer kan onderscheiden, dan ver mindert men het aantal negatieven met één tegelijk tot de zonneschijf juist zicht baar wordt. Bloemenvuurwerk op het strand De vereniging tot viering van nationale feestdagen zal Vrijdagavond half tien, wederom op het Zandvoortse strand vóór bad Zuid een vuurwerk ontsteken ter ere van de verjaardag van Prinses Wilhelmina en ter sluiting van het seizoen. Dit vuurwerk zal van een zéér bijzondere bekoring zijn. Het betreft hier n.l. een zgn. „bloemenvuurwerk", waarbij de laatste snufjes op het gebied der pyro-techniek zullen worden getoond en zowel luchtwerk als grote stukken op bloemenmotieven zijn ingesteld. 33. Na verloop van enige tijd had Panda dan eindelijk de brief geschreven, die hem de bevrijding moest brengen en toen drong ineens het belangrijkste tot hem door. „Jamaarzei hij, „dat is nu heel mooi, maar hoe krijgt Jolliepop die brief nu ooit? Wat moet ik er nu verder mee?" „Kop op, baaske! Komt tijd, komt raad!", riep Joris opgewekt. „De brief is daar een schoon staaltje van stelkunst, mogen wij hem zelfs noemen! Gij hebt mei uw voortreffelijke hand van schrijven en kele welgekozen woorden binnen het ver band gebracht van volzinnen, die menig jong letterkundige u zou benijden! Boven dien is het geschrift nog te begrijpen ook, wat van niet ieder beginnend schrijver te zeggen is. Waarlijk baaske mijn lange en geduldige lessen beginnen vrucht te dra gen! Ik ben trots op u!". En zo sprekend nam hij Panda de brief af. „Ik zal hem voorwaar toevertrouwen aan de eerste de beste brievenbus die ik ontmoet," beloofde hij, „en inmiddels zal ik hem onttrekken aan het scherpe oog van onze gastheer." Hij stopte de brief in zijn hoge hoed, en dat was nog maar net op tijd, want op dat ogenblik verscheen Willie Wipsnor, de Wovdrovershoofdman, weer in de grot. „Lachen en praten! Oneerlijkheid! Onfat soenlijkheid!", riep deze bars. „Jullie luie ren maar wat! Dat gaat zo niet! Dachten jullie soms, dat ik je voor niets kost en inwoning geef, hè?" Nu Panda begon als een razende te vegen, en Joris sprak ang stig, terwijl hij vlug de hoge hoed weer op zijn hoofd drukte: „O, alstublieft, heer Woudrover ontsla mij niet uit deze pret tige werkkring met vooruitzichten! Ik heb het hier juist zo bijzonder naar mijn zin'" En inderdaad; het ging met zijn plannetje zo goed, dat hij het jammer had gevonden als hy weg had gemoeten. Regen kwam. Volgens Maandag te Brussel ontvangen berichten is het gebied van Bunia, nabij Stanleyville in de Belgi sche Congo, in het afgelopen week einde hevig door een cycloon geteis terd. De wervelstorm maakte een ein de aan een langdurige periode van droogte. De bruggen werden door ri vieren, die zeer sterk waren gezwollen tengevolge van de slagregens, waarme de de wervelstorm gepaard ging, weg geslagen en wegen onbegaanbaar ge maakt. Vele stuks vee werden door blikseminslag gedood. De electriciteits- voorziening is over een groot gebied gestoord. Wetenschap. Volgens de Amerikaanse se nator Joseph Omahoney zijn deskun digen met het Amerikaanse weten schappelijke onderzoek inzake oorlog voering een nieuwe weg ingeslagen, leidende tot ontwikkelingen, welke die van de tweede wereldoorlog, toen de atoombom werd ingevoerd, in de scha duw stellen. „Er bevinden zich in Ame rika veel meer geleide projectielen, on bemande vliegtuigen en atoomwapens dan voorheen", zo voegde hij er aan toe. (Dat willen we graag aannemen, want voorheen waren er geen). Maclean. De echtgenote van de verdwenen Britse diplomaat Donald Maclean is te ruggekeerd naar de villa in Zuid- Frankrijk, waar zij logeert. Vorige week was zij „verdwenen". Terug. De voormalige opperbevelhebber van de Griekse links-georiënteerde ver- zetstroepen „Elas", generaal Stephan Saraphis, die uit Griekenland was ge wezen omdat hij als communist werd beschouwd, heeft de candidatuur voor de „verenigde democratische linkse partij" aanvaard. Drie jaar geleden werd aan Saraphis tegelijk met twintig andere hoofdofficieren zijn rang ontno men. Massale genade. De Japanse regering heeft bekend gemaakt, dat 21.130 voormalige beroepsofficieren begenadigd zijn. Het aantal begenadigde voormalige officie ren is hierdoor tot ongeveer 40.000 ge stegen. Wens. Naar verluidt heeft 82 procent van de bevolking van Okinawa zich voor teruggeving van dit eiland aan Japan uitgesproken. Volgens het door John Foster Dulles ontworpen vredesverdrag zou Okinawa, dat een half millioen in woners telt, onder controle van Ame rika worden geplaatst. Anti. Van officiële Amerikaanse zijde is medegedeeld dat een eenmotorig Tsje- choslowaaks vliegtuig, waarin zich twee mannen en twee vrouwen bevonden, Zondag op het Amerikaanse militaire vliegveld van Coburg in Beieren is ge land. De Tsjechen verklaarden om poli tieke redenen naar West-Duitsland te zijn uitgeweken. Het vliegtuig is eigen dom van het Tsjechoslowaakse ministe rie van Landbouw. De inzittenden had den vergunning weten te krijgen het toestel te mogen gebruiken door voor te wenden dat zij anti-insecten poeder boven te velde staande gewassen moes ten uitwerpen. Kijkers. Veertien Amerikaanse journalis ten zijn Zondag in Parijs aangekomen. Zij zullen een rondreis door Europa maken, teneinde te zien welke vorde ringen de staten-leden van het Atlan tische verdrag, die Amerikaanse hulp ontvangen volgens het programma voor wederzijdse hulpverlening, hebben ge maakt. Londen, Heidelberg, Wiesbaden, Berlijn, Rome, Napels, Ankara en Athe ne zullen worden bezocht. De journalis ten zullen in de loop van September in Parijs terugkeren. Kudde. In een bioscoop in Mexico City riep een vrouw „brand", toen een bran dende lucifer op het programma viel, dat zij in de hand hield. Er ontstond geen brand, doch wel een paniek. De bezoekers stortten zich als één man op de uitgangen. Twee vrouwen, twee kin deren en een man werden hierbij ver trapt en gedood. Tribune. Bij een volksfeest te Mark Gro ningen in Württemberg is gistermiddag een houten tribune van ongeveer hon derd meter lengte en drie meter hoogte, waarop naar schatting 2000 personen stonden, ingestort. Veertig personen hebben verwondingen opgelopen en zijn in het ziekenhuis opgenomen. Een één jarig meisje kwam om het leven. De feesten werden onmiddellijk gestaakt, toen het ongeluk gebeurde. Naar men zegt, stortte de tribune in, omdat de steunbalken niet op gelijke grond ston den. Toen een van de balken het begaf, knapte de rest af „als lucifershoutjes". Zeer. Volgens het Noordrijn-Westfaalse ministerie van Voedselvoorziening en Landbouw heerst in ernstige mate mond- en klauwzeer in de Duitse Bondsrepubliek. Aangezien West-Duits land niet zelf in de behoefte aan entstof kan voorzien .probeert de West-Duitse regering entstoffen uit Denemarken en Italië te krijgen. Herfst. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse opperbevel in Europa heeft mee gedeeld, dat het in Januari van dit jaar heropgerichte Amerikaanse zevende legercorps in West-Duitsland zal wor den gestationneerd. De eerste eenheden van het corps zullen in de herfst in Duitsland aankomen. Gezond. De Pakistaanse ambassade te Cairo heeft in antwoord op een desbe- treffende nota van Egypte en de andere Arabische staten meegedeeld, dat Pa kistan besloten heeft de regionale Mid dellandse Zee-conferentie van de We reldgezondheidsraad, welke 24 Septem ber op Cyprus zal beginnen, te boycot ten, omdat ook Israël is uitgenodigd. De bekende balletdanseres Marie-Jeanne van der Veen zal om gezondheidsredenen voorlopig niet meer optreden. Dit betekent voor het Nederlandse ballet een ernstig verlies, daar zij tot onze begaafdste danse ressen behoort. Zij is verbonden geweest aan de balletten van Yvonne Georgi, het Gemeentelijk Theaterbedrijf te Amsterdam, Het Ballet der Lage Landen en de laatste jaren aan Ballet-Recital, in welk ensemble zij be langrijk heeft bijgedragen tot een hernieu wing van de balletkunst in Nederland. Marie-Jeanne van der Veen heeft behalve moderne balletten als een der eersten in Nederland klassieke répertoirestukken met veel succes uitgevoerd. Nu de vorming van een nationaal ballet, waarin zij ongetwijfeld een der eerste krachten zou zijn, in een verder stadium sohijnt te komen, is dit verlies voor het Nederlandse balletpodium wel zeer te be treuren.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2