enige middenstandswoningen 11 Mi KIJK UIT!! A.LIMBURG Meer bromfietsen dan personenauto's SalzTburgers vergeten zorgen als zij Mozart mogen horen JUNGLE Amsterdamse Beurs Johan Verster Bü ongelukken zijn vooral ouderen betrokken Frank E. Spain in Nederland Bel astmewetfren afgekondigd „Labour-regering voor kwam een wereldoorlog" Watersnood in Mexico Staking in Amerikaanse kopermijnen AMERIKAANS PLAN Twaalf millioen Duitsers emigreren Het leven in Europa wordt nog duurder Maar de musici spelen zijn werken met schroom Het IJzeren Kruis weer in ere? Scheepvaart RECHTSKUNDIGE HULP ENKELE KAMERS VRIJ H. F. HUSON KONINGIN WILHEIMINA FONDS COLLECTANTEN Het aller- allerbeste, vers Holl. rund, kalfs- en varkensvlees, SCHUURMANS FRIESE SLAGERIJ Geeft jeugdige veerkracht plNSDAG 28 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Volgens berekeningen van de K.N.A.C. waren op 1 Augustus de volgende aantallen motorrijtuigen ln bedrijf: 160.000 (138.625) „ersonenauto's; 84.000 (71.416) vracht auto's; 5900 (5763) bussen; 108.000 (95.299) motorrijwielen en 170.000 (55.239) rijwie len met hulpmotor. 0e tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekte gegevens per 1 Augustus 1950. Op 1 Augustus waren rond 10.000 meer bromfietsen dan personenauto's in ge bruik. Uit de cijfers van verkeers-ongevallen, waarbij bromfietsers betrokken waren, blijkt dat de grotere onveiligheid van de bromfiets geen verband houdt met de maximaal mogelijke snelheden, maar veel meer met het feit, dat de bromfietsers zich onvoldoende de eisen realiseren, die het berijden van een bromfiets stelt aan het reactievermogen. Anderzijds is het mate riaal van de rijwielen waarop een hulp motor is geplaatst in vele gevallen onvol doende aan de motorisering aangepast. De A.N.W.B. maakt bezwaar tegen de snel heidsbegrenzing, omdat hierdoor een vol komen willekeurige rem wordt opgelegd aan de technische ontwikkeling van de hulpmotor, zo heeft ir. C. A. Kuysten, chef van de Verkeersafdeling der A.N.W.B., ver klaard. Volgens ir. Kuysten is de enige maatstaf om tot oplossing van het nijpende brom fietsprobleem te komen, de aansluiting bij de internationaal aanvaarde norm van een maximumcylinderinhoud van 50 c.c. voor allg bromfietsen. Hierdoor verdwijnen de bromfietsen uit het snelverkeer naar de rijwielpaden. Daar kunnen de bromfietsen bij drukte ook grote moeilijkheden veroor zaken, maar deze zijn aan beperkt tot ver traging en ergernis en wellicht van tijde lijke aard. De bromfietsers zullen zich op de rijwielpaden moeten beperken tot de wettelijk voorgeschreven 20 km snelheids- grens. Er staan reeds meer dan 200.000 bromfietsberijders bij de belastingdiensten ingeschreven, welk aantal naar schatting wekelijks met 2000 groeit. Bij indeling van de berijders in groepen van ouderen, men sen van middelbare leeftijd en jongeren, blijken de ouderen het meest bij ongeluk ken betrokken te zijn. Van de 36 brom fietsers die in 1950 bii ongelukken de dood vonden, waren er 27 boven de 50 jaar, waarvan weer het merendeel (17) boven de 60 jaar. Dat bij de ouderen de gevaren zich toespitsen, acht ir. Kuysten begrijpe lijk, Zij hebben tot dusverre gefietst met President van Rotary International De president van de Rotary Internatio nal, de heer Frank E. Spain, brengt op het ogenblik met zijn echtgenote een bezoek aan ons land. Maandagmiddag woonde hij de wekelijks clublunch van de Rotary Club te Zeist bij en des avonds was hij de ere gast op een receptie, gevolgd door een diner in hotel Duin en Kruidberg te Santpoort, waar de voorzitters of hun vertegenwoor digers van de 61 Nederlandse Rotary Clubs bijeen waren gekomen. Voorts waren aan wezig de president van de Round Table International, en vertegenwoordigers van de Nederlandse Tafelronde, van de Natio nale Unie van Nederlandse Soroptimist Clubs en van het Nederland-Amerika In stituut. Gastheer was de heer C. P. H. Teenstra, gouverneur van het eerste district in ons land. Ook de gouverneur van het tweede district in ons land, ir. H. H. Buss uit Rot terdam, was aanwezig. De ambassadeur van de Verenigde Staten in ons land, mr. Selden Chapin, was op het laatste ogenblik verhinderd de receptie en het diner bij te wonen. Kort voor het diner heeft de heer Teenstra de eregast en de overige gasten welkom geheten. De heer Teenstra merkte op, dat de Nederlanders critisch en hardnekkig ge noemd worden, twee kwalificaties, die luist zijn als men ze op de juiste wijze ziet. Nederland trad pas laat tot de Rotary toe, omdat men eerst eens wilde zien wat Rotary was. De Nederlandse Rotary-leden aanvaarden de 'beginselen van Rotary In ternational. Maar als deze niet overeen stemmen met hun Nederlandse, hun na tuurlijke karakter, dan brengen zij deze met hun geestesgesteldheid en hun karak ter in overeenstemming. Het doel van Rotary is het aankweken en aanmoedigen van de wil om de gemeenschap te dienen. Haar streven gaat uit van de wenselijkheid het juiste verband te leggen tussen het individueel en het algemeen belang. Rotary tracht dit doel te bereiken langs vier we gen; de „club service", het scheppen van een sfeer van vriendschap en vertrouwe lijkheid, die hulpvaardigheid, verdraag zaamheid en eensgezindheid bevordert, de «vocational service", voordrachten die in zicht geven in de sociale betekenis en het dienend element, dat elk bedrijf of beroep voor de gemeenschap heeft, de „community service", voordrachten over maatschappe lijke vraagstukken, om belangstelling op te wekken voor de noden en behoeften van de gemeenschap, en „international service", door met practische middelen, ook op inter nationaal gebied, verdraagzaamheid, onder linge waardering en begrip voor elkanders problemen te bevorderen. In Zeist en ook in Santnoort werden de President enige geschenken aangeboden. Het geschenk, dat hem namens de Neder landse Rotary-leden werd aangeboden, zal Worden overhandigd in Delft. Aan het diner werden vele hartelijke woorden gesproken. Zowel de president als 2ijn echtgenote dankten voor de wijze waarop zij waren ontvangen. In het Staatsblad van heden is opgeno men de wet van 16 Augustus 1951 tot wij ziging van het Besluit op de Inkomstenbe lasting 1941, het Besluit op de Loonbelas ting 1940 en de Wet op de Vermogensbe lasting 1892. Voorts zijn in dit staatsblad verschenen de wet van 16 Augustus 1951 tot verhoging van het tarief van de Vermogensbelasting an de wet van dezelfde datum tot verhoging van het tarief der Vennootschapsbelasting. Deze wetten treden morgen in werking. Voorts is in het staatsblad van heden op genomen een Koninklijk Besluit van 23 Augustus, waarin bepaald wordt, dat de Wet van 16 Augustus 1951 tot wijziging en aanvulling van de Successiewet met ingang van I September in werking treedt. een vaartje van 12 kilometer. Overgestapt op een bromfiets komen zij plotseling tot de ontdekking, dat zij 20, 25, 30 kilometer of soms nog meer kunnen rijden. Door het lawaai van hun hulpmotor kunnen zij de vrijwel geruisloos naderende auto's niet horen. Met een begrenzing van de toelaatbare snelheid, zoals is voorgesteld door de Rijks dienst voor het Wegverkeer, wordt naar de mening van de A.N.W.B. de verkeersveilig heid slechts in schijn gediend, aangezien de door begrenzing van het motorvermogen bereikte snelheidsbeperking in ons land met zijn zeer wisselende windsterkte illu soir is. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. LONDEN, 27 Aug. (United Press) Morgan Phillips, secretaris van de Labour- party, heeft vandaag verklaard dat de La bour regering „de wereld voor een totale oorlog behoed heeft in de maand Decem ber 1950". Phillips betoogde dit op een persconfe rentie welke diende om de nieuwe beleids verklaring van de Labour partij, „onze eerste plicht vrede", toe te lichten. Dit pamflet, dat in October aan de con ventie van de Labour partij zal worden voorgelegd, nam de strijd op tegen de „re bellen" in de partij welke door Aneurin Bevan geleid worden, met op de man af te verklaren dat Engeland zijn herbewape ningsprogramma niet kan besnoeien voor dat de omstandigheden in de wereld beter worden. Toen gelegenheid werd gegeven vragen over het pamflet te stellen, nam een Britse journalist de verklaring dat de conserva tieve partij de tendenz toont een wereld oorlog te riskeren, bij de kop. Hij wilde weten wat de Labour partij doet om zulk een gebeurtenis te verhinderen. „In December 1950 werd de wereld voor oorlog behoed door het optreden van de Britse Labour regering", antwoordde Phillips. Zijn opmerking baarde opzien en de journalisten vroegen om bijzonderheden. „Was het in eerste instantie Attlees reis naar Washington die de wereld een oorlog bespaarde?" wilde een journalist weten. „Het was een zeer belangrijk deel van diverse handelingen", antwoordde Phillips. Een andere journalist vroeg of Attlee naar Washington was gevlogen om de Ver enigde Staten te kalmeren of op wie de Britse handelingen anders gericht waren geweest. Phillips antwoordde dat zij „tegen"nie- mand gericht waren geweest, doch hij her haalde dat de betrokken handelingen een wereldoorlog hadden vermeden. Phillips, wiens voor de vuist weg ge plaatste opmerkingen over Duitse herbe wapening en andere onderwerpen al eerder oorzaak van grote controversen waren, ging vervolgens op een ander onderwerp over. Het vandaag gepubliceerde pamflet werd door de meerderheid van het uit zesentwin tig leden bestaande dagelijks bestuur van de partij goedgekeurd, doch Phillips wei gerde te zeggen of er stemmen tégen waren uitgebracht. Tenminste drie leden van het bestuur steunen Be-jjan die geëist heeft dat Enge- lands herbewapeningsprogramma waar voor over een periode van drie jaar 4.700.000.000 pond werd uitgetrokken be snoeid zou worden opdat het niet tot eco nomische ondergang zou leiden. Het staat vast dat de groep-Bevan in het geweer zal komen tegen dat deel van het pamflet waarin gezegd wordt: „Samen met de bijdragen van andere landen vertegen woordigt dit programma wat allen als het minimum beschouwen dat nodig is om ag- gressie te verijdelen en aldus een derde we reldoorlog te verhinderen. Het kan niet be perkt worden tenzij de kans op verbetering komt van de omstandigheden welke het programma nodig hebben gemaakt." Hij zeide dat de minister van Financiën wegen zou vinden om de opofferingen ver bonden aan de herbewapeningsinspanning beter te verdelen, doch hij weigerde voor spellingen te doen omtrent eventuele nieu we belastingen. MEXICO CITY, 28 Aug. (Reuter). Naar schatting hebben ruim zesduizend in woners van steden en dorpen in de Mexi caanse staten Tamaulipas en San Luis Po- tosi, die tengevolge van de orkaan en de daaropvolgende zware regenval door over stromingen worden geteisterd, hun toe vlucht gezocht in de heuvels. Zij zijn van het spoorweg- en wegverkeer afgesneden, hebben geen drinkwater of voedsel tot hun beschikking en velen zijn onvoldoende ge kleed. Een compagnie Mexicaanse keur troepen, de presidentiële garde, heeft voedsel en geneesmiddelen uitgeworpen. Er zijn thans 38 slachtoffers gevonden van de doorbraak van de Cardenas-dam. In het ziekenhuis te Cardenas zijn 350 personen opgenomen. Het wassende water van de Panuco heeft ongeveer vijftienhonderd mensen te Tampico geïsoleerd en in steden ten Noorden van Tampico zijn velen naar de daken gevlucht. Inmiddels meldt het centrale weerstation, dat een nieuwe orkaan de Golf van Californië en de Westkust van Mexico nadert. WASHINGTON, 27 Aug. (Reuter). Maandag is een half millioen arbeiders in de Amerikaanse koper-industrie in staking gegaan, waardoor de werkzaamheden in deze strategische industrie werden stopge zet. Men verwacht dat door de staking bin nen 48 uur 90 procent van de Amerikaanse koperaanvoer zal worden afgesneden. De leiders van de onafhankelijke internatio nale vakbond van arbeiders in de mijnen, fabrieken en smelterijen hebben president Truman verzocht de industrie over te nemen toen de onderhandelingen een staking voor hoger loon en betere voorwaarden niet ble ken te kunnen voorkomen. Zij deden een beroep op de president enkele minuten, nadat de onderhandelingen in Washington, welke 12 uur geduurd hadden, werden af gebroken. President Truman heeft het loongeschil verwezen naar de loon-stabilisatiera.V Deze heeft de stakers verzocht het werk te hervatten gedurende het in. te stellen onderzoek. WASHINGTON, 27 Augustus. (Reuter). Het Amerikaanse Congreslid Francis Wal ter heeft Maandag een bezoek aan Truman gebracht, teneinde de president om „spoe dige hulp" te verzoeken voor een program ma, dat voorziet in het doen emigreren van ongeveer twaalf millioen Duitsers, die uit gebieden „achter het ijzeren gordijn" zijn verdreven en thans in West-Duitsland verblijven. Walter verklaarde na afloop van zijn be zoek dat hij de president in eerste aanleg had bezocht om te verzekeren dat vijf Amerikaanse en zeven onder andere vlag varende schepen, die door de internationale vluchtelingen-organisatie worden gebruikt voor het vervoer van verplaatste personen, ook in de toekomst voor dit doel zullen worden aangewend. De „IRO" begint na melijk aan het einde van haar geldelijke vermogens te komen en zij zou, zonder aanvullende hulp, spoedig genoodzaakt zijn de schepen uit de vaart te nemen. In het wetsontwerp voor het verlenen van Amerikaanse hulp aan het buitenland is een bedrag van dertig millioen dollar, uit te geven in drie jaar tijds, uitgetrok ken voor het doen emigreren van de twaalf millioen, hoofdzakelijk uit Oost-Duitsland afkomstige vluchtelingen, naar Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Uruguay, Ar gentinië, Brazilië en andere landen. Walter verklaarde dat op het ogenblik de bezettingsautoriteiten in West-Duitsland de kosten dragen voor het levensonder houd van deze twaalf millioen vluchtelin gen, die zelf zeer gaarne zullen emigreren naar andere landen, die hebben aangebo den hen op te nemen. Tenslotte zeide hij nog dat president Truman uiting had gegeven aan zijn alge hele sympathie met het emigratie-pro gramma en dat hij had beloofd naar zijn beste vermogen bespoediging er van te zullen bevorderen. GENèVE (Reuter). Uit het verslag van de economische U.N.O.- commissie voor Europa over het eerste kwartaal van dit jaar blijkt, dat deze commissie geen aan wijzingen ziet voor een komende daling der prijzen in West-Europa als geheel. Dit geldt vooral voor de prijzen van ingevoerd voed sel, welke waarschijnlijk in de toekomst nog meer zullen stijgen. De kosteninflatie in West-Europa hield onverminderd aan. In het overzicht wordt ook het feit, dat West-Duitsland weer een van de voornaam ste exportlanden van Europa is geworden, in het bijzonder naar voren gebracht. De West-Duitse uitvoer nam met ongeveer 70 toe en is op het ogenblik groter dan voor de oorlog. West-Duitsland is weer een van de grote leveranciers van afgewerkte producten geworden. De ontwikkeling van West-Duitsland als exportland heeft zich na het eerste kwartaal van dit jaar voort gezet en naar in het overzicht wordt opge merkt, zal de Duitse concurrentie een van de hoofdfactoren van de internationale handel worden, wanneer de vraag op de wereldmarkten minder dringend zou worden. Over de handel tussen Oost- en West- Europa wordt in het verslag gezegd, dat deze nog steeds zeer gering was. Een kleine toeneming van de export uit het Westen vond hoofdzakelijk naar Joegoslavië plaats. Verder nam de uitvoer van de Sovjet-Unie naar Italië en Engeland toe, welke uitvoer hoofdzakelijk bestond uit granen, huiden en vellen. De industriële productie in de Sovjet- Unie nam vergeleken met het eerste kwar taal van het vorige jaar met 18 toe en die in de voornaamste zes Oost-Europese landen met 19 °/o. Wat het tekort aan grond stoffen in Oost-Europa aangaat zijn de voornaamste tekorten, die aan staal en non- ferrometalen in Oost-Duitsland, Tsjecho- Slowakije en Polen, aan kolen en electri- sche krachtstroom in Hongarije en aan me talen en bouwmaterialen in de Sovjet-Unie. Salzburg is zo langzamerhand de bede vaartplaats geworden voor allen, die de muziek van Mozart genieten willen in de sfeer en de omgeving waarin Mozart zelf geleefd heeft. Het is verbazingwekkend dat Salzburg nog steeds in staat is om alle vreemdelingen op te nemen, die in de tijd van de Festspiele een onderdak zoeken. Voor de oorlog telde dit stadje 60.000 inwo ners, nu zijn er ongeveer 300.000 mensen ondergebracht, en daar moeten dan de Festspielbezoekers nog bij! In geheel Europa wordt geklaagd over de woningnood, maar u kunt zich voorstel len dat Salzburg er heel erg aan toe is wat dat betreft. Er zijn bovendien in Salzburg zeker nog 50.000 „verplaatste personen" en die zijn maar gedeeltelijk in kampen onder gebracht. Het meerendeel is opgepakt in de reeds overvolle huizen en daardoor ont staan voor onze begrippen absoluut onmo gelijke toestanden. In een normaal huis van 5 kamers wonen dikwijls ook 5 gezinnen. Het is geen uitzon dering dat 3 gezinnen zich moeten behel pen met één wastafel en deze wastafel is dan tegelijkertijd de grootsteen van de al gemene keuken. Wat het betekent om je elke dag opnieuw te moeten wassen en scheren onder de ogen van een stuk of vijf mensen, die ook graag aan de beurt willen komen om hun toilet te maken, kunt u zich haast niet indenken. Onderwijl wast dan nog de huisvrouw de kopjes af in de was tafel waarboven een ander reeds zijn tan den poetst. Maar de Salzburgers beklagen zich niet zo hevig, ze zijn niet verwend en bovendien zijn ze reeds vergeten hoe het in een nor maal leven toegaat. Zij winden zich op over andere zaken, die voornamelijk op muzikaal terrein liggen. Maar de vreemdelingen ra ken in wanhoop over de vele gebreken van het gewone dagelijkse leven. Zo is telefo neren in Salzburg een absolute onmoge lijkheid. De Salzburger telefoneert dan ook niet, hij ontmoet zijn vrienden in één van de vele cafés. Maar als u gaat proberen om een paar mensen in Salzburg op te bel len en u daalt af van uw hotelkamer naar de portiersloge, dan geeft een overwerkte dag- en nacht-portier u na tien minuten een lijntje. U draait uw nummer en u wordt onmiddellijk verkeerd verbonden. U kunt dan een gesprek afluisteren tussen een woe dende meneer en een telefoonjuffrouw en u hoort de wanhopige man zeggen, dat hij voor de derde keer verkeerd verbonden is. U legt de haak neer en moet andermaal wachten tot de portier U een vrije lijn geeft en dan herhaalt zich de geschiedenis. Als U dan na vele vergeefse pogingen naar de portier gaat om te vragen of hij U misschien helpen kan dan zegt deze man met Oosten rijkse gelaten blijmoedigheid: „Niets aan te doen". Feest op Festspiele Maar zoals gezegd, de Salzburger laat zich niet uit het veld slaan door de vele moeilijkheden en noodtoestanden, hij leeft mee met de Festspiele en daar teert hij het gehele jaar op. De vreemdelingen verschijnen er in avondkleding, maar de Oostenrijkers ko men in hun daagse kleren. Een programma behoeven zij niet te kopen, want zij weten nauwkeurig wat er gespeeld zal worden en zij hebben zich tevoi-en terdege voorbe reid. Gewapend met een partituur volgen zij het concert. De symphonie, die gespeeld wordt, kennen zij zo ongeveer uit het hoofd. Zij zijn gekomen om de magische invloed van de muziek te ondergaan en om kennis te nemen van deze of gene opvatting van een bepaalde dirigent. De concerten en opera's beginnen hier vroeg, meestal om 7 uur. Dat wordt, zo schijnt het, alleen maar gedaan om de men sen na afloop de gelegenheid te geven nog uren lang in café, bazar of bij Tomaselli na te praten over de dirigent, de solisten, de koren of het orkest van die avond. De naam Mozart is daarbij niet van de lucht. Mozart is in Salzburg eigenlijk een soort heilige. Niemand zou verbaasd zijn als er op een gegeven moment gesproken werd van St. Mozart. Het gevolg van deze buitengewone verering is, dat de uitvoe renden zich met steeds toenemende schroom aan een uitvoering wagen. Zo was het ook met Eugen Jochum, die een programma dirigeerde met louter wer ken van Mozart. Men bemerkte al dadelijk dat hij zich voorgenomen had er iets heel bijzonders van te maken. Het leek wel of hij tegen het orkest gezegd had: „Denk er om, heel voorzichtig! Het is van Mozart, laat het in vredesnaam niet uit je handen vallen". De orkestleden trokken er een ge zicht bij of ze met een keukendweil een Chinees kopje móesten afdrogen. Maar in de finale van de symphonie kon Jochum de musici toch niet langer vasthouden. De ware vreugde werd vaardig over de Wiener Philharmoniker. Opeens werd er onbezorgd en vrolijk muziek gemaakt, alsof iedereen blij was, dat het kostbare porcelein heel gebleven was. Maar denkt u niet dat ik na dit concert ontevreden naar huis gegaan ben, want Jochum had zijn beste troef voor het laatst bewaard. De Jupiter Symphonie, die het programma besloot, werd gespeeld met een vaart en een élan, die alleen maar hier mogelijk zijn. Dit ysmphonische mees terstuk van het grote genie, één van de moeilijkste opgaven voor orkest en diri gent, werd uitgevoerd met een volmaakt heid, die aan het ongelofelijke grensde. Doorzichtig en rank, maar tegelijkertijd stoer en groots. Jochum en orkest voerden ons van de ene extase in de andere. Toen de laatste tonen verklonken waren, voelde iedereen zich inderdaad een beter en gelukkiger mens. Het publiek uitte zijn dankbaarheid door een donderend applaus, dat geen einae scheen te nemen. J. M. BONN, 27 Augustus (A.N.P.). Volgens een bericht in „The Observer" overweegt het Westduitse kabinet een verzoek aan de geallieerde autoriteiten tot wederinvoering van oorlogsdecoraties. Minister Lehr (Bin nenlandse Zaken), die het voorstel heeft ingediend, wil echter twee restricties: hij is niet van plan dit verzoek betrekking te doen hebben op alle vierenzêstig oorlogs onderscheidingen en op toekomstige me dailles mag geen hakenkruis voorkomen. Het verzoek zou hoofdzakelijk betrekking hebben op de verschillende klassen van het IJzeren Kruis, dat hoofdzakelijk als voor oorlogse onderscheiding beschouwd diende te worden. Het hakenkruis zou dan door de „Federale Adelaar" worden vervangen. Lehr zeide, dat President Heuss het plan had een onderscheiding in te voeren voor verdiensten jegens de West-Duitse staat. Dit had aanleiding gegeven tot bovenstaan de plannen. „The Observer" tekent hierbij aan, dat vele leden der nieuwe grenswacht .dragers zijn van het IJzeren Kruis. Een geallieerde woordvoerder heeft ver klaard, dat de geallieerde Hoge Commissie officieel nog niets van de kwestie wist. In williging van het verzoek zou tenminste door drie bezettingsmogendheden moeten worden gegeven, aldus het blad. In feite was het verbod op het dragen der onder scheidingen uitgegaan van een vier-mo- gendhedenbesluit. Men acht het nauwelijks mogelijk, dat de Russische autoriteiten be reid zullen zijn hun toestemming te geven aan het opnieuw dragen ervan. Het gevolg zou namelijk zijn, dat aan de zönegrenzen velen der grenswachten het IJzeren Kruis zouden dragen. 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union U. S. Steel Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 80% 80% 168% 167 234% 234% 167% 166% 159% 159% 289% 289 101 100% 179 179 142% 142 111% 111% 80% 80% 152% 152% 152% 152% 152 152 55 54% 61% 61 48% 48 78% 76% 47% 47% 49%. 49 Amstelkerk, 26 v. West Afrika te Amsterdam. Amstelveen, 26 van New Orleans te Amsterdam Aardijk, 25 v. Rotterdam te New Orleans. Alblasserdljk, 27 van Houston te Rotterdam. Amsteldiep, 26 van Rotterdam te Baltimore. Aagtedijk, 25 v. New York n. Trinidad. Alamak, 25 v. Genua n. Port Said. Almkerk, 26 van Manilla. Amsteldijk, 26 van Antwerpen Andijk, 25 van Havana n. Vera Cruz. Arnedijk, 26 te Antwerpen. Andijk, 27 Vera Cruz verwacht. Anthonia, 23 te Port Swettenham. Arkeldijk, 26 390 m. Z.ZW. Cape Race n, Antw. Adinda, 26 v. Haiphong naar Pladju. Agamemnon, 27 te Port of Spain v. Dernerara. Aldabi, 26 290 m. Z, Santos. Alderamin, 26 430 m. W.t.Z. Scilly's. Algenib, 26 50 m. W.ZW. Ouessant. Alioth, 26 1300 m. Z.ZW. Las Palmas. Alnati 26 te Hamburg van Rotterdam. Amstelvaart, 25 190 m. O. Charleston. Arendskerk, 26 van Hamburg te Bremen. Ariadne, pass. 26 Dungeness. Axeldijk, 26 van Baltimore te Norfolk. Abbekerk. 27 van Mombassa, Alhena, 28 Rio de Janeiro verwacht. Alkaid, 27 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Almdijk, 28 te Antwerpen. Ampenan, verm. 31 v. Colombo. Bantam, pass. 26 23 u. Perim n. Marseille. Bennekom, 27 te Callao. Breda, 27 rede Chicama. Bali, 26 Makassar verwacht, Billiton, 25 van Penang n. Belawan. Bloemfontein, 26 v. Durban ri. Lorenzo Marques. Blommersdijk, 26 te Philadelphia. Boissevain, 27 Hongkong verwacht. Bonaire, 26 150 m. N. Pta del Gada n. Plymouth Baarn, 26 40 m. Z. Lizard n. Paramaribo. Bacchus, 25 v. Cumana te Pampatar. Baud, 26 v. Semarang n. Cheribon. Bontekoe, 26 v. Donggala n. Menado. Blitar, 27 te Belawan. Ceram, pass. 27 Gibraltar n. Antwerpen. Celebes, 26 v. Genua n. Napels. Cascade. 23 v. New Orleans n. Mariel. Caltex The Hague, pass. 26 Kp. del Gata. Caltex Utrecht, 26 70 m. NW. Malta. Castor, 26 te Mobile v, Curacao. Chama, 26 170 m. NW. Saba. Clavella, 26 Bukum verw. Caltex Nederland. 27 v. Sidon naar Rotterdam. Caltex Delft (t), 27 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden (t), 28 v. Sidon te R'dam. Celebes, 28 te Napels. Cottica, 28 v. Barbados n. Trinidad, Danae, 27 te Rotterdam. Dalerdijk, 25 van Vancouver te Rotterdam. Delfland, 26 Rio de Janeiro verwacht. Duivendrecht. pass. 26 op Threepoint. Duivendijk, 26 te Bremen. Diemerdijk, 27 v. San Francisco. Elmina, 27 te Antwerpen. Enggano, pass. 26 Finisterre. Esso Den Haag, pass. 25 Sombrero. Eemdijk, 26 40Ó m. N.NW. Azoren n. Londen. Ena, 27 van Aruba naar Gent. Esso Amsterdam, 28 van Aruba te Vado. Friesland (SSM), 25 v. Gdynia te Bayonne. Farmsum, 30 IJmuiden verwacht. Friesland (KRL), verm. 30 11 u. v. R'dam naar Balikpapan. Gaasterland, 27 te Rio de Janeiro. Groote Beer, 27 Trinidad verwacht. Gooiland. 25 v. Bremen te Hamburg. Gouwe, 25 dwars Cherbourg. Grootekerk, 26 te Hamburg van Amsterdam. Hestia, 26 te Amsterdam Van Callao. Hestia, 25 van Antwerpen. Hecuba, 27 van Amsterdam te Bremen. Hersilia, 27 v. Curacao n. Barranquilla. Hera. 28 v. Barbados n. Trinidad. Hydra, 28 v. Curacao n. Antwerpen. Ino, 20 v. Curacao n. Las Piedras. Jagersfontein, 27 v. East London naar Durban. Japara (KPM1, 26 v. Tj. Priok n. Pangkalpinang Karossa, 25 te Fakfak. Kedoe, 28 te Singapore verwacht. Kertosono, pass. 27 Anderhalfgraadskanaal. Kieldrecht, 27 in Suezkanaal. Kota Agocng. pass. 27 Azoren n. Alexandrië. Klipfontein, 27 v. Antwerpen. Limburg, 24 v. Trinidad n. Kaapstad, Lawak, 26 v. Seattle te Basrah. Lieve Vrouwekerk, pass. 26 Perim. I.indekerk, 25 v. Suez naar Bahrein. Loosdrecht, 26 nog te Cliittagon. Larenberg, pass. 26 Finisterre. Laurenskerk, pass. 26 Ouessant. Leersum, 26 500 m. ZW. Lizard. Leopoldskerk, 2G v. Londen te Rotterdam. Laertes, pass. 27 Gibraltar. Lekkerkerk, 28 te Roterdam v. Antwerpen. Lutterkerk, pass. 28 Gibraltar. Maas, 25 v. Cardenas n. Tel Aviv via Gibraltar. Maashaven, 27 v. R'dam te Philadelphia verw. Muiderkerk, 26 v. Perzisehegolf te Rotterdam. Mataram, 26 v. Liverpool te Rotterdam. Maaskerk, 25 v. Luanda naar Liboto. Molenkerk, 26 van Dakar naar Duinkerken. Maetsucker, 24 v. Fremantle te Singapore. Mapia, 27 Belawan verwacht. Marisa, 26 v. Miri te Balikpapan verwacht. Mentor, 26 van Beyrouth n. Limasol. Minjak, 26 te Pemangkan. Mitra, 26 60 m. W.NW. Kp. Bon. Maasland, pass. 27 Recife n. Las Palmas. Modjokerto, 27 te Panaroekan. Meltekerk, 27 te Suez. Noordam, 25 v. New York naar Rotterdam. Nieuw Amsterdam, pass. 26 Scilly's. Notos, 23 v. Cape Haitien n. New York. Nestor, 27 Algiers verwacht. Omala, 25 v. Menalahmadi naar Singapore. Ootmarsum, 25 te Le Havre. Ophir, 27 te Belawan verwacht van Muntok. Orestes, 25 v. Aux Cayes n. Port au Prince. Oranje, pass. 27 Algiers. Ovula, pass. 27 Perim. Oranjestad, 28 van Antwerpen. Orion, 28 van Levant te Amsterdam. Prins Alexander, 26 te R'dam v. Threerivers. Poelau Laut, pass. 26 Sabang naar Colombo. Prins Philips Willem, pass. 26 Lands End. Parkhaven, 26 50 m. O. Rio Grande do Sul. Papendrecht, 26 v. Malmö te Stockholm. Plancius, 27 v. Buleleng te Makassar verw. Prins Frederik Hendrik, 26 120 m. W.NW. Scilly's Prins Joh. W. Friso, 26 300 m. O. Belle Isle. Prins Maurits, 26 675 m. O. Belle Isle. Poseidon, 27 v. Cien Fuegos n. Engeland. Prins Wilem II, 27 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Wilem III, 27 nm. v. Hamburg. Prins Wilem IV, 23 v. Montreal. Phrontis, 28 te Dublin. Polyphemus, 28 van Kopenhagen te Amsterdam. Ridderkerk, 24 van Fremantle. Rijnland. 27 v. Rosario te Buenos Aires verw. Rempang, 25 van Taruna. Roepat, 25 van Belawan. Rodas, 30 v. Trinidad te Kingston verw. Reyniersz, 25 v. Ampenan n. Makassar. Riouw, 26 rede Menado. Raki, 27 te Penang. Ruys. 27 v. Dar es Salaam n. Lorenzo Marques. Rijndam, 27 v. Rotterdam te New York. Stad Arnhem, 26 van Casablanca te R'dam. Straat Malakka, 27 Santos verw. Salawati, 27 aldaar verwacht. Salland, pass. 26 Fernando Noronha. Samarlnda, 26 van Port Said naar Hull. Slamat, 26 van Manilla naar Las Angeles. Sommelsdijk, 26 te Mobile. Stad Schiedam, 26 v. Savonna naar Casablanca. Stad Arnhem, 26 van Casablanca te A'dam. Saidja. 25 bij Mulberry Harbour Pierhead. Saroena, 26 Singapore te Mlri verw. Sarpedon, 26 550 m. Z. New York n. N. York. Scherpendrecht, 25 ten anker gh 4. Siaoe. 26 v. Palembang n. Soerabaja. Sloterdijk, 27 te Sungeigerong verw. Stad Haarlem, pass. 25 Kp. St. Vincent. Stanvac Pendopo, verm. 26 v. Saigon n. Touran. Swartenhondt, 26 rede Ampenan. Sarangan, 27 te Port Swettenham. Singkep, 28 Colombo verw. Soestdijk, 27 v. Baltimore te New Orleans. Stad Maastricht, 27 v. Savona n. Sfax. Sumatra, 28 te Cebu. Salatiga, 24 v. San Francisco n. Los Angeles. Stad Alkmaar, 27 v. Vlaardingen te Narvik. Stad Dordrecht. 29 's nachts A'dam verw. v. Sfex Stad Leiden, 27 te R'dam v. New Orleans. Straat Makasar, 29 Rotterdam verwacht. Tabian, 25 v. Amsterdam n. Soerabaja. Tomori, 26 3 u. te Suez. Tarakan, pass. 26 Gibraltar naar Liverpool. Tjipondok, 24 v. Tj. Priok n. Kidjang. Tankhaven III, 25 v. Penang n. Port Swettenham Tasman, 28 v. Hongkong te Singapore verw. Tiberius, 25 v. Port of Spain n. St. Marc Haiti. Titus, 26 te Ipswich. Tjibesar, 29 Hongkong verw. Tjiwangi, 27 Cheribon verw. Tamo, 29 v. Philadelphia te Rotterdam verw. Teiresias. 28 Port Said verw. Tjikampek, 27 v. Durban n. Lorenzo Marques. Utrecht, 27 van Singapore n. Cebu. Uni, 23 te New Orleans. Volendam, 29 23 u. Hoek van Holland verw. Vulcanus, pass. 25 Goeree n. Gibraltar. Veendam, 27 v. Le Havre, 28 22 u. Hoek van Holland verwacht. Waterland, 26 van Amsterdam n. Buenos Aires. Westland, 27 van Hamburg te Amsterdam. Wieldrecht, 26 v. Beumont te Kaapstad verw. Waibalong, 26 v. Singapore n. Soerabaja. Weltevreden, pass. 25 Cp. Hatteras. Willem Ruys, 27 120 m. W.t.Z. Minicoy n. Aden. Willemstad, 26 v. Aruba n. Maracaibo. IJsel, 26 v. Bachaquero te Port au Prince. Zonnewijk, 26 v. Rotterdam te New Orleans. Zeeland (KRL), 26 te Ternate. Zaan, 25 v. Norresundby te Kalix. Zeeland (SSM). pass. 25 Dover. Zuiderkruis, 27 100 m. ZW. Scilly's. De heer en mevrouw W. A. HAGE-VAN DONGEN geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon ROBERT WILLEM 26 Augustus 1951. 33 Shandon Crescent Phibsboro, Dublin. FRED C. KREUGEL en ANNE K. WILLIAMS geven hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk op 1 September 1951. Singapore, 61 Branksome Road. BUR. KRANEVELD, Zijlweg 21. Tel. 20707. Echtscheiding, dagvaarding, requesten, adviezen. Kantoor 95, 's av. 78. ra g OPROEP. De Raad van Toezicht der N. V. Militex, Blekersvaart- weg 10 te Heemstede, roept hierbij aandeelhouders der N.V. op tot het bijwonen van een buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders, volgens art. 13 der Sta tuten, te houden op Maan dagavond 3 September te 20 uur, in een der zalen van Hotel, Café Rest. Lion d'Or te Haarlem. Teneinde de ver. gaderimg te kunnen bijwo nen moeten aandeelhouders hun aandelen deponeren ten kantore van de N.V. Militex, Blekersvaartweg 10 te Heem stede tegen afgifte van een bewijs De agenda ligt voor aandeelhouders ter inzage eveneens ten kantore van de N.V. bovengenoemd. Namens de Raad v. Toezicht A. Knoppien, Secretaris. De houder v. polis no. 230293 der E. R. K. Levensverz. Mij te Nijmegen, wordt verzocht zich met de Directie van ge noemde Mij. in verbinding te stellen. Wordt aan deze op roep binnen 3 maanden geen gevolg gegeven, dan zal tot afgifte van een duplicaat polis worden overgegaan, waardoor de oorspronkelijke polis waardeloos wordt. In Rusthuis nog Centr. verw. str. w. Pieter de Hooghstr, 2, Heemstede. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 30 Aug. 8 uur: ALLE-DAG-KERK. Woensdagavond 7 uur ln de Waalse Kerk Tweetalige Dienst. Ds. J. J. van Hille en Ds, J. Baudraz, Concertgebouw - Vrijdag 31 Aug. - 8 uur precies Zevende ZOMER-CONCERT Dirigent: MARINUS ADAM S o li s t Progr.: Concert v. strijkorkest - Lully; Pianoconcert d-moll - Mozart; Variations Symphoniques - Franck; Tweede Symphonie - Saint Saëns. Entrée: 1.20, alles inb. Voorverk. en plaats- bespr. bij Concertbureau Alphenaar. piano Afd. Haarlem van het voor de kankerbestrijding, roept met spoed op voor de straatcollecte op Zaterdag 1 Sept. a.s. Aanmelden elke ochtend bureau U.V.V., Stadhuis te Haarlem. Voor geldbelegging te koop gevraagd Aanbiedingen worden gaarne ingewacht bij S. L. MOK, Makelaar en Taxateur, Verspronckweg 89, Tel. 11701. koopt U in HEEMSTEDE alleen in EIKENLAAN 41 - TELEFOON 38765 Terwijl de prijzen belangrijk lager zijn. Doorregen o.lappen, p.p. Doorregen o.lappen, heel mooi p.p. Magere o.lappen, p.p. Riblappen p.p. Onze 1.50 1.60 1.80 1.90 Roastbeef Biefstuk Ossenhaas Dik niervet p.p. p.p. p.p. P-P 1.90 2.20 2.30 1.00 buitengewoon lekkere leverworst 0.25 per half pond. Deze prijzen zijn afgehaald a contant. kost bij vlees De practische schoen met een wetenschappelijke plus! Jac. van Maris, speciaalzaak Barrevoetestraat 19 - Tel. 15051 betaalt: CARTON 14 cent per kilo ORG. HUISHOUDLOMPEN 47 cent per kilo Wordt ook zonder prijsvermindering afgehaald 19 H ARMENIANS WEG 19 Terrein KEUR Bouwmaterialen Telefoon 12394 - Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3