DAUDEY'S Bloemenmagazijn TitoNoch het een, noch het ander Dames van de „Spaarne"- acht hartelijk gehuldigd Vlug en Lenig" opnieuw clubkampioen en winnaar van de Prins Hendrikbeker 'Hoe is het ontstaan)^ IN DE WERELDPOLITIEK Een Eeuw Celeden Haarlem eindigde op de vijfde plaats Sportbond kampioen HAARDEN EN KACHELS voor Haarlemmers in Tunis Schelfhout eerste in de 2e klasse Kennemerland Rossi amateurkampioen bij de achtervolgers Onderzoek naar de dood van de bokser Jan Remie Dit woord: PIETLUTTIG Nieuwe Uitgaven Om de IJzeren bokaal DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 3 Zes leden van de ploeg van de Konink lijke Roei- en Zeilverenging „Het Spaarne", welke Donderdag tijdens de internationale damesroeiwedstrijden te Macon zo'n fraai succes heeft geboekt in de wedstrijd voor achten, zijn vannacht om kwart voor een met de trein uit Parijs op het station in Haarlem aangekomen en door de bescherm heer van „Het Spaarne", mr. A. G. A. rid der van Rappard, gehuldigd. Bij het verla ten van de trein bood hij de dames bloemen in de clubkleuren aan en sprak hij hen toe, waarbij hij de roeisters hartelijk geluk wenste met het behalen van de eerste prijs. Bij de begroeting waren ook aanwezig de heer W. van den Berg, voorzitter van de roeivereniging, die de wedstrijden in Macon heeft bijgewoond, doch eerder naar Haar lem is gereisd, andere bestuursleden en leden. Het gezelschap, dat met de trein aan kwam, bestond uit vijf roeisters en de stuurvrouw van de acht en enkele suppor ters. Maandagmorgen waren zij om negen uur uit Macon vertrokken en om halftwee in Parijs aangekomen. Na een kort verblijf in de Franse hoofdstad hebben zij des mid dags de reis voortgezet. Mevrouw M. van der PasKouwenaar, die een week voor de wedstrijden in het huwelijk is getreden, is thans op huwelijksreis en twee andere dames verblijven nog enkele dagen in Frankrijk. De coach van de acht van „Het Spaarne", de heer H. Stockman, wordt later in Haarlem verwacht. Zes dames van de acht van „Het Spaarne" met de beschermheer mr. A. G. A. ridder van Rappard. De in Haarlem teruggekeerde dames ver telden, dat zij prettige dagen in Macon hebben beleefd. De organisatie was goed en het succes tijdens de wedstrijd groot. Met ruim drie lengten verschil werd van de Franse ploeg uit Amiens gewonnen. ADVERTENTIE is heden VERPLAATST van Grote Houtstraat 112 naar Bronsteeweg 6 - Heemstede Telefoon 10859 Dammen Th. Weiland kampioen van „Kijk Uit" Th. Weiland is ongeslagen kampioen van de Haarlemse damclub „Kijk Uit" geworden. Voor deze fraaie prestatie werden hem een medaille, een dambord met schijven en een wisselbeker overhandigd. In de tweede afdeling is de damstrijd nog niet beslist. J. ter Haak heeft wel de beste papieren, met als enige concurrent L. Fopma. Nog deze week wordt de beslissing verwacht. „Kijk Uit" houdt binnenkort wedstrijden voor thuisdammers in het nieuwe clublokaal bij de heer IJ. Doves, Julianapark, hoek Soendastraat. Gegadigden kunnen zich op geven bij de secretaris, de heer G. v. d. Jagt, Celebesstraat 25, Haarlem. Om de Bavo-wisselbeker Woensdagavond zal te Heemstede in het R.K. Verenigingsgebouw de jaarlijkse wed strijd om de Bavo-wisselbeker aanvangen. Hieraan nemen deel de eerste tientallen van de volgende verenigingen: R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" (Heemstede); Haar lemse Damclub; Protestantse damvereniging „Lisse-Vooruit" en Damclub „Halfweg". Waterpolo Ranglijstjes Waterpolo Haarlem heeft het protest wegens het niet toekennen van een doelpunt, met het nemen van een strafworp, in de wedstrijd tegen Meeuwen gewonnen en de uitslag is 66 geworden. De eindstanden van de competitie in de K.N.Z.B. luiden: Hoofdklasse heren. Kringcomp. meisjes HZPC 10 10 20 H'lem 10 5 12 HVGB a 8 7 15 SVH 10 5 10 DWT 8 5 11 Meeuwen 10 4 9 HVGB b 8 3 7 HVGB 10 3 7 HPC 8 3 6 ZIAN 10 1 2 DWR 8 0 1 Tweede kl. A, dames. ADZ 11 9 19 Kringcomp. heren DWT 11 8 17 Nereus 10 4 10 HVGB 5 10 9 19 VZV 10 3 6 HPC 4 10 7 15 DWR 11 3 6 H'lem 5 10 6 13 HVGB 11 2 4 DWT 5 10 3 8 2 verliesp. w. n. o, HPC 5 10 1 3 Tweede kl. A, heren. HPC 8 8 16 Dames DJK 8 6 12 DWT 8 2 6 H'lem 2 6 5 10 Sleutelst. 8 1 2 HVGB 3 6 4 8 VZV*) 8 1 2 DWT 4 6 2 4 2 verliespunten HZV 1 6 12 VZV moet degradatiewedstrijden spelen en heeft de eerste wedstrijd, die gespeeld werd tegen LZC, met 42 verloren. Donder dagavond speelt VZV in de Heerenduinen tegen de Vest uit Naarden. In de eerste klasse A heeft DWR de laatste competitie-wedstrijd gespeeld tegen Neptu- nus (Amersfoort) met als resultaat 44. Basketball De uitslagen van de zomercompetitie lui den: PSVH IHGA 1 (h.) 13—31; OK I— Sportbond I (h.) 22—33; PSVH—Rapiditas (d.) 14—2; OK—Rapiditas (d.) 34—10. Deze week worden gespeeld: Dinsdag 19 uur: HGA IIRapiditas (h.). Woensdag 19 uur: HOC II—PSVH II (h.). Donderdag 19 uur: HOC IIRapiditas (d.) Vrijdag 19 uur: Sportbond IIHGA (d.). Voor het einde van de zomeravondcompe titie zijn de afdelingskampioenen reeds be kend. Bij de heren eerste klasse is het Sportbond gelukt op prachtige wijze beslag te leggen op de titel; in de tweede klasse heren is Oosterkwartier II kampioen gewor den. Bij de dames is de titel gegaan naar het ook nu weer ongeslagen HOC I. De onderste plaats in de eerste klasse heren wordt bezet door PSVH I, doch in de andere afdelingen is nog niet met zekerheid te zeggen welke ploegen onderaan de rang lijst zullen eindigen. ADVERTENTIE OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 DINSDAG 28 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De schat der Comanchen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain America", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „In hemelsnaam", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Vreemdelingen legioen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Concerto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Palace en Rembrapdt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (zie programma van Dinsdag). City: och tendvoorstelling „Achter tralies", 10.30 uur. De schat der Comanchen", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 Uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Dinsdag). Frans Hals: „Het teken van de Gorilla", 14 j„. 2,30, 7 en 9.15 uur. De strijd om het clubkampioenschap van Nederland voor athletiekverenigingen met als inzet de Prins Hendrikbeker ging gis teren in Amsterdam evenals vorig jaar in Den Haag hoofdzakelijk tussen A.A.C. en Vlug en Lenig en ook thans zijn de Hage naars er in geslaagd de beker in hun bezit te houden, waardoor zij wederom club kampioen van Nederland werden. De ove rige vier verenigingen, Trekvogels, D.O.S., Haarlem en A.V. '23 hebben dit keer wel een zeer ondergeschikte rol gespeeld en hebben geen enkel ogenblik een gevaar kunnen vormen voor Vlug en Lenig en A.A.t. Haarlem bracht het ook thans tot de vijfde plaats met 28 punten en ondanks het feit, dat dit resultaat eigenlijk nog iets meer was, dan waarop gerekend was, is •toch wederom duidelijk gebleken, dat wan neer men er in de Haarlemse athletiek- kringen niet in slaagt de trainingsgele genheid van de athleten drastisch uit te breiden, de rol van de Haarlemse athleten in de Nederlandse athletiek spoedig geheel uitgespeeld zal zijn. Op de 100 meter domineerde Vlug en Lenig door zowel de eerste als tweede plaats in te nemen door respectievelijk Saat in 10.8 sec. en Kleyn in 10.9 sec. De jeugdige Haarlemse sprinters Fokkelman en Inthorn werden in de serie uitgescha keld. Dit overkwam ook de Haarlemmers Wullems en Scholten op de 400 meter, hoe wel Wullems zich moedig verdedigde en zich pas in de laatste meters gewonnen gaf. Zijn tijd, 52.5 sec., betekende voor hem een persoonlijk record. Dit nummer werd ge wonnen door de Kroon in 48.8 sec. Op de sterk bezette 800 meter leverde Soomer (Haarlem) uitstekend werk dooi de vijfde plaats te bezetten, doch op de 1500 m. konden zowel Van Gog als Mey- boom niet in de punten komen. De 800 me ter werd gewonnen door Hans Harting, de 1500 meter door Wim Slijkhuis. De laatste noteerde voor hem de matige tijd van 3 min. 59 sec. Op de 500 meter nam van Ede (D.O.S.) aanvankelijk een flinke voor sprong, doch toen Slijkhuis en Harting vier ronden voor de finish er ernst van gingen maken, was de Rotterdammer spoedig in gelopen. Het was jammer, dat Geusebroek (Haarlem) toen even in moeilijkheden raakte, waardoor hij iets terugviel, want hoewel hij Slijkhuis noch Harting had kun nen kloppen, zou een derde plaats zeker mogelijk geweest zijn. Wel herstelde hij zich en wist bij te trekken, doch dit had hem zoveel gekost, dat hij in de eindsprint om de derde en vierde plaats in de vrij onbekende van Wieringen (Vlug en Lenig) zijn meerdere moest erkennen. Geusebroek noteerde een tijd van 15 min. 51,9 sec. Slijkhuis won dit nummer in 15 min. 34 sec. Ruseier van „Haarlem" verraste op de 110 meter horden door eerst zijn serie te winnen in 16.1 sec. en daarna in de finale tot de laatste horde de leiding te hebben. Toij raakte hij even uit balans en dat kost te hem de zege. Op de streep werd hij zelfs naar de derde plaats verwezen. Niettemin een uitstekende prestatie. Bij het polsstok hoogspringen liet Lamoree dit keer de zege aan zijn clubgenoot Swart en hij stelde zich met 3.40 meter tevreden met de tweede plaats. Swart sprong 3.50 meter. Het ver springen werd gewonnen door de A.A.C.-er Visser met 7.07 meter. Opvallend was hier het falen van Wessels (A.V. '23), de ath- leet, die vorig jaar tweede werd op dit Tunis heeft evenals verleden jaar de ploeg van Zwemclub Haarlem weer enthousiast ontvangen Overal hangen affiches in de stad voor de grote zwemwedstrijden. In de „Souks", de overdekte winkelstraat jes, hebben de Haarlemmers druk gewinkeld. Er is nog niet die koopwoede van verleden jaar, omdat eerst de kat uit de boom geke ken wordt, maar toch loopt de ploeg van Haarlem practisch in zijn geheel met een fez of een stroohoed op. Het weer is nog niet bepaald Tunesisch. Het is koud en zelfs heeft het geregend. De ploeg is gestart in de oorlogshaven Bizerta, ongeveer 90 km. van Tunis. Het wer den geen zware wedstrijden voor onze land genoten en eigenlijk werd het geheel meer een demonstratie. Ondanks voorgift verloren alle Tunesische zwemmers met ruim ver schil. De polowedstrijd eindigde in 166, waarbij na rust drie Haarlemmers „over gingen" naar de tegenpartij. Ondanks de gure wind, was er grote publieke belangstelling. De Haarlemmers hebben ook het paleis van de Bey bezichtigd en het is zeker, dat zij deze week ook nog drommedaris zullen rijden". Het is de DOS-speler C. Schelfhout uit Haarlem gelukt in de finale om het tweede klasse kampioenschap Kennemerland de titel te veroveren. Deze Haarlemse speler kan dus volgend jaar een klasse hoger uitkomen. H. Leeuw (DCIJ) en W. de Graaf (Beverwijk) spelen drie partijen om de tweede plaats waaraan ook promotie is verbonden. De eindstand van deze finale luidt: gesp. gew. gel. verl. pt. C. Schelfhout (DOS) 3 110 5 H. Leeuw (DCIJ) 3 1113 W. de Graaf (Bev.) 3 1113 J. Mulder (Haarlem) 3 0 12 1 In het algemeen klassement behaalde Dukel van DCLT in de hoofdklasse de twee de plaats, terwijl in de eerste klasse en tweede klasse Nieuwenhuizen en Leeuw nog om de tweede plaats strijd leveren. Lang broek won als DCIJ'er het kampioenschap in de derde klasse. Wielrennen Bij de Maandag voortgezette wedstrijden wielrennen om het wereldkampioenschap op de baan zijn Schulte en Derksen in de kwart eindstrijden achtervolging voor beroepsren ners uitgeschakeld. Schulte leed tegen Ko- blet een gevoelige nederlaag. De Zwitser deed 6 min. 22 sec. over de afstand en Schulte 6 min. 26.8 sec. Derksen verloor van Nielsen; deze noteerde een tijd van 6 min. 28.2 sec. en Derksen een van 6 min. 34.8 sec. Gillen en Bevilacqua wonnen de andere kwart eindstrijden. De strijd bij de amateurs is beslist. De Italiaan Rossi versloeg in de finale de Belg Glorieux en werd daardoor kampioen van de achtervolgers. De uitslag van de herkansingsrit voor het stayerskampioenschap, die zeer laat eindig de, luidt: 1. Lemoine (Frankrijk) 1 uur 22 min. 3.6 sec. (gem. snelheid 72.706 km. per uur); 2. Michaux op 20 meter; 3. Heimann op 40 meter; 4. Martino; 5. Besson; 6. Ver- schueren. Lemoine heeft zich hiermede in de finale geplaatst welke Dinsdagavond wordt ver reden. H.S.V. „De Kampioen" Voor de na-zomercompetitie is een sprint wedstrijd van de HSV „De Kampioen" ge houden. De uitslag was A- en B-klasse: 1. Kroezen; 2. Stoken; 3. Bes; 4. P. de Vries; 5. J. v. Wel. C-klasse: 1. Dortmund; 2. Verboom; 3. v. d. Hulst; 4, Asma; 5. Hoppenbrouwer; 6. Smit. H.R.C. „Excelsior" HRC „Excelsior" hield een wedstrijd om het sprintkampioenschap. De finale Steen voordeMartens leverde een overwinning voor eerstgenoemde op, 3. Frits Kruijer; 4. Bas Fennis; 5. Jan de Haan; 6. Jan Martens. Boksen Een commissie, bestaande uit mr. dr. J. A. van Thiel, oud-procureur-generaal te Am sterdam. E. H. Rapmund, oud-voorzitter en ere-voorzitter van de Nederlandse Boksbond en Th. A. J. Huizenaar, bokspromotor te Rotterdam, heeft een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van de zes-en-twintig jarige lichtgewichtbokser Jan Remie, die op 25 Juni van het vorig jaar door Jan Nicolaas knock out werd geslagen en de volgende dag in een ziekenhuis overleed. De commissie merkt op, dat Remie reeds vijf maanden een ziek man geweest moet zijn. Hij had name lijk op 31 Januari 1950 in een gevecht met Ben Miloud te Parijs een ernstige blessure aan het hoofd opgelopen. Daarna trok hij met zijn rechterbeen, zijn ogen werden slechter en hij had last van hoofd- en rugpijn. Hijzelf en vele anderen waren op de hoogte van zijn twijfelachtige gezondheidstoestand. Beschuldigingen worden in het rapport gericht aan het adres van de manager en trainer P. W. J. Gerdingh uit Breda. De commissie stelt hem zonder aarzeling in hoge mate aansprakelijk voor de dood van zijn pupil, omdat hij de slechte gezondheidstoe stand van Remie volkomen heeft genegeerd. Volgens de commissie had de ringarts J. Thoolen min of meer kennis moeten dragen van de in de pers verschenen berichten over de slechte conditie van Remie. Over het op treden van Remie merkt de commissie op, dat de bokser zich onttrokken heeft aan de in een ziekenhuis begonnen medische be handeling, dat hij een advies om zes weken rust te houden in de wind heeft geslagen en dat hij zich niet ter keuring gemeld heeft bij de medische adviseur van de Nederlandse Boksbond. nummer bij de Europese kampioenschap pen, maar die thans niet verder wist te komen dan 6.39 meter, waarmede hij zesde werd. De Haarlemmers Willems en Broer tjes konden zich niet in de finale plaatsen en ook bij het hoogspringen kwamen de „HaarlenT'-athleten Van Zweeden en Kooi man niet in de punten. Visser won dit num mer met een sprong van 1.80 meter. Kluft (Haarlem) plaatste zich vijfde bij het dis cuswerpen met 34.34 meter en het kogel stoten leverde hem een derde plaats op met 12.53 meter. Beide nummers werden gewonnen door De Bruyn (V. en L.) De 4 x 100 meter estafette en de 4 x 400 metër estafette leverde „Haar lem" beide keren de zesde plaats en dit was net niet voldoende om D.O.S. van de vierde plaats te verdringen. Hierdoor zal Haarlem ook het volgend jaar zich alleen via voorwedstrijden in de finale van de P. H.-beker kunnen plaatsen. De einduit slag luidde: 1. en clubkampioen van Neder land Vlug en Lenig 90V2 punt; 2. A.A.C. 84 pnt.; 3. Trekvogels 41 pnt.; 4. D.O.S. 30 pnt.; 5 Haarlem 28 pnt.; 6. A.V. '23 20 punt. Voetbal Voorlopig Nederlands elftal speelt tegen Middlesex Het voorlopig Nederlands elftal zal op Woensdag 17 October in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen de Middlesex Wanderers (amateurs) spelen. Deze ont moeting is bedoeld als oefenwedstrijd voor de lanaenwedstrijd tegen Finland, welke op 27 October te Rotterdam is vastgesteld. Ik heb dikwijls bewondering voor de scherpzinnigheid waarmee de geleerden woorden weten te verklaren. Maar soms stellen zij te hoge eisen aan onze goedgelovigheid. Zo is iemand op de ge dachte gekomen het woord pietluttig in verband tebrengen met het Bijbelboek Ezechiël waar te lezen staat: Mooren- land en Put en Lud en al de gemengde hoop en Kub en de kinderen van het land des verbonds zullen vallen door het zwaard. (Ezech. xxx 5). De rede nering is dan: Put en Lud zijn weinig belangrijke landen of: deze hele tekst betekent eigenlijk niet veel. Maar van daar tot Pietlut: pietepeuterige, over- preciese vent, is nog een hele sprong. Ik denk liever aan woorden als Jan Hen, Piet Snot, Jan Gat, Houten Klaas e.d. Lut kennen wij in luttel: weinig en in het Engels little: klein. Een Piet Lut is dus een weerloos, zwak mannetje en dan is de overgang naar de bovenge noemde betekenissen wel aanvaardbaar. Het is niet te verwonderen dat aan de film „Vier in een jeep", een schepping van de regisseur Lindtberg, het praedicaat Film van de maand" verleend werd. Tijdens het filmfestival te Cannes werd dit indrukwekkende Zwitserse product met veel waar dering door de critici ontvangen en ook in Parijs draaide het geruime tijd voor volle zalen. „Vier in een jeep" speelt in de internationale sector van Wenen, waar Engelse Russische, Franse en Amerikaanse militaire politiemannen samen in jeeps patrouilleren en een zware taak te verrichten hebben. Een conflict ontstaat tussen de Rus, die slechts voor zijn plicht als politieman gevoel schijnt te hebben, en de andere drie, die hun menselijke gevoelens laten spreken, wanneer een ontvluchte krijgsgevangene moet worden gearresteerden hij met zijn vrouw herenigd kan worden, als men hem laat ontsnappen. De fascinerende scènes van de film herinneren soms aan de „Third Man" en de vier nationaliteiten worden raak getekend. Een film die boeit en diepe indruk maakt. „Vier in een jeep" wordt de volgende week in het Rembrandt-theater in Haarlem vertoond. Dr. C. J. Schuurman, De taal van het onbewuste zieleleven Van Loghum Slaterus, Arnhem. Dr, Schuurman wil laten zien dat de mo derne mens door zijn concentratie op het bewuste deel van zijn psychisch leven de kennis van de „taal" van het onbewuste deel heeft verleerd; en hoe nuttig het zou zijn als de fundamentele waarheden, die ons dat on bewuste „vertelt", begrepen werden en in de mens van de toekomst in een harmonie van bewust en onbewust zouden worden opge nomen. Hij bespreekt in een aantal hoofd stukken de bronnen waarin wij op het ogenblik deze waarheden kunnen terugvin den: de mythe, het sprookje, de droom, de fantasie, ziekte en misdaad, het kunstwerk; langs die omwegen deelt de „natuur" mee wat door het bewustzijn wordt verwaarloosd en dr. Schuurman maakt de betekenis van de daarbij gebezigde symboliek duidelijk. Op zichzelf is dat een goed werk, en de verkregen ophelderingen kan men in dank aanvaarden. Bij het aanduiden van de men selijke waarde ervan echter verliest de auteur zich in vaagheden. De natuur buiten ons, zegt hij, is dezelfde als de natuur in ons; en die spreekt een taal, net zo in de bomen en de vogels als in ons onderbewuste. Wat voor een taal dat dan wel is? „Openbaart niet de gehele natuur verborgen samenhang? Dan spreekt zij ook een taal". Verstaan wij die taal dan zal „het aanzichi van de wereld veranderen"; verstaan wij haar niet. dan wordt zij „de donderende taal van oorlogen, hongersnoden en andere rampen". Het komt er op aan, dat wij de samenhang van alle dingen in de natuur ontdekken; dan eerst zullen wij zonder vrees creatief kunnen op treden. Wie bij voorbaat ook gelooft in die vredig samenhangende natuur van een zomeravond op het terras, zal deze uiteenzetting wel kunnen aanvaarden; voor anderen blijft toch de taal van de natuur: de onverstaanbaar heid van het onbekende. Dr Schuurman zelf geloofde er kennelijk bij voorbaat in; men wordt door zijn conclusie dan ook niet in het minst verrast. S. M. Athletiek In een vijfkamp tussen de verenigingen GAC, Hilversum, Suomi, Velsen, Lycurgus, i Krommenie. Zaanland, Zaandam en GITA, Haarlem, is het er spannend toegegaan. De uitslag was: 1. Zaanland 108L pnt.; 2. GAC 7312 unt.; 3. GITA 73 pnt.; 4. Lycurgus 65 pnt.; 5. Suomi 43% pnt. De prestaties van de leden van GITA wa ren 100 meter N. de Vries 12.7; L. Hartman 13.7. Verspringen N. de Vries 4,76 meter. Hoogspringen H. v. Egmond 1,40 meter. Speerwerpen R. de Vries 24,03 meter. Discus werpen 29,75 meter. De relay werd door GITA gewonnen in 61,2 sec. Op de 4 x 100 meter bezette GITA de derde plaats in 54,5 sec. Met het korte bezoek van president Trumans speciale afgezant, Averell Harriman, aan Tito is de coalitie JoegoslaviëVerenigde Staten wel zo nadrukkelijk gemani festeerd, dat er weinig meer nodig zal zijn om het beeld van de politieke verdeling op het Europese continent volledig te maken. Er wordt tegenwoordig veel werk gemaakt van het in kaart brengen der „ideologische" grenzen in de wereld, waarbij men wat Europa betreft het zwart van communistisch-geregeerde landen stelt tegenover het wit van de democratieën. Welnu, Joegoslavië schept daarbij een merkwaardige moeilijkheid. Want ofschoon het een communistische regering heeft behoort het thans in de „witte vlakte" thuis. Waarmee is aangetoond dat de grenzen, die men zo gaarne tekent om machtsverhoudingen weer te geven, aller minst ideologische grenzen mogen heten. Het zijn eenvou&ig de lijnen die be tekenen dat tot daar een politiek machtscentrum zijn krachtvelden uitstrekt. En het is onpractisch, zich in de wereldpolitiek op ideologieën blind te staren. Want dan valt Tito tussen twee ideologische standpunten in het niet der onbruikbaarheid en dat zou jammer zijn. Het Westen is immers zo verheugd met zijn Joego slavische aanwinst Averell Harriman bekroonde Zaterdag met zijn bezoek aan Belgrado een reeks diplomatieke toenaderingspogingen tot de Joegoslavische staatsleider Tito, die reeds meer dan een jaar geleden werd ingezet toen duidelijk was geworden dat Tito tegen Moskou rebelleerde. Dat rebelleren was van veel oudere datum, doch Tito had lange tijd nodig om de binnenlandse situa tie onder de knie te krijgen alvorens open lijk het Westelijke kamp te kunnen kiezen. De Engelse regering heeft onmiddellijk nadat zij bevestiging had van Tito's afval ligheid alle mogelijke moeite gedaan om de Joegoslavische regeringspersonen van wie er enkelen nog huiverig bleven om tot een knieval voor het Westen over te gaan voor zich in te nemen. In dit opzicht heeft een „officieuze" Labour-delegatie trouwens pioniersarbeid verricht. Wat de Amerikanen betreft, deze zijn langer aar zelend gebleven om Joegoslavië binnen te halen in de kring der Westelijke mogend heden, waarschijnlijk in de eerste plaats omdat in de Verenigde Staten het woord „communisten" langzamerhand dezelfde gevoelswaarde heeft gekregen als het woord „pest" in de Middeleeuwen moet hebben gehad. De Amerikaanse propagan da is in dit opzicht niet tekort geschoten en vooral het feit dat deze propaganda zeer sterk de nadruk op de verderfelijkheid van de communistische ideologie heeft ge legd, was een hinderlijke moeilijkheid toen het er om ging de communistische Tito in de gunst van senatoren en afge vaardigden van .het Huis aan te bevelen. Tito is inderdaad een volbloed commu nist en zijn regeringssysteem is even com munistisch als het Russische dat is. Wie de praktijk van dit regeringssysteem legt naast de theorie van de communistische leraren uit het verleden, moet weliswaar tot de conclusie komen dat er weinig van de originele methoden is overgebleven, maar in ieder geval: Het heet communisme en wanneer men Tito zou kunnen schoonpra- ten van het argument dat hij niet regeert zoals Marx en Engels dat geleerd hebben, dan zou men Stalin evenzeer kunnen ver schonen. Thans rekent men Joegoslavië tot het anti-Russisch krachtsapparaat van het Westen en in Amerika is zelfs een senator zo ver gegaan om te zeggen dat de enige legers, waarop Washington in Europa zou kunnen vertrouwen, het Joegoslavische en het Spaanse waren.... Niet ieder Ameri kaans politicus zal die mening delen, doch men kan toch wel de conclusie trekken dat Tito volledig geaccepteerd is. Tito, Franco, Hirohito Zo staan de zaken thans. Wat blijft er nu over van de „ideologische" strijd tegen het communisme? Evenveel waarschijnlijk als van de „ideologische" strijd tegen het fascistische dictatorschap, aangezien men Franco binnen afzienbare tijd ook in de Westelijke machtsgroepering zal zien bin nentreden en evenveel als van de „ideologische" strijd tegen het „dictatoriale barbarisme" in Azië, aangezien Japan door de Verenigde Staten is uitverkoren om de leiding in het Verre Oosten op zich te nemen. Men kan natuurlijk schermen met de overtuiging dat Tito zijn regiem zal wijzi gen onder invloed van de Westelijke demo cratische opvattingen, dat Franco zijn heerszucht zal intomen onder dezelfde in vloed, en dat Japan de militaire dictatuur heeft afgezworen onder Amerikaans toe zicht maar dat zijn verwachtingen die de toekomst zal moeten uitwijzen en in tussen bestaat het Westelijke kamp niet meer uit louter democratieën, die bereid zijn te vechten tegen de ondermijning van die democratie en daaruit hun voornaam ste inspiratie tot het verzet putten. Als de kracht van het Westelijke kamp het doel is dat de middelen heiligt, zou men in de Westelijke landen in nationaal verband dit voorbeeld moeten volgen en de nationale communistische groeperingen moeten garanderen dat zij in een democra tische samenleving de vrijheid kunnen er langen voor hun ideologie uit te komen, wanneer zij hun bijdrage willen leveren tegen een aggressie van buiten af, die deze samenleving bedreigt. Dit zou de logische consequentie zijn van wat er op interna tionaal plan gebeurt maar dan zouden de communistische groeperingen moeten beginnen met Tito's voorbeeld te volgen. Het zal interessant ziin deze ontwikke ling gade te slaan, nu Tito dagelijks voor het Westen reclame maakt en tegelijk op communistische wijze regeert. Dat moet talrijke idealisten onder de communisten in het Westen tot nadenken stemmen. Zij krijgen er wellicht een zuiverder voorstel ling door van de aard van het conflict, waarin de wereld gedompeld ligt. Want niet hun ideologie en niet hun overtuiging van de manier waarop een betere wereld tot stand kan komen zijn in het geding, doch slechts de naakte bestaans mogelijkheid van een geordende maat schappij staat op het spel tegenover de boosaardige, aggressieve plannen van men sen die zich achter een ideologie verbergen om een machtspolitiek uit te voeren. Dat blijkt zelfs een communist te kun nen begrijpen zie Tito. J. L. Volleybal Zomercompetitie is ten einde De eindstanden van de zomercompetitie in de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond luiden: Dames poule A gesp. gew. verl. gel. pnt. PSVH I 4 4 8 BGV I 4 3 1—6 Rapiditas 4 2 2 4 PEN 4 13—2 VU 4—4—0 Poule B Ramplaan 4 3 1 6 PSVH II 4 3 1—6 Kl. Houtstraat 4 2 2 4 BGV II 4 13—2 OVRA 4 13—2 Heren poule A Pol. BI.daal 5 4—19 Mar. Hosp. 15 4 1—8 Rapiditas 1 5 2 2 1 5 PSVH 5 2 3—4 BGV 5 14—2 VCR 5 14—2 Poule B OVRA 5 5 10 Gas en Water 5 3 2 6 Rapiditas II 5 3 2 6 Mar. Hosp. II 5 2 3 4 Boru I 5 14 2 Stampers 5 14 2 Poule C PEN 5 5 10 Ramplaan 5 3 2 6 VU 5 3 2 —6 Boru II 5 2 3 4 Kl. Houtstraat 5 2 3 4 Damiate 5 5—0 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 28 Augustus 1851 KEULEN De Köln-Zeitun.g heeft, evenals andere couranten, in welke ge lijksoortige staatkundige beginselen worden voortgestaan, van hogerhand eene vermaning bekomen, om van toon te veranderen, op straffe van niet meer over den post te worden verzonden. Daar dit gelijk zoude staan met een verbod, hebben de uitgevers thans openbaar aan gekondigd, dat zij voortaan de vrije be oordeling van maatregelen der regering zullen nalaten. Zij herinneren daarbij aan de woorden die de Koning van Pruissen onlangs, in navolging van zijn broeder, heeft gebezigd in eene toespraak tot den gemeenteraad tijdens zijn bezoek aan Keulen. Z.M. zeide toen: „Ik ben niet hier gekomen om pligtplegingen te maken, maar om de waarheid te zeggen. Het is tijd dat de verblinding ophoude bij de openbare drukpers, die het alge meen vertrouwen steeds onderdrukt. Op alles wat mijn broeder Wilhelm des wegens heeft gezegd, zeg ik zeventig en nog eens zeventig maal amen. Het is tyd, dat daaraan een einde kome, anders zal ik daarin voorzien Ik heb de wil en de magt daartoe. Zorg, dat dit geschiede en wel ten spoedigste of wij zullen geene goede vrienden blijven".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5