EDITH Haarlemse Volksuniversiteit wijdt cursus aan na-ooriogse impasse ■Clowntje Rick Electronïsche gids op Stationsplein Kort en Bondig Laat het verleden rusten DE CRISIS DER CULTUUR Concerten op verjaardag van Prinses Wilhelmina Examens BOEKHANDEL VEKO Wethouder Geluk sluit Rembrandt-tentoonstelling Romeinse legerplaats blootgelegd bij Nijmegen Nederlandse kustvaarder vraagt sleepboothulp Een millioen kilometer schadevrij gereden Burgerlijke stand van Haarlem Donderdag uitspraak in de zaak-Bertha Hertogh De 9 Muzen Splitsing in cursus aan ambachtsschool Voor de kinderen Waar Brouwerskolkweg en Duinlustweg samenkomen Van der Bilt-prijs voor A. Mak te Driehuis Zandvoort Hillegom Heemstede Bloemendaal Goede sport bij wedstrijden van H.P.C. FEUILLETON Onze nieuwe feuilleton door Winca Loos DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Het bestuur der Haarlemse Volksuniversiteit wil de aandacht der cursisten dit seizoen bepalen bij enige aspecten van de huidige crisis der cultuur door een vergelijking te treffen tussen het cultuurbeeld na de eerste wereldoorlog en dat van heden. Op die wijze kan worden gewezen op de grote wijzigingen die zich in het geestelijk en sociaal leven hebben voltrokken. Na 1920 was er in vele kringen nog een élan en een negen tiende eeuws optimisme; na 1945 overheerst de beklemming en het gebrek aan ver trouwen. Dit thema „toen en nu" zal door verscheidene docenten worden behandeld. Het bestuur der Haarlemse Volksuniversiteit hoopt dat deze avonden ertoe zullen bij dragen, dat men enigszins uit de impasse geraakt. De openingsavond van het winterwerk heeft op Woensdag 19 September plaats in de Stadsschouwburg. Jan Musch zal dan Joeps wonderlijke avonturen van Herman Heyermans voordragen. Niet minder dan twaalf luistercursussen, daarbij inbegrepen een excursie en een Kerstprogramma, omvat het overige pro gramma dat de Haarlemse Volksuniversi teit in het eerste deel van het wintersei zoen aanbiedt. Daarbij moeten nog ge voegd worden drie cursussen voor Heem stede, vijf voor Haarlem-Noord „over de brug" en elf taalcursussen. De meeste luistercursussen omvatten drie voordrachten telkenmale door beken de deskundigen op het te behandelen ge bied. Zo vermeldt het programma voor October onder meer „De historiciteit van Jezus" (prof. dr. G. C. van Niftrik), Oosterse wijsheid en de Westerse mens (J. H. Venema), De drie bewustzijnsfazen van de menselijke ziel (dr. F. W. Zeijl- mans van Emmichoven), Godsdienstige opvoeding (mej. ds. H. J. W. Modderman) en voor November Moeilijke ouders (J. W. Bos), Bloedtransfusie en Bloed en bloed onderzoek (H. F. Stallman en P. A. Hee- res). Voor de laatste weken van het jaar staan nog op het programma: Plato als wijsgeer en kunstenaar (dr. C. Spoelder), Het astronomische wereldbeeld (prof. dr. M. Minnaert). Dr. A. Meesters leidt op 13 October een excursie naar de Kennemer Duinen. Haarlem-Noord De avonden in Haarlem-Noord worden georganiseerd in samenwerking met de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zij worden gehouden in de Koningin Emma- school aan het Roerdompplein. Evenals het vorige jaar kan men die lezingen be zoeken voor een dubbeltje: reden wellicht van het onmiskenbare succes van het Co mité „Over de brug". De vrouwenarts Florence A. de Boer houdt thans een tot drie voordrachten uitgebreide cursus over „Wat iedere vrouw moet weten". Bernard IJzerdraat spreekt over Surinaamse mu ziek, mr. S. Pragano over Roemenië en Theo van Reijn over beeldhouwkunst. Verder geeft de heer J. Jongkind een cursus in eenvoudig Engels. Heemstede De Heemstedenaren kunnen in „Het wapen van Heemstede" het relaas horen van een oudheidkundige reis door Israël Wij vernemen, dat het Centrumcomité „Koninginnedag" het initiatief heeft geno men tot een concert door een der Haarlem se muziekverenigingen, dat Vrijdagavond op de Grote Markt zal worden gegeven. Die avond zal tevens de aardige oranje verlichting in de Koningin Wilhelminaboom op het Nassauplein worden ontstoken. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina zal de Heemsteedse harmonie „Eensgezindheid" onder leiding van de heer Adriaan Nieman een concert geven op het Raadhuisplein. Daarbij wordt medewerking verleend door het tamboer corps van de Haarlemse Postfanfare onder leiding van de heer W. van der Peijl, dat in het bijzonder in actie zal komen tijdens de taptoe die na afloop van het concert dat bekende en geliefde nummers omvat zal worden gegeven. Deze taptoe zal door tal van belangstellenden en deskundigen uit harmonie- en fanfarekringen worden bijgewoond. Het programma van de taptoe luidt: 1. roffel tamboers, gevolgd door Franse taptoe voor tamboers en hoornblazers; 2. Wilt heden nu treden; 3. Tamboers, Hollandse taptoe en introductie tot Russische taptoe; 4. Dankgebed, daarna Russische taptoe: vervolgens taptoe artillerie; 5. Sons of the brave en Haarlemse Postmars (tamboers); 6. Strijdkrachtenmars en Marokkaanse mars (tamboers); 7. Grenadiersmars en Reteh-mars (tamboers); 8.Deafh or Glory en slotfanfare.' Aan het einde het Wilhel mus. In het Bloemendaalse Openluchttheater wordt 's avonds een concert gegeven, dat door ongeveer driehonderd Haarlemse ouden van dagen zal worden bijgewoond. Bij in Utrecht gehouden examens zijn ge slaagd voor de afdeling lingerie mejuffrouw M. Mulder, voor coupeuse de dames J. Ol- dersom, R. Klein, V. Gieling, E. de Voogd en C. Hulleman. voor lingerie-coupeuse de dames H. Schippers, C. C. Hulleman, voor lerares-coupeuse de dames J. de Wilde, G. SchippersVan den Heuvel, voor de afde ling modetekenen en moderne sierkunst me vrouw SmitBroekhuizen en akte K de dames G. Vink en D. ten Brugge. ADVERTENTIE TÓCH NOG VERGETEN. Uw BOEKENLIJST bij VEKO in te leveren? Komt U morgen even aan. Wellicht kunnen wij er nog voor zor gen, dat geen énkel boek ontbreekt ZIJLSTRAAT 98 (2e huis vanaf 't Stadhuis) door prof. M. A. Beek, voorts een lezing over de nood van de Amerikaanse school jeugd in Amerika door dr. G. Wielenga en een over Rome en Pompeji door H. P. M. van der Leeuw. Het eerste deel van het seizoen wordt met een Kerstprogramma door Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck in de Re- naissancezaal van het Frans Halsmuseum ingezet. De Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal Zondagmiddag 2 September om vijf uur de Rembrandt-tentoonstelling in de Vleeshal sluiten. Het schema voor deze reeks luidt: prof. dr. F. L. Polak met twee voordrachten aan de hand van de boeken „Brave new world (Huxley), Het 25ste uur (Cheorghiu) en 1984 (Orwell), mr. dr. A. A. van Rhijn over arbeidersbeweging en sociale om standigheden, Thijs Booij over de Euro pese jeugd en prof. dr. C. G. van Niftrik over het Christendom. In 1952 wordt de cyclus dan voortgezet door dr. L. M. van Dis (letterkunde), H. C. Verkruysen (schil derkunst), Wouter Paap (muziek) en An ton van Duinkerken. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek is bezig met opgravingen in terreinen aan de Ubbergse Veldweg te Nij megen. Een gedeelte van het Castellum R«manum, daterend uit de jaren 70-100 na Christus, is hier thans blootgelegd. Grond sporen hebben de vroegere aanwezigheid van soldatenverblijven en paardenstallen aangetoond. Ook heeft men sporen ontdekt van brede leemlagen, vermengd met keien en steen, waarop verblijven van legerlei ders gestaan hebben. Gebleken is, dat hier over ouder Romeins bouwwerk heen is gebouwd. Tacitus verhaalde reeds van deze Ro meinse sterkte. Uit de bodem worden grote hoeveelheden pannen en potten opgedolven, afkomstig uit de pottenbakkerij, die in de Romeinse tijd in de Holdeurn bij het tegenwoordige Berg en Dal stond. De merkwaardigste vondst van de laatste dagen is wel een kun stig bewerkte schaal van zogenaamd terra sigillata, rood aardewerk, dat aanvankelijk uit Italië en later uit Zuid-Frankrijk naar onze lage landen werd uitgevoerd. Het terra sigillata had toen de waarde van ons porcelein en was met rijke ornamenten versierd. De hier gevonden schaal vertoon de rennende paarden. Ook in het centrum van Nijmegen, op de grondslagen van de verwoeste Broers- kerk, worden opgravingen verricht. Onge veer tweeduizend jaar geleden is hier een Romeinse begraafplaats geweest. Behalve vondsten van Romeinse origine heeft men hier nu ook twee sierlijke potjes van Fran kische oorsprong opgedolven. De Nederlandse kustvaarder „Lucas Bols II" die zich twee mijl ten Zuid- Oosten van de vuurtoren Startpoint bij Plymouth bevindt, heeft machineschade gekregen en vroeg in de afgelopen nacht om sleepboothulp. ADVERTENTIE Chauffeur Heintjes jubileert Vandaag is het feest voor de zeven-en- vijf tig-jarige Haarlemmer J. Heintjes, want het is vijf-en-twintig jaar geleden dat hij in dienst kwam bij de Amsterdam se Rijtuigmaatschappij N.V. De grijze chauf feur, die al meer dan een millioen kilome ters onder de wielen zag voorbij glijden en in zijn jonge jaren even goed met paarden wist om te gaan als later met zes-tons Dion-Bouton vrachtwagens en nu met personenauto's, stelt niet alleen een eer in zijn werk met het wiel, maar vindt dat het gedrag van de chauffeur te genover zijn passagiers ten minste even belangrijk is. Chauffeur zijn is voor hem meer dan het manoeuvreren met de wagen en wie zou lachen om het beroepsgeheim van de chauf feur, zou voor Heintjes zijn onkunde op dit gebied verra den. Vroeger waren de passagiers veelal van hun chauffeur gescheiden door een glazen plaat, maar dit raakt tegenwoodig meer en meer in onbruik en zo is de man achter het stuur dikwijls getuige van ver trouwelijke gesprekken tussen verliefden, hoge functionarissen en ook tussen min derwaardige lieden; maar Heintjes' lippen zijn altijd verzegeld, zo vertelt hij ons. Ook wist hij al die millioen kilometers af te leggen zonder ook maar één aanrijding en nooit kreeg hij een proces-verbaal. Al heel wat maakte hij mee in die vijf-en- twintig jaar, en als er ooit nog een blijde gebeurtenis plaats vindt in zijn wagen, zal het niet de eerste maal zijn, dat hem dit overkomt. Reeds in dertig koos de ooievaar zijn taxi als landingsterrein uit en zijn kostbare last kwam gezond spartelend ter wereld, als in de beste kraamkamer. Van een begrafenis naar een bruiloft te rijden is voor hem geen onbekend werk meer; Heintjes rijdt dolgraag bruiloften en dat zijn baas hem altijd de hoofdwagen toe vertrouwt, verbaasde ons na dit gesprek allerminst. Vanmorgen om half twaalf zat Heintjes temidden van zijn gezin op de beste stoelen in de showroom van de A.R.M. op het Plein. Het hele personeel was in deze ruim te verenigd toen de heer M. Heybroek, oud directeur van de A.R.M. zich tot de jubila ris richtte. Hij prees vooral het voortreffelijk plichts- J. Heintjes HAARLEM, 27 Augustus 1951 BEVALLEN van een zoon: 25 Aug., A. Ka merman— Zwiers; M. Wubbevan Muijen; J. YntemaStraatman; 26 Aug., J. C. E. Gloerich—Boeree; J. van der Ree—Bode; H. J, Zuijderduijn—Boogaard; A. Busscher— Jtippersluis; 27 Aug., E. Spier—van Heerde BEVALLEN van een dochter: 25 Aug., H. Oosterbaanvan den Broek; 26 Aug., C. M. van den HamSmit; G. A. de Ridder—Saeijs; L. RijkhoekYntema: H. J. M. Nobelvan As'en- M. W. Bü'botv'erGötte; E. Moonen Antonisse; 27 Aug., B. Paardekooper Koolman. OVERLEDEN: 26 Aug., M. E. Koning— Sleeboom, 47 j., Sumatrastraat besef van Heintjes, die met het juiste be grip van zijn taak steeds tot volle tevre denheid heeft gewerkt. Hierna kreeg de chauffeur het gebruikelijke geschenk in en veloppe. De heer L. Klein, chef van het filiaal Haarlem, kenschetste Heintjes als een all-round vakman, die zich zeker nog talrijke jaren dienstbaar zal kunnen ma ken. Namens de collega's sprak de heer P. B. Zuurland, die Heintjes een toepasselijk cadeau aanbood. Nadat zijn oudste collega, de voorzitter van de Atax-kern uit Amster dam en de afgevaardige van de R.K. Bond Sint Bonifatius hem toegesproken hadden, dankte de jubilaris voor de belangstelling, de hartelijke woorden en de vele geschen ken. Donderdag zal het hooggerechtshof te Singapore uitspraak doen inzake het be roep dat Mansoer Adabi had aangetekend tegen de uitspraak van het hof te Singa pore, waarbij zijn huwelijk met Bertha Hertogh ongeldig werd verklaard. Het onder Liberiaanse vlag varende jacht „President Robert", aan boord waarvan zich de uit Maastricht verdwenen notaris Q. bevindt, is uit Le Havre vertrokken. Volgens de havendienst zal het jacht koers zetten naar Zuid-Amerika. Cruys Voorbergh zal een keuze uit zijn collectie historische costuums op 10 Septem ber in de pas gerestaureerde Burgerzaal van het Stadhuis van Middelburg laten zien. Oudheidskamer heropend. Te Sluis is de Oudheidskamer, welke met haar inventaris in 1944 werd verwoest, op feestelijke wijze heropend. De Rijksinspecteur voor de musea, dr. D. F. Lunsingh Scheurleer, belichtte de betekenis van deze heropening. Het betreft hier geen nieuw museum, maar een voortzet ting van het oude met zijn bijzonder rijke verzameling, dat de herinnering aan een rijk verleden levendig moet houden. Driejarige A-cursus en tweejarige B-cursus De oorspronkelijke 5-jarige avond-cursus aan de ambachtsschool is gesplitst in een A- cursus met een 3-jarige en een B-cursus met een 2-jarige opleiding. Deze splitsing is op verzoek van de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ingevoerd, omdat gebleken is, dat voor de leerlingen, die geen dagschool op leiding met vrucht hebben doorlopen, de 5-jarige cursus te lang was. Slechts enkele leerlingen behaalden het diploma. Nu kunnen de leerlingen aan het eind van de 3-jarige cursus het diploma van deze A-cursus behalen, zodat zij dan in het bezit komen van het eerste diploma. Dit kan dan een stimulans zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Zij die de B-cursus willen volgen, moe ten in het bezit zijn van het diploma van de dagschool of van het diploma A van de avondschool. Het onderwijs in deze afdeling geeft een uitbreiding van de theoretische en practi- sche vakkennis, in overeenstemming met de eisen door het bedrijfsleven gesteld. Door deze maatregel hoopt de directie, dat vooral de leerlingen van de A-cursus zich meer tot het avondonderwijs aange trokken voelen. Het zijn juist die leerlingen die van de lagere of V.G.L.O.-school het bedrijf zijn ingegaan, die nu door het vol gen van deze 3-jarige cursus de zo nood zakelijke vaktheoretische kennis kunnen opdoen. Al een jaar staat dat huisjè daar op het Stationsplein tussen de bushaltes. Er is een grote plattegrond van Haarlem, die in allerlei vakjes verdeeld is en achter die plattegrond zat een ingewikkeld mecha niek, dat verdwaalde reizigers weer op het rechte pad had moeten brengen. De ongelukkigen, die in hun vertwijfeling op het knopje drukten, kwamen echter tot de wonderlijkste resultaten; onvervaard pro jecteerde het apparaat het Soendaplein er gens in de Hout en de Hofmeierstraat moest men er in de Leidse Vaart zoeken. Nu het toeristenseizoen voorbij is en hét electrische wezen daar achter die kaart wat tot rust heeft kunnen komen, heeft zijn schepper de schroevendraaier er eens diep ingestoken, zodat hij ons nu trots kon verklaren, dat vergissingen voortaan uit gesloten zijn. Om ons van zijn woorden te vergewissen, draaiden wij aan drie knoppen en drukten op een vierde; on middellijk verscheen de busroute in fraaie rode streepjes op de kaart, om na enige seconden weer te verdwijnen. Trage reizi gers zullen twee keer moeten drukken, en de jeugd zal met haar dolvermakelijke gezelschapsspelen het knopje wel dra ver slijten. Het was tamelijk rumoerig op school.Het was namelijk de laatste dag vóór de vacantie, en dan zijn de kinderen altijd nogal opgewonden, in het vooruitzicht van die heerlijke tijd! Van de gewone les kwam niet veel. Het werd meer een opruimdag, want alles moest netjes opgeborgen worden tot na de vacantie; de landkaarten werden van de muur gehaald en opgerold, de inktkokers bij elkaar gezet en leeggemaakt, de krijtjes weg geborgen in de kast en de borden schoon gemaakt Ja, dat was 'n leuk wej-kje. Rick en Bunkie zwoegden ook ijverig mee. Bunkie liep af en aan met grote stapels schriften en boeken, die hij mocht ophalen en in de kast leggen. En toen eindelijk alles klaar was en het er in de school vreemd leeg en kaal uitzag, vertelde de meester een leuk verhaal, totdat voor het laatst de bel ging. En toen zeiden ze netjes meester goedendag en stormden ze de straat op. Hoera!, de grote vacantie was begonnen. De A.N.W.B. vroeg aan Bloemendaal veiligheids maatregelen Het is de A.N.W.B. gebleken dat op het punt waar de Brouwerskolkweg en de Duinlustweg te Overveen samenkomen, reeds vele malen wielrijders met passeren de auto's in botsing zijn gekomen. Er is een onderzoek naar de oorzaken hiervan ingesteld en daarbij is gebleken dat het volgende dient te worden gedaan in het belang van de wielrijders en het wegver keer: het uitzicht verbeteren door de beplan ting bij de brug te snoeien; de wielrijders die het dalende rijwielpad afrijden, dwin gen snelheid te minderen door aan het einde van het pad twee hekken te plaat sen waar tussen door moet worden gere den. Tenslotte heeft de A.N.W.B. het ge meentebestuur ook voorgesteld het punt, waar de wielrijders de Duinlustweg over steken, op het wegdek aan te geven met een Zebra-oversteekplaats. De Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde bestaat op 1 September vijftig jaar. Dit feit zal worden gevierd in „Esplanade" te Utrecht. De voorzitter van de jubilerende vereniging, dr. J. J. Raimond Jr., zal een herdenkingsrede uit spreken en de Dr. J. van der Bilt-prijs uit reiken aan de heer A. Mak te Driehuis- Westerveld. De Van der Bilt-prijs is door de vereniging ingesteld als eerbetoon je gens dr. J. van der Bilt, onder wiens voor zitterschap de Nederlandse Vereniging van weer- en sterrenkunde een goed georga niseerde en bloeiende vereniging werd. De Van der Bilt-prijs is bedoeld als een beloning voor het wetenschappelijk onder zoek door amateurs. De heer Mak, leraar aan een ambachtsschool, heeft een sterren wacht gebouwd met de bedoeling er we tenschappelijk werk te verrichten. Hij koos de waarneming van bedekkingen van ster ren door de maan. Na het officiële'gedeelte van de jubi leumviering wordt 's middags een aantal documentaire weerkundige en sterrenkun dige films vertoond. Tijdens de bijeen komst zullen werkstukken van leden, zelf gebouwde kijkers en astronomische klok ken, worden getoond. Afleggen van zwemproeven De vaardigheidszwemproeven, die de Zand- voortse zwemclub „de Zeeschuimers" Zater dagavond in Riche-bad hield leverden een groot succes op. Niet minder dan 75 jongens en meisjes, waaronder vele badgasten, namen aan de proeven deel. Zij verwierven allen het in uitzicht gestelde insigne dat door voorzitter Luyken na afloop werd uitgereikt. De proeven bestonden uit 100 meter school slag, 50 meter rugslag en 1 minuut water trappen, voor de kleineren tot de helft ge reduceerd. Kinderen van 9 tot en met 15 jaar namen aan de proeven deel, die gedeeltelijk door de burgemeester met echtgenote wer den bijgewoond. ZWEMFEEST UITGESTELD Het voor Maandagavond vastgestelde zwemfeest in Riche-bad, met het optreden van „De Kunstzwemmers", is wegens de slechte weersomstandigheden uitgesteld tot Woensdagavond. Avondnijverheidsschool De Avond-Nijverheidsschool te Hillegom zal in October met de cursussen beginnen. Opleiding kan plaats hebben tot timmer- men, betontimmerman en metselaar, maai bij voldoende deelneming zullen ook leer gangen worden geopend voor electrotechni- cus, metaalbewerker en schilder. Tot directeur van de school is benoemd de heer F. Belle. De leider van de cursus bouwkundig tekenen, waaruit deze school is gegroeid, de heer F. v. d. Rotte, zal als leraar aan de school verbonden blijven. Collecte voor Kankerbestrijding Ook te Heemstede zal op Zaterdag 1 Sep tember een collecte ten bate van de kanker bestrijding worden gehouden. De huizen van Bos en Duin Ruim een jaar geleden kwam er bij de ge meenteraad een verzoek van het bestuur dei- woningbouwvereniging Bos en Duin om financiële medewerking in de vorm van een bijdrage en een crediet voor het bouwen van nieuwe en het verbeteren van andere schu ren bij de woningen van deze vereniging. De raad vond het bedrag (f 46.200) echter te hoog. Daarna kwam een tweede verzoek in, nadat door Publieke Werken een onderzoek was ingesteld. Het bedrag was meer dan ge halveerd en de raad besloot toen de helft a fonds perdu en de andere helft als lening te verstrekken. De huurders die een nieuwe schuur bij hun woning gebouwd krijgen, zullen daar voor een huurverhoging van f30 per jaar moeten betalen. Er hebben zich niet veel personen daarvoor opgegeven. Dezer dagen is bericht afgekomen, dat Gedeputeerde Staten het raadsbesluit hebben goedgekeurd. Vrijdag worden te WUdewormer de driedaagse feesten geopend ter viering van het 325-jarig bestaan van het waterschap „De Wijde Wormer". Er zijn tentoonstellin gen voor vee, land-, tuin- en ooftbouw, bloemen, huisvlijt en industrie. Er staan voorts kinder- en volksspelen, voetbal- en korfbalwedstrijden alsmede een demonstratie van de landelijke ruitersport op het pro gramma. De Rotterdamse rechtbank heeft de 32- jarige vertegenwoordiger W. van E. uit Apeldoorn veroordeeld tot een gevangenis straf van 2Vt jaar. Van E. heeft in 1950 de Veritas automobielfabriek te Rastatt in Ba den bewogen hem een auto mee te geveni nadat hij had verklaard met 700.000 marlt in de fabriek te willen deelnemen. Ook zou hij een Rotterdamse juwelier hebben opgelicht voor een gouden horloge en een herenring. Tegen hem was 2 jaar geëist. HAARLEM EN OMGEVING Maandagavond heeft de Haarlemse politie de 33-jarige Haarlemse vertegenwoor diger H. J. S. in zijn woning aangehouden als verdacht van verduistering en oplichting. S. was als colporteur in dienst van een Amsterdamse uitgeversmaatschappij aan wie hij gefingeerde opgaven heeft gedaan van door hem verkochte sport-encyclopaedieën. Door deze praktijken heeft hij zich ongeveer 1000 gulden toegeëigend. De heer L. van Maaswinkel hoopt Vrij dag 7 September de dag te vieren, dat hij vijf en vijftig jaar werkzaam is op het kan toor van de N.V. Van Tubergen's Bloembol len- en Zaadhandel. Lizzy May zal Vrijdagavond in de bui tensociëteit van Teisterbant een dans- demonstratie geven, waarbij Jan Hesmerg de muzikale begeleiding zal verzorgen. „Kan men in de Oostzóne van Duits land het Evangelie verkondigen?" is het onderwerp dat ds. Dzubl i uit Berlijn a.s. Zondagmiddag 3 uur zal bespreken in een bijzondere Oecumenische dienst die in de Hervormde Kerk aan de Ramplaan te Over veen gehouden wordt. Het nieuwe Montcssorilokaal van de Linnaeusschool zal op Zaterdagmiddag 1 September officieel in gebruik worden ge nomen. Tussen 4.30 uur en 6.30 uur is er voor belangstellenden gelegenheid dit lokaal te bezichtigen. Dokter G. R. v. d. Voet te Beverwijk is ook benoemd tot gemeente-geneesheer van Middelie, waar hij gaat wonen. De oud-Bloemendaler ds, A. J. R. Brus- saard, predikant bij de Geref. Kerk te Bruch- tervéld, die reeds voor vele beroepen (on langs nog voor Dokkum) heeft bedankt, heeft thans het beroep naar Dieren aan genomen. Zwemmen Hoewel HPC op de nationale wedstrijden te Heemstede door het minder goede weer werd gehandicapt, heeft het publiek toch van goede'sport kunnen genieten. Een interessant nummer was de 100 meter butterfly voor heren. In de laatste serie kwamen de cracks C. P. Wiering (IJ), G. Dikstaal (IJ), J. Stutterheim (HVGB) en A. de Vries (HPC) aan de start. Wiering zette direct een snel tempo in, dat Dikstaal en de overigen nauwelijks konden volgen. Wiering zwom ver uit. zo zelfs dat ingewij den reeds aan een recordverbetering dachten De ploeg van de ADZ, bestaande uit L! Seur, R. v. d. Linden en A. de Jonge was op de 3 x 50 meter wisselslagestafette de sterk ste. Een verrassing bracht de ploeg van Zwemclub Haarlem. Door uitstekende pres taties van de dames Van Gelder, Hölsken en Jeltes, kon de tweede plaats worden bezet. Het fraaiste nummer van de middag was de 3 x 100 m. wisselslagestafette heren. Door P. Smit nam HPC een kleine voorsprong op het IJ. Ad de Vries kwam daarna tegen Wiering, in wie hij bijna steeds zijn meerdere heeft moeten erkennen. Ditmaal inspireerde de door Smit gegeven voorsprong hem blijk baar tot een bijzondere prestatie. Met uterste krachtsinspanning gaf hij dan ook geen kamp. Toen beiden gelijk aantikten, moesten de vrije slag zwemmers Geurtsen (HPC) en Dikstaal (IJ) de beslissing bren gen. Geurtsen toonde zich in deze race superieur zodat HPC onder groot enthousias me won. 100 m. vrije slag; dames: 1. A. de Jong (ADZ) 1 m. 11.9 sec.; 2. E. v. d. Ploeg (ADZ) 1 m. 12.7 sec.; 3. E. Hölsken (Haarlem) 1 m. 13.6 sec. 100 m. vrye slag, heren: 1. W. Geurtsen (HPC) 1 m. 2.9 sec.; 2. F. Pieters (DWR) 1 m. 4 sec.; 3. F. Thyssen (Zijl) 1 m. 5.2 sec. 100 m. schoolslag, dames: 1. J. Welling (HZC) 1 m. 23.3 sec.; 2. R. v. d. Linden (ADZ) 1 m. 28.7 sec.; 3. D. Turkenburg (DWT) 1 m. 28.8 sec. 100 m. butterfly, heren: 1. C. P. Wiering (IJ) 1 m. 13.6 sec.; 2. A. de Vries (HPC) 1 m. 15.4 sec.; 3. G. Dikstaal (IJ) 1 m. 16.2 sec. 100 m. rugslag, dames: 1. L. Seur (ADZ) 1 m. 24.8 sec.; 2. J. Wisker (DWR) 1 m. 28.7 sec.; 3. J. de Ruiter (IJ) 1 m. 29.8 sec. 100 m. rugslag, heren: 1. J. Sonneveld (RZC) 1 m. 14.2 sec.; 2. A. Halvorsen (IJ) 1 m. 14.8 sec.; 3. F. Pieters (DWR) 1 m. 17 sec. 3 x 50 m. wisselslagestafette, dames: 1. ADZ 1 m. 54.2 sec.; 2, Zwemclub Haarlem 1 m. 56 sec.; 3. DWT 2 m. 1.2 sec. 3 x 100 m. wisselslagestafette, heren: 1. HPC 3 m. 39.4 sec.; 2. Het IJ 3 m. 40 sec.; 3. Zijl 3 m. 45 sec. Waterpolo: HPC—DWT 6—3. Voetbal in Engelse League De uitslagen van de Maandag gespeelde leaguewedstrijden luiden: eerste divisie: Aston Villa—Sunderland 2—1; Blackpool- Portsmouth 00. Tweede divisie. Blackburn RoversDon- caster Rovers 3—3; Brentfort—Everton 1—0; Rotherham United—Cardiff City 2—0; Shef field WednesdayLeicester City 1.0. door Peter Paul O'Mara 32) Anne dacht daar eens over na. Natuur lijk had zij Lars niet willen doden, dat spreekt vanzelf. Zij had alleen willen voor komen, dat hij Mark bezeerde. Ik zou hem liever hebben doodgesla gen, gaf zij eindelijk toe, dan hem al die dingen te laten doen, waar hij jou mee be dreigde. Mark knipperde even met de ogen, maar even later, terwijl hij nog steeds van de grond af naar haar zat op te kijken, begon hij te lachen. Het was eerst een rustige lach, maar het duurde niet lang of hij lachte als een bezetene, tot hij tegen de sofa leunend zijn handen in zijn zijden moest houden. Ik heb je naar de stad gezonden om dat ik bang was dat je een in zichzelf ge keerde oude juffrouw zou worden, zei hij. Maar ik had nooit gedacht dat een kuur van zes maanden je zó grondig veranderen zou, dat je in staat zou zijn om je vereer ders met koperen vazen tegen de grond te slaan! Op dat ogenblik kwam mevrouw Smed- ward, die blijkbaar door het gelach gehoord had dat er iets bijzonders gebeurde, de kamer binnen. Zij scheen er absoluut niet over verbaasd te zijn, dat er een lichaam op de vloer lag. Dichterbij komend boog zij er zich overheen en uitte een gegrom van voldoening. Dat is nog eens goed werk, zei zij. Heb jij dat gedaan, Mark? Mark wees de verdienste van deze daad af. Neen, dat heeft Anne gedaan met haar kleine handjes. Over een paar uur is hij wel weer in orde. Maar wat moeten we inmiddels met hem doen? Stel je voor dat hij nog steeds nijdig is als hij wakker wordt! Hij zou hier de hele boel wel eens kort en klein kunnen slaan.' Ha, zei mevrouw Smedward. Ik zal agent Swartsz even op het bureau opbellen en hem zeggen, dat die dronken zwerver tn mijn salon in elkaar gezakt is. Zij keek Mark een beetje verlangend aan. Ik ver onderstel dat je niet van plan bent een aanklacht tegen hem in te dienen? Weer begon Mark te lachen. Grote hemeli, zei hij. De zwakke sekse! In de warme schemering liepen zij met honderden andere paartjes langzaam Fifth Avenue af. Nu voelde Anne zich moe en ook een beetje van haar stuk gebracht de reactie, naar zij veronderstelde, van de gebeurtenissen van deze avond. Toen die zich afspeelden, was zij niet bevreesd ge weest, maar nu zij er op terugzag liep haar een rilling van vrees over de rug. Mark had dat blijkbaar verwacht, want hij liet haar bij haar diner twee glazen wijn drin ken en nu was zij in een beetje dromerige stemming. Weet je, zei Mark plotseling. Alker- berg zei, dat ik je voor mezelf wilde heb ben. Dat is ook zo. Zij keek hem van terzijde glimlachend aan. Hij zei ook, dat je mijn geld voor jezelf wilde hebben. Mark keek snel op en haar glimlach ziende, grinnikte hij op zijn beurt even. Ik kan het hebben, zei hij, en ik kan er afblijven. Ik ben geen slaaf van geld. Zou het jou niet generen om een rijke vrouw te hebben?, vroeg zij werkelijk nieuwsgierig. Het zou een hele verlichting zijn om te weten, dat er geld genoeg was om te zijner tijd de kinderen naar de universiteit te zenden. Toen keek hij haar weer met gefronste wenkbrauwen aan. Bovendien, wie praat hier over rijke vrouwen? Wacht tot je gevraagd wordt! Goed hoor, zei zij rustig. Hij nam haar hand, trok die door zijn arm en hield de vingers stijf vast. Zij vond het een zeer prettige manier van wandelen. Binnen een paar weken kom ik in New York terug, zei hij. En dan ga ik je het hof maken. Ik ga je het hof maken, zoals nog nooit een meisje het hof gemaakt is, dag in, dag uit. En even voor ik naar Valeska terugga, zal ik je overhalen met mij te trouwen. We kunnen net zo goed alle genoegen uit deze kwestie halen, dat er in zit. Ik verwacht niet, dat ik meer dan eens in mijn leven iemand het hof zal maken. Anne glimlachte bij zichzelf. Het leek haar een uitstekend programma en zij had den tijd genoeg. Het zou voor één keer nu wel eens prettig zijn om de dingen niet zo overhaast te doen, dat je nauwelijks wist wat er gebeurde voor het al voorbij was. Stel je voor, dat ik een ander ontmoet voor je terug bent, zei zij. Dan sla ik hem z'n hersens in, zei hij prompt. Veronderstel, dat jij een ander meisje ontmoet! Er zijn nu al vijf-en-dertig jaar voor bij gegaan zonder dat ik een ander meisje ontmoet heb. Ik denk, dat ik het nog wel een paar weken uit zal houden. Opeens voelde Anne, dat zij diep in haar binnenste voor het eerst in haar leven vol ledig en volkomen gelukkig was. Zij zag met verwondering en bijna ongelovig op het verleden terug; naar het eenzame en verlaten figuurtje, dat zij zelf was en dat zich langs die eindeloze en stoffige levens paden voortsleepte. Die paden, die eerst nergens heen schenen te leiden, maar die tenslotte toch bekroond waren door dit uur en dit ogenblik. Je zult me toch één keer moeten kus sen voor je vanavond weg gaat, zei zij. Alleen maar als een monster van wat ik in de toekomst te wachten heb. Goed, zei hij toegevend. Eén monster dan! EINDE. Winca Loos, die in ons blad reeds eerder getuigenis gaf van haar boeiend schrijf talent in enkele korte verhalen, heeft thans een korte novelle geschreven die wij van morgen af als feuilleton zullen publiceren. Het is een eenvoudig verhaal van twee kinderen die een wijle met elkander opgroeien, doch dan huns weegs gaan in de Grote Wijde Wereld, om nog een maal samen te komen later, als de herinneringen der jeugd vervaagd zijn. Het is een sober gegeven, doch uitge werkt tot een rijkdom aan scherp-ge- analyseerde zielsberoeringen, die in de heldere schrijftrant van Winca Loos de lezer geestelijk zullen verrijken.. De prachtig getekende hoofdfiguur Edith of „Ditje" zal de lezer bijblijven als een boeiend schilderij, zoals ook de man Steven Oudewater haar „zelfpor tret" niet meer uit zijn geest verloor toen hij eindelijk de waarachtigheid er van ontdekte.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6