Volksverhuizing West-Duitsland herovert stormenderhand de exportmarkten der wereld Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koreaanse oorlog gaf Duitsers de kans Geen veiligheidslimiet meer voor omvang van Duitse defensie-bijdrage? „Grotere Europese productie van steenkolen beslist noodzakelijk" WEST-EUROPESE HANDELSLANDEN VERRAST Militairen drongen wijnkelder binnen Wielrijder omgekomen bij verkeersongeval De verdediging van Europa Nederlands-Indonesische besprekingen onderbroken Ook Frankrijk kan zijn bewapening niet betalen Spoorwegongeluk tussen Hamburg en Bremen Britse troepen voeren voorbij Abadan Jorwerds toren wordt wellicht herbouwd INCIDENT KAESONG" Ridgway wenst geen nieuw onderzoek Productieniveau was in begin 1951 hoog, maar leed onder grondstoffengebrek Het woord is aan Ontsnapte gevangene in Den Haag aangehouden Brood vergiftigings-ziekte in Frans dorp woedt voort 68e JAARGANG No 43 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 207 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DEZE TERM is men geneigd toe te pas sen op het plan, twaalf millioen Duit sers te doen emigreren. Want het aantal is zo groot; het overtreft ook aanmerkelijk ons bevolkingstotaal in de oorlogsjaren, toen Hitler van zins was het gehele Neder landse volk naar Polen over te hevelen. Hetgeen door de tussenkomst van Hhnrn- ler's masseur dr. Kersten zou zijn verhin derd. Tevoren had de verhuizing der Duitse Tirolers uit Italië al een staal van zulk beleid gegeven, maar dat betrof een veel geringer aantal. Het verschil is dat de twaalf millioen Duit sers, wier lot nu in het geding is, zelf gaarne willen emigreren. Zij zijn vluchte lingen; zij komen uit gebieden achter het IJzeren Gordijn en de bezettingsautoritei ten van West-Duitsland zorgen voor hun levensonderhoud. Hun lot is zwaar; geen wonder dat zij snakken naar een nieuwe kans. Wie klaagt over moeilijkheden, zor gen en tekortkomingen in ons land zal wel even stil worden als hij denkt aan de toe stand waarin die twaalf millioen verkeren. Tot dusver is voor Amerikaanse hulp om 'hen te doen emigreren naar Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Uruguay, Ar gentinië, Brazilië en nog meer landen, niet meer dan dertig millioen dollar, uit te geven in drie jaar tijds, bestemd. Uitvoe ring van het gehele plan zal veel groter kosten meebrengen en men kan niet aan nemen dat het in drie jaar tijds uitvoer baar zou zijn. Het zal in hoge mate mede werking van de betrokken landen vereisen, zowel voor de huisvesting als voor werk verschaffing, voor inschakeling van zo grote aantallen in het arbeidsproces van andere landen, voor medische voorziening en onderwijs en wat niet al. Zulk een plan is een geweldige onderneming. Dat, zoals jn ons vorige nummer werd bericht, presi dent Truman op een verzoek om spoedige hulp, hem door het Congreslid Francis Walter gedaan, geantwoord heeft met zijn sympathie te uiten en met de belofte, dat hij zijn best zou doen is nog maar een heel klein begin. Een aanwijzing slechts, dat het toch wel in die koers gaat. De grote Volksver-huizing der historie, die in de eerste plaats de Germaanse vol ken in de vierde, vijfde en zesde eeuw be dreven en die de ondergang van het West- romeinse Rijk bewerkte, had juist tenge volge dat een groot deel van Europa nieuwe volkselementen toegevoerd kreeg. Het nu aanhangige plan zou ze vooral aan Amerika en Australië toevoeren. Het volk der Ver enigde Staten van Noord-Amerika is in de negentiende eeuw reeds opgebouwd uit Europese emigranten; het Australische volk, dat uit Britse emigranten ontstaan is en nu bezig, zich in snelle immigratie uit Europa verder te vertakken, schijnt op deze weg te volgen. Men vraagt zich af, ook als men aan Nederlands jaarlijks-stijgende en zozeer noodzakelijke emigratie denkt, aan de noden van een arm land als Italië en aan de algemene toestand en vooruit zichten in Europa, welke nieuwe periode van volksverhuizing wij reeds zijn inge gaan nu zulke plannen als het Duitse aan de orde komen. Neiging tot vergelij king met de historische gegevens van de Volksverhuizing der 4e6e eeuw is moei lijk te weerstaan. Als men in prof. dr. J. de Vries' beschouwing in de Winkler Prins leest: „In sommige delen van het Germaan se gebied was de bevolking zo verzwakt, dat zij aanvallen van andere volken op haar beurt niet kon weerstaan; zo konden de Slaven tot aan de Elbe oprukken" dan treft zulk een passage wel. Maar als bewijs van geschiedenis-die-zich-herhaalt heeft zij toch geen waarde, want de ver houding der machten en ook de richting waarin de beweging zich voltrok waren in dat verre verleden gans anders dan nu. Al staan opnieuw de Slaven aan de Elbe en al zijn twaalf millioen Germanen voor hen gevlucht. Al schrijft ook prof. De Vries later in zijn opstel: „In de vijfde eeuw was reeds het land van de Weichsel tot de Elbe door Slavische stammen ingenomen; in Centraal Rusland duurde het opdringen van de Slaven tegen de Finnen nog geruime tijd." De internationale vluchtelingen-organi satie staat, zoals men. weet, sinds kort on der leiding van een Nederlander: mr. G. J. van Heuven Goedhart, oorspronkelijk jour nalist, in de laatste oorlogstijd gedurende korte tijd minister in de Londense regering, na de oorlog teruggekeerd in de journa listiek als hoofdredacteur van Het Parool en sinds verleden jaar hoofd der vluchte lingen-organisatie. Zijn taak is ongetwij feld zeer zwaar; hoe grote problemen zij stelt blijkt wel uit de toestand der twaalf millioen Duitsers. Hetgeen Francis Walter met president Truman heeft besproken om trent de twaalf schepen, die ter beschikking van de organisatie zijn en moeten blijven betreft slechts een enkel puntje van de enorme onderneming. Het geeft trouwens een vervoers-capaciteit aan, die ongetwij feld aanzienlijk zal moeten worden ver hoogd. R. P. Een aantal militairen heeft zich bij de tiendaagse oefening „Mars" op onbehoor lijke wijze gedragen. Een groep van zeven tig man bevond zich nabij de ruïnes van kasteel Enghuizen te Hummelo, toen er een hevige regenbui losbrak. Bij het zoe ken naar een schuilplaats stuitten zij in de ruïnes van het kasteel op een afgesloten kelderdeur. Enkelen van hen forceerden de deur. Zij gingen naar binnen en kwa men in een rijkelijk gevulde wijnkelder, waar velen van hen zich te goed hebben gedaan aan de wijnen en andere dranken. Twaalf militairen zijn opgesloten in het Depót voor Discipline der Koninklijke Landmacht te Loenen aan de Vecht. Te gen anderen is proces-verbaal opgemaakt. Op de Gelderse Kade te Amsterdam is Dinsdagmiddag omstreeks halfzes een wiel rijder bekneld geraakt tussen een slippende vrachtauto en een boom, tengevolge waar van de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Het slachtoffer is de 39-jarige C. J. baron Öe Vos van Steenwijk uit Amsterdam. Hij w-as werkzaam bij de Koninklijke Neder landse Stoomboot Maatschappij. FRANKFORT, (United Press) Het verslagen Duitsland herovert stormenderhand de exportmarkten der wereld op een wijze die Engeland, Frankrijk en andere Europese concurrenten grote zorgen baart. Voor het eerst sedert de tweede wereldoorlog daagt West-Duitsland vooroorlogse handelsrivalen uit op markten waarvan Duitse goederen sedert de oorlog nagenoeg verdwenen waren. Duitse auto's, machinerieën, chemicaliën, textiel, aardewerk en glaswerk, lederwaren en speelgoed liggen weer overal in de wereld in de etalages. Omdat dit alles in vele gevallen goedkoper is, happen de Duitse exporteurs grote stukken uit de markten van hun concurrenten in Europa zelf en in het Britse Gemenebest, Latijns-Amerika en het Franse koloniale rijk. Zo snel verscheen Duitsland weer als een geducht concurrent op de wereldmarkten, dat vele mededingers verrast waren. In 1949 verkocht Duitsland slechts tot een waarde van 1.123 millioen dollar in het buitenland en zijn import stak ruim 1.100 millioen dollar boven zijn export uit. Zijn economie werd alleen op gang gehouden door stevige injecties met Marshall-dollars, doch in Juli van dit jaar bereikte de West- Duitse export een na-oorlogs maand-record van 315 millioen dollar. Sedert Maart kon West-Duitsland zichzelf bedruipen en was er nog een stevig export-overschot. Wat het gehele jaar 1951 betreft wordt ver wacht dat de West-Duitse export een totaal van royaal boven de 3.000 millioen dollar zal bereiken en dat de Duitse handels schulden dan zijn verdwenen. De meeste zorg die de West-Duitse lei ders zich maken is dat de export-actie op kolengebrek stuit. De Westelijke bondgenoten hebben Duitsland bevolen gedurende de rest van dit jaar 6.200.000.000 ton kolen te expor teren. Dit is 1.000.000 ton meer dan d« Duit sers zeggen dat zij kunnen missen en kan selier Adenauer en andere leden van zijn regering hebben gewaarschuwd dat de ge allieerde eis tot sluiting van Duitse fabrie ken zal leiden. Duitslands nieuwe export-succes werd onthuld door het kwartaal-rapport van de Amerikaanse Hoge Commissaris John Mc Cloy. Het werd versterkt door rapporten van de economische commissie voor Europa in Genève en van het Franse nationale in stituut voor de statistiek. Uit deze overzichten bleek dat West- Duitsland ten gevolge van de Koreaanse oorlog de concurrenten terug kon dringen, die zich zo om hun herbewapening moesten bekommeren. Sedert het begin van de Koreaanse oor log is de Britse export maar met 7 procent toegenomen, terwijl die van West-Duitsland met niet minder dan 70 procent steeg. Reeds verkoopt West-Duitsland tweemaal zoveel chemische producten in West-Euro pa als Engeland. Op alle wereldmarkten ligt de Duitse export van chemicaliën maar 11 procent bij die van Engeland achter en de export van metalen en eindproducten ligt maar 13 procent achter. In het Franse rapport werd betoogd dat Duitsland thans een grote dreiging voor Frankrijk op de eigen Franse markt vormt. Duitse metaalproducten, glaswerk, aarde werk, lederwaren en textiel schuiven de Franse producten in Frankrijk opzij. Duitse economische deskundigen schrij ven Duitslands exportsucces in de eerste plaats toe aan het vermogen om betere goederen te produceren tegen prijzen die lager zijn dan die van de concurrenten. Deze deskundigen wijzen er op dat de Duitse lonen, prijzen en interne productie kosten betrekkelijk stabiel bleven sedert de West-Duitse valuta in 1948 hervormd werd. Engeland, Frankrijk en de meeste andere West-Europese landen daarentegen werden door inflatie geplaagd en door voortduren de looneisen. De West-Duitse handel met het Oosten is echter niet tot het vooroorlogs volume te ruggekeerd. Vóór 1939 gingen ongeveer 16 procent van Duitslands buitenlandse han delsproducten naar dat gebied. Thans is het slechts 1.5 procent. De export van strategische materialen uit West-Duitsland naar landen achter het ijzeren gordijn is nagenoeg nihil geworden en sedert het begin van deze maand staat alle handel tussen West-Duitsland en Oost- Duitsland stil. (United Press.) Naar A.N.P. veyneemt zullen prof. Supo- mo en de heer Zain Donderdagavond met het lijntoestel van de K.L.M. naar San Francisco vertrekken. Met instemming van de Nederlandse regering zullen de bespre kingen worden onderbroken om beide heren in de gelegenheid te stellen naar San Francisco te gaan. Na hun terugkeer zullen deze besprekingen worden voortgezet. Het Franse kabinet heeft Dinsdag met algemene stemmen besloten zijn plan voor het instellen van een Europees leger op de bijeenkomsten, welke door vertegenwoor digers der staten-leden van het Noord- Atlantische verdrag in September en Oc tober respectievelijk te Ottawa en Rome zullen worden gehouden, te verdedigen. Ook zal de Franse regering vasthouden aan haar standpunt dat zij slechts zal instem men met herbewapening van West-Duits land, indien de Duitse eenheden worden ingelijfd in een Europees leger, onder een algemene Europese bevelvoering. Deze beslissing van Parijs ontneemt alle grond aan in de laatste tijd verspreide ge ruchten, volgens welke de Franse regering bereid zou zijn haar plan voor de instel ling van een Europees leger te laten varen in ruil voor waarborgen dat West-Duits land en de andere betrokken Europese lan den het plan-Schuman voor het onder één verenigd beheer plaatsen der Europese steenkool- en staalindustrie, zouden be krachtigen. Naar verluidt heeft het Franse plan steun gevonden bij generaal Eisenhower, die zich kortgeleden eveneens uitsprak voor het vormen van een verenigd Europees leger. Verder wordt vernomen dat de militaire deskundigen van Frankrijk, West-Duits land, Italië, België en Luxemburg, op de conferentie te Parijs over het instellen van een Europees leger, hun opvattingen over de grootte der in dit leger op te nemen Duitse eenheden hebben gewijzigd. Niet Nederlandse Kamerleden naar Turkije vertrokken. De Tweede Kamerleden mr. Bachg, ir. Posthumus en mr. Roosjen en het Eerste Kamerlid jhr. mr. Ruys de Beeren- hrouck zijn Dinsdagavond van Schiphol naar Turkije vertrokken ter bijwoning van het congres der Interparlementaire Unie, dat in Istanboel gehouden zal worden. Van links naar rechts: mr. A. B. Roosjen, jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, ir. S. A. Posthumus en mr. F. J. H. Bachg. Drie slachtoffers Op de spoorlijn HamburgBremen is gistermiddag de locomotief van een goede rentrein ontspoord en gekanteld. Een goe derentrein, die uit tegenovergestelde rich ting naderde, kon niet tijdig stoppen en botste tegen de omgevallen locomotief. De machinist, de reserve-machinist en de sto ker van deze machine kwamen om het leven. Twaalf wagons van de tweede goe derentrein ontspoorden; twee met olie ge laden tankwagens vlogen in brand. Het duurde enige tijd voordat de brand ge blust was en men met het bergen der slachtoffers en het opruimingswerk kon be ginnen. Tengevolge van het ongeluk moest de Scandinavië-Expres in beide richtingen over een andere route geleid worden, het geen ernstige vertraging veroorzaakte. In plaats van over HamburgBremen Osnabrück reden de treinen nu over Ham burgUelzenHannoverOsnabrück. De Scandinavië-Expres, die Dinsdagavond om 20.10 uur in Oldenzaal had moeten zijn, kwam één uur en veertig minuten te laat. Deze trein had om 23.35 uur in Hoek van Holland moeten aankomen. De nachtboot Hoek van HollandHar wich is op de normale tijd, 23.50 uur, ver trokken. In Deventer is dit aan de passa giers van de Scandinavië-Expres meege deeld. Maandag heerste in Abadan volgens AFP een alarmtoestand. Een Perzische kanon neerboot, de „Sirnorg", meldde de komst van Britse landingsvaartuigen met troepen en pantserauto's. In allerijl werden Perzi sche gemotoriseerde troepen en pantser auto's naar het gebied van Abadan gezon den. Ongeveer 9.000 soldaten en ongeveer 1.000 matrozen betrokken stellingen „ten einde Abadan te verdedigen". Volgens Perzische berichten echter voe ren de Britse landingsvaartuigen door naar Basra. Op een door de Perzische autori teiten ingediend protest antwoordde het Britse consulaat geen officiële mededelin gen over de troepenbeweging te hebben ontvangen. „Wij zijn niet verplicht aan de Perzische autoriteiten mededeling te doen over alle troepenbewegingen", aldus het consulaat. Averell Harriman heeft te Londen op een persconferentie verklaard, dat het be zoek van minister Stokes aan Teheran er toe bijgedragen heeft de Brits-Perzische betrekkingen te verbeteren. Het is thans de taak van Perzië om het initiatief te nemen tot nieuwe besprekingen. Ik geloof, dat een oplossing van het conflict mogelijk is. Een periode, waarin de verhitte gemoede ren tot rust zouden kunnen komen kan nuttig zijn, aldus Harriman. slechts heeft men het oorspronkelijke denk beeld om de (West-)Duitse eenheden zo klein mogelijk te houden, laten varen, doch men is het er thans blijkbaar ook over eens, dat het bepalen van deze eenheden op maximaal zes duizend man (de z.g. „ge vechtsgroepen") of zelfs op divisies, in strijd is met de eisen der praktijk. Generaal Juin heeft het denkbeeld aan de hand gedaan de oplossing van dit vraag stuk te zoeken in het niet in nationale, doch in Europese handen leggen van het be voorraden, legeren en verplaatsen der Europese troepen. Ter conferentie worden thans de mogelijkheden van deze oplossing nagegaan. De Franse regering is voorts van mening dat de kosten, verbonden aan de uitvoering van het „drie-jarenplan" voor de herbe wapening, het volgende jaar te groot zullen zijn om door Frankrijk alleen te kunnen worden gedragen. Zij is van mening dat aanvullende hulp door de Verenigde Staten en/of van de staten-leden van het Noord- Atlantische verdrag noodzakelijk is. McCloy waarschuwt Adenauer Vernomen wordt dat de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Mc Cloy, bondskanselier dr. Adenauer Maan dag in een onderhoud heeft gewaarschuwd niet teveel hoop te stellen op de resultaten van de conferentie, die de ministers van Buitenlandse Zaken der „Westerse grote drie" in September te Washington zullen houden. Men moest vooral van Duitse zijde geen definitieve beslissingen verwachten over een opheffing van het bezettingssta tuut en over het sluiten van een verdrag tot wederzijdse verdediging tussen de Wes telijke verbondenen ener- en West-Duits land anderzijds. Deze beslissingen zouden pas op „een volgende bijeenkomst" der be trokken ministers te verwachten zijn. A.F.P. meldt dat men te Bonn verwacht dat de „Westerse grote drie" te Washington zullen pogen overeenstemming te bereiken over het aandeel van West-Duitsland aan de gemeenschappelijke Europese verdedi ging. McCloy zou Adenauer hebben verzekerd dat het de bedoeling der Verenigde Staten is West-Duitsland zo spoedig mogelijk als gelijkgerechtigde bij alle besprekingen, waarbij de bondsrepubliek betrokken is, in te schakelen. Monumentenzorg zoekt financiële oplossing Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de uit 1404 en 1749 daterende klokken van de Zaterdagmorgen plotseling ingestorte dorpstoren te Jorwerd zich niet zo ver on der het puin bevonden als men dacht. De vrees, dat zij geheel vernield zijn, zal waarschijnlijk niet bewaarheid worden, Het uurwerk moet echter als verloren worden beschouwd. Over de oorzaak van de instorting valt nog met zekerheid niets te zeggen. Pas als het puinruimen, waarmee men reeds druk bezig is, verder is gevorderd en de fun damenten bloot komen te liggen zal kun nen worden vastgesteld of de herstelwerk zaamheden wel of niet de oorzaak zijn. Ten Zuid-Westen van de ingang had men bij deze werkzaamheden een gat in de to ren gemaakt. Ook aan de fundamenten werden werkzaamheden verricht. Alle an kers waren reeds uit de torenmuren ver wijderd. De architect, ir. J. J. M. Vegter te Leeuwarden, is van oordeel, dat de to ren is gebroken op ongeveer zes meter boven de grond. Inmiddels heeft de Rijks commissie voor Monumentenzorg zich reeds in een spoedvergadering bezig ge houden met de vraag of tot herbouw van deze oudste dorpstoren van Friesland kan worden overgegaan. Men hoopt hiervoor een financiële oplossing te kunnen vinden. Een gedeelte van de stenen van de inge storte toren zal in ieder geval voor de her bouw kunnen worden gebruikt. Daar de restauratie nog niet voor de helft was voltooid, is van de rijksbijdrage ad 52.000 nog een belangrijk gedeelte beschikbaar. TOKIO. (Reuter). De opperbevelhebber van de UNO-troepen in Korea, generaal Ridgway, heeft de eis va^j de Noordelijken tot het instellen van een nieuw onderzoek naar het „incident van Kaesong" van de hand gewezen en opnieuw zijn bereidheid uitgesproken om de besprekingen te her vatten. Het incident betrof een beweerd bombardement van UNO-vliegtuigen. Ridgway gaat in zijn antwoord niet in op de nieuwe beschuldigingen, doch ver klaard, dat de eis tot het instellen van een nieuw onderzoek een voortzetting beoogt van „de niet te rechtvaardigen vertraging" in de besprekingen over een staken van het vuren. Volgens gissingen in Tokio zou generaal Ridgway de Noordelijken vragen de plaats van de besprekingen, als die zouden wor den hervat, te veranderen. In het geallieer de hoofdkwartier in Tokio gelooft men, on danks de bewoordingen van de Noordelijke nota's, dat de Noordelijken nog steeds de besprekingen willen hervatten, doch men twijfelt er aan, dat de besprekingen zullen leiden tot een wapenstandsovereenkomst. Tegenaanvallen De Noordelijken hebben Dinsdag zes tegenaanvallen gericht tegen de linies dei- verbondenen ten Noorden en Noord-Westen van Janggoe aan het Oostelijke front in Korea, doch tegen middernacht waren al deze aanvallen afgeslagen, aldus een com muniqué van het achtste leger. De tegen stander verlegde daarop de druk naar het Noord-Oosten van Janggoe en het gebied ten Noord-Westen van Kansong. Hier gin gen bataljons van de tegenstander tot hef tige aanvallen over, die nog voortduren. Ten Westen van Kansong werden twee aanvallen afgeslagen, doch pas nadat zwaar geschut van de vloot te hulp was gekomen. PARIJS, 27 Augustus (Reuter). Een grotere kolenproductie in de Europese lan den. welke deze landen onafhankelijk maakt van Amerikaanse kolen, is beslist noodzakelijk, zo wordt opgemerkt in het derde rapport van de economische commis sie van de organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking over de grond stof fenpositie, dat Maandag te Parijs gepu bliceerd werd. Vergroting van de industriële productie van Europa zal sterk belemmerd worden, wanneer de kolenproductie niet toeneemt. Het is van vitaal belang, dat West-Europa onafhankelijk wordt van de Amerikaanse kolenleveranties en een veiligheidsmarge bereikt bij de kolenproductie, welke vol doende is om de moeilijkheden van strenge winters te voorkomen. Het productieniveau is in de eerste vier maanden van 1951 over het algemeen hoog gebleven, zo wordt in het rapport gezegd. West-Europa zou evenwel een nog veel snellere vooruitgang hebben bereikt en ook beter in staat zijn geweest aan zijn grotere verplichtingen te voldoen, wanneer het grondstoffenaanbod ruimer was geweest, aldus het rapport. In de eerste vier maanden van 1951 was de gemiddelde maandproductie voor West- Europa in zijn geheel 1 procent groter dan in het laatste kwartaal van 1950 en 13 pro cent groter dan de maandproductie in de zelfde productieperiode van 1950. In ver gelijking met laatstgenoemde periode kwa men de grootste afwijkingen van de gemid delde toeneming voor in het Verenigd Koninkrijk, in Zweden, waar de vooruit gang trager was, en in Duitsland, waar het uitgangspunt lager lag en de vooruitgang in de laatste drie kwartalen van 1950 snel was. Er ontstond daar echter een opmer kelijke vertraging in het eerste kwartaal van 1951. Wat Frankrijk en België betreft dient er rekening mede gehouden te worden, dat de industriële bedrijvigheid in deze landen in de eerste maanden van 1950 betrekkelijk gering was. In het rapport wordt verder medege deeld, dat in Europa in 1950 de productie van electrische stroom 39 procent groter was. Er waren meer kolen beschikbaar en er werden nog steeds kolen uit de Ver enigde Staten ingevoerd, ondanks het feit, dat West-Europa aan het einde van de winter van 1949 had gehoopt het zonder Amerikaanse kolen te kunnen stellen. Eind Maart 1951 waren de kolenvoorraden tot een gevaar-lijk laag niveau gedaald. Dooi de zachte winter kon een hoge productie worden bereikt. Het is echter duidelijk, dat ernstige moeilijkheden, die een strenge winter catastrofaal gemaakt zou hebben, in April nog maar net vooi'komen konden worden, daar in de daarop volgende twee maanden 2 millioen ton per maand wer den ingevoerd. Er wordt een speciaal onderzoek inge steld naar de methoden tot vergroting der productie van vitale grondstoffen, zo meldt het rapport nog. De enige grondstof echter, waarvan het nodig is om er op te wijzen, dat productievergroting dringend nodig is, is steenkool. O vi diu s Het leren van de vrije kunsten verzacht het karakter. Hij zat met zijn vrouw in een restaurant thee te drinken De in het begin van deze maand uit het Huis van Bewaring te Amsterdam uitge broken Utrechtse accountant M. van O. is Dinsdag in Den Haag gepakt. Hij dronk daar in een restaurant met zijn vrouw thee. Op 8 Augustus ontvluchtten uit het Huis van Bewaring te Amsterdam twee gevan genen, de koopman V. en de accountant Van O., beiden uit Utrecht afkomstig. V. is op 20 Augustus in Amsterdam ingere kend. Enkele dagen tevoren ontving de di recteur van het Huis van Bewaring de ge vangeniskleren van de beide ontvluchten per post teruggestuurd. De accountant woonde onder een valse naam in een pension in Den Haag. Hij was indertijd tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens valsheid in geschrifte en het verkopen van goederen uit een fail liete boedel, van welk vonnis hij in hoger beroep was gegaan. Gistermiddag is minister mr. D. U. Stikker van Schiphol naar San Francisco vertrok ken, waar hij aan het hoofd zal staan van de Nederlandse delegatie ter conferentie over het vredesverdrag met Japan. Slachtoffers hebben de vreemdste waanvoorstellingen POINT-SAINT-ESPRIT. (United Press). De dokters, verpleegsters en psychiaters die hier reeds dagen lang dag en nacht werken om de fantastische „brood-dron kenheid" onder de knie te krijgen, die dit Zuid-Franse plaatsje als een Middel eeuwse plaag getroffen heeft, hebben gis teren weer assistentie laten aanrukken. In de tien dagen dat de ziekte, die offi cieel „brood-vergiftiging" genoemd wordt, woedt is een persoon ten gevolge van deze ziekte gestorven, een half dozijn mensen heeft geprobeerd zelfmoord te plegen, 23 anderen moesten in psychiatrische inrich tingen worden opgenomen en 200 worden geestelijk of lichamelijk ziek bevonden. De slachtoffers worden aangegrepen door hevige delirium-achtige ziekteverschijnse len en worden in vele gevallen geweld dadig. Het gehele plaatsje verkeert in een engstige spanning wie het volgende slacht offer van de waan-aanvallen zijn zal. „Wat ik gezien heb, is nauwelijks te be schrijven", aldus verklaarde burgemeester Albert Hebrard Maandag aan journalisten. „Ik heb gezonde mannen en vrouwen plotseling zien aangegrepen door angst, hun beddelakens zien verscheuren, zich zelf onder de bedden of dekens zien ver stoppen om zich aan hun hallucinaties te onttrekken". „Charles Pommier, die ik al jaren kende barricadeerde zijn deuren en ging met een geweer op de loer liggen, gereed om „het monster dat hem achterna zat" neer te schieten. Jacques Punch sprong uit het raam van de tweede verdieping om de vlammen te ontkomen waarin hij zich ge huld waant". De vergiftiging zou ontstaan zijn door brood dat in een bakkerswinkel in het stadje verkocht is, doch men weet nog steeds niet wat voor schadelijks er eigen lijk in dat brood gezeten kan hebben. Om verdere uitbreiding te voorkomen hebben de autoriteiten een verkoopverbod uitge vaardigd voor» graan van 20 molens, waar van de bakker zijn graan betrokken heeft. De ziekte heeft overigens niet alleen de mensen aangetast, maar ook honden, kat ten en ganzen vertonen dezelfde ziekte- vei-schijnselen. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Aanvankelijk weinig, morgen weer toenemende be wolking met later op de dag plaatse lijk buien met een kans op onweer. Vrij warm. 30 Augustus Zon op 5.46 uur, onder 19.34 uur. Maan op 2.59 uur, onder 19.02 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 29 Augustus Hoog water: 1.47 en 14.21 uur. Laag water: 9-36 en 22.01 uur. Donderdag 30 Augustus Hoog water: 2.38 en 15.01 uur. Laag water: 10.30 en 22.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1