TL De tunnel in Vel sen krijgt een grotere capaciteit LAAT LOOS1ES LIEVER LEERBOEKEN LEVEREN Rijksstraatweg 125 Tel. 25991 £dvfa£oiY SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Chefarine „4" doet wonderen Nederlands economische positie na drie jaar Marshallhulp PANDA EN DE WOUDROVERS Radio geeft Donderdag WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 2 Onder de 50 millioen die het werk zal kostenis ook het maken van de spoorwegtunnel begrepen uou iuu! l'Jee nuttKio oifte ycu Mijl BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Twee doden bij botsing tussen bestelauto en bus Onbetamelijke handelsmethode Verzekeringen in Juli Vier senatoren eisen de volle 8,5 milliard Gewonde Korea-stryders in Nederland terug Honorair vice-consul van verduistering verdacht Heringa Wuthrich Paarlencollier gestolen „Het Hart" Wereldnieuws j Reeds Zaterdag deel den wij mede dat het thans zeker is dat de tunnelbouw in Velsen zal worden hervat. In de ministerraad is na melijk besloten in de komende jaren voor dit werk aanzienlijk grotere credieten be schikbaar te stellen dan de 2.5 millioen gulden die voor 1951 gevoteerd werden. Met die 2.5 millioen kon niet meer gedaan wor den dan de kosten dekken van de her ziening van het oor spronkelijke ontwerp en verder een deel der eerst benodigde materialen betalen, zodat tot heden nog niet gesproken kon worden van de her vatting van het eigen lijke werk, dat in de oorlogsjaren werd ge staakt. De aanvankelijke op zet was om de tunnel in vijf jaar te bou wen. Het werk is na melijk in drie delen gesplitst. Eerst wordt de Zuidelijke helft van de tunnel ge bouwd. De bouwput wordt daarvoor op de Zuidelijke oever ge maakt. Dan wordt het kanaal verlegd. De grond die in de om geving van de eerste helft van de tunnel ligt, wordt dan weg- gegraven, opdat die nieuwe strook water gebruikt kan worden door de schepen. Als derde étappe komt het afdammen van het thans bestaande ka naal, opdat daarop de Noordelijke helft van de tunnel gemaakt kan worden. Het tijd schema was: le deel 2 jaar, 2e deel 1 jaar en 3e deel weer 2 jaar. De minimum-tijds duur waarin de tun nel gebouwd kan worden is dus vijf jaar. Er is evenwel, door de tijdsomstan digheden en de financiële zorgen van het rijk, geen zekerheid dat het werk inderdaad in vijf jaar voltooid kan worden, want dat is afhankelijk van het crediet dat elk jaar op de staatsbegroting kan worden uitge trokken. Maar nu eenmaal beslist is dat het werk zal worden uitgevoerd, kan de tijdsduur toch niet ver boven de vijf jaar uitgaan. Het kan misschien zes of zeven jaar wor den, maar dat zal dan toch ook wel zo verzekerde onze deskundige zegsman het uiterste zijn. De totale kosten van het werk zullen ongeveer 50 millioen gulden belopen. Hier is inderdaad van toepassing „ongeveer", omdat er natuurlijk thans niet te voorzien Is hoeveel de materialen over drie of vier jaar zullen kosten en hoeveel er dan aan arbeidslonen betaald moet worden. Onder die 50 millioen zijn ook de kosten van de spoorwegtunnel (die met de ver- keerstunnel in één bouwput wordt ge maakt) begrepen, alsook de kosten van de aansluiting van de spoorlijnen. Dit komt omdat ook de bouw van de spoorwegtunnel een deel is van de rijkswerken tot ver betering van het Noordzeekanaal. De Ne derlandse Spoorwegen staan op het stand- ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING I HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding, 9.15 Platen, 9.35 Platen. 10.30 Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgel. 11.40 Zonderlinge wederwaardigheden van een journalist. 12.00 Concert. 12.30 Weerbe richt. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Platen, 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Platen. 17.20 Lichte muziek. 17.50 Re geringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Causerie over de school voor reserve-officieren infanterie. 19.10 Orgel. 19.25 Nieuws. 19.30 Philharmo- nisch orkest. 21.15 Hoorspel. 21.40 Platen. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek. 11.00 Pontificale Hoogmis. 12.15 Pla ten, 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Verzoekpro gramma. 18.30 Causerie. 18.45 Leger des Heils, 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Marinierskapel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 De strijd tegen de tuberculose, 21.00 Kerkmuziek. 21.30 Mari nierskapel. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor de boeren. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Voor kinderen. 17.00 Ge varieerde muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Opera. 19.00 Nieuws. 19.30 Opera. 20.35 Causerie. 20.45 Actualitei ten. 21.00 Opera. 22.15 Nieuws. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. punt dat zij liever over de spoorbrug blij ven rijden. Nu het rijk, ter wille van de scheepvaart die brug wil laten verdwijnen, meent de directie der N. S. dat het rijk ook verplicht is de kosten van de spoorweg tunnel te betalen. Het rijk heeft zich bij die zienswijze neergelegd. Sinds het nu aanhangige ontwerp voor de verkeerstunnèl werd gemaakt, is onge veer 15 jaar verlopen. In die tijd is het verkeer sterk toegenomen. Deze toeneming van het verkeer is aan leiding geweest om het project voor de ver- keerstunnel te herzien. Er is besloten deze een belangrijk grotere capaciteit te geven. Daardoor wordt zekerheid verkregen dat de tunnel voor een lange reeks van jaren in de verkeersbehoeften zal kunnen voor zien. Daarbij is natuurlijk rekening gehou den met de omstandigheid dat in de naaste toekomst ook een tunnel gemaakt moet worden bij de Hembrug. Onze zegsman veronderstelde dat die bouw over 10 jaar wel urgent zou zijn. Die Hembrugtunnel zal dan een deel van het verkeer dat nu over Velsen gaat kunnen verwerken. Het opmerkelijke is dat daardoor een belang rijke verbetering verkregen wordt die toch niet heel veel meer zal kosten. De totale lengte van de verkeerstunnel wordt ongeveer 1600 Meter. Het vaste stuk zal ongeveer 800 Meter lang zijn en de beide opritten elk 400 Meter. Wij geven*een situatietekening waarop is aangegeven waar de tunnels komen. Op dit kaartje is ook aangegeven welke nieuwe wegen men in de toekomst denkt aan te leggen, o.a. een nieuwe weg naar Den Haag, die ten Oosten van Haarlem komt te lopen. De aanleg van die weg is evenwel nog verre „toekomstmuziek". Ook de aanslui tende wegen ten Noorden van het Noord zeekanaal staan nog niet vast. De quaesties die daarmee samenhangen worden beke ken bij de nieuwe uitbreidingsplannen die voor Velsen-Noord en Beverwijk gemaakt worden. Op onze kaart is aangegeven waar nu de spoorbrug ligt. Op die hoogte komt in de toekomst het pontverkeer. Men weet name lijk dat alleen auto's door de verkeers tunnel zullen gaan, bespannen voertüigen, fietsen en voetgangers moeten van de pon ten gebruik blijven maken. De verwachting is dat twee ponten daarvoor voldoende zullen zijn. Misschien aangevuld met een kleinere boot om in de spitsuren de vele fietsers te verwerken. Deze oplossing is gekozen omdat het werk zeer veel duurder zou geworden zijn als de tunnel ook berekend had moeten zijn op het verkeer van bespannen voertuigen, fiet sers en voetgangers. De ervaringen in Rot terdam bewijzen dit. In Woudenberg is Dinsdagavond een bestelauto in botsing gekomen met een autobus. De bestuurder van de bestelauto, de 48- jarige gehuwde aannemer B. J. van Eldik uit Ochten in de Betuwe en zijn passagie- re, de 28-jarige mej. A. C. Spiers uit Sche- veningen, kwamen hierbij om het leven. De oorzaak van het ongeval is vermoe delijk dat de bestuurder van de bestelauto, toen hij uit een zijweg kwam, geen voor rang gaf aan de autobus, hoewel deze op een voorrangsweg reed. De bestelauto werd ernstig beschadigd, de autobus licht. Mej. Spiers was in Ochten, de woon plaats van de heer Van Eldik, gelogeerd. Zij was met hem naar Amsterdam gere den, om van daaruit haar ouders in IJmui- den te bezoeken. Op de terugweg naar Ochten is het ongeluk gebeurd. Wij vernemen nader van de Velsense politie, dat mej. Spiers bij haar ouders, die in de Kompasstraat wonen, is geweest, om uit te rusten van de reis. Het slachtoffer was pedicure in Den Haag, ADVERTENTIE In hoge mate onfatsoenlijk noemde de president van de Rotterdamse rechtbank het optreden van de 36-jarige vertegen woordiger R. A. B. en de 28-jarige gros sier J. M. P., beiden uit Tilburg. Volgens de dagvaarding bezocht P. in November 1950 winkeliers in Rotterdam. Hij bood borduurdozen aan, waarvan de winkeliers dikwijls enkele exemplaren kochten. Zij werden enkele dagen daarna door B. bezocht. De borduurdozen, zo zei hij, waren precies het artikel, dat hij voor een weeshuis of een bazar nodig had. He laas had de winkelier er maar enkele exemplaren van, maar omdat de klant er een paar honderd moest hebben, werden er telefonisch nog tweehonderd bijbesteld. P. leverde de borduurdozen af en nam het geld daarvoor in ontvangst. B., die bij de winkeliers terug zou komen om de dozen af te halen, liet zich niet meer zien. De verdachten gaven deze gang van za ken toe. P. was ook nog verduistering van een auto ten laste gelegd, die hij in huurkoop had gekocht. De officier van justitie eiste tegen B. een gevangenisstraf van tien maanden en tegen P. een jaar. De verdedigers waren van mening dat op juridische gronden niet van oplichting gesproken kon worden in het geval met de borduurdozen en vroegen vrijspraak. Op 11 September zal de rechtbank uit spraak doen. In Juli is voor een bedrag van f 173 mil lioen verzekei-d tegen f 168 millioen in Juni. Hiervan was de kapitaalverzekering groot f 63 millioen (f 66 millioen) de ï-entever'zeke- ring f 91 millioen (f 83 millioen) en de volks verzekering f 19 millioen. Het totaal gedurende 1951 tot eind Juli verzekerde bedrag is hiermede gestegen tot f 1.156.000.000 tegen f 1.041.000.000 in dezelfde periode van 1950. De onderverdeling in ka pitaal-. rente- en volksverzekering is respec tievelijk f442 millioen (f389 millioen), f 585 millioen (f 532 millioen) en f 127 mil lioen (f120 millioen), zo deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mede. Op 1 September zal het telefoonverkeer tussen Nederland en Cyprus worden geopend. WASHINGTON, 28 Aug. (Reuter). Vier democratische senatoren hebben Dins dag de Amei'ikaanse Senaat er van in ken nis gesteld, dat zij zullen ijveren voor het ongedaan maken van de bezuingingen op het door President Truman voorgestelde bedrag van 8,5 milliard dollar voor mili taire en economische hulp aan het buiten land. In een gezamenlijke verklaring zeggen de vier senatoren Green, McMahon, Spark- man en Fulbright dat het volledige pro gramma van acht en en half milliard dol lar de „beste militaire koop is, die wij kunnen sluiten". De senatoren ramen, dat het de Verenig de Staten per jaar vijftig milliard dollar zal kosten om een leger van drie millioen man op de been te houden. „Het zal slechts acht en een half milliard kosten om dit jaar een even groot leger te scheppen langs de grenzen van de vrijheid overzee". Over de economische hulp wordt gezegd: „Ons geld zal op dit gebied een groot effect hebben. Een voor Denemarken voorgestel de fabriek kan met behulp van 81.000 dol lars voor een waarde van 452.000 dollar aan machinepistolen vervaardigen, een voor Frankrijk voorgestelde fabriek kan met behulp van 312.000 dollars anti-tank- wapens ter waarde van acht millioen dollar vervaardigen." Met een speciaal vliegtuig van de Lucht strijdkrachten zijn Dinsdagavond op het vliegveld Valkenburg bij Leiden tien ge wonde Nedex-landse Korea-vrijwilligers aangekomen. Het zijn: sergeant M. J. Fon- tijn uit Den Haag, korporaal H. A. Jorink uit Zwolle en de soldaten P. de Boer uit Amsterdam, J. de Jager uit Den Haag, B. Herber uit Den Haag, J. Heutz uit Maas tricht, J. Mulder uit Djakarta, C. Sok uit Zuidwolde, P. van der Pol uit Dordrecht en A. van Kampen uit Winssen. Met de „Empire Px-ide" waren Maandag 17 Nedei-landse gewonden in Liverpool aangekomen. De tweede groep van zeven gewonden wordt hedenavond naar Neder land vervoerd. De tien patiënten zijn naar hospitalen te Utrecht of Den Haag vervoerd. „Door de loop der gebeurtenissen is deze man reeds zeer zwaar gestraft, maar een gevangenisstraf van acht maanden acht ik hier toch op haar plaats". Met deze woor den besloot de officier van justitie bij de Haagse rechtbank Overbeek zijn requisi toir in de zaak tegen de 51-jarige voor malig honorair vice-consul te Durban in Zuid'-Afrika, PI. W. van der E.; aan wie ten laste was gelegd, dat hij in de periode van 1946 tot 1949 3044 Zuid-Afrikaanse ponden had verduisterd. De vei-dachte, die enige tijd geleden, na een maand detentie in een Zuid-Afrikaanse gevangenis, naar Nederland is overge bracht, ontkende dit. Wel gaf hij toe dat hij zonder machtiging beschikt had over be paalde gelden ten bate van behoeftige landgenoten of andere dingen, die hij uit hoofde van zijn beroep moest doen. Daar zijn salaris zeer gering was, had hij zich genoodzaakt gezien de gelden van het consulaat aam te spreken. Hem was in het vooruitzicht gesteld, dat hij gesalarieerd zou worden. Zolang de officiële beschikking er nog niet was zou hij een bepaald bedrag als voorschot hebben mogen opnemen. De mi nisteriële beschikking was echter niet ge komen. „Een tekort van 3044 ponden is wel veel", vond de president en hiermede was de officier het in zijn requisitoir eens, al voegde hij eraan toe, dat de positie van d'e vei-dachte weinig benijdenswaardig was. Zijn carrière is gebroken en hij zal ver van zijn gezin zijn straf moeten ondergaan. Het is niet zeker of hij ooit naar Zuid-Afrika zal kunnen tei-ugkeren. De verdediger, mr. E. E. Klein, ging uit voerig in op het vele goede werk, dat zijn cliënt voor Nederland heeft verricht. Hij ontving 55 pond per maand waarmede bij lange na niet de onkosten konden worden gedekt die hij beroepshalve moest maken. De ten laste gelegde verduistering achtte pleiter niet bewezen. Hij vroeg vrijspraak, subsidiair een voorwaardelijke veroor deling. De rechtbank zal oj 11 September uit spraak doen. Dinsdagmiddag heeft zich aan boord van de Noorse tanker „Renella", die bij de Am sterdamse Droogdokmaatschappij te Amster dam lag. een ontploffing voorgedaan, waarbij vier mannen brandwonden opliepen. Een van hen moest in het Binnengasthuis worden opgenomen. ADVERTENTIE Eén keer wassen met een slecht wasmiddel kan Uw kostbare wol voorgoed bederven. Het overvette en satijnzachte Echfalon-sop geeft zekerheid: Uw wol blijft daarin als nieuw In het thans door de Nederlandse rege ring aangeboden verslag over de werking van het Europese Herstelprogramma in het eerste kwartaal van 1951 wordt medege deeld dat de productie bevredigend kon worden genoemd, ondanks de grondstoffen- schaarste. Hiertegenover kan worden opgemerkt, dat de bestedingen, die in de Nederlandse volkshuishouding geschieden en die sedert de laatste oorlog de nationale productie steeds hebben overtroffen, in de laatste tijd een sterke uitbi-eiding zijn gaan vertonen. Met name de uitgaven van de overheid hebben als gevolg van de inspanning voor de defensie een verhoging ondergaan. Daar naast namen de consumptie en de voorraad- vorming door particulieren en de uitbrei ding der voorraden bij het bedrijfsleven toe. Ter overbrugging van de verschillen tus sen de nationale productie en de bestedin gen heeft de regering maatregelen aange kondigd en ten dele reeds ten uitvoer ge legd teneinde de bestedingen een vermin dering te doen ondergaan. Deze verminde ring zal echter slechts voor een deel tot vei-laging van het tekort op de betalings balans leiden. Bovendien zullen de maat regelen pas op den duur hun uitwerking doen gevoelen. Inmiddels bestaat derhalve het gevaar, dat de Nederlandse goud- en dollarresexwes, welke na een aanvulling in de richting van het normale peil de laatste tijd aanmex-kelijk zijn afgenomen, nog be neden het peil zullen dalen dat voor deze reserves als een minimum geldt wegens de noodzaak om aan onvoorziene tegensla gen het hoofd te kunnen bieden. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Het gebruiken van een belangrijk deel van de toch reeds krappe goud- en devie zenreserves voor dekking van het tekort op de betalingsbalans kan slechts worden voorkomen, wanneer de Nederlandse volks- huishoxiding zich, indien dit noodzakelijk mocht blijken, verder aanpast aan de on gunstiger omstandigheden. Het feit, dat het aan het einde van de verslagperiode drie jaar geleden was, dat het Economische Herstelprogramma in wer king trad, gaf aanleiding in het verslag over het eerste kwartaal 1951 enige feiten te noemen die een beeld geven van de eco nomische ontwikkeling in Nederland gedu rende de laatste drie jaar. Het x-eële nationale inkomen per hoofd der bevolking steeg van 1947 tot 1950 met 18 pet. De industriële productie steeg van 1947 tot 1950 met 48 pet. en was in 1950 39 pet. hoger dan in 1938 bij een bevol kingsgroei gedurende hetzelfde tijdvak van ruim 16 pet. De arbeidsproductiviteit steeg van 1947 tot 1950 met 17 pet. en be reikte in het vierde kwartaal van 1950 vrij wel het vooroorlogs peil. De waarde van de invoer steeg van 1947 tot 1950 met ruim 82 pet., die van de uitvoer met 184 pet. In dezelfde periode steeg het door uitvoer ge dekte deel van de invoer van 44 pet. tot 68 pet. Hiertegenover nam het tekort op de handelsbalans, na een verbetering voor al in 1948, van 1947 op 1950 met 73 mil lioen toe tot 2465 millioen. Hierbij dient uiteraard in aanmerking te worden geno men, dat de devaluatie en in een later sta dium de gevolgen van de oorlog in Korea een ongunstige invloed hebben uitgeoefend. Na het wegschuiven van een hor is iemand door een raam van een huis in de Adriaan Pauwlaan te Heemstede geklom men. Met medeneming van een paarlen collier en een witgouden sierspeld is hij vertrokken. De politie zoekt hem thans. Tehuizen voor achterlijke kinderen Te Amsterdam is in oprichting de stich ting „Het Hart" (gevestigd Amsteldijk 157). De bedoeling is te komen tot het stichten van tehuizen voor goedaardige achterlijke kinderen (b.v. „mongooltjes") lichte ze nuwzieken en rustbehoevenden. Vele ouders en familieleden van genoem de patiënten vragen zich af wat er zal ge beuren als zij er niet meer zijn en het zal een geruststelling voor hen zijn te weten dat er tehuizen voor komen. Het zullen tehuizen worden die zoveel mogelijk de huiselijke sfeer nabij komen en waaraan het gestichtskarakter ontbreekt. Zij die inlichtingen wensen en willen helpen tot het tot stand- komen van de stich ting, gelieven te schrijven aan de heer A. Radix, Amsteldijk 157, Amsterdam-Z. Te lefoon 27766. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET i TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN k F 0.75 F aillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. Troost, metselaar, wonnede te Haarlem, Ampzingstraat 11. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curatrice: mej. mr. C. F. Kehrer, advocate en procureur te Haarlem. J. Troost, metselaar, wonende te Haarlem, Cheribonstraat 1. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. C. G. Kamphorst, echtgenote van J. A. Mast, wonende te Aerdenhout, gem. Èloe- mendaal, Leeuweriklaan 9. Rechter-commis saris: mr. N. Smits. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. c 34. Joris Goedbloed scheen geheel wan hopig te zijn bij het vooruitzicht, dat Wip- snor de Woudrover hem misschien zou ont slaan uit zijn betrekking als schoenpoetser. Hij diepte Wipsnor's bottines op uit de massa's schoeisel die hij al gepoetst had en sprak: „Wanhoopt niet! Al schijnt het ook, dat ik mijn tijd verdoe met scherts en jolijt tóch heb ik al mijn kunnen in volle overgave gewijd aan uw voortreffelijke molières! Kom kom.... vergezel mij naar buiten! Sta mij toe dat ik u dit poets- werk in het stralend zonlicht toon.dan zult ge mee-genieten; ge zult uitroepen: per pedes miae lux iacta esten ge zult overtuigd zijn van mijn noeste vlijt Intussen gelukte het Joris werkelijk om de roverhoofdman voor zich uit te duwen, de grot uit; Panda begreep het helemaal niet, en Wipsnor gromde: „Ik wil over die onfatsoenlijk-gepoetste schoenen niet eens een woord vuil maken!" maar toen ze eenmaal buiten Panda's gehoorafstand wa ren, veranderde de toon van Joris hele maal. „Ge wilt over schoenen niet spreken? Goed dan laten we hen schieten!", zei hij, en hij liet de schoenen los. „Misschien zijt gij evenwel meer geïnteresseerd in een klein, zakelijk voorstel dat ik u zou willen doen! Toevalligerwijze ben ik namelijk in het bezit van een brief, die voor u mis schien een waarde van vele, vele ducaten vertegenwoordigt.„Wat? Brief? Du caten?", vroeg Wipsnor, en er kwam een begerige blik in zyn ogen^,^ Vrees. Dr. Horace Joules, die aan het hoofd heeft gestaan van een Britse we tenschappelijke missie naar de Sovjet- Unie, heeft medegedeeld, dat hem in da Sovjet-Unie verzekerd is, dat het roken daar met tien {procent afgenomen is door publicaties over de samenhang van longkanker en het roken. Herbergen. Op het internationaal jeugd herbergcongres, dat van 21 tot 25 Augustus in Wenen is gehouden, is de periodiek aan de beurt van aftreden zijnde president van de internationale organisatie, de heer L. Meilink uit Ede, hex-kozen. Kousen voor kanonnen. Als gevolg van de Bx-itse herbewapeningscampagne zal het voor de Britse vrouwen binnenkort ver moedelijk nog moeilijker worden aan nylonkousen te komen dan het nu al is. Het ministerie van Handel maakte be kend dat men door middel van het ex porteren van nylonkousen waarvan de vooxraden gering zijn de kosten der herbewapening hoopt te bestrijden. De maatregel om nylons op groter schaal uit te voeren, moet volgens het ministe rie beschouwd worden „als een offer dat wij moeten brengen om ons bestaan te bekostigen". (United Press). Nieuw. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft Dinsdag medege deeld dat spoedig in de Amerikaanse staat Nevada nieuwe proeven zullen worden genomen met het tot ontplof fing brengen van atoombommen. Ook zullen ontploffingen worden teweeg ge bracht door aanwending van zeer explo sieve springstoffen. Regiem. Een Britse toerist, zekex-e M. Lubbock, is veertien dagen in een Spaanse gevangenis geweest „wegens het maken van voor het Spaanse regiem beledigende opmerkingen". Verwacht wordt, dat hij binnen enkele dagen op borgtocht vrijgelaten zal worden. Vol gens de politie was Lubbock kennelijk onder de invloed van sterke drank, toen hij de opmerkingen maakte. Hij werd de dag na zijn aankomst te Pala- mos gearresteerd. Stap voor stap. Veldmaarschalk Mont gomery, voorzitter van de commissie van West-Europese opperbevelhebbers, zal in de late herfst misschien een be zoek brengen aan Joegoslavië, aldus de „Daily Mail". „Dit zou een nieuwe grote stap van Joegoslavië naar het Weste lijke kamp zijn", aldus dit blad, dat veronderstelt, dat het initiatief van maax-schalk Tito is uitgegaan. Manslag. René Didelon, een 49-jai-ige trein wachter, is na een officieel onderzoek beschuldigd van manslag door nalatig heid, in verband met het treinongeluk bij Metz, waarbij Vrijdag 21 personen om het leven kwamen en 35 gewond werden. Verklaard wordt, dat Didelon de eerste trein gewaarschuwd had te stoppen zonder zich er van te verge wissen, dat de volgende trein ook zou stilstaan. Houten record. De secretaris, Gunnar Myr- dal, van de houtcommissie der econo mische commissie voor Europa van de UNO heeft in de Dinsdag geopende achtste bijeenkomst der commissie medegedeeld, dat de Europese invoer van hout dit jaar een na-oorlogs record zal vormen. De invoer zal ruim 3 mil lioen standaards, ongeveer 14.010.000 kubieke meter, gezaagd zacht hout be dragen. Er zal bijna een millioen stan daard hout uit Noord-Amerika worden ingevoerd. Inca. Het Chileense motorschip „Inca", dat negentien passagiers en zeven beman ningsleden aan boord heeft, wordt sinds drie dagen vermist na vertrek uit San tiago. Verdriet. Een West-Berlijnse tandarts kwam bij een verkeersongeval om het leven. Zijn vrouw, door verdriet over weldigd, stak haar huis in brand en vergiftigde zichzelf en haar elfjarig dochtertje. Een achttienjarige zoon ver toefde met vacantie elders in West- Duitsland. Gevaarlijk. Donderdag zullen de Verenig de Staten en de Philippijnen te Wash ington een verdrag van wederzijdse bij stand tekenen. Er zal in worden be paald dat partijen een aanval door de strijdkrachten van een andere staat op een hunner als gevaaxiijk voor de vei ligheid van de wederpartij zullen be schouwen. Slag bij Waterloo. In Watexdoo (Iowa, V.S.) is de 20-jarige Owen Hindal om het leven gekomen, toen het verdo vingsmiddel, dat de tandarts hem toe diende, ontplofte, vertelt Reuter. Pot voor Engeland. Engeland zal volgens mededeling van het ministerie van Han del de invoer toestaan van snijbloemen uit Israel en Zuid-Afrika en van volle dig uitgegroeide potplanten uit Neder land. Voor invoer uit Nederland zullen aanvragen in overweging worden geno men voor de volgende variëteiten pot planten: Azalea Mollis, Begonia, Bou- gainvillea, Bromelia, Cissus Antarctica, Calceolaria, Campanula, Euphorbia, Fi cus, Fuchsia, Cloxinia, Impatiens, Ixora, Kalanchoe, Philodendron, Scan- dens, Saintpauiia, Sanseviera, Scidnap- sus en Aurens. Bevoegdheid. President Truman heeft een nieuw bureau voor de aankoop van de fensie-grondstoffen ingesteld, dat de bevoegdheid zal hebben om strategische en schaarse grondstoffen in binnen- en buitenland aan te kopen. Hij benoemde Jesse Larson, thans administrateur van algemene diensten, tot leider van dit bureau. Nieuwe. Twaalf September zal de West- Duitse president Heuss een nieuwe West-Duitse orde invoeren voor ver diensten jegens de West-Duitse repu- bliek. Naar wordt verwacht zal deze orde van verdienste uit zeven klassen bestaan. Sleutel. Generaal Eisenhower heeft tegen de groep Amerikaanse senatoren, die in Juli een bezoek aan Parijs bracht, ver klaard, dat hij de hoop gerechtigd acht, dat „onze moeilijkheden verdwij nen zullen, indien West-Europa een federatie zou worden". „De sleutel van het probleem is de vereniging van Europa", zo was Eisenhowers overtui ging, „hoewel velen van mijn collega's menen, dat ik niet wijs ben, zou ik, in dien de vereniging via de vorming van een Europees leger mogelijk was, hier aan medewerken", 1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2