Pronk wereldkampioen der stayers Spaans Ballet van José Greco één avond in Bloemendaal Fruit voor Olympische athleten Nieuwe uitgaven Rembrandt, Openluchttheater en N.Z.H. werkten met grote getallen Weekstaat van de Nederlandse Bank Amerikaanse koperstaking wordt voortgezet Agenda voor Haarlem Balans van het vacantieseizoen Opmerkelijke buitenlandse belangstelling Nota van Nederlandse regering aan de U.N.O. Korporaal door electrische stroom getroffen Man die caféhouder doodde meldt zich Zomerschaaktournooi WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 3 Het leek of heel Milaan aanwezig was bij de finale van het achtervolgingskam pioenschap voor beroepsrenners, zo oor verdovend was het gejuich van de twintig- of dertigduizend geestdriftige Italianen toen Bevilacqua en Koblet elkaar kamp leverden om de wereldtitel. De zes jaar jongere Koblet ging het snelst, van start en nam een kleine voor sprong. De Italiaan deed deze spoedig te niet. na twee ronden was het verschil twee meter ten voordele van Bevilacqua, na vier ronden zeven meter, na acht ronden vijf tien meter. Voortgezweept door de aanmoe digingen van het publiek liep Bevilacqua nog verder uit, en toen de bel voor de laat ste ronde luidde bleek hij zowaar nog iets in reserve te hebben, terwijl Koblet al alles gegeven had. Toen de winnaar over de streep ging lag Koblet ongeveer 80 meter achter. De uitslagen waren: Eerste halve finale: 1. Bevilacqua (Italië) 6.25.2. 2. Nielsen (Denemarken) 6.31.8. Tweede halve finale: 1. Koblet (Zwitser land) 6.19.8. 2. Gillen (Luxemburg) 6.23.6. Finale: 1. Bevilacqua 6.16. 2. Koblet 6.25.2. Pronk heeft er voor gezorgd dat Neder land toch niet met lege handen uit Milaan heengaat, want in de finale van het stayers kampioenschap wist hij na een spannende en verwoede strijd, die goeddeels een Ne derlands-Frans duel geweest was, omdat Pronk op voorbeeldige wijze door Bakker gesteund werd, terwijl Lesueur hulp van Lemoine kreeg, als eerste over de streep te gaan. Voor deze finale was de speciale bepa ling gemaakt, dat de stayer, die drie ron den achter zou liggen, geen strijd mocht leveren tegen de leiders. Het enige wat hij dus doen mag is aanvallen. In het geval dat een stayer een lekke band zou krijgen, zouden drie ronden worden vergoed, maar niet wanneer dat zou gebeuren in de laatste 2 km. Met grote spanning had men deze finale tegemoetgezien, omdat de Duitse stayers voor de eerste keer na de oorlog weer aan de wereldkampioenschappen deelnamen en in het motornummer een zeer belangrijke rol speelden. Na 20 kilometer lag Lohmann aan kop, gevolgd door Lesueur, Pronk, Schorn, Le- liaert, Bakker en Lemoine. Hij werd na 30 kilometer door Lesueur van de leiding verdrongen, maar toen kwam Pronk gewel dig opzetten en ging zowel de Duitser als de Fransman voorbij. Bakker werd bij deze aanval gelapt, maar zorgde dat hij achter Pronk kwam te liggen die hij verder zo tactisch mogelijk assisteerde. Na 50 km was de stand: Pronk, Lesueur, Lohmann, Leliaert en Lemoine, op een ronde achterstand Bakker en Schorn. Steeds duidelijker tekende de strijd zich af, een strijd, welke tussen Nederland en Frankrijk werd uitgevochten. Bakker hielp Pronk door Lesueur zo weinig mogelijk kans te geven om te passeren en Lemoine hielp zijn landgenoot Lesueur door de aan vallen van Pronk, die hem een ronde ach terstand wilde bezorgen, af te slaan. De samenwerking tussen onze landgenoten was prima. Steeds was Bakker er bij om de eerste stoot op de leiderspositie van Pronk af te slaan en werd hij een keer gepasseerd dan was gangmaker De Graaf er snel bij om de verloren positie weer ongedaan te maken. Tussen de 60 en 70 km kreeg Schorn een derde lap, een aanval van Loh- man op de eerste plaats werd door Pronk afgeslagen en Lemoine capituleerde bij de eerste de beste aanval van Pronk, zodat ook de Fransman een ronde achterstand had opgelopen. De 70 km werden afgelegd in 56 min. 55 sec., hetgeen een gemiddelde uursnel heid van ruim 73 km betekende. De strijd werd met elke ronde feller. Toen Lohmann een aanval op de positie van Pronk deed gaf Bakker zo goed partij, dat Lohmann losraakte en een dergelijke inzinking kreeg dat hij enkele minuten later werd gelapt. Lesueur ging telkens van het zadel af. Betekende dat, dat hij de laatste en beslis sende aanval zou inzetten, of zou het een teken van vermoeidheid zijn? Dit laatste was kennelijk het geval, want toen Leliaert een aanval inzette liet de Fransman on middellijk los. De spanning steeg ten top in de laatste ronden en toen de bel luidde voor de laat ste 400 meter begreep de kleine Neder landse kolonie in Milaan, dat Nederland een wereldkampioen had gekregen bij de stayers, hetgeen sedert 1903, toen Piet Dickentman te Kopenhagen won, niet meer was gebeurd. Bakker heeft in het succes een heel groot aandeel gehad. De tijd van Pronk bedroeg 1 uur 21 min. 30.6 sec. en tweede werd Leliaert. Direct daarna volgde de huldiging.Pronk kreeg op de ere-tribune de regenboogtrui, daarna volgde een ere- ronde en werd het Wilhelmus gespeeld. De utislag was: 1. Pronk 1.21.30.6 (gem. snelheid 73.610 km per uur). 2. Leliaert op 50 meter. 3. Lemoine, 4. Lesueur, 5. Loh mann, 6. Bakker, 7. Schorn. Pronk rijdt morgen. Donderdag, in Zü- rich, 31 Augustus in Parijs en 6 September in Amsterdam. Het landenklassement voor de baankam- pioenschappen luidt: 1. Italië 17 pnt. 2 en 3. Australië en Bel gië 6 p. 4 en 5 Groot Brittannië en Neder land 5 p. 6. Frankrijk 4 p. 7. Zwitserland 3 p. 8. Denemarken 1 p. Tennis Nederlandse damesploeg versloeg Zwitserse met 76 Met 76 hebben de Nederlandse dames te Gstaad de tenniswedstrijd tegen de Zwit serse damesploeg gewonnen. De vier partijen van de laatste dag leverden drie Nederlandse overwinningen op. De resultaten luiden: mejuffrouw Grosveld sl. mejuffrouw Char- bonnier 36 64 97: mevrouw G. Blaisse sl. mejuffrouw Rigollet 108. 63; mevrouw J. Roos en mevrouw Z. Schmier slaan me juffrouw Charbonnier en mejuffrouw Kauf- mann 46 6—4 64. Dames Böhm en Rigol let sl. mevrouw E. van Berkel en mejuffrouw M. Rollin Couquerque 6—3 64. HAARLEMSE KORFBALBOND. Vrij dag 31 Augustus houdt de Haarlemse Korf- balbond in gebouw „Cultura" zijn jaarver gadering. De agenda vermeldt zeventien punten, waarvan de belangrijkste zijn het voorstel om het bestuur van vijf op zeven leden te brengen en het voorstel tot het instellen van een clubraad. W. Somerset Maugham, Theater Vertaaald door Suzanne van Thijn De Muidertoren. Amsterdam. Somerset Maugham is altijd de knappe, onderhoudende verteller en bezit daarmee een eigenschap die voor een romanschrijver van veel belang is: de lezer leest voort zelfs als de schrijver hem niets vertelt dat hem interesseert. Bovendien heeft hij in zekere mate wat men aanduidt als psychologisch inzicht: hij weet zijn personen te laten han delen op herkenbaar menselijke motieven. De onthullingen van her menselijk hart echter, waarbij hij zijn psychologisch inzicht gebruikt, blijven sterk beperkt. Hij is een cynisch auteur, wat wil zeggen dat zijn grootste zorg is dat de mensen niet voldoen aan zekere standaarden, waaraan hij in de grond van zijn hart vindt dat zij wel zouden moeten voldoen, en dat hij die standaarden niet zelf vervaardigd heeft. Had hij het wel gedaan, dan zou hij de ware cynicus niet meer zijn; cynisme vergt juist een onwillig respect voor overgeleverde waarden, en een onvermogen om zelf andere te zien. Bij jonge schrijvers is het soms rijk aan woest leven; bij oudere wordt hetzelfde onvruchtbaar. Men krijgt het gevoel dat de schrijver allang moest weten dat het openbare stelsel van morele waarden voortdurend getart wordt; en bovendien begint men te vrezen dat hij het inderdaad weet, maar vertrouwt dat zijn publiek er gedurig door verrast en geboeid zal worden. Dat is dan ook de vrees 'die deze roman van een actrice opwekt; want onderhoudend als hij mag zijn. men vindt hier niets nieuws over de menselijke aard, en het is alleen de manier waarop het verteld is die er de lees baarheid aan geeft. Voeg daar de luxe-om geving aan toe waarin Maugham's karakters onveranderlijk opereren (het armzalige horloge van Fennell kost maar honderd gul denvóór de oorlog) en er is al genoeg ge zegd om te laten zien, dat Theater eigenlijk in een klasse van geenszins zeldzame romans thuis hoort. S M. De Nederlandse regering heeft aan de U.N.O. een nota gezonden waarin zij een toelichting geeft op haar besluit, voortaan geen rapporten meer te geven krachtens artikel 73 van het Handvest over Suriname en de Nederlandse Antillen. Dit artikel van het Handvest verplicht de leden van de U.N.O. die verantwoordelijkheid bezitten of aanvaarden voor het beheer van gebie den, wier bevolking nog niet een volledige mate van zelfbestuur heeft bereikt, statis tische en andere gegevens van technische aard over te leggen inzake economische, sociale en opvoedkundige toestanden in die gebieden, met in achtneming van zodanige beperkingen als de veiligheid en grond wettelijke overwegingen zullen vereisen. De Nederlandse regering zegt onder meer: „Zodra de zorg voor deze economische, sociale en opvoedkundige belangen in een dergelijk gebied geheel is overgedragen aan de eigen regering van dat gebied en die regering voor de uitoefening van haar re- geringstaak verantwoordelijk is aan de volksvertegenwoordiging van het desbe treffende gebied een volksvertegen woordiging op basis van algemeen kies recht gekozen dan kan het land, dat te voren voor de behartiging dezer belangen verantwoordelijkheid droeg, deze verant woordelijkheid niet langer dragen en moet dat land geacht worden te zijn ontslagen van de verplichting om voor dat gebied nog langer de gegevens, bedoeld in artikel 73 aan de U.N.O. over te leggen. Deze toe stand is ingetreden voor Suriname en de Nederlandse Antillen sinds de laatste staatkundige hervormingen in deze gebie den, welke voor Suriname op 20 Januari 1950 en voor de Nederlandse Antillen op 7 Februari 1951 in werking zijn getreden. Voordat de Nederlandse regering besloot de gegevens niet langer aan de U.N.O. over te leggen, heeft zij de volksvertegenwoor digingen der betrokken gebieden gelegen heid gegeven een uitspraak te doen. Beide colleges hebben het overleggen der gegevens door Nederland niet langer in overeenstemming geacht met de status dei- gebieden, welke zij vertegenwoordigen. Ook de landsregeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen hebben in gelijke geest van haar mening doen blijken. De nota bevat verder een uiteenzetting van de wijziging der staatsrechtelijke posi tie der bedoelde gebieden. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De schat der Comanchen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain Ame rica", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „In hemelsnaam", 14 ;j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Vreemdelingenlegioen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het teken van de Gorilla", 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 30 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert. 3 uur. Palace: en Rembrandt: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur (zie pro gramma van Woensdag). City: ochtendvoor stelling: „Achter tralies", 10.30 uur. „De schat der Comanchen", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Woensdag). Frans Hals: „Gekooide Meisjes", 18 j., 2.30, T en 9.15 uur. Met het einde van Augustus nadert ook de afsluiting van het toeristische seizoen 1951. Weliswaar bestaat er tegenwoordig een tendenz in de hand gewerkt door een steeds meer geslaagde vacantiespreiding tot verlenging van het tijdvak dat voor reizen en uitstapjes bestemd is. maar het is toch zo, dat per 1 September de meeste vacantie- voorzieningen worden opgeheven. Zo staakt de N.Z.H. dan haar rondritten door Zuid- Kennemerland en de frequente dienst op de zomerlijn naar het Bloemendaalse strand en Zandvoort. De vervoermaatschappij heeft geen spijt gehad van het idee tijdens een door de Gewestelijke Bond van Vreemdelingenverkeer georganiseerde toer dooi de omgeving geboren om deze rondritten tussen Haarlem, IJmuiden en Zandvoort door haar nieuwe touringcars te laten uitvoeren. Niet minder dan 6500 vacantiegan- gers hebben er al gebruik van gemaakt, hetgeen ook voor „Haarlems Bloei" een niet onaardig financieel voordeel betekent. de tot in de puntjes verzorgde onderdelen. Maar niet alleen dergelijke experts vor men een goede reclame, ook de 65.000 be zoekers alleen dit jaar al van het theater en de bijna 100.000 beklimmcrs van 't Kopje vormen een doorlopende en effec tieve aanbeveling voor de bekoorlijkheden van Bloemendaal, niet het minst door het enorme aantal fotokaarten die zij vandaar verzenden. Vandaar dat de stichting Open luchttheater de prentbriefkaarten vrijwel tegen kostprijs levert: men ziet die post vooral als een uitgave voor propaganda. 't Kopje blijkt een trekpleister voor bruilofspartijen: op de geijkte dagen komen er soms wel een half dozijn tegelijk. Zelfs bij slecht weer is het er druk, zoais de af gelopen Zondag toen precies 1111 bezoe kers de tocht naar boven ondernamen. Maar de bewaker was om dat mooie getal te bereiken ook een kwartiertje langer gebleven. Nieuwe folders van „Haarlems Bloei" Op het kantoor van „Haarlems Bloei" is men nu al in de weer voor 1952 en zelfs al voor 1953, dat door de Flora in Heemstede een topjaar belooft te worden. Men legt de laatste hand aan honderd duizend fraaie folders in zes talen over de Spaarnestad, die de voorraad propaganda materiaal weer enigszins op peil zullen brengen. Dit jaar heeft men zich moeten behelpen met de bekende kleurenfolder over Zuid-Kennemerland. waarin Haarlem natuurlijk ook zijn deel krijgt. Verder beschikt men over een uitgave van de provinciale V.V.V. waarin de at tracties van Noordholland op voor buiten landers overzichtelijke wijze staan aan gegeven. Haarlem geniet bij zulke uitgaven altijd van het voordeel van de onmiddellijk in het oog vallende korte afstand van Amsterdam. Dat wordt door de Zweden en Denen, die eens in de veertien dagen via Amsterdam naar Frankrijk reizen met hun speciale busdienst, nog eens extra onder het oog gebracht door een speciaal ge schriftje en niet zonder succes. Volgens de heer C. S. Th. van Gink, de directeur van Haarlems Bloei, is het afge lopen seizoen niet onprofijtelijk geweest voor de stad, inzonderheid voor de hoteliers. Dat is voor een niet gering deel toe te Tot de instellingen die nog van het na seizoen profiteren behoren het Bloemen daalse Openluchttheater en 't Bloemen daalse Kopje. Het Openluchttheater is nu in het derde jaar van zijn exploitatie en het is internationaal een gevestigde grootheid geworden, die met de Zuiderzee werken of de Amsterdamse havens niet meer wordt overgeslagen in de pro gramma's der reisbureaux. Buitenlandse belangstelling Meer dan dat: op gezette tijden komen bij het bestuur verzoeken van buitenlandse openbare diensten om technische gegevens over het theater, omdat men het als een prototype beschouwt van hoe een open luchttheater eruit behoort te zien en hoe het ingericht dient te zijn. Waren het verleden jaar de „Bestendige deputaten" van de provincie Antwerpen die eens poolshoogte kwamen nemen, jongstleden Maandag brachten vertegen woordigers van Londen een bezoek aan Bloemendaal. De stad Londen wil namelijk in het kader van de vrije tijdsbesteding voor de Londenaren in verscheidene par ken openluchttheaters aanleggen. Twee theaters in het buitenland werden de moeite waard gevonden voor een nadere kennismaking, dat van Bloemendaal en dat van Hollywood. Maar dat is nog niet alles: de urbanisti- sche afdeling van de federale regering van Yoegoslavië heeft eveneens om technische bijzonderheden van het Openluchttheater gevraagd, evenals trouwens ook van het Amstelstation. Het zijn de Nederlandse ingenieurs ir. W. P. C. A. Schotel en ir. D. Y. Lem directeur van Publieke Werken in Leiden die hiertoe hun bemiddeling verlenen. Zij adviseren in dienst van de Technical Assistance Administration van de Verenigde Volken over de ontwikke lingsprogramma's van het land van Tito. Reeds heeft de heer C. de Jong, de admi nistrateur van het Openluchttheater, een hele collectie tekeningen en foto's naar Belgrado verzonden. Tenslotte vestigde nog onlangs een arti kel in de „International Lightning Review" de aandacht van alle deskundigen op de verlichtingstechniek van het theater, lange tijd een zorgenkind, maar nu mede een van schrijven aan de Rembrandt-tentoonstel- ling in de Vleeshal, die de twintigduizend bezoekers dicht genaderd is. Van dat aan tal was, naar een overigens natuurlijk ruwe schatting, zeker de helft buitenlanders. Verbeteringen mogelijk Dit succes zou „Haarlems Bloei" moeten aansporen om nog wat meer te doen aan verkoop van lectuur over de Spaarnestad. We weten dat het jaarlijkse budget voor dat materiaal haast belachelijk klein is vijfduizend gulden maar het zou toch aanbeveling verdienen een boekje uit te geven waar op aantrekkelijke wijze wat meer over de stad verteld wordt dan uiter aard in een vouwblad kan gebeuren. Wel licht ook, dat op het voetspoor van andere V.V.V.'s een Reisboek voor Zuid-Kenne- merland kan worden samengesteld, waarin iedere gemeente aan haar trek komt. Dat is beter dan helemaal niets, zoals thans het geval is. Een ander punt dat verbetering behoeft is de weekagenda. Reeds werd door de huidige vorm een grote verbetering bereikt die mogelijk werd doordat de drukkerij Teerhuis en Klinkenberg alle risico voor de uitgave op zich nam doch het gewaad en de inhoud kunnen nog aanmerkelijk aan aantrekkelijkheid winnen. Opgemerkt dient te worden dat de Engelse tekst voortref felijk is. Nu is het vreemdelingenverkeer een zaak, waarin men nooit uitgestudeerd raakt, omdat de feiten en omstandigheden met de tijden steeds wisselen. Vandaar ook, dat de heer Van Gink binnenkort met een paar collega's naar Zwitserland vertrekt om daar een speciale leergang van Zwit serse experts op het gebied van toerisme te volgen. wensen, dat ook de aardappelexporteurs een lading ter beschikking zouden stel len". Donderdag zal deze Nederlandse „hoorn des overvloeds" aan de Finse instanties worden aangeboden als symbolische over dracht van de 50.000 kg, die volgend jaar zullen volgen. De chef de mission van de Nederlandse Olympische ploeg, de heer K. J. J. Lotsy, en de secretaris van het Ne derlands Olympisch Comité, dr. J. M. van den Houten, zullen dan tijdens een recep tie ten huize van de Nederlandse gezant in Helsinki de mand overdragen aan de Finse regeringsautoriteiten en een delega tie van het Fins organisatiecomité der Olympische Spelen. Volleybal Twee ploegen der politie werden kampioen De beslissingswedstrijd tussen de dames van PSVH II en Ramplaan is geëindigd in een 21 overwinning voor PSVH II. Hierdoor is dus ook het tweede zestal van PSVH kampioen in de tweede zomercompe titie van de afdeling Haarlem van de Neder landse Volley balbond. Geen rapporten meer over Suriname en de Antillen Voor enkele toeken zal de Catharijnebrag in Haarlem voor het verkeer afgesloten zijn omdat het oude, klapperende wegdek op de brug vernieuwd wordt. De herstelwerk zaamheden aan de brug bij de Koudenhorn De eerste 37 kilo groente en fruit van de 50.000 die het Centraal bureau voor Tuinbouwveilingen ten geschenke heeft gegeven voor de meer dan 5.000 athleten, die volgend jaar aan de Olympische Spe len te Helsinki zullen deelnemen, zijn on derweg naar Helsinki. Kraak, Schijvenaar, Harting en Bob Bon te droegen Dinsdagmiddag om twee uur de enorme mand, waarin de tomaten, de bonen, de druiven, de perziken, de appels, de peren en de peentjes op smaakvolle wijze waren opgetast, in de KLM-Constel- lation, die laat in de namiddag op het vlieg veld van Helsinki arriveerde. De voorzit ter van het Bureau voor Tuinbouwvei lingen, de heer M. Prinse droeg de mand over aan jhr. L, J. Quarles van Ufford, de plaatsvervangend voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité. Hij zeide, dat de Nederlandse tuinbou wers het als een voorrecht beschouwen op deze wijze te mogen medewerken aan het welslagen van de Olympische Spelen. Jhr. Quarles van Ufford memoreerde, dat het Centraal Bureau in 1948 ter 1—1- van de Spelen in Londen eenzelfde geste had gedaan. „Een athleet, die voor top prestaties staat, moet geen zorgen hebben en zeker niet voor de maag. Het ware te Andalusische dans door het Toen in 1945 haar onder de naam Argen- tinita over zo goed als de gehele wereld bekend geworden zuster Encarnación was overleden, verklaarde Pilar López nooit meer een voet op enig toneel te zullen zetten. Maar nog geen jaar later begon zij een grote tournée met haar eigen, nog steeds be staande gezelschap. De voornaamste dan sers hiervan waren de vroegere partners van Argentinita, te weten Manoio Vargas en José Greco, beiden in Amerika ge schoold. Laatstgenoemde maakte zich in 1949 los en stichtte een nieuw ensemble, dat eveneens geheel in de tot succes leiden de voetsporen van Argentinita trad, zich sterk toelegde op aanpassing aan het thea ter van Castiliaanse volksdansen en voorts vooral neo-Spaanse werken (op muziek van Albeniz, De Falla, Turina en zelfs Rimsky-Korsakoff) in het répertoire op nam. Men heeft de Spaanse dansgroep van José Greco in 1950 voor het eerst in ons land kunnen zien en bewonderen. Geduren de de eerste week van September wordt een tweede bezoek gebracht, waarna het gezelschap naar New York vertrekt om een lange reeks voorstellingen in het vermaar de Schubert Theater te geven. Als het weer zich bijtijds ten goede wijzigt kan men Zon dagavond het optreden van José Greco en de zijnen in Bloemendaals Openlucht theater bijwonen, een bijzondere gelegen heid, die cïe dansliefhebbers zich zeker niet zullen laten ontgaan. Het programma is veelbelovend en bevat onder zeer veel meer ook enige fragmenten uit het ballet „De driekante steek" en de geestige satire op het fin-de-siècle „Madrid 1900". Merkwaardig genoeg is José Greco geen echte Spanjaard: hij werd geboren in de Italiaanse Abruzzen en bracht het grootste deel van zijn leven in Amerika door. Niet temin beheerst hij door een zeldzaam as- ensemble van José Greco. similatievermog'en de Spaanse stijl en techniek tot in de perfectie. Het is echter niet zozeer zijn virtuositeit, die trouwens tevens zijn beperkingen openbaart, waar mee hij de meeste indruk op het publiek maakt, doch vooral zijn krachtige persoon lijkheid. De trots van de echte Spanjaard wordt bij hem vervangen door een toch niet onsympathieke arrogantie. Zijn zapa- teado is bepaald voortreffelijk. Eén van de grootste attracties van de avond is de medewerking van La Quica, misschien de beste flamencodanseres die Spanje kent. Flamencos zijn de zigeuners uit Sevilla, die uit Granada noemen zich gitanos. De flamencostijl wordt verder ver tegenwoordigd door de zangeres Chico de Madrid. De verdere solisten zijn Carola Goya, Nila Ampara (die als Lucile Peters te Brooklyn geboren werd), Teresa Maya (eveneens een zigeunerdanseres) en Luis Olivares. De leiding van Bloemendaals Openlucht theater heeft gezorgd voor een buitenge woon aantrekkelijk sluitstuk van een sei zoen, waaraan men met zeer veel genoegen zal terugdenken. D.K. Opening seizoen in de Stadsschouwburg te Haarlem Het. toneelseizoen in de Stadsschouwburg wordt het aanstaande week-end geopend door het „Rotterdams Toneel" met hét blij spel van Sauvajon-Jackson-Bottomley „De Kinderen van Eduard". De regie is van Jean Wall en Ko Arnoldi. Medespelenden zijn: Lily Bouwmeester, Jetty van DijkRiecker, Lise Servaes, Ma- riëtte Flink, Annie v. d. Vorstenbosch, Ko Arnoldi. Adolf Rijkens, Jan v. d. Linden, Chris Baay, Eli Biom en Sieto Hoving. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt dat het nadelig deviezensaldo van bijna 200 millioen met het beschei den bedrag van 3.3 millioen is vermin derd. In de kaspositie van het rijk is in zoverre een wijziging ten ongunste gekomen, dat het creditsaldo van 25 millioen weer is verdwenen. Voor het eerst sinds verscheidene weken is een overboeking verricht op de bijzon dere rekening en wel ten bedrage van bijna 60 millioen, zodat de tegenwaarde rekening thans 1685 millioen groot is. Kennelijk is dit bedrag ten dele afgeboekt van de andere saldo's, die van 198 tot 145 millioen daalden. De omloop van bankbiljetten heeft een uitbreiding ondergaan en wel van ruim 30 millioen. Op 1 September moeten de levensverzekeringmaatschappijen uit hoof de van haar overeenkomst met de staat de eerste tranche betalen van 30 millioen van het totale bedrag van 250 millioen, dat zij aan het rijk ten behoeve van de woningbouw door gemeenten hebben toe gezegd. Vanmorgen hebben twee van de drie mannen die betrokken waren bij de ge welddadige dood van de Rotterdamse café houder Bécude zich bij het politiebureau SaÉdelinigplein in Rotterdam gemeld. Het waren d'e 32-jarige opkoper L. T. en zijn collega, de 31-jarige Z. J., beide uit Rot terdam. Zij verklaarden dat het niet hun bedoeling was geweest de kastelein te do den, doch dat T. zijn zenuwen niet de baas kon en toen het fatale schot gelost had. De politie zoekt nog naar de derde man. VERMOEDELIJKE KOPERDIEF IN HAARLEM GEARRESTEERD De Haarlemse politie heeft de 50-jarige los-arbeider J. H. aangehouden, verdacht van diefstal van 113 kilo koper, gepleegd in de gemeente Velsen. De waarde van dit koper is ongeveer 300.De aangehou- denie is naar Velsen overgebracht. De president van de internationale vak bond van arbeiders uit de kopermijnen, -fabrieken en -smelterijen, John Clark, heeft Dinsdag meegedeeld, dat de vakver enigingsleiders geen einde aan de staking in de koperindustrie zullen maken „tenzij en totdat" de regering de maatschappijen dwingt een door haar voorgestelde rege ling te aanvaarden. Ongeveer 58.000 arbei ders uit de koper-, zink-, lood- en zilver industrie zijn bij de staking betrokken. Het hoofd van de defensie-mobilisatie, Charles Wilson, deelde de president mee, dat de staking „de productie van tanks, kanonnen, vliegtuigen en andere militaire stukken, evenals de fabricage van voor werpen voor de burgerlijke economie dras tisch zal verlagen". In de A-groep van het door de schaakclub „Haarlem" voorbereide zomerschaaktournooi kwam A. Schneiders (Haarlem) wat dichter bij de koplopers door zijn overwinning op mr, B. Grapperhaus (VAS). G. B. v. d. Velde (Haarlem) kon ook nu nog niet scoren en verloor van mr. B. Grapperhaus. De stand aan de kop is thans: 1. H. Bouwmeester (ASC) 2 pnt. uit 2; 2. F. A. Spinhoven (HSG) 3 pnt. uit 4; 3. A. Schneiders (Haarlem) 2 pnt. uit 3. In de B-groep nam C. Hovingh (Het Oosten) de leiding over van P. A. v. Driel (Haarlem), doordat de partij tussen hen door eerstgenoemde gewonnen werd. De stand aan kop luidt hier: 1. C. Hovingh (Het Oosten) Vh pnt. uit 3; 2. P. Verdonck (HSG) V/i pnt. uit 2; 3. P. A. v. Driel (Haarlem) 2 pnt. uit 3. De meeste partijen werden in de C-groep gespeeld, doch twee ervan werden afgebro ken: P. E. Brommer (Haarlem)J. E. Stren- gers (Haarlem) en A. Herfst (Het Oosten) A. Haitsma (Haarlem). De partij J. Wijker W. Burger (Het Oosten) eindigde in remise. P. E. Brommer gaat hier vrijwel onbedreigd aan kop met drie pnt. uit drie partijen. De overige uitslagen luiden: Groep I: L. KensenH. v. d. Berge 01; M. Rumpff P. ter Plegt 10. Groep II: J. v. d. Steeg P. Fris 10. Groep III: H. I. v. EsJ. Snoek 10. Groep IV: A. D. v. SteenisP. Flury \'iVi. Groep V: D. de LangeF. W. Barthel H. D. WesselJ. Kruup 0—1. Groep VI: P. in den BerkenP. v. d. Knijff 1—0. Groep VII: P. ZwemmerR. Hagen 10; C. WassenaarH. J, v. Straaten 0.1. In Appingedam is Dinsdagmiddag de daar gelegerde korporaal van de Lucht strijdkrachten E. J. E. Evers, die bezig was met het monteren van een electrische lei ding, door de stroom getroffen. Hij was op slag dood. Korporaal Evers was 23 jaar en afkomstig uit Zutphen. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5