EDITH -Clowntje Riek Kort en Bondig WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 Op grote voet geleefd van andermans geld Velsens elftal tegen Amsterdams samengesteld Burgerlijke stand van Haarlem Stichting Club- en Buurthuizen De crisis der cultuur Verjaardag Prinses Wilhelmina Haarlemmers ontvingen diploma's E.H.B.O. Voor de kinderen Amsterdammer won huis van Touring Zandvoort Overveen Bloemendaal Feest in Spaarndam Plagerijen Amsterdams begroting sluit met hoge rijksuitkering Cadeaux voor Tito FEUILLETON door Wynca Loos Dank zij het initiatief van een jeugdige inw oonster van LunterenNel Denijs, is een van de weinige in dit dorp nog aanwezige oude huizen in de Dorpsstraat, dat anders onder slopershdnden gevallen zou zijn, bewaard gebleven. Na de nodige herstellingen werd het oude huis geheel in oud-Veluwse trant ingericht, met het daarbij behorende meubilair, de gebruiksvoorwerpen, gereedschappen uit vorige eeuwen, antiquiteiten, kunstvoorwerpen en dergelijke. Op de foto mejuffrouw Nel Denijs in oud-V eluwse klederdracht in de mooie oudheidskamer. Drie jaar geëist tegen commissionnair uit Boskoop Voor de Haagse rechtbank heeft de 60- jarige commissionnair in effecten G. van N. uit Boskoop terechtgestaan wegens op lichting en valsheid in geschrifte. Hem was ten laste gelegd dat hij twee keer een valse belastingaangifte had gedaan en dat hij tal van personen voor totaal 182.000.had opgelicht. Een der gedupeerden was de huisnaaister van de familie Van N. De verdachte had haar haar spaarduitjes ten bedrage van 3900.— afhandig weten te maken. Op de zitting vernam zij pas, dat zij haar geld kwijt was. „U was een populair man in Boskoop, die enorme bestellingen deed bij leveran ciers en op grote voet leefde: 175 gulden in één week werden bij de banketbakker be steed", zei de president tot de verdachte. „Tal van mensen wist u door uw vriende lijk optreden te misleiden". De officier van justitie was in een scherp requisitoir van oordeel dat de verdachte met liegen en bedriegen de laatste jaren aan de kost was gekomen. Het vertrouwen dat hij door zijn optreden wist te wekken, had hij schromelijk geschonden. Hij be droog en benadeelde anderen opdat hij zijn vorstelijke levensstaat kon handhaven. De officier eiste drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. S. Groen, wees op de aanvankelijk zeer moeilijke levensomstan digheden van zijn cliënt, die in de twintiger jaren als commissionnair gefailleerd was en na de oorlog op het hellende vlak was ge raakt. Pleiter verzocht clementie De rechtbank zal op 11 September uit spraak doen. Voetbal Het Velsens elftal, dat Woensdag 5 Septem ber ter gelegenheid van de viering van het vijf en zeventigjarig bestaan van het Noord zeekanaal tegen het Amsterdams elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Gelder en Spaans (beiden VSV). Midden: Goedhart, A. Snoeks (beiden Stormvogels) en Stijger (VSV). Voor: Van der Kuil (VSV), J. Snoeks (Stormvogels), Bakkum (Velsen), De Boer (Stormvogels) en De Graaf (VSV). Reserves zijn: Akkerman (Terrasvogels), Wijker (Velsen), Schoon en Hazeveld (VSV). HAARLEM. 28 Augustus 1951 ONDERTROUWD: 28 Aug., T. H. Mulder en A. van der Heijden; W. Molenaar en G. Vermeer. GEHUWD: 28 Aug., M. Hoogendoorn en T. de Jong; G. J. Hofstede en T. C. Aarts; H. J. Parson en A. C. Elfering; H. E. Valk en J. A. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 26 Aug., A. J. J. RamakersHuzemeier; 27 Aug., M. A. HesselsHulschnr; J. M. van der MeijHa- verink; A. M. RiksmanDuijndam; 28 Aug., M. E. Kleinden Nijs. BEVALLEN van een dochter: 26 Aug.. E. P. J. Bolland—van Herwaarde; 27 Aug.", J. M. de SchrijverBuskermolen; 28 Aug., H. W. C. van Wijk—Roeland; M. A. de Vos— Muijlwijk. OVERLEDEN: 26 Aug., S. de Jongde Boer, 80 j., de Haasstraat; 27 Aug.. E. Derks Evers, 91 j., Hazepaterslaan; J. Scholte, 39 j., Kamperlaan. In het jaarverslag van de Stichting Club- en Buurthuizen in Haarlem en omgeving worden de moeilijkheden besproken, waar mee het bestuur te kampen heeft gehad. Er waren financiële zorgen en er waren plannen het in 1948 opgerichte tweede clubhuis aan de Lange Margarethastraat te sluiten. Er volgden aan het einde van het jaar echter meevallers en toen de penning meester de rekening opmaakte, kwam hij tot de gelukkige slotsom, dat de toestand aanmerkelijk minder ongunstig was geble ken, dan zich eerst deed aanzien. Mejuf frouw Memelink zag zich om gezondheids redenen genoodzaakt haar taak als hoofd leidster neer te leggen. Zij had het werk van niets opgebouwd tot de omvang die het. op het ogenblik heeft. Het jaarverslag doet mededelingen ovér de jaarfeesten, de bibliotheek, het moeders kamp, een wandelmars, de tentoonstelling, zomerkampen, het clubhuis aan de Lange Margarethastraat, moederclubs en vader- club, vrije handenarbeid, clubs en leiding. De samensteller zet tenslotte het nut van het werk uiteen, dat zich steeds blijft uit breiden en belangstelling, steun en nieuwe vrienden wint. Tot onze spijt is door een technische fout in een deel van onze editie van gisteren de gedetailleerde opgave van de cyclus „De crisis der cultuur", die de Haarlemse Volks universiteit in het komende seizoen orga niseert, onder een ander bericht verdwaald geraakt. Wij laten haar daarom nogmaals volgen: Het schema voor deze reeks luidt: prof. dr. F. L. Polak met twee voordrachten aan de hand van de boeken „Brave new world" (Huxley), Het 25ste uur (Cheorghiu) en 1984 (Orwell), mr. dr. A. A. van Rhijn over arbeidersbeweging en sociale omstan digheden, Thijs Booij over de Europese jeugd én prof. dr. C. G. van Niftrik over het Christendom. In 1952 wordt de cyclus dan voortgezet door dr. L. M. van Dis (let terkunde), H. C. Verkruysen (schilder kunst), Wouter Paap (muziek) en Anton van Duinkerken. Mars door Haarlem-Oost gevolgd door concert en taptoe Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina zal op Vrijdagavond 31 Augustus (onder auspiciën van Haarlems Comité voor Nationale Feesten, afdeling Oost) een concert worden gegeven door de Harmonie „De Spaarnebazuin". Daarvoor zal de muziektent van het comité geplaatst worden aan de Zomer- vaart nabij de Nagtzaambrug. Het concert zal van 8 tot 10 uur duren. Het programma vermeldt; 1. Wilhelmus. 2. Openingsmars, Ney. 3. Souvenir du Grand Cedre, Adria Pelle. 4. Marie Henriëtte, L. Montagne. 5. Gouden Bruiloft (suite in vijf delen), Alyne Del- haye. 6. Mars. Na de pauze volgt de taptoe met medewerking van tamboerscorps. Om 7 uur begint het tamboerscorps een mars. Daarvoor is de route als volgt: Jan Huygenstraat, Linschotenstraat, Kamper straat, Kampersingel, O. L. Vrouwegracht, Brugwal, Hagestraat, Spaarnwouderstraat, Amsterdamstraat, A. L. Dyserinckstraat, Romolenstraat, Vooruitgangstraat, 2e Voor uitgangstraat, Nagtzaamstraat, Jacob Geel- straat, Betje Wolfstraat, Zomerkade, Nagt zaambrug, Kruistochtstraat, Pladellastraat, Arnulfstraat, Merovingenstraat, Byzan- tiumstraat, Vijfhuizenstraat, Zomerstraat, Van Keulenstraat, Bisschop Ottostraat, Graaf von Wiedstraat, Graaf Willemstraat, Gouwweteringkade, Damiatestraat, Emo- straat, Kruistochtstraat en Zomervaart. De Haarlemse Eerst Hulp Vereniging „Snelverband" heeft in de afgelopen winter een cursus van ongeveer dertig lessen ge houden met als inzet het diploma E.H.B.O. Een zestigtal dames en heren nam aan de cursus deel en Dinsdagavond werden in de Muziekzaal van restaurant Brinkmann de diploma's uitgereikt. Aan deze uitreiking was een genoeglijk en leerzaam programma gekoppeld dat bestond uit de vertoning van een bijzonder interessante film van het leven en werken op de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barentsz". Deze film is vervaardigd door een opvarende van dit schip, de heer D. Vonk uit Wormerveer, die bij de verschillen de tafereeltjes een populaire en geestige toe lichting gaf. De voorzitter van de werkcommissie van de vereniging „Snelverband" de heer B. de Vries leidde de avond in met een korte toe spraak. waarin hij het belang van de cursus E.H.B.Ó. uiteenzette. Hij herinnerde speciaal aan de voortreffelijke sfeer en de grote animo, waarmee de cursisten en de docenten de cursus respectievelijk gevolgd en gegeven hebben. Een speciaal woord van dank richtte de heer De Vries tot de medisch leider dok ter J. M. Segaar, die buiten zijn drukke praktijk en zijn gezin steeds tijd vond op de cursusavonden aanwezig te zijn om de leer lingen met raad en daad terzijde te staan. Voorts wekte de heer De Vries de bezoekers op deel te nemen aan de burgerlijke lucht bescherming. De heer Vonk nam de bezoekers in gedach ten mee aan boord van de walvisvaarder naar de Zuidpool, waar de potvissen door de catchers geschoten worden om vervolgens naar de drijvende fabriek te worden ge sleept, waar zij vakkundig worden ontleed door de flensers met hun vlijmscherpe mes sen aan stokken. Nadat de diploma's uitgereikt waren, werd aan dokter Segaar en de docenten geschen ken aangeboden. Bij de trekking van de loterij van het Nederlands Studenten Sanatorium zijn de vijf hoofdprijzen respectievelijk gevallen op 78725. 93629. 63048, 58451, en 114504. Aan jhr. ir. A. G. Beelaerts van Blok land te 's Gravenhage is wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat. Ja, zo was dan de vacantie begonnen. Vrij waren ze, voor een hele tijd. En dat is nou eenmaal iets naar het hart van alle jongens, al vinden ze 't wel prettig op school. Maar vacantie is toch altijd 'n feest! Nu konden ze naar hartelust plannen maken voor de dingen, die ze zouden gaan doen. Maar wat dat wasja, daar waren ze 't nog niet over eens. Op een middag zat oom Tripje aan tafel met de nieuwe krant. Opeens riep hij Oepoetie, die in de kamer was, bij zich. „Hier, kijk eens!" zei hij, en hij wees op een bericht. Oepoetie las, en toen maakte hij een luchtsprong. „Fijn", riep hij. „Mogen wij ook meedoen?" „Als je maar zelf voor je spullen zorgt!", lachte oom Tripje. Oepoetie stormde de kamer uit, om Rick en Bunkie te zoeken. Hij vond ze boven. „Jongens, luister es!Er komt hier een wedstrijd voor zeepkistjes! En wij mogen ook meedoen!" De Touring Zandvoort heeft een loterij gehouden, waarvan de hoofdprijs een huis aan de Kostverlorenstraat. is. Volgens „Het Parool" is de heer N. Melkman, Lanceloet- straat te Amsterdam de bezitter van het lot, waarop de prijs is gevallen. Tot vanmiddag heeft de heer Melkman zich nog niet bij Touring Zandvoort gemeld. Hij is voorne mens het huis te bezichtigen en als het hem aanstaat gaat hij verhuizen. Thans woont hij op de derde verdieping en zoekt al tien jaar naar iets anders. Het feest van de Ned. Herv. Kerk te Overveen Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente te Overveen wordt op het landgoed Elswout op 31 Augustus en 1 September een bazar gehouden in de gymnastiekzaal van het Montessorilyceum. Vrijdag zal een muzikale avond gehouden worden, op Za terdagmiddag en -avond zijn er filmvoor stellingen, ook voor kinderen. Er zal gele genheid zijn wandelingen te maken op het prachtige landgoed op Vrijdag- en Zater dagmiddag. Collecte kankerbestrijding Op Zaterdag 1 September zal in de ge meente Bloemendaal de jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding ten behoeve van het Koningin Wilhelminafonds worden ge houden. Om deze collecte goed te doen sla gen, is de medewerking van een groot aan tal collectanten onmisbaar. De aanmeldin gen laten vooral in de wijk Overveen nog al te wensen over, zo wordt ons bericht. Wij geven daarom nogmaals de adressen, waar men zich als collectant kan opgeven. Voor Overveen bij de heer C. S. G. Noord- hoff, Braziliëlaan 28, Overveen, telefoon 25229; voor Bloemendaal en Santpoort bij de heer D. Duinker, Brederodelaan 119. Bloemendaal; voor Aerdenhout, Bentveld en Vogelenzang bij de heer J. E. Rozendaal, Rijnegomlaan 45, Aerdenhout, telefoon 27937. De minimum-leeftijd van de collectant (trice) moet 16 jaar zijn. Het plaatselijke comité tot viering van nationale feesten houdt Vrijdag en Zater dag in Spaarndam feestelijkheden. De eerste dag om drie uur worden kermis vermakelijkheden open gesteld. Des avonds wordt een ringrijderij met paarden gehou den, waarvoor als prijzen zijn beschik baar gesteld bedragen van 25, ƒ15 en ƒ10. Voor Zaterdagmiddag staat een wedstrijd ringsteken voor fietsrijders op het pro gramma, een wedstrijd „gebakhappen" voor dames en een wedstrijd boegspriet lopen voor heren. Ook Zaterdag zijn de kermisvermakelijkheden open gesteld. Hoe mensen, tot samenwoning gedwongen, elkaar het leven vergallen Af en toe (soms pas in de rechtszaal) blijkt hoe mensen, door het huizentekort tot samenwoning gedwongen, elkaar het leven vergallen. Een geijkte term zegt: „Ze leven als kat en hond", maar dat is voor de uitwassen die wij op het oog hebben, veel te zacht. In tientallen huizen verke ren de mensen op voet van oorlog. Elkaar scheldwoorden naar het hoofd slingeren behoort tot de zachtste vormen van on enigheid. Niet zelden loopt het uit op vechtpartijen, met blauwe ogen, en kapot- getrapte scheenbenen als bewijzen. Om nog te zwijgen van de plagerijen in het geniep, die misschien nog moeilijker te dragen zijn dan openlijke vijandigheden. Zier hier enige staaltjes die zich tot Haarlem beperken. Een hoofdbewoner, die graag zag dat zijn onderhuurder een ander onderdak zoekt, schildert elke avond de trapleu ning. De onderhuurder, die invalide is en dus niet naar boven kan komen zonder gebruik te maken van de trapleuning, moet heel wat petroleum aanwenden om zijn handen toonbaar te houden! Een andere hoofdbewoner wil ook van zijn onderhuurder af: Hij meent een ander middel gevonden te hebben om verhuis plannen te bespoedigen. In het huis is slechts één W. C. Voordat de onderhuur der 's morgens kans gezien heeft naar deze plek van afzondering te gaan, heeft de verhuurder daarvan bezit genomen. Hij houdt het daar meestal 20 minuten vol. Daarop wordt hij afgelost door een lid van zijn gezin. Die maakt er ook 20 minuten van. Zo zijn er vier gezinsleden die over evenveel tijd te beschikken hebben. Het gevolg is dat de onderhuurder dikwijls niet aan de beurt komt, want hij moet op tijd bij zijn baas zijn! Wat te zeggen van een onderhuurder die het zo slecht met zijn hoofdbewoonster kon vinden dat hij een emmer water, waar in vissen geweekt waren voor ze gekookt werden, over haar hoofd omkeerde? Het is waar dat die dame bij hem in de keuken kwam hoewel zij er niets te n^aken had, en dat er aan het incident heel wat vooraf ADVERTENTIE gegaan was. O.a. het feit dat diezelfde dame haar onderhuurder, als hij in de tuin, die aan hem is toegewezen, loopt, op de vlucht jaagt door hem van het balcon af nat te spuiten met een tuinslang. Diezelfde hoofdbewoonster verrast haar ongewenste onderhuurders als zij 's avonds laat thuis komen met barricades van stoelen en tafeltjes in de gang, zodat hals brekende toeren nodig zijn om zonder ge broken benen bij het knopje van het elec- trisch licht te komen. Dit geval is er een waarin woon ruimte gevorderd werd, zodat de onder huurders tegen de zin van de hoofd bewoonster in het huis kwamen. Natuur lijk zoeken de onderhuurders naar een ander onderdak. Maar zal het Huisvestings bureau het aandurven andere woningzoe kenden in dit huis woonruimte toe te wijzen? Nog een geval van plagerijen. Een hoofd bewoner heeft een bord in zijn tuin be schilderd met de woorden: „een kwal en nog een kwal, zijn twee kwallen." Daarmee bedoelt hij blijkbaar zijn onderhuurder en diens vrouw. Maar misschien geven die wel een andere uitleg. Al deze gevallen betreffen onenigheden tussen vreemden, die alleen door de wo ningnood samengebracht zijn. Maar er komen ook wel onverkwikkelijkheden voor tussen ouders en inwonende getrouwde kinderen. Zelfs tussen moeder en dochter. Zo staan in Haarlem-Noord meermalen een moeder en een dochter tegenover elkaar terwijl zij elk dreigend zwaaien met een bijl, die alleen bestemd is om turf en hout te hakken. Gelukkig is het tot heden bij dreigen gebleven. Als er wat meer verdraagzaamheid was en bovendien begrip voor de moeilijkheden van anderen, dan zouden er in de huizen waarin gedwongen samenwoning voorkomt, minder conflicten zijn. Beide partijen zou den daarvan profiteren. Geen subsidie voor het Holland Festival De gemeentebegroting van Amsterdam voor 1952 is sluitend gemaakt, doordat het gemeentebestuur is uitgegaan van de ge dachte, dat Amsterdam een uitkering van het gemeentefonds zal ontvangen, die 8.5 millioen hoger is dan die in 1951. Het totaalbedrag der begroting is 258.619.694. Rekening wordt gehouden met een winst van 3.936.400 bij het Gemeentelijk Ener giebedrijf, ruim 2.5 millioen hoger dan de raming 1951. De geraamde winst van het Waterleidingbedrijf is 2.547.100, een kwart millioen lager dan de raming 1951. Het verlies op het gemeentelijk vervoers bedrijf, in 1951 op rond 1.600.000 ge raamd, staat thans op de begroting voor 1.348.500. Het geraamde verlies op de luchthaven Schiphol bedraagt 2.641.189. De bedragen die zijn uitgetrokken voor diverse culturele doeleinden zijn 581.413 hoger dan die op de begroting 1951. Het garantiesubsidie aan de Stichting Holland Festival van 70.000 is voor 1952 niet Of de begroting geplaatst. BINNENLAND De verbouwing van het gebouw der Tweede Kamer heeft tot dusverre f 691.700 gekost, zo deelt de regering mede in de toe lichting van een wetsontwerp, waarbij ver hoging van het crediet van f 575.000 wordt aangevraagd. HAARLEM EN OMGEVING De heer M. Beekman, besteller bij de P.T.T., zal Vrijdag 31 Augustus wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, de dienst verlaten. De heer M. Beekman is nadat hij 15 jaar dienst heeft gedaan in Numansdorp in Maart 1931 overgeplaatst naar Haarlem, afd. bestelling. Hij was de laatste jaren werk zaam bij de technische dienst aan het post kantoor Zijlstraat. Het Bureau voor Levens- en Gezins moeilijkheden, onder leiding van mr. A. Bouman is thans gevestigd in het gebouw van de Sociale Raad, Jansweg 39 te Haarlem. Ds. J. W. Coenraad, vlootpredikant te Overveen, heeft een beroep ontvangen van de Ned. Hervormde gemeente van Krops- wolde. De heer J. P. Lettinga te Aerdenhout is door de Generale Synode der Gereformeer de Kerken benoemd tot lector voor Semie- tische talen aan de Theologische Hogeschool dier kerken te Kampen. Majoor-aalmoezenier J. A. Nijsen vierde Dinsdag zijn koperen priesterfeest. Reeds vijf jaar werkt hij in het garnizoen Haarlem. Des morgens droeg de jubilaris in de Sint Joseph- kerk een mis op. In het Concertgebouw is een feestavond ter ere van de aalmoezenier gehouden, aan wie als gecriienk een schrijf bureau is aangeboden. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal deze week niet Vrijdag, maar Donderdag spreekuur houden. Lizzy May zal. zoals reeds gemeld werd, voor leden van „Teisterbant" Vrijdagavond in de buitensociëteit een dansdemonstratie geven echter niet met muzikale begelei ding van Jan Hesmerg, zoals aanvankelijk werd medegedeeld, doch van Frans Vester. Het dameskoor „Haerlem" geeft onder mej. W. v. Haik, hedenavond een uitvoering in het Rust- en Herstellingsoord „Marana- tha" te Santpoort-station. De Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk zijn overeengekomen aan Joegoslavië 50 millioen dollars aan economische hulp te verlenen, teneinde maarschalk Tito's „bij drage aan de veiligheid van de vrije we reld" te steunen. Dit maakte de E.C.A. Dinsdag bekend, welke tevens mededeelde, dat zij reeds een bedrag van 29.8 millioen dollars had toe gewezen als eerste termijn, teneinde Joego slavië te helpen om katoen, cokes en staal te kopen. De E.C.A. voegde daaraan toe, dat Engeland binnenkort zijn besluit zou bekendmaken om 11.5 millioen dollars be schikbaar te stellen als bijdrage tot ver betering van het economische leven van Joegoslavië. Verder wordt verwacht, dat de Franse regering in de naaste toekomst haar bijdrage bekend zal maken. Goed ingelichte functionarissen zeiden, dat de eerste Franse hulp omstreeks 5 of 6 millioen dollars groot zou zijn. i) Steven Oudewater is, wat de wereld noemt, een „gesettled mens". In onze stad wordt hij een gróót man genoemd: hij be kleedt er, buiten zijn feitelijke positie als fabrieksdirecteur om, velerlei functies in het openbare leven, is financieel geïnteres seerd in een vrij machtig concern en „om de gaatjes te vullen", zoals hij het zelf uit drukt, bezet hij een paar commissarisplaat sen. Zijn afkomst verloochent hij niet, het is in de moderne tijd eerder een voorrecht dan een schande een selfmade man te zijn. „Mijn vader begon als fietsenbaas", heeft hij verteld, „rijwielhersteller noemt men dat nu, het doet er niet toe. Het enige wat er wèl toe doet is de rrtanier waarop je probeert het niet te blijven. Daar heb je in de eerste plaats hersens en handen voor nodig, in de tweede plaats een massa ge luk".... En een rijke vrouw, vullen de boze tongen aan, want iedereen weet dat Steven een rijke Amerikaanse getrouwd heeft, waarmee hij bovendien er gelukkig is. Hij heeft drie kinderen, twee jongens en eea meisje, dat zijn oogappel is. .Waar schijnlijk omdat ze dezelfde hobby heeft als hij: zeilen. „Ieder mens heeft een schuilhut nodig", is zijn mening. Steven's schuilhut is zijn zeiljacht. Daar brengt hij al zijn vrije tijd op door in ge zelschap van zijn schipper en dochtertje. In de zomervacantie is Clare aan boord en de beide jongens, er zijn vaak gasten en logerende schoolkameraden. Dan is Steven in zijn element als pater familias. Hij arrangeert en organiseert en tracht het iedereen naar de zin te maken. Maar de gewone week-ends, de druilerige, naar geestige herfstdagen en het prille, nog kou de voorjaar zijn voor schipper Bram en de kleine Marjan. „Geen gelanterfant in studiejaren", vindt Steven streng. „Jullie behoren tot de bevoorrechten, benut je kans". Hij laat ook voor zichzelf in het midden of dit werkelijk de reden is waarom hij de jongens niet meeneemt, of wel omdat hij zich bedreigd voelt in zijn rustige, veilige wereldje bij de snorrende potkachel in de kajuit, waar Marjan, plat op haar buik liggend op de lange bank, de meegebrachte en tot het laatst toe uitge stelde sommen van haar huiswerk uitre kent. Waar Bram's spaarzame woorden, tussen vele halen aan zijn korte pijpje door, een langzaam verhaal doen ontstaan. Waar het heerlijk binnenkomen is in nat oliegoed na de striemende regen buiten. Waar hij zelf zijn biefstuk kan bakken op het kleine butagas comfoor hij beweert dat zelfs Bram niet dat aroma aan zijn biefstuk geeft dat hij er zelf aan verleent waar het geen mens hindert, dat hij rondloopt in een slobberbroek en met een prikkebaard van twee dagen. En waar alle grote problemen voor hem ophouden grote problemen te zijn, het is eenvoudig alsof er in de kleine kajuit geen plaats voor is. Ja, zelfs een groot en in alle opzichten fortuinlijk man als Steven Oudewater heeft een schuilhut nodig. „Ik zal nog jaloers worden op m'n eigen dochter", heeft Clare eens geplaagd, „ik verdenk jullie van geheime fuifjes op die schuit". Want meestal komt Steven van die korte zeilpartijen thuis in een voorbeeldig opgewekt humeur. „Er is niets ter wereld waar jij jaloers op hoeft te zijn", heeft hij geantwoord. „Overigens kan ik me geen opwindende fuiven voorstellen met Bram als gangmaker en Marjan, die huiswerk meekrijgt. Om je de waarheid te zeggen eindigt de zeilerij meestal met het feit, dat we gedrieën zit ten te piekeren over die ellendige trein, die van A naar B vertrekt, je kent ze wel, die gepatenteerde treitersommen". Ze heeft gelachen om de manier waarop hij zich opwond en gezwegen over het feit, dat hij de kern van haar jaloezie ontweek: dat hij rust en vrede en een zekere opge wektheid vindt bij Bram en Marjan en zijn zeilboot. En haar daarbij niet nodig heeft. Het steekt niet diep, ze is te verstandig ook om schimmen te zien en te gelukkig met Stevea om hun harmonie met een pruilende bagatel te bederven, ze had het allang vergeten als niet op zekere dag Ste ven zélf haar er aan herinnerde. Hij is thuis gekomen, vreemd stil en afgetrokken en na zijn telefoontje, dat hij nog wat zeilen ging vroeger dan ze verwacht had. Marjan heeft hij niet mee genomen. Hij is tegenover haar gaan zitten bij de brandende open haard en heeft een zorg vuldig stapeltje van houtblokken gebouwd. Aan de manier waarop hij zo nu en dan door zijn haar- strijkt weet ze dat hij iets verwerkt. Als hij opkijkt glimlacht hij naar haar, maar zijn ogen staan afwezig, en de glimlach trekt een beetje zinloos terug van zijn gezicht. „Er is niets", zegt hij eindelijk. „Niets voor jou om jaloers op te zijn". „Maar Steven, ik meende dat niet zo, niet in ernst bedoel ik". „Maar Ik meen het. Nu. En wèl in ernst." Hij staat op om zijn pijp te zoeken, ze ziet het aan de manier waarop hij het gerei van de rooktafel door elkaar scharrelt. Als hij hem niet direct vindt, gaat hij achter haar staan en legt zijn handen op haar schouders. „Niets ter wereld, hoor je," zegt hij met nadruk „waar jij jaloers op hoeft te zijn." Het zijn juist die nadruk en de stevige greep van zijn vingers, die haar ongerust maken. „Er is iets gebeurd, Steven, en het zijn geen moeilijkheden in de fabriek ditmaal. Kun je 't me niet vertellen?" „Het was een vreemde dag", zegt hij enkel, „een erg vreemde dag." Ze diept de pijp voor hem op uit de grote asbak en legt de tabak en lucifers ernaast. Maar hij blijft staan en legt zijn ellebogen op de hoge rugleuning van haar stoel. Zijn wang schuift langzaam heen en weer langs haar haar. „Wat was er voor vreemds?" wil ze we ten en tracht haar stem gewoon te doen klinken. Hij wacht even, zijn gezicht schuift auto matisch heen en weer. „Ik kwam langs het huis van mijn va der", zegt hij dan, „het huis waar we vroe ger gewoond hebben, ik was toevallig in de buurt." Ze zegt verlicht: „Maar dat is zo vreemd toch niet. Nu ja, wat oude herinneringen en zo. En vreemd omdat er andere mensen in wo nen." Met een ruk staat hij overeind. Hij grijpt zijn pijp en propt hardhandig de tabak erin. „Ja, dat zal het zijn", zegt hij met een korte lach. „Oude herinneringen en zo." Zijn stem klinkt een beetje bitter. „Natuurlijk", beaamt ze ijverig, om schuchter te vervolgen: „En.en verder?" Hij kromt zijn vingers om de lucifers en trekt aan zijn pijp met korte, heftige halen. De rook puft omhoog in driftige kringen langs zijn grijzende slapen en in die blauwe damp staan zijn ogen afwezig en naden kend. Een beetje verdrietig ook. Hij zwijgt. Zijn voet schuift heen en weer langs de houtblokken. „Niets", zegt hij dan en schopt de zorgvuldig gebouwde stapel omver. „Verder niets." Het is alsof een deur dichtklapt tussen haar en Steven als hij gaat zitten en de krant op neemt. En verder?, denkt Steven, wat heeft hij verder gedaan, wat heeft hij kunnen doen om dat verlammende, verdrietige gevoel kwijt te raken? Hij heeft bloemen gekocht, een grote bouquet in vlammende kleuren en een doosje pastelkrijt, dat lijkt nu ach teraf een beetje dwaas en sentimenteel. Er is wel niets wat hij zo haat als sentimen taliteit. Hij is gaan zeilen, ook dat was een teleurstelling. Hij had zich enkel maar be spied gevoeld door een lichtelijk verbaasde Bram, die hem zijn derde whisky onthield door op te merken: „Als Willem u niet komt halen en u zelf terugrijdt zou ik be slist dat glas laten staan, mijnheer." Op eens had hij toen naar huis gewild, naar warmte, naar behaaglijkheid, naar Clare. „Gooi de zeilen maar neer, Bram, dat ge- lummel zonder wind is ook niets, we gaan op de motor terug." Hij had storm gewild en woedende elementen om tegen op te tornen. Het rustige gedrijf op kabbelend water heeft hem alleen maar kribbiger ge maakt. (Wordt vervolgd),*

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6