In Genève kwamen Oost en West tot dezelfde conclusie West - Duitsland wil Schuman - plan als ruilmiddel gebruiken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Peróns Uitbreiding van de handel over het ijzeren gordijn gewenst Duitse „Freikorpsen" herleven Weerbericht Koffiebonnen aangewezen Afschaffing Ruhrstatuut voorwaarde Amerikaanse aanvals wapens voor Tito? Knopenkoning komt ook inhaken" Italiaans vredesverdrag zal worden „aangepast" Vijf doden bij spoorweg ongeluk in Argentinië Europa's economische problemen nopen tot overleg Het woord is aan Nieuwe phase Zaak Oatis afgesloten zegt Tsjechische gezant Korea en Perzië j Geen nieuws Brandende straaljager raasde door dorpsstraat Twee Amerikaanse bommenwerpers vermist En de traditie getrouw dreigen zij met moord en doodslag Instructie geopend tegen twee Velsense politiemannen Amerikaans bezoek Gromyko zal deelneming van Peking eisen Ultimatum aan guerilla- troepen in Zuid-Celebes g6e JAARGANG No 44 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 208 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het nieuws uit argentine blijft opvallend. Sinds de oorlog heeft dit land vooral door toedpen van zijn leider de wereld verbaasd. Niet omdat de ex-kolonel Perón een feitelijke dictatuur heeft inge voerd, want die komt veelvuldig voor en niet het minst in Zuid-Amerika. Maar de bijzondere varianten op het begrip dicta tuur, door hem toegepast, zijn zeer opval lend. De merkwaardigste ligt misschien wel in de machtspositie van zijn schone gade, mevrouw Eva Perón, menigmaal gemeen zaam aangeduid als Evita. Zij regeert mee en doet dit tegenwoordig in zeer officiële positie, namelijk als minister van Arbeid en Sociale Zaken. Dat vrouwen invloed op regeringszaken doen gelden is geenszins nieuw, ook niet bij dictatoriale régimes, al waren zij gewoonlijk niet de wettige echtgenoten van de regerende staatslieden. Maar als regel deden zij dat niet in officiële rol. Men kan zich Mussolini's schone vrien din Clara Petacci herinneren (in graaf Ciano's Mémoires herhaaldelijk genoemd en met ironie als Claretta aangeduid) maar het moet zeer zelden in de historie voor gekomen zijn dat de echtgenote van een dictator minister was. Als het ooit gebeurd is. Claretta Petacci heeft het trouwens ook nooit tot een regeringszetel kunnen bren gen. Mevrouw Eva Perón nu was blijkbaar niet meer tevreden met een ministerschap en wenste vice-presidente te worden. De partij van de president heeft haar daarvoor verleden weeek officiëel candidaat gesteld; zij beantwoordde dit toen met de verkla ring: „Ik zal doen wat gij van mij ver langt." Maar Dinsdag heeft haar man aan Braziliaanse journalisten, die hij ontving, medegedeeld dat zijn gade zeer bepaald geen candidate zou zijn voor het vice-presi- dentschap, zodat zeer duidelijke tegen spraak zich in het bewind van het echtpaar Perón voordoet. Misschien heeft die iets uitstaande met verzet, dat zich vooral in militaire kring tegen de stijgende machts positie van mevrouw Perón heeft geuit. De president heeft haar in elk geval een tegen spraak in het openbaar gegeven. Moet men dit een paleisrevolutie noemen? Neen, de historie verschaft er geen term voor die ge heel toepasselijk is op dit huiselijk conflict „op het hoogste niveau". Misschien verlangt men in Argentinië nog wel eens naar de dagen terug een jaar of vier geleden toen de vrouw van de president door Euro pa reisde, volgens toenmalige berichten met vijftig avondjurken in haar bagage, en in verscheidene hoofdsteden officiëel ontvan gen werd. Dergelijke buitenlandse missie leverde minder problemen op dan haar politieke werkzaamheid nu. Het is Argentinië, dat na de tweede we reldoorlog zeer welvarend was, onder het Peronistische bewind niet goed gegaan. Misschien is Perón's grootste fout wel ge weest, dat hij de positie van het land op de buitenlandse markten verkeerd heeft be oordeeld en door hoge prijzen een groot deel van de uitvoer heeft verspeeld. Aan dé binnenlandse toestanden hapert veel: de productie is laag door gebrek aan arbeids- lust en men heeft het tekort aan kundige vaktechnici door de import van buitenlan ders, vooral Duitsers, blijkbaar niet op be vredigende wijze weten op te lossen. De sociale toestanden zijn slecht, vergeleken bij Europa. Bovendien heeft het land nog iwee mislukte oogsten ervaren ook. Perón is in de laatste tijd tot véle arrestaties van politieke tegenstanders overgegaan en hij heeft een drietal dagbladen doen verdwij nen, waarvan La Prensa, dat ook in het buitenland een goede nam had, verreweg het belangrijkste was. Zijn optreden tegen La Prensa heeft hevig protest in alle lan den der Westerse democratie verwekt. In Juli heeft zijn partij een wetsontwerp be treffende kiesrechthervorming ingediend, waarvan de verwachting wordt gekoesterd dat het tot een volkomen Peronistisch con gres voor de zittingsperiode 19521958 zal leiden. Maar de Peronisten hebben in be paalde kringen veel aanhang verloren, vol gen de Times zelfs in het nationalistische kamp. Dit alles wekt de indruk dat de macht van het echtpaar Perón in wezen dalende is. Ook een dictator moet velen aan zijn zijde hebben om te kunnen blijven re geren. En als nu de Per óns er toe komen, in officiële bekendmakingen zelfs elkaar tegen te sprekenwat moet men er dan van denken? Dit bewind kon wel eens niet zo lang meer duren. Intussen heeft het verkiezingen in zicht, met éen toegestane tegencandidaat tegen de president. Die man is ongemoeid gela ten, maar verscheidene aanhangers van hem „zitten" al. Het is waar dat de democratie niet ideaal is. Zover is zij nog niet. Maar wel veel beter dan de dictatuur. R. P. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Aciieson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Sovjet- Unie niet in staat zal zijn een herziening van het Italiaanse vredesverdrag door d<: Westelijke geallieerden, te verhinderen door het uitbrengen van een veto. De Italiaanse wens tot een grotere bewapening zou op de conferentie met de Franse en Britse minis ters van Buitenlandse Zaken, welke 10 September te Wasnington zal beginnen, be sproken worden. Acheson zeide verder, dat de Verenigde Staten niet alleen in de richting van een herziening wensten te werken. De zaak diende door alle leden van het Atlantisch pact besproken te worden. Volgens het Italiaanse vredesverdrag worden de Italiaanse strijdkrachten be perkt tot 200.000 man. Italië wenst een herziening van deze beperkingsclausule „opdat het de Atlantische defensieplannen vollediger zou kunnen steunen". Acheson zeide verder te hopen, dat „spoe dig en nog in dit iaar" een beslissing zou worden genomen over de Duitse deel neming aan de Europese defensie. Ongeveer 65 kilometer ten Westen van Buenos Aires is een brandende trein in botsing gekomen met een andere trein. Naar gemeld wordt zijn er vijf doden. Prinses Wilhelmina wordt worgen 71 jaar GENèVE en PARIJS (Reuter en United Press) Twee economische con ferenties overschaduwen op het ogenblik de politieke, welke laatste evenzeer als dat in het verleden het geval was, weinig succes beloven. De economische besprekingen echter lijken van verderstrekkende betekenis te zullen worden. In de eerste plaats had te Genève onder auspiciën van de U.N.O. een confe rentie van de economische commissie voor Europa plaats, waaraan behalve de Westelijke landen ook de Sovjet-Unie en nagenoeg al haar satellietlanden deelnamen. Daarnaast had te Parijs de eerste bijeenkomst plaats van de ministers der aan het plan-Marshall deelnemende Europese landen, die zich verdiepten in het vraagstuk hoe zij de economische stabiliteit van Europa konden redden bij de steeds toenemende inspanning voor de defensie. In Genève kwam men unaniem tot de conclusie dat een uitbreiding van de handel tussen Oost en West zeer gewenst is, in Parijs werd tot een ge zamenlijke productieverhoging met 25 procent besloten. De economische commissie voor Europa van de UNO heeft bekend gemaakt, dat de besprekingen over graanleveranties tussen Oost- en West-Europese landen, die te Genève gevoerd zijn, vandaag eindigen met dien verstande, dat zij zullen worden voortgezet in de hoofdsteden van de deel nemende landen. Aan deze besprekingen, die negen dagen duurden en tijdens welke gesproken werd over Oost-Europese graanleveranties na het binnenhalen van de oogst van dit jaar en over mogelijke West-Europese tegenleve- ranties, hebben handelsdeskundigen uit veertien landen, vijf Oost- en negen West- Europese landen, deelgenomen. Deze lan den zijn: België, Oostenrijk, Frankrijk, Griekenland, Italië, Denemarken, Noor wegen, Zweden, de Sovjet-Unie, Polen. Bulgarije, Roemenië en Hongarije. Volgens de secretaris van de economi sche commissie voor Europa, Gunnar Myrdal bleek uit de besprekingen, dat alle landen uit beide delen van Europa de han del met het andere deel van Europa wens ten te vergroten. Naar hij zeide, waren alle deelnemende deskundigen het er over eens, dat de besprekingen voor hun regeringen van nut geweest waren. Naar vernomen wordt zullen de tweezijdige besprekingen, waarmede tijdens de confei'entie begonnen werd, langs normale diplomatieke wegen worden voortgezet. De besprekingen begonnen op 20 Augus tus met zes landen. Later namen nog acht landen er aan deel en de algemene bespre kingen leidden tot tweezijdige gedachten- wisselingen tussen twaalf landen. De be sprekingen waren geheim en bijzonder heden omtrent de landen, die tweezijdige besprekingen voerden, of over de goederen, die door Westelijke landen werden aange boden voor tegenleveranties, konden door het secretariaat der commissie niet worden verstrekt. Vandaag wordt nog gesproken over de houthandel. Onder voorzitterschap van de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, zijn de ministers van de aan het plan Marshall deelnemende landen Woensdag te Parijs in vergadering bijeen gekomen. In de vergadering werd de economische toestand der West-Europese landen nage- WASHINGTON. (A.F.P.De nieuwe Tsjechoslowaakse gezant in Washington, Wladimir Protsjaska, heeft na een onder houd van een half uur met de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Ache son, verklaard, dat de zaak-Oatis is afge sloten. Tsjecho-Slowakije zal niet toege ven aan propaganda of economische druk ten gunste van de vrijlating van de Ame rikaanse correspondent, aldus de gezant. gaan, welke beïnvloed wordt door het her bewapeningsprogramma. De Marshall-landen hebben een pro gramma uitgewerkt, dat ten doe! heeft om de economische en financiële stabiliteit van Europa te handhaven, ondanks de extra last der herbewapening. Het programma zal vandaag door minister Stikker, de lei der van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking, bekend gemaakt worden. De West-Duitse republiek zal zich te zamen met de andere landen van de orga nisatie voor Europese economische samen werking verplichten met alle krachten in de komende vijf jaar te streven naar een productievergroting met 25 procent. Vice- kanselier Blücher zal deze verplichting voor de West-Duitse Bondsregering op zich nemen. Een desbetreffende verklaring van alle deelnemende landen zal hedenavond aan het einde van de bijeenkomst van de ministers van de landen van de O.E.E.S. te Parijs worden bekend gemaakt. Met dit besluit zal een nieuwe phase van het plan-Marshall voor Europa aanvangen. Het concrete doel is hierbij de materiële grondslagen te leggen voor de West-Euro-- pese verdediging door een hiermede in overeenstemming zijnde uitbreiding van de gezamenlijke productie, waardoor een daling in de levensstandaard kan wordert verhinderd. ooooooooooooocooocx3oocoooooocoooooooooooocxxxyxxxxx>ooooo 6 Ten aanzien van de wapenstilstands- 3 besprekingen over Korea valt slechts 5 te melden dat radio-Peking in een „be- langrijke boodschap" generaal Ridgway j van leugens beticht heeft. Wat Perzië betreft werd de belangrijk- 5 ste mededeling gedaan door de Ameri- i kaanse ambassadeur in Teheran, Grady, i die na een onderhoud met premier 5 Mossadeq verklaarde: „Er zijn geen nieuwe ontwikkelingen". Naar in Londen verluidt zal Averell Har- riman aan president Truman voorstellen, dat aan Joegoslavië dezelfde voorrechten zullen worden verleend met betrekking tot wapenleveranties als aan de landen van het Atlantische pact. Harriman zou hier over mededelingen gedaan hebben aan de Britse regering. Genoemd oorlogsmateriaal zou pantser auto's, gemotoriseerd geschut en derge lijke wapens betreffen, die Joegoslavië niet alleen in staat zouden stellen een aanval af te slaan doch ook tot een tegenaanval op vijandelijk gebied over te gaan. Heldhaftig vlieger omgekomen BECK ROW (Suffolk, Engeland) (Reuter) Door tot op het laatste ogenblik zijn bran dende straaljager in zijn macht te houden heeft een Amerikaanse gevechtsvlieger het dorpje Beck Row in Suffolk voor een ramp behoed, doch de vlieger kwam zelf om het leven. Hij wist zijn in brand gevlogen Thun- derjet tussen de huizen van de hoofdstraat door te sturen, een spoor van gebroken ruiten en omvergeworpen telegraafpalen achter zich latend. Aan het einde van de straat sloeg de machine op een open ter rein tegen de grond. De naam van de piloot is nog niet be kend gemaakt, omdat eerst zijn naaste ver wanten op de hoogte moeten worden ge bracht. Hebbel: Waar de eerbied ontbreektont breekt alles. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhel mina die morgen 71 jaar wordt. LOS ANGELES. (AFP). Sinds Dins dag worden boven Californië twee Ameri kaanse bommenwerpers vermist. Het slechte weer bemoeilijkt de opsporings werkzaamheden. Het bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te -s Gravenhage heeft bon 507 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 515 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 31 Augustus worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 15 September. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken. De volgende bonaanwijzing zal op 11 October geschieden. De correspondent van het Algemeen Handelsblad in Duitsland heeft gisteren melding gemaakt van een herleving dei- activiteit van een aantal nazi's, die de vraag doet rijzen of de Duitse regering inderdaad met voldoende kracht optreedt tegen dergelijke misdadige elementen, zo als zij steeds beweert. Hij meldt dat vori ge week in een Hamburgs hótel een ver gadering werd gehouden van een aantal kopstukken uit het voormalige Derde Rijk, waar werd gesproken over een aantal kor telings opgerichte „Freikorpsen", ultra- nationalistische organisaties, zoals die meermalen in de Duitse historie zijn voor gekomen en die er zich op toelegden om door terreur, moord en doodslag hun po litieke doeleinden te verwezenlijken. De bijeenkomst in Hamburg werd bij gewoond door de generaal van de SS-divi- sie „Das Reich" Lehmann, de leider van Hitiers arbeidsfront, Haberdank, de gene raal der Waffen-SS Kumm, de leider van de Duitse militaire organisatie „Die Bru- derschaft", Beck-Broichsitter, en de orga nisatoren van de conferentie, de SS-Unter- BONN (Reuter). Euler, leider der par lementaire fractie der vrije democraten (liberalen), die vertegenwoordigd zijn in Adenauers coalitieregering, heeft Woens dag te Bonn verklaard dat zijn partij niet zal instemmen met bekrachtiging door West-Duitsland van het plan-Schuman, vóórdat de „Westelijke grote drie" en de andere betrokken Europese landen officieel er mede hebben ingestemd dat alle nog voor de West-Duitse industrie geldende beperkende bepalingen teniet zuilen wor den gedaan. De fractie is 53 man sterk. Zij heeft ruim een kwart van de aan hangers der regering achter zich. Euler heeft, tezamen met andere partijleiders, Dinsdag en Woensdag met Adenauer be raadslaagd. Hij zeide dat de bondskanselier „zijn standpunt deelde". De vrije democraten wensen dat de Wes telijke verbondenen niet slechts het inter nationale Ruhrstatuut, doch ook de in 1949 gesloten overeenkomst van Londen betref fende het verbieden en beperken van Gisteravond arriveerde in Amsterdam de Engelse „paarlenkoning" met zijn gezin. Deze familie die in Hampstead woont, verschijnt in haar met duizenden paarlmoeren knoopjes bestikte kleding regelmatig ten bate van liefdadige instellingen in het open baar. In ons land zullen zij meewerken aan de acties ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Op de foto: de fraai uitgedoste familie in het Amsterdamse Victoria hotel. Duitse industrieën zullen opheffen, even als de overeenkomstige beperkende bepa lingen van de overeenkomst van Potsdam. Dit zou schriftelijk aan de West-Duitse re gering moeten worden medegedeeld. Aan de Sovjet-Unie, die een der ondertekenaren van de overeenkomst van Potsdam was, zal niet worden verzocht desgelijks te hande len. „Het is niet voldoende", aldus Euler, „indien de Amerikaanse regering zich be reid verklaart mondeling mede te delen dat het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied bij het van kracht worden van het plan-Schuman zal worden opgeheven, of dat de Franse autoriteiten schriftelijk een dergelijke verklaring afleggen". Een woordvoerder der West-Duitse rege ring verklaarde dat het kabinet eveneens van mening is dat het plan-Schuman niet in werking kan worden gesteld, vóórdat het Ruhrstatuut is opgeheven. De regering te Bonn staat er niet op dat de betrokken regeringen hun bereidheid hiertoe in een nota zullen vastleggen. Zij zal instemmen met elke vorm van bindende verplichting terzake. De woordvoerder kon niet bevestigen dat Bondskanselier dr. Adenauer zich eens zou hebben verklaard met Euler dat alle aan de West-Duitse industrie gestelde be perkingen zouden moeten worden opgehe ven, vóórdat het plan-Schuman in wei king zou kunnen treden. Men verwacht dat de West-Duitse regering zich spoedig hier over meer in bijzonderheden zal uitspre ken. „Velser affaire" De gerechtelijke instructie is geopend tegen twee der meest-omstreden figuren uit de zogenaamde „Velser affaire", de po- litie-ambtenaren H. en K„ die met het oog daarop voorlopig uit hun functie ontzet zijn. Daarmee wordt formeel het politie ambtenaren-reglement gevolgd, dat een tijdelijke ontzetting vergt, zodra een ge rechtelijke instructie tegen een ambtenaar geopend is en deze maatregel bevat dus generlei oordeelvelling over de twee amb tenaren. Mocht de instructie dan ook uit wijzen, dat de betrokkenen vrijuit gaan, dan komen zij automatisch weer in dienst. Deze gang van zaken is een direct ge volg van het onlangs door de minister van Justitie toegezegde onderzoek. Het is door de officier van Justitie van de Rotterdamse arrondissementsrechtbank, mr. R. H. F. H. M. Grasso gevorderd bij de rechtercommissaris. Harriman, Trumans speciale afgezant, die na zijn bemiddelingspogingen in Perzië een reis maakte door West-Europa (inclu sief Joegoslavië) is thans in West-Duits land. Een Amerikaanse woordvoerder heeft medegedeeld, dat Harriman vandaag de lunch met kanselier Adenauer zal gebrui ken. De Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy zal eveneens aanwezig zijn. Volgens een woordvoerder zal Harriman met McCloy hoofdzakelijk economische kwesties bespreken. Onder andere zou, naar van welingelichte zijde verluidt, de toekomst der dollarhulp aan West-Duits land na Juni 1952 worden besproken. Op deze datum houdt de werking van het plan-Marshall op. Het zal dan vervangen worden door een programma voor bijstand bij de herbewapening. De gehele kwestie hangt nauw samen met de Duitse bereidheid deel te nemen aan de Westelijke defensie. Harriman zou zich gaarne van het een en ander op de hoogte willen stellen alvorens naar Wash ington terug te keren waar de volgende maand de drie-mogendhedenbesprekingen over de Duitse herbewapening beginnen. San Francisco NEW YORK, (United Press). Een Amerikaans diplomaat zeide te verwachten dat Gromyko op de conferentie van San Francisco de volgende week zal voorstellen communistisch China uit te nodigen de conferentie over het Japanse vredesverdrag bij te laten wonen. Deze diplomaat, die naar bekend is zeer goed op de hoogte is van de Russische tech niek. zei dat Gromyko de conferentie zal verlaten indien zoals verwacht wordt zijn verzoek onmiddellijk verworpen wordt, doch tevens zal vragen om een for mele conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland, Rusland, de Verenigde Staten, Frankrijk en communis tisch China om alle belangrijke kwesties ten aanzien van het Verre Oosten te be spreken. Dr. J. H. van Royen, Nederlands ambas sadeur in de Verenigde Staten, verklaarde te New York dat zijn regering de mening is toegedaan dat Japan op de vredesconfe rentie in San Francisco dient in te stem men met betaling van vergoeding wegens oorlogsschade aan Nederlandse burger- geïnterneerden. Van Royen, die van een bezoek van zeven weken aan Nederland terugkeerde, wei gerde om op de luchthaven aan de pers nauwkeurig te vertellen welke houding zijn regering zou aannemen. Hij zeide dat de gehele kwestie van de Japanse herstelbe talingen een aangelegenheid was waarover zijn regering een zeer bepaalde mening heeft. Het opzijzetten van alle aanspraken van meer dan honderdduizend Nederlandse burgers die in de oorlog geïnterneerd wa ren zou betekenen dat deze mensen niet zouden krijgen wat hun toekomt, aldus Van Royen. scharführer Karl Heinz Neumann en Her mann Lamp. Dat het besprokene op deze geheime ver gadering is uitgelekt, is te danken aan het feit, dat een waarnemer zich had genesteld in de kamer naast het conferentie-vertrek. Hij werd tijdens de conferentie ontdekt, maar de organisatoren beloofden hem de volgende dag een persconferentie te zullen houden, wanneer hij zwijgzaamheid zou betrachten. Op de persconferentie versche nen echter slechts Lamp, Neumann en Beck-Broichsitter en deze wensten slechts ten dele de gestelde vragen te beantwoor den. De waarnemer achtte zich derhalve niet meer gebonden aan zijn zwijgplicht en bleek bereid meer mee te delen over deze conferentie, een bereidwilligheid waarmee hij overigens wel enig risico loopt. Het bleek, dat de heren van mening wa ren, dat de oprichting van een „Freikorps Deutscnland" een politieke noodzakelijk heid was geworden. In ieder land van de Duitse bondsrepubliek bestaat thans een sub-vrijschaar. Deze vrijscharen zijn onder meer ge noemd naar Dönitz, de gevangenissen Landsberg en Werl en zelfs naar Maar schalk Pétain. De heren Neumann en Lamp hadden als een van hun eerste daden de in Duitsland geaccrediteerde Joodse journalisten uitge nodigd Duitsland onmiddellijk te verlaten. Zij wilden er „niet nog eens toe gedwongen worden maatregelen tegen de Joden in Duitsland te nemen, zoals ten tijde van het Nazi-bewind". Voorts verklaarden zij, dat alle vroegere Nazi-generaals, die thans loyaal staan tegenover de Duitse bonds republiek verraders zijn. En verraders zo wil de traditie van het Freikorps wor den geliquideerd. Treurige traditie Wie zich over de treurige traditie van deze vrijscharen nader op de hoogte wil stellen, hoeft niet ver in de geschiedenis terug te gaan. Ten tijde van de democrati sche Weimar-republiek na de eerste we reldoorlog begonnen zij met een terreur, waaraan minister Walter Rathenau en an dere leidende politici ten offer vielen. Eén van de moordenaars van Rathenau, Ernst von Salomon, schreef kortgeleden een ro man „Der Fragebogen", die op het ogen blik een best-seller dreigt te worden. DJAKARTA, (Aneta). De minister president, dr. Sukiman, heeft in een radio boodschap bekend gemaakt, dat de Indo nesische regering aan de guerillatroepen in Zuid Celebes een ultimatum heeft ge steld om zich binnen vijf etmalen bij de bevoegde autoriteiten te melden. Indien de rebellerende troepen, die onder leiding staan van Kahar Muzakkar, aan deze oproep geen gehoor geven, zal tot krach tige actie worden overgegaan. In een rechtsstaat, aldus dr. Sukiman, kan geen particulier leger worden getolereerd. Het ultimatum betreft guerillatroepen in Zuid- Celebes, die op 17 Augustus met medene ming van uniformen, transportmiddelen en 2 millioen rupiahs naar het binnenland van Celebes zijn gevlucht. Wederom is pseudo-vogelpest geconsta teerd op een pluimveebedrijf in de gemeente Woudenberg. Thans moest de pluimveesta pel van de heer H. Westeneng bestaande uit 225 dieren worden afgemaakt. IETS KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Over wegend matige wind tussen Zuid en West. Iets koeler. 31 Augustus Zon op 5.48 uur, onder 19.32 uur. Maan op 4.16 uur, onder 19.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 Augustus Hoog water: 2.38 en 15.01 uur. Laag water: 10-30 en 22.47 uur. Vrijdag 31 Augustus Hoog water: 3.12 en 15.35 uur. Laag water: 11.10 en 23.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1