Zig-Zag JOB Roozenburg verdedigt tegen Keiler zijn titel wereldkampioen dammen Wï?& m mac De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE Wereldnieuws DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 Haarlemse renners trainen nabij Varese Nationale wedstrijden van de Haarlemse Jachtclub Strijd geëindigd om persoonlijk kampioenschap BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Biljartbond viert zijn veertigjarig bestaan X Er is weer een tekort aan scheidsrechters V oetbalprogramma Engelse league Trainerskwestie bij Heerenveen opgelost Internationale zwem- federatie vergaderde Steun aan suiker onderneming in Suriname Wensen en grieven van leraren Krijgt dr. H. J. van Mook een functie by de U.N.O.? Korps Commandotroepen zelfstandige eenheid Deelnemers aan studie» conferentie bij de Koningin Zaterdag begint in Utrecht de strijd om het ■wereldkampioenschap dammen, tussen P. Roozenburg en R. C. Keiler, waardoor de damsport ongetwijfeld weer enige weken in het middelpunt, der belangstelling zal staan. Het feit, dat ditmaal twee landgenoten zich tot de hoogste regionen hebben opgewerkt vormt hierbij nog een speciale attractie. Het zijn de Haarlemmer P. Roozenburg, die in 1948 op 26-jarige leeftijd het wereldkam pioenschap veroverde en R. C. Keiler, elf keer kampioen van Nederland. Hoewel de laatste reeds zes maal de strijd om -het we reldkampioenschap heeft aangebonden ge lukte het hem nimmer op de titel beslag te te leggen. Hij heeft dus wel een rijke ervaring opgedaan en in damkringen wordt daardoor reeds terdege met de mogelijkheid rekening gehouden, dat zij in Keiler de nieuwe wereldkampioen mogen begroeten. Maar tussen Keiler en de titel bevinden zich nog Roozenburg en 18 partijen. De Haarlem mer heeft het voordeel als wereldkampioen, dat bij een gelijk puntenaantal aan het einde van het komende tournooi, de titel voor hem behouden blijft. Wil Keiler dus als uit dager het beoogde doel bereiken, dan moet hij beslist als winnaar eindigen. De Haarlemse Damclub „Oosterkwartier", die ook Roozenburg onder haar leden telt, heeft onmiddellijk de grote propagandisti sche waarde van dit tournooi ingezien en het gelukte het bestuur op drie partijen beslag te leggen, welke 23, 24 en 27 September in de grote zaal van café-restaurant ,,Die Raeckse" zullen worden gespeeld. Dit zijn de 13de, 14de en 16de partij van het tournooi, waarvan de 15de in Beverwijk plaats heeft. Het is dus in het geheel niet uitgesloten, dat de beslissing net in Haarlem valt. De grote zaal van „Die Raeckse" biedt thans plaats aan 300 toeschouwers, waarvan 70 op het balcon. In een der zijzalen zal ge durende de wedstrijden van elke partij on middellijk een analyse worden gegeven, het geen vooral tot een goed begrip van het ver loop voor de talrijke thuisdammers zal lei den. Bovendien wordt er elke avond nog een bij-par tij gespeeld, waarbij de bekende ADVERTENTIE Wielrennen Nu de wereldkampioenschappen op de baan te Milaan achter de rug zijn richt de belangstelling zich op Varese, waar Zaterdag en Zondag op het 24 km. lange circuit, dat door de oud-wereldkampioen Binda is uit gezet, de wegrenners om de wereldtitels zul len strijden. In de nabijheid van Brinzio langs het cir cuit kamperen Gerard Peters, zijn broer Piet, Gerrit Voorting en Piet van Roon, allen Haarlemmers dus, die een week geleden met enkele vrienden per auto, waarachter een kampeerwagen is gehaakt uit Haarlem zijn vertrokken. De renners hebben op deze tocht niet stilgezeten, want herhaaldelijk stapten zij op de fiets en reden grote stukken achter de auto aan. Het viertal heeft het circuit reeds verkend en vindt het nogal moeilijk en zwaar. Vooral de lange klimmen schijnen tegen te vallen, maar niettemin zijn de Nederlanders vol strijdlust en vol goede hoop op een gunstig resultaat. Intussen zijn ook Van Est en Wagt- mans Woensdagavond in Varese aangeko men en later op de dag kwamen Faanhof, Van Breenen, Donker en Kooyman, die al eerder in Milaan waren. Zeilen Zaterdag en Zondag worden op het Noor der Buiten Spaarne en de Mooie Hel de jaar lijkse nationale zeilwedstrijden van de Haarlemse Jachtclub gehouden. Op de eerste dag wordt om halfdrie begonnen, Zondag ochtend om halfelf en Zondagmiddag om halftwee. Het programma bevat wedstrijden in valkenklasse, 12 m.2 Sharpieklasse, 16 m.2 eenheidsklasse, vrijheidsklasse, Olympia- jollen, twaalfvoetsjollen A en B. Voor de nummers zijn vele inschrijvingen binnengekomen en wel van de verenigingen Loosdrecht, De Kaag, Haarlemse Jachtclub, Braassemermeer, Amsterdam, De Schinkel, Haarlemse Zeilvereniging, De Koenen, De Onderlinge, Uitgeest, Aalsmeer en Water vrienden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pla ten. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Platen. 11.05 Voordracht. 11.25 Gevarieerd programma. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.45 Sport. 13.00 Nieuws, 13.15 Pla ten. 13.20 Concert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Hoorspel. 15.30 Platen. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vocaal dubbelkwartet. 17.20 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.15 Buitenlands over zicht. 19.30 Het geweten, 19.45 Berichten. Nationaal programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Nederlandse volksliederen. 20.40 Klankbeeld over de Militaire Willemsorde. 21.00 „Drie kwartier vertier in 't Oranjekwartier". 21.45 Hoorspel. 22.25 Platen. 22.30 Philharmonisch orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Bezoek aan de ten toonstelling ,,'t Oranjehuis Thuis" te Gouda. 23.2024.00 Nederlandse platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.15 Symphonette orkest. 10.45 Piano. 11.00 Voor zieken. 11.40 Klarinet. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Zang en orgel. 14.20 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.30 Omroeporkest. 18.18 Katholiek signaal, commentaar uit de Bene lux en West-Indisch commentaar. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal en buitenlands overzicht. 19.56 Platen. 20.00 24.00 Nationaal programma (Zie Hil versum I). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusements orkest. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Platen. 20.05 Philharmonisch orkest. 21.15 Platen. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz-muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Italiaanse dammer M. Saletnik achtereen volgens als tégenstander van W. de Jong (Oosterkwartier). J. B. Sluiter (HDC) en IJ. de Jong (Oosterkwartier) zal fungeren. Om de aantrekkelijkheid van dit tournooi nog te verhogen, zal in verschillende etalages te Haarlem en Heemstede een eindspel worden geëxposeerd, waarbij voor de goede oplos sers enige fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft het voorzittei'schap van het ere-comité aanvaard, waarin eveneens zitting hebben mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, burgemeester van Heemstede, jhr. dr. J. C. Mollerus, wethouder D. J. A. Geluk, dr. C. Spoelder, dr. H. Wamsteker en de direc teur van Haarlem's Bloei, de heer C. S. Th. van Gink. Van verschillende andere autori teiten wordt de toezegging nog verwacht. Zondagmiddag 23 September wordt de partij te Haarlem door de bui-gemeester officieel geopend, waarna hij met de eerste zet het sein voor de aanvang zal geven. Schaken Hoewel de kampioenen hoofdklasse, eerste en derde klasse van de wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haar lem al geruime tijd bekend zijn, waren nog niét alle partijen uit de finale tot een beslis sing gekomen. Het was zelfs twijfelachtig of dit punt wel bereikt zou worden, omdat bij vele van de nog te spelen partijen toch geen belang meer bestond. Enigszins onverwacht is men toch nog geheel met het programma gereed gekomen, doordat enkele partijen al gespeeld bleken te zijn, doch de desbetref fende spelers verzuimd hadden het resultaat aan de wedstrijdleiding mee te delen. De eindstand in de hoofdklasse werd: 1. en kampioen: G. Kroone (HSG) 4% pnt.; 2. E. J. de Ree (HWP) 4 pnt.; 3. A. M. Schnei ders (Haarlem) 3 pnt.; 4. S. Herfst (Rolland) VA pnt.; 5. en 6. F. A. Spinhoven (HSG) en J. E. Strengers (Haarlem) 1 pnt. Deze resul taten houden tevens in. dat G. Kroone, E. J. de Ree en A. M. Schneiders het recht heb ben, volgend jaar rechtstreeks in de finale uit te komen. De eindstand in de eerste klasse luidt: 1. K. J. Altena (Rolland) 5 pnt.; 2. ds. J. v. Dorp (Heemstede) 4 pnt.; 3. en 4. J. H. Blom (Bloemendaal) en P. Fris (Haarlem) 3 pnt.; 5. I. Marinus (HSG) -2JA pnt.: 6. L. Kensen (Het Oosten) 2 pnt.; 7. J. Bronkhorst (De Torens) 1% pnt. In de tweede klasse is H. Budde kampioen geworden nadat hij zijn afgebroken partijen achtereenvolgens won en remise speelde. De eindstand is: 1. H. Budde (Kennemerland) 3 pnt.; 2. J. Honsbeek ('t Schouwtje) 2Vi pnt.; 3. J. Snoek Jr. (Haarlem) 2 pnt.; 4. H. Hum- meling (SSCH) pnt.; 5. C. Hoogland (Het Oosten) 1 pnt. I. ADVERTENTIE Wee flUKKIO 0f(üte ym MM PELSJEKKERS Groot tournooi in Amsterdam Op 17 September zal het veertig jaar ge leden zijn dat de Nederlandse Biljartbond werd opgericht. In het begin van deze eeuw werden regelmatig wedstrijden gehouden tus sen biljarters uit Groningeix en Friesland tegen Amsterdammers, waax-voor als wissel- prijs een zilveren lauwerkrans was beschik baar gesteld. Voor het laatst is om deze prijs in 1912 gespeeld. De spelei-s uit ht noorden werden voor het laatst winnaar en deelden de prijs in tweeën. Een deel ging naar de Friese Club te Leeuwarden en het andere naar de Groningse Biljartclub. De samen werking tussen de clubs was van dien aard geworden, dat in September 1911 besloten werd tot oprichting van de Nederlandse biljartbond. Als clubs traden toe Kras, Am sterdam, 's Gravenhaagse Biljartclub. Gro ningse Biljartclub, Friese Club, welke nog bestaan, en verder verenigingen uit Arnhem, Nijmegen, Amsterdam, die inmiddels opge heven zijn. De eerste voorzitter was mr. D. E. Lioni, die in 1924 is afgetreden, de heer P. M. A. Huurman nam het voorzitterschap een jaar waar, de heer J. Sanders trad tot 1933 als voorzitter op en de laatste achttien jaar vervult jhr. dr. J. C. Mollerus het voorzitter schap. Het aantal leden, dat geruime tijd ongeveer 3000 heeft bedragen, is de laatste jaren sterk gestegen en bedraagt thans 13.000. In tweehonderd plaatsen van ons land be staan in totaal 800 clubs. De verenigingen zijn ondergebracht in districten (er zijn er negen en dertig) en verder zijn er in ons land zes gewesten. De voorzitters van de ge westen vormen met zeven andere heren het bestuur van de Biljartbond. Aan een speciale commissie is verzocht plannen te ontwerpen en uit te werken, om het jubileum in September te vieren. Deze commissie heeft gemeend, dat een zo groot mogelijk aantal biljarters aan de viering moest deelnemen en heeft alle kampioenen van de districten, benevens de best geplaat sten uit de nationale kampioenschappen uitgenodigd op 8 en 9 September naar Am sterdam te komen. Daar zijn zij de gasten van de Nederlandse Biljartbond en nemen deel aan wedstrijden. Op het programma staan wedstrijden voor vijfde, vierde, derde, tweede, en eex-ste klasse en hoofdklasse libre (districten), derde klasse kader 38/2, derde, tweede, eerste en hoofdklasse driebanden, tweede en eerste klasse kader 38/2, hoofdklasse anker kader 38/2 en hoofdklasse anker kader 47/2. Aan deze tournooien nemen 242 kampioenen uit de districten deel en 28 spelers uit de natio nale kampioenschappen, in totaal dus 270 biljarters. Gespeeld wordt in café-restaurant Dubois, Parkhotel, hotel Suisse en café restaurant De IJsbreker. Zaterdag 8 en Zondagochtend 9 September worden de voorronden gespeeld en Zondag middag de finales, die echter uitsluitend in Parkhotel worden gespeeld. Van het district Haarlem zijn ingeschre ven J. Aufderheide, „Hof van Holland" (vijfde klasse); A. de Rooy, IVO (vierde klasse)H. van der Erf „Gx-oenendaal" (der de klasse)J. Kooyman „Groenendaal" (tweede klasse); J. van der Linden, BV 1939 (eerste klasse)W. Bloemink, „Hof van Hol land" (hoofdklasse). Aan het tournooi derde klasse kader 38/2 neemt deel D. Noordman van BV Scheiwijk, Beverwijk, derde klasse driebanden P. Overdijk van „Royal" en eerste klasse kader 38/2 J. A. Lamers „Ex celsior", Beverwijk. Van 12 tot en met 15 Sept. wordt een lan- denwedstrijd Frankrijk—BelgiëNederland gehouden in „Krasnapolsky", met als deel nemers voor driebanden: A. Lagache, J. La- croix (Frankrijk); R. Vingerhoedt en L. Dessart (België), M. J. Kok en J. H. Swee- ring (Nederland). Aan de wedstrijden 47/2 nemen deel: J. Galmiche, L. Chassereau (Frankrijk), R. Gabriëls. Cl. Hassel (België), P. van de Pol en C. de Ruyter (Nederland). Op Zaterdag 15 September zal René Vinger- hoedt een demonstratie fantasie classique geven. Draaikampioenen patseren de revue No. 3 ADVERTENTIE Rogier van der Kammen, dameskapper, draaide in één dag 3334 krullen in de haren van zijn klanten en verwierf daarmee het wereldkampioenschap krullendraaien. „Het was zenuwslopend", zei hij na afloop, „temeer omdat \\ofi ik heel wat krullen moest overdraaien die niet VX& wilden blijven zitten." Hel draaien van een sigaret is hel tegendeel van zenuwslopend - het kalmeert de mens. En van overdraaien is geen sprake, indien men de beste vloeitjes gebruikt die er te krijgen zijn: Zig-Zag en Job: E N *n één repu^a^C JZ5V Voetbal Binnenkort beginnen de competities van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond. Het aantal elftallen is sedert het afgelopen seizoen toegenomen en dat betekent, dat er Zaterdagen »en Zon dagen weer meer wedstrijden dan vroeger gespeeld worden. En als er een wedstrijd is vastgesteld, dan moet er ook een scheids rechter worden aangewezen. In de loop van ieder seizoen bedanken scheidsrechters en aan het einde er van leg gen functionarissen hun taak neer. De scheidsrechtercommissie van de afdeling heeft op het ogenblik een tekort aan ax-biters en is nog niet in staat een volledig programma te bezetten. Zij verwacht, dat niet-actieve voetballers de tijd hebben wed strijden te leiden. Aspirant-scheidsrechters kunnen zich melden bij de heer G. W. H. de Korte, Marnixstraat 152 te Haarlem. Volgens de Sportkroniek zijn voor Zondag de volgende voetbalwedstrijden vastgesteld: eerste klasse A: Elinkwijk—De Volewijckers; 't GooiHaarlem; TheoleEnschedese Boys; EDOHeerenveen; Go AheadVelocitas; GVAVAGOW; Frisia—DWS. Eerste klasse B: Blauw WitLeeuwarden; Zwolse Boys Oosterparkers; Be QuickWageningen; Vi tesse—Sneek; EnschedeAchilles; RCH VSV; AjaxDOS. Eerste klasse C: Bleijer- heide—DHC; Feijenoord—Willem II; Quick— ADO; MVV—Eindhoven; SW-NAC; Sit- tardiaRBC; JulianaBW. Eerste klasse D: VWChèvremont; BrabantiaMaurits; LongaHDVS; LimburgiaXerxes; HBS NEC; PSVEmma; SpartaNOAD. Vierde klassen, district 1: ADO '20Purmerend; VVBTDO; ETOZRC; Bloemendaal—St. Pancratius; DIONAS; LijndenDSS; Vlie gende VogelsEHS. Vierde klasse A, district 2: DCO—Wilhelmus; LisseASC; Concordia THB. De uitslagen van de Woerxsdagavond ge speelde leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalChelsea 2—.1; Charlton Athletic—Preston North End 42; Derby CountyWolverhampton Wanderers 13; FulhamTottenham Hotspur 12; Li verpool—Burnslev 3—1; Manchester City— Huddersfield Town 3—0; Newcastle United^— Bolton Wanderers 01; West Bromwich Albion—Stoke City 1—0; Middlesbrough- Manchester United 14. Tweede divisie: BuryWest Ham United 40; Leeds UnitedBirmingham City 11; Luton Town—Sheffield United 21; SouthamptonNottingham Forest 52. In de jaarvergadering van „Heerenveen" oefende ere-voorzitter burgemeester Huis man opbouwende kritiek uit op het bestuurs beleid, waax-bij ook de plotselinge trainers- wisseling ter sprake kwam. Het bestuur gaf toe, dat een tactisch foutje is gemaakt door de oude trainer Van der Munnik niet direct in kennis te stellen van de benoeming van Robert Kelly. Verder kon de vergadering het bestuui-sbeleid volkomen goedkeuren en algemeen werd het in dienst nemen van een Engelse trainer toegejuicht. Het laat zich aanzien dat alle moeilijk heden thans van de baan zijn en Heerenveen Zondag in Haarlem tegen EDO in de sterk ste formatie, dus ook met Abe Lenstra, in het veld komt. In de te Helsinki gehouden vergadering van het bestuur van de FINA, de internatio nale zwemfederatie, kwamen in behandeling de aanvragen van enkele landen om als lid tot de FINA te kunnen toetreden. Bolivia, Hongkong, Barbados. Indonesië en Venezuela werden als nieuwe leden aangenomen. Oost- Duiisland. dat eveneens een verzoek om tot de internationale federatie te worden toe gelaten had ingediend, werd niet geaccep teerd. Ten aanzien van dit land, dat twee toehoorders had gezonden, werd bepaald dat het een vergunning zal krijgen tegen bij de FINA aangesloten landen in wedstrijden uit te komen en dat de sectie zwemmen van het Oost-Duitse Sportverbond tevens het recht zal krijgen voor de Olympische kampioen schappen zwemmen, waterpolo en schoon- springen in te schrijven. Wanneer het inter nationaal Olympisch Comité deze inschrij vingen accepteert zal Oost-Duitsland dus op de Olympische Spelen 1952 te Helsinki ver tegenwoordigd zijn. Het FINA-bestuur zal zich dan nader bex-aden over het aannemen van Oost-Duitsland als lid van de federatie. Dit zal echter niet voor de Olympische Spe len te Helsinki gebeuren. 67 landen zijn thans bij de federatie aangesloten. Over de organisatie van het Olympisch waterpolotournooi werd het volgende be paald. Indien het aantal inschrijvingen be neden de zestien blijft, zullen in groepjes van vier en drie ploegen halve competities worden gespeeld. De winnaars van deze poules komen in de finale-groep. Melden zich echter 16 of meer landen, dan zal een dag voor het officiële begin van de Olympische zwem- en waterpolowedstrijden een voor ronde worden gespeeld, waarbij onmiddelijk de helft van het aantal landen wordt uit geschakeld. Om te voorkomen, dat bij dit z.g. „knock out-systeem" sterke landen af vallen, heeft het bestuur een aantal landen „geplaatst". Het zijn (alphabetisch) Argen tinië, België, Egypte, Groot Brittannië, Ne derland, Hongarije, Italië, Joegoslavië en Zweden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1950 van het depar tement voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen. Daarin wordt een bedrag van 1.552.591 aangevraagd als vergoeding aan de Nederlandse Handel Maatschappij we gens nadelige saldi over de boekjaren 1939/ 1940 tot en met 1949/1950 op de exploitatie van de suikeronderneming „Mariënburg" in Suriname. Destijds is een steunregeling in het leven geroepen ten einde te voorkomen, dat tot sluiting van de onderneming zou moeten wox-den overgegaan. Het wax-en in de eerste plaats overwegingen van sociale aard, welke de regering daartoe bewogen. Aangezien deze overwegingen tengevolge van de ver anderde omstandigheden, gaandeweg min der klemmend zijn geworden, is de moge lijkheid van afschaffing van de steunrege ling onder de ogen gezien. De Nederlandse Handel Maatschappij heeft inmiddels op eigen kosten en tot nu toe op beperkte schaal proeven genomen met mechanische hulpmiddelen, waarvan de resultaten niet onbevredigend zijn. Een definitief oordeel zal evenwel pas gevormd kunnen worden, nadat die proeven gedurende langere tijd en op een groter gebied zullen zijn voort gezet. Onder deze omstandigheden acht de regering het ongewenst abrupt een einde te maken aan de steunregeling, omdat het naar haar mening nog steeds van groot be lang geacht moet worden, een stopzetting van dit enige in Sux-iname gevestigde grote landbouwbedrijf te voox-komen. Met de Ne derlandse Handel Maatschappij gevoerd overleg heeft er toe geleid, dat overeen stemming werd bereikt over een beperking van de verdere steun tot de jaren 1951 en 1952 tot maximaal respectievelijk 380.000 en 100.000. In Amersfoort heeft de Rij kslerax-en-ver eniging een congres gehouden, waarin af keuring werd uitgespx-oker, over het feit, dat bij de laatste salarisverhoging een grens is gesteld van 200. Het hoofdbe stuur kreeg opdracht actie te voeren voor het verkrijgen van subsidie voor avond lycea. De vereniging wil voorts ijveren voor het oprichten van rijksavondlycea en een onderzoek instellen naar de mogelijk heid een stichting van het ondex-wijs op te richten, waarin werkgevers en werkne mers en gebruikers van het onderwijs zit ting zullen moeten hebben. De heer A. S. van Dam, voorzitter der vereniging, was pessimistisch zowel ten aanzien van de toekomst van het voortgezet hoger en mid delbaar onderwijs als ten aanzien van de materiële positie der leraren. Hij somde een reeks grieven op betrekking hebbende op de salariëring en constateerde, dat nog steeds niet de mogelijkheden voor klasse splitsing zijn verbeterd en dat het aantal onbevoegde docenten onrustbarend groot blijft. t Het is niet onwaarschijnlijk, dat dr. H. J. van Mook binnenkort een functie zal aanvaarden bij de U.N.O. Thans is dr. Van Mook voorzitter van de „Special Committee of Public Administration". Deze commis sie heeft voornamelijk tot taak de bijstand aan landen te coördineren, waar de uit voering van technische vraagstukken en plannen vertraagd wordt door een onvol komen administratie. Op 4 September gaat dr. Van Mook naar de Verenigde Staten. Hij zal in New York beslissen of hij in vaste dienst van de U.N.O. zal treden. Het Korps Commandotroepen komt als zelfstandige eenheid per 1 September rechtstreeks onder het bevel van de Com mandant Strijdkrachten te Velde. Dit is Woensdagmiddag te Roosendaal medege deeld tijdens de uitreiking van de groene baretten aan de manschappen van de derde compagnie commandotroepen die met goed gevolg hun eerste opleiding en selectie training hebben voltooid. Deze manschap pen zullen gedurende het tweede deel van hun diensttijd worden opgeleid tot specia listen op verschillend gebied. Bij de uitreiking was aanwezig generaal- majoor A. A. J. Sitsen, commandant van de Derde Militaire Afdeling. Generaal- majoor Sitsen hield een afscheidsrede, om dat hij op 1 November de dienst met pen sioen zal verlaten. Muziekconcours te Bloemendaal? De christelijke muziekvereniging „Sur- sum" in Bloemendaal werd opgericht op 1 Mei 1922. Zij zal het volgend jaar dus haar dertig-jarig bestaan herdenken en hoopt dit te doen met het organiseren van een nationaal concours voor harmonie- en fanfarecorpsen in Nederland. 35. „Pssst.goede vrindluister!", fluisterde Joris Goedbloed; „luister, en zo gij iets zeggen wilt, demp dan uw koperen stemwant wat wij te bespreken heb ben gaat niemand iets aan! Onze bezigheid zij: samenzweren! Roepen niet de wijsge ren der Oudheid ons vermanend toe: dulce et honor em est pro pecunia conspirare? Welnu dan! Weet, goede rover, dat ik op mijn persoon een brief verberg, welke een grote geldswaarde vertegenwoordigt! Ha! Het is een klein vermogen, dat ik bij mij draag maar dacht gij soms, dat ik klein zielig zou zijn en die rijkdom geheel voor mezelve zou willen bewaren? Ei foei neen! Zo is niet mijn inborst! Neen rui terlijk treed ik u tegemoet. Ik wil u ge lukkig maken! Ge moogt die brief hebben! Kort en goed hij is al bijna van u. Zeg me slechts, waarde woudrover, wat ge er voor over hebt, hè? Wat biedt ge me?" „Dat zal ik je wel even laten zien", sprak Wipsnor vriendelijk, en hij klapte in zijn handen. Op dat geluid kwamen er enkele rovers toeschieten, die hij beval; „Zoek die vent na! Schudt hem uit! Hij heeft nog ergens een oneerlijke brief bij zich, waar hij onfatsoenlijke praatjes over houdt! Die brief wil ik hebben!" Nu, dat lieten de ro vers zich geen twee keer zeggen! Ze wier pen zich met geweld op de verschrikte Jo ris, trokken hem zijn jas van het lijf, scheurden de voering open en vernielden de zo goed als nieuwe paardenharen schou dervullingen, maar ze vonden niets. „Niks, baas!", zeiden ze tenslotte teleurgesteld (dat kwam, zoals we weten, omdat ze niet in Joris' hoge hoed hadden gekeken). En natuurlijk was Joris zeer verontwaardigd. „Habeas corpus, vulgus profanum!", riep hij uit. „Of, zo gij uw klassieke talen niet beheerst, blijf van mijn lijf af, engerds! En wat u betreft, onbetrouwbaar samenzweer der dat ge zijt dit zal u duur te staan komen! Thans zult ge me namelijk de schade aan mijn kleding moeten vergoe den bóven de helft der opbrengst van die brief, waar ik u van gesproken heb." „Dus tóch een brief.zei Wipsnor weifelend. Het Joodse volk. Het Zionistische wereld congres heeft gisteren een conferentie van twee weken te Jeruzalem besloten. Het congres besloot het programma van de Israëlische regering voor onbeperkte immigratie van Joden te steunen, de Joodse staat te helpen consolideren en de eenheid van het Joodse volk in de gehele wereld te bevorderen. Vele spre kers legden de nadruk op de dringende noodzakelijkheid om Joden uit de lan den achter „het ijzeren gordijn" en uit de Mohammedaanse landen naar Israel te brengen. Het congres keurde een i-esolutie goed, waarin een beroep ge daan wordt op de Sóvjet-Unie, de vrije emigratie van Russische Joden toe te staan. Schietpartij. West-Berlijnse politie wilde gisteren een zich in West-Berlijn bevin dende Oost-Bex-lijner arresteren, die werd gezocht wegens het ontvoeren van West-Berlijners en het ovex-leveren van zijn slachtoffers aan de Sovjet-autori teiten. De Oost-Berlijner verzette zich tegen zijn arrestatie, trok een revolver en rende al schietend in de richting van de naburige sectox-grens. De West—Ber- lijnse politiemannen beantwoordden het vuur en losten zeven schoten op de Oost-Berlijner. „Wij menen hem ge wond te hebben, maar hij slaagde er in Oost-Berlijn te bereiken", verklaarden zij na afloop. De gezochte maakt deel uit van de Oost-Duitse veiligheids politie. Vergoten bloed. De Amerikaanse sergeant John Rice was in Korea gevallen. Zijn stoffelijk overschot werd overgebracht naar de Verenigde Staten, waar het in zijn geboorteplaats zou worden bijgezet, Doch toen de lijkkist bij de groeve stond, gaf de directie van de begraaf plaats opdracht de teraardebestelling af te gelasten. Het was het gemeente bestuur namelijk gebleken dat hij india- nenbloed in zijn aderen had en liet had bepaald dat hij daarom niet op dit kerk hof kon worden begraven. Toen presi dent Truman dit bericht kreeg bepaalde hij dat John Rice zijn laatste rustplaats zal vinden op het „nationale kerkhof" te Washington. Portret. In Brighton is op 83-jarige leeftijd overleden de oud-matroos Thomas Huntley Wood, die in 1897 zijn portret „voor twee guinea's en een beetje tabak" aan de fabrikanten van de Players-sigaretten verkocht. Het portret heeft sindsdien de verpakking van deze sigaretten gesierd. Onderzeeër. Een bergingsmaatschappij heeft in het Ammermeer (Opper-Beieren) een Duitse éénmans-onderzeeboot ge borgen. De bex-ging werd onder strenge militaire bewaking uitgevoerd. Met zekerheid kan worden aangenomen, al dus AFP, dat het hier een uiterst mo dern type onderzeeboot betreft en men meent, dat de boot ingericht was voor straalaandrijving. Huis. Adré Lewalle uit Luik, wiens huis tijdens de oorlog door bommen werd verwoest, had voor zichzelf een land huisje ontworpen en gebouwd. Hij ver gat zijn plannen door de plaatselijke autoriteiten te laten goedkeuren met het gevolg, dat gemeentearbeiders onder politiebewaking gisteren zijn huisje afbraken en Lewalle met vrouw en drie kinderen opnieuw zijn intrek moet nemen in de kelder van zijn eerder ver woest huis. Concurrentie. Te Hanau staan een hotel eigenaar en diens neef terecht, omdat laatstgenoemde op aandringen van zijn oom dertig wandluizen, afkomstig uit het instituut voor de bestrijding van ongedierte te Hannover, over de ver schillende kamers van een concurrerend hotel had verspreid. Klacht. De West-Duitse „Bond van slacht offers van het Nazi-regiem" heeft de West-Duitse minister van Justitie in een brief gecritiseex-d over diens voor stel twee millioen mark uit te trekken voor de rechtskundige verdediging van Duitsers, die in het buitenland van oor logsmisdaden worden beschuldigd. De bond weet, aldus het schrijven, dat sommige van deze Duitsers onschuldig zijn, doch zij weet ook, dat sommigen persoonlijk verantwoordelijk zijn voor de Nazi-terreur. De verdediging van personen, die beledigd waren door neo nazi's, zoals Wolfgang Hedter, moet daarentegen uit particuliei-e fondsen worden bekostigd, zo klaagt de bonid. Verlaagd. Het Britse ministerie voor de Voedselvoorziening heeft aangekondigd, dat het boterrantsoen in Engeland met ingang van 9 September tijdelijk ver laagd zal wox-den van 4 tot 3 ounces per week. Als reden wordt genoemd, dat de aanvoer uit overzeese landen en de bin nenlandse productie dit seizoen teleur stellend zijn geweest. Smokkelarij. De Noox-se politie heeft onge veer veertien dagen geledien de Noorse makelaar, Hans Gude en zijn zuster ge arresteerd wegens uitgebreide devie- zensmokkelarij. Bij huiszoeking bleek, aldus de politie, dat Gude het belang rijkste Noorse lid van een internatio nale smokkelorganisatie was, welke in de afgelopen jaren in Europa en de V.S. heeft geopereerd. De zaak, waarbij Gude betrokken is, betreft het smok kelen van millioenen dollar en andere buitenlandse valuta naar en uit Noor wegen. De politie meent dat een aantal buitenlandse diplomaten deel hebben genomen aan Gude's transacties. Nog meer diplomaten. Volgens Deense krantenberichten zijn verscheidene le gaties van vreemde mogendheden in Kopenhagen betrokken bij handel in vreemd geld op grote schaal. Het in omloop zijnde bedrag aan vx-eemd geld wordt op een millioen kronen geschat. Het merendeel zou afkomstig zijn van genoemde legaties. De Deense politie kon niets hieraan doen met het oog op de immuniteit van de legaties. Zij kon de gevallen slechts aan het ministerie van Buitenlandse Zaken melden. De Koningin ontving Woensdag ten pa- leize Soestdijk de deelnemers van de in ternationale studieconferentie over maat schappelijk wex-k. Deze conferentie staat onder auspiciën van dé U.N.O. en is ge organiseerd door de Nederlandse Vereni ging voor Maatschappelijk Werk, in over leg met het ministerie van Sociale Zaken. De Koningin onderhield zich geruime tijd met de ruim 60 deelnemers uit 14 verschil- lende landen en toonde grote belangstelling voor de onderwerpen, waarmede het con gres zich bezig houdt, in het bijzonder met de moderne opleiding van maatschappelij ke werkers.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2