DAÜDEY'S Bloemenmagazijn Een of twee feesten bij het 100 jarig bestaan der Polder? Kleine groep raddraaiers maakt van Indonesië een chaotisch land De Kleine WkceJc/ Nieuwe uitgaven 3 Met arrestatie van communisten roeit men het communisme niet uit Haarlem kan weer bouwen Vermoedelijke dader van overval in Purmer gegrepen Moeilijkheden bij de financiering van vernieuwingen van het gemaal bij Lynden Verhoging van het welvaartspeil nodig Millioenenlijntje is verzakt Resolutie over blokkade pas Zaterdag in stemming Oost-Duitse arbeiders naar satellietstaten Extra deviezen voor reizen per auto of motor Nieuwe U.N.O.-commissie Perón veinst te aarzelen Tweede groep gewonden uit Korea aangekomen Wereldkampioenen starten in Amsterdam Malle fratsen Aöeimda voor Mansoer in het ongelijk gesteld DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 De vele ingrijpende maatregelen van de Indonesische regering tegen de linkse elementen hebben van de zijde van het grote publiek vrijwel geen enkele reactie uitgelokt. Naar onze mening moet men dat zien als een bewijs van de veel ver kondigde mening, dat de massa in Indonesië in wezen niets moet hebben van het drijven van de aanhangers van Moskou en Peking. Het is tevens een bevesti ging van veler oordeel, dat alle onrust en chaos slechts te wijten zijn aan een betrekkelijk kleine groep onrustzaaiers, die door een grote mond en terreur methoden de massa wel tot op zekere hoogte met zich kan meekrijgen, doch wier invloed in werkelijkheid niet diep in die massa geworteld is. Goedkeuring bereikte raad tijdens vergadering Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in hun gisteren gehouden vergade ring de financieringsvoorstellen van het Haarlemse gemeentebestuur voor de nog op uitvoering wachtende woningbouwplan nen goedgekeurd. liet betreft hier de complexen van „Huis ter Cleeff" (middenstandsflats aan de Planctenlaan), „Ons Belang" (arbeiders woningen in Oost) en enkele kleinere pro jecten voor woningen voor gedemobiliseer- den en bejaarden. De heugelijke tijding van de goedkeuring die gegeven kon worden op grond van de onlangs afgesloten lening van vier mil- lioen bereikte B. en W. tijdens de ver gadering van de raad. Daarop werd een korte besloten zitting gehouden, waarin enkele details van de fi nancieringsregeling de genoemde com plexen vergen in totaal een crediet van anderhalf millioen werden besproken. De rijkspolitie heeft een inwoner van Koedijk gearresteerd, die ervan verdacht wordt in de nacht van 7 op 8 Augustus de roofoverval op de 'familie Laan in de Pur mer te hebben gepleegd. Bij deze overval werd de 79-jarige landbouwer J. Laan zo ernstig gewond, dat hij enkele dagen latei- overleed. Een van zijn zusters werd ernstig, de andere licht gewond. De laatste kon een vrij goed signalement van de dader aan de politie opgeven. Hoewel dit vrijwel de enige aanwijzing was waarover zij be schikte, ging het onderzoek van de rijks recherche toch in een bepaalde richting en enkele dagen geleden arresteerde zij de 57-jarige handelaar in naaimachines R. D. te Koedijk. Hij werd geconfronteerd met een der zusters Laan, die hem als de dader van de overval herkende. Desondanks ont kende R. hardnekkig iets met de overval te maken te hebben. Hij is naar Amster dam overgebracht en in het Huis van Be waring opgesloten. Prins Bernhard is hedenmorgen met de regerings-Dakota op hetvliegveld Twente geland. In zijn gezelschap bevond zich Prin ses Armgard. De Prins zal in Enschedé deel nemen aan een concours hippique. Dat die onruststokers, werkend in op- draoht van Moskou en Peking, het niette min zover hebben kunnen brengen, dat Indonesië in een periode van nauwelijks twee jaren tot een van de meest chaotische landen van de wereld is geworden, is on getwijfeld voor een zeer belangrijk deel te wijten aan de regering, de rechtse partijen en de onwetendheid van de massa. De regering legde de rode agitatoren tot voor enkele weken geen strobreed in de weg. Als de een of andere afdeling van de Partai Kommunis Indonesia of van de Sobsi vergaderde kon men er zeker van zijn, dat een resident of regent, zo niet een gouverneur, in een dergelijke bijeenkomst zich geroepen voelde enkele vriendelijke woorden te zeggen. Zuiver communistische tentoonstellingen, bijvoorbeeld van de Stockholmse wereldvredesactie, werden, alsof het de meest normale zaak van de wereld was, gehouden in de ambtswoning van een regent of resident. Doch niet alleen de regering treft schuld, ook de reohtse partijen hebben er door hun passiviteit ten opzichte van het com munistische drijven sterk toe meegewerkt, dat de uiterst linksen er in geslaagd zijn het land in zo n hopeloze toestand te bren gen. Natuurlijk is het verheugend, dat men nu tenslotte de moed gevonden heeft om tegen de anti-nationalen op te treden. Maar hiermee is men er nog lang niet en het zou funest zijn, wanneer men niet verder zou gaan dan deze arrestaties alleen. Immers men kan nog zoveel communisten achter slot en grendel zetten, daarmee roeit men het communisme niet uit. Integendeel, men dringt het een verzetshouding op, die in zijn consequenties wellicht nog gevaarlijker wordt. Men zal nu moeten trachten het communisme een halt toe te roepen. Men zal moeten trachten de schare van mee lopers van het communisme de indruk te geven, dat er een nieuwe fase is begonnen. Dat is ongetwijfeld een zeer moeilijke taak. Toch zal men er terstond mee moeten beginnen, want straks zullen de arrestan ten, althans een groot deel ervan, weer vrij gelaten moeten worden (men is daar trou wens al mee begonnen) en men kan er zeker van zijn, dat zij hum even onderbro ken werk weer op zullen vatten, zij het dan dat het systeem gewijzigd zal worden. Er zal ongetwijfeld meer in het verborgene worden gewerkt en dat zal de bestrijding niet vergemakkelijken. De regering zal deze reusachtige taak zeker niet alleen kunnen volbrengen. Zij zal daarbij de steun van het volk en in het bijzonder van de rechtse partijen niet kun nen ontberen. De enige man, die ons in ziens de rechtse partijen tot een actieve en anti-communistische politiek zal kunnen brengen, is Sjahrir. Weliswaar is zijn eigen partij betrekkelijk klein, doch zijn invloed op de beide gi-ote regeringspartijen, de P.N.I, en Masjoemi, is belangrijk. Verhoging van het welvaartspeil, de enige afdoende remedje tegen het commu nisme, zal in dit land nooit verwezenlijkt kunnen worden, zolang Indonesië geen sterke economische organen heeft. Deze organen bezit het zelf nagenoeg niet. Het buitenlandse kapitaal heeft hier echter wel een organisatie, die aan deze voorwaarden ADVERTENTIE is heden VERPLAATST van Grote Houtstraat 112 naar Bronsteeweg 6 - Heemstede Telefoon 10859 Sinds half Juli is de spoorlijn Heerlen- Schaesberg-Kerkrade-Schin op Geul, het zogenaamde millioenenlijntje, in de onmid dellijke nabijheid van het station Kerkrade als gevolg van de ondergrondse exploitatie der steenkolenmijn Willem Sophia te Spek- holzerheide meer dan een meter gezakt. De verzakking is over een afstand van bijna 200 meter zichtbaar. Ook een spoor lijn van de Domaniale Mijnmaatschappij, waarover kolen worden vervoerd naar Spekholzerheide, is verzakt. De treinen rijden met een snelheid van vijf kilometer per uur over het verzakte ge deelte. Een dergelijke verzakking van het be faamde lijntje, dat omstreeks 1930 ten koste van vele millioenen werd aangelegd van daar de naam Millioenenlijntje is reeds eerder voorgekomen in de nabijheid van het station Schaesberg. Binnenkort zal de verzakte baan worden opgehoogd. voldoet. Men zal op zeer korte termijn dringend dienen te overwegen, de buiten landse investeringen daarvoor te blijven gebruiken, en dat kan alleen wanneer men ze in leven laat. Tot nu toe kent Indonesië echter geen enkele partij, die het kapita lisme, laat staan het buitenlandse kapitaal, verdedigt. Dat heeft tot nu toe ook de socialistische beweging van Sjahrir niet ge daan. Het valt dus wel zeer te betwijfelen, of hij de kracht zal kunnen opbrengen, evenals het socialisme in West-Europa dit gedaan heeft, de evolutie boven de revolu tie te stellen en een samengaan met het kapitalisme te verkiezen boven de anders onherroepelijk eenmaal komende onder werping aan het communisme. Daartoe zal echter een enorme ommekeer nodig zijn. Vooralsnog zijn er helaas geen tekenen, die in die richting wijzen. Wij geloven niet, dat het thans zittende kabinet in staat zal zijn een dergelijk hoog spel te spelen. Het Suezkanaal FLUSHING MEADOWS. (Reuter). De Veiligheidsraad heeft gisteren zijn veroor deling van de Egyptische blokkade van het Suez-kanaal uitgesteld, nadat de Sovjet- Unie meer tijd had gevraagd en gedreigd had haar veto uit te spreken, indien dit niet werd toegestaan. Nu zal op Zaterdag 1 September de resolutie van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, die een beroep doet op Egypte, alle belemmeringen van de scheepvaart in het Suez-kanaal op te heffen, in stemming komen. Een daartoe strekkend voorstel van de Sovjet-Unie werd met negen stemmen bij twee onthou dingen (Brazilië en Ecuador) aangenomen. In het Russische voorstel was eerst geen tijdstip genoemd. Het voorstel werd in deze vorm afgewezen. Bij eerste stemming hadden behalve de Sovjet-Unie ook China en India voorgestemd. De Verenigde Sta ten stemden tegen en Engeland, Frankrijk, Ecuador, Brazilië, Nederland. Joegoslavië en Turkije onthielden zich. Tussen beide stemmingen had de Sovjet-Russische af gevaardigde op het gewicht van zijn stem gewezen,, waarop de Britse gedelegeerde hem vroeg, of hij met een veto wilde drei gen. Het Egyptische voorstel om het interna tionale gerechtshof te laten uitmaken, of de drie Westelijke mogendheden, alsmede Nederland en Turkije als „belanghebbende landen", stemrecht hebben, is niet officieel ter sprake gekomen, daar Egypte zelf geen lid is van de raad en geen ander lid het voorstel heeft overgenomen. Op 1 September zal de Joegoslavische gedelegeerde Ales Bebler het voorzitter schap van de Veiligheidsraad van de Ame rikaan Warren Austin overnemen en dit de gehele maand September waarnemen. LONDEN (AFP). Volgens de corres pondent te Bonn van het Britse blad „Man chester Guardian" hebben de Poolse en Oost-Duitse presidenten, Beirut en Pieck, een geheime overeenkomst gesloten, welke voorziet in het verplaatsen van honderd duizend Oost-Duitse arbeiders naar Polen en andere Oost-Europese volksdemocra tieën. Het doel hiervan zou tweeledig zijn: bestrijding van de werkloosheid in Oost- Duitsland en vermindering van het tekort aan geschoolde arbeiders in de Oost-Euro pese staten. De gezinsleden der betrokken arbeiders zouden later volgen. In totaal zou men op deze wijze een kwart millioen mensen uit Oost-Duitsland naar de Russi sche satellietstaten willen overbrengen. Er zouden door deze overeenkomst reeds 4500 Oost-Duitse arbeiders naar Polen zijn over gebracht. Bertha Hertogh Voor het verkrijgen van extra toeristen deviezen voor reizen per auto of motor naar het buitenland gold tot dusverre de voorwaarde, dat de aanvrager eigenaar van het motorrijtuig moest zijn. Thans is op aandringen van de A.N.W.B. tot wijziging daarvan besloten. Extra deviezen zullen voortaan verstrekt worden aan de reiziger op wiens naam het grensdocument is ge steld. Indien het grensdocument niet ten name van een persoon is gesteld, hetgeen het geval is met het nationaliteitsbewijs dat voor een reis naar België voldoende is zal men een wegenbelastingkaart dienen te overleggen, die wel op naam is gesteld. Voor bromfietsen worden geen extra deviezen verstrekt. Gestolen auto teruggevonden Een Amsterdamse garagehouder, die Zondagavond van Zandvoort naar Amster dam huiswaarts keerde, kreeg ter hoogte van de manége aan de Zandvoortselaan een dusdanige motorstoring, dat verder rijden onmogelijk bleek. Daardoor zette hij zijn wagen in de berm van de weg en vervolgde zijn reis per tram. Toen Maan dagavond twee bedienden met een takel wagen arriveerden om de auto weg te sle pen, bleken anderen dit reeds voor hem .te hebben gedaan. De Zandvoortse politie werd ingeschakeld, die uit wielsporen de juiste richting wist vast te stellen. In de loop van Dinsdag trof men de auto verla ten aan op de Garenkokerskade in Haar lem. Waarschijnlijk hadden de slepers, toen ze bemerkten, dat hun buit vrijwel waar deloos was, de auto, waaruit nog verschil lende onderdelen van .de motor waren ge sloopt, op deze plaats achter gelaten. De wagen werd aan de eigenaar teruggegeven. Naar de daders van de diefstal wordt nog gezocht. NEW YORK (Reuter). Een speciale commissie, bestaande uit de leden van de Veiligheidsraad plus Canada, heeft met elf stemmen vóór en één stem tegen (de Sov jet-Unie) een Amerikaanse resolutie aan genomen, waarin het samensmelten van de commissie voor de atoomenergie en de commissie voor bewapening tot één com missie voor controle op de wapenen wordt aanbevolen. De resolutie machtigt de Algemene Ver gadering, de commissie in te stellen, die zal werken onder toezicht van de Veilig heidsraad en ook aan deze verslag zal uit brengen. De speciale commissie verwierp een aan tal Sovjet-Russische amendementen, die in de resolutie de Russische zienswijze over het verbieden van de atoombom en andere wapens voor massavernietiging wilden op nemen. BUENOS AIRES (Reuter). Volgens Braziliaanse journalisten, die een bezoek brengen aan Argentinië, heeft president Perón hun Dinsdag in een vraaggesprek medegedeeld, dat zijn echtgenote beslist niet candidate zou zijn voor het vice-presi- dentschap bij de op 11 November te houden verkiezingen. De partij van Perón heeft haar verleden week officieel candidaat ge steld en zij zei toen: „Ik zal doen wat gij van mij verlangt". President Perón heeft de journalisten verteld, dat hij zich zijn grondwettelijk recht voorbehoudt om 30 dagen voor de verkiezingen te beslissen, of hij zijn can- didaatstelling aanvaarden zal of niet. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is op het vliegveld Valkenburg bij Leiden de tweede groep gewonde militairen uit Korea per vliegtuig uit Liverpool aangekomen. Deze groep bestond uit de eerste luitenant T. Oostendorp uit Wageningen, soldaat J. A. Bakker uit Aalsmeer, sergeant H. Bre mer uit Den Haag, sergeant C. W. Gieles uit Overveen, sergeant K. Stoevelaar uit Den Haag, soldaat B. N. Vrijvogel uit Rot terdam en soldaat F. Werson uit Eindhoven. Zij zijn naar hospitalen in Den Haag en Utrecht overgebracht. Op het vliegveld wa ren ter begroeting aanwezig generaal-ma- joor J. R. H. Lagas, directeur van het ver keerswezen van het ministerie van Ooi-log en namens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht kapitein T. Zand- leven. Wielrennen „De gemeente Amsterdam heeft een plan in voorbereiding om een stuk van de Vijf- huizerweg, zuidelijk van Schiphol, voor verkeer te sluiten met het oog op uitbrei dingsplannen van de vlieghaven. De lood recht op deze weg liggende startbaan zal namelijk verlengd worden. Achter de oude weg zal dan een nieuwe komen, die wij gaarne zouden willen zien lopen van de Aalsmeerderweg naar de dijk. Dit zijn uiteraard nog suggesties", aldus bracht de dijkgraaf, K. baron van Hardenbroek, het college van hoofd-ingelanden, dat Woens dag in het Polderhuis in Hoofddorp bijeen kwam, op de hoogte in deze aangelegen heid. Aan het begin van de vergadering heette de voorzitter de vijf nieuwbenoemde leden van het polderbestuur, de heren J. J. Tiele, J. Parlevliet, A. J. de Wildt, G. Ooms en P. K. Kistenmaker, welkom. Uit de medede lingen van de dijkgraaf bleek voorts dat „Werkspoor" een aanbieding had gedaan. Er bestaat namelijk een dringende behoefte de machines van het gemaal bij Lijnden te vernieuwen. „Werkspoor" nu kan het ge maal van een moderne Dieselmotor voor zien. De kosten hiervan bedragen 200.000 gulden. Achteraf bleek echter, dat deze aanbieding niet zo voordelig is als zij aan vankelijk wel leek. Men stuitte op moeilijk heden van tweeërlei aard. Ten eerste zal de investeringscommissie gunstig moeten be slissen, hetgeen zeer de vraag is, omdat voor de aanschaf zulk een hoog bedrag is vereist en ten tweede zit men met het renteprobleem. Voor leningen geeft men slechts 4 °/o, waardoor het welhaast uitge sloten moet worden geacht dat men met een dergelijk rentepercentage het benodigde bedrag zal kunnen verkrijgen. Er werd nog geen besluit genomen. Reeds lang bestaat de wens wegen in de komgemeenten over te dragen aan le be treffende gemeenten. Het verheugde de voorzitter dan ook dat er nu een bescheiden begin was gemaakt dit streven te verwe zenlijken. Het voorstel tot overdracht aan de ge meente Haarlemmermeer betrof enige on derhoudsplichten en eigendommen van weggedeelten. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de vaststelling van de rekening 1950 kwam tot uiting, dat er een nadelig saldo is van 3000 gulden. Dit was vooral een ge volg van de zware regenval en de vei-ho- ging van de brandstofprijzen. De heer C. M. Reinders Folmer vroeg of de rekening wellicht aanleiding zou kun nen geven om de polderlasten te verhogen. De voorzitter kon geen positief antwoord geven. Van de bond van Noordhollandse water schappen was een schrijven ontvangen, waarin een suggestie werd gemaakt het tractement van de bestuursleden met 50 te verhogen. Er werd een principebesluit ge nomen om de tractementen met ingang van 1952 te brengen voor de dijkgraaf op 3700 gulden, plaatsvervangend dijkgraaf 900 en heemraden 600 gulden per jaar. Voor de hoofd-ingelanden 15 gulden per vergade ring en voor leden van een commissie even eens 15 gulden per vergadering. De voorzitter deelde hierna mede dat de nieuwe brug bij Leimuiden over enkele weken voor het verkeer zal woi'den open gesteld. Het belangrijkste punt van discussie bij de rondvraag was het verzoek van het nieuw-benoemde lid de heer P. K. Kisten maker. Deze vroeg namelijk of het polder bestuur genegen was voor het in 1952 be scheiden te vieren feit dat de Haarlem mermeer 100 jaar is drooggelegd, een gel delijke bijdrage te leveren. Hiertegen ver zette zich een groot aantal leden, omdat zij van mening zijn, dat men dan twee feesten zal krijgen, daar in 1955 de grote en officiële herdenking zal plaats hebben. In een vorige vergadering was reeds een be drag vastgesteld (15.000 gulden) voor de viering in 1955. De verschillende landbouw organisaties zijn echter van mening, dat men het jaar 1952 niet onopgemerkt voorbij kan laten gaan, omdat de agrarische bevolking het jaartal 1952 aanhoudt als het belangrijkste jaar. Voor 1952 hebben de landbouworganisaties reeds besloten een openluchtspel op te laten voeren. Dit gaf aanleiding tot zeer langdurige discussie, waarbij enige voorstellen werden gedaan, die echter werden verworpen. Uiteindelijk besloot men te stemmen over de kwestie of 1952, dan wel 1955 als defi nitieve datum zou worden aangehouden door het college. Het resultaat was dat der tien leden voor 1955 waren, vier voor 1952, terwijl vier leden zich van stemming ont hielden, waardoor hoofd-ingelanden 1955 als jaar van feestviering aannamen. Men kon zich in principe wél verenigen met de suggestie van dr. Th. Koot, die naar voren bracht, dat een zeer bescheiden herden king, bij voorbeeld in de vorm van een feestvergadering met een dineetje, voor het jaar 1952 wellicht een oplossing is. De heer Kistenmaker was genegen dit voorstel aan de landbouworganisaties voor te leggen, hoewel het uiteraard zeer de vraag is of deze bereid zijn hun besluit te wijzigen. Louis van Laer, Bedrogen dromen Gedrukt bij Varekamp en Co, ,Medan. Wanneer eenmaal „de eerste vlam der ziel en zinssymptomen" ontbrand is bij de poëzie lezer, nog'voordat ,,'t verstand door wellust tot bloeien kan komen", zegt Louis van Laer in zijn „De Dichter en de Criticus", dan zal het bij de beoordeling als volgt verlopen: „De meester zal geen vragen meer vragen:/ De brand heeft de klanken gewijd". Daar blijkt dan het „poëtisch hecht verband" te bestaan, waartoe „meester" en dichter beiden behoren. Ontbrandt de vlam niet, dan behoort dus de dichter niet tot het hecht verband; wel een loodzware verantwoordelijkheid, die de „meester" daarmee op zich geladen krijgt, als hij de dichter eenvoudig het kortste pad van de Parnassus naar beneden moet wijzen Waarschijnlijk is in werkelijkheid het in- tiem-persoonlijke in de waardering van poëzie niet zo te veralgemenen; dan blijven Van Laer's gedichten ook hun recht op pu blicatie behouden, ook al willen ziel en zin nen van ondergetekende meester er geen vlam bij vatten. Van Laer dicht over de eenzaamheid die onontkoombaar is, maar niet alleen daar over: hij verzoet die met een milde droefe nis, waardoor hem de eenvoudige schoonhe den van de buitenwereld zichtbaar worden. Naarmate de droefenis in grotere mate in de eenzaamheid geboren leek, zou zij poëtisch overtuigender zijn; helaas lijkt het er op dat de dichter in het asbestpak van die stemming de eenzaamheid benaderd heeft, en aan de ware eenzaamheid dan ook niet is toegeko men. Wie tot Van Laer's hecht verband be hoort, zal misschien zelfs gedichten als „Gebed van een stomme" en „Een antwoord op het lied uit Saïdjah en Adinda" als schoon kunnen ervaren; maar voor wie daarvan het lidmaatschap niet bezit en ook niet nastreeft, blijft het alles van gering belang. S. M. Er moet een comité worden opgericht om een feest in elkander te zetten. Want de oude dokter moet weten dat het dorp hem in ere houdt. De oude dokter zal eerstdaags vijf-en tachtig worden, hij moet op die dag het feestvarken zijn. Dat tanige kranige man neke kruipt nog iedere dag een rondje door het dorp, hij leunt wel op zijn stok en zijn neus is niet ver van de grond meer, maar vijf-en-tachtig moet ge niet uitvlakken. Zijn huishoudster draait hem een wollen sjaal om zijn rimpelnek als hij uitgaat, daar wordt hij iedere dag opnieuw weer nijdig om. Gij met uw wollen gedoe, zegt hij vinnig, het is midden Augustus en gij probeert mij in te pakken gelijk een Sinterklaascadeau tje. Ben ik vijf-en-tachtig geworden om in wollen windselen gesmoord te worden? Als dokter heeft hij honderden kinderen op de wereld geholpen en honderden moe ders met een grap en een glimlach door haar opperste nood gesleept. Zij zijn hem er dankbaar voor gebleven in zijn ouder dom, hij heet voor allen nog de dokter, ofschoon hij twintig jaren geleden alle dok tersgerei aan zijn opvolger heeft overge daan, om voor de rest van zijn leven de doorwaakte nachten in te halen. De dokter het is een ventje van niets geworden, zoals hij daar heen schoefelt met zijn wollen das. Maar ze gaan hem vieren met een klinkend feest, met muziek van de harmonie en toespraken van de comité-leden. En met cadeaux van het hele dorp. Een leunstoel met rode pluche en een staande schemerlamp. Daar hebt ge het meest aan als ge oud zijt, zeggen de comité leden. Het is een zonnige dag als hij vijf-en tachtig wordt, de zomer heeft zich op zijn Zondags uitgedost om hem te feliciteren. Met de harmonie voorop gaat het door het dorp, de dokter in een rijk-versierde lan dauer waaromheen het jonge meisjesgoed in witte jurkjes loopt. Er staan erebogen en feestmasten met papieren bloemen en spreuken op verguld karton: Hulde aan de jubilaris. Lang leve de mensenredder. Onder een fluwelen baldakijn die de scho ne oude gevel van zijn huis verbergt wordt hem de leunstoel aangeboden, en daarna de staande schemerlamp. De voorzitter van het comité stort in fraai gekrulde zinnen de dank en de eer van het dorp uit over dat grijze hoofd van vijf-en-tachtig jaren. De dokter heeft een nieuwe wollen das om, dat is een cadeau van zijn huishoud ster. Hij houdt een dankrede boven die wollen barricade uit. Mensen zo zegt de oude dokter tot het volk dat met de hand aan het oor staat om hem te horen spreken mensen, ge hadt er niet zoveel werk van moeten ma ken. Ik ben dat allemaal niet waard. Ge hebt mij mensenredder genoemd, een man die zieken gezond gemaakt heeft en lijden den verlost van hun misère. Maar ge moet dat allemaal niet overdrijven. Kijk, ik heb een oud boek gevonden waarin ik honder den namen had geschreven. Namen van zieken die ik moest bezoeken, het is een boek nog uit de tijd dat ik met de sjees reed, ge weet dat misschien nog wel. En ik heb nu die namen weergezien in verbleekte inkt, namen van mannen en vrouwen die mijn patiënten waren. Ge zegt dat ik er velen van genezen heb maar als ik die namen naga, dan zie ik dat al die mensen toch zijn doodgegaan. Genezen? Neen, mensen, daar moet ge niet te hoog tegen opzien. Ik kan er wel een paar jaar tjes aangeplakt hebben bij de een of de ander, maar genezen? Genezen is een woord waar de tijd mee spot. Er is geen genezing voor ons, voor niemand, al zoudt ge er millioenen guldens voor willen be talen. Zie, met dat te zeggen heb ik de sterven den in hun doodsnood kunnen doen glim lachen. Genezen? Wat wilt ge, op uw korte wandeling door dit leven van de ene eeu wigheid naar de andere? Ik kon u de pijnen verzachten voor een wijl. Maar genezen kan geen dokter op de wereld. Bedenk dat als ge me danken wilt. En bedenk daarnevens dat ge het hier op de wereld niet te belangrijk maken moet. De een is rijk, de ander ax-m, de een ziek, de ander gezond. Maar met elkander schuiven we dezelfde helling af naar hetzelfde eind, neen, met elkander klimmen we dezelfde helling op naar dezelfde hoogte. Het is een rij van zielen die niet ophoudt wat maalt ge om genezen of millionnair worden of een auto krijgen of een villa, terwijl ge in die rij omhoog klimt naar uw einde? Als oude dokter heb ik dat zo klaar kunnen zien, dat het als geschreven voor mij staat. Wij zijn voorbijgangers, die onder de wandeling door de groene dalen van de wereld wat malle fratsen uithalen. Mijn malle fratsen waren: Doen alsof ik u ge nezen kon. Maar in uw stoel met pluche en onder uw schemerlamp zal ik met veel plezier aan u denken. Want al heb ik u niet genezen, ik heb geprobeerd te doen zo goed ik kon. En zie, dat is het wat het einde van de "wandeling plezierig doet zijn. Ge kunt dat ook pro beren, het is de vervulling van een leven. Het is als een wollen das, die na uw lang en naarstig breien af geraakt is en waar ge met trots en vreugde op neerziet al is het een onnut ding van niets. Een malle frats, Lieveheer, kunt ge zeggen, maar hy is zo goed als ik kon. Ik dank u allen wel. J. L. DONDERDAG 30 AUGUSTUS Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De schat der Comanchen", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain Ame rica", 14 j.. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „In hemelsnaam", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Palace: „Vreemdelingenlegioen", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gekooide meisjes", 18 j., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 31 AUGUSTUS Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H. O. V,, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen nieuw programma. SINGAPORE. (Reuter). Het opperge- rechtshof van Malakka heeft het beroep van de Maleise onderwijzer Mansoer Adabi, tegen de nietig-verklaring van zijn Mohammedaans huwelijk met Bertha Her togh, afgewezen. De gehele politiemacht van Singapore was paraat, voor het geval de uitspraak tot nieuwe ongeregeldheden aanleiding zou geven. Er gebeurde echter niets. De zeven stayers, die Dinsdagavond op de Vigorellibaan te Milaan in de finale om het wereldkampioenschap streden, Le- moine, Lesueur, Lohmann, Schorn, Pronk, Bakker en Leliaert, komen allen aan de start bij de revanches wereldkampioen schappen in Amsterdam op Donderdag 6 September. In het Olympisch Stadion zullen dan ook rijden de sprinters Harris, Bellenger, Patterson, Van Vliet en Derk- sen in ritten van drie. Voorts is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat Bevilacqua in de achtervolging tegen Schulte rijdt en dat Hij zeiendoorn Sacchi ontmoet. Als eerste resultaat van de hulpacties der vereniging Nederland-lndia en der Neder landse Jeugdgemeenschap zijn gisteren uit Rotterdam met het stoomschip Indian Endeavour", 45 ton levensmiddelen voor hongerend India verscheept. Hier worden de goederen symbolisch overgedragen aan een vertegenwoordiger van de Indiase regering de heer P. N. Menon. In Eindhoven worden op het ogenblik grote spoorwegwerken uitgevoerd. De gehele spoorlijn zal omhoog gebracht worden om een einde te maken aan het ongerief van de gesloten overwegen. Hier is de beruchte Woenselse overweg, die een paar honderd keer per dag open en dicht gaat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5