Hevig onweer boven het Westen des lands EDITH Fa. B. ENGELENBERG In Wijdewormer blies de wind alle kermistenten op feestterrein omver -Clowntje Riek Amsterdamse Beurs Kort en Bondig M. L. Deinum verliet Nijmeegse „Vereniging Ik ontmoette Piet Bruin Moordaanslag op Haagse koordirigent De overval op een caféhouder te Rotterdam Bloemendaal Voor de kinderen Bakker met kar door winkelruit Comedia*9 krijgt zijn dertig mille Geen prae-adviezen over Haarlemse melksanering Staking op „Breedband" terrein Nederlander in Indonesië vrijgelaten DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL Scheepvaart FEUILLETON door Wynca Loos DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Boven het Westelijk deel van ons land brak hedenmorgen omstreeks elf uur een hevig onweer los, dat gepaard ging met slagregens en zware windstoten. Het onweer was een gevolg van een diepe depressie, die uit Frankrijk naar ons land trok. Het front van deze depressie veroorzaakte in sommige plaatsen een hevig noodweer, waarbij door blikseminslag of zware regenval schade werd aangericht. Bijzonder hevig was het onweer boven Wijdewormer, waar morgen driedaagse feesten zullen worden geopend ter viering van het 325-jarig bestaan van het water schap „de Wijde Wormer". Op het feest terrein was behalve een aantal tenten voor de kermis ook een grote feesttent van 13 bij 35 meter opgesteld. Door een hevige windstoot werd de feesttent, een vijf mas ter, tegen de grond geslagen. In de tent waren volwassenen en kinderen bezig de laatste hand aan de inrichting te leggen. Allen konden ongedeerd onder de tent uitkruipen. Kermistenten werden in slo ten geblazen. Een tent, die vastgemaakt was aan een ijzeren en stenen hek werd met hekwerk en al de lucht in geslingerd. Voorts werden vele bomen ontworteld. Op het kermisterrein heerste even een paniek stemming, maar weldra begon men met man en macht de schade, die aanzienlijk is, te herstellen. Men hoopt dat de feeste lijkheden morgen toch kunnen doorgaan. Boven Amsterdam ging het onweer ook gepaard met veel regen, hagel en harde windstoten. Er deden zich niet, zoals in het begin van de maand, overstromingen voor: De felle wind joeg de buien in een snel tempo voort, zodat de regen en hagel over een uitgestrekt gebied verspreid wer den. Twee huizen op het Bickerseiland en één in de Jacob van Lennepstraat werden door de bliksem getroffen, zonder ernstige gevolgen overigens. Er sneuvelden tal van bomen. Enkele beschadigden de bovenlei ding van het tramnet. Hierdoor ondervond het tramverkeer stagnatie. Tegen 12 uur scheen de zon weer. Op de Lorentzkade sloeg de bliksem in Op de Lorentzkade te Haarlem sloeg om halftwaalf de bliksem in perceel 142, waar van de bewoners een dagje uit waren, in. Het gevolg was, dat een groot aantal dak pannen van het dak viel en in de voortuin belandde. Men waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Zij constateerde geen begin van brand. Wel was het gevaar van een grote lekkage niet denkbeeldig, omdat op een gedeelte van hét dak het houtwerk zichtbaar was. Omwonenden zagen tijdens de bliksem inslag grote vonken uit hun radiotoestel slaan, hetgeen een aanzienlijk geknetter veroorzaakte. Hoewel men vreesde dat de onweersbui op sommige plaatsen in Haarlem wel eens aanleiding zou kunnen geven tot overstro mingen, is dit nergens geschied. Op de straten vormden zich uiteraard hier en daar wel grote plassen, omdat de riolering in korte tijd niet een dergelijke watermassa kon verwerken. Moeilijkheden in de stroomvoorziening Tijdens het onweer en daarna kwamen er op het kantoor van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland te Bloe- mendaal berichten binnen, dat het licht uitgeschakeld was. Speciaal kwamen de meldingen uit plaatsen van West Friesland en uit die ten Noorden van Alkmaar, waar bovengrondse leidingen zijn. In onder centrales waren dan automaten uitgescha keld. Personeel van het P.E.N. zorgde er voor, dat de storing zo spoedig mogelijk werd opgeheven. Over het algemeen heb ben zich geen ernstige moeilijkheden voor gedaan. In de omgeving van Haarlem zijn onder- 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleuro A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V A Deli Mij. Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Open mis gisteren koersen 81 164K 165 233)4 233 166 167 158% 159 287 281% 99 98% 178 178 144 146 111 110% 79% 80 151 151 152% 152% 152 152 54 56 61% 62% 48% 49% 78% 79% 41% 47% 49% 50% grondse leidingen aangelegd. Daardoor de den zich in deze omgeving geen storingen voor. De Houtrakpolder heeft wel boven grondse leidingen, doch er kwamen geen blikseminslagen voor. Vele Haarlemmers staken het licht op In de electrische centraie van het Haar lemse Energiebedrijf kon men merken, dat er op vele punten in de stad licht werd op gestoken tijdens het onweer. Moeilijkheden deden zich niet voor. Er was voldoende stroom om de Haarlemmers van licht te voorzien. Geen licht in dorpen in Zuid-Holland Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk en andere gemeenten in de omtrek van Leiden moesten het tijdens het onweer zon der licht stellen. Het Gemeentelijk Electri citeitsbedrijf te Leiden levert deze dorpen licht, dóch men voorzag moeilijkheden toen het donker was geworden. Daarom werd besloten de stad Leiden wel van electrici- teit te voorzien, echter niet de in de omge ving liggende gemeenten. Toen het weer lichter werd kregen de gemeenten weer stroom. In Den Haag Het electriclteitsverbruik in Den Haag steeg zo geweldig, dat door de directie van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf voor een belangrijk gedeelte van de stad, liggen de in de omgeving van het Hobbemaplein, Escamplaan, Regentesselaan, Loosduinse weg, Valkenboslaan, Weimarstraat, Velu- weplein en Boerenstraat, de stroomtoevoer moest worden afgesloten. In Den Haag duurde de uitschakeling van 11.10 tot 11.40 uur. De centrales waren overbelast. Ook in andere delen van Zuidholland en in sommige plaatsen van Brabant en Lim burg moest men wegens de overbelasting de stroom uitschakelen. ft De heer M. L. Deinum, een zoon van de vroegere exploitant van het Haarlemse Con certgebouw Ph. A. Deinum, heeft gisteren afscheid genomen van Nijmegen, waar hij de bekende „Vereniging" exploiteerde. De heer M. L. Deinum, die voor de heer Herman Deinum twee jaar directeur was van de Stadsschouwburg in Haarlem, gaat nu het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag leiden. ADVERTENTIE Doelstraat 39 Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken VERFAFBRANDAPPARATEN „ESSO" GAS IN FLESSEN Arnhemmer schreef aan de recherche: Een jongeman uit Arnhem heeft tijdens een vacantietocht in Zuid-Frankrijk op 18 Juli Piet Bruin ontmoet en terstond de Amsterdamse recherche daarvan per brief in kennis gesteld. De Arnhemmer, H. Roo sendaal, was op zoek naar de jeugdherberg in Le Ciotat bij Marseille. Vlak bij deze plaats reed hem een jongeman op een recefiets achterop, die hem in gebroken Frans de weg naar de jeugdherberg vroeg. Toen Roosendaal antwoordde dat hij daar ook heenging, reden zij samen verder. Weldra ontdekte de Arnhemmer, dat zijn metgezel een Nedei-lander was, zodat het gesprek verder in het Nederlands werd gevoerd. Bij de ingang van het kamp merkte Roosendaal op, dat hij geen kam- peerkaart had. Zijn metgezel zei, dat hij er twee had en bood één ervan de Arnhem mer aan. Deze zag, dat op deze kaart de naam Pieter Bruin stond. Pas later drong het tot hem door dat Pieter Bruin wel eens de jongeman kon zijn, die door de Am sterdamse politie wegens diefstal van f 113.000 werd gezocht. Toen hij door ver dere gesprekken zekerheid kreeg dat zijn metgezel inderdaad de gezochte was, heeft hij een uitvoerige brief aan de politie in Amsterdam gezonden over zijn ontmoeting. Dader sloeg de hand aan zichzelf Op de 55-jarige toonkunstenaar P. Zwa ger, een bekend koordirigent in Den Haag, is gisteravond in zijn woning aan de Den Helderstraat te Den Haag een moordaan slag gepleegd door een vroegere vriend van zijn zoon. De heer Z. was met zijn vrouw en zijn 16-jarige zoon naar de bioscoop geweest. Op weg naar huis werden zij gevolgd door de 31-jarige electricien J. B. uit Den Haag. Deze B. was lange tijd omgegaan met de 16-jarige zoon van de heer Z., een vriend schap waaraan de jongen op bevel van zijn vader een einde had gemaakt. Toen de fa milie Z. de woning in de Den Helderstraat binnenging, drong ook B. naar binnen. In de gang trok hij een revolver en loste vier schoten. Alleen de heer Z. werd getroffen. In zorgwekkende toestand is hij naar een ziekenhuis overgebracht. De dader is onmiddellijk na zijn daad ge vlucht. In een schuurtje aan de weg langs de spoorbaan bij Nootdorp in het Westland vonden hedenmorgen enkele arbeiders zijn stoffelijk overschot. Met een revolverschot had hij een einde aan zijn leven gemaakt. Derde man gearresteerd De politie te Rotterdam heeft de derde man gearresteerd, die betrokken was bij de overval in het café „Tarantella", waar bij de 44-jarige caféhouder G. G. Becude het leven liet. Hij is de 26-jarige schilder F. de J. die in zijn woning in het Noor delijk stadsdeel werd aangetroffen. Verder is nog aangehouden de 70-jarige opkoper G. W. K., die, in strijd met de wettelijke bepalingen, de revolver aan de mannen had verkocht. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. A. v. d. Werff—Boutellier, d.; J. M. Th. AldersBlom, d.; M, C. Smit Gribling, z. ONDERTROUWD: J. G. Schmidt en H. E. M. Jansen; F. Wesseldijk en M. Hardebol; H. Aartsen en W. A. Tromp: W. J. S. Knip- horst en C. C. C. de Vries; N. J. van Elsland en E. H. van Wees. GEHUWD: P. J. M. Mettrop en S. Wiardi Beekman; G, Th. Louter en H. C. Kroon; H. L. Schürholtz en E. H. M. Poelmann. „Zeepkisljes?Wat is dat?", vroeg Bunkie. „O, dat is reusachtig leuk!", zei Oepoetie. „Het zijn wagentjes, die je zelf maakt van 'n ouwe kist, met wieltjes en zo. En nou komt er een wedstrijd, wie het hardst kan rijden. Kijk, er is een baan gemaakt, die een helling heeft; de wagentjes komen naast elkaar op een streep te staan en dan worden ze losgelaten en rijden naar beneden. En wie hel eerst over de eindstreep gaat, heeft de wedstrijd gewonnen, snap je?" Ja, nu begreep Bunkie het. En hij vond het erg leuk. „En gaan wij nou ook zo'n karretje maken?", vroeg Rick. „Jawel. Oom Tripje zei, dat wij mogen meedoen, dus moeten we ook ieder een wa gentje maken". Dat was 'n leuk idee. Maar ja, hoe maak je zo'n ding? Oepoetie wist er wat op. „Weet je watwe gaan Plop vragen, of hij ons helpen wil. Die is toch altijd aan 't knutselen en hij is erg handig!" En zo gingen ze op 'n goede dag naar het huis van Juup en Plop ft Hedenmiddag omstreeks één uur reed een veertigmeter lange sleep van militaire vrachtauto's in de Grote Houtstraat. Even voorbij het Verwulft raakte de voorste auto met de bumper het handvat van een bakkerskar. Door de schok werd de kar opzij geslingerd, waardoor de bestuurder met een gedeelte van zijn wagen door een grote winkelruit van de firma B. J. van Liemt werd gedrukt. Met enkele snijwon- den aan hoofd en handen en een vernielde pantalon kwam de bakkersknecht er af. Hij kon zich op eigen gelegenheid huis waarts begeven. Voorgeschiedenis verre van verkwikkelijk De voorgestelde subsidie van dertigdui zend gulden aan de toneelgroep „Comedia", de vaste bespeelster van de Stadsschouw burg, lokte gisteren in de Haarlemse raad enige critische opmerkingen uit van de zijde van mevrouw Scheltema-Con- r a d i (VVD) en de heren Spek (AR) en Proper (CPN). De laatste nam de gelegenheid te baat tegen het repertoire van het gezelschap te fulmineren, dat volgens hem gebaseerd zou zijn op het „existentiële nihilisme", dat hij als een modegril beschouwde, daarbij blijkbaar doelende op algemeen aanvaarde en gewaardeerde stukken als „De eerbie dige lichtekooi". De eerste twee leden hadden meer be zwaren tegen het feit dat zij als het ware door het nieuwe voorstel overvallen waren, nadat men in April nog in een soort pa niekstemming tien mille had gevoteerd om een dreigende débacle te ontgaan. Men achtte in het bijzonder trouwens in de nieuwe begroting de salarissen aan de hoge kant, vooral als men vergelijkingen met de H.O.V. gaat maken waarvan de twee dirigenten samen nog niet eens zoveel ver dienen als een directeur van „Comedia". „Maar dat moet men ook niet doen", repliceerde wethouder Geluk, die van oor deel was dat de gage der toneelspelers een langere arbeidstijd dekt dan het salaris der musici. De voorgeschiedenis van het voorstel was verre van verkwikkelijk geweest door de traagheid waarmee rijk en toneelcoördina- tiebureau deze zaak hadden behandeld. Nog op het laatste moment wilden die in stanties Haarlem en Utrecht een ander ge zelschap opdringen, toen het speelplan voor de Stadsschouwburg al voor een goed deel vast stond. Slechts door het hardnekkige verzet van beide steden heeft men daarvan afgezien. De subsidieregeling blijft voor Haarlem en Utrecht gelijk, doch de totale subsidie is gedaald van 160.000 voor het vorige seizoen tot 120.000 voor het ko mende. Dit is een gevolg van de halvering van het gezelschap, zodat er minder in de provincie zal worden gespeeld, waardoor het rijk op de subsidie kan besparen. Hier staat tegenover een grotere invloed van de gemeente op de keuze der stukken. De tien mille die in April werd gevo teerd zijn niet uitbetaald, omdat deze alleen gegeven werden indien Utrecht een gelijk bedrag zou uittrekken. Utrecht heeft dat echter niet gedaan. Ook voor de komende subsidie heeft Haarlem zich losgemaakt van alle oude tekorten van de toneelgroep. De nieuwe subsidie geldt voor het speel seizoen en niet, zoals vroeger, voor een kalenderjaar. De raad ging vervolgens zonder hoofde lijke stemming met het voorstel accoord. Bij de ingekomen stukken voor de giste ren gehouden vergadering van de Haar lemse raad bevond zich het adres van de anti-saneerders onder de Haarlemse melk handelaren. dat wij onlangs hebben gepu bliceerd. Er was een sterke stroming in de raad die er bij het college van B. en W. op aandrong prae-advies over deze kwestie te geven, doch het college wilde daarvan niet weten. Het handhaafde zijn bij de be handeling van de begroting reeds verde digde opvatting, dat hét Bedrijfschap voor Zuivel hierin uitsluitend een taak aan B. en W. heeft opgedragen. Zou men de raad vooraf over de ge dragslijn van het college inlichten, dan zou de raad verlaagd worden tot eep ad vies-college, aldus burgemeester Cremers. Hij had er evenwel geen bezwaar tegen, dat de raad zich achteraf over het gevolg de beleid uitsprak en dat die mening dan aan het Bedrijfschap zou worden kenbaar gemaakt. De raad volstond er dus mee, het adres voor kennisgeving aan te nemen, al drukte in het bijzonder de heer Van Turnhout (KVP) het college op het hart toch vooral van de daarin gegeven sug gesties nauwkeurig kennis te nemen. Het geen werd toegezegd. Concert in Meer en Bos te Heemstede Vrijdagavond geeft het Heemsteeds Fan farecorps „Excelsior" in kapel „Irene" op de stichting „Meer en Bos" een concert. Medewerking wordt verleend door het on langs opgerichte Heemsteeds Christelijk gemengd Koor, onder leiding van de heer J. Nibbering. Vierhonderd arbeiders legden het werk neer Vanmorgen is op het werk van de firma Boele van Van Eesteren uit Den Haag onder ongeveer 400 arbeiders een staking uitgebroken. Deze onderneming" werkt aan de nieuwbouw van de N.V. Breedband op het Hoogovenbedrijf in IJmuiden. Volgens de arbeiders is de staking veroor zaakt door het feit, dat de directie wille keurig een aantal arbeiders heeft ontslagen en daarna een aantal anderen in dienst heeft genomen. Vanmorgen is er in het Veilinggebouw Kennemerland een vergadering door de stakende arbeiders belegd. Volgens de directie waren de ontslagen arbeiders overcompleet, zodat het werk dreigde te stagneren. Wij vernemen nader, dat de ontslag aanvraag voor 80 arbeiders bij het IJmui- dense bijkantoor van het Gewestelijk Ar beidsbureau nog in behandeling is. 's-GRAVENHAGE, 30 Augustus. De heer W. F. van de Woestijne, administrateur van de onderneming „Gunning Susuruh", die bij de massa-arrestaties in West-Java van Vrijdag in hechtenis was genomen is, naar wij vernemen, reeds binnen 24 uur vrijgelaten. De arrestatie bleek op een misverstand te berusten. Thans bevindt zich van de Vrijdag gearresteerde Neder landers alleen nog de heer Koops in hech tenis. ADVERTENTIE Hoe heerlijk de vacantie ook was, toch slaakt menige moeder even een zucht van verlichting als die kleine (en grote!) drukte makers weer naar school zijn. Nu kan moeder eens rustig op de vacantie- tijd terugzien. Wat was het prettig logeren bij Mien en Henk! Een prima huisvrouw ook, die Mien, Wat schonk zij 's morgens een heerlijke kop koffie en 's avonds een geurig kopje thee! Moeder had direct het merk gevraagd en de naam in haar oor geknoopt: Niemeijer's koffie en thee, die zou zij voort aan ook kopen! En dan natuurlijk ook de waardepunten sparen -voor dat prachtige „Safira"-tafel- bestek. Mien had het haar met trots laten zien. Direct maar even een briefkaart aan Niemeijer, Groningen schrijven om de ge- illustreerde cadeaulijst Arnedijk, 28 v. Antwerpen. Amsteldiep. 28 v. Baltimore n. Nederland. Algenib, pass. 29 Finisterre. Arnedijk, pass. 29 Vlissingen v. Antwerpen. Aagtedijk, pass. 28 Sombrero. Agamemnon, 28 250 m. Z. ten O. Sombrero. Amstelvaart, 20 420 m. N.NO. Bermudas. Averdijk, 28 575 m. W. Finisterre. Almkerk, 28 90 m. W. Okinawa n. Kobe. Antonia, 24 v. Port Swettenham n. Pladju. Arkeldijk, 28 480 m. O. ten Z. Cape Race. Abbekerk, 28 180 m. ZW.t.Z. Mogdishu n. Suez. Alioth, 28 700 m. Z.ZW. Las Palmas. Alkaid, pass. 28 Dungeness. Aludra, 28 770 m. W. Scilly's. Amstelpark, 28 70 m. Z. ten W. Scilly's. Arendskerk, 28 v. Bremen n. Antwerpen. Alwaki, 28 v. Buenos Aires n. jparangua. Alblasserdijk, 29 van Rotterdam naar Bremen. Aldabi. 29 v. Rio de Janeiro naar Bahia. Almdijk, 30 te Rotterdam van Antwerpen. Annenkerk, 29 van Rotterdam naar Sydney. Aagtekerk, 28 te 'Singapore. Aalsdijk, 29 te New Orleans. Almkerk, 30 van Rotterdam te Kobe. Andijk, 27 te Vera Cruz. Arundo, 29 v. Newport News te Norfolk. Bengkalis, pass. 28 Gibraltar. Beverwijk, 28 v. Sagunto te Rotterdam. Barendrecht, 27 in Sulu Zee. Breda, 28 rede Chicama. Baarn, 28 180 m. W.ten Z. Oporto n. Paramaribo Bantam, 28 700 m. Z. ten W. Djeddah. Bonaire, 28 550 m. ZW. Lizard n. Plymouth. Britsum, 28 275 m. NO. Flores. Bali. 29 van Makassar naar Sorong. Billiton, 29 v. Belawan naar Colombo. Bloemfontein. 29 van Lorenzo Marques. Celebes, 28 van Napels naar Port Said. Cronenburgh, 28 van Rotterdam naar Bilbao. Cistula (t), 28 v. Curasao n. Abidjan. Callisto, 28 360 m. N. ten W. Bermudas. Castor. 28 v. Mobile n. Galveston. Ceram, 28 bij Oporto n. Antwerpen. Chama, 28 600 m. NO. Antigua. Coryda, 28 275 m. NW. Flores. Cleodora, 29 van Port Said. Drente, 25 te Singapore. Delfland, 27 te Rio de Janeiro. Delft, 28 200 m. N. ten O. Flores n. Antwerpen, Eendracht, pass. 29 Kp. Matapan. Ena, pass. 28 Mona eil. Erinna, 28 200 m. W. ten N. Manilla baai. Edam. 28 120 m. Z. Sable eil. Esso Den Haag, 28 1200 m. ZW. ten W. Flores. Enggano, 30 van Perzische Golf te Rotterdam. Eemdijk, pass. 29 Scilly's naar Londetv Farmsum, 29 17 u. voor IJmuiden verw. van Norfolk. Gaasterland, 29 Victoria verwacht. Gadila, 28 van Tj. Uban naar Nieuw Zeeland. Groote Beer, pass. 29 Curagao naar Balboa. Haulerwijk, 28 v. Rotterdam n. Hamptonroads. Hydra, 28 v. Curagao n. Laguaira. Heemskerk, 28 300 m. W. ten N. Kangeroe eil. Hersilia, 29 Barranquilla verwacht. Hestia, 29 van Amsterdam te Bremen. Ittersum, 28 530 m. NW. Flores Indrapoera, 29 v. Rotterdam naar Tj. Priok. Japara (KRL), 28 v. Belawan n. Tj. Priok. Jagersfontein, 28 te Durban. Java, 28 200 m. W. ten N. Pulubras n. Singapore. Jupiter, 28 te Haia. Klipfontein, 28 v. Antwerpen te Amsterdam. Kota Baroe, 4 Sept. 13 ur. v. Tandjong Priok te Rotterdam verwacht. Kota Gede, 28 8 u. v. R'dam via Antw. n. Londen Loenerkerk, 28 v. Bombay naar Colombo. Langlee Scot, pass. 26 Gibraltar. Leopoldskerk, 28 v. Rotterdam n. Perz. Golf. Langlee Scot, 28 te Marseille. Lombok, 28 700 m. NW. Honolulu n. Manilla. BINNENLAND De architect Foeke Kuipers te Huizen is vandaag 80 jaar geworden. Hij is de ont werper van het A.M.V.J.-gebouw te Amster dam en van het Oostelijk zwembad te Rot terdam. Met zijn broer Roelof Kuipers heeft hij het Nederlandse Veem te Amsterdam, het gebouw Industria op de Dam, hotel De Roode Leeuw te Amsterdam en het voormalige hotel Groot-Badhuis te Zandvoort gebouwd, Uit naam van Hjn- en bodediensten en bestelhuizen in de hoofdstad is de Amster damse verkeerspolitie een schilderij aange boden van het drukste en moeilijkste ver keersknooppunt in de hoofdstad: het Munt. plein. Dit was een ietwat verlaat geschenk ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Amsterdamse Verkeerspolitie. Het doek is vervaardigd door de Blaricumse schilder C. E. Schlüter. In een magazijn in de Haagse binnen stad zijn een jongen en een meisje van elf jaar betrapt toen zij bezig waren met zak kenrollen. Zij bekenden dat zij de laatste dagen zes portemonnaies hadden gerold. Voor het geld hadden zij snoepgoed gekocht. Een Engelsman, die met vacantie in ons land verblijft en die van de instorting van de toren van Jorwerd hoorde, heeft de archi tect, ir. J. J. M. Vegter te Leeuwarden, een bijdrage voor de herbouw van de toren ter hand gesteld. HAARLEM EN OMGEVING Op 9 September zal het vijfenvijftig jaar geleden zijn, dat het echtpaar P. Vis- been-Groeneweg, wonende Klarenbeekst.raat 58 rd, in de echt werd verbonden. De brui degom werkte vroeger op boerderijen in de Haarlemmermeer en de laatste vijftien jaar woont hij in Haarlem. Woensdag omstreeks het middaguur bekeek de dertianjarige Haarlemmer C. B. de reclames in de hall van het Rembrandt- theater. Toen hij zich weer wilde verwijde ren, was hij in de veronderstelling dat de deuren openstonden, hetgeen echter niet het geval was. Hij liep tegen de glazen deur aan, waardoor de grote spiegelruit brak. Met een snijwond aan zijn linkerknie moest hij naar het Sint Joannes de Deo-ziekenhuis worden gebracht waar de wond gehecht werd. 2) En nuOok Clare heeft hem niet kunnen helpen, zélfs Clare niet. Wat had hij dan verwacht? Wat had hij overigens van die hele hij zoekt naar het juiste woord „bedevaart", denkt hij schamper, wat had hij van die hele sentimentele bedevaart verwacht? Toen hij Willem, de chauffeur, een paar straten verderop in de auto achterliet en zelf te voet de buurt van zijn kinderjaren doorkruiste. Hij heeft stilgestaan voor het huis, waar de fietsenstalling geweest is en heeft toe gezien hoe de kinderen speelden op de stoep van het kazernegebouw, waarin Edith woonde. „Ditje" noemden ze haar. Precies als de vele, armoedige kinderen, die hij er nu trof, heeft hij ook gespeeld, vroeger, met Ditje. Gekliederd met modder in ge deukte emmertjes, op blote voeten gelopen in het smerige, kabbelende water van de goot, die altijd overliep als het stortregen de, treintje gespeeld met de houten stoof van Ediths tante. Tot slot sloegen ze elkaar dan met de emmertjes, of gooiden elkaar in de goot of vochten om de houten stoof, want met Edith eindigde alles, in ruzie. Zelfs wanneer ze, voor 't oog vredig, hun fantasie de vrije loop lieten en hun geliefde onderwerp: de Grote, Wijde Wereld, te berde hadden gebracht, verschilden ze zon der uitzondering van mening. Daar Steven drie jaar ouder was dan Edith was zijn parate kennis haar altijd de sprong van drie jaarv ooruit. Als hij op school de kaart van Europa al had bestudeerd en opschepte met interessante woorden als „Balkan" en „Poolzee", zwierven Edith's verst verwij derde idealen nog in de afgelegen uithoe ken van Twente rond. En in plaats dat ze Stevens meer ervaren oordeel en hogere wijsheid benutte, hield ze hardnekkig vast aan haar eigen kinderachtige begrippen van tijd en afstand. Dat was een van Edith's aller-akeligste eigenschappen: haar kop pigheid. En ze had véle slechte eigenschap pen. Ze was hondsbrutaal en onverschillig, beroemd en berucht in de hele buurt. In de ogen van de straatjeugd was ze niet be paald oneerlijk, wat niet wegnam dat ze roofde en stal en kaapte wat los en vast was. Soms uit branie, soms uit werkelijke honger, soms uit pure baldadigheid tegen over een wereld, die ze niet éan kon. Op een dag liep ze weg. Dat was niets bizonders. Ze had het al zo vaak tegen Steven gezegd: „Op een dag loop ik weg." „Puh", had hij gejouwd „durf je niet." Maar nu was het dan toch gebeurd en de tante van Edith was de fietsenstalling bin nengestapt en had medegedeeld, dat Ditje maar liefst sinds de vorige avond verdwe nen was. „Voor galg en rad," had ze steeds gezegd, „voor galg en rad." Een dag en twee nachten bleef Edith weg. De daarop volgende morgen zat ze als vanouds op de stoeprand. „Waar was je heen?", informeerde Ste ven, om met jeugdig sarcasme te veronder stellen: „Naar Twente zeker, naar de hun nebedden zeker. Nou?" Ze gaf geen antwoord, haar kleine bruine handen plukten aan de rafelige zoom van haar jurk. Aan de eigenaardige manier waarop ze haar neus ophaalde merkte hij, dat ze huilde. „Hebben ze je geslagen?", vroeg hij vol belangstelling. Want het feit, dat Edith vaak in aanraking kwam met haar tante's harde handen, was algemeen bekend, hoe wel ze er, ook tegenover Steven als harts vriend, nooit over repte. „Nou, waarom zit je te grienen?", drong hij aan, „hebben ze je geslagen omdat je weggelopen bent?" „Nee", zei Ditje en hief een zielig, zwart - gestreept gezichtje omhoog. „Niet omdat ik wegliep, omdat ik terug kwam." Ze zei het zo stil, zo in-verdrietig. Het gaf hem een schok. Slaag omdat je terugkwam. Hij ging naast haar zitten cp de stoep. „Stil maar," zei hij steeds, „stil maar." Hetgeen niet nodig was, want Edith's spo radische huilbuien duurden nooit lang. Ze sniffelde nog wat na en zei toen met een laatste mouwveeg langs haar neus: „Later lopea we samen weg." Laertes, pass. 28 Algiers. Leerdam, 28 540 m. O. ten Z. Cape Race. Lemsterkerk, 28 nog te Bandarshapur. Lieve Vrouwekerk, 28 130 m. Z. ten O. Djeddah. Loosdrecht. 28 nog te Chittagong. Lawak, 29 v. Menaelahmadi naar Muscat. Limburg, pass. 29 23 u. Fernando Noronha. Lindekerk, pass. 30 Aden naar Bahrein. Loppersum, 31 voor IJmuiden verw. v. Bona. Laurenskerk, pass. 30 Gibraltar. Maasland, pass. 28 Fernando Noronha. Meliskerk, 28 v. Port Said n. Genua. Meerkerk, 27 te Mombasa. Manoeran, 28 650 m. ZW. ten Z. Cocos eil. Maas, 28 150 m. O. ten Z. Cape Hatteras. Mentor, 29 te Latakia. Merwede, 29 v. R'dam te New Orleans verw. Malea, 28 200 m. N. Celebes. Markelo, 28 380 m. Z.ZW. Gara. Marken, 30 Newport News verwacht. Mentor, 28 v. Famagusta n. La Takia. Minjak, 28 v. Pemangkat n. Tj. Priok. Mitra, 28 30 m. ZW, Kp. Matapan. Modjokerto, 29 Soerabaja verwacht. Metula, 29 van Gibraltar. Noordam, 28 300 m. Z.ZO. Cape Race. Nieuw Holland, 28 300 m. ZO. Torrestraat. Nieuw Amsterdam, 28 900 m. O.NO. Cape Race. Oranje, pass. 28 Kaap Bon, Oranje Fontein, 28 v. Southampton n. Antw. Oranjestad, 28 v. Kingston te Amsterdam. Orestes, 1 Sept. Mobile verwacht. Omala, 28 in Golf van Oman. Ovula, 28 ter hoogte Massawa. Polydorus, pass. 28 Malta. Poseidon, pass. 28 Santiago n. Cuba. Prins Willem III 29 te Rotterdam v. Chicago. Phrontis, 27 te Liverpool. Prins Philips Willem 28 230 m. W. ten Z. Scilly's Pygmalion, 28 200 m. N. ten W. Crooked eil. Perna, pass. 28 Gibraltar. Plato, pass. 29 Corvo eil. Poseidon, pass. 29 Providencial. Prins Willem IV, 27 te Toronto. Prins Willem v. Oranje, 26 te Montreal. Prins Maurits, 1 Sept. Antwerpen verwacht. Rijnland, 28 te Buenos Aires v. Rosario. Rossum, 22 v. Kotka te Hamina. Ruys, pass. 28 Cp. del Gada n. Lorenzo Marques. Raki, 29 v. Port Swettenham naar Singapore. Roebiah, 29 te Port Said. Roepat, pass. 29 Maladiven naar Port Soedan. Sumatra. 28 v. Cebu naar Balikpapan. Straat Makasar, 29 te Rotterdam v. Bremen. Stad Arnhem, 29 v. Amsterdam n. Casablanca. Stad Vlaardingen, 29 v. Emden te Narvik verw Stanvac Talang Akar, 27 v. Port Swettenham naar Palembang. Salland, 28 420 m. N.NO. Abrolhos. Sarangan, 28 rede Port Swettenham. Saroena, 28 van Miri naar Singapore. Siaoe, 29 v. Palembang te Soerabaja verw. Siberoet, 28 v. Melaboh n. Eleholeh. Sliedrecht, 28 1140 m. ZW. Flores. Sommelsdijk, 29 te New Orleans. Schie, 28 v. Paramaribo naar Amsterdam. Salatiga, 26 te Los Angeles. Samarinda, pass. 29 13 u. Pantellaria. Stad Dordrecht, 30 te Amsterdam v. Sfax. Stad Haarlem, 30 Sas van Gent verwacht. Stad Leiden, verm. 31 v. Rotterdam n. Hampton roads. Tosari, 28 van Padang naar Belawan. Tamo, 29 te Rotterdam v. Philadelphia. Teiresias, 28 v. Port Said. Teucer, 25 te Singapore. Tjimenteng, 27 te East London. Themisto, 29 v. Philadelphia te Rotterdam. Triton, 28 200 m. N. ten O. Curagao. Tiberius, 29 St. Marc. verw. Tjibodas, 25 te Yokohama. Trajanus, verm. 29 v. Kingston n. Mobile. Tabinta, 28 560 m. NW. ten N. Diego Garcia. Tankhaven II 29 te Sungeigerong verwacht. Tarakan, 29 v. Ouessant naar Liverpool. Tjikampek, 29 v. Lorenzo Marques naar Beira. Tawali, 29 v. New Orleans naar New York. Tegelberg, 25 v. Rio de Janeiro n. Japan. Tomini, pass. 28 23 u. Guardafuf. Trompenberg, 29 v. Brownsville te Houston. Utrecht, 28 60 m. Z. ten W. Natuna eil n. Cebu. Volendam, 30 v. Montreal te Rotterdam. Veendam, 28 te Rotterdam v. New York. Willemstad, 28 v. Maracaibo naar Port Limon. Waiwerang, 28 200 m. NW. Cambodia Point. Waterland, pass. 28 Ouessant n. St. Vincent. Westerdam, 28 600 m. W. ten Z. Scilly's. Winsum, 28 bij Algiers. Waal, 28 400 m. NW. ten W. Curagao. Woensdrecht, 28 op Elbe. Willem Ruys, pass. 30 4 u. Kp. Guardafui. IJsel, pass. 28 Jamaica. Zeeland, Zeeland (SSM), pass. 28 Ouessant. Zeeland (KRL), 28 nog te Ternate. Zuiderkruis, 29 360 m. NO. Fayal n. Willemstad. Zonnewijk, 29 v. New Orleans n. Nederland. „Puh", deed hij smalend. Hij kon zich wel wat beters voorstellen dan uitgerekend met een nietsnut als Edith door de Grote Wijde Wereld te zwerven. Puh, zeker net als Hans en Grietje, nee dank je wel." Zo was het eind geweest van Edith's uitbreekpogingen, in de kiem ge smoord, zoals dat heet. In de jaren, die volgden, zat ze trouw iedere dag op de stoep te wachten tot hij kwam. Hij kan zich dat huis eenvoudig niet voorstellen zonder die haveloze, kleine gestalte op de stoep. Ja, dat huis. Er leefden vele mensen in die kazernewoning. Feitelijk wist je nooit precies hoeveel gezinnen er eigenlijk huis den. Je rekende met één-hoog-vóór en één- hoog-achter. En zo verder. Tot aan het dak gevuld met mensen. Beneden was de fiet senstalling met de kleine woning erachter en de werkplaats uitgebouwd en uitge bouwd en wéér uitgebouwd tot de kleine, zonloze binnenplaats één architectonisch raadsel van golfplaten en regenpijpen en afdaken was geworden. Er was in dat huis een steile houten trap met uitgeholde treden, waarop je altijd iemand tegenkwam. Altijd klotsten kinde ren naar beneden of naar boven en als je een van de buurvrouwen, slingerend met een boodschappentas, op de trap /ontmoet te, moest je je plat tegen de muur met het vette touw drukken, of op een van de don kere portalen wachten tot de trap weer vrij was om stormenderhand te nemen. Zo brutaal als Ditje buiten was, zo schuw was ze op die trap. Ze nam altijd de uiterste buitenkant, daar waar het gladde touw hing, en glipte haast geluidloos naar boven en beneden- Om een of andere reden fluis terde ze er ook altijd. Op een avond loodste ze Steven, die strikt genomen op die trap niets te maken had, daar de fietsenstalling in 't sous-terrain was, mee naar boven „om haar kat te zien", zoals ze fluisterend mede deelde. „Waar heb je die dan?", fluisterde hij onwillekeurig terug. „Boven op m'n kamertje". Afgezien nog van de kat, wou hij dat „kamertje" wel eens zien. Het klonk nogal mondain om een eigen kamer te bezitten. Het bleek een met latten afgetimmerd ge deelte van de rommelzolder te zijn. Een klein tochtig hokje met een valluik, dat toegang gaf tot de dakgoot. Er stond een van krattenhout getimmerde vrij grote kist, hetgeen haar bed was. En onder dat „bed", vijandig blazend in de uiterste hoek, lag de poes. Het was een armzalige, spichtige, vaalgrijs gestreepte kat. Steven's oordeel was weinigvleiend Eerlijk gezegd voelde hij zich nogal bekocht. En door de kat én door het kamertje, van beide had hij zich méér voorgesteld. Bovendien zag hij niet in welk genoegen er viel te beleven aan een in 't geheim gehouden kat. Integendeel, zo'n beest ging miauwen en moest uitgelaten worden. „Dat doe ik aan een louw in de dakgoot." „En hij moet eten hebben ook. En melk." „Dat gap ik beneden uit de keuken." „Je mag niet stelen." Zo nu en dan voelde hij zich geroepen haar enige elementaire begrippen van fatsoen bij te brengen. „Ja! Als je genoeg hebt voor jezelf!", viel ze heftig uit. „En dit doe ik niet eens voor mezelf, dit doe ik voor de kat." Tegenover deze scheve theorie had Ste ven geen onmiddellijk overtuigend argu ment. „En wèt voor een kat!", hoonde hij dus maar. „Hoe kom je er feitelijk aan?" Waarop Edith een afgezaagd zielig ver haal deed, een fragment uit het treurige bestaan van een zwervende kat. En hij hoort bij niemand," eindigde ze, „nu wil ik, dat hij bij mij hoort. Dat kun je niet begrijpen, jij hebt je vader en je moeder. Toen Steven daar over nadacht, moest hij haar gelijk geven. Nader beschouwd was het ook wel erg treurig om bij nie mand te behoren. „Stel je maar voor", troostte hij onhan dig, „stel je dan maar voor, dat je een heel klein beetje bij mij hoort. Als je tenminste niet iemand anders weet, begrijp je.'...", voegde hij er vlug aan toe, want feitelijk had hij alweer spijt van zijn voorstel, ver moedend dat ze daar direct een hinderlijk en onbeperkt profijt van zou trekken. Met zoiets moest je bij Edith altijd voorzichtig zijn. Maar ze zei nuchter: „Ik heb er wel niet veel aan, maar het is toch wel een prettige gedachte een beetje bij jou te ho ren." Zoiets zette je dan meteen weer in een hoek, daar had ze zo'n handje van. (Wordt vervolgd)j,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6