H. O. V. Uitgebreid onderzoek naar mogelijkheden voor een vierde huishoudschool MORGEN Kleuterschool in Haarlem Z.-W. onmogelijk door précaire kaspositie De Heemsteedse Gemeente-bedrijven maakten in 1950 twee ton winst Haarlemse Gemeenteraad Rondje golf onder gewapend geleide RIJWIELEN GLAZEMAKER Uitbreidingsplan „Station Bloemendaal" goedgekeurd CONCERT Nog eens: „Kunst Zij Ons Doel" Huisje bij Gravestenenbrug weer gesneuveld Arti et Religione" speelt op de Grote Markt Jongen in de vaart geduwd OOK VOOR THERMOMETERS Agent had moeite mét beschonken fietser Het venten met bloemen en fruit Storingen doordat bestelde onderdelen der apparatuur vertraagd zijn Voor de verpleging van 2500 kinderen Uitreiking E.H.B.O.- diploma's Aangiften van diefstallen J. H. Varekamp 70 jaar Burgerlijke stand van Haarlem PONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE ^URLEMSCHE COURANT 5 pe Haarlemse raad heeft gisteren in een vijf uur durende vergadering besloten B. en W. uit te nodigen tot een breed opgezet en objectief onderzoek naar de mogelijkheden en noodzakelijkheden van een vierde huishoudschool in de gemeente, naar de gebouwen jie eventueel daartoe zouden kunnen dienen en naar de richting waartoe de school zou moeten behoren. Dit positieve resultaat was te danken aan een motie van vertegen woordigers van alle fracties behalve de C.P.N. naar aanleiding van het afwijzende prae-advics op het verzoek van de Protestants-Christelijke vereniging voor Nijver heidsonderwijs om medewerking tot het stichten van een tweede school in Haarlem- Zuid. Met die afwijzing door B. en W. gingen ook alle fracties accoord, zij het dan dat wethoudér Geluk de toelichting van het College schielijk van een paar ongelukkig- voorbarige zinsneden ontdeed, die vooruitliepen op de toekomstige geestelijke rech- iin? van een huishoudschool in Noord. jVat dat laatste betreft verliep het debat heel wat minder onvruchtbaar dan bij de herhaalde discussies over de tweede (R.K.) ambachtsschool. Mevrouw Scheltema Conradi (V.V.D.), mejuffrouw Bolsius (K.V.P-) en de heren Wensing (C.H.U.) en Voogd (Arb.) vonden elkaar op het door de leidster van de liberale fractie opgeroepen toekomstbeeld: een huishoudschool van een geheel nieuw type, waarvan de kostbare outillage zou worden dienstbaar gemaakt aan onderwijsinstellingen van verschillen de geestelijke en maatschappelijke struc tuur. De heer Voogd zette nogmaals uiteen, dat voor de Partij van de Arbeid de over tuiging der ouders, met een redelijk oog voor de bestaande verhoudingen, de grond- g dient te vormen voor het stichten van scholen. Maar dan moet ook juist bij het Nijverheidsonderwijs vaststaan, dat van een school, zoals door de Vereniging voor Protestants-Christelijk Nijverheidsonder wijs wordt gewenst, dat zij noodzakelijk is - ook in die zin, dat zij een waarlijk bij zonder karakter behoudt en dat is hier Diet het geval. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) meende evenwel in tegenstelling tot de heer Voogd dat de overheid zich niet mag in laten met het „waarom" van een bepaalde schoolkeuze door de ouders. Volgens haar deed het er niet toe of die geschiedde om dat de juffrouw zo aardig, het gebouw zo fraai of de plaats zo voordelig is, een stand punt dat later door de heer W e n s i n g werd gedeeld. („Dan kan het voorkomen, dat er op een Katholieke school geen enkel Katholiek kind zit", antwoordde de heer Voogd later). Zij deelde de mening van het College, dat „Eindenhout" als plaats voor een tweede Christelijke school niet gerecht vaardigd is, terwijl bovendien het gebouw aan de Tetterodestraat nog uitgebreid kan worden. Men kan dan nog enige jaren aan zien hoe de stad zich ontwikkelt en waar en welke nijverheidsschool er moet komen. Ook de Protestants-Christelijke fracties gingen bij monde van de heer Wensing met een afwijzende verklaring van déze school accoord, voornamelijk ook om de ge kozen plaats. Doch deze spreker wees er op, dat het eigenlijk om twee aanvragen gaat, want de uitbreiding van de bestaande school moet afzonderlijk bekeken worden en hoopte wft, dat B. en W. het beschik baar stellen van een terrein daartoe zouden toezeggen. Vervolgens kwam de heer Wensing met de in de aanhef vermelde motie. De heer Spek (A.R.) distancieerde zich evenals de vorige spreker geheel van de toelichting van B. en W., die hem ook in het gehandhaafde gedeelte niet beviel. Hij kon zijn stem alleen aan het voorstel geven als B. en W. de volgens hem uit de cijfers blijkende groeikracht van de Christelijke school wilden honoreren door toestemming te geven tot de uitbreiding van het be staande gebouw. De heer Van der Giessen (Arb.) had onderzocht hoe het kwam dat er zo'n groot verschil bestond tussen de cijfers van het schoolbestuur en die van B. en W. Dat kwam omdat men aanvankelijk het plan had in Noord te bouwen, dat verscheidene instanties hadden gezegd: „Dat kan niet" en toen was men hals over kop naar Ein denhout gegaan uiteraard klopte het reeds verzamelde cijfermateriaal niet meer. Hij stipuleerde bovendien nog, dat het „neutrale" onderwijs tegenwoordig zeker niet zonder bepaalde geestelijke kenmerken was. Wethouder Geluk kon na die uitvoerige toelichtingen betrekkelijk kort zijn. Hij meende evenwel te moeten handhaven, dat ook de motieven der ouders voor een be paalde schoolkeuze in het geding moeten worden gebracht, wil men tot een juiste beoordeling van de huidige of toekomstige noodzaak van een school komen. Het be stuur heeft trouwens indertijd toegegeven geen tweede school nodig te hebben, wel uitbreiding van de bestaande. Men kwam toen tot een oplossing voor bijbouw van enkele lokalen en een gymnastieklokaal, doch dit ging door technische bezwaren niet door. Toen pas kwam het bestuur met twee aanvragen: een voor uitbreiding van de bestaande en een voor een nieuwe school. B. en W. hebben zij het met een bloe dend hart, omdat hierdoor de enige plaats in het Kleverpark voor een openbare kleu terschool verloren gaat thans toestem- ming gegeven tot uitbreiding van de school aan de Tetterodestraat op een ingebouwd terrein. Isolement De controversen tussen Haarlem en Bloe mendaal over de verbinding tussen Orion- ADVERTENTIE „Zonder werken niets" De Volkstuindersvereniging „Zonder Wer den Niets" houdt a.s. Zaterdagmiddag en bondag een tentoonstelling van bloemen en poenten, die door de volkstuinders zijn ge kweekt. De tentoonstelling vindt plaats in het clubgebouw aan de Slaperdijk en is kosteloos toegankelijk. weg en Donkerelaan hadden bij de heer G o e d e e en de zijnen enkele vragen doen rijzen. Hebben B. en W. van Bloemendaal laten blijken dat zij wel een andere oplos sing mogelijk achten of dat zij helemaal geen verbinding wensen. Deze opmerkin gen genoten de bijval van de heer Van Vel sen (K.V.P.die het college ook lof toezwaaide voor de gebruikte argumenta tie. De heer Proper (C.P.N.) signaleerde bij het gemeentebestuur van Bloemendaal „een tendenz tot een kunstmatig isolement ten gerieve van de reincultuur douariè- res." (hilariteit). Wethouder Angenent toonde zich verheugd over de instemming van de raad met het uitbreidingsplan „Station Bloemen daal en omgeving". Er zijn conferenties ge weest met B. en W. van Bloemendaal, waarvan de wethouder als indruk had ge kregen, dat Bloemendaal zijn functie als woonoord voor beter gesitueerden beter aanvoelde dan die als recreatiegebied voor Haarlem. Bloemendaal heeft twee oplossingen aan de hand gedaan: een voetpad tussen Orion- en Kennemerweg en een opvangen van al het overige verkeer door de Kleverlaan hetgeen door B. en W. van Haarlem niet aanvaardbaar wordt geacht. De heer G o e d e e stelde daarop, dat Haarlem zeker niet aan de kostbare ver lenging van de Orionweg moet beginnen zolang nog geen zekerheid bestaat over de aansluiting op Bloemendaals gebied. Met de hakken over de sloot De voorgestelde aankoop van een huis in het Kleverpark voor de nieuwe ge meente-ontvanger ontmoette bezwaren bij de heren Van Velsen (KVP), Goe- d e e (Arb.), Proper (CPN), Stoffels (VVD) en Spek (AR). Zij geloofden niet, dat er ten aanzien van deze functionaris een andere gedragslijn moest worden ge volgd dan tegenover ander gemeenteper- soneel dat in huisvestingsmoeilijkheden verkeert. Bovendien vonden zij het aan te kopen huis rijkelijk duur: zeventien mille in plaats van de elf die het waard is. Daarentegen was de heer B 1 o k d ij k (Arb.) van mening, dat hier geen sprake is van een precedent, dat de gemeente moreel verplicht is de nieuwe ontvanger aan een huis te helpen en dat de reële marktwaarde van het huis niet buiten sporig hoog is. Ook de heer De Land meter (CHU) stond niet onsympathiek tegenover het voorstel en de heer Men- sink (Arb.) wees de tegenstanders op de nare consequenties van een afwijzing. Volgens wethouder H a p p ging het hier om een bijzonder geval, want op grond van de wet behoort de ontvanger in zijn gemeente te wonen. De voor de hand lig gende mogelijkheid van woningruil is uit gesloten, waarna B. en W. de heer Thijssen een positiever toezegging hebben gedaan dan gebruikelijk is. Vordering is in dit ge val een moeilijk bruikbare procedure, zo dat tenslotte besloten werd een huis te kopen. De wethouder ontkende dat een „zwarte prijs" betaald moet worden. Weliswaar deed de heer Happé de tegen standers in zijn eigen fractie en bij de C.H.U. en A.R. zwichten, maar V.V.D., C.P.N. en K.V.P. bleven tegen op de heer Van der Veldt na, wiens stem het dus was die de doorslag gaf, want de heer Thijssen zal bij de gratie van één stem meerderheid zijn woning krijgen. Diversen De heer Goedee (Arb.) betreurde het nog steeds, dat de raad in 1949 niet naar een exploitatie-kosten van de Stichting voor bejaarden („Delftweide") had ge vraagd, Dat de cijfers nu zo tegenvielen was voor hem slechts gedeeltelijk aan de stijging der bouw_ en inventariskosten te wijten. Had'men de indertijd gegeven sug gesties voor een rendabele exploitatie ge volgd, dan was het nu niet nodig geweest een jaarlijkse bijdrage van vier mille voor de huisvesting van mindere draagkrach- tigen te geven. Desondanks aanvaardde hij deze consequentie blijmoedig met het oog op het goede doel. Het groeiende exploitatie-tekort, zowel van de woningbouwverenigingen „Ons Huis" en „Huis ter Cleeff' vond mevrouw Schel te ma Conradi verontrustend wethouder Angenent antwoordde, dat de huurstop en de stijgende onderhouds kosten in deze gevallen nadelig werken. Bovendien gaat het hier om middenstands- woningen, die het voor d:e oorlog niet beat deden, zodat veel extra voorzieningen en la-ge huren toen hand in hand gingen en de exploitatie weinig rendabel maakten. Het college onderzoekt in hoeverre deze nadelige factoren thans gecorrigeerd kun nen worden. De overige voorstellen werden alle zon der discussie en zonder stemming aanvaard. Over de aansluiting van jonge kunstenaars Enige dagen geleden gaven wij verslag van een onderhoud dat wij hadden met de heer Huib de Ru, de nieuwe voorzitter van „Kunst Zij Ons Doel", over de reorga nisatie van dit Haarlemse schilderscollege. Daarin kwam tot uiting dat „K.Z.O.D." er ernstig naar streeft niet alleen tegenover het publiek maar ook tegenover de autori teiten representatief te zijn voor de be roepskunstenaars. De hoop werd daarbij uitgesproken dat verschillende jonge kunstenaars die zich tot heden afzijdig hielden, zich thans ook zullen aansluiten. Een jonge kunstenaar schrijft ons nu: „Het in „K.Z.O.D." brengen van jonge en dus veelal moderne kunstenaars zal onmogelijk blijven zonder een minder bekrompen en eenzijdige samenstelling van de ballotage-commissie en het schep pen van faciliteiten voor de jongeren wat betreft het lidmaatschap. Velen zijn niet in staat de tamelijk hoge contributie op te brengen. Vooral wanneer zij nog geen be kendheid hebben en over geen protectie beschikken. En laat vooral de ballotage commissie zich hoeden voor te ambitieuze beoordeling van het werk dat zij wellicht niet kan begrijpen". De heer De Ru antwoordde hierop dat de contributie 15 per jaar is. Feitelijk is die te laag, maar er wordt tegen verhoging opgezien omdat het voor velen (ook som mige ouderen) een bezwaar zou zijn als zij meer moeten betalen. Voor die 15 is men ook nog lid der Federatie. Wat de jury betreft, die het werk van mensen die zich aanmelden voor lid moet beoordelen, kan medegedeeld worden dat zij in de laatste tijd slechts in één geval een jongere geweigerd heeft, maar die af wijzing was gegrond, want uit alles bleek dat die jonge man nog niet in aanmerking kon komen voor toelating. De jury bestaat wel is waar uit vakge noten die niet jong meer zijn, maar dat wil geenszins zeggen, dat zij minder wel willend staat tegenover de jeugd. Deleden- vergadering kiest de leden van de jury. Meermalen is getracht ook jonge kunste naars in de jury op te nemen, maar de betrokkenen weigerden de benoeming te aanvaarden. Van harte hopen wij zo be sloot de heer De Ru dat alsnog bereikt wordt dat ook jongeren zich bereid ver klaren in deze jury zitting te nemen. In het gezicht van de haven gestrand Burgemeester en Wethouders gaven de Haarlemse raad gistermiddag bij het be gin van de vergadering al dadelijk een bittere pil te slikken: de voorstellen tot de bouw van een kleutersohool aan de Ka- merlingh Onnesstraat en die van een brug- wachtershuisje bij de Gravestenenbrug moesten van de agenda worden afgevoerd, gezien de precaire kaspositie van de ge meente. Burgemeester C r e m e r s deelde mede, dat het zich laat aanzien, dat voorshands niet tot het realiseren van deze voorstellen kan worden overgegaan. Het college acht het onjuist dat het niet-uitvoeren van de ze werken alleen voor zijn verantwoorde lijkheid komt, het wenst de raad volstrekt op de hoogte te houden van de moeilijk heden waarin de gemeente zich bevindt. Intussen wordt nog bekeken of voor de kleuterschool een goedkopere oplossing mogelijk is. Deze mededeling was voor de heer Al- brecht (Arb.) aanleiding te vragen Pibul Songgram, eerste minister van Thailand, speelt golf op de links nabij het zomer paleis van de koning van Thailand in Bangkok. Hij doet dit echter niet zonder een flinke lijfwacht mee te nemen, hetgeen na zijn ervaringen van de laatste tijd wel verklaarbaar is. Minister Pibul Songgram (links) met zijn lijfwacht. 11 Het onder auspiciën van het Centrum comité „Koninginnedag" te geven concert op de Grote Markt ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina wordt morgenavond verzorgd door de Christelijke muziekvereniging „Arti et Religione", die onder leiding van haar dirigent, de heer J. van Ossenbrugge, een populair program ma zal uitvoeren. Wij herinneren eraan, dat de Koningin Wilhelminaboom op het Nassauplein met oranje lampjes geïllumineerd zal zijn. Woensdagmiddag omstreeks half een liepen twee jongens van zeven en acht jaar op de Leidsevaart bij de Prins Hendrik- brug te Haarlem, toen plotseling een van de knapen de ander in het v/ater duwde. Deze, de zevenjarige J. A. G. R. uit Haar lem, werd door de bestuurster van een passereode auto op de kant getrokken. De drenkeling had geen letsel gekregen. De redster is tot nu toe nog onbekend gebleven. De kinderpolitie heeft de zaas in handen. Gr. Houtstraat 37 Haarlem Woensdag omstreeks zes uur in de na middag hield een agent van politie op de Baan te Haarlem een fietser aan, die in kennelijke staat in verboden richting reed. Deze, de veertigjarige Haarlemmer W. Z., gaf zijn misnoegen te kennen over het feit dat hij werd lastig gevallen. Tijdens zijn overbrenging naar het politiebureau in de Smedestraat geraakte de agent enigszins in moeilijkheden, omdat de man zich geens zins gewillig liet mee voeren. De agent werd tegen het hoofd geschopt en een as sisterende burger zag zijn jas vernield. Het aantal toeschouwers breidde zich gestadig uit, maar zonder verdere ongelukken werd het bureau bereikt, waar de wispelturige Z. werd ingesloten. welke betekenis eigenlijk nog moest wor den toegekend aan de besluiten van de raad. Hij liet in het midden of er nu wer kelijk geen geld is of dat dit samenhangt met de rentevoet. De moeilijkheid is er vooral in gelegen, dat de raad het over zicht mist om te beoordelen of het werk waartoe vandaag wordt besloten niet over enkele weken achterhaald wordt door een nog veel urgenter object. De heer Albrecht vroeg dan ook of er een urgentielijst was gemaakt. Van de heer Proper (C.P.N.) kon verwacht worden, dat hij de „staking der bezitters" als oorzaak van de geldschaarste zou aanwijzen. Hij vroeg activiteit van de zijde der Vereniging van Nederlandse ge meenten, die er zoals wethouder Bak ker antwoordde al lang geweest was. Hulde De heer Schippers (K.V.P.) was eerder geneigd B. en W. hulde te betuigen dat zij in ieder geval nog vier millioen hadden weten te lenen en hij weet de hui dige moeilijkheden uitsluitend aan de ver arming van ons volk. Al gaf hij later toe, dat hij veel heil verwachtte van een ho gere rentevoet die mogelijk werd door een vrijere economie, reden waarom hij toch nogal optimistisch was. Wethouder Bakker verdiepte zich maar liever niet in de oorzaken, maar hield rekening met de realiteit. Er is reeds langer dan een jaar geen geld te krijgen, zodat allerlei aankopen moeten worden uitgesteld, opdat de gemeente in ieder ge val op tijd de salarissen kan uitbetalen. Aanvankelijk heeft men zoveel mogelijk kapitaal werken voorbereid, om tenminste dadelijk te kunnen beginnen als het geld er is. Nu dat ogenblik toch nog niet in zicht is, achten B. en W. het niet langer gewenst deze politiek voort te zetten. Alleen het noodzakelijke De voorstellen die er nu nog komen zul len alleen de strikt noodzakelijke zijn. Van de reeds genomen besluiten zijn er slechts drie niet uitgevoerd kunnen worden. Be gin Mei is een ambtelijke urgentiecommis sie in het leven geroepen, die na bezui nigingen te hebben toegepast op de kapi- taalwerken van de begrotingen voor 1950 en 1951 een volgorde van die werken heeft vastgesteld, die steeds gecorrigeerd wordt. De wethouder vestigde er de aandacht op, dat de onderhoudsuitgaven der ge meente apart gedekt worden: wat moet gebeuren, gebeurt ook. En er is geen spra ke van afstel van grote werken, wel van een verschuiving tot een later tijdstip, uiterlijk tot 1953. Verboden in verschillende straten in Haarlem B. en W, van Haarlem hebben, gebruik makende van de bevoegdheid, hun toegekend bij artikel 130 der Algemene Politieverorde ning, verklaard dat het, in het belang van de openbare orde en veiligheid, ongeoor loofd is met bloemen, fruit of geringe eet waren te venten op de navolgende openbare wegen in de gemeente Haarlem: Anegang, Barteljorisstraat, Frans Halsplein, Gedempte Oude Gracht (voor zover gelegen tussen Raaks en Zijlstraat), Generaal Cronjéstraat, Gierstraat, Grote Houtstraat, Grote Markt, Julianapark, Kleine Houtstraat, Koning straat, Korte Veerstraat, Krocht, Kruisstraat, Kruisweg, Lange Veerstraat, Plein, Schoter- weg (voor zover gelegen tussen Klopper singel en Paul Krugerstraat)Smedestraat, Spaarnwouderstraat, Verwulft, Zijlstraat. Hetzelfde is verboden in de op een dezer wegen uitkomende zijstraten, over een af stand van 25 meters gerekend van de hoek waar de rjjbaankanten elkaar kfuisen. 1 Blijkens het verslag van de gas-, duin water- en electriciteitsbedrijven behaalden deze in het afgelopen jaar een totale winst van 201.282,08. De afgeleverde hoeveelheid gas bedroeg 5.300.000 M3., hetgeen ten opzichte van het voorafgaande jaar een vermeerdering was met 8 89 "/o werd geleverd in Heem stede, 8 in Bennebroek en 3 in Voge lenzang. De totale gas-aflevering bleek in verhouding tot het laatste jaar vóór de oor log met 35 pet te zijn toegenomen! Doordat de prijs der vaste brandstoffen (aldus het verslag), in veel sterker mate gestegen is dan de gasprijs, is de marge tussen de kosten van verwarming met gas of met vaste brandstoffen veel kleiner ge worden. De grote voordelen van de gasver- warming wegen thans in vele gevallen op tegen de hogere kosten. Daarom werd in het verslagjaar overgegaan tot gasverwar- ming in de kleuterschool aan de Crayenes- tersingel, het Clubgebouw van de Roei- en Zeilvereniging Het Spaarne. het herstel lingsoord Unicum, het parochiehuis aan de Achterweg, het Jeugdhuis aan de Hex-en- weg, de nieuwe openbare school in Benne broek en tal van nieuwe woningen. Van het afgeleverde gas werd 57 ge leverd over gewone meters, 24 pet. over muntmeters, 10 pet. werd gebruikt voor de straatverlichting in Heemstede en 1,2 pet. in Bennebroek. Aan het einde van het verslagjaar waren er 4342 afnemers met gewone en 2486 met muntmeters. Het aantal tussenmeters (bij dubbelbewoning) bedroeg 506. In totaal werd in het gasbedrijf door de gemeente een kapitaal geïnvesteerd van 1.375.700.waarop tot uit. 1950 werd afgeschreven 1.037.600. De winst van het gasbedrijf afzonderlijk beliep 72.278,18. Het duinwaterbedrijf leverde 725.000 M3. water af, hetgeen 3 pet. meer is dan in het voorafgaande jaar en 44 pet. meer dan in 1939. Van de totale hoeveelheid werd 224.000 M3 of 31 pet. geleverd tegen het goedkope gezinstarief van 15 cent. Aan het einde van het jaar waren 5523 woningen enz. aangesloten. In totaal was in het duinwaterbedrijf een kapitaal van 537.650.geïnvesteerd, waarvan per uit. 1951 was afgeschreven 437.000.De af zonderlijke winst van het duinwaterbedrijf was 26.440. Het verslag over het electrieiteitsbedrijf maakt melding van een sterk vertraagde aflevering in de ruim twee jaar geleden reeds bestelde apparatuur van een nieuw hoofdschakel- en meetstation en van een aantal transformatorstations. Een hele reeks in het verslag vermelde storingen was hiervan een gevolg, omdat de reserve capaciteit van de apparatuur en van het kabelnet niet meer voldoende is. Het wordt daarom van overwegend belang genoemd dat althans een deel van de onderhanden uitbreidingswerken alsnog vóór de winter van 1951 gereed zal komen. Intussen werd reeds in 1950 het hoog spanningskabelnet met vierduizend meter en het laagspannings-kabelnet met ruim zeshonderd meter uitgebreid. De straatverlichting bestaat uit 135 na- triumlampen, 450 electrische en 730 gas lantaarns, terwijl bovendien in Bennebroek 96 gaslantaarns worden verzorgd. Regel matig wordt voortgegaan met de vervan ging van gas- door electrische lantaarns. Een collecte in Haarlem Ongeveer 2500 kinderen, wezen, slacht offers van verwaarlozing of van mislukte huwelijken vinden in de inrichtingen van de Samenwerkende Prot. Chr. Kinderbe schermingsorganisaties een veilig tehuis in gezonde omgeving. Het zijn de Heldring stichtingen te Zetten, Stichting Hoenderloo te Hoenderloo, Marthastichting te Alphen a/d Rijn, Ned. Mettray te Eefde, Wees inrichting Neerbosch te Nijmegen en Val- kenheide te Maarsbergen. Omdat deze tehuizen de onmisbare steun van Nederland's volk behoeven, hebben B. en W. van Haarlem toestemming gegeven een collecte te houden van Maandag 10 tot Vrijdag 14 September langs dé huizen ge volgd door een „Speldjesdag" op Zaterdag 15 September. Het Comité van aanbeveling, waarin de Haarlemse predikanten zitting hebben ge nomen, rekent op spontane medewerking van allen die het misdeelde kind daadwer kelijk willen helpen, door voor dit doel te collecteren, zelfs al is dit maar in één straat of voor één uur. Geeft u zich ook op, met vermelding van geboortedatum en be schikbare tijd of verlangde wijk? Men kan dit doen bij de heer W. v. d. Vaart, Gijs- brecht van Aemstelstraat 18, tel. 23133; mej. E. van Markensteyn, Van Egmond- straat 2, tel. 22823; mevr. C. A. Verveen, Julianastraat 12, telefoon 10888; mevr. Rus, Lorentzkade 436, telefoon 20104 en mej. J. van Maurik, Leidsevaart 306. STAD In het verslag van de Dinsdagavond in restaurant Brinkmann gehouden uitreiking van de diploma's aan een zestigtal perso nen, die de cursus E.H.B.O. met goed ge volg hebben afgelegd, meldden wij abusie velijk, dat de heer B. de Vries, voorzitter van de werkcommissie van de Eerste Hulp vereniging „Snelverband" een speciaal woord van dank richtte tot de medisch leider, dr. J. M. Segaar. Dit geschiedde echter door dr. W. B. Smit, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst. De bijeenkomst werd onder meer bijge woond door een vertegenwoordiger van de hoofdcommissaris van politie te Haar lem. Er waren onder de geslaagden na melijk ook een aantal politiemannen. De heer De Vries wees in zijn korte toespraak nog op de grote wenselijkheid dat zeer veel personen het diploma E.H.B.O. be halen, omdat dit van niet te onderschatten waarde is nu de luchtbescherming opnieuw wordt georganiseerd. Bij de Zandvoortse politie is aangifte ge daan dat in de afgelopen dagen reeds twee keer aanzienlijke geldsbedragen uit kleding stukken van de spelende leden van de Ken- nemer Golfclub zijn verdwenen. De eerste keer ging het om honderd, de tweede keer om tweehonderd gulden. Een kinderverzorgster van de Amsterdamse kinderkolonie heeft aangifte gedaan van de i vermissing van een gouden armbandhorloge. I Het aantal aansluitingen op het electrisch net beloopt thans 6033, terwijl 381 tussen meters zijn geplaatst (bij dubbelbewoning). De totale stroom-aflevering omvatte 4.767.000 kWh, hetgeen ten opzichte van het voorafgaande jaar een vermeerdering was met 14 pet. Ten opzichte van 1939 be droeg de vermeerdering 82 pet.! In het electrieiteitsbedrijf is door de ge meente een kapitaal geïnvesteerd van 905.000.waarvan per uit. 1950 was af geschreven 609.000.De afzonderlijke winst van het electrieiteitsbedrijf heeft in het afgelopen jaar 102.555.bedragen. Donderdag 6 September hoopt de heer J. H. Varekamp, een bekende figuur in drankbestrijders- en reclasseerderskringen, zijn zeventigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige is in Rotterdam ge boren, doorliep de lagere school en de H.B.S. en bezocht vervolgens de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haariem. Na het slagen voor de akte onderwijzer was hij gedurende een achttiental jaren werkzaam bij het lager onderwijs en het meer uitgebreid lager onderwijs, over het algemeen in Amsterdam. Tijdens zijn ver blijf in de hoofdstad voelde de heer Vare kamp zich aangetrokken voor velerlei ar beid op het gebied der drankbestrijding. Hij was o.a. secretaris van de Nederlandse Onderwijzers propagandaclub voor drank bestrijding en redacteur van het door die vereniging uitgegeven blad. In 1918 verliet de heer Varekamp het on derwijs, om op te treden als adjunct-direc teur van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme. In 1933 volgde zijn be noeming tot directeur. Enkele jaren gele den heeft hij deze functie neergelegd. Toen in Haarlem een bureau werd op gericht wijdde hij ook daaraan zijn aan dacht, Op het ogenblik is hij directeur en secretaris van de vereniging. In Amsterdam is de heer Varekamp bezoeker en districts voorzitter van de Vereniging „Liefdadig heid naar Vermogen" geweest, bestuurslid van de afdeling Amsterdam van het Neder lands Genootschap tot Reclassering en vice- voorzitter van de Reclasseringsraad aldaar. De heer Varekamp, die in Overveen woonachtig is, vervult nog verscheidene functies in de reclassering; hij is behalve directeur van het Haarlemse Consultatie bureau voor alcoholisme o.a. lid van de Re classeringsraad te Haarlem en bestuurslid van de afdeling Haarlem van het Nedex*- lands Genootschap tot Reclassering. De heer Varekamp heeft een werkzaam leven achter de rug en nuttig werk verricht voor mensen die met de strafrechter in aan raking kwamen. Nog acht hij de tijd van rusten niet gekomen en nog dagelijks werkt hij voor de reclassering en de drankbestrij ding. Volgende week zal de heer Varekamp er varen, dat zijn werk voor maatschappelijk zwakkeren door velen gewaardeerd wordt. Doopsgezinde Gemeentedag Leden van de Doopsgezinde Gemeenten in Noordholland zullen op Zondag 16 Sep tember een gemeentedag houden in Haar lem. Des morgens is er in de Doopsgezinde kerk een godsdienstoefening onder leiding van de emeritus-predikant ds. J. M. Leen- dertz van Hoog-Soeren, laatstelijk te Haarlem. Na de kei'kdienst wordt in het Concertgebouw een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. Vervolgens zal er ge legenheid zijn tot het bezichtigen van het Frans Halsmuseum en het stadhuis en wordt er een rondgang langs andere oude gebouwen gemaakt. In de kerk spreekt des namiddags ds. H. Bremer uit Amsterdam over: „Onze plaats en taak als Doopsge zinden". De sluiting van de gemeentedag geschiedt daarop in het Concertgebouw. ADVERTENTIE Rudge Whitworth Juncker Vesting Toer en Sport Barendsestraat hoek Kamperstraat, Tel. 13797 Annex Reparatie-inrichting HAARLEM, 29 Augustus 1951 ONDERTROUWD: 29 Aug., A. I. Schulte en S M. Fokker,' K. van Veen en C. Besseling; V. van Duijn en G. M. Meerts; J. B. Josée en W. Mink;-P. Cornet en H. M. van Bork; L. L. Jansens en A. E. Brouwer; J. C. de Jong en J. C. Kroonstuiver; C. Klaassen en E. Noordhoek; R. O. Bartels en J. de Bruin; J. H. van der Smissen en A. P. Wijnekus; A. Guitenau en P. Mensink; C. Giffard en W. E. Vos; A. J. Brouwer en J. T. Post; J. Schippers en J. C. Schipper; J. Ipenburg en H. Albers; L. T. Cauwels en H. A. Uljee; J. T. Dijkmans en J. Henstra; H. Wernik en D. C. Hazevoet; H. A. Otten en M. J. Hoekstra; J. J. Jonker en A. Klunder; M. Burggraaf en A. van der Pol; J. Heintjes en A. W. Erdt- sieck; P. Zwart en A. Schabbing; H. Kruiid en P. F. van Rumpt; F. P. C. Terol en R. Bruins; P. Meirmans en G. M. Zuid weg; G. H. Heetbrink en S. Horstman; D. van Parree- ren en S Wesselius. GEHUWD: 29 Aug., J. H. Robben en C. van der Weijden; P. de Winter en A. M. Huijboom; H. J. Pelser en A. Harskamp; H. J. Heeremans en C. M. Bersee; J. G. B. Rooijers en E. G. Kunis; T. H. Wijfjes en M. W. P. van Reijssen: T. C. M. Heins en T. A. M. van Tongeren; J. J. A. van Hazebroek en R. J. Kappen; A. A. J. Schaap en G. J. Hen driks; P. Jongens en M. E. Makkes van der Deijl; L. de Jong en L. M. Klaassen; F. C. Kollerie en M. M. Ros; J. Zwart en M, Kol- derie; A. van Zoest en A. E. J. Brouwer; K. Verweij en J. J. Tilbusscher; A. J. Schut en J. C. van Raalte; H. A. Eeltjes en E. M. van Rijswijk: J. A. Vlot en G. Krabbe. BEVALLEN van een zoon: 28 Aug.. E. van Dijkvan Dootingh; B. Schotel't Hoen; K. C. de Graaf—van Ommeren. BEVALLEN van een dochtei": 28 Oct., T. G. W. Kaestner—van den Nieuwenhof; J. C. de Santy—Zwetsloot; J. P. M. Postma— Moerkerk; M. J. S. RotteveelWassenaar; E. van TolDijkhuizen. OVERLEDEN: 27 Aug., A. van Wijngaar den, 54 j., Bakenessergraeht; J. van der Linde, 50 j„ Benviljoenstraat; 28 Aug., H. M. E. Muller, 68 j., Koninginneweg. Toen de 70-jarige landbouwer B. Wre- kenhorst uit Hoenderloo met paard en wa gen op de Hoenderloseweg reed schrok het paard van een auto. Het dier maakte een sprong, waardoor W, van de bok viel en door de met zakken meel geladen wagen werd overreden. In een ziekenhuis te Apeldoorn is hij overleden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7