"J&ZLA „Kunstkring" kan op geslaagd muziekfeest terugzien DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Radio geeft Woensdag MORR S èejjctei/cu duif! PANDA EN DE WOUDROVERS INSCHRIJVING DAGELIJKS Veranderingen in V AR A-programma's Wereldnieuws LIJDT NIET LANGER DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 CONCOURS IN SPAARNDAM Op kookpunt Privé-les op elk verlangd uur Kind viel van 18 meter hoog dak Invoer van veevoeder moet worden beperkt Deze maand publicatie van centrale plan Jarig Velsen herbergt nu vele burgemeesters OOK VOOR LOUPEN Alkmaar huldigde wereldkampioen Pronk VJ blijft monter en fris wanneer u geniet van de verkviWei"18 D.O.S. clubkampioen van Nederland junioren DWT won Diocesane zwemkamp Fangio wint in Bari Frankrijk-Nederland 6-5 Het county-kampioenschap Engelse league DE CONCERTWEDSTRIJD van „Kunst kring" te Spaarndam begon met een opmerkelijke prestatie van de „IJmuider Jeugdharmonie", het nog jonge korps van jongelui (sommige onder hen kan men nog kinderen noemen), dat door de dirigent Jan Groot geïnstrueerd is en opgewerkt tot een evenwichtig ensemble, in staat om een eenvoudig nummer correct en goed rhyth- misch uit te voeren. Het gaf wat men er in het gunstigst geval van verwachten kon, namelijk een gedisciplineerd samenspel. De toegekende eerste prijs geeft positieve waarde aan deze IJmuider „Hoop der Toe komst". „Juliana", Den Haag, was minder stevig. „Wittenburg", Amsterdam, (2e afd. fanfare) maakte een degelijke indruk; directeur J. Beekhoven wist de uitvoering van beide nummers een gezond muzikaal karakter te geven. Dit was ook en in nog sterker mate het geval met Leo Koning, die de fanfare „Dr. Nuyens" van Westwoud (le afd.) bijzonder vlot en expressief liet musiceren. „Kunst en Vriendschap", Mau- rik (2e afd. harm.) en „D.W.S.", Venhui zen, (le afd. harm.) waren niet onverdien stelijk, maar bleven in totaal toch onder de maat. Een vergelijking met Westwoud kon dit zeer duidelijk doen blijken. „Harmonie Benningbroek", Sijbekarspel, (le afd. fanf.) kwam met een te stroef spel ook niet ver der dan tot een 2e prijs. Een vrij goede beurt maakte O.B.K., Amsterdam, (le afd. harm.); hun concur rent in dezelfde afdeling, „Apollo", Haar lem, dir. J. Bijster, was hun echter de baas. Dit overwicht dankte dit korps aan de ver tolking van het tweede nummer, de Engel se Volksliederensuite van Vaughan Wil liams. Er waren nog wel enige zwakkere plekken in qua klankverhouding en samen spel, doch als geheel was het een opmerke lijke prestatie van zuiver muzikaal karak ter. De dames-klarinettisten volbrachten vaardig haar taak; dat belooft wat voor de toekomst. „Crescendo", Spaarndam, dir. G. Krijt, kwam uit in de afd. uitmuntendheid fanfare. Men speelde twee vrije nummers. Jammer genoeg had men zijn krachten overschat, vooral met Freya van Mann, waarvoor men de uitdrukkingskracht en het uithoudingsvermogen miste. De stem ming was ook een hachelijke spelbreker. Wel waren er in de uitvoering zeer verdien stelijke momenten, maar als geheel was de prestatie niet bevredigend. Rossiniana van Boedijn verliep ook niet zonder technische tekortkomingen en zwevingen in de stem ming. Het werd dus een 2e prijs. In de afd. uitm. harmonie concurreerden twee verenigingen. De R.K. Harmonie St. Caecilia, Velsen, leverde een technisch knappe prestatie met de lang niet gemak kelijke Humoreske van Marcel Poot en gaf een stijlvolle uitvoering van de Sinfonia van Joh. Chr. Bach. De directie van Lou Tervoort viel daarbij gunstig op. Harmonie-Crescendo, Haarlem, optre dend met de tweede Arlésienne-suite van Bizet en twee Slavische dansen van Dvorak, gaf door zijn minder geforceerde klarinet klank nog meer bevrediging. Alleen in het alternatief van de tweede dans van Dvorak was het timbre wat schril. Directeur J. Bijster bereikte een doorgaans goed homo geen geheel. Een zeer goede vertolking van het Menuet door de fluitist verdient extra te worden vermeld. De laatste drie korpsen, twee in de ere- afdeling en een in de superieure afdeling fanfare, brachten het concourspeil op kookpunt. Vooral „Excelsior", Oostzaan, en „Harmonie", Assendelft, hoewel niet in dezelfde afdeling stonden wat de pres taties betreft scherp tegenover elkaar. Zij vertegenwoordigden de Zaanstreek, en met ere. Iets minder mild van klank in de bugels dan zijn Oostzaanse concurrent, ADVERTENTIE DANSLES Aanvang der lessen tweede helft September HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boekbespre king. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Platen. 12,55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Platen. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Postzegels in de ontwikkeling van Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Houthouwers en waterputters. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Les Compagnons de la chanson. 20.35 Toen 't kermis was in Hindle, hoorspel. 21.45 La Forza del Destino, opera. 23.00 Nieuws. 23 15 Orgel. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Harpensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Sopranen en piano. 15.25 Platen. 15.45 Strijkwartet. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Orkest en soliste. 18.00 Dameskoor. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Bij een nieuw begin. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.10 Residentie-orkest en solist. 21.00 Inenting tegen tuberculose. 21.20 Orkest en solist en klein koor. 21.55 Platen. 22.05 Viool, tenor, clavecimbel en kamerorkest. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Septet. 23.35—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.15 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.45 Platen. 14.15 Kamermu ziek. 15.00, 15.45 en 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse koorwerken. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroep orkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. maar toch ook beschaafd en stevig rhyth- misch, was Veni Vidi Vici uit Amsterdam, dir. J. F. Kok, die een goede vertolking gaf van de Bohémienne-ouverture van Balfe. Oostzaan, dirigent P. J. de Wildt, excelleer de met een beschaafde en duidelijke vertol king van de Don Pasquale-ouverture van Donizetti en wist in het vrije werk te ver bazen door uithoudingsvermogen en de virtuose kwaliteit van zijn bugels. Harmonie, Assendelft, dirigent G. Koo- men, deed nog een hogere worp met een buitengewoon knappe interpretatie van het contrapuntisch doorwerkte „Binche", een fantasie op Waalse volksliederen, van Paul Gilson. Ook het gedurfde werk van Boedijn „Introductie en Polonaise" werd brillant gespeeld. Alleen het slagwerk, dat er een hoofdrol in vervult, kon nog geraf fineerder. Maar de vertolkingen waren de hoogste onderscheiding met lof dubbel en dwars waard. Doch toen in de erewedstrijd Assendelft tegenover Oostzaan stond, moest de eerste het afleggen tegen de tweede. Het buiten gewone uithoudingsvermogen, de correct heid en de paraatheid waarvan Excelsior blijk gaf waren in deze beslissend. Het korps van Oostzaan heeft hiermee getoond een plaats waardig te zijn in de superieure afdeling. Het was een zware concoursdag; ik snap achteraf nog niet hoe de jury het bijna twaalf uur lang, zonder verpozen, uitge houden heeft. JOS. DE KLERK In Rotterdam is een vijfjarig jongetje van een achttien meter hoog dak gevallen terwijl de moeder bezig was, op het dak de was op te hangen. Het ergste vrezend snelde de moeder naar beneden. Zij vond het kind in een achtertuintje. Zijn val was gebroken door waslijnen die boven dit tuintje gespannen waren. De moeder bracht het knaapje ijlings naar een ziekenhuis en wachtte vol spanning het resultaat van het onderzoek af. „Uw jongen heeft bij de val alleen wat builen en schrammen opgelopen" zei de dokter. „We zullen hem toch maar een paar dagen hier houden. Hij heeft namelijk waterpokken." Wegwijzer wordt verlicht Naar de ANWB mededeelt, zal de ver ouderde verlichting van de wegwijzer welke op de kruising staat van de rijks weg Haarlem-Velsen met de weg Spaarn- dam-Santpoort, worden vervangen door een moderne natrium-verlichtingsinstal- latie. De gemeente Velsen zal binnenkort overgaan tot plaatsing. Verkeersverbetering te Hillegom Nabij de kalkzandsteenfabriek te Hille gom buigt het rijwielpad langs de rijksweg Den Haag-Haariem, dat op de vroegere trambaan is aangelegd, van de weg af. Bij mistig en donker weer bleek dit moeilijk heden voor het verkeer te veroorzaken. Op verzoek van de ANWB heeft de Rijks waterstaat thans langs de berm van de rijksweg bermplankjes met reflectoren aangebracht, terwijl de" as van de weg met een witte streep is aangegeven. Tijdens de. restauratie van het stadhuis te Gouda bleek, dat sommige gedeelten van het gebouw in een zeer slechte toestand verkeerden, zodat het herstelwerk van veel uitgebreider aard moest zijn dan aanvankelijk voorzien was. We zien hier het belang rijke Gothische bouwwerk, welks restauratie thans in een vergevorderd stadium is gekomen. Scheuring van ongeveer 200.000 ha grasland Minister Stikker heeft onlangs als voor zitter van de raad van ministers van de O.E.E.S. een West-Europees productie programma ontvouwd, dat een algehele productieverhoging in West-Europa beoogt. De O.E.E.S. verwacht op grond van dit programma, dat indien de productie in de deelnemende landen in 5 jaar tijds met 25 pet. toeneemt, de economische situatie in West-Europa aanmerkelijk zal verbeteren, niet in het minst vanwege de gunstige in vloed welke een overeenkomstige ver mindering van de invoer op de handels balans zal hebben. De uitvoering van dit programme zal voor een belangrijk deel voor rekening van de Europese agrarische productie komen, aangezien West-Europa nog steeds in 25 pet. van zijn voedselbehoeften door import moet voorzien. De hernieuwde eis tot uit breiding van de agrarische productie zal hoge eisen aan de landbouw stellen, vooral in landen als Nederland, waar de voort brenging van landbouwproducten in verge lijking met die van vóór de oorlog reeds is toegenomen. Het gunstige effect van deze toeneming, die voor West-Europa op 10 pet. kan worden geraamd, is echter geheel teniet gedaan door de uitbreiding van de bevol king in West-Europa met een overeen komstig percentage. Het nationale aandeel Na de oorlog is reeds een belangrijke productieverhoging in de Nederlandse land bouw bereikt. Het indexcijfer van de pro ductie voor menselijke consumptie^ wordt voor 1951/1952 geraamd op 130 tegen 100 voor 1948/1949. Daarbij komt dan nog, dat het productie- peil in Nederland reeds hoger was dan elders. Volgens O.E.E.S.-cijfers lag dit peil in Nederland, wanneer men de waarde van 1 ton tarwe op 100 stelt, vóór de oorlog reeds op 392 en thans op 495, tegen 337 in Denemarken, 188 in Frankrijk, 271 in Duitsland en 210 in Groot-Brittannië, alles per ha. Het aandeel van de Nederlandse land bouw in het nieuwe productie-programma van de O.E.E.S. zal grotendeels op het ter rein van de veevoederwinning liggen. Dank zij het hoge technische peil van de land bouw in ons land is in de laatste jaren reeds een aanmerkelijke verhoging van de veevoederproductie bereikt. Uitgedrukt in zetmeelwaarde bedroeg het veevoederver- bruik vóór de oorlog 6,2 millioen ton. De raming van 1951/1952 is 6,7 millioen ton, waarvoor een importpercentage van slechts 15 pet. geldt tegenover 21 pet. vóór de oor log. Een belangrijk deel van deze importen moet tegen dollars worden betrokken. Bij verdere uitbreiding van de veestapel kan het importpercentage van veevoeder niet worden verhoogd. Eerder is een ver mindering nodig. Deze vermindering zal kunnen worden bewerkstelligd door het scheuren van grasland ten behoeve van de uitbreiding van de verbouw van hak- vruchten. Het grasland-areaal zal in ver schillende streken moeten worden inge krompen. Naar schatting zullen zelfs 200.000 ha moeten worden gescheurd en dienstbaar moeten worden gemaakt aan de verbouw van v««voeder-gewassen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Nederhorst (P.v.d.A.) over het tijdstip van publicatie van het centrale plan heeft prof. dr. A. H. M. Albregts, minister van Economische Zaken ad interim, geant woord, dat de publicatie waarschijnlijk in de loop van September kan worden tege moet gezien. Deze publicatie heeft de laatste jaren tel kenmale moeten wachten totdat definitief bekend was op welke bijdrage van het Europese herstelprogramma Nederland kon rekenen. Daarnaast noopte ditmaal de uit de internationale situatie voortvloeiende ernstige onzekerheid ten aanzien van de economische ontwikkeling de regering tot voorzichtigheid en terughoudendheid met betrekking tot het openbaarmaken van prognoser, welke voor haar beleid als richt snoer dienen. Ledenvergadering van de Noordhollandse vereniging Vandaag wordt in Velsen de jaarlijkse ledenvergadering van de Vereniging van Noordhollandse burgemeesters gehouden. Vanmorgen zijn de leden onder presidium van mr. A. d'Ailly samengekomen ten huize van mr. M. M. Kwint op „Schoonenberg" en daarna is het hoge gezelschap naar Duin en Kruidberg gegaan. Om 12 uur begon de ledenvergadering, waarna dr. A. Melchior in de middag een causerie zou houden over „Schoonheid en bijgeloof in Oost-Afrika". De dag wordt vanmiddag besloten met een wandeling in de omgeving van Duin en Kruidberg. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem Om verstarring tegen te gaan De VARA ducht een verstarring in het radio-programma. Het is niet goed zo heeft de omroepseccretaris, de heer J. Broeksz, verklaard dat vele luisteraars uit het hoofd weten wat er op een be paalde dag, zelfs op een bepaald uur, te horen is. Daarom zijn in het VARA-pro- gramma voor de komende winter wijzi gingen aangebracht. Men heeft zelfs en kele bekende uitzendingen laten verval len, onder meer de rubriek „Men vraagt en wij draaien". Tot de overige wijzigin gen behoort een nieuwe samenstelling van het team van de „Radiolympus". Mevrouw Romein moest worden vervangen wegens vertrek naar Indonesië. Er zijn nog meer veranderingen aangebracht. Welke dat zijn, wenst de VARA voorlopig niet bekend te maken. Met de AVRO en de VPRO zal de VARA de schooluitzendingen verzorgen, die op 1 October beginnen. Gedurende het eerste kwartaal neemt zij een aantal uitzendin gen van 20 minuten van actuele aard voor haar rekening: het jubileum van het Noordzeekanaal, Dierendag en de suiker bietencampagne. Bovendien zullen enkele uitzendingen worden gewijd aan de muzi kale vorming van de schooljeugd. Er komt een uitzending voor bejaarden en één over „de Voedingsmarkt". Er zal een keer per week 's middags om 12 uur een proef wor den genomen met een vertelling voor de kinderen. Er zullen in een andere rubriek verkeersproblemen worden behandeld. Be handeling van overtredingen voor politie- en kantonrechter zal in hoorspelvorm ge schieden. Voor de hoorspelen is medewer king van enige Nederlandse schrijvers ver kregen. Men zoekt bij de radio vergeefs naar jonge begaafde actrices en acteurs voor de hoorspelen. Wielrennen Maandagavond is de wereldkampioen der stayers 1951, Jan Pronk door zijn Alkmaarse stadgenoten gehuldigd. Om acht uur arri veerde de renner in gezelschap van zijn gang maker Wiersma en zijn ploeggenoot Bakker met diens gangmaker De Graaf aan het station te Alkrriaar, waar alle Alkmaarse sportverenigingen, muziekcorpsen en een duizendkoppige .menigte zich hadden opge steld om deze kranige mannen te verwel komen. In open auto's maakten de renners een zegetocht door de stad. C -> de trap van het stadhuis aanschouwde de wereldkam pioen het défilé van de sportverenigingen, waarna Pronk officieel werd gehuldigd in de raadszaal namens het gemeentebestuur door de burgemeester, mr. H. J. Wytema. Deze betrok eveneens Bakker in zijn huldiging en prees hem wegens de goede samenwerking. Van het stadhuis gingen daarna de renners te voet naar het clubhuis van de wielerclub „Alcmaria Victrix", waarbij zij omstuwd werden door een enthousiaste en juichende menigte. ADVERTENTIE TÉf övl* ÏM Athletiek Zondag werden in Amsterdam de jeugd clubkampioenschappen van Nederland ver werkt voor jongens en meisjes. Bij de jon gens slaagde DOS er in na felle strijd met titelhouder AAC het kampioenschap te ver overen. DOS behaalde 61 punten en AAC 58 punten. „Haarlem" bezette de vierde plaats met 30'i pnt. Over het algemeen heb ben de Haarlemse jongens verdienstelijke prestaties geleverd, al slaagden zij er niet in het tot een overwinning te brengen. Halder- man gaf de sterke AV '23 loper Koesom op de 1500 meter uitstekend partij. Als hij de aanval op zijn rivaal niet even te vroeg had ingezet dan was een overwinning niet denk beeldig geweest. Nu werd hij tweede in de goede tijd van 4 min. 20.6 sec. De 800 meter was voor Pootjes (AV '23) in 2 min. 4 sec. Verrassend was de derde plaats van de Haar lemmer Tiemeyer in 2 min. 10.2 sec. Hoewel hij voor de eerste maal op de 300 meter startte drong Inthorn (Haarlem) vrij gemak kelijk tot de finale door, waarin hij vijfde werd in 38.2 sec. Achter Griek (AAC) kwam Fokkelman van „Haarlem" tot een tweede plaats op de 100 meter 11.6 sec. Broertjes verbeterde bij het kogelstoten het Haarlemse jeugdrecord door 12.41 m. te stoten, waar mede hij vierde werd op dit nummer. Te voren had hij bij het vèrspringen met 6.30 meter de derde plaats voor zich opgeëist. Bij het discuswerpen werd Silvis (Haarlem) vijfde met een worp van 35.54 m. en het speerwerpen leverde eveneens een vijfde plaats op voor Stroocloeck met 37.59 m. Bij de meisjes ondervond Sagitta vrij on verwachte tegenstand van Zaanland, maar tenslotte wisten de Amsterdamse meisjes toch te zegevieren met 50 punten voor Zaan land met 48 punten. Gita bezette met 15 punten de vijfde plaats. Bij het kogelstoten werd mejuffrouw Strui kenkamp (Gita) derde met 10.07 meter. Haar clubgenote mejuffrouw Ed. Sliet nam met een sprong van 1.35 meter de vijfde plaats in bij het hoogspringen. In de 4 x 80 meter estafette moest Gita, ondanks een goede wisseltechniek met de zesde plaats genoegen nemen. Van de ingelaste tussennummers won Meyboom (Haarlem) de 3000 meter in 9 min. 39.2 sec. en Geusebroek (Haarlem) de 5000 meter in de uitstekende tijd van 15 min. 47.6 sec. ADVERTENTIE Cfe" loorisstraat 20 tel. 13439 Bartei FALCON REGENKLEDING Zwemmen Het-Haagse Swift vierde onder grote be langstelling zijn derde lustrum met de organisatie van de zwemwedstrijden der Katholieke zwemverenigingen in het Zuider- parkbad. Hierbij waren de Watertrappers Haarlem) nog steeds de sterksten. Zij kwa men ditmaal zelfs met twee ploegen uit. De DWT'ers wonnen alle persoonlijke nummers (8) en ook de zes estafettes in vaak goede tijden. De eindstanden werden: Afd. A: 1. DWT I 2747.8 pnt.; 2. Swift, Den Haag 2880.6 pnt.; 3. DWT II 2914.8 pnt.; 4. Sub Aqua, Dordrecht 3344.6 pnt. Afd. B: 1. Start, Schiedam 1707.9 pnt.; 2. Donk, Gouda 1734.6 pnt.; 3. DLG, Leiden 1740.4 pnt; 4. Amstel, Amsterdam 1815.5 pnt. Automobilisme De Argentijn Juan Fangio heeft de 5e grote prijs van Bari gewonnen met Alfa Romeo, voor zijn landgenoot Froilan Gonzales die met Ferrari tweede werd. Fangio haalde een gemiddelde snelheid van 135.055 kilometer per uur. een nieuw record voor het circuit. Ascari en Villoresi (Fer rari) en Farina (Alfa Romeo) moesten op geven. Taruffi. (Ferrari) werd ni» derde en Rosier (Talbot) vierde; Tennis Met nog twee partijen te spelen leidt het Franse damesteam in de wedstrijd tegen de Nederlandse damesploeg met 6—5. De uitslagen van de tweede dag luiden: Enkelspelen: mevrouw Amouretti slaat mevrouw G. Blaisse 61, 6—1; mevrouw Z. Schmier sl. mejuffrouw Foy 36, 63, 64; mevrouw J. Roos sl. mevrouw De Cazalet 63, 6—2; mevrouw Butin sl. mejuffrouw M. Rollin Couquerque 63, 61; mevrouw Amouretti sl. mejuffrouw C. Grosveld 63, 64; mevrouw Galtier sl. mevrouw G. Blaisse 63, 64. Dubbelspel: mevrouw Butin en me vrouw De Cazalet sl. mevrouw J. Roos en mevrouw Z. Schmier 62, 57, 64; me vrouw E. van Berkel en mejuffrouw M. Rol lin Couquerque sl. mejuffrouw Foy en me juffrouw De Kerina 1—6, 6—3, 6—2. 39. Het was een flinke tik, die Panda Joris met zijn bezem had verkocht; en de anders zo kwieke schelm was dan ook een korte wijle geheel uit het veld geslagen. „Jij, lelijke, gemene bedrieger!", sprak Panda intussen boos. „Je bedriegt me! Je noemt je mijn vriend, maar intussen verraad je me bij die smerige woudrover! Je hebt me ver leid om die brief te schrijven, en nu ga je gemene zaak maken met die Wipsnor! Je hebt me voor de gek gehouden!" „Huh? Ach! Het doet mij leedhet doet mij meer leed dan jou!", mompelde Joris, ter wijl hij liefkozend streek over de buil, die zich op zijn schedeldak vertoonde. Tenslot te drukte hij er zijn hoed overheen en krab belde weer overeind, terwijl hij zei: „En dan te bedenken, dat alles wat ik deed voor uw eigen bestwil is, baaske! Ge mis kent mij deerlijk! Later, wanneer ge gro ter zijt, zult ge misschien nog eens berouw krijgen van uw overhaast optreden met gindse bezemnu zijt ge nog te jong om het te begrijpen.„Ik ben in ieder geval oud genoeg om op mezelf te passen!", snauwde Panda, en met die woorden rende hij de grot uit en naar Wipsnor de Woud- rovershoofdman toe. „Mijn brief! Ik wil mijn brief terug hebben!", riep hij tot deze. „Geef hier! Direct!" Maar de ruwe rover lachte alleen maar. „Bedoel je misschien die onfatsoenlijke brief aan de politie?", vroeg hij. „Nou die is al onderweg, hoor! Haha! Daar wordt voor gezorgd! Is dat eer lijk of niet? Hahaha! Ik ben eigenlijk veel te goed. Jij wilde me oneerlijk bedriegen met die brief, hè? Maar nee je bent er in gelopen, Naamloos! Jij zal nog spijt van die brief krijgen! Nu spijt had Panda al van die brief! Er was niets meer aan te dopn,. en hij moest nu maar afwachten wat er gebeurde. Vriendschap. De Griekse eerste minister Sophocles Venizelos, heeft Maandag in een verkiezingsrede verklaard, dat de vestiging van normale betrekkingen tus sen Griekenland en Joegoslavië zeer grote gevolgen zou hebben „voor de toekomst van beide landen en voor de Balkan in hetalgemeen." Als resultaat van vriendschappelijke onderhandelin gen zijn weer normale handelsbetrek kingen gevestigd en ook is een aantal Griekse kinderen, dat in de burgeroor log was ontvoerd, teruggezonden. Overstroming. Tengevolge van de stormen en overstromingen in de laatste twee weken in Mexico is het aantal doden gestegen tot tenminste 263. Men ver wacht echter, dat het getal der doden nog sterk zal stijgen als de reddings patrouilles doorgedrongen zijn in het woeste gebied tussen de Golf van Mexi» co en de Sierra Madre. Piloten, die over dit gebied gevlogen zijn, melden over afstanden van kilometers en kilometers geen tekenen van leven te hebben ge zien, hoewel hier kleine steden en dor pen liggen. Gemerkt. Meer dan 2000 sardijnen, van gele en rode plastic-etiketten voorzien, waarop een nummer en de initialen R.F. (République Frangaise)zijn aangebracht, zijn door het Franse ministerie van Visserij in zee losgelaten. Vissers, die deze vissen vangen en ze naar het Franse ministerie opsturen met de me dedeling waar en wanneer de vangst werd verricht, zullen een beloning ont vangen. Het doel van de actie is, meer te weten te komen over de bewegingen van sardijnen. Geluk. Een 51-jarige gepensionneerde po litieman uit Düsseldorf heeft een succes vol weekeinde achter de rug: hij won in een voetbalpool 384.000 Deutschmark, dat is ruim 340.000 gulden. De man leeft met zijn gezin van vier personen van 153 Deutschmark ongeveer 133 gul den per maand. Hij vertrouwde aan de pool-onderneming toe, dat hij de uit slagen had ingevuld met behulp van dobbelstenen. Vastgehouden. Volgens een woordvoerder van het gouvernement te Singapore worden vier Britse en twee Panamese schepen door de Indonesische autoritei ten in de haven van Priok vastgehou den. Hij voegde hieraan toe, dat bij de Indonesische regering stappen werden ondernomen tot het vrijgeven der sche pen. De schepen zouden worden vast gehouden op beschuldiging van verval sing der cognossementen. Dank. Generaal Clark Ruffner, die kort geleden vijf Nederlandse militairen, on der wie luitenant-kolonel Eekhout, on derscheidingen heeft uitgereikt, heeft als bevelhebber van de tweede Ameri kaanse divisie het Nederlandse detache ment in Korea bedankt, „dat er toe heeft bijgedragen de tweede divisie te maken tot een van de meest gevreesde eenheden van de UNO in Korea". Wegenbouw. Te Valenciennes (Noord- Frankrijk) is een stampmolen in ge bruik genomen, die naar verluidt een omwenteling zal teweeg brengen in de wegenbouw. De nieuwe machine produ ceert fijn gravel, dat is samengesteld uit ijzer- en steenkoolgruis met een vloei baar bindmiddel. Deze nieuwe substan tie kan op het wegoppervlak worden uitgespreid en verhardt dan. Uit proe ven is gebleken, dat deze „schuurpapie ren" oppervlakte nagenoeg onverslijt baar is en auto's zelfs bij het natste weer niet doet slippen. Het procédé is goed koper dan bestrating met stenen. Bier. Te Barcelona is een uur-wedstrijd in het bierdrinken gewonnen door de ne gentienjarige Luis Gonzalezi. Hij dronk in een uur ruim 7 «liter bier op. Staking. Ruim twintig Egyptenaren heb ben het voorbeeld gevolgd van vijf an deren die een week geleden in honger staking zijn gegaan, „totdat het Engels- Egyptische verdrag van 1936 wordt op gezegd". Twee dezer vijf zijn er volgens een medisch bulletin zeer slecht aan toe. De vakbond van transportarbeiders heeft besloten Dinsdag voor hetzelfde doel een kwartier te staken. Cycloon. Maandagmorgen is het Zuiden van het eiland Martinique (West-Indië) en de omgeving van Fort de France door een cycloon, die zich met een snelheid van ongeveer 180 km per uur in Wes telijke richting bewoog, geteisterd. De wervelstorm ging vergezeld van hagel buien. Bomen werden ontworteld, hui zen vernield en beschadigd en hoog- spannings- en telefoonkabels braken. In het bijzonder de bananenaanplantingen hebben zwaar geleden. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal. dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2-08 Cricket in Engeland Het Engelse kampioenschap is gewonnen door Warwickshire met 216 punten. Tweede is Yorkshire met 184, derde Lancashire met 136. Warwickshire, bij wijze van uitzonde ring, heeft gespeeld met een ploeg die geheel uit beroepsspelers bestaat, met inbegrip van de aanvoerder, Dollery. Het bevat geen bij zondere uitblinkers, dus ook geen enkele speler van het Engels Elftal (dat in dit sei zoen overigens in zijn wedstrijden drie, soms vier amateurs telde). Het elftal van Warwick vormt evenwel een uitstekend geheel ia Engeland noemt men dat „a well-balanced side" telt vele allrounders en heeft dus noch aan goede batsmen, noch aan goede bowlers gebrek; daarbij staat het fielden op hoog peil. Van 28 wedstrijden heeft het er maar twee verloren. De verdere volgorde der zeventien coun ties is: 4. Worcester, 5. Glamorgan, 6. Surrey, 7. Middlesex, 8. Essex, 9. Hampshire, 10. Sussex, 11. Derby, 12. Gloucester, 13. Northants, 14. Somerset, 15. Leicester, 16. Kent, 17. Notts. Voetbal De uitslagen van de Maandag gespeelde wedstrijden in de Engelse league zijn: Eerste divisie: Bolton WanderersMidd lesbrough 3—1Burnley—Tottenham Hotspur 11: Stoke City—Fulham 11. Tweede divisie: Coventry CityBotherham United 21; Leicester City—Southampton 3—0; Queens Park RangersBlackburn Ro vers 2-rl; Sheffield WednesdayBirming ham City 1—1.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2