Ridgway wenst een voor hervatting der andere plaats besprekingen fwêêr bericht] OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tegenstelling Hoe een Japans vredesverdrag er volgens Rusland zou moeten uitzien Protest tegen het negeren van China Perzisch kabinet wacht nog even met zijn ultimatum aai Engeland Bijvoorbeeld een neutraal schip in de Koreaanse wateren Geallieerden publiceren wet op Duits bezit in buitenland Geld voor meer Amerikaanse bases Herinnering aan de afspraken van Jalta, Potsdam en Cairo Delegatie kreeg geen contact met guerilla-leider Het woord is aan Scherpe boodschap Sneller vervoer De Duitsers zijn er niet tevreden mee Amerikaanse regering bestelt atoomvliegtuig 66e JAARGANG No 50 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 214 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er is een naar bericht uit Washington. President Truman heeft te San Francisco gezinspeeld op nieuwe wapens, die de oorlog tot een verschrikking zouden maken. Toen is een correspondent van Agence France Presse daar met een Amerikaanse geleerde over gaan praten en die heeft opgesomd: bacteriologische wa pens, radio-actieve stof, atoomartillerie, onderzeeboten met atoom-aandrijving, waarvan de eerste op het ogenblik gebouwd zou worden en het wereldruim-vliegtuig met atoom-aandrijving, waarop men zich bezint. De geleerde man heeft er ook nog wat kille toelichting bij gegeven, maar die herhaal ik hier niet; zij staat al in dit num mer. Wij weten dat de Russen ook de atoombom hebben en die ijverig aanmaken. Over hun overige wapens zijn zij zwijg zamer dan Amerika, hetgeen niet bewijst dat zij ontbreken. Nu heb ik in een bureau-la gesnuffeld en daaruit een herinnering aan jonge journa listieke jaren opgediept. Die is later wel opgeschreven, maar nooit gepubliceerd. Zij betreft de jaren van de eerste wereldoorlog, waar ons land buiten bleef. Schrijver dezes werkte op de nachtredactie (afdeling Bui tenland) van een Amsterdams dagblad. Dit is die herinnering aan zijn jeugd: Wij zaten hier nu wel op een vredig en stil eiland in de razende strijd, maar negé ren konden wij hem niet. Dat konden wel de lezers van de krant, die zich tot de kop pen en een enkel communiqué beperkten als het hun niet aanstond en het artikel van een correspondent verder ongelezen lieten als zij zich weer eens niet opgewas sen voelden tegen het verwerken van zo veel drastische bijzonderheden, soms hevig aangrijpende schetsen en beschrijvingen. Maar ons bleef in die half-donkere vier kante kamer, alleen in haar onderste helft verlicht door de lampen met haar ronde groene kappen, die dicht op de schrijftafels hingen, geen bijzonderheid bespaard. „Daar boven ons, daar in het donker, monden al lemaal trechters uit en daardoor gieten ze allemaal hun ellende over onze hoofden uit", mompelde mijn buurman eens. „Wat hebben ze juist tegen ons?" Het meeste nieuws en de meeste beschou wingen kwamen tijdens de nachtdienst binnen. En de verbeeldingskracht wordt 's nachts levendiger. De nachtdienst ver weerde zich dus tegen het begrip van de misère, voortdurend over hem uitgestort, door het handhaven van een luchtige, soms frivole conversatietoon. En wij hadden de muis. De muis was onze vriend. Hij kende en vertrouwde ons. Hij wist dat als hij zijn hol verliet, in het stilste uur van de nacht, het uur voordat de rotatiepersen beneden de posteditie gingen draaien, alles veilig zou wezen. De redactiekat zou opgesloten zijn in de wachtkamer, in een kast op Fi nanciën of in een bureau-la op Binnen land. De van hun concerten en toneelvoor stellingen teruggekeerde critici zouden niet alleen hun stuk geschreven hebben, maar ook hun stormachtig kort bezoek aan Bui tenland, met de vraag of er bijzonder nieuws was, hebben gebracht en huiswaarts zijn getogen. Het zou stil zijn op de gan gen; de kans was heel klein dat er plotse ling iemand binnen kwam. Langzaam en met geduld hadden wij het vertrouwen van de muis gewonnen, nadat hij in dat stille nachtelijke uur voor het eerst zijn spitse, schrandere snuitje naar buiten had gestoken en voorzichtig de ka mer was ingetrippeld. Iemand, die belegde broodjes had meegenomen, had toevallig een snippertje kaas laten vallen en de muis pikte het op en vluchtte er haastig mee. Hij werd gezien en de volgende nacht lag zjjn stukje kaas voor hem klaar, een meter van zijn hol. De derde nacht was het er twee meter vandaan en zaten wij in span ning op hem te wachten. Hij kwam en nie mand durfde zich verroeren. Toen at hij zijn kaas rustig ter plaatse op. De vierde maal was het in een papiertje verpakt en hij frommelde het eruit en trippelde onbe zorgd nog wat rond. Het was hem nu wel duidelijk. Weldra at hij uit de hand, liet zich onbevreesd oppakken en snuffelde op de schrijftafels rond, zoekend naar kaas snippertjes. Vijf of zes grote, volwassen mannen onderbraken er hun werk voor en zaten stil, in gespannen aandacht, naar hem te kijken. Het was wel een beetje kinder lijk, maar eigenlijk heel begrijpelijk. Wij hadden dan toch maar een stukje veilige wereld geschapen voor zoiets nietigs en kwetsbaars als een kleine muis. Hij vond daar zijn levensonderhoud en kon op ons rekenen. Er was geen blokkade, geen ver raad, geen spionnage. De .maat regelen tegen zijn aartsvijand, de kat, wa ren afdoende. En wij noemden hem Hugo, naar Hugo de Groot. Hij troostte ons over de duizenden doden en verminkten, de ver nietigde, schepen en brandende dorpen, de angstig-vluchtende vrouwen en kinderen en al het andere nameloze leed, dat zo systematisch en doeltreffend over het grote, verre Buitenland werd uitgezaaid en ons vertrouwen in de mensheid dreigde te on dermijnen. Wij wisten dat de mens tenslotte meer en beter was dan een brute vernieler van leven en arbeid, want wij bewezen het zelf. Wij beschermden en vertroetelden een muis. Deze ware, kleine herinnering wilde ik u alleen maar even voorleggen. Bij wijze van tegenstelling. Ook bij wijze van ant woord op dat bericht. R- P- De Amerikaanse Senaat heeft een pro gramma voor de bouw van Amerikaanse militaire bases goedgekeurd, dat 5.8 mil liard dollar zal kosten. Het programma is opgesteld om de ring van luchtmachtbases rond Sovjet-Rusland en de Oost-Europese staten uit te breiden en te versterken. Voor de Senaatscommissie voor de strijd krachten had de onder-minister van De fensie, Lovett, onthuld, dat onderhandelin gen aan de gang zijn „over een aantal bases in Noord-Afrika en Frankrijk". Dit in aan vulling op de bases in Engeland, die reeds in gebruik zijn. SAN FRANCISCO, 6 Sept. De tweede bijeenkomst van de confe rentie over het Japanse vredesverdrag heeft al dadelijk te kampen gekregen met de Sovjet-Russische oppositie, die zich in de eerste plaats keerde tegen de procedureregels, opgesteld door de Ameri kaanse minister Acheson en bepalende dat er geen redevoeringen zouden mogen worden gehouden van langer dan een uur, dat er geen amendementen zouden mogen worden ingediend en dat de voorzitter alle voorstellen, die buiten de draagwijdte van het ont werpverdrag vielen, naast zich zou kunnen neerleggen. Gromyko, da Russische afgevaardigde, begon meteen met te protesteren tegen he' feit dat China niet was uitgenodigd, doch Acheson onderbrak hem en deed stemming over de procedureregels voorgaan. De regels werden met drie stemmen tegen Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho- slowakije aangenomen. Er waren 12 onthoudingen. Bij de daarop volgende debatten kwam Gromyko met zijn voorstellen voor een ander vredesverdrag. Op 79-,jarige leeftijd is te Laren (N.H.) overleden dr. J. van der Hoeven Leonhard, oud neus-, keel- en oorarts te Amsterdam en bekend publicist op medisch gebied. Volgens vroeger bepaalde principes De Russische voorstellen werden door Gromyko ingediend met de opmerking, dat het Amerikaans-Engelse ontwerp niets gemeen heeft met een algemene vredesregeling voor het Verre Oosten. Volgens de Russische zienswijze moet een verdrag gebaseerd zijn op de tij dens de conferenties van Jalta, Pots dam en Cairo overeengekomen begin selen, die ten doel hadden van Japan een vredelievende, democratische staat te maken. De verklaring van Potsdam behelsde uit drukkelijke voorzieningen tegen een ople ving van het militarisme in Japan, alsmede maatregelen om een herbewapening van Japan te verhinderen. Naar Gromyko zeide, staat de Sovjet-Unie er op, dat geen beper kingen zouden worden opgelegd aan de vredeseconomie van Japan of aan zijn vrije handel met andere landen. Het ver drag dient wel beperkingen in te houden ten aanzien van de Japanse strijdmacht. Gromyko verklaarde, dat de Sovjet- Unie de ontwikkeling van het Japanse volk geenszins wilde belemmeren. „Het voorge stelde verdrag echter is voortgekomen uit het verlangen van de initiatiefnemers om gebruik te maken van de goedkope ar beidskracht van de Japanse arbeiders", zeide hij. Met betrekking tot territoriale vraagstuk ken bracht Gromyko opnieuw de rechten van China ter sprake. Hij zeide, dat For mosa aan China moest worden teruggege ven evenals andere eilanden, waarvan het eigendom niet definitief door het verdrag was vastgesteld. Gromyko soipde een bijna eindeloze reeks bezwaren tegen het verdrag op, dat volgens hem tot een nieuwe oorlog in Azië leiden zal, en stelde daartegen over de volgende voorstellen: Alle bezettingstroepen moeten bin nen 90 dagen na het van kracht wor den van het verdrag worden terugge trokken. Geen vreemd land mag troe pen in Japan houden. Japan mag geen bondgenootschap aangaan met een land, dat deelgenomen heeft aan de oorlog tegen Japan. Het Japanse leger zou beperkt moeten worden tot een landmacht van 150.000 man, een vloot van 25.000 man en een luchtmacht van 200 jagers en verkenningsvliegtuigen. Het mag geeen bommenwerpers heb ben. Japan mag niet meer manschap pen opleiden dan nodig is voor het in standhouden van zijn leger. Aan de Ja panse vredesindustrie mogen geen be perkingen worden opgelegd. Gromyko stelde verder voor, cle bepa lingen te schrappen waarbij Japan alle aanspraken op Korea en enkele eilanden groepen moet opgeven. Daarvoor in de plaats zou moeten komen de erkenning door Japan van de volledige souvereiniteit van Peking-China over Mandsjoerije, For mosa en de naburige eilanden, alsmede de Paracelsus-groep. Voorts zou Japan de vol ledige souvereiniteit van de Sovjet-Unie over de Koerillen en Sachalin moeten er kennen. Japan zou verder vergoeding moeten geven voor schade, veroorzaakt door oor logshandelingen tegen de geallieerden. De omvang en de aard van deze vergoeding zou moeten worden bepaald op een confe rentie van vertegenwoordigers van Peking- China, Indonesië, de Philippijnen en Birma. Japan zou de uitdrukkelijke verplich ting op zich moeten nemen, geen atoom wapens of andere middelen van massa vernietiging te zullen bezitten of te zullen vervaardigen. De gehele kust van Japan zou moeten worden gedemilitariseerd. De zeestraten van Japan zouden voor de koopvaardij van alle landen toegankelijk moeten zijn. Daarentegen zouden alleen oorlogsschepen van landen gelegen bij de Japanse Zee van de straten gebruik mogen maken. Na Gromyko voerden nog de afgevaar digden van Chili on Bolivia het woord. Daarna werd de vergadering verdaagd. Acheson voorzitter De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, werd tot per manente voorzitter en Percy Spender (Australië) tot vice-voorzitter der confe rentie gekozen. Gromyko De Russische delegatie heeft afschriften van amendementen op de procedureregels uitgedeeld. Het voornaamste amendement stelt de opheffing voor van de beperking tot een uur van de spreektijd behalve voor de mogendheden, die het ontwerp-voorstel steunen. De Poolse gedelegeerde zeide, dat de be perking een voorbeeld van „Amerikaans imperialisme" vormde. „Wensen de gedele geerden een Amerikaanse dictatuur te aan vaarden?" zo vroeg hij. De conferentie ondersteunde met 36 tegen drie stemmen de beslissing van Acheson om de kwestie van de uitnodiging van de regering van Peking, zoals Gromyko voor stelde, buiten de orde te stellen. De conferentie wordt vandaag om 18 uur Nederlandse tijd voortgezet. Spanning op Celebes DJAKARTA (Aneta) De delegatie van het „Comité tot uitdrukking van de volkswil", die met instemming van de autoriteiten was afgevaardigd naar het binnenland van Celebes, om de leider van de uitgeweken guerilla-strijders, Kahar Muzakkar, te bewegen tot een vreedzame regeling, blijkt zelfs niet te zijn geslaagd in haar pogingen om Muzakkar te ont moeten, seint de correspondent van Aneta te Makassar. Makassar wacht thans in een gespannen sfeer op maatregelen, die door de regering zijn aangekondigd indien aan haar ultimatum met een termijn van vijf Burckhardt: Ware alzijdigheid kenmerkt zich niet doordat men veel weet, maar doordat men van veel houdt. dagen geen gevolg zou worden gegeven. De troepencommandant op Celebes, kolonel Kawilarang, deelde aan de pers mede, dat er kleine vuurcontacten zijn geweest met de voormalige guerilla- strijders, waarbij deze zich steeds snel terugtrokken. Nabij het gebied, dat grenst aan de schuilgebieden van Muzakkar's volgelingen, zou thans reeds een aantal kampongs door de bevolking zijn verlaten. Kolonel Kawilarang is voor overleg met de regering naar Djakarta vertrokken. TEHERAN (Reuter). Nadat het ulti matum dat de Perzische premier Mossadeq van plan was aan Engeland te zenden, in feite reeds door de Senaat was goedge keurd, heeft de Perzische regering besloten het voorlopig toch maar weer in te slikken. Het ultimatum hield in, dat wanneer En geland niet binnen vijftien dagen de onder handelingen zou hervatten, alle Britten uit Abadan en de Zuid-Perzische olievelden zouden worden gewezen. De mededeling over het intrekken van het ultimatum werd gedaan door de vice-premier Hoessein Fa- temi. Hij gaf geen reden voor het uitstel, maar verklaarde wèl, dat de Sjah niet op de hoogte van het ultimatum was. De ultimatum-kwestie is overigens nog niet van de baan, want Mossadeq zou heden de Kamer om een vertrouwensvotum over het ultimatum vragen. Mossadeq had eerder in de Senaat ver klaard, dat hij hervatting der onderhande lingen zou eisen op basis van de Perzische voorstellen, die aan de vooravond van de TOKIO, (Reuter) De opperbevelhebber van de UNO-troepen in Korea, generaal Ridgway, heeft de Chinezen en Noord-Koreanen een nieuwe plaats voorgesteld voor het voeren van besprekingen om een einde te maken aan de strijd op Korea. In zijn verklaring stelt Ridgway een bijeenkomst voor van verbindingsofficieren, die terstond een beslissing moeten nemen over een andere plaats dan Kaesong, „waar de onder handelingen kunnen worden voortgezet zonder dat zij onderbroken worden". Ridgways verklaring is per radio verzonden aan de Noord-Koreaanse opperbevelheb ber, generaal Kim II Soeng, en aan de bevelhebber van de Chinese troepen op Korea, generaal Peng Teh Hoeai. De geallieerde opperbevelhebber verklaarde, dat de ge beurtenissen van de laatste tijd het hem en de wereld volkomen duidelijk hadden gemaakt, dat een verder gebruik van de huidige conferentieplaats Kaesong onvermij delijk tot nieuwe onderbrekingen van de wapenstilstandsbesprekingen en tot verder uitstel van een eventuele overeenstemming zou leiden. De verbindingsofficieren zouden op de brug van Panmoen Djon bijeen moeten komen. Ht aanbod van generaal Ridgway werd voorafgegaan door een boodschap, waarin hij opnieuw de Noordelijke beschuldi gingen, dat de UNO het neutrale gebied van Kaesong, zowel voor als na het afbreken van de onderhandelingen op 23 Augustus hebben geschonden, van de hand wijst. Ridgway verklaarde, dat de geallieerde ga ranties tegen schending van de neutrale zóne door de geallieerden nauwgezet zijn nageleefd en van kracht blijven. „Ik kan u geen waarborgen verschaffen tegen uw eigen onmacht om het gezag uit te oefenen in een gebied waarvoor u verantwoordelijk bent. Evenmin kan ik een herhaling van incidenten, die kwaadwillig door uw strijd krachten in een gebied onder uw gezag zijn geënsceneerd, verhinderen", zo voegde Ridgway er aan toe. Volgens niet-officiële berichten zouden de geallieerde verbindingsofficieren moeten voorstellen, dat de onderhandelingen zou- den worden voortgezet aan boord van een neutraal schip in de Koreaanse wateren. Generaal Ridgway deed een dergelijk aan bod op 30 Juni, toen hij het voorstel deed voor een conferentie aan boord van een Deens hospitaalschip in de haven van Wonsan. De Noordelijken verwierpen dit voorstel weliswaar niet, maar stelden op hun beurt voor de onderhandelingen te Kaesong te houden. Generaal Ridgway verklaarde zich hiermede toen onmiddellijk accoord. Rembrandts „Anatomische les" is gerestaureerd door de bekende expert op dit gebied de heer J. C. Traas. Het doek prijkt thans weer in zijn oude luister in het Haagse Mauritshuis, Nieuw offensief De troepen van de UNO zijn verder op gedrongen in Noordelijke richting, doch er zijn onmiskenbare tekenen van offensieve voorbereidingen van de Noordelijken, aldus is Donderdag gemeld. Deze tekenen wijzen er op, dat deze keer de gebruikelijke golven infanterie zullen worden gesteund door meer tanks en artil lerie en mogelijk ook door vliegtuigen. Een vrachtauto met goederen voor Ne derland, die voorzien was van een plaat met de letters „T.I.R." kon gisteren de Zwitsers-Duitse grens passeren, zonder dat er douane-formaliteiten behoefden te worden vervuld en zonder dat er douane-rechten behoefden te worden betaald. De douane-beambten lieten de wagen zonder meer doorgaan, nadat de chauf feur het nieuwe paspoort voor interna tionaal wegvervoer, uitgegeven onder auspiciën van de economische commissie van de UNO voor Europa, had getoond. Dit paspoort, dat het resultaat is van onderhandelingen, welke gedurende drie jaar tussen elf Europese landen zijn ge voerd, betekent, dat de vervoerde goe deren zijn gezegeld en gewaarmerkt in het land van oorsprong, en dat geen douane-controle nodig is tot het land van bestemming. Tot dusverre hebben drie landen Zwitserland, Duitsland en Nederland het T.I.R.-systeem, dat bespoediging van het goederenvervoer op de Europese we gen beoogt, ingevoerd. Men verwacht, dat ook de andere landen hiertoe zullen overgaan. BONN (Reuter). De geallieerden heb ben gisteren de wet gepubliceerd, waar tegen de West-Duitse politici en de pers reeds bij voorbaat hadden geprotesteerd, betreffende het na 1945 als herstelbetalin gen in het buitenland in beslag genomen Duitse bezit. In een officieel commentaar wordt gezegd, dat de wet geen nieuwe of extra lasten aan Duitsland oplegt,nocli enige nieuwe maatregelen inhoudt, die gericht zijn tegen Duits bezit. Evenals de wet van de contróleraad van 1945 zegt de nieuwe wet, dat Duitsland en de Duitse burgers gebonden zijn de overdracht van Duits be zit in het buitenland wegens herstelbetaling en restituties te eerbiedigen. De wet annuleert de aanspraak van de voormalige eigenaar op dergelijk bezit en sluit elk geding bij Duitse rechtbanken tegen de geldigheid van dergelijke over drachten, afleveringen of liquidaties uit. Anders dan de wet van 1945, waarvoor zij in de plaats is gekomen, heeft deze wet geen betrekking op Duits bezit in het bui tenland, dat niet in beslag werd genomen, noch op Duitse effecten, die zich thans in het buitenland bevinden en oorspronkelijk in Duitsland, luidend in Reichsmarken,wer den uitgegeven. Over het toekomstig lot van dergelijke activa zal door geallieerde en Duitse deskundigen tezamen gesproken moeten worden. De wet sluit ook nadruk kelijk activa in het buitenland uit, die Duitsland na het einde van de oorlog mocht hebben verkregen. De geallieerden hebben de Duitsers laten weten, dat er geen sprake van kan zijn dat ook maar een deel van hun vroegere activa in het buitenland zou kunnen worden ver rekend tegenover hun schulden. Niet accoord De West-Duitse regering heeft bekend gemaakt, dat zij het geallieerde principe, dat Duits particulier bezit in neutrale lan den in beslaggenomen kan worden voor herstelbetalingen, niet erkent. De regering publiceerde haar verklaring gelijktijdig met de geallieerde wet. Verschillende neutrale landen, zoals Zweden, hebben Duits bezit in beslag genomen als terugbetaling voor Duitse oorlogsschulden of ter aflevering als herstelbetalingen aan de geallieerden. De Duitse vertegenwoordiger bij de aan staande schuldenconferentie te Londen, dr. Hermann Abs, heeft tijdens een lunch der buitenlandse persvereniging gezegd dat in November de conferentie het vraagstuk der op drie milliard dollar geraamde voor oorlogse schulden van het Duitse rijk en van Duitse particulieren zal behandelen. De delging dezer schuld zal volgens Abs geheel en al afhangen van de mogelijkheden, die Duitsland krijgt om zijn handelsbalans te activeren. Wanneer bijvoorbeeld de voot1 Italië getroffen schuldenregeling zou wor den overgenomen, hetgeen aan Duitse zijde overigens onaanvaardbaar zou worden ge acht, zou de Duitse betalingsbalans met tien millioen dollar per maand worden belast. Dit zou niet alleen grotere concessies van het buitenland jegens de Duitse export noodzakelijk maken, doch het zou ook wij zigingen in de Europese betalingsunie ten gevolge moeten hebben. Dr. Abs liet door schemeren, dat hij het plan koestert te trachten een deel der buitenlandse schulden om te zetten in de door de bondsrepubliek- zozeer gewenste buitenlandse investeringen in de Duitse industrie. onderhandelingen aan de Britten waren overhandigd of op basis van enig ander voorstel, dat voor Perzië aanvaardbaar zou zijn. Geen Brits voorstel, dat uitsluitende verkoopplicht der Perzische olie aan Enge land, Brits beheer te Abadan of een fifty- fifty regeling voorstaat, zou voor Perzië aanvaardbaar zijn, aldus Mossadeq. De vice-premier, Hoessein Fatemi, ver klaarde nog dat Engeland een complot smeedt om de regering-Mossadeq omver te werpen. Door het ultimatum van de pre mier is dit teniet gedaan, aldus Fatemi, die meende, dat Mossadeq er nochtans een con cessie mee had gedaan, door de Britten toe te staan tegenvoorstellen in te dienen. Fatemi verklaarde voorts, dat indien de Britten zouden vertrekken de Perzische regering voornamelijk olie-experts uit Ne derland, Zwitserland en Zweden en mis schien ook uit Oost-Europa in dienst zou willen nemen. Perzië is niet gebrand op Amerikaanse technici „omdat dezen de Britse lijn zouden volgen en zouden pogen Perzië onder de invloed der internationale olie-trusts te brengen". De Perzische rege ring bestudeert momenteel aanbiedingen van Nederlandse, Zuid-Amerikaanse, Ita liaanse en Zweedse firma's die tankers aan Perzië willen verkopen. De betaling zou geschieden in ruwe olie-producten. Fatemi zei tenslotte, dat het kabinet vol vertrouwen was, dat Engeland het ultima tum zou accepteren. Hij voegde aan zijn verklaring toe, dat Mossadeq na zijn rede in de Senaat weer eens ingestort was en het bed moest houden. De Anglo Iranian Oil Company heeft tot elke maatschappij of persoon, die ruwe olie of olieproducten van de Perzische regering tracht te kopen, de waarschuwing gericht, dat zij de noodzakelijke stappen zal nemen om haar rechten te beschermen. De Britse staf van de technische opleiding in Abadan heeft inmiddels ontslag genomen uit pro test tegen het her-aanstellen van twee vo lontairs, die zich als onruststokers hadden doen kennen. Door niet in de Kamer te verschijnen hebben vandaag afgevaardigden van de Perzische oppositie de behandeling van het aan Engeland te stellen ultimatum op gehouden. Slechts 48 van het vereiste aan tal van 67 afgevaardigden waren aanwezig en na drie uur gewacht te hebben, gaf premier Mossadeq het op en verliet hij het gebouw. Buiten werd hij toegejuicht door een menigte, die voor het parlementsgebouw demonstreerde. Het is nog niet bekend, of Mossadeq tot Zondag zal wachten om opnieuw te trach ten het vertrouwensvotum van de Kamer te krijgen, of dat hij het ultimatum zonder toestemming van de Kamer zal verzenden. WASHINGTON (Reuter) De regering der Verenigde Staten heeft met de „Con solidated Vultee Aireraft Corporation" te San Diego in Californië een contract ge sloten voor de bouw van een door atoom kracht voortbewogen vliegtuig. In Washington wezen functionarissen er op, dat het waarschijnlijk nog jaren duren zal voor het eerste door atoomkracht ge dreven vliegtuig zal vliegen. Tot dusver is de grootste moeilijkheid, die overwonnen moet worden, het gewicht van de atoom machine en van de zware afscherming, die vliegers en instrumenten moet beschermen tegen straling. Ingenieurs menen, dat zij dit gewicht tot 100 ton. ongeveer het ge wicht van motoren en brandstof van de nieuwste Amerikaanse zware bommen werper, kunnen beperken. De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, zal wegens een operatieve be handeling zijn ambtelijke werkzaamheden enige weken moeten onderbreken. Geduren de zijn afwezigheid zal de minister-presi dent, dr. W. Drecs, als minister van Sociale Zaken ad interim optreden. Te Delft is de 34-jarige P. B. in de Provinciale Vaart verdronken. Zijn zoontje was in een kano aan het /aren en kwam naar de kant omdat zijn vader hem een ijsje wilde laten kopen. Terwijl de jongen de ijs wafel ging halen, paste de vader op de kano. Hij raakte echter door onverklaarbare oor zaak te water. Studenten die in de omgeving aan het roeien waren, trachtten hem nog te redden maar hun pogingen bleven zonder resultaat. Het stoffelijk overschot is later opgehaald. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond, opge- maakt te 10 uur: In de nanacht en de vroege ochtend plaatselijk mist. overigens droog en morgen overdag overwegend zonnig weer. Meest zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 7 September Zon op 5.59 uur, onder 19.16 uur. Maan op 13.42 uur, onder 20.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 September Hoog water: 6.22 en 18.43 uur. jj Laag water: 2.12 en 14.21 uur. Vrydag 7 September Hoog water: 7.02 en 19.22 uur. Laag water: 2.47 en 14.58 uur. riiiiiiiiuiuiiauaMuiuuuuiiiiiiiiiiiiiiiiuuiaif

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1