TURF EEN KORT VERHAAL DOOR FERDINAND LANGEN Emancipatie der Kongo-negers vlot nog niet hard SoraiioiiEen oase van rust aan de Cote d'Azur VERHUIZINGEN VERPAKKINGEN - MEUBELOPSLAG - PIANOTRANSPORT DANSSEIZOEN 1951-52 Daesacademie J. G. Martin Zonen Klein paradijs bij Marseille Dansschool Albert van Lingen Amsterdamse Beurs pONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PROBLEMEN IN BELGISCHE KOLONIE Pü na m mmammmmm Visserijdeskundigen komen naar Amsterdam Voorbereidingen voor de derde ponthaven Proeftocht m.s. Rimon V oetbalprogramma Kent u ook de verse haring? Santpoort Nu ook in Haarlem ZIJLWEG 49 - TEL. 14441 F. DAM IA AN S EN ZN. - ZIJLVEST 41 - HAARLEM - TEL. 12456 - 14155 - 11141 Scheepvaart Men wil thans eerst de zwarte élite gelijkstellen met de blanke kolonisten (Van onze correspondent in Brussel) Van Brussel naar de hoofdstad van de Bel gische Kongo is het ruim 6500 km in vo gelvlucht, via Tripolis en de Engelse post Kano in Nigeria. Over de drie kilo meter brede bocht van de Kongostroom strijkt het Sabena-vliegtuig, een DC-6, die ons in korte tijd van België naar de Kongo heeft gebracht, neer op het vliegveld van Leopold- stad. Menigeen denkt zich de Kongo als een land van olifanten en kro kodillen. Hij zou waar schijnlijk verwonderd zijn hier een flinke stad te vinden met een het stadsbeeld beheer sende zakenflat, ge naamd „Forescom" (met 107 flatwonin gen) en met caféter rassen, waar de bezoe ker een pint Belgisch bier kan krijgen, zo wel als een biefstuk met patates frites, en zelfs als het heim wee hem aangrijpt een portie Zeeuwse mosselen. Van laatst genoemde mogelijkheid maken trouwens bijna alle Belgen gebruik, die hier een bezoek brengen en zonder enige critiek betalen zij 120 franskens voor een portie van die schaaldieren. Architectonisch-schoon is Leopoldstad dat over een lengte van 14 km langs de Kongostroom is gebouwd overigens stel lig niet, vermoedelijk als gevolg van het snelle tempo, waarin het is verrezen. In de inlanderswijk worden op het ogen blik 20.000 nette huisjes voor zwarten ge bouwd en in het centrum verrees het reeds genoemde flatgebouw Forescom. Er wonen op het ogenblik in de stad circa 11.000 blanken, dat is 3000 meer dan in 1949. In de „cité indigne" (de inlanders- wijk) leven 200.000 zwarten uit alle delen van de Kongo. Het is daar een ongelooflijk mengelmoes van rassen en dialecten. De bewoners van die wijk zijn het slechts eens in hun verering van het Primus-bier van de brouwerij van Leopoldstad, waarin ook „Heinekens" belangen heeft. Wanneer een negerfamilie de rouw aflegt (nol-maal zes weken na de dood van een familielid) dan wordt er een festijn georganiseerd, dat niet zelden enkele dagen in beslag neemt. Deze gewoonte is een overblijfsel van de Bantoe traditie: „de slechte geest, die de dood ver oorzaakte, is verdwenen. Laat ons dus feest vieren." De uitgedronken flessen worden netjes op een rijtje aan de straat geplaatst. De rijkste negers tonen aldus hun koop kracht. De negerwijk is voor de autoriteiten een angstwekkend probleem. In de vaak nog zeer primitieve dorpen van de binnenlan den leeft de neger onder de onverbidde lijke discipline van de „clan", een groep families, welke door de meest bekwame onder hen wordt bestuurd. Maar te „Leo" zijn de zwarten volkomen vrij, Velen lei den een leventje van plezier en laten zich door een of ander familielid onderhouden, wat deze volkomen normaal vindt. Overi gens moet de gelukkige, die een goede job vond, nog geregeld geschenken zenden aan zijn „cian- in ae rimboe. Maandelijks is daarmede in de Kongo eep totaal bedrag gemoeid van 200.000 francs in postgiro's, en een even groot bedrag aan geschenken, welke als postpakketten worden verzonden. Zo blijft de band van de zwarte van Leo poldstad met zijn dorp bestaan. Het ideaal van de zwarte is het beroep van klerk. De klerk is een min of meer ontwikkelde neger. Bij de paters van Scheut of bij de Protestantse missie leerde hij Frans, wat boekhouding en perfect machineschrijven. Te Leopoldstad werken duizenden negerklerken bij de vele import firma's, de regeringsdiensten, de fabrieken en scheepvaart-maatschappijen. De blanke werkgevers zijn over het al- De zakenflat Forescomin Leopoldstad. gemeen tevreden over hun zwarte perso neel, maar de kleinste détails moeten ge controleerd worden door een blanke, an ders loopt de boel in een minimum van tijd in het honderd. Ter vergelijking diene dat een Belgische metselaar per dag ongeveer 1000 bakstenen legt, de neger-metselaar slechts 200. Het lage rendement leidt on vermijdelijk tot verspilling van arbeids krachten en tot hoge loonkosten, ondanks het feit dat de lonen op zichzelf vrij laag zijn. Een goede klerk kan tot 2000 francs per maand verdienen. Enkele honderden klerken verdienen te Leopoldstad zelfs van 3000 tot 6000 francs, maar de overgrote meerderheid van de inwoners van de „cité" ontvangt 500 tot 1200 francs per maand. De maatschappijen zijn verplicht hun kosteloos logies, medische verzorging en werkkleding te geven. Daar het beroepsonderwijs geleidelijk verbetert, stijgt mede de koopkracht. In geheel Kongo zijn over 1950 ongeveer 72.000 nieuwe fietsen aan de markt ge bracht en verkocht. Men ziet zeer veel negers op dure fietsen van 2500 tot 3800 francs, Engels of Belgisch fabrikaat, met veel chroom, liefst twee bellen en versnel ling. Leopoldstad is tevens de poort van de Kongo. De Kongostroom is niet bevaarbaar tussen de haven van Matadi (bij de Atlan tische Oceaan) en de hoofdstad. Alle sche pen, die de goederen naar het binnenland vervoeren, vertrekken dus van Leopold stad, dat een belangrijke binnenhaven is geworden en waar de Nederlandse maat schappij voor havenwerken momenteel nieuwe uitbreidingswerken verzorgt. De spoorweg van Matadi naar „Leo" is mo menteel het gehele jaar door zwaar belast. Men heeft besloten zijn transportcapaciteit daarom op te voeren tot vier millioen ton per jaar. Nieuwe politiek De gouverneur-generaal van de Kongo, Eugène Jungers, ontving ons in zijn prach tige residentie. Hij is momenteel bekom merd om de vertegenwoordiging van de zwarten in de regeringsinstanties van de kolonie en hij heeft in zijn jaarlijkse rede voor de „Adviserende Raad van de kolo nie", waarin dit jaar acht zwarten werden opgenomen, de idee gelanceerd dat ontwik kelde negers zullen worden vrijgesteld van de verplichtingen en beperkingen van het leven in de „cité" voor inlanders. Deze zwarte élite zou alle, of een groot aantal rechten verkrijgen en daarmee vrijwel ge lijk gesteld zijn met de blanken. Alle pro vinciale raden van Kongo hebben dit evolutieplan, dat een markante omzwaai van de Belgische koloniale politiek inluidt, In principe goedgekeurd, maar over de toe passing er van zijn heftige controversen ontstaan. De meeste kolonialen wijzen er op dat het nog veel te vroeg is om een klasse van gepriviligieerden te vormen, daar de neger egoïstisch is en in het alge meen niet bereid kan worden gevonden om honoraire ambten van openbaar nut te ver vullen, tenzij hij als zodanig zijn zwarte broeders kan exploiteren. Voorts moet men rekening houden met de onstandvastigheid der negers. Sommige negers zijn na zes of tien jaren studie, zelfs van theologie, gewoon naar hun dorpen teruggekeerd om er opnieuw het leven van halve wilden te gaan leiden. Gouverneur-generaal Jungers houdt ech ter vol. „Een te laat uitgestoken hand kan geweigerd worden", aldus heeft hij ge waarschuwd Deze ernstige vermaning aan de vaak nog reactionnaire blanke kringen in de Kongo is tevens een bewijs voor de ernst van de toestand. De zwarte bevolking, hoe primitief zij ook moge zijn, voornamelijk in de binnenlanden, waar zij zonder blanke voogdij spoedig in ellende ten onder zou gaan, wordt zich allengs bewust van haar macht en van haar rechten. Op twintig minuten vaart, aan de andere oever van de Kongo, ligt Brazzaville, de hoofdstad van Frans Equatoriaal Afrika, waar de neger lang niet zo goed leeft als in Leopoldstad, maar waar velen van hen, „citoyen frangais" zijn geworden en stem recht hebben verworven. Het is goed dat men in de Belgische Kongo met dat feit rekening houdt. Emir Talal (in wit costuum) die gisteren tot Koning van Jordanië is uitgeroepen als opvolger van zijn vader, Abdoellah, die in Juli van dit jaar vermoord werd. Tegen twee dekknechten van de ge meenteponten over het IJ te Amsterdam is i één week gevangenisstraf voorwaardelijk 1 en f 50 boete geëist, omdat zij geknoeid zou den hebben met de veergelden. Aan auto mobilisten, die 50 cent moesten betalen, ga ven zij kaartjes met de opdruk 10 cent. Auto bestuurders, die hun daarop attent gemaakt hadden, kregen ten antwoord, dat dit in orde was, omdat de oude kaartjes opgemaakt moesten worden. Van 1 tot en met 9 October zal de Inter nationale Raad voor het onderzoek van de zee zijn 39ste jaarvergadernig houden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De raad, die gevestigd is te Kopenhagen, houdt zich bezig met de coör dinatie van het wetenschappelijk onderzoek ter verruiming van de kennis van de zee. Ongeveer honderd gedelegeerden en des kundigen uit de bij de raad aangesloten landen zullen de bijeenkomst bijwonen. Er zullen rapporten over de overbevissing van de Noordzee en over echoloden worden behandeld. De bijeenkomst staat onder leiding van dr. K. A. Andersson uit Zwe den. Ter gelegenheid van de vergadering zul len buitenlandse onderzoekingsvaartuigen een bezoek brengen aan ons land. Het staat reeds vast, dat het Engelse onderzoekings vaartuig „Sir Lancelot" van het „Fisheries Laboratory" te Lowestoft, vergezeld van een Engelse politiekruiser, naar Amster dam zal komen. Ook de Nederlandse poli tiekruiser „Batjan" en het te Scheveningen gestationneerde visserij-onderzoekingsvaar- tuig „Antoni van Leeuwenhoek" zullen naar Amsterdam varen. Met deze schepen zullen de deelnemers een tocht op de Noordzee maken, waarbij de werking van de technische apparatuur en de onder zoekingsmethoden zullen worden gede monstreerd. Het zal er eindelijk van komen, dat de lang verwachte uitbreiding met een derde haven voor het Velsense stoompontveer werkelijkheid wordt. Het gebouwtje van het bootstation van de voormalige Alkmaar Packet is in handen van de Rijkswaterstaat overgegaan en zal straks dienst doen als opslag- en werk ruimte, waardoor de kleine, houten lood sen, die thans nog op het te ontruimen ter rein staan vermoedelijk zullen verdwijnen. Om dit gebouwtje, dat dus nu weer een bestemming krijgt, wordt op het ogenblik met betonnen palen een stuk grond afge bakend. Het bestaande botenhuisje met aanlegsteiger ten Oosten van de Oostelijke ponthaven aan de Noordkant van het ka naal is gedoemd te verdwijnen, zodat bin nen afzienbare tijd met de werkzaamheden voor de derde ponthaven kan worden be gonnen. Uiteraard zal door deze plannen ook het Noordelijke pontplein een uitbreiding on dergaan. Het 3272 b.r.t. metende enkelschroef mo torschip „Rimon" is na een geslaagde proef tocht op de Noordzee aan de opdracht- gévers, de „Zim Israel Navigation Company Limited" te Haifa, door de bouwers, de Rotterdamse Droogdok Mij., overgedragen. Dit schip zal, met het binnen enkele maanden door de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" af te levé ren zusterschip m.s. „Tamar" de geregelde vaart gaan uitoefenen tussen Israëlische en Noordzeehavens. Het m.s. „Rimon" is in hoofdzaak ge bouwd voor het vervoer van fruit. Het programma van de KNVB voor Zon dag luidt volgens de Sportkroniek als voltg: eerste klasse A: DWSDe Volewijckers; Frisia—AGOW; GVAV-Velocitas; Go Ahead —EDO; HeerenveenEnschedese Boys; Theole't Gooi; HaarlemElinkwijk. Eerste klasse B: DOSLeeuwarden; AjaxVSV; RCHAchilles; EnschedéSneek; Be Quick Oosterparkers; Zwolse BoysBlauw Wit; Vitesse—Wageningen. Eerste klasse C: BW— DHC; Juliana—RBC; Sittardia—NAC; SVV— Eindhoven; MVVADO; QuickWillem II; FeijenoordBleijerheide. Eerste klasse D: NO ADChévremont; SpartaEmma; PSV NEC; HBS—Xerxes; LimburgiaHDVS; Longa—Mauri ts; Brabantia—VW. Tweede klasse A: AFCZFC; HelderBaarn; Alc- maria VictrixHVC; WA—Westfrisia; StormvogelsHFC. Tweede klasse B: UW De Spartaan; ZWDWV; VolendamDe KennemersHRC; ZeeburgiaHercules. Derde klassen (district I): KinheimVelsen; DEM—Rapiditas; Halfweg—KW; WSV '30 Beverwijk: Ripperda—Wijk aan Zee. Derde klassen (district II): BMT—TIJBB; Hille- gom—De Postduiven; Laakkwartier—Zand- voortmeeuwen Vierde klassen (district I): ADO '20—VVZ; WB—LOC; ETO—SEMO; Vliegende VogelsDSS; LijndenVDO; AalsmeerNAS; DIOHEDW; Bloemendaal NFC. Vierde klassen (district II): THB Wilhelmus; ConcordiaWarmunda; Lisse VVSB; Graaf Willem 2—DCO. ADVERTENTIE AANVANG DER LESSEN MEDIO OCTOBER HAARLEM Dagelijks inschrijving en besprekingen van 10 Sept. af: 1112, 25 en 79 uur SCHAGCHELSTRAAT 29 - TELEFOON 10806 De 27-jarige A. J. Kaptein, wonende te Hazerswoude, begaf zich per rijwiel naar zijn werk in de Noord-Oostpolder. In zijn hand had hij een onderdeel van een land bouwmachine. Toen hem een vrachtauto voorbijreed haakte het onderdeel, dat hij droeg, aan de auto vast. Kaptein werd onder de wagen getrokken en door een achterwiel overreden. Hij was op slag dood. Het voorlichtingsbureau van de Voedings raad meldt: De haring mag wel de meest populaire vis soort genoemd worden. Een groot deel van haar roem dankt de haring o.a. aan haar verwerking tot „Hollandse nieuwe" of maatjesharing doch ook ongezouten, als verse haring heeft ze alle eigenschappen die het de moeite waard maken, haar gekookt, gestoofd of gebakken op tafel te brengen. Met gebruikmaking van verschillende toe voegsels kan men deze drie bereidingswij- ezn op vele manieren variëren. Vooral het stoven op verschillende manieren (in diverse sausen, met kruiden, mosterd, azijn e. d.) biedt gelegenheid om de haring steeds in een nieuwe gedaante en steeds met een nieuwe aroma op te dienen. Iedereen wéét, hoe gezond en voedzaam de nieuwe haring is door zijn rijkdom aan eiwit, aan vet en de in het vet opgeloste vitamines A en D. Ook zouten (jodium, kalk, ijzer e. d.) komen er veel in voor. De verse haring nu bevat van dit alles minstens evenveel! Daar om raden wij een ieder aan, in de tijd dat de verse haring verkrijgbaar is (en ze is niet duur!) hiervan gebruik te maken niet alleen bij de boterham, doch ook bij de war me maaltijd. Allerlei soorten groente, hetzij als sla, hetzij gekookt, zijn er bij te geven GEDIPLOMEERD BLOEMSCHIKKER Voor het diploma bloemschikken en -bin den slaagde in Aalsmeer de Santpoortenaar J. M. Jonker. Wij waren sinds lang de eerste Nederlan ders, die Sormiou bezochten. De weinige inwoners van dit pietepeuterige plaatsje aan de Middellandse Zee bij Marseille stonden hogelijk verbaasd toen op die snik hete Zaterdagavond twee verhitte en ver moeide trekkers langzaam het moeilijk be gaanbare bergpaadje afdaalden naar dat stukje strand van waarachter het diep blauwe water van de Méditerranée tot een verfrissend bad lokte. Sormiou is de naam van een lapje grond van nog niet één vierkante kilometer, dat aan een van de natuurlijke inhammen in de rotsige kuststrook langs de Middellandse Zee is gelegen. Onbereikbaar voor elk voer tuig op wielen vanwege de hoge en te voet reeds lastig te bestijgen Colline, is Sormiou in zekere mate geïsoleerd van de buiten wereld, die voor de weinige inwoners ei genlijk slechts bestaat uit Mazargue, een voorstadje van Marseille. In tegenstelling met kustplaatsen als Nice, Menton, Cannes of St. Raphael hoort men in Sormiou uit sluitend dat zangerige Frans met een Ita liaans accent spreken. Eén hotelletje met een accomodatie voor ten hoogste vijf per sonen, twee cafeetjes en een miniatuurha ven met een tiental huisjes, die onregel matig tegen de woeste rotshelling zijn ge plakt maakt van Sormiou een oase van rust in die honderden kilometers lange kuststrook met woelige en peperdure va- cantiecentra aan de Cöte d'Azur. Slechts een gering aantal Marseillanen vangt Za- ADVERTENTIE Sarphatistr. 44—46 - A'dam - Tel. 50858 (v.h. Dansinstituut A. Kwekkeboom) Van heden af inschrijving voor club-en privélessen dagelijks van 1222 u. Vraagt prospectus. terdagsmiddags de lange toch van twee uur aan om hun weekeinde in Sormiou door te brengen. Dan ziet men naarmate de roodgloeiende zon dichter naar de berg toppen zakt de gele, rode en groene tentjes verrijzen. Men vindt in Sormiou geen roulettes, cabarets of grote dancings, 's Zaterdag 's avonds om half negen gaan op eén plat form voor het hotelletje, op een tiental meters van het diepblauwe water, de lam pions aan, waarna een pick-up een be kende Amerikaanse song de nog steeds lauwe lucht inslingert. Jongelui in het bad pakje waarin zij 's midags in de Middel landse Zee zwommen, demonstreren dan enige uren achtereen de jitterbug. Rode en witte wijn van 55 francs pér liter en cham pagne van 385 francs een fles laven de lenige meisjes en jongens van om en nabij de achttien jaar. En als om twaalf uur de waardin de kaarsen in de kleurrijke lam pionnetjes uitblaast ziet men naar links en rechts de schaduwen van heupwiegende jonge paartjes langs de kronkelende berg paadjes naar boven schuiven. Weer anderen gaan langzaam naar het haventje, maken stiekum een van de roeibootjes los en varen de Middellandse Zee op, waar men na een half uurtje het klare geluid van een Napo- litaans lied over het spiegelende water hoort komen. Dan is alles rustig. Een stilte die somtijds wordt verbroken door de zwa re plons van een grote vis of de schrille roep van een houtduif, die op de tak van een kleine palm zit. Niemand slaapt. De tenten én het hotelletje zijn verlaten, want iedereen heeft een plaatsje gevonden op een uitstekende rotspunt boven het nu zwarte water of drijft in een bootje in de richting van het eilandje Riou, met zijn prachtige strand met palmen. En als het licht van de grote maan verbleekt en de duizenden sterren langzaam verdwijnen keren de paartjes terug om in het allengs blauwer wordende water hun ochtendbad te nemen. Dan is het andermaal dag in Sormiou. Zon dag. 's Avonds om half acht vouwen de jongens en meisjes hun tenten op, pakken hun toiletattributen in hun badtas en na een luidruchtig afscheid van de achter- blijvenden gaan zij terug naar de bewoon de wereld, waar zij vijf-en-een-halve dag blijven om dan andermaal in Sormiou van de wijn, het heldere water, de dans en de rust dezer oase te genieten. H. J. Eens heb ik een banketbakker geholpen. De man was in moeilijkheden geraakt, om dat hij zijn bakkerij niet kraakzindelijk hield. Ik schreef voor hem een brief naai de gemeente waarin ik de zaak zo gun stig mogelijk voorstelde. Al met al had het weinig te betekenen. Maar toen de banket bakker de brief had gelezen, ontstak hij dadelijk in zo'n uitbundige dankbaarheid, dat hij mij op slag als beloning duizend tur ven aanbood. Daar stond ik een beetje van versteld. Hij was een snel bewogen man, wist ik, maar duizend turvenDaar kwam nog bij dat wij midden in de oorlog zaten en bijzonder schaars in de kolen. Enfin, ik aanvaardde ze dankbaar. „Morgen heb je ze thuis, kerel", zei de banketbakker joviaal en ik nam met een warme handdruk afscheid van hem. De volgende middag hield een wagen plus een aanhangwagen vol turf voor ons huis stil. Wij wonen op de derde étage en toen ik naar beneden in de straat keek en die twee volle wagens daar zag staan, dacht ik: wacht, daar zullen mijn duizend bij zijn. Ik liep naar beneden en sprak het oude man netje aan dat om de wagen heen drentelde. „Zijn er een paar voor mij bij?" vroeg ik. „Een paar?", antwoordde het mannetje, „ze zijn allemaal voor u, als ik het goed heb." „Welnee", zei ik, „ik krijg er maar dui zend." „Dat klopt dan precies", zei het mannetje, „er liggen er duizend op die beide wagens." En hij voegde er nog laconiek aan toe: „Tel ze maar na als u mij niet wilt geloven." Ik liep naar de wagens toe en de schrik sloeg mij om het hart. Ik wist niet veel van turf, maar ik had er wel een bepaalde voor stelling van. Een voorstelling van bruine, droge, lichte en rechthoekige stukken. Maar wat ik daar op die wagens zag had niets van dat soort turf. Dat waren pikzwarte, kletsnatte, reusachtige brokken. „Is dat turf?" vroeg ik hoogst verbaasd. „Ze zéggen 't", zei het mannetje on vriendelijk. Onderwijl was het mannetje naar mijn zolder gelopen om de takel in orde te ma ken en had hij een korf te voorschijn ge haald. Hij wierp één van de reusachtige brokken in die korf en daarmee was de korf meteen vol. Hij keek mij bitter grijn zend aan en zei: „Nou maar takelen, hè." „Moet dat met één turf tegelijk?" vroeg ik. „Weet u er iets anders op?" vroeg hij. Ik haalde mijn schouders op en begon aan het touw te trekken. Het mannetje ging naar de zolder om daar de turven in ont vangst te nemen en neer te vlijen. Wij be gonnen 's middags om vier uur en om zes uur 's avonds waren de turven op de wagens nog niet merkbaar verminderd. Om acht uur kwam mijn vrouw helpen. Om negen uur wist ik enige opgeschoten knapen tegen de beloning van baar geld eveneens aan het turftakelen te zetten. Om tien uur lagen er nog ongeveer tweehonderd brokstukken in de wagens. Ik begon op dat ogenblik voor mijn zolder te vrezenzo solide is mijn huis nu ook niet gebouwd en ik schonk het oude mannetje gulhartig de rest, waar mee hij nors afzwaaide. Mijn vrouw en ik vielen die avond dood moe in slaap. Toen wij de volgende morgen weer wat uitgerust opstonden, kon den wij ons pas goed in ons geweldig bezit verheugen. Wij stonden voldaan onze voor raad brandstof aan te kijken en wij dach ten: dat wordt een lekker warm wintertje voor ons. Natuurlijk moest mijn vrouw da delijk de stookkwaliteit van de turf probe ren en zij wierp er een in de kachel. Prompt ging de kachel uit. Zo ging het dus niet, dat begrepen wij. „Ze zijn geloof ik wat nat", zei ik tegen mijn vrouw, „het beste lijkt me ze eerst een beetje te dro gen". Wij legden daartoe twee turven ach ter op de kachel en inderdaad bleken die in de loop van de avond aardig opgedroogd te zijn. Zij begonnen er bepaald brandbaar uit te zien en ik nam er een van in mijn hand. Ik had hem echter nog nauwelijks aangeraakt of hij viel tot stof uit elkaar. Zo was er ook niets mee te beginnen. Het duurde enige dagen enige dagen waarin wij werkelijk alles probeerden om de turf aan 't branden te krijgen voor de vreselijke waarheid tot ons doordrong. Wij zaten met een zolder vol onbrandbare stuk ken veen! Welgeteld achthonderd stuks. Toen mij dat eenmaal helder voor de geest stond, begon ik er wat kriebelig van te worden. En op een middag besloot ik die bakkersman met een bezoek te vereren. Ik werd ditmaal niet met open armen door hem ontvangen. Hij keek zuur toen hij mij zag en ik kwam zijn deur niet binnen. „Die turf.begon ik. „Ik heb een boete gehad", viel hij mij dadelijk wrevelig in de rede, „en geen kleintje ook." „Nou", zei ik bedaard, „dan is het u niet meegelopen." „Nee", antwoordde hij somber, „het is mij niet meegelopen met zo'n brief aan de gemeenteHij begon mij dreigend aan te kijken. „Met die turven zit ik anders ook lelijk in mijn maag", gooide ik er uit, „Hoe dan?" vroeg hij onschuldig. „Ze doen het niet", zei ik. „Die brief deed het ook niet", antwoord de hij hatelijk. Daarna draaide hij mij zijn brede rug toe en gooide de deur voor mijn neus dicht. Dat bezoek leverde mij dus geen succes op. Ik bleef met de turven zit ten. En ik ben er mee blijven zitten. Nu, zes jaar na de oorlog, liggen ze er nog. Wie ze hebben wil kan ze komen halen. Gratis. Ik heb ze tenslotte ook gekregen. (Nadruk verboden) ADVERTENTIE Neem een goede verhuizer-emballeur voor al deze werkzaamheden en U voorkomt daardoor teleurstelling. Vraag ons eens om inlichtingen. Aagtekerk, 5 te Port Swettenham. Aalsdijk. pass. 4 Key west naar Le Havre. Aldabi, pass. 4 St. Paulsrock n. Las Palmas. Annenkerk, 4 v. Marseille n. Genua. Algenib, pass. 5 St. Vincent Kaap Verd. Adinda, 4 v. Pladju naar Singapore. Agatha, 4 v. Pladju naar Singapore. Alioth, pass. 4 Ouessant naar Antwerpen. Alkaid, 4 390 m. Z.ZW. Madeira. Amstelvaart, 4 700 m. W. ten Z. Scilly s. Antonia, 4 te Pladju. Arnedijk, 4 600 m. ZW. Flores. Arundo, 4 300 m. Z.ZO. Cape Race. Axeldijk, 4 375 m. ZO. ten O. Cape Race. Agamemnon. 5 te New York verwacht. Alpherat, 4 360 m. ZO. Cape Race. Amsteldiep, 4 600 m. NW. Flores. Alnati, 5 te Rotterdam van Antwerpen. Ahvaki, 5 van Santos naar Victoria. Alblasserdijk 5 te Rotterdam van Hamburg. Alamak, pass. 6 Perim naar Karachi. Alphacea, 6 te Montevideo. Andijk, 3 te Tampico. Bloemfontein, 5 te Dar es Salaam. Blijdendijk, pass. 4 Scillies. Blitar, 4 120 m. W.t.N. Poelau Bras n. Colombo. Britsum. 4 720 m. O.NO. Cape Henry. Bali, 5 van Sorong. Baarn, 5 ten anker Suriname rivier. Biommersdijk, 6 te New York. Boissevain, 6 Singapore verwacht. Beverwijk, 5 van Rotterdam naar Ancona. Borneo, 4 te Soerabaja. Bennekom, 5 te Arica. Cirrus, 5 te Rotterdam v. Atl. Oceaan. Caltex Nederland, pass. 4 Gibraltar. Congostroom, 3 v. Dakar Le Havre. Callisto, 4 660 m. W. ten Z. Scilly's. Celebes, 4 120 m. N.NO. Massawa n. Pondicherry Chama, 4 225 m. W.ZW. Madeira. Cistula, 4 775 m. NO. ten N. Belem. Cleodora, pass. 4 Algiers. Delft, 5 te Amsterdam v. Chili. Diemerdijk, 4 dwars Acapulce n. Balboa. Danae, 6 te Rotterdam van Amsterdam. Eemdijk, 5 van Londen naar Antwerpen. Esso Den Haag. 5 Pemis verwacht. Elmina, 4 180 m. O. ten N. Madeira n. Dakar. Elina, pass. 5 Las Palmas naar Dakar. Friesland (SSM), 5 Bayonne naar Nederland. Friesland (KRL), 5 te Genua. Gaasterkerk, 5 te Port Elisabeth. Garoet, 2 te Tj. Priok. Gaasterland, 4 v. Bahia n. Cabedello. Grootekerk, 5 te Amsterdam. Groote Beer, 5 1035 m. W. ZW. Galapagos. Heelsum. 4 470 m. NO. Fayal. Helicon, 4 420 m. NO. Mona Passage. Hera, 5 van Curasao n. Pto Cabello. Hèstia, 6 te Antwerpen. Ittersum, 4 dwars Dover. Indrapoera, 5 van Marseille naar Genua. Karsik, 4 van Dolong te Tilamuta. Kedoe, 4 van Singapore. Klipfontein, 5 te Teneriffe. Kota Agoeng. 6 te Alexandrië. Klipfontein, 6 van Teneriffe nqar Kaapstad. Kota Gede, verm. 7 17 u. v. R'dam n. Makassar Katwijk, 7 van Zaandam te Setubal verw. Kieldrecht, 6 van Marseille. Lawak, 4 te Cochin. Lissekei'k, 4 van Antwerpen naar Londen. Lutterkerk, 5 te Kopenhagen. Linge, 5 v. Toppila te Zaandam verwacht. Lindekerk, 5 Bahrein verw. Laagkerk, 5 v. Koeweit naar Khorramshar. Laertes, 6 te Aden. Langkoeas, 5 van Tj. Priok naar Cheribon. Loenerkerk, 5 van Colombo naar Madras. Linge. 5 te Zaandam van Toppila. Laurenskerk, 6 te Port Said. Leopoldskerk, 5 te Marseille. Loppersum, 6 van Amsterdam naar Casablanca. Maaskerk, 5 te Luanda verwacht. Marisa, 4 v. Miri naar Sydney. Muiderkerk, pass. 4 Gibraltar n Marseille. Maas, 4 140 m. NW. Flores. Maasland, 4 140 m. W. Cape Blanco n. Las Palmas Mentor, pass. 4 Galeta eil. naar Rotterdam. Metula, 5 Port Said verwacht. Mirza, 4 dwars Lissabon. Maetsuycker, 4 300 m. N.NW. Cape W. Australië. Manoeran, 5 540 m. W. ten Z. Kangeroe eil, Macuba, 5 van Curasao naar Tripoli. Madoèra, 5 te Karachi. MélampuS, 31 te Pladju. Nieuw Amsterdam. 4 v. New York n- R'dam. Nieuw Holland, 3 te Makassar van Sydney. Nestor, 6 te Amsterdam. Oranje, 4 120 m. ZO. Socotra naar Colombo. Oberon, 5 Laguaira verw. Ovula, 4 90 m. Z. Kreta. Prins Joh. W. Friso, 5 Threevivers verw. Prins Frederik Willem, 4 v. Montreal n. Antw. Papendrecht, 4 430 m. W.NW. Finisterre. Poelau Laut, 4 530 m. O. Guardafui n. Djeddah. Prins Alexander, 4 670 m. W.NW. Scilly's. Prins Willem II. 4 175 m. O. Belle Isle. Prins Willem v. Oranje, 4 600 m. W. ten N. Cape Clear naar Le Havre. Perna, 5 van Suez. Polydorus, 5 van Aden naar Belawan. Poseidon, pass. 5 Flores. Ridderkerk, 4 680 m. ZO. Guardafui. Rijn, pass. 4 Olands Soedragrund. Rijndam, 4 500 m. O. ten Z. Cape Race. Rijnland, 4 375 m. Z.ZW. Santos. Rondo, pass. 5 Vlissingen naar Antwerpen. Raki, 5 van Singapore. Riouw, 5 van Balikpapan. Roebiah, pass. 5 Socotra naar Belawan. Ruys, 5 van Durban naar Kaapstad. Rossum. pass. 5 Brunsbuttel. Riinkerk, 5 te Beira. Rondo, 5 van Tj. Priok te Amsterdam. Saparoea, 4 v. Karachi n. Bombay. Sliedrecht, pass. 4 Gibraltar. Stentor, pass. 4 Azoren. Stad Alkmaar, 4 v. Vlaardingen naar Narvik. Stad Dordrecht. 4 van Rotterdam naar Palermo. Salland, 4 te Montevideo. Sabang, 5 te Bandjermasin verwacht. Saroena, 4 van Pladju naar Tj. Priok. Sarpedon. 5 van Turks eil. te Curasao verw. Stanvac Djirak. 4 van Sungeigerong n. Bangkok Stanvac Pendopo, pass. 4 Singapore eil. Sunetta, pass. 4 Cape St. Thome. Schie, 4 940 m. ZW. St. Maria Azoren. Slamat, pass. 5 Datumgrens n. Los Angeles. Stad Vlaai-dingen, verm. 5 v. Narvik n. Emden. Samarinda, 6 te Huil. Sumatra. 5 van Tj. Priok naar Singapore. Soestdijk, 6 v. Houston te New Orleans verw. Stad Haarlem, verm. 7 v. Sas van Gent n. R'dam Stad Maastricht. 6 Gibraltar verwacht. Stad Schiedam, 6 14 u. Hoek v. Holland verw. Ternate, 4 rede Semarang. pass. Zuidpunt 1 Tasman. 5 te Tj. Priok verw. Tjibesar, 4 Zuidpunt Formosa n. Yokohama Tiberius, 5 New York verwacht. Tjibodas, 3 te Kobe v. Nagova. Tjit.ialengka, 3 te Singapore v. Hongkong. Tegelberg, 5 van Mosselbaai naar Port Elizabeth Teiresias. pass. 6 Minicoy naar Belawan. Tjikampek, 5 van Tametave naar Mauritius. Tomori. 5 van Suez naar Ras Tanura. Tromnenberg. 5 v. Savanna naar Le Havre. Veendam, 4 625 m. W. ten Z. Scilly's. Volendam, 5 van Rotterdam naar Montreal. Waterland, 5 St. Vincent verw. Woensdrecht. 4 v. Hamburg n. Curasao. Weltevreden. 4 600 m. W.NW. Flores. Willem Ruys, pass. 6 Kaap Bon. Willemstad. 6 van Curasao naar Laguaira. Zeeland (KRL). 4 nog te Ternate. Zonnewijk. 4 200 m. W. Bermudas. Zuiderkruis, 5 te Willemstad. Openings koersen 82 169 229% 166 159% 285% 102 172 146 110 77 153 155% 153 57% 65% 52 81% 48% 52% Slotkoers gisteren 3-3% Ned 1947 82% A K U 169% Lever Brothers 228% Philips Gloeil. 165% Ree. Nwe Philips 158% Kon. Petroleum 284% A'dam Rubber 100 Holl Amer. Lijn 172 Ned .Scheepv. Unie 147 H. V A 109% Deli Mij 76% Amsterd Bank 153 Rotterd. Bank 155% Twentse Bank 153% Anaconda Copper 57 Bethlehem Steel 65 Republic Steel 51% Shell Union 80% 47% U. S. Steel 51%

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3