Zig-Zag J^B Fa. B. ENGELENBERG Ontsluiting van nieuwe bouwterreinen voor Zandvoort noodzakelijk Wat een oorlog brengen zou Eert hand uit het verleden Amsterdamse voetballers in „Schoonenberg" 's Winters doortrainen met „Padder Tennis Sport in 't kort Staking in IJmuiden duurt nog voort Bennebroek Bloemendaal e *n rep Japans wetsontwerp tegen communisme Zone-schenders door Noordelijken gevangen genomen Fraude met voetbalprijsvraag berecht FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) Nieiawe DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amsterdams burgervader, mr. Am. J. d'Ailly, verrichte de aftrap voor de gisteren gespeelde voetbalwedstrijd IJ midden-Amsterdam een onderdeel van IJmuidens feestweek terwijl burgemeester mr. M. M. Kwint van Veisen toeziet IJmuidens driekwart eeuwfeest Gelijk spel (33) tegen Velsens elftal Het tweede sportieve hoogtepunt uit IJmuidens feestweek is gistermiddag de voetbalwedstrijd tussen een Amsterdams en een IJmuidens elftal geworden, die een grote menigte voetballiefhebbers naar „Schoonenberg" had gelokt, die wel eens wilden zien, wat hun favorieten klaarspeel den tegen de hoofdstedelijke concurrentie. Burgemeester mr. A. d'Ailly van 's lands hoofdstad was naar „zijn voorhaven" ge komen om met een ferm schot de aftrap te verrichten. De wedstrijd eindigde in een 3-3 gelijk spel. Een niet geringe attractie daarbij was het optreden van de befaamde kapel der Am sterdamse politie en dit muzikale inter mezzo plus de mars door IJmuiaen na de wedstrijd hebben de bewondering van tal loos velen gaande gemaakt: hier speelde een ensemble, dat een hoge graad van per fectie heeft bereikt. De kinderen hebben overigens ook hun deel gekregen: een aardige voorstelling van „De Gong" kreeg het enthousiasme van een uitgebreide schare peuters in het sportpark op gang. Bovendien heeft het comité de ouden van dagen Woensdagmiddag heerlijk verwend in het Rex-theater met één film voorstelling van „Moeder was actrice", een aardige showfilm met Betty Grablé in de hoofdrol. De wedstrijd De wedstrijd deed, wat enthousiasme betreft, zeker niet voor een competitie- ontmoeting onder en wat de kwaliteit be treft, stak zij ver boven de meeste, waarin het om de punten gaat, uit. In den beginne moesten de spelers na tuurlijk even aan elkaar wennen, maar toen dit eenmaal gebeurd was, zagen de toeschouwers bij herhaling keurig opge zette aanvallen, waarbij de bal verrassend snel van man tot man ging en de verdedi gingen de grootste moeite hadden zich staande te houdèn. Het eerst was de IJmuider ploeg er in. Uitstekend steunend werk van Goedhart en Stijger stelde de voorhoede in staat ge vaarlijke aanvallen te ondernemén. Maar het dient gezegd, dat de Amsterdamse ver dediging met aanvoerder Gèluk en Doorn- veld (Watergraafsmeer) aan het hoofd en Veen van Watergraafsmeer ais een be trouwbare doelman haar mannetje stond, tot er na een kwartier uit de achterhoede via de rechterflank van de verdediging weer zo'n geraffineerde aanval werd op gezet, welke de handige en snelle v. d. Kuyl besloot met een prachtig en onhoudbaar schot (1-0). Tot óe rust bleef deze stand gehandhaafd, maar het aantal keren, dat beide doelen in gevaar verkeerden, bleef aanzienlijk. Dat de IJmuider voorsprong niet vergroot werd kwam behalve door het goede werk van Van Veen c s. ook door het feit, dat harde kogels van De Boer en v. d. Kuil rakelings naast vlogen. Dat de Amsterdamse gelijk maker uitbleef kwam wel door uitzonder lijk goed spel van Kraak, die door snelle reacties en goed opstellen alle Amsterdamse pogingen wist te verijdelen. Na de hervatting oefenden de Amster dammers aanstonds een stevige druk op hét IJmuider doel uit, waarin Kraak direct een ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tèl. 13232 Officiële verkoop SSkkens' lakken Zweedse Staalwol in pakken. Waterproofschuurpapier merkwaardige save verrichtte. Maar al spoedig was het IJmuidens beurt weer. Een levendige aanval besloot Bakkum, van wie kort daarvoor een fraaie kopbal keurig door Van Veen was gestopt, met een vlie gend schot (2-0). Wie gedacht had, dat Amsterdam nu het hoofd in de schoot zou leggen, kwam be drogen uit. Integendeel, aanvoerder Geluk gaf het goede voorbeeld en trok herhaal delijk in de voorhoede mee ten aanval. Hazeveld, die voor de rust op de voor hem vreemde links-backplaats zeker geen on verdienstelijk werk had geleverd, raakte nu de kluts wat kwijt, zodat de Amster damse aanvallen, die over rechts geleid werden, gevaarlijk waren. Na een vrije trap volgde een hevig bombardement op het IJmuider doel, dat tenslotte door Feit man (AFC) doorboord werd (2-1). De strijd bleef boeien. Om beurten wa ren beide partijen in de aanval, waarbij het werk van Van den Kuyl wel het meest opviel. Bakkum bracht de stand op 3-1. maar direct hierop omspeelde Oldenhof handig Kraak en het was 3-2. De kamp bood nu nog alle mogelijkheden, maar toén een minuut voor het einde de stand nog ongewijzigd was, dacht menigeen, dat de hoofdstad het hoofd had moeten buigen voor haar voorhaven. Dit was echter niet het geval, want juist 30 seconden voor het einde bracht Oldenhof de partijen op ge lijke voet (3-3). 99 Het is reeds lang een bekend feit, dat de sterkste tennisspelers komen uit die landen, waar men 's winters door kan trainen, zoals Californië, Australië en Zuid-Afrika. In dit opzicht zijn wij in Nederland aangewezen op de (hier betrekkelijk zeldzame) overdekte banen, evenals trouwens in Engeland het geval is. In Engeland werd in het afgelopen jaar een variant van tennis ontwikkeld. Padder Tennis" genaamd, die met tennis vrij wel uitsluitend verschilt in de grootte van de baan en de constructie van de rackets. Padder Tennis" wordt namelijk op een baan van zes bij dertien meter gespeeld met een soort houten bats, die veel op ping-pong-bats lijken, maar een groter blad hebben en de zelfde greep als een tènnis-rackét. Dit geeft het grote voordeel, dat het spel in gym nastiekzalen en dergelijke gelegenheden ge speeld kan worden. De spelregels verschillen nagenoeg niet van tennis; in de techniek is er één zeer belangrijk verschil: doordat dé baan kleiner is, doet de bal korter over de afstand van bat tot bat. waardoor de reactie snelheid van de spelers belangrijk opgevoerd kan worden. Dit laatste is in Nederland van f;toot belang, omdat men volgens velen hier n dit opzicht wel eens tekortkomingen laat zien. Dé heren Ch. de Bock en J. W. de Groot twee ondernemende tennisoefenmeesters, van wie er één onlangs in Engeland kennis maak te met Padder Tennis, zijn nu begonnen, het spel hier in te voeren. Reeds ontvingen zij voldoende materiaal om honderdvijftig spe lers te accomoderen en meer is nog op komst. Honderd belangstellenden gaven zich al op voor training in een club, die in het van 1 October tot 1 Maart lopende seizoen zal spelen in gymnastieklokalen in Haarlem en omgeving. Zaterdag 8 September aanstaande zullen de heren De Groot en De Bock een „Padder- Tennis"-demonstratie geven in de Doelen (bij de Botermarkt), 's middags om drie uur. BINDA TREKT ZICH TERUG. Een Turijns blad meldt dat de technische com missaris van de Italiaanse Wielerbond, Al fredo Binda, zijn functie zal neerleggen. Tijdens de Ronde van Frankrijk en de we reldkampioenschappen heeft hij verschei dene dreigbrieven ontvangen. Of de inhoud van deze brieven hem aanleiding heeft ge geven zich als official terug te trekken, is niet bekend. HONKBALKAMPIOENSCHAP VOOR JU NIOREN. Zaterdagmiddag wordt de honk balwedstrijd om het juniorenkampioenschap van Nederland gespeeld tussen Schoten en Zeeburgia, met als inzet de Norman Mac Phailbeker. De ploegen komen om halfdrie op het terrein van Schoten bijeen. Zandvoort bouwt aan zijn toekomst. Na dat deze badplaats in de oorlogsjaren door de bezetter deerlijk geschonden werd, nam men de wederopbouw energiek ter hand en vooral op het gebied van de woning bouw werden grote vorderingen gemaakt. De woningbouwvereniging „Eendracht Maakt Macht" liet reeksen arbeiderswo ningen zetten en geheel nieuwe wijken ont stonden aan de Noordzijde van het dorps centrum. Ook de particuliere woningbouw neemt sterk toe en voor de gemeente deed zich de noodzaak voor, nieuwe bouwgrond aan te kopen. Nog altijd blijkt Zandvoort zo door velen als ideaal woonoord begeerd te worden en de toeloop van dezen is de laatste tijd dan ook verder toe- dan afge nomen. In Kostverloren werd door particuliere aannemers reeds een vijftigtal midden standswoningen geplaatst en wanneer de laatste twintig, waaraan thans gewerkt wordt, gereed zullen zijn, zal dit gedeelte van Zandvoort volgebouwd zijn. In het Zuidelijke deel van het dorp werd onder tussen de villabouw prachtig ter hand ge nomen. Vele aantrekkelijke woningen wer den hier in de laatste jaren gebouwd. Wan neer binnen enkele jaren de plannen voor deze wijk verwezenlijkt zullen zijn, zal Zandvoort hier met een aantal villa's aan de door te trekken Zuid-Boulevard, een Vergadering met besturen der uniebonden had geen resultaat Woensdagmiddag hebben de Uniebonden in het bouwbedrijf een vergadering ge houden om zich t-e beraden over het con flict bij de firma Boele en Van Eesteren op het terrein van de N.V. Breedband te IJmui den. Deze vergadering, die door vrijwel alle opgeroepen leden van de Uniebonden werd bezocht, kon niet tot het besluit komen de wilde staking op te heffen daar aan de gezamenlijke bestuurders een voorstel werd gedaan, dat zo deelt men ons van de zijde der besturen mede niet voor inwilliging vatbaar was. Desniettegenstaande werd aan de leden nogmaals met klem geadviseerd het werk onverwijld te hervatten, „daar doorstaken geen enkel resultaat tot gevolg kan hebben en de Uniebonden reeds in overleg met de betrokken instanties die stappen hebben ondernomen, die een oplossing van de moeilijkheden dicht benaderen". Oranjecomité Op de Woensdagavond gehouden verga dering van het Oranje-Comité werden de verschillende werkzaamheden, wat betreft de leiding bij de kinderr en volksspelen onderling geregeld. Het gehele program ma voor 12 en 13 September, zoals wij dat reeds hebben gepubliceerd, werd aan genomen. De vergadering besloot voorts, op voorstel van het bestuur, ditmaal de Ronde van Bennebroek te laten rijden met toerfietsen, dus niet met speciale race fietsen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. A. Scholtz—Koebrugge," z.; G. Janse—.Schenk, d.; E. D. Künzli— Boissevain, d.; I. HuisingGeertsema, z. ONDERTROUWD: N. Heeneman en J. B. Karpousis; H. P. H. Sluij ^r e.i P. B. van Schelven; P. Véen en J. M. Cornelisse. GEHUWD: J. G. v. d. Spek en H. Nieuwen- huis; J. Sipkes en N. Chr. Schepers; N. C. Stet en C. Makkes van der Deijl; H. F. Hols- wilder en I. M. L. Roozen; H. Aartsen en W. A. Tromp; H. Baas en B. Dekker. flatgebouw en een stratencomplex een zeer aantrekkelijke en fraaie woonwijk rijker zijn. Bij Publieke Werken werd voorts een plan ingediend tot hst bouwen van een klein hotel, recht tegenover de plaats, waar vroeger het hotel Groot Badhuis stond en met het thans in aanbouw zijnde flatge bouw aan de Zuid-Boulevard, het met dol larhulp te bouwen grote hötel aan de Strandweg en daartegenover een groot café-restaurant en twee flats zal binnen afzienbare tijd ook dit thans nog open gat in het dorpscentrum zijn dichtgebouwd. Gezien de grote vraag naar woongele genheid in Zandvoort mag zeker worden verwacht dat het dorp zich in de komende jaren aanzienlijk zal uitbreiden en dat ge heel nieuwe woonwijken zullen verrijzen. Reeds nu ondervinden veel aannemers moeilijkheden bij het uitvoeren van de op drachten voor particuliere bouw, omdat het wachten is op de ontsluiting vart nieuwe bouwterreinen. Alle hiermee verband hou dende kwesties vergen thans de voortdu rende aandacht van het Zandvoortse ge meentebestuur en het is verheugend te con stateren, dat hier de spreuk „regeren is vooruitzien" wordt gehuldigd. De „betere" methodes tot massa-verdelging WASHINGTON (A.F.P.) President Truman heeft Dinsdag te San Francisco ge zinspeeld op „nieuwe wapens, die de oor log tot een verschrikking zouden maken". Deze wapens zullen volgens een Ameri kaanse geleerde, met wie een verslaggever van het Franse persbureau A.F.P. te Wash ington een onderhoud had, de volgende zijn: bacteriologische wapens, radio-actieve stof, atoomartillerie, nieuwe atoomwapens, onderzeeboten met atoomaandrijving, waar van de eerste op het ogenblik gebouwd zou worden en het wereldruim-vliegtuig met atoomaandrijving. De Amerikaanse onderzoekers zouden een gehele reeks praeparaten met dodelijke microben en giften hebben samengesteld en de methoden tot verbreiding van epide mieën „verbeterd" hebben, zoals het uit werpen van besmette vleermuizen, ratten en insecten uit vliegtuigen. Ook zouden vleermuizen met kleine brandbommen vij andelijk gebied in brand kunnen steken. De aanwending van bacteriologische wapens zou volgens deze geleerde overigens nauw moeten samengaan met het gebruik van de atoomboom om de volledige vernie tiging van de praeventiève maatregelen van de tegenstander te bewerkstelligen. Het Amerikaanse oppercommando zou ove rigens aarzelen om van dergelijke wapens gebruik te maken, omdat men deze nog niet geheel in zijn macht heeft en een besmet ting van de gehele wereld gevreesd wordt. De radio-actieve stof, die bij de vervaardi ging van de atoombom verkregen wordt, zou aan het front gehele gebieden kunnen besmetten. Gp het gebied van de atoomartillerie zou men het met de proeven reeds ver ge bracht hebben. De nieuwe Amerikaanse wapens zouden een tienmaal grotere hitte ontwikkelen dan de napalmbom en kettin gen van pantserwagens doen smelten. Ver der zou het Amerikaanse oppercommando voornemens zijn in geval van oorlog ge bruik te maken van korenroest om de ge hele oogst in het land van de vijand te ver nietigen of onbruikbaar te maken. Hoéwèl de proefnemingen streng geheim worden gehouden, wordt volgens wetenschappe lijke kringen de vervaardiging dezer wa pens in series reeds overwogen. Met een flinke vaart snorden de karretjes de helling af.Netjes naast elkaar reden ze snel voort, want door de nogal steile helling kwamen ze hard vooruit. En toen ze dat eerste stuk van de baan achter zich hadden bleven ze natuurlijk nog met 'n goede vaart doorrijden. En nu was er al gauw verschil te zien; want de ene zeepkistwagen deed het beter en had meer snelheid dan de andere. Enkelen bleven al wat achter, terwijl anderen voorkwamen Rick zat achter het stuur en hij hield het stevig vast. Want daar kwam het op aan. als hij zijn wagentje niet goed in bedwang hield, zou hij uit de baan kunnen raken, en dan was de kans op winnen al heel zeker verloren. Toch hield hij onderwijl zijn buren in de andere karretjes in het oog. Hij zag tot z'n blijdschap, dat hij een van de voorsten was Rick klemde z'n tanden op elkaar en hield zijn karretje in de goede richting. ADVERTENTIE Draalkamploenen passerende revue No. 6 Simon Zalfmeijer, apothekers-assistent, draaide in één uur 748 anti-hoestpillen en veroverde daarmee het wereldkampioenschap der pillendraaiers. „Wie hierin iets wil bereiken moet zich eerst bekwamer, als jongleur", verklaarde hij. „Ik heb het daarin zo ver qebracht dat ik 5 pillen tegelijk kan V draaien 1" Om zélf een perfecte m\ sigaret te kunnen draaien behoeft een man gelukkig geen jongleur te zijn - dat kunstje leert men in een dag. Waar het hier op aankomt is V de keuze van het sigarettenpapier. Kies altijd de beste vloeitjes die er bestaan: e-fj' eA k JZ6V TOKIO (AFP) Volgens goedingelichte kringen in Tokio werkt op het ogenblik de Japanse regering aan een wetsontwerp, dat een voortbestaan van de communistische partij in Japan vrijwel onmogelijk zou maken. Deze wet op de „veiligheid van de staat" zou in het komende zittingsjaar bij het parlement worden ingediend. Onder meer gouden in het wetsontwerp alle bepalingen, die het verbod van com munistische bladen, alsmede de arrestatie van verscheidene communistische leiders en de zuivering van het bestuursapparaat mogelijk hebben gemaakt, worden opge nomen. In een uitzending van radio-Peking is verklaard, dat de Noordelijke strijdkrach ten Amerikaanse en Zuid-Koreaanse sol daten hebben gevangen genomen, die ver antwoordelijk zouden zijn voor de dood van verscheidene leden van de militaire politie in de neutrale zóne van Kaesong. In een bericht van een correspondent te Kaesong wordt gezegd, dat deze gevange nen op 19 en 30 Augustus de neutrale zóne waren binnengedrongen. De gevan genen zouden eventueel wegens moord ge rechtelijk vervolgd kunnen worden, aldus radio-Peking. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft tegen drie mede werkers aan het inmiddels opgeheven sportweekblad „Koning Voetbal" een ge vangenisstraf van vier maanden geëist, omdat ieder van hen fraude had gepleegd met de door dit sportblad uitgeschreven voetbalprijsvraag. De drie verdachten: de 46-jarige koop man C. D. H., de 28-jarige vertégenwoordi- ger G. van R. en de 30-jarige G. S. D., alle drie uit Amsterdam, erkenden deel te heb ben gehad in de administratieve organisa tie van de prijsvraag, waarbij het er om ging twaalf voetbaluitslagen van komende competitiewedstrijden te voorspellen. Zodra des Zondagsavonds de uitslagen bekend waren, vulden de drie verdachten zelf formulieren in met valse namen. De officier zei dat door deze fraude het blad zich onttrok aan de uitbetaling der hoofdprijzen aan de werkelijke winnaars. De door de officier gestelde eis van vier maanden was gebaseerd op valsheid in ge schrifte. De verdediger van verdachte D. was van mening, dat hier niet valsheid in geschrifte maar bedrog was gepleegd. Op juridische gronden vroeg hij daarom vrij spraak. De rechtbank zal uitspraak doen op 20 September. 2) „Daar lijkt het anders niet veel op", re pliceerde Brannigan enkele ogenblikken later, toen zij voor een groot, modern ge bouw stilhielden, waarvoor een portier de wacht hield, en uit welks bovenste regionen de klanken van een dansband stroomden. Een paar in avondkleding betrad het ge bouw, toen de auto stilhield. „U wordt verwacht, heren?", informeerde de portier. „Politie", antwoorde de hoofdinspecteur kort. „Een feestje aan de gang?" „O, zowat iedere avond feesten ze hier. Ik begrijp niet goed, hoe ze dat in deze tijd kunnen volhouden." „Ze?" „Ja, mijnheer Brooke en zijn vriend Turnbill. Vlot stel knapen, en ook vrijge vig. Iedere avond, dat er een partij is, krijg ik een aardige fooi van ze. Neem de lift, héren, want ze wonen op de bovenste verr dieping". Dale, die zich nooit erg thuis kon voelen in een luxueuze omgeving, hoewel hij er door zijn werk vaak mee in aanraking kwam, merkte met een blik naar de zware dikke karpetten en 't sierlijke meubilair in de ontvangsthal op: „Hier schijnt een behoorlijk stukje geld te zitten." „Laat je daar niet door van de wijs bren gen, Dale. Een rijkaard, die wat te verber gen heeft, is even gemakkelijk onder han den te nemen als alle andere mensen." De vertrekken van de bovenste verdie ping waren toegankelijk via een kleine hal, van waar uit een rode loper over een paar treden naar een deur voerde, waarvoor een huisknecht post had gevat. Brannigan kon langs hem heen nog juist een ruime kamer zien, waar mensen in groepjes bijeen ston den. De dansmuziek klonk niet overluid, dus er moest wel ergens anders dan in die kamer gedanst worden. „Een enorm huis", overwoog hij. De huisknecht toonde enige verwonde ring, toen hij Brannigan ontwaarde. Deze verklaarde zijn komst door te zeggen, dat hij de heer Brooke wilde spreken. „Wij zijn van de politie. Is er ergens een vertrek, waar we hem rustig kunnen spre ken? Zeg hem maar, dat hoofdinspecteur Brannigan van Scotland Yard er is." Een enkel ogenblik meende Brannigan iets van bezorgdheid op 's mans gelaat te zien, maar zeker was hij daar niet van. „Laat ik u even voorgaan naar de kamer van mijnheer Brooke. Daar zult u niet ge stoord worden. Ik zal mijnheer even waar schuwen. Hij is op het ogenblik bij enige kennissen op de dansvloer op het dak." Sommige gasten (een stuk of vijftig leken er in de vertrekken te vertoeven) wierpen een blik op de twee detectives, de enigen die niet in avondkleding gestoken waren. Met een snelle, deskundige blik nam Bran nigan het gezelschap op. De meeste dames waren jeugdig en hadden een aantrekkelijk uiterlijk, maar een deel van hun partners paste niet helemaal in deze sfeer; zij waren meer van het genre van de oudere han delsreizigers of types, die zo weggelopen konden zijn uit minder goed bekend staan de buurten. Brooke was blijkbaar niet zo erg kieskeurig in de keuze van zijn vrien den, overwoog de hoofdinspecteur. In een hoek van het grote vertrek was een bar ingericht, waarop een indrukwekkende hoeveelheid flessen prijkte. Kellners in korte witte jasjes liepen druk af en aan met welgevulde bladen. Het gesprek scheen over het algemeen het vrije en wat drukke karakter te hebben, dat hoort bij de latere uren van een gemoedelijk feestje. Brannigan was verrast van de prettige sfeer, die er in de kamer hing waarin zij waren binnengelaten. Een bureau met een sierlijke vaas met rozen, twee gemakkelijke donker-leren fauteuils, een divan en een stemmig vloerkleed met een rood dessin. Een rustige, typisch mannelijke sfeer. „Goedenavond". Een jonge man was de kamer binnenge Prof. Victor Booth, Leer goed piano spelen (Born N.V., Assen). Dit boek van Victor Booth, hoogleraar aan de R'oyal Academy of Music te Londen, wordt hier voorgelegd in een Nederlandse bewerking van jhr. mr. dr. W. H. Alting van Geusau. Het heet te zijn een boek voor pianoleraren en voor serieuze zelfstudie. Laat ons aan dit laatste twijfelen en er zelfs voor waarschuwen; leiding en controle van een bevoegde leraar is nu eenmaal door geen enkel handboek, als is dit nog zo voortref felijk, te vervangen. Wel kan iedere pianist, die het ernstig meent met de studie en de ontwikkeling van zijn techniek, zijn voordeel doen met de wenken die door prof. Booth gegeven worden, zij het dan voor zover deze bij zijn aanleg en physiek passen, wat men aan het oordeel van een deskundige mentor dient over te laten. Pianoleraren zullen met vrucht kennis nemen van de wenken en inzichten van de auteur; zij kunnen ze dan toetsen aan hun eigen ervaringen. Niet alles zal nieuwe ge- zichtspuntén openen, maar rrienigmaal zal men door een persoonlijke opvatting ge boeid worden, waarvan men de practische waarde zal Willen beproêVên. Het werk is ontstaan uit een aantal lezingen die de schrij ver heeft gehouden voor de leerlingen van de Royal Academy of Music. Men proeft uit zijn klare uiteenzettingen de man met rijke ervaringen. Zijn raadgevingen aan jonge leraren, waarmee hij zijn werk besluit, zijn zeer het overwegen waard. Enkele bijzónder mooie foto's van handhoudingen verluchten het fraai uitgegeven boek. Andor Folder: Hoekstenen van het Klavierspel. (Born N.V., Assen). Hier is een pianovirtuoos aan het woord, die over de technische en artistieke proble men van zijn kunstvak spreekt. Hij doet het op een gezellige manier met een paedagogi- sche tact dié geen schijn van pedanterie heeft. Wel spreekt hij over zijn ervaringen als concertpianist, doch tevens geeft hij zijn inzichten weer over de pianostudie; als zo danig is zijn boekje rijk aan behartenswaar- dige wenken. Hij richt zich ook tot de ouders die hun kinderen piano willen leren spelen en wijst op de oorzaken van menig misluk king. Interessante dingen zegt hij over lezen en beluisteren van muziek, over techniek en over de wijze van studeren, waarvoor hij een rationeel studieplan ontwerpt. Zeer belang rijk is ook een hoofdstuk dat gewijd is aan de feitelijke taak van de solist, namelijk zich één te maken met de componist, wiens werk hij vertolkt. Met het beantwoorden van een aantal vragen die aan de concertpanist en paedagoog vaak gesteld worden, besluit Andor Folders het betogende deel van zijn werkje. Daarna volgt nog een lijst van moderne pianomuziek, in twee trappen van moeilijk heidsgraad gerangschikt. Deze lijst is door de bewerker jhr. mr. dr. W. H. Alting van Geusau, met enige composities van Neder landers uitgebreid. Een werk waarvan het succes verzekerd is. JOS. DE KLERK Première. De Nederlandse pianist Dani Wayenberg zal op het muziekfeest van Be- sangan de eerste uitvoering van het piano concert van de Brabantse componist en dirigent Alphonse Stallaert geven. treden. Brannigan schatte hem een jaar of 26 en hij maakte de indruk stevig gebouwd te zijn. Zijn donkere haar was strak ach terover gekamd, hij had een krachtige mond en op het gelaat lagen trekken van een intens leven. „Mijn naam is Brooke. Wat kan ik voor de heren doen? Ik heb over inspecteur Brannigan horen vertellen, dat hij één van de gevaarlijkste kopstukken is van Scotland Yard. Mag ik u iets te drinken aanbieden?" „Niet tijdens dienst, dank u. Een zekere John R. Marshall, een Amerikaan, was vanavond op weg naar uw partij Maar is niet aangekomen. Ik vraag me al af, waar hij blijft." „Daar hebt u dus geen idee van?" „Absoluut niet", antwoordde Brooke. „Hij werd vermoord. Zijn lijk werd hier in de nabijheid gevonden." Het gelaat van Brooke toonde geen spoor van emotie, alleen zochten zijn handen steun aan de rug van de stoel, waarachter hij stond. Zijn blik ging naar een schilderij boven de schoorsteenmantel. Brannigan kreeg de indruk, dat zijn lichaam geheel gespannen was, alsof hij zich wilde wape nen tegen een schok. „U schijnt niet erg verrast te zijn, mijn heer Brooke", merkte Brannigan op. „O, eh, jazeker. Verrast ben ik wel. Moord is geen prettige zaak". Brooke stad een sigarét op uit een gouden koker. „Hoe laat is het gebeurd?" „Tussen tien en elf uur." „Toen was ik hier, als u daar belang in stelt. Deze partij is even over negenen be gonnen. Zeker vijftig mensen hebben me hier gezien vanavond." „Zonder twijfel. Wanneer en waar hebt u Marshall leren kennen?", vroeg Branni gan. Het scheen alsof de jongeman moeite met zijn antwoord had. „Moeilijk te zeggen. Ik ontmoet hier of bij andere gelegenheden zoveel mensen. Toen ik hem ontmoette, vond ik het wel een geschikte kerel „Niet er omheen draaien!" Brannigans toon was kortaangebonden. „Daar neem ik geen genoegen mee. Hij zou uw gast zijn vanavond. Ik mag toch veronderstellen, dat u weet wie u inviteert. Marshall is pas ruim een week geleden in Londen gearri veerd, zodat u niet zover in het verleden hoeft te duiken om mijn vraag te beant woorden." „Goed, het was in Claridge Hötel", gaf Brooke gemelijk toe. „Een dag of zes geleden, vorige week Donderdag geloof ik. Ja, het was Donder dag. Ik moest iemand in Claridge Hötel spreken en heb daar op hem moeten wach ten. Ik knoopte een praatje met die Ameri kaan aan. Hij maakte een eenzame indruk". „En u hebt hem maar meteen voor dit feestje gevraagd?" „Inderdaad". „Hebt u hem later nog eens ontmoet?" „Neen." „Vertelde Marshall u, wat hij hier uit voerde?", vroeg Brannigan. „Nee. Hij vertelde me wel, dat hij privé- detective was. Dat zou ik overigens wél geraden hebben, want hij zag er uit als een politieman in burger." „Wist u misschien, dat hij in dienst stond van de staalmagnaat Burgess?" „Nee. Ik wist wel, dat Burgess daar ver bleef, dat weet trouwens half Londen. Maar Marshall noemde mij niet zijn naam." „Hebt u mijnheer Burgess ooit ontmoet?" „Natuurlijk niet." „Waarom dat natuurlijk?" „Nou, die ouwe heer is nogal schuw. Eet hoogstens eens in de maand in de eetzaal van zijn eigen hötel en zo." „Wist u, dat Burgess Marshalls kamer betaalde?" „Hoe zou ik dat moeten weten? Het was geen goede vriend van me." „Maar u kende hem voldoende, om hem voor een huiselijk feestje uit te nodigen!" Brooke maakte de indruk, dit een zon derlinge opmerking te vinden. „Allerlei mensen komen op mijn avond jes. Als je zo nu en dan een gezellig avond je wilt hebben, kan het je toch niet schelen, wie er komen,- als het maar toonbare men sen zijn. Overigens kennen de meeste men sen, die in de Londense societykringen ver keren, elkaar wel zo'n beetje. Een enkele maal haal ik er eens een geheel vreemde bij, zoals Marshall. Ik inviteerde hem, om- dal hij zo cp h»! eerste gezicht een prettige indruk op mij maakte." - XWordi vervolgd)/,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6