H.O.V. MORGEN Conservatisme en belastingen beperken de Britse productie van Kimmenaede „Operatie Straatgans" in Den Haag had de eerste dagen weinig succes eest apeiuiefr esiAb goedAoop! Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT grits vakverbond vergadert in Blackpool [voortgezet Economisch oTTderwijs Avondopleiding voor Economische en Sociale Wetenschappen Kellner knoeide met bestelbonnetjes Urker vissers naar Argentinië? KAMGAREN COSTUUMS DAMES REGENMANTELS i%J5 p. tÜkbtte*-. l/edzhytyfaiafL Uw wUt/zelie^ Achteloos publiek liet vele kansen op een bon van f2.50 voorbijgaan Eerste contactavond van „De Branding" Motorrijder overleden na botsing met auto Duitse politie assisteerde Haarlemse collega's Dr. Gallups mislukte voorspelling Ex-burgemeester van Hilversum stond terecht Burgerlijke stand van Haarlem DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 (Van onze correspondent in Londen) Op de in Blackpool begonnen jaar lijkse conferentie van het Britse vak verbond, het „Trade Union Congress", waarop bijna duizend gedelegeerden ]86 organisaties met een gezamenlijk ledental van acht millioen vertegen woordigen, is op het ogenblik het voor postengevecht aan de gang voor het in October te houden congres van da Labourpartij, waar de strijd tussen Be- vanisten en anti-Bevanisten zal worden uitgevochten. Er is geen land waar de vakbeweging zo machtig is als in Engeland, waar zij o0k ontstaan is. De Labourpartij was oorspronkelijk het politieke verleng stuk van de vakbonden en zij is dit in belangrijke mate nog steeds. Daarom is, wat er thans in Blackpool gedaan wórdt van grote betekenis voor hetgeen er in Scarborough zal volgen. Het Engelse volk vertoont als voorname karaktertrek de struisvogel-allure, de wei ding om werkelijke problemen onder het Jog te zien, tenzij op het laatste nippertje of als het te laat is. Admiraal Francis Drake ging door met jjet balspel toen de Armada reeds in het •Cht was, hetgeen niet wegnam dat hij l,aar versloeg. De Labourregering is terecht verweten jat zij de ene crisis na de andere niet heeft jien aankomen of er de ogen voor gesloten heeft, om dan haastig de moeilijkheden met improvisaties te lijf te gaan. Cripps heeft dat destijds ronduit toegegeven. Uit pure beleefdheid zal een Engelsman in het dage lijkse leven vaak onaangename zaken ver hullen. De politieke leiders der beide grote partijen hebben daarom reeds van nature een zekere terughoudendheid om de dingen bij hun naam te noemen, ook wanneer ze zelf de draagwijdte der problemen ten volle beseffen. De vakbeweging heeft echter het minst last van illusies omdat zij met con crete industriële vraagstukken en niet met ijle politieke ideeën te doen heeft. Deson danks leeft ook zij nog vaak in de volmaakt verleden tijd Bij al het werk dat de vakbonden, die onmisbaar zijn in een moderne industriële staat, verricht hebben, zijn zij als gevolg van een star conservatisme vaak een rem voor de verdere ontwikkeling, evenals dit het geval is met bepaalde restricties van ondernemerszijde. Amerikaanse autoritei ten hebben op beider practijken vaak scherpe critiek uitgeoefend. Hoge belasting remt extra inspanning Het centrale probleem dat Engeland moet oplossen, is de opvoering van de pro ductiviteit, dat wil zeggen het moet harder werken en de productie moet rationeler worden georganiseerd. Wat het eerste be treft zijn de Engelse arbeiders, ondanks veler loffelijke prestatie in vele bedrijfs takken, in het verleden in precies omge keerde richting opgevoed. De sterke ar- beidsonlust reactie op de vooroorlogse ADVERTENTIE .A^DEMIE 'voo« gevestigd te Haarlem Rector: Dr. S. Elzinga Docenten Drs. H. H. Ensingh (Bedrijfseconomie) Mr. J. van Hoorn Jr. (Recht) Dr. H. Klompmaker (Econ. Geschiedenis) W. Lubberink (Sociologie) Drs. C. Niepoth (Bedrijfseconomie) Mr. Drs. S. L. Radëmaker (Economie) Drs. R. H. Rooda (Statistiek) Dr. M. Rozelaar (Wijsbegeerte) Mr. Dr. A. Stolk (Economie) Lessen in afzonderlijke vakken legen speciaal tarief mogelijk. AANVANG DER LESSEN11 Sept. 1951 in het gebouw H.B.S.-A., Zijlvest te Haarlem. Spoedige aanmelding gewenst. PROSPECTUS EN INLICHTINGEN ACADEMIE voor VOORTGEZET ECONOMISCH ONDERWIJS -Sééfplariaaf: Hèérmt. Dreel64 - Heemstede - tel. 39100 of bij de Rector Dr. S. Elzinga •Weslerhoutpark 28-Haarlem lel 12879 massa-werkloosheid en de overmatige in spanning gedui-ende de oorlog, alsmede ge volg van een aangeboren Engelse gemak zucht wordt thans in de hand gewerkt doordat de hoge belasting de beloning voor extra-inspanning te niet doet. De verhoging van de productie berust echter op deze extra-toepassing, overuren namelijk, welke de vijfdaagse werkweek, die in vele op zichten onhoudbaar is, moeten completeren. De algemene opinie is echter, dat een zes daagse werkweek de productie niet noe menswaard zou verhogen. De bestudering van Amerikaanse methoden heeft ook de Engelse vakbonden duidelijk gemaakt, dat hun absurde tegenstand tegen moderni sering van het arbeidsproces volkomen uit de tijd is. Er is vaak verzet tegen invoe ring van nieuwere machines. Onlangs werd een melkbezorger door de eigen vakbond beboet, omdat hij te ijverig was geweest! In vele mijnen is men gekant tegen het inschakelen van Italiaanse mijnwerkers, terwijl deze in geen enkel opzicht een be dreiging vormen voor hun Britse collega's. Groter krachtsinspanning van allen, die bij de productie betrokken zijn, is het enige middel om de moeilijkheden der bewape ning te overwinnen en inflatie te voor komen. Een hinderpaal om dit te bereiken vormt mede het feit, dat de prikkel van de strijd op leven en dood, zoals die in oor logstijd bestaat, ondanks de ernstige toe stand, nu niet aanwezig is. Een andere hin derpaal is, dat al meer dan tien jaar de zelfde leuze om meer te produceren is aan geheven. In 1950 steeg de productie met negen procent, in de eerste vijf maanden van dit jaar met 5 procent, een meevaller, omdat slechts op vier procent over het gehele jaar, was gerekend. Kan het steeds doorgaan? T.U.C.: Particuliere bedrijfs winst is nodig Een belangrijke hinderpaal is ook, dat de arbeiders de winsten te groot achten. Vandaar Gaitskell's belofte om binnenkort de dividenden wettelijk te beperken. Het vakverbond voelt er echter niets voor om ADVERTENTIE CONCERT voor de winsten zelf een wettelijke marge vast te stellen, omdat zo'n maatregel bij de verscheidenheid van de industrie onmo gelijk is en ook waarschijnlijk tot kwali teitsverlaging zou leiden. Desniettemin gaan reeds meer dan zestig procent van de be drijfswinsten rechtstreeks naar de schat kist. Aangezien tachtig procent van de En gelse industrie in particuliere handen blijft, is een redelijke bedrijfswinst onontbeerlijk voor de kapitaalbelegging, welke mede voorwaarde is voor de expansie van on dernemingen. Hiermede is een grens ge steld aan loonsverhogingen. Ditmaal houdt de bestuursraad van het vakverbond zich inzake het loonvraagstuk op de vlakte, na dat hij verleden jaar een nederlaag had ge leden met de aanbeveling om de loonstop te handhaven. Openlijk zegt de raad, dat elke bond maar moet zien, wat hij kan krij gen, waarbij het doel is de koopkracht van het loon te behouden. De politiek van het Britse vakverbond is steeds geweest de laagste loongroepen omhoog te helpen. De moeilijkheid is dan echter, dat de anderen de toonverschillen tussen de geschoolden en ongeschoolden willen bestendigd zien. Het T.U.C.-bestuur is ontevreden over de prijzenstabilisatie, maar laat het verder aan de regering over om maatregelen te nemen. Het vakverbond eist echter herstel van sommige prijscontroles en verhoging van bepaalde subsidies. Het Britse vakverbond adviseert tegen een algemene subsidiever hoging omdat een prijsdaling geld zou vrij maken, dat dan weer door nieuwe belas tingen zou moeten worden afgetapt om in flatie tegen te gaan. Verwacht wordt, dat de meerderheid van de bonden het bewa peningsprogramma zal aanvaarden, al zal. het levendig toegaan, als een door enkele kleine organisaties ingediende pro-Bevan resolutie aan de orde komt. Gistermiddag heeft de Haarlemse re cherche een 45-jarige Haarlemse kellner aangehouden, die er van verdacht wordt in een Haarlems restaurant waar hij werk zaam was, een bedrag aan geld verduisterd te hebben. Tot nog toe heeft men na kun nen gaan, dat deze kellner in twee dagen door knoeierij met bonnetjes een klein be drag heeft ontvreemd. Voor elke bestelling moest hij namelijk twee bonnetjes uit schrijven: een voor de kassa, waar aan het einde van de dag de afrekening plaats had, en een voor het buffet. Op het doorslagje noteerde hij dan een lager aantal consump ties dan werkelijk was afgeleverd. Men onderzoekt nu of hij deze praktijken reeds langer bezigde. Er zijn op het ogenblik onderhandelin gen gaande die het uitzenden van een twintigtal vissers uit Urk naar Argentinië beogen. De opzet van deze proef is om te onderzoeken of de zogenaamde snörrevaad- visserij bij de kust van Argentinië moge lijk is. De onderhandelingen zijn in een vrij ver gevorderd stadium. ADVERTENTIE chique modellen, in di verse kleuren 115 f 98.— HEREN REGENJASSEN Egyptisch linnen of pope- i cr. line, div. tinten 59.50 J 44. JU popeline, ruitvoering, met t capuchon 69— ƒ4". KLEDINGMAGAZIJNEN Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 ADVERTENTIE In Den Haag wordt deze week een grootscheepse actie voor veilig verkeer ge houden. Speciale brigades van de ver keerspolitie maken wandelaars, fietsers, motorrijders en automobilisten op hun fou ten attent. Bovendien zijn er zogenaamde „straatganzen", die opzettelijk verkeers- fouten maken en aan ieder, die hun te recht daarop wijst, een bon van 2.50 uit reikt. Per dag mogen zij tien bonnen uitrei ken. Maar aan het uitgeven van die tien bon nen is geen van deze straatganzen de eer ste dag gekomen. Het achteloze publiek letté niet op hen, of had slechts boze scheldwoorden voor hen over. Zo kon het voorkomen, dat twee straat ganzen zich op het drukste uur van de dag, op het drukste punt van de stad mid den op de rijweg posteerden om met elkaar een gesprek te beginnen. Het ge hele verkeer was gestagneerd tot een boze melkboer hen bijna over de tenen reed. Hoe achteloos men kan zijn bleek uit het feit dat een straatgans 25 minuten met een auto op een plaats had gestaan waar hij niet mocht parkeren. In die 25 minu ten passeerden 4 agenten per fiets, 2 te voet en 2 in een jeep zonder hem te waar schuwen of te bekeuren. Een andere straatgans, die na het be gaan van tientallen overtredingen nog geen bon was kwijt geraakt, reed op zijn fiets vier keer op en neer in de Haagse passage, waar het streng verboden is te fietsen. Niemand sloeg acht op hem en met alle tien bonnen keerde hij des avonds moedeloos huiswaarts. Een geluidswagen van de politie moest het publiek de tweede dag van de actie attent gaan maken op de aanwezigheid van straatganzen. Het niet bedoelde gevolg was dat tientallen mensen zich op de stoe pen posteerden om de gedragingen van de straatganzen gade te slaan en te pogen 2.50 in de wacht te slepen. Chauffeurs op een taxi-standplaats organiseerden zelfs Van het secretariaat van de Artisten- sociëteit „De Branding" ontvingen wij het bericht dat deze haar eerste contactavond op 15 September zal houden in „La Mer". in Zandvoort. Op deze avond zullen optreden de Haar lemse pianiste mevrouw An de Gorter- Flëntrop met de fluitist Henk de Graaf, die werken van Chopin en Bach ten gehore zullen brengen en de declamatrice Mimi Kok uit Amsterdam. De lichte muziek zal verzorgd worden door enkele leden van de vereniging, o.a. de Continental-band onder leiding van Ger Dijs. De cineast Bram Heuff zal deze contact eend in kleuren opnemen, welke film vertoond zal worden op 28 September, oveneens in „La Mer", tegelijkertijd met zijn juist gereed gekomen kleurenfilm »Twee jaren Zandvoort-Bad, zomer en winter", waarvan de teksten en tekeningen verzorgd zijn door de Zandvoortse kunst- •Ohilder Jaap Praag. Ernstig ongeval in Velsen Woensdagmiddag omstreeks twee uur draaide de 29-jarige machinebankwerker G. A. Smit uit Velsen Noord per motor van de Staalhavenweg de Wenckebachweg op. Volgens de getuigenverklaringen nam hij de bocht naar rechts veel te ruim, zodat hij op het linker weggedeelte terecht kwam. Een personenauto, die over de Wencke bachweg naar de Hoogovens reed, wilde op het laatste moment nog uitwijken en daar toe zwenkte hij scherp naar rechts terug. Een botsing was echter niet meer te voor komen; de bankwerker kwam tegen de voorkant van de auto terecht en viel voor over van zijn motor. Met een shock, enige gebroken ribben en een gebroken rechter enkel bleef hij liggen. Dr. Voorzanger van de Hoogovens verleende de eerste hulp, waarop het slachtoffer per Hoogoven-am bulance naar het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk is overgebracht. Tegen de avond is S. daar overleden. Een nieuwe Prot. Christelüke School De Prot. Christelijke school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs te Haarlem zal I October geopend worden. De school zal voorlopig gevestigd worden in de vroegere openbare schooi in de Wilhelminastraat, die voor het B.L.O. geschikt is gemaakt. een inlichtingendienst om elkander er op attent te maken waar zich straatganzen bevonden. Na de eerste dagen werden steeds meer bonnen door de straatganzen uitgereikt. Het ziet er naar uit, dat wanneer hun rijk Zaterdag voorbij is, de 3000 gulden, die voor deze straatganzen-actie door verschil lende grote bedrijven ter beschikking is gesteld, wel uitgegeven zal zijn aan oplet tende Haagse burgers. Op 31 Augustus van het vorig jaar werd ten nadele van een gast van een Haarlems hotel een fototoestel ter waarde van 145 gulden en een bedrag van 56 gulden ge stolen. Een dezer dagen is in het Duitse stadje Rottenburg door de Duitse politie een zekere C. aangehouden, die geruime tijd bij het Haarlemse hötel heeft gewerkt. Er kwam aan het licht, dat deze kellner het fototoestel aan een opkoper in Amster dam had verkocht en het geld verbruikt had. Tevens bekende C. ertkèle dagen voor de 31ste Augustus van het vorig jaar in Haarlem uit een auto nog een fototoestel en een koffertje ontvreemd te hebben, die door de Haarlemse politie zijn opgespoord. Van deze ontvreemding is echter nimmer aangifte gedaan door de gedupeerde. Op het politiebureau wachten het fototoestel en het koffertje nog steeds op de recht matige eigenaar. Grootvader was onvoorzichtig Gistermorgen wilde een inwoner van Aerdenhout nog juist op zijn fiets onder de dalende spoorbomen van de overweg in de Zandvoortselaan doorslippen, waarbij hij geen rekening hield met zijn zesjarige kleinzoon, die achterop zat. Het kind kreeg de boom tegen het ge zicht, waardoor het een wond aan het voorhoofd en nog een paar schaafwonden opliep. In de Mariastichting is de jongen verbonden, waarna hij naar huis is terug gegaan. In Amsterdam is het derde congres be gonnen van de internationale vereniging van instituten voor de publieke opinie. De directeur van het instituut in Amerika, dr. George H. Gallüp, hield een rede, waarin hij onder meer zei, dat bij de democrati sche volken, in het bijzonder het Ameri kaanse, de handelingen van de regering uiteindelijk bepaald worden door de open bare mening. Dr. Gallup, die een niet-uit- gekomen voorspelling had gedaan over de uitslag van de presidentsverkiezingen in de V. S. in 1948, merkte op, dat zijn Neder landse collega's elke verkiezingsuitslag juist hadden voorspeld. Dr. Gallup is na zijn mislukte voorspelling het onderwerp van vele grapjes geweest. Een er van was een klein boekje, getiteld: „Wat Gallup weet van het voorspellen van verkiezin gen". Het boekje bestond uit blanco blad zijden. Het vorig jaar, zo zei dr. Gallup, zijn nieuwe methodes toegepast, waardoor het mogelijk is het aantal vergissingen tot 0.7 percent terug te brengen. Het Amerikaanse instituut streeft er naar eenzelfde accura tesse te bereiken als het Nederlandse, dat bij de laatste verkiezingen een gemiddeld percentage vergissingen had van minder dan een half percent. Voorts wijdde dr. Gallup aandacht aan de komende presidentsverkiezing in 1952. Generaal Eisenhower's faam is in de Ver enigde Staten fenomenaal, zo zei hij. Als men de kiezers in de Democratische Partij vraagt welke man zij zouden willen zien voorgedragen door deze partij, dan is het Eisenhower. Maar als men dezelfde vraag voorlegt aan personen uit republikeinse kringen, dan wordt ook daar Eisenhower als eerste keus genoemd. Ook bij de niet tot een partij behorenden is een grote meerderheid voor Eisenhower. Waarschijn lijk heeft de omstandigheid dat de elkan der bestrijdende partijen dezelfde keuze hebben, zich nog nimmer in de historie van de Verenigde Staten voorgedaan. Kwestie over een radiotoestel Voor de Amsterdamse politierechter stond Woensdag terecht de 55-jarige ex-burge meester van Hilversum, G. J. H. F. uit Bergen (Nh.) onder beschuldiging van dief stal. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 26 Januari uit de woning van de ambte naar bij het -beheersinstituut W. de J. te Hilversum een radiotoestel had wegge nomen. Hij erkende dit maar zei, dat het sijn eigendom was. De verdachte had, toen hij bij de capi tulatie van het Duitse leger zijn arrestatie verwachtte, sieraden en goederen in be waring gegeven bij de heer De J. „Aange zien de burgemeester ons in de honger winter had geholpen, gingen wij er toe over hem thans te helpen", zei de heer De J. De vrouw en de dochter van de burge meester werden na de bevrijding geïnter neerd, maar vrij spoedig vrijgelaten. Zij vervoegden zich toen bij de heer De J. en kregen de meeste der in bewaring gegeven goederen terug. Toen na 5 jaar internering de ex-burge meester zijn vrijheid herkreeg en zich even eens bij de familie De J. in Hilversum ver voegde, was de heer De J. niet thuis. Hii zei toen tegen mevrouw De J., dat het radiotoestel van hem was en dat hij het zou meenemen. Hij deed dit inderdaad. Naar de verdachte ter zitting verklaarde had hij dit toestel omstreeks 1937 bij een radiohandelaar in Bergen gekocht. Intussen is deze overleden. De weduwe achtte het waarschijnlijk, döt het toestel door haar man aan de verdachte was verkocht. De heer De J. verklaarde, dat hij het toestel had gekocht van een Canadees, vlak na de bevrijding. De politierechter trok de juistheid van deze verklaring in twijfel en hield de zaak voor onbepaalde tijd aan, ten einde te laten nagaan of getuige De J. mein eed heeft gepleegd en voorts teneinde bij de Philipsfabrieken uit te zoeken of het radiotoestel destijds geleverd is aan een radiohandelaar in Bergen. Zandvoortse oudjes waren een dagje gezellig uit Het was de bijna 200 ouden van dagen, toen ze Woensdagavond half negen in „Esplanade" arriveerden, niet aan te zien, dat ze reeds van 's morgens 9 uur af op stap waren geweest. Vrolijk en opgewekt klonk hun lied, door de Zandvoortse accordéonmst Engel Paap begeleid. Uit alles bleek de gezellige stem ming die deze jaarlijkse uitstapjes ken merkt. Burgemeester mr. H. M. v. Fenema kwam met echtgenote het slot van de ge slaagde dag mede maken en sprak de oud jes op geestige wijze toe. Toen Jans en Ab Dorsman, in origineel costuum van Zandvoortse visvrouw en visser, op het podium verschenen, steeg de feestvreugde ten top. De burgemeester gaf een uitleg. De costuums werden door Mej. J. Dorsman vervaardigd voor het open luchtmuseum te Arnhem voor de afdeling Nederlandse klederdrachten. Reeds enige tijd geleden werd het Zon dagse costuum van man en vrouw, met gouden kap en oorijzers, aangeboden, thans zullen deze visserscostuums nog na gezonden worden. Nu nog iets over de dag zelf. Het reis plan was iets gewijzigd, 's Morgens om 9 uur vertrok het gezelschap in 6 bussen via Bloemendaal en Velsen naar de pont Bui tenhuizen, waar men door grote drukte een uur oponthoud had. Welgemoed werd de tocht voortgezet naar Volendam, waar werd geluncht. Vervolgens vertrok men naar theater Carré, waar de Snip en Snap- revue werd aanschouwd. Daarna werd via Haarlem, waar werd gedineerd, de terug tocht naar Zandvoort aanvaard. Souvenirs voor de Jan van Riebeeck- feesten kunnen op gewone invoervergunnin gen in de Unie van Zuid-Afrika worden ingevoerd, mits de souvenirs zijn goedge keurd door het Centrale Jan van Riebeeck- comité in Kaapstad. Zij zullen niet als luxe goederen worden beschouwd aan de invoer waarvan beperkingen zijn opgelegd. Zevenendertig van de 56 opvarenden van het vissersvaartuig .Pelican II" kwamen om het leven, toen het bootje tijdens zwaar weer een mijl buiten de kust van Long Island in de Atlantische Oceaan omsloeg. De „Pelican II" was met 54 amateur vissers uitgevaren voor een diepzeevistochtDe berging van het verongelukte scheepje. ADVERTENTIE HAARLEM, 5 September 1951. ONDERTROUWD: 5 Sept.: J. A. Vissie en C. Dekker, S. Keesman en B. H. Lense link, J. C. Brunott en H. Fennis, L. van Es en M. C. Jore, P. H. Kok en J. de Rooij, B. K. F. J. Hartman en J. M. M. Dreijer, j. G. de Haan en M. E. van der Linden, A. W. Tensen en T. de Jong, D. Giesbergen en G. P. Treffers, J. M. van Berkelaar en M. J. Martens, F. Elion en I. G. J. Melsen, P. van Pruissen en M. A. Jongens, J. A. Renooij en H. van Musscher, H. Schuitenmaker en P. C. Kool, J. Colegem en G. H. Zwaan, P. F. van Deursen en T. Colegem, A. N. Kloots en S. M. Botman, A. P. Baak en J. J. Goos, M. R. van Essen en C. E. de Boer. GEHUWD: 5 Sept.: J. J. Brandse en J. M. Jongejan, P. de Boer en W. van Es, J. van der Horst en B. Spaansen, W. C. Bou- ma en J. J. van Kempen, A. A. Gigengack en M. L. J. Korstjens, F. Bergsma en E. Gerrits, J. H. Kapiteijn en M. M. Willegers, H. J. Barten en A. Oversteegen, E. Broek hof en C. G. Nolet, S. Spelde en C. Kroon, W. J. Korbeeclc en W. Cop, L. R. Oost en W. H. Alkema, H. J. Huijgen en M. D. van der Burg, J. H. Vergers en P. Burggraaf, J. C. H. A. van Graas en J. Tierie, S. de Vries en J. E. van der Lee. BEVALLEN van een zoon: 4 Sept.: R. Siegers-Visser; B. J. Breeuwer-Bakker; T. M. P. Overbeek-De Weert; H. Wittebol- Smits; 5 Sept.: S. A. Rondema-Meijers; D. M. A. Beelen-Steevers; J. Plug-Kenni- phaas. BEVALLEN van een dochter: 1 Sept.: W. C. Kwantes-Pelsma; 4 Sept.: W. van Vliet-Bos; H. de. Jong-Van der Horst. OVERLEDEN, 3 Sept.: J. H. Govers, 82 jr., Grebberstraat; I. Cransberg, 54 jr., Tempeliersstraat; 4 Sept.: J. H. Cobie, 83 jr., Westerhoutpark; J. Hagen, 70 jr., Staten Bolwerk; 5 Sept.: J. Basstra, 81 jr., Kritzingerstraat, BINNENLAND De Eindhovens politie heeft onder de dakpannen van een woning te Stratum een grote voorraad voorwerpen ontdekt, onder meer fototoestellen, een belichtingsmeter, vulpennen en vulpotloden, horloges en gou den en zilveren sieraden. Dit alles was gesto len door C. P. L. uit Stratum, die onlangs door de Bossche rechtbank tot verscheidene jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Te Amsterdam is de driedaagse confe- rent ie geëindigd van krantendeskundigen der Socialistische Internationale. De vergadering werd gepresideerd door de heer J. van de Kieft. Onder meer is het probleem der pa piervoorziening besproken. Een aantal aan bevelingen werd opgesteld over een recht vaardige verdeling van krantenpapier. Aan de heer J. Veldman te Zuilen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het dagelijks bestuur van het Neder landse Rode Kruis. In zijn plaats is benoemd mejuffrouw J. C. M. M. Geldens te 'sGra- venhage, particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina. Aan de rijksstraatweg tussen Sneek en Bolsward is Woensdag door de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, een verzetsmonu- ment onthuld, dat tot stand kwam op initia tief van een comité uit de gemeente Wym- britseradeel. Ir. E. C. W. A. Geuze, lector aan de Technische Hogeschool is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de afdeling der Weg- en Waterbouwkunde, om onderwijs te geven in de grondmechanica. De rector magnificus van de Neder landse Economische Hoogeschool te Rotter dam, prof. H. W. Lambers, zal op Maandag 17 September het rectoraat overdragen aan zijn opvolger, prof. dr. H. J. Witteveen. Aan boord van de „Amstelveen", welk schip in Amsterdam ligt, is een ongeluk ge beurd, dat een 39-jarige schilder het leven heeft gekost. Doordat een touw van een werkstelling brak vielen twee schilders in het ruim. Een van hen kreeg een ernstige hoofdwond en overleed enige uren later in het ziekenhuis aan een hersenbloeding. Zijn collega kwam er met lichte kwetsuren af. Op 72-jarige leeftijd is overleden mr. J. H. Boelen, advocaat en procureur te Amster dam. Gedurende de 40 jaar, dat hij in Ne derlands Indië vertoefde was hij onder meer lid van de Volksraad en van de gemeenteraad van Semarang. In 1939 keerde hij naar Ne derland terug. Het aantal bezoekers van de tentoon stelling Bourgondische Pracht in het Rijks museum te Amsterdam is de 50.000 gepas seerd. De 50.000ste was de heer Th. Spierings uit 's Hertogenbosch, die het boek „Herfsttij der middeleeuwen" van prof. Huizinga ten geschenke kreeg. In de ouderdom van ruim 83 jaar is te Ede overleden de heer Rients Balt, die des tijds bekendheid verwierf als ontwerper van het naar hem genoemde stenografie-systeem. Opnieuw is in de gemeente Oldebroek een geval van pseudo-vogelpest geconsta teerd op een Dluimveebedrijf te Wezep. Van de 300 kippen en 300 kuikens op dit bedrijf zijn er 195 afgemaakt. De rest is met een serum ingespoten. Volgende week Dinsdag zal in Pur- merend een grote nazomertentoonstelling worden geopend op het gebied van landbouw, tuinbouw, handel en industrie. Op Donder dag 13 September worden een districtsfok- veedag en veetentoonstellingen gehouden. De „Zuiderkruis", die met emigranten op weg is naar Nieuw-Zeeland, arriveerde Woensdagavond in Curacao. Het schip heeft hedenmorgen de reis voortgezet. Verwacht kan worden dat de vrijwilli gers van het Nederlandse Korea-detache- ment, die op 26 October 1950 onder comman do van luitenant-kolonel Den Ouden naar Korea vertrokken, begin October in ons land zullen terugkeren. In de ouderdom van 82 jaar is te Am sterdam overleden mevrouw J. Bouwmeester —de Boer, weduwe van de grote toneelspeler Louis Bouwmeester. In October van het vorig jaar weiger den vele leden van de bemanning van de „Congostroom" der Hollandse Stoomboot Maatschappij de dienst. Het schip lag in de haven van Bordeaux en de bemanning was ontstemd over de aanstelling van een nieuwe hofmeester. Een van hen, de Amsterdammer J. C. B. stond Woensdag voor de Amster damse rechtbank terecht. Behalve de dienst weigering was hem nog de diefstal van een fiets ten laste gelegd. Voor de diefstal werd tegen hem 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk en voor de dienst weigering 4 maanden geëist. In een ziekenhuis te Kaapstad is na een ernstige ziekte overleden de heer J. R. Kramer, oud-commissaris van politie te Vlaardingen. Bij gemeenschappelijke beschikking van de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en van de minister voor Binnen landse Zaken is in het belang der handha ving van orde en rust in de woonoorden der Ambonezen met ingang van 4 September benoemd tot hoofdleider van deze woon oorden de gepensionneerde generaal-majoor van het voormalige K.N.I.L. P. Scholten. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Septem ber 1.578.788 tegen 1.570.750 op 1 Augustus. Op 1 Augustus waren er 476.969 aangeslote nen op het rijksradiodistr-ibutienet tegen 477.523 op 1 Juli. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. van Galen te Haarlem is geslaagd voor het examen analist. Buslijn 3 naar Bloemendaal rijdt thans niet meer tot Hotel Zomerzorg, maar heeft als eindpunt de Sterreboslaan. Woensdagmiddag heeft de Haarlemse recherche de 28-jarige Haarlemse dame P. v. D. in haar woning aangehouden als ver dacht van diefstal. Op 4 September had zij op verzoek van een echtpaar op de Bakenes- sergracht 's avonds opgepast en daarbij bleek zij een bedrag van 135 gulden verduisterd te hebben. Het bedrag is op e_-n rijksdaalder na opgespoord. Woensdagmiddag is een 39-jarige Haar lemse kantoorbediende door de politie aan gehouden, die er van verdacht wordt bij een Haarlemse uitgeverij clichés van rood-koper en een partij lood en zink tot een bedrag van 280 gulden gestolen te hebben. Dit materiaal had hij aan een opkoper verkocht. Vanmorgen omstreeks halfzeven werd de Haarlemse brandweer gewaarschuwd voor een brandje in de Cornelissteeg. Zij was spoedig ter plaatse, maar behoefde niet op te treden omdat met emmers water het vuur reeds geblust was. De vermoedelijke oorzaak van de brand is, d*at een dame op de eerste verdieping van een huis aan de Cornelis steeg een krant op een pan, die op een theelichtje stond, had gelegd. Het papier heeft toen vlam gevat, evenals een viertal stoelen, vitrage en overgordijnen. De schade bedroeg ongeveer 400 gluden. Gisteravond is op de Herenweg in Heemstede bij de Prinsenlaan een bromfiet ser uit Haarlem tegen de stenen rand van het rijwielpad geslipt en gevallen. Hij is met een hersenschudding en schaafwonden naar het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem over gebracht. In het Haarlemse Concertgebouw wordt op Zaterdag 20 October een districtscon cours voor accordeonsolisten, uitgaande van de Nederlandse Accordeonnisten Associr.tie, gehouden. Secretarissen zijn de heren P. de Haan, Oranjeboomstraat 181 in Haarlem, en L. van Norden. Haltestraat 52 in Zandvoort. Voor het diploma B (maatwerken), een examen uitgaande van de Middelbare Vak school voor de Schoenmakerij te Waalwijk, is geslaagd de heer P. J. IJsselmuiden te Haarlem. Het getuigschrift van de Academie voor voortgezet economisch onderwijs te Haarlem werd behaald door de heren F. Blom, H. ij, ten Brink en D. J. E. Swens.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7