Japanse vredesverdrag zal heden Hel mogelijke avond worden ondertekend Weerbericht Een vijftal Harpoons aan Nederland overgedragen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT p M (1 |M 1 Optimisme m Belgrado, doch in Italië is men „pijnlijk verrast Tot twintig iaar veroordeeld Alleen de Russen, de Polen en de Tsjechen tekenen niet Wij hebben noch de middelennoch de wil tot aggressie"aldus Josjida Het woord is aan Geallieerd protest tegen verkeer sbelemmeringen Uitgebreide agenda voor conferentie „Grote Drie" Petroleum goedkoper Japan aan het woord Beurtvaarttarief verhoogd Triest naar een oplossing? De Gasperi zou aandringen op toewijzing van het gehele gebied aan Italië 11 Engelse schipbreukelingen van de „Grimsby 117" in Rotterdam Afwijzend commentaar op Ridgway's voorstel Conferentie over de Japanse herstelbetalingen 66e JAARGANG No 52 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 216 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS heeft generaal Eisenhower zich wel zeer duidelijk voer politieke eenheid, voor' federatie van West-Europa uitgesproken. Dus niet alleen voor de vor ming van een Europees leger, volgens het Plan-Pleven, maar voor de politieke aan eensluiting als geheel. Hij heeft gezegd dat hij die als de sleutel van de ganse situatie beschouwt. Dat een generaal een dergelijke politieke uitspraak doet zou niet zoveel indruk maken zelfs als het een zo hoog geplaatste generaal betreft ware het niet, dat de naam Eisenhower steeds meer op de voorgrond treedt als die van de grote candidaat voor het preside'ntschap van de Verenigde Staten. Over ruim een jaar zal president Truman opnieuw aan de beurt van aftreding zijn. In Amerika huldigen velen de mening, dat hij tegenover een candidatuur-Eisenhower geen kans zou maken, dat de populariteit van „Ike" zo groot is, dat hij zelfs door een menigte mensen als een candidaat boven de partij geschillen beschouwd zou worden en dus zowel van democraten als van republikei nen stemmen krijgen. Eisenhower heeft zich nog niet uitgesproken terzake van zijn eventuele bereidwilligheid om een candi- datuur te aanvaarden. Dat bewijst evenwel niets. Ervaring heeft blijkbaar bewezen dat een nieuwe candidaat niet verstandig handelt door zich al te vroeg aan te mel den. Dat is ook wel begrijpelijk: men be schouwt hem van dat ogenblik af als de man, die zich als toekomstig president ziet en beoordeelt al zijn daden en uitingen daarnaar, terwijl hij nog generlei presi dentiële verantwoordelijkheid draagt of presidentiële bevoegdheid bezit. Dat zijn naam herhaaldelijk genoemd wordt maakt zijn uitingen voor ons in Europa evenwel al belangrijk als het Europa geldt. De ge neraal heeft zich niet uitgesproken over die grotere, voor zovelen nog fantastisch- klinkende mogelijkheid: de vorming van een Atlantische Unie, waarover Clarence Streit met zo grote overtuiging blijft be togen dat zij meer kans op verwezenlijking biedt dan de Unie van West-Europa. Wel licht heeft hij gelijk; niet altijd is de klei nere opzet gemakkelijker te verwezenlijken. Het is mogelijk dat zij meer tijd van wor ding vergt. Van die traagheid in wording getuigde dezer dagen ook de volgende pas sage in een hoofdartikel van Het Parool: „Er is deze laatste jaren strijd gevoerd tussen de federalisten en de functionalis ten. Laatstgenoemde groep bepleitte, wat men zou kunnen noemen, de geleidelijke unificatie van West-Europa langs economi sche weg. Zoals het plan-Schuman eenheid schept op het gebied van ijzer, staal en steenkool, zo zou daarna een boven-natio- naal gezag in het leven moeten worden ge roepen b.v. voor de landbouw, en dan voor het transportwezen, en zo zou men stap voor stap het punt bereiken, waarop na jaren de staatkundige eenheid de kroon op het werk zou kunnen zetten. Wie kan ontkennen, dat deze werkwijze om allerlei redenen aanbevelenswaardig is? Maar West-Europa's problemen van het ogenblik worden er niet mee opgelost. Wel dra zal het anderhalf jaar geleden zijn, dat Schuman zijn plan lanceerde, en hoelang duurt het nog eer de Hoge Autoriteit haar gezag gaat uitoefe'^n? Kan ook de meest fervente voorstander van de functionele methode volhouden, dat West-Europa de tijd heeft om langs deze weg tot integratie te komen?" Dit blad roerde trouwens in een reeks beschouwingen over Nederland en het Plan-Pleven waarin het tot de slotsom kwam, dat ons land ondanks de ern stige bezwaren bij het plan tot vorming van een Europees leger zich zou moeten aansluiten eveneens de mogelijkheid van Atlantische Unie aan. En het begon zijn slotbeschouwing met deze woorden: „Er zijn van die uitspraken, die men zo vaak en tot vervelens toe elkaar nazegt, dat wel eens uit het oog wordt verloren dat zij nog waar zijn ook. Eén daarvan is de waarlijk niet nieuwe wijsheid, dat politiek de kunst is van het mogelijke". Het is inderdaad een tot vervelens toe herhaald woord. Het is bovendien vaag, want het laat in het midden wat „het mo gelijke" is. En de invloed van deze zegs wijze is in de regel remmend geweest. Po litici hebben haar veelal gebruikt als een verontschuldiging waarom bepaalde plan nen, bepaalde hervormingen waarvan de noodzaak door velen werd betoogd, niet tot uitvoering kwamen. Er zit natuurlijk waar heid in dat woord mits men de moge lijkheid van menselijk kunnen op het ware peil stelt, dat hoger ligt dan de man van middelmatige durf en ondernemingsgeest aanneemt. In tijden van crisis, in een nood toestand ontdekt hij dan altijd dat de mens ook hijzelf tot veel meer in staat is dan hij ooit gedacht had. Ge behoeft maar aan de bezettingsjaren te denken. In vre destijd, ook in jaren van (betrekkelijke) rust zoals wij sinds de- bezetting beleefd hebben, doet het woord „politiek is de kunst van het mogelijke" zich al-tijd weer als excuus en dus remmend gelden. En het zijn in de historie altijd de mensen geweest, die dat mogelijke hoog schatten en zich niet door de ontsteltenis en de bezwaren van de meerderheid lieten beïnvloeden, die het grote tot stand brachten. Het grote is altijd door een kleine minderheid volbracht. Die vervaarlijke Unie-plannen, zowel de Euro pese als de nog veel grotere Atlantische, zien er veel reëler uit als men overweegt dat geen alternatief bestaat: dat zij de aan gewezen weg aangeven. Zoals hier al her haaldelijk gezegd is. En als men daarbij bedenkt dat ervaring leert, dat nevens de directe weg waarvan men terugschrikt al zo vaak lange omwegen bewandeld zijn, die alleen maar tijdverlies gaven en toch op hetzelfde punt uitkwamen. R. P. De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde hedenmorgen de 49-jarige R. F. uit Groningen tot een gevangenisstraf van twintig jaar zonder aftrek. De procureur fiscaal had tot levenslang geconcludeerd. F. heeft in November 1944 twee Joodse landgenoten doodgeschoten. Hij was mede plichtig aan de moord op drie andere Jood se landgenoten waarbij een kind van zes iaar. Het Arnhemse Bijzondere Hof had hem deswege tot de doodstraf veroordeeld. SAN FRANCISCO, (Reuter) De Indonesische buitenlandse politiek zal, zelfs of schoon Indonesië het Japanse vredesverdrag ondertekent, gelijk blijven aan die van India, zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subardjo, medege deeld. Hij verklaarde tegenover de „San Francisco Chronicle", dat zijn land te maken heeft met zün Aziatische buren. „Wij wensen vriendschappelijke betrekkingen met hen, zelfs ofschoon zij er misschien andere politieke ideologieën op na houden". Hij zeide, dat Indonesië het communistische China zou blijven erkennen, omdat „het rode régime een realiteit is". Betrekkingen met de Verenigde Staten zullen strikt op zakelijk niveau staan vanwege de positie van Indonesië in Azië, zo zei hij. Na enkele minuten keerden zij echter glim lachend terug. Gromyko vertrekt De Southern Pacific Railroad heeft mede gedeeld, dat de Russische delegatie naar de conferentie van San Francisco twee- rijtui gen heeft besproken van een trein, die Maandagmiddag uit San Francisco vertrekt en Donderdagmiddag in New York aan komt. Aardschok in Limburg waargenomen In de afgelopen nacht is om 6 minuten over twaalf in een zeer groot deel van Limburg een aardschok waargenomen. In geheel Zuid- en midden-Limburg en in de nabij gelegen grensgebieden werd hij ge voeld. De seismograaf van het Geologisch Bureau te Heerlen heeft de aardschok ge registreerd. Er werden eerst enkele lichte schokjes gevoeld, gevolgd door een flinke beving, die ruim 1 minuut duurde. Te Keulen werd de schok eveneens geregis treerd. Het K.N.M.I. in De Bilt heeft de aard schok om twaalf minuten na middernacht geregistreerd. De schok is ook opgetekend in het station van het K.N.M.I. te Witte- Liddell Hart: De hoogste vorm van vrijheid, die men bereiken kan, is vrijheid van vooroordeel. West-Duitsland overweegt tegenmaatregelen BERLIJN. (Reuter). De waarnemende geallieerde Hoge Commissarissen in Duits land hebben de Sovjet-Russische opperbe velhebber, generaal Tsjoeikof, gelijkluiden de protesten tegen de „voortdurende be lemmering van de normale verbinding tus sen West-Eerlijn en West-Duitsland" doen toekomen. In de protesten wordt gezegd, dat de maatregelen in strijd zijn met de in ternationale overeenkomst voor vrije toe gang tot Berlijn. Donderdag hebben de waarnemers met de drie Westelijke commandanten en West- Duitse functionarissen „noodzakelijke on middellijke tegen-maatregelen" tegen de belasting op het wegverkeer tussen Berlijn en West-Duitsland overwogen. Vrijdagmorgen hebben op bevel van bur gemeester Kressmann van de Berlijnse voorstad Kreuzberg 500 politiemannen en douane-ambtenaren vier uur lang belas ting geheven op alle Oost-Duitse en Oost- Berlijnse voertuigen, die de voorstad pas seerden. De voertuigen werden vastgehou den tot dezelfde belasting was betaald als geheven wordt op West-Duitse voertuigen, die gebruik maken van de autoweg naar Berlijn. Ruim 1000 mark aan „belasting" werd geïnd. Het bestuur van West-Berlijn heeft zich officieel van het optreden van de burge meester van Kreuzberg gedistancieerd. 's Morgens had een woordvoerder de maat regel al als „onbezonnen" veroordeeld en gezegd, dat burgemeester Kressmann geen bevoegdheid had over de politie, die staat onder de burgemeester van West-Berlijn of diens plaatsvervanger. Enkele uren later deed de Oost-Berlijn- politie een tegenzet en hield een aantal West-Duitse en West-Berlijnse auto's vast, die de Sovjet-sector van Berlijri) wilden binnenkomen. WASHINGTON (Reuter). Volgens functionarissen in Washington hebben de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk overeenstemming bereikt over een agenda voor de in de volgende week te houden conferentie van de ministers van buiten landse zaken der „Grote Drie" in de Ame rikaanse hoofdstad. De agendapunten zouden zijn: De geboekte vooruitgang bij het in be dwang houden van de Sovjet-Unie en haar satellietstaten; benoeming van bevelheb bers voor de Atlantische vloot in de Atlan tische Oceaan en de Middellandse Zee, in clusief de Britse wens om tenminste één Engelsman te benoemen; Frankrijks voor stel voor een Europees leger en de moge lijke Duitse bijdrage; het verzoek van Ita lië om herziening van het vredesverdrag; een Amerikaans-Brits-Franse vredesover eenkomst met Duitsland; een overzicht van de pogingen om een Oostenrijks vredesver drag op te stellen; Franse en Britse bezwa ren tegen een Amerikaanse stap om met Spanje tot een militaire overeenkomst te komen; gezamenlijke economische en poli tieke actie om onderdanen van Westelijke landen in landen achter „het ijzeren gor dijn" te beschermen; toelating van Grie kenland en Turkije tot het Atlantisch pact; gedachtenwisseling over mogelijke commu nistische actie in Korea en bespreking van de verdere strategie in geval de gevechten voortgaan; vooruitzichten voor erkenning van communistisch China; een Frans ver zoek om economische en militaire hulp voor de Franse strijdkrachten in Indo- China; de eisen van Egypte, dat Engeland zijn troepen uit de zóne van het Suezkanaal zal terugtrekken; vooruitzichten voor een regeling van de Perzische oliekwestie; ver slag door Schuman over Marokkaanse ei sen om meer vrijheid en de kwestie- Kasjmir. In de Staatscourant van 7 September is gepubliceerd de prijsbeschikking liehtpe- troleum 1951 no. 2, op grond waarvan de prijzen voor lichtpetroleum met een halve cent per liter worden verlaagd. Deze ver laging is mogelijk geworden door het ver vallen van de Omzetbelasting van dit ax-- tikel per 1 September. Voor het studiejaar 19511952 is tot rector magnificus der R.K. universiteit te Nijmegen benoemd prof. dr. M. Goemans, als opvolger van prof. mr. F. M. E. Duynstee. OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Voor de Noordelijke helft van het land: droog weer met nu en dan opklaringen. Voor de Zuidelijke helft van het land: over het algemeen veel bewolking en overwegend droog. Matige wind tussen Noord-Oost en Zuid-Oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. .9 September Zon op 6-03 uur, onder 19.11 uur. Maan op 16 16 uur. onder 22.39 uur. 10 September ton op 6.04 uur. onder 19.09 uur. Maan op 17.08 uur, onder 23.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 September Hoog water: 7.46 en 20.13 uur. Laag water: 3.24 en 15.37 uur. Zondag 9 September Hoog water: 8.47 en 21.22 uur. Laag water: 14.10 en 16.31 uur. Maandag 10 September Hoog water: 10.07 en 22.55 uur. Laag water: 5.14 en 17.50 uur. Het secretariaat van de conferentie heeft bekend gemaakt, dat het verdrag met Ja pan door alle aan de conferentie deelne mende landen, uitgezonderd de Sovjet- Unie, Polen en Tsjechoslowakije, zal wor den getekend. In het Indonesische parlement werd Vrij dagavond een motie ingediend, die de re gering vraagt op haar besluit inzake de ondertekening van het vredesverdrag met Japan terug te komen. Bij de stemming verlieten de meeste partijen de zaal, zodat geen beslissing genomen kon worden. Vanavond om 6 uur (Nederlandse tijd) zal het verdrag met Japan worden onder tekend. Tijdens de zitting der conferentie over hel Japanse vredesverdrag van Vrijdag heeft Sjigeroe Josjida, de Japanse premier verklaard, dat Japan zijn verplichting om herstelbetalingen te doen aan de landen, die het indertijd heeft overweldigd, zal nako men. „De vrees bestaat, dat Japan het wel licht nimmer zal klaarspelen om herstel betalingen te verrichten met het oog op de clausule in het verdrag, dat sommige geal lieerde landen toestaat beslag te leggen op Japanse eigendom op hun gebied, aldus Josjida. Japan heeft echter de verplichtin gen van het verdrag in dit opzicht op zich genomen en is ook van plan om ze gestand te doen." Josjida verzekerde Indonesië, dat Japan later bilaterale onderhandelingen zou be ginnen ter bepaling van de omvang van de Japanse visserij in Indonesische wateren. Josjida noemde het verdrag rechtvaardig en edelmoedig, doch zag er tevens enkele „pijnlijke" punten in. In dit verband sprak hij de hoop uit, dat het beheer van de Rioe- kioe- en Bonin-eilanden in een niet al te ver verwijderde toekomst aan Japan zou worden teruggegeven. Japan is voorts be zorgd over de toekomst van de Koerilien en van Sachalin, welke door de Sovjet-Unie worden bezet. Het verdrag zou Japan be roven van zijn reusachtige overzeese activa. Ook wenst Japan de terugkeer van hon derdduizenden krijgsgevangenen' uit de Sovjet-Unie. Levendig betreurde Josjida de afwezig heid ter conferentie van India en Birma en van een Chinese delegatie. Vervolgens verdedigde Josjida het vei ligheidspact met de Verenigde Staten door te verklaren, dat Japan ongewapend was in een wereld „waar de duistere krachten van totalitaire onderdrukking en tyrannic werkzaam zijn." „Een verslagen en ver woest Japan, beroofd van zijn overzeese bezittingen en hulpbronnen, is absoluut niet in staat om zich voor een moderne oorlog uit te rusten, zodanig dat het een militaire bedreiging zou kunnen worden van zijn buurlanden. Daartoe heeft het niet de nodige grondstoffen, de middelen en ook niet de wil", aldus Josjida. Nadat Josjida gesproken had, vroeg Gro myko om een uitspraak over de Woensdag door hem ingediende voorstellen en amen dementen. Acheson verklaarde het verzoek van Gromyko buiten de orde. „Het enige wat er nog te doen is," aldus Acheson, „is een motie van Ceylon, gesteund door Cuba, om een ieder, die dat wenste nog een half uur spreektijd toe te staan. Deze motie werd met 41 stemmen tegen 1 (Tsjechoslowakije) aangenomen. Met 46 stemmen tegen drie en een ont houding (Honduras) weigerde de confe rentie de Russische amendementen te be spreken. Tegen het einde van de debatten verliet de Russische delegatie de zaal, gevolgd door de Poolse en Tsjechoslowaakse delegaties. Nadat kortgeleden de spoor- en wegver- voertarieven reeds ziin verhoogd, heeft thans ook de beurtvaart toestemming ver kregen om haar tarieven te verhogen. Blij kens de zesde wijziging Prijzenbeschikking Beurtvaart 1948 is de toeslag van 5 welke mocht worden berekend op de ta rieven van het gewijzigde beurtvaarttarief 1948, met ingang van 5 September 1951 gewijzigd in een toeslag van 10 7 mmm mn De eerste vijf van de door Amerika aan Nederland ter beschikkmg gestelde acht tien Harpoons worden op het vliegveld Valkenburg overgedragen. Vrijdagmiddag zijn op het vliegveld Valkenburg vijf „Harpoon"-vliegtuigen aangekomen. Deze lichte bommenwerpers, tevens geschikt als transportvliegtuig en voor enigzins langduriger patrouillevluch- ten, zijn een bijdrage aan de Nederlandse defensie van het Amerikaanse militaire hulpprogramma voor West-Europa. Er komen totaal 18 van dit type. De toe stellen vlogen uit Norfolk in Amerika met slechts twee tussenlandingen in Goose Bay (Canada) en Keflavik (IJsland) naar Ne derland. De „Harpoon" is een verbeterde uitvoe ring van de „Ventura", een in de jongste wereldoorlog veel gebruikte lichte bom menwerper. De maximum-snelheid is 480 km. per uur. Er zouden Vrijdagmiddag zes toestellen op Valkenburg arriveren, maar één der vliegtuigen moest wegens motor storing op IJsland achterblijven. Dit toe stel arriveert over enkele dagen. In de ko mende maanden volgen de overige twaalf toestellen. De bemanningen van de gisteren gearri veerde toestellen hebben in Amerika een speciale opleiding genoten. Ter verwelkoming waren op Valkenburg aanwezig de bevelhebber der zeestrijd krachten vice-admiraal A. de Booy, de chef luchtmacht-staf luitenant-generaal I. A. Aler, het hoofd van de Military Assistance Group in Nederland, Rear Admiral Carey Jones en de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst J. W. F. Bakker. Vice-admiraal De Booy sprak de beman ningen toe en bracht dank aan Rear Ad miral Jones voor diens medewerking aan de overdracht der vliegtuigen. Rear Admiral Jones sprak zijn grote waardering uit voor de wijze, waarop deze bemanningen profijt hebben getrokken van hun Amerikaanse opleiding. Zij hebben getoond, volledig met hun taak vertrouwd te zijn. De vlucht naar huis heeft de roep, die deze mannen vooraf ging, bevestigd. Technische bijzonderheden De Lockheed PV-2 „Harpoon" is een tweemotorig patrouillevliegtuig. De span wijdte bedraagt 22.8 meter, de lengte 16 meter. Het toestel is aan het einde van de wereldoorlog ontwikkeld uit de Lockheed PV-1, die bij de Engelsen als de Lockheed „Ventura" heeft dienst gedaan. Twee Pratt en Whitney-motoren van 2.000 pk. geven het vliegtuig een maximum snelheid van 480 km. De kruissnelheid ligt bij 250 km. De actieradius bedraagt 1600 km. De be manning telt vier personen. De bewape ning bestaat uit negen mitrailleurs van 12.7 mm., vijf in de neus, twee in de ge schutskoepel op de romp en twee in de buik, schuin achter de rechthoekige staart met dubbel kielvlak. Onder de vleugels kunnen acht raketten meegenomen worden. De „Harpoon" kan een bommenlast van maximaal 1300 kg. of een torpedo mee voeren. Voor de bestrijding van onder zeeërs is het vliegtuig uitgerust met radar en andere electronische apparaten. De „Harpoon" wordt in Amerika alleen nog bij de opleiding gebruikt. Negen olietanks raakten in brand in de Avonmouth-dokken bij Bristol (Engeland) Een luchtfoto van de brand, die vier mensen het leven kostte en slechts met veel moeite geblust kon worden. BELGRADO, (Reuter). Over het be richt uit Londen dat de regeringen van Italië en Joegoslavië zich bereid hebben verklaard onderling de kwestie-Triëst te bespreken, is men in ingelichte kringen te Belgrado gematigd optimistisch. Naar ver luidt zullen de onderhandelingen langs de normale diplomatieke weg worden gevoerd. Het optimisme te Belgrado wordt getem perd door de vrees dat de propagandacam pagne van de Italiaanse irredentisten met betrekking tot Triëst het voor de Italianen misschien moeilijk zal maken him eisen zo danig te matigen, dat zij voor .Joegoslavië aanvaardbaar zijn. Joegoslavië heeft te kennen gegeven, dat het een „redelijke, uitvoerbare oplossing" van het probleem wil aanvaarden, die min of meer op de huidige status quo berust, namelijk dat met enkele kleine correcties de thans door Joegoslavië bezette zöne „B" bij Joegoslavië komt en de zöne „A" met de havenstad Triëst bij Italië. Tot dusver hebben de Italianen vastge houden aan de verklaring van 1948 van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten, volgens welke het gehele vrije gebied van Triëst aan Italië diende te komen. Joegoslavië heeft zijn aanspraken op de 6tad Triëst inmiddels laten varen. Verbazing in Italië Functionarissen van het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben geweigerd commentaar te geven op het officiële bericht uit Londen, volgen hetwelk Italië en Joegoslavië het er over eens wa ren geworden de kwestie-Triëst te bespre ken. In Italiaanse politieke kringen ont ving men het bericht met „pijnlijke verba zing" aldus Reuter. Men verklaart in de verspreiding van het bericht een Britse poging te zien om de kwestie te forceren. In politieke kringen wijst men er op, dat men verwacht, dat premier De Gasperi, die Woensdag voor een bezoek aan Washington naar Ottawa vertrokken is, alles in het werk zal stellen om Amerika de Italiaanse zijde te doen kiezen in de controverse me! Joegoslavië. In politieke kringen is men van mening, dat Amerika ten gevolge van Britse invloed in Belgrado tot nu toe niet voldoende nressie heeft uitgeoefend. Woensdagavond kwam het Italiaanse s.s. „Maria Bibolini" ten Zuid-Oosten van New castle in aanvaring met de Britse treiler „Aucuba" (Grimsby 117), waarbij de laat ste zwaar beschadigd werd. De Italiaan nam de uit tien koppen bestaande beman ning van de „Aucuba" aan boord en zette daarna koers naar Rotterdam, waar het schip gisteren aankwam. De Engelse vissers waren blij, dat zij er het leven hadden afgebracht. Geen hand voor ogen was er te zien geweest, toen de beide schepen elkaar naderden. Toen de „Aucuba" tenslotte het roer omgooide, kon een botsing niet meer vermeden worden. De schroef van de „Maria Bibolini" sloeg gaten in de scheepswand van de Brit, waar ook op het dek schade ontstond. Aan boord van het Italiaanse schip werd een sloep gestreken en gastvrij werden de onfortuinlijke vissers opgenomen op de „Maria Bibolini". Van de „Aucuba" was de volgende mor gen niets meer te zien. Niets kon worden gered. Een Engelse woordvoerder verklaarde dat Engeland er in had toegestemd de plaatselijke verkiezingen in de Brits-Ame rikaanse zöne van Triëst, die de volgende maand zouden worden gehouden, uit te stellen. Dit zou op Italiaans verzoek zijn geschied. Uit Belgrado meldt het Joegoslavische persbureau Tangjoeg, dat de geallieerde autoriteiten de verkiezingen van begin October tot het einde van het jaar hebben uitgesteld. Volgens berichten uit Triëst zou premier De Gasperi bij zijn komende bezoek aan Washington aandringen op terugkeer van het gehele vrije gebied, inclusief de door Joegoslavië bezette zöne, naar Italië. TOKIO (Reuter). Radio-Peking-heeft Zaterdagochtend voor het eerst gewaagd van generaal Ridgways voorstel om de wa penstilstandsbesprekingen in plaats van in Kaesong op een andere neutrale plaats te voeren. Onder aanhaling van een commu nistische correspondent te Kaesong zeide de Chinese omroep, dat het voorstel niet anders is dan een „slinkse methode om alle verantwoordelijkheid voor de schen ding van de neutrale zöne op de schouders der Noordelijken te schuiven." Van officiële zijde is nog niet geant woord op de boodschap van Ridgway. Het Chinese persbureau „Nieuw China" heeft hedenochtend gemeld, dat de Noor delijken in Korea twee Zuid-Koreanen ge vangen genomen hebben, die bekend heb ben, de neutrale zöne van Kaesong binnen gekomen te zijn en Chinese militairen al daar gedood te hebben. Volgens het Chinese persbureau werd op 1 September een lid van een Zuid- Koreaanse verkenningsgroep door de Noor delijke militaire politie gevangen genomen. Hij zou bekend hebben, vier keer de neu trale zóne op onwettige wijze te zijn bin nengekomen en te hebben deelgenomen aan het vermoorden van Chinese militaire politiemannen op 30 Augustus. Strijdkrachten van de geallieerden in Korea hebben Vrijdag een Noordelijke aanval ten Noord-Westen van Tsjorwon, die gedekt werd door een rookgordijn, na een veldslag van twee uur afgeslagen, zo wordt in het jongste communiqué van het achtste leger gezegd. Dit was de enige actie van belang in de Westelijke sector. Het Japansche blad „Tokio Sjimboen" schrijft, dat in kringen van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd verklaard, dat de regering voornemens is, na de conferentie te San Francisco te Tokio een conferentie over herstelbetalingen te houden. Volgens het blad zullen met vertegen woordigers van de Philippijnen en landen in Zuid-Oost-Azië inleidende besprekingen worden gehouden. Het schrijft voorts, dat de Japanse rege ring overweegt herstelbetalingen te ver richten in de vorm van het voor haar reke ning nemen van kosten, besteed aan het bergen van gezonken schepen, voor het gratis verwerken van grondstoffen, gele verd door de benadeelde landen, en het aanbieden van technische diensten, zonder kosten voor de industrieën in die landen. oocccoooooco

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1