Televisie zal gebaat zijn met streng forum van critische toeschouwers DAUDEY'S. Bloemenmagazijn De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws J MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 Aalsmeerse bloemencorso trok door de hoofdstad H.V.A. wil suikerfabriek stichten in Abessinië 'n TIP VAN BOOTZ Vele huisdieren sterven een wrede dood Stichting van een cultuurfonds bepleit GOED GEKOZEN.... ORANJEBOOM BIER! „Iedere stap kost een kapitaal" De heerB. F. Enschedé jubileerde Heringa Wuthrich w f 1 voor verpakte biscuits! Twee doden bij motorongeluk Moeilijkheden van gemeentebesturen Een oudheidkundige vondst Huldebetoon aan dr. P. C. Gugelot Nationale Reserve leverde slag om Deventer Buitenlands tournee van de tenor John van Kesteren Last van zenuwen? Internationale barometers der publieke opinie Productiecijfers der papierindustrie Vele tienduizenden Amsterdammers heb ben Zaterdagmiddag het jaarlijkse Aal smeerse bloemencorso bewonderd, dat voor de vierde keer door de hoofdstad trok. Bij zonder veel werk was er gemaakt van de 28 praalwagens, die een gelijk aantal lan den op bloemrijke wijze uitbeeldden. Tussen de praalwagens reden 27 auto's, die op niet minder fraaie wijze met bloe men waren gesierd. Voordat het corso door de stad trok, vormde het op de sintelbaan van het Olym pisch Stadion een omlijsting van het spel Utopia. Hierin werd de verbroedering der volken gesymboliseerd. Nadat de jeugd aan de hand der ouderen Utopia was binnenge leid en zij de meegevoerde ballonnetjes als teken van vreugde het luchtruim had laten kiezen, verenigden allen zich in een mas sale dans rond een draaiende aardbol en weerklonk het „Alle Menschen werden Brüder" uit Beethovens Negende Sympho- nie. Dit vormde de apotheose van het spel, dat onder regie stond van Marius Kruyne. De jury kende de zilveren medaille van de Koningin met de vermelding „met lof" toe aan de praalwagen „Rusland" van de Coöperatieve Veilingvereniging „Bloemen- lust". Op deze wagen stond tegen een ach tergrond van zachtgrijs een drietal ballet danseressen, in zacht lila gekleed, omringd door rose en lila bloemen. „Amerika" van de Centx-ale Aalsmeerse Veiling verwierf de zilveren medaille van Prins Bernhard. „Uncle Sam" bestuurde de tractor, die deze wagen voorttrok. „Italië" (gondelvaart in Venetië) van het buurtcomité Plan Zuid; verwierf de medaille van de gemeente Am sterdam; „Noorwegen" van de fa. Maarse en Kroon kreeg de prijs van de burgemees- In de aandeelhoudersvergadering van de N. V. Handelsvereeniging „Amsterdam" heeft de directie medegedeeld dat het in het voornemen der HVA ligt een suiker fabriek op te richten op 90 km ten Z.O. van Addis Abeba en op 10 km van de spoorlijn van Addis Abeba naar Djibouti. De suiker productie zal in de eerste plaats dienen ter voorziening in de binnenlandse behoefte van Abessinië en in een later tijdstip wel licht ook voor export. De aanvraag voor de fabrieksinstallatie is reeds verzonden. Met de voorbereidende werkzaamheden voor deze suikeronderneming is men bezig. De situatie in Abessinië is zodanig, dat het vinden van geschikte werkkrachten geen moeilijkheden behoeft op te leveren. Omtrent de grootte van de aanplant staat nog niets vast. Het project zal uit eigen middelen kun nen worden gefinancierd. ADVERTENTIE De ober is aan het noteren En vraagt: „Wat gebruiken de heren?" Eén gast telt tot acht En de ober (die lacht) Brengt dan TIP zonder mankeren Inz. Hr. P. d. K. te Leiden ontv. 1 fles TIP HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Re portage of platen. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.05 Platen. 16.30 Hoorspel. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Theaterorkest en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. 19.00 Fanfare-orkest. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Weense muziek. 19.50 Voor burger en militair. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Lichte muziek. 21.15 De Antwoordman. 21.!$ Mededelingen. 21.35 Muzikale causerie. 22.20 Orgel. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Geva- riëerd programma. 14.53 Viool en piano. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Platen. 18.30 Orgel. 18.45 Sport. 18.54 Cause rie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa, vaudeville programma. 19.52 Buitenlands overzicht. 19.56 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Radio Philharmonisch orkest. 21.30 Cello en piano. 22.00 Kamermuziek voor blazers. 22.30 Pla ten. 22.35 Gesprek met ajn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Huismuziek. 14.00 Platen. 14.45 Opera. 15.15 Platen. 16.00 Piano. 16.20 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 U.N.O.-uitzending. 17.40 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Dans muziek. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. Een der fraaie praalwagens, een Groen- landse fantasie, trekt door het Stadion. ter van Aalsmeer en een wagen van de N.V. C. Verbeek te Aalsmeer de prijs van de gemeente Aalsmeer; „Holland" (Comité Gemeente en Technische School Amstel veen) verwierf de medaille van de VVV Amsterdam. Andere ere-prijzen ontvingen „Indonesië (gemeente Aalsmeer) en het „Corsoboek" (Comité Ter Aar). De hoofdprijzen voor praalwagens wer den toegekend aan „Zuid-Afrika" (buurt comité Aalsmeerderweg Zuid); „Duitsland" (Corsocomité Aalsmeer) en die voor auto's aan de „Bruid van Aalsmeer". Uit vele gemeenten op de Veluwe kwa men Zaterdagmiddag te Apeldoorn afge vaardigden van de Vereniging voor Dieren bescherming bijeen, teneinde de schrikba rende toestanden inzake het doden van huisdieren te bespreken. Er is op de Veluwe blijkbaar een groot overschot aan honden en katten. Vele dieren worden door de eige naren doodgeknuppeld, opgehangen of ver dronken of op andere wrede manieren ge dood. In de vergadering werd besloten zich te wenden tot de plaatselijke en provinciale overheid teneinde steun te verkrijgen bij het opheffen dezer misstanden. Leden van het bestuur van de vereniging Nederlands Cultureel Contact hebben aan de minister-president, dr. W. Drees, een adres aangeboden, waarin onder meer wordt gezegd, dat in deze tijd de militaire defensie grote in spanning vergt. Daardoor lopen andere gebie den, met name dat van de cultuur in de ruim ste zin van het woord gevaar schade te lijden. Volgens het adres is de oude wijze van cul tuurfinanciering, via de algemene budgetten van de overheid, niet meer toereikend voor de huidige culturele situatie. De tijd acht men gekomen, om evenals dit reeds eerder plaats vond bij de financiering van de sociale arbeid ook voor het culturele werk te geraken tot een autonoom financieel fundament daarvoor in de vorm van een algemeen cultuurfonds. De voornaamste taken van een zodanig cul tuurfonds zouden kunnen zijn de financiering van het meer zuiver wetenschappelijk onder zoek, van de sociale functie van de kunst, van kernen voor de culturele zelfwerkzaamheid der brede massa, van het behoud van culturele waarden, van de vorming buiten schoolverband en van Nederlands culturele stem in het bui tenland. ADVERTENTIE In Hilversum is dezer dagen een televisie studiedag gehouden, waarbij verschillende aspecten van de komende televisie-uitzen dingen besproken zijn. Deze week zal de regering haar standpunt inzake enkele nog onopgeloste problemen op dit terrein be kend maken. De Nederlandse Televisie stichting zal in ieder geval in October met de experimentele uitzendingen kunnen be ginnen. Bij haar beslissing heeft de regering behalve op de geleidelijkheid ook het oog gehouden op de noodzaak van een zuinige investeringspolitiek. De heer J. W. Rengelink, secretaris van de Nederlandse Televisiestichting, zeide dat de programma's door iedere omroeporga nisatie apart worden voorbereid en ver zorgd. De omroepverenigingen wensen het beginsel van de verschillende uitingsmoge lijkheden ook bij de televisie volledig te zien aanvaard. Dat de televisie in handen van de omroeporganisaties gelegd wordt, betekent verder dat dit nieuwe publiciteits medium volkomen buiten de commerciële sfeer blijft. De verantwoordelijkheid voor de pro gramma's blijft volledig berusten bij de omroepverenigingen. De programma-mensen zullen nog veel ervaring moeten opdoen en zij zullen zeer voorzichtig te werk moeten gaan omdat de televisie-programma's buitengewoon kost baar zijn en de inkomsten uit een even tueel „schouwgeld" nog in een ver verschiet liggen.. De heer Rengeling zeide dat men eigenlijk op de deur van de televisie-studio in Bussum met grote letters zou moeten zetten „Voorzichtig: iedere stap hier kost een kapitaal". De culturele zijde van de televisie werd belicht door mevrouw Mary Adams, hoofd van de afdeling gesproken woord van de BBC-televisie. Opvallend noemde zij de ervaring van de Engelse televisiemensen, dat klassieke con certen en opera's bij de televisiekijkers niet gewild zijn. Mevrouw Adams zeide dat vooral juist nu in de eerste jaren van de Nederlandse televisie een streng forum van Dezer dagen was het veertig jaar geleden dat de heer B. F. Enschedé, president-direc teur van de Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zonen N.V. te Haarlem, aan dit bedrijf werd verbonden. Dit jubileum is geheel in eigen kring van het bedrijf gevierd en op verzoek van dé jubilaris is hieraan te voren geen publici teit gegeven. B. F. Enschedé De heer B. F. Enschedé, zoon van de op 26 November 1911 overleden mr. Joh. En schedé, is, zoals een der gepensionneerden, de heer Hijkoop op de personeelsbijeenkomst zo raak schetste, op de zetterij begonnen, maar moest eerst nog een trapje lager (nl. naar de drukkerij, welke een verdieping lager lag en waar de heer Enschedé als jongeman vervolgens werd te werk ge steld), om de ladder van zijn loopbaan bij de firma verder te kunnen beklimmen. In 1919 toegetreden als lid der firma, in 1932 bij omzetting in een N.V., benoemd tot directeur en in 1949 tot president-di recteur, heeft de heer Enschedé sinds tal van jaren de leiding over dit veelzijdig be drijf en is hij bij de technische ontwikke ling en de sociale uitbouw steeds een stu wende kracht geweest. Verscheidene sprekers, vertegenwoordi gend de verschillende categorieën uit het bedrijf, hebben hieraan, ieder op hun eigen manier, uiting gegeven. Nadat de heer en mevrouw Enschedé op de gebruikelijke wijze, zoals bij iedere ju bilaris gebeurt, in de directie-kamer waren ontvangen, waar de heer Enschedé door de directeur jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk namens commissarissen en directie werd gelukgewenst, werd hij door de feestcom missie naar de „afdeling" geleid; deze keer het Gemeentelijk Concertgebouw, waar het gehele personeel en de gepensionneerden de heer Enschedé met applaus begroetten. Het woord hebben achtereenvolgens ge voerd de heer De Bruin, voorzitter van de Kern, ir. Julius namens de staf, de heer Maarsen namens de chefs, de heer Van Daalen, voorzitter van de Centrale Johez Vereniging en heer Hijkoop namens de gepensionneerden. Namens het gehele personeel werd hem aangeboden het door de kunstschilder Taack Tra Kranen vervaardigde portret van mevrouw Enschedé en namens de gepen sionneerden een fraaie lampekap, waarop zijn buitenplaats staat afgebeeld. Er heerste in de zaal een ongedwongen stemming, niet het minst door het dank woord, dat op zo hartelijke wijze door de heer Enschedé werd uitgesproken. Deze bedrijfsbijeenkomst gaf in zijn geheel een beeld van een goede en juist afgestemde verstandhouding tussen leiding en perso neel, zoals men misschien niet direct zou verwachten bij een bedrijf van bijkans tweeëneenhalve eeuw. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE XELEFO ON-IN STALLA33ES ADVERTENTIE io ■k S3 Op de Deventerstraatweg te Apeldoorn is Zaterdagmiddag de 19-jarige motorrijder H. van der Scheur uit Apeldoorn met zijn motor tegen een boom gereden. Hij en zijn duopassagier, de 22-jarige J. Wijnand, waren op slag dood. In een te Holten gehouden vergadering van de afdeling Overijsel van de Vereni ging van Christelijk-Historische leden van gemeentebesturen in Nederland heeft het Tweede Kamerlid mr. H. K. J. Beernink gesproken over de moeilijkheden van de gemeentebesturen in deze tijd. Mr. Beer nink oefende critiek op het wetsontwerp tot regeling der financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten. Zijns inziens dient de regering de bedragen, waarop de ge meenten nog recht hebben over de jaren 19481950, onverkort uit te keren en niet te reserveren. Gestreefd dient te worden naar een eigen belastinggebied der gemeen ten. Mr. Beernink kon er mede accoord gaan, dat de kapitaalsinvesteringen ook van de gemeenten beperkt worden. Hij drong echter aan op het tot stand komen van objectieve normen. Bij de regeling van de burgerlijke ver dediging, waarbij grote spoed geboden is, dient vast te staan, welke uitgaven voor rekening van het rijk en welke voor reke ning van de gemeenten zullen komen. Zijns inziens blijkt de centralisatiezucht ook weer uit het wetsontwerp inzake standaar disatie van de bouwverordeningen. Gaat de regering door met alles centraal te regelen, dan ontaarden de gemeenten in rijkskrin gen, die niet meer vrij kunnen ademhalen, aldus mr. Beernink. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Nieuw telefoonnummer 35759 - na 6 uur 10859 Bij het fort de Liede Bataafs- Fries aardwerk opgegraven De belangstelling voor het bodem-onder zoek in ons land neemt toe. Er zijn in de laatste tijd belangrijke vondsten gedaan, die aanwijzingen geven over de vroegere bewoners. Wat onze omgeving betreft werd aangetoond dat de streek die wij nu als de gemeente Vels|i kennen, reeds in het begin van onze jaartelling bewoond werd. Ook in Hillegom zijn zulke vondsten ge daan. Van Haarlem weten wij niets voor de 4de eeuw. Maar nu hebben onderzoe kingen aangetoond, dat bij het begin onzer jaartelling ook reeds mensen gewoond heb ben even ten Oosten der stad, namelijk on der Spaarnwoude. Het echtpaar De Raaf uit Heemstede, dat zoals bekend is het cultuurcentrum in de oude kerk in Spaarnwoude beheert, vond reeds enige tijd geleden in de nabijheid dezer kerk oud aardwerk, waardoor be wezen werd dat daar lang vóór het jaar 800 al mensen woonden. Het kerkje de Stompe Toren staat op een zandrug, zodat het aannemelijk is dat die plek bij voorkeur gekozen werd voor vesti ging. Het vermoeden bestond toen al dat er reeds eerder mensen in deze omgeving ge woond hebben. De amateur archaeologen bleven dan ook zoeken. Zaterdagavond werd hun speurzin beloond door op het land van de heer Nelis nabij het fort de Liede (dus op 10 minuten afstand van de kerk) een groot aantal scherven te vinden van Bataafs-Fries aardewerk uit de eerste eeuwen onzer jaartelling. Ook werden op het terrein nog scherven gevonden van vroeg middeleeuws aardewerk. Deze op gravingen bewijzen een zeer vroegtijdige bewoning van de zandrug waarop het kerkje staat. Er is nog slechts een zeer klein stukje van dit terrein onderzocht. Wat nu aan het licht kwam is een aansporing om de onder zoekingen voort te zetten, want er zit in die omgeving natuurlijk nog meer in de grond. De nieuwe vondsten zijn in de maand September nog te bezichtigen in de Stompe Toren op Donderdag-, Zaterdag- en Zon dagmiddag van 2.15 tot 5 uur. critische toeschouwers nodig is om de uit voerenden aan te moedigen cultureel het beste te geven en niet toe te geven aan de algemene zucht naar vervlakking. Een Amerikaanse televisie-deskundige, prof. J. R. Winnie van de universiteit van Iowa, behandelde in het bijzonder het op voedkundige element in de televisie. Hij betoogde dat televisie van dag tot dag altijd weer nieuwe stof kan brengen, die de uit voerenden en de kijkers er toe dwingt voortdurend actief te zijn. Dit is zijns in ziens het afdoende antwoord aan de critici, die geloven dat televisie leidt naar passieve observatie. Mits in goede banen geleid spoort tele visie de kijkers aan tot de grootst mogelijke geestelijke activiteit, aldus prof. Winnie. Een vertegenwoordiger van de Neder landse Bioscoopbond roerde het probleem aan van de samenwerking tussen bioscoop en televisie. Dit behoefde naar zijn mening in het geheel geen moeilijkheden te geven. De televisie kan net zoveel films krijgen als zij hebben wil, als ze er maar voor be taalt, zo zeide hij. Op 1 September heeft de geneesheer directeur van het Nederlands Sanatorium te Davos in Zwitserland, dr. P. C. Gugelot, zijn functie neergelegd, welke hij van 1934 tot 1951 heeft vervuld. Zaterdagmiddag waren dr. Gugelot en zijn echtgenote naar het Vondelparkpavil joen in Amsterdam gekomen, waar een af scheidsreceptie werd gehouden. Honderden kwamen daar de scheidende geneesheer directeur de hand drukken. De receptie kreeg het karakter van een reünie: oorlogs slachtoffers, die in het Zwitserse hoogge bergte herstelden, zagen er elkaar terug. Wegens ziekte van de voorzitter, mr. A. Th. E. Kastein, werd het openingswoord uitgesproken door dr. M. R. Heinsius van den Berg, vice-voorzitter van het comité Vervolgens richtte ds. C. H. Brandt uit Bloemendaal zich uit naam van alle oud patiënten tot dr. Gugelot en zijn echtge note. Hij zeide onder meer dat onder zijn leiding het oude, kleine sanatorium is uit gegroeid tot het thans zo bekende Neder lands Sanatorium van Davos, een sieraad voor Nederland in den vreemde. Met ge rechtvaardigde trots mag gezegd worden, dat dit sanatorium de mooiste inrichting van heel Davos is. Bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog bleek dr. Gugelot, naast medische, ook over diplomatieke kwaliteiten te be schikken. Door zijn tactisch optreden is het gelukt het sanatorium uit te breiden en te moderniseren en het in Nederlandse han den te houden. Hiervoor werd dr. Gugelot dezer dagen bij zijn ontslag als consul terecht van regeringszijde hulde en dank gebracht. Ds. Brandt memoreerde, dat dr. Gugelot na de bevrijding kans had gezien honder den tbc-patiënten, slachtoffers van con centratiekampen en bezetting, in Davos op te nemen. Hij bood de scheidende genees heer een boek met. handtekeningen aan en een bedrag van 3000.dat door vrienden en patiënten bijeen was gebracht om hem in staat 1e stellen zijn auto te kunnen be houden. Dr. Gugelot heeft, niet lang geleden een ongeluk gehad, waardoor hij slecht ter been is geworden. Een oud-patiënt, de heer J. G. van Straaten droeg ten slotte een gedicht voor. Dr. Gugelot sprak daarna warme woorden van dank. Het Haags Blaasquintet verleende aan deze middag zijn medewerking. Circa duizend vrijwilligers van de Nationale Reserve hebben Vrijdag en Zaterdag deelge nomen aan een oefening bij Deventer. Aangenomen werd, dat Deventer in handen was geraakt van een vijfde colonne. De Natio nale Reserve kreeg de taak, de stad te her overen en daarna de zorg voor de handhaving van orde en rust aan de politie over te dragen. De vijfde colonne, versterkt met parachutisten, bestond uit de luchtdoelartillerie-afdeling IJsel-Noord van de Nationale Reserve. De oefening was vrij moeilijk uit te voeren, omdat het gewone verkeer op de wegen moest doorgaan. De tenor John van Kesteren heeft de vorige week met de pianist Jan Kruyt recitals van Nederlandse wei-ken gegeven in Zuid-Duitsland en Oostenrijk. Zij traden in Beieren en Salzburg ook voor de radio op. In October en December maakt Van Kes teren een tournée door Zwitserland met het philharmonisch orkest'van Bamberg onder leiding van Joseph Keilberth, dat de Ne gende Symphonie van Beethoven ten ge hore zal brengen. In Zürich werkt de zan ger mee aan een uitvoering van Handels oratorium „Israël in Egypten". 44. Al spoedig was het kamp der rovers nu in rep en roer. In afwachting van de roofoverval op de postkoets waren de ban dieten allen druk in de weer, en Wipsnor vergrootte de verwarring nog door luid commando's te bulderen. „Allemaal aan het werk!", riep hij. „Maak je wapens schoon! Knoop je hemden dicht en zet je hoeden op! Schoenpoetser, poets de schoe nen! Naamloos, steek mijn sigaar aan!" Panda haalde zuchtend maar weer een tak uit het vuur, doch intussen repte Joris zich naar de hoofdman toe en hield hem be leefd de kist met deurwaarderssigaren voor. „Neem er toch een van deze, heer Wipsnor!", sprak hij voorkomend. „Zo'n krachtige sigaar, veraangenaamt de atmos feer en bovendien werkt zij kalmerend op de zenuwen! Het is, om kort te gaan, je ware! Sigaris tranquillus in undis, raad den reeds de ouden elkander aan wanneer zij zich rustig moesten houden temidden van de woelingen!" „Daar zit iets in," gaf Wipsnor grijnzend toe, terwijl hij er een uitzocht en deze aanstak aan Panda's brandende tak. „Hufpufja; mijn zenuwen moeten eerlijk rustig zijn, want die beroving van de postkoets wordt een grote....". „KNAL!", maar dat zei Wip snor niét; dal zei de sigaar, die op dit ogen blik op schrikwekkende wijze ontplofte. „Ach," knikte Joris; „het blijkt dus dat de springstof op juiste wijze werkt! Ha! Zo ziet ge, dat mijn schoolgeld goed besteed is geweest; ik was altijd een groot liefheb ber van de natuurkundeMaar hij was de enige die zo rustig sprak, waar schijnlijk wel omdat hij de enige was, die deze knal verwacht had (nadat hij aan de sigaren had geknoeid, zoals men zich her innert). Alle andere omstanders waren van schrik en ontzetting overmand. Uitvinders. Zaterdag is in Parijs de ten toonstelling geopend van uitvindingen op allerlei gebied. Onder meer is er een „hefschroefvliegtuig" te zien, waarvan de motor op de rug van de „piloot" wordt gebonden. Een Italiaan heeft een model van een roterende garage inge, zonden, die het parkeerprobleem in de steden zou oplossen. Verder zijn er onder meer te zien: een fiets met straal aandrijving, een instrument om het overkoken van melk te voorkomen, een draagbare naaimachine en een electrisch accordeon. Erfenis. De Franse prinses d'Anjou wacht thans in Montreal op Amerikaanse advocaten, die haar een millioen dollar zullen overharlclifen 7u i*-.i geleden gehoord dat een zekere Charles Rose, een rijke Amerikaan, zijn gezicht zou verliezen, als hij geen hoornvlies in zijn ogen zou laten zetten. Ross wenste echter geen gebruik te maken van het hoornvlies van een overledene. Zij had hem toen haar ogen aangeboden. De prinses ontving geen antwoord op haar aanbod, doch hoorde vier maanden later, dat Ross overleden was en haar een millioen dollar had nagelaten. Partij. De stichter van de „Nauheimer kring", professor dr. Noack, die voor- stander is van neutralisering van Duits- land, heeft verklaard, de kring te willen omvormen tot een partij en hij acht het mogelijk dat de partij samen met de Duitse socialistische partij in de Bonds- dag de meerderheid kan behalen. Het eerst. In een artikel ter gelegenheid van de „Dag van de tankbemanningen" heeft de „Prawda" gemeld, dat een Rus- sische uitvinder het principe van de ge- pantserde wagens met rupsbanden in 1837 uitgewerkt heeft en de eerste tank in Rusland in 1887 werd gebouwd. Voorzitter. De bestuurscommissie van de Indische Congrespartij heeft premier Nehroe als voorzitter van de partij ge. kozen. De commissie keurde van te voren het aftreden goed van de vorige voorzitter, Tandon. Tandon weigerde indertijd op Nehroe's verzoek in te gaan om de commissie van het dagelijks be stuur te reorganiseren. Nehroe trad toen uit de commissie. Nehroe kan thans, zo menen waarnemers, een dagelijks be stuur naar eigen keuze vormen. Onschuldig. Edvard Danielsen is te Oslo vrijgesproken van de beschuldiging ge- heime gegevens aan de Sovjet-Russische assistent-attaché voor militaire zaken te hebben verstrekt. De jury oordeelde, dat niet bewezen was, dat Danielsen, een reserve-officier van de Noorse marine, geheime gegevens verzameld had met de bedoeling deze door te geven.. Zijn gedrag werd wel „vreemd en onfor tuinlijk" genoemd. Danielsen is een zoon van een afgetreden stafchef van de marine. De laatste nam wegens de rechtszaak ontslag. Besproken plaatsen. De secretaris van de Britse interplanetaire vereniging heeft medegedeeld, dat honderden personen in en buiten Engeland hebben gevraagd de eerste reis naar de maan te mogen meemaken. Niet alle liefhebbers zijj jonge mensen, aldus de secretaris, velen 'zijn van middelbare leeftijd en zullen wel ouderdomspensioen genieten tegen de tijd, dat de eerste reis gemaakt zal kunnen worden. Democratisch? De Afrikaners in Zuid-Rho. desia hébben een nieuwe partij gevormd, die zich tot taak heeft gesteld het com munisme te bestrijden en de blanke su prematie te handhaven. De nieuwe partij is genoemd: „Democratische partij van Zuid-Rhodesia". Zij wil zo spoedig mogelijk de dominion-status voor Zuid-Rhodesia. Beroep. De Joegoslavische regering heeft Zaterdag bij Italië geprotesteerd tegen wat genoemd wordt een propaganda campagne tegen Joegoslavië, die ge voerd wordt door pers, radio en zelfs door regeringspersonen. In de nota wordt gezegd dat de campagne ver scherpt is als gevolg van geruchten over een mogelijke herziening van het Itali aanse vredesverdrag en in verband met Triest. Joegoslavië doet een beroep op de Itali aanse regering haar houding te wijzigen in het belang van het bereiken van overeenstemming over de onopgeloste kwesties tussen beide landen. Klachten. Een groep van ongeveer 500 lij ders aan longziekten uit een instelling in de nabijheid van Teheran heeft en kele vrachtauto's gehuurd, waarop zij naar Teheran is gekomen. De zieken hebben voor het parlement post gevat en weigeren te vertrekken. Zij wensen aan het parlement klachten over hun behandeling mede te delen. ADVERTENTIE Mijnhardt's Zenuwtablettett j helpen U er overheen. De leiders van de instituten voor de pu blieke opinie van bijna een dozijn landen, die in Nederland een congres hebben ge houden, zijn overeengekomen in de komen de jaren in een groot aantal landen in Europa, in Amerika en Australië op het zelfde tijdstip dezelfde vragen te stellen over economische, sociale en culturele pro blemen. De antwoorden zullen dienen om een aantal „internationale barometers" sa men te stellen. Er komen een „barometer" voor de materiële levensomstandigheden, een „barometer" van de mate van tevre denheid in sociaal opzicht en een „baro meter" van een aantal culturele levens uitingen. De Nederlandse papierindustrie heeft blijkens berekening van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in 1950 grondstoffen en materialen verbruikt ter waarde van 104.950.000 (in 1949 97.939.000 en in 1946 ƒ40.623.000). Verbruikt werd 123.740.000 kg. cellulose, 88.709.000 oud papier en 81.945.000 kg. houtslijp. Totaal werd verleden jaar ge produceerd 318.992.000 kg. papier (in 1949 281.321.000 kg. en in 1946.165.778.000 kg). De grootste hoeveelheid was pakpapier (105.903.000 kg.) gevolgd door couranten papier (79.822.000 kg.). De totale waarde der productie was 191.499.000 (in 1949 157.795.000 en in 1946 77.653.000). In Juni 1951 was de totale productie 31.303 ton tegen 31.456 ton in Mei en 30.242 ton in Januari. Aan verpakkingspapier en carton werd gemaakt 14.189 ton, en aan courantenpapier 7.264 ton.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2