De Wereldbank bepleit ruime steun aan de laag-ontwikkelde landen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Attlee Verhoging van hun levensstandaard is een dwingende eis Vorming van middenstandsblok bezorgt Adenauer grijze haren Kat met gordijnroede doorstoken Tito wenst oplossing van kwestie-Triest Aanmoediging Betalingsevenwicht V alutabeper kingen Nu ookde bromvlieg Vader en zoon ziek na het eten van vis uit blik Inbreker brak bij zijn verdediger in Het woord is aan Duitse boeren willen tot actie overgaan Atoombommen voor vloot der V.S. Bejaarde vrouw van 400.beroofd Adenauer richt verzoek tot de „Grote Drie" Engeland laat Perzië wrange vruchten plukken U.N.O.-troepen over de Imdjin Winst voor Papagos, maar geen meerderheid Britse stap in Peking Blikseminslag in boerderijen Bij Stadskanaal gingen korenmijten in vlammen op ge JAARGANG No 54 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 218 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BRITSE PREMIER (heeft, in "Walt- hamstow het woord voerend, gezegd dat gedurende zes jaren van volhardend belejd de Labour-regering voortdurend aan „een vrij zwaar spervuur van vijandig heid" het hoofd had moeten bieden. „Steeds hebben wij onder een aanhoudende som bere drup van bekladding door de heer Churchill verkeerd", zei hij ook en in het Engels was dat „a steady, dreary drip of denigration", hetgeen zijn plezier in alli teratie bewijst en ook wel aardig klinkt. Maar zo gaat het nu eenmaal in de demo cratie: regeringen plegen aan spervuren van de oppositie te zijn blootgesteld en on der aanhoudende drup van critiek te ver keren. Anderzijds zal hetzelfde geschieden als de partij van Churchill weer eens aan het bewind komt en het is beter zo dan dat de tegenstand zou ontbreken. Zowel in dit land als aan de andere zijde van de Oceaan zijn er mensen, die over de onvermijdelijkheid van een derde wereld oorlog spreken", merkte de premier op. ,Dat is gevaarlijk. Wij geloven niet dat oorlog onvermijdelijk is en wij voeren het noodzakelijke bewapenings-program uit. dat naar onze mening verhoeden zal dat oorlog uitbreekt .Zelf geloof ik niet dat de Sovjet-Unie de strijd wil, maar men moet voldoende bewapend zijn omdat oorlogen niet altijd veroorzaakt worden door schur ken als Hitier. Soms ontstaan zij door toe doen van vervloekte dwazen zoals de Kai ser". (Wilhelm II werd ook bij zijn leven in Engeland altijd met het Duitse woord Kaiser, niet met het Engelse woord Empe ror aangeduid.) „Herbewapening is ons opgedrongen", ging Attlee voort, „door de handhaving van geweldige strijdmiddelen, door het aansto ken van onrust in de wereld en door ge wapende aggressie in Korea. Het hoog ste doel van ons volk en zijn regering is dg vrede, die vitaal belang voor het gehele volk is. Wij hebben besloten dat wij zo sterk zullen zijn, dat wij tot Sovjet-Rusland tot wie ook kunnen spreken. Als zij ge waar worden dat onze kracht evenredig is, als wij elkaar ontmoeten en samen spreken, zullen zij beseffen dat zij het best handelen door rustig in hun opvattingen voort te leven en ons te laten voortleven in de onze." Een mat toespraakje, dit. Of het de een voudige lieden, tot wie het kennelijk ge richt was, blijmoediger gestemd heeft valt te betwijfelen. Dat het hen niet met geest drift bezield heeft is zeker. Het klinkt al leen maar berustend: het is nu eenmaal niet anders gesteld en wij weten er niet beter op. Daarbij overheerst steeds de ge dachte aan dit volk, dit land, onze regering. Dat wijlen de ex-keizer van Duitsland erin wordt genoemd draagt ertoe bij, de herin nering aan een ver verleden te versterken. In betoogtrant en argumenten zou deze rede ook wel in 1914 gehouden kunnen zijn. Waarmee niet gezegd wordt dat van een betoog van de Britse oppositie veel meer bezieling zou uitgaan. Er gaat geen leiding, geen aanvoering van Engeland uit in een tijd waarin de wereld, ook de Westerse wereld die daaraan zo dringend behoefte heeft, naar nieuwe oriëntering en naar nieuwe vormen streeft. Het denkt en praat slechts over zichzelf en dist de oude receo- ten op. Van grote nieuwe ontwikkeling wil het niet weten; op de een of andere wijze schijnt het te verwachten, dat het zijn vroegere positie in de wereld zal kunnen handhaven (lees: herstellen) terwijl die wereld vol onrust en nieuwe strevingen is en het Westen naar nieuwe vereniging zoekt die zowel in Amerika als op het Europese vasteland in plannen en aanbeve lingen van ondernemende mensen en in stellingen tot uiting komt. De Engelsen geven daar niet alleen geen leiding aan, maar zij weren af en klampen zich vast aan het verleden. De gedachte dat de de mocratie nieuwe wegen moet inslaan, gro ter beleid dan tevoren ontwikkelen, de kracht tonen om de oude. beperkte natio nale souvereiniteits-gedachte (die reeds zo zeer verzwakt is) te doorbreken vindt bij hen geen weerklank. Zij maken een indruk van moe- en matheid; dat doet ook hun premier als hij opstaat om een rede te houden. Zijn oude tegenstander Churchill is zwijgzaam geworden. Een grote lijn van beleid geeft ook hij niet aan. Men kan niet zeggen dat deze houding een anti- Engelse of een bittere stemming in andere Europese landen wekt. Wel een merkbare onverschilligheid: wij behoeven van deze ziide geen initiatief te verwachten. Mis schien is deze stemming nadeliger voor de Europese ontwikkeling dan een scherpe gedachtenwisseling zou zijn. Maar zij doet zich gelden, evenals het pessimisme van degenen, die oorlog onvermijdelijk noemen. Men zou nieuwe geestdrift en vertrouwen in de mensen brengen als men tot grote besluiten wilde komen. R. P. Twee Russen uitgeleverd BERLIJN, 11 Sept. (DPA) De beide Russische militairen, die Maandagavond na een opwindende jacht in West-Berlijn ge arresteerd werden, zijn Dinsdag aan de Sovjet-autoriteiten uitgeleverd. Op een platje bij het huis Witte Heren straat 14 vond gisteren een jongen een gewonde kat. Het dier was doorstoken met een roestige gordijnroede, die onder de staart verdween en in de borst weer te voorschijn kwam. Re jongen, die onmiddellijk naar de die renkliniek in de Ridderstraat was gegaan, zei dat hij het dier niet had kunnen mee nemen, omdat het niet te benaderen was Be Dierenbescherming haastte zich toen naar de Witte Herenstraat, waar zich al een hele oploop gevormd had, en nam de kat mee. De dierenarts dr. Jongkind ver wijderde de roede en wist de kat in leven te houden. Of dit echter mogelijk zal blij ven, betwijfelt hij ten sterkste. Wellicht zal met behulp van penicilline een infectie verhinderd kunnen worden. De politie is van het geval op de hoogte gebracht en is bezig met een onderzoek naar dit geval van afschuwelijke wreed heid. Op dierenmishandeling, hetgeen een misdrijf is, staat een maximum gevange nisstraf van zes maanden of een geldboete van r. ximaal driehonderd gulden. WASHINGTON (Reuter) In het jaarverslag van de Wereldbank wordt gezegd, dat de zich uitbreidende industrieën van de Westelijke mogendheden in staat dienen te zijn, om behalve in de behoeften van de herbewapening ook te voorzien in de behoeften van de economisch laag-ontwikkelde landen. Het productie-potentieel van de ontwikkelde landen is enorm, aldus de Wereldbank. Gezien de gemeènschappelijke belangen van de industriële en de laagontwikkelde landen, lijkt het waarschijnlijk, dat er voldoende welvaartbronnen gevonden zullen worden om voortzetting van de econo mische ontwikkeling mogelijk te maken. Er zijn volgens de Wereldbank dwingende redenen waarom de investeringen, die beogen de productiviteit en de levensstandaard van de minder ontwikkelde gebieden te verhogen, parallel dienen te lopen met de pogingen van de industriële landen om hun eigen economie en militaire verdediging te versterken. In het verslag worden de economisch laag-ontwikkelde landen gewaarschuwd, dat zij hun deviezen-inkomsten zuinig moeten beheren, daar er op lange termijn niet op gerekend kan worden, dat de buitengewoon hóge prijzen en de bijzonder grote vraag van het afgelopen jaar zullen blijven bestaan. Ove rigens kan verwacht worden, dat de productie van primaire producten en de afzet hiervan tegen bevredigende prijzen voorshands zich op een hoog niveau zullen handhaven. Men gaat steeds meer inzien, aldus de Wereldbank, dat voortdurende aanmoedi ging van de volkeren van Azië, Afrika en Latijns-Amerika om hun welvaartsbron nen te ontwikkelen een belangrijke voor waarde is voor de versterking van de de fensie der economisch-ontwikkelde landen. De bank voorspelt toenemende econo mische activiteit in verschillende landen, zoals de Belgische Congo, Egypte, de Franse overzeese gebiedsdelen, Zuid-Rhodesië, Ceylon, Irak, de Libanon, Syrië, Finland, Italië, Joegoslavië, Chili, Costa Rica, Ecua dor, Peru en Suriname. Australië gaat ,een tijdperk van snelle economische ontwikke ling tegemoet. Een missie van de bank zal naar Ceylon gaan om de economie van dit land te onderzoeken. In het jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds over de 12 maanden per 30 April jl. wordt erop gewezen, dat 1950 het eerste na-oorlogse jaar is geweest, waarin zodanige vorderingen werden ge maakt naar een algemeen evenwicht in de betalingsbalansen, dat dit doel in zicht scheen te zijn. Vele landen buiten de Ver enigde Staten konden hun bezit aan dollars vergroten en waren in staat een netto be drag aan goud van de V.S. aan te kopen. In algemene zin gesproken is het wereld- betalingsverkeer thans veel dichter bij een evenwicht dan twee of drie jaar geleden. De verbetering van de Europese betalings- positie tegenover landen buiten het dollar- gebied werd niet voornamelijk bereikt door vermindering van invoer, doch veeleer door een snelle stijging van de uitvoer, waarbij de invoer eveneens algemeen steeg, doch in een trager tempo. Omstreeks medio 1950 waren aanzienlijke vorderingen gemaakt tot het bedwingen van de na-oorlogse in- flationistische krachten, doch de monetaire situatie was op dat tijdstip over het alge meen nog niet gunstig, waarbij de tendens in de richting van inflatie de overhand driegde te krijgen op de tendens in de richting van deflatie. Bij een dergelijke situatie leidde het uitbreken van de vij andelijkheden op Korea tot een aanzien lijke uitbreiding van de herbewapening in dreigde te krijgen op de tendens in de de Westelijke landen, waardoor nieuwe in- flationistische problemen zijn ontstaan, aan gezien in vele landen vrijwel volledige werkgelegenheid bestaat. Het fonds spreekt er zijn bezorgd heid over uit, dat de huidige inflatie verge zeld gaat door een alom bestaande schaars te aan essentiële goederen en heftige prijs- schommelingen. Het fonds is van mening, dat gezien de zeer grote vraag zoveel mogelijk gebruik moet worden gemaakt van monetaire en fiscale maatregelen, teneinde inflationis- tische tendenzen tegen te gaan. Deze lichtgewicht éénmans helicoptère be hoort tot de talrijke uizendingen op de afdeling uitvindingen van de grote Herfst- tentoonstelling te Parijs. Het 20 kg. zware toestel heeft een fietszadel en wordt be vestigd op de rug van de „vlieger". De 50 cc-motor heeft een tank welke brand stof kan bevatten voor een vlucht van twee uur. Het toestel is uitgerust met schroeven voor opwaartse en voorwaartse beweging. Volgens de uitvinder, de Fransman Ray mond Haussteter, die we hier met zijn toestel zien, zal zijn helicoptère het tijdperk van de vliegende motorfiets inluiden. Op de openingsbijeenkomst van de We reldbank en het Internationale Monetaire Fonds in Washington heeft de Canadese minister van Financiën, Douglas Abbott, in zijn openingsrede gezegd, dat er door enkele van de gouverneurs van het Inter nationale Monetaire Fonds critiek op het fonds was uitgeoefend wegens een* „al te voorzichtige" politiek. Hij verdedigde het fonds tegen de beschuldiging, dat het zijn gelden niet doeltreffender ter beschikking van de aangesloten landen stelde. De critiek in herinnering brengend, dat het fonds „misschien aangesloten landen de steun onthouden had, waarop zij recht meenden te hebben", zeide Abbott., dat in bepaalde gevallen aangesloten landen niet zo snel als hun omstandigheden zouden hebben veroorloofd, door opheffing van valuta beperkingen en discriminaties, tot verwe zenlijking van het doel van het fonds zijn overgegaan. President Truman heeft bij de opening van de jaarvergaderingen van de Wereld bank en van het Internationale Monetaire Fonds een beroep gedaan op de financiële leiders van 50 landen om de beperkingen op buitenlandse valuta te verzachten, daar deze beperkingen de wereldhandel steeds meer bemoeilijken. SPLIT (Reuter) Maarschalk Tito heeft ter gelegenheid van de vlootdag in een rede op de Joegoslavische vlootbasis te Divulje verklaard, dat Joegoslavië het verleden wil vergeten, verlangt naar een oplossing van de kwestie Triëst en in vrede wil leven met Italië. „Hier is onze vriendenhand. Wij zullen haar uitgestrekt houden en wachten op uw antwoord", aldus Tito Hij uitte echter de waarschuwing, dat iedere poging, met ge weld Joegoslavisch grondgebied te ver overen, met geweld zou worden beant woord. „Laten wij tot een overeenstemming komen en laat dit een krachtige bijdrage zijn voor het versterken van de vrede in de wereld", aldus Tito. „Ongelukkigerwijs speelt de Italiaanse regering op een ge leende viool en wil zij onder invloed van de Cominform, de fascisten en het Vaticaan de uitgestrekte vredeshand niet grijpen", zei de maarschalk. Elfjarige jongen overleden In het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alk maar is overleden de elfjarige T. Mol uit Alkmaar, die in het ziekenhuis was opge nomen nadat hij vermoedelijk tengevolge van het nuttigen van bedorven vis uit blik ziek was geworden. De vader van de jon gen, de 45-jarige A. Mol, is eveneens ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. Vader en zoon waren de enigen uit het gezin, die van een hoeveelheid zure haring uit blik had den gegeten. Enige tijd geleden werd ingebroken in het woonhuis van de Hilversumse advocaat mr. K. R. Beks. De tamelijk aanzienlijke buit werd reeds de volgende dag, groten deels in Amsterdam, opgespoord. De dader, de 33-jarige A. S., bleek naar België te zijn uitgeweken. De maréchaussée heeft hem thans aangehouden toen hij de grens passeerde om naar Nederland terug te keren. De Amsterdammer was reeds eerder met de justitie in aanraking geweest. Mr. Beks had hem toen voor de rechtbank verdedigd en gevraagd de man een laatste kans te geven. Des Vrijdags kwam de man vrij en Zaterdags daarop brak hij bij mr. Beks in. Molière; En de weg is lang van 't beraad tot de daad. (Tartuffe, derde bedrijf) De K.L.M. neemt op het ogenblik proeven met het vervoer van levende vis. Voorlopig vperimenteert rnen met stekelbaarsjes en iedere K.L.M.-employé die een jampot met sïekeltjes meebrengt, krijgt een premie van een gulden. Geen wondér dus dat de piccolo's van de K.L.M. in hun vrije middaguurtje ijverig de stekeljacht bedrijven. BONN (A.N.P.) Een besluit van het Duitse boerenverbond om tezamen met de organisaties van ambacht en van huis- en grondbezitters een „middenstandsblok" te stichten, heeft vooral in kringen der Chris telijke regeringspartij, de C.D.U., ernstige bezorgdheid gewekt. Het besluit werd op de Zondag j.l. in Rendsburg gehouden jaar lijkse bijeenkomst van het boerenverbond genomen als gevolg van het sterk gestegen wantrouwen van de Duitse boeren in de regering-Adenauer en van de vrees van het boerenverbond voor een verdere ver sterking van de invloed van het vakver bond. Het middenstandsblok wil bij komende verkiezingen volgens de verklaring van dr. Andreas Hermes, de president van het boerenverbond, „een gemeenschappelijke actie" voorbereiden. Men leidt daaruit in C.D.U.-kringen af, dat het blok een eigen partij zal willen stichten, indien het er niet in slaagt de politiek der regeringscoalitie naar haar hand te zetten. Dit laatste wordt met het oog op dr. Adenauers pogingen om met het vakverbond tot een accoord te komen en met het oog op tegenstand der industrie tegen Adenauers vroegere toezeg gingen aan de boeren zeer onwaarschijnlijk geacht. Het boerenverbond en het vakverbond leven sedert geruime tijd op voet van oor log, hetgeen de laatste maanden tot stakin gen van landarbeiders en ettelijke „melk- stakingen" heeft geleid. Zo wordt op het ogenblik in het Ruhrgebied op last van het vakverbond tijdens schafturen in kantoren en fabrieken geen melk meer gebruikt en zijn de arbeiders in vele landsdelen opge roepen het melkgebruik zoveel mogelijk te beperken uit protest tegen de onlangs door de centrale regering gesanctioneerde verhoging der melkprijzen. Verschillende landen, zoals de Hanzesteden, hebben kort weg geweigerd deze verhoogde prijzen te betalen, ofschoon de verhoging volgens de boeren nog niet toereikend was. Winst voor nazi's De leiding der C.D.U. verklaart, dat men het optreden van een zuivere belangen partij als het middenstandsblok vreest als een ernstige verzwakking van de constitu tionele partijen, hetgeen nationaal-socialis- tische elementen in de kaart zou spelen. NEW YORK (Reuter) Admiraal Lynde McCormick, bevelhebber van de Ameri kaanse Atlantische vloot, heeft op een pers conferentie te New York verklaard, dat een atoombom voor gebruik door vliegtuigen, die op vliegdekschepen zijn gestationneerd, is ontwikkeld. Binnenkort zullen als onder deel van Amerikaanse vlootoefeningen schijnaanvallen met deze bommen worden uitgevoerd, aldus admiraal McCormick. Hij meent, dat op de duur ieder vliegdekschip met atoombommen uitgerust dient te zijn. Bij de jongste verkiezingen in het boeren land Neder-Saksen is overigens reeds ge bleken, dat een groot deel van de boeren stand daar weer zijn heil is gaan zoeken bij neo-nazistische stromingen. De boeren vormen de massa, waarop de „Socialistische Rijkspartij" van Remer steunt. Door een versplintering van de C.D.U. tot stand te brengen, kunnen boeren, ambachtslieden en bezitters overigens slechts tot hun eigen nadeel de socialisten in het zadel helpen, zo redeneert men voorts in kringen der Christelijke partij. Aan deze onverwacht scherpe actie van de drie invloedrijke organisaties is een jaar van groeiende spanning tussen rege ring en boeren voorafgegaan. Een jaar ge leden heeft het boerenverbond in Keulen reeds een principiële koerswijziging der regering geëist. Men verzette zich tegen een naar de opvatting der boeren eenzijdig op de industriële ontwikkeling ingestelde economische politiek. Twee mannen zijn 's nachts de woning van de alleenwonende 79-jarige weduwe Kruithof in Den Ham bij Almelo binnen gedrongen. In de slaapkamer van de vrouw dreigde een der mannen de vrouw te zullen neerschieten, indien zij alarm zou maken. De ander haalde een doosje met f 400, uit de linnenkast, waarna de indringers verdwenen. De bejaarde vrouw waar schuwde daarna de buren, die de politie alarmeerden. Hoewel onmiddellijk een achtervolging werd ingezet, zijn de rovers niet gevonden. BONN (Reuter) De West-Duitse kan selier Adenauer heeft in het bestuur van zijn partij, de Christelijk-democratische unie (C.D.U.), meegedeeld, dat hij tot de drie grote mogendheden, die over enkele dagen te Washington bijeenkomen, een be langrijk verzoek heeft gericht. Wanneer dit verzoek, naar voren gebracht in een brief aan de Hoge Commissarissen, zou worden ingewilligd, zou dit een beslissende invloed hebben op het deelnemen van Duitsland aan de Westelijke defensie, aldus Adenauer, die er aan toevoegde, dat hij dit verzoek niet nader kon omschrijven, daar hij anders vooruit zou lopen op de bijeen komst van de ministers van Buitenlandse Zaken over de Duitse herbewapening. Hij verwachtte positieve resultaten, wanneer de conferentie kwam te spreken over het herstel van de Duitse souvereiniteit. Over de kwestie van het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied, dat er op heeft aan gedrongen, dat Duitsland voor de tweede helft van dit jaar meer steenkool zou ex porteren dan waartoe Duitsland naar eigen mening in staat is, zei Adenauer, dat in de naaste toekomst een gunstige oplossing kan worden verwacht. LONDEN (Reuter). Het Britse mi nisterie van Financiën heeft een verklaring uitgegeven, waarin medegedeeld wordt, dat de speciale faciliteiten, welke Perzië genoot ten aanzien van de converteerbaar heid van het pond in dollars, opgeheven worden. Perzië genoot voorrechten, die ge woonlijk niet aan niet-leden van het ster- linggebied verstrekt worden. Perzië had eveneens het recht in ponden betalingen ie doen in landen van het sterlinggebied en enkele andere. De verklaring zegt verder, dat het wegvallen van de uitvoer van olie uit Perzië de opheffing der maatregelen niet slechts rechtvaardigt, doch dat het voor Engeland nodig wordt grote sommen in dollars te betalen voor andere olie. On der deze omstandigheden kan Engeland zich niet meer veroorloven Perzië van dol lars te voorzien. Het is daarom nodig, dat alle betalingen tussen Engeland en Perzië met de goedkeuring van het ministerie ge schieden. Het is de bedoeling slechts de buitengewone faciliteiten op te heffen. En geland zal Perzië voorts niet meer voor zien van schaarse goederen, die Perzië mocht kopen wegens de waarde welke de olie voor Engeland had. Deze goederen heeft Engeland zelf thans hoog nodig. ,Ook kunnen zij omgezet worden voor dollars of andere deviezen. Grady bij Mossadeq Henry Grady, Amerikaans ambassadeur te Teheran, heeft vandaag een bespreking van een uur gehad met premier Mossadeq. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. TOKIO (Reuter), Aanvalstroepen van de UNO zijn vandaag op het Westelijk front in Korea de Imdjin overgestoken. Op het centrale front hebben zij met succes een aanval „met beperkt doel" uitgevoerd. Deze acties, aldus een geallieerde voorlich- tingsofficier, hebben ten doel de plannen van de vijand in de war te sturen en hem zware verliezen toe te brengen. Radio Peking heeft het voorstel van ge neraal Ridgway om een nieuwe plaats voor de besprekingen over een staken van hei vuren te kiezen, „onverstandig en dwaas" genoemd. „Dit voorstel heeft ten doel de onderhan delingen te saboteren, daar de Amerikanen hun voortdurende en misdadige schendin gen van de neutrale zóne van Kaesong niet kunnen ontkennen", aldus radio Peking, die er aan toevoegt, dat het antwoord op het protest van generaal Kim il Soeng en generaal Peng Teh Hoeai bewijst, hoe „schaamteloos en beledigend" generaal Ridgway kan zijn. In UNO-kringen gelooft men, dat het tijdschema voor een mogelijk Noordelijk offensief in de war is gebracht door de overwinningen der verbondenen aan het Oost-centrale front sinds 18 Augustus. Volgens het hoofdkwartier van het achtste legerkorps zijn in de drie weken na het begin van het beperkte offensief bijna vijf tienduizend Noordelijken gedood, gewond of gevangen genomen. GRIEKSE VERKIEZINGEN; ATHENE (Reuter). De nieuwe rechtse Griekse concentratiepartij van veldmaar schalk Papagos heeft volgens de thans be kend geworden uitslagen van 3588 van de 3910 stembureaux bijna 35 van de Zon dag uitgebrachte stemmen in de algemene verkiezingen behaald. Waarnemers zijn echter van mening, dat indien de huidige tendentie zou aanhouden, de populaire 67- jarige gewezen opperbevelhebber van het Griekse leger geen absolute meerderheid in het parlement zal krijgen. Premier Sophocles Venizelos, het hoofd van het huidige liberale zakenkabinet, heeft gezinspeeld op een samengaan van libera len en progressieven om een coalitiekabi net van het centrum te vormen. Venizelos was van mening, dat de Griekse concen tratie ten hoogste 95 van de 250 zetels in het parlement zou krijgen, doch dat dan de liberalen en progressieven samen meer ze tels dan Papagos zouden kunnen verwer ven. Voor Papandreou's democratische socia listen schijnt de nederlaag volkomen te zijn. Ook voor de populistische partij van Tsaldaris hebben de verkiezingen een grote teruggang opgeleverd. Verwacht wordt, dat de populisten ten hoogste 6 tot 10 zetels zullen krijgen, tegen 63 bij de vorige ver kiezingen in Maart 1950. Nu bijna drie kwart van het totaal van twee millioen stemmen is geteld, is geble ken, dat de Griekse concentratie hiervan bijna 35 heeft behaald, generaal Piasti ras' progressieve coalitie, de Epek, bijna 24 en de liberalen van Venizelos 19.5 De linkse verenigde democratische groep (E.D.A.) heeft 11.5 van de totdusver ge telde stemmen verworven. Onder de can- didaten van deze partij waren 27 gedeti neerde of verbannen communisten. LONDEN (Reuter). De Britse zaak gelastigde te Peking heeft ten behoeve van zijn eigen land, Amerika, Australië, Canada en Ceylon tegenover de Chinese regering uitdrukking gegeven aan „ernstige bezorgd heid" over de Chinese politiek ten aanzien van onderdanen van andere mogendheden. Volgens een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken slaat deze mededeling aan de Chinese re gering op drie Engelse onderdanen, drie Australiërs, zeven Canadezen, onder wie de Rooms-Katholieke bisschop van Yoean- ling en vijf kloosterzusters uit Kanton, die verantwoordelijk genoemd worden voor de dood van aan haar zorg toevertrouwde kin deren, en 34 Amerikanen, waaronder een aantal missionarissen. Tijdens het onweer van Maandagavond is de bliksem ingeslagen in de boerderij van de landbouwer 't Mannetje te Zuidland, ten gevolge waarvan brand ontstond. Het groot ste gedeelte van de boerderij ging in vlam men op. De in de schuur opgeslagen koren oogst ging verloren. In Puttershoek werd de boerderij van de landbouwer Herwijer na blikseminslag gro tendeels in de as gelegd. De brandweer wist het woonhuis te behouden. Bij Apeldoorn brandde een grote land- bouwschuur af, waarin ongeveer 100.000 kg. hooi was opgeslagen. Het is niet zeker dat deze brand door blikseminslag is ontstaan. In Groesbeek is hedenmorgen door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een woon huis. Omwonenden die rook uit het dak zagen komen, waarschuwden de bewoners, die nog te bed lagen. Drie kinderen, die op de zolder sliepen, konden op het nippertje worden gered. Het huis brandde geheel uit. Van de inboedel kon niets worden gered. Werk van een brandstichter Een wielrijder, die omstreeks half elf 's avonds langs de op dat tijdstip zeer een zame verkeersweg tussen Stadskanaal en Onstwedde reed, ontdekte, dat een viertal korenmijten in brand stond. Toen hij naar de brandende mijten liep, maakte zich iemand uit de voeten, die in een verderop geparkeerde auto sprong en daarmee ver dween. Dit vertelde hij althans aan de politie, die van dit verhaal niet veel geloofde. Na een streng verhoor bekende de wielrijder, een 18-jarige jongeman uit Annerveensche- kanaal, dat hij de brand had gesticht. Tijdens een onlangs te Stadskanaal ge houden bijeenkomst van jongeren fungeer de de schuur van de eigenaar der koren mijten als rijwielbergplaats. De jongeman schijnt niet tevreden te zijn geweest over de zorgen, bij die gelegenheid aan zijn rij wiel besteed en zon sedert dien op wraak. Toen hij 's avonds terugkeerde van een be zoek aan zijn meisje stak hij de koren mijten in brand. opooc VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond, vannacht en mogelijk ook morgenochtend op vele plaatsen mist. Overdag veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Aanvankelijk zwakke, later ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm. 12 September Zon op 6.08 uur, onder 19.04 uur. Maan op 18.07 uur, onder 1.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 September Hoog water: 11.51 uur. Laag water: 6.51 en 19 36 uur. Woensdag 12 September Hoog water: 0.34 en 13.15 uur. Laag water: 8.31 en 21.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1