Jaarbeurs een bewijs van kracht en activiteit van bedrijfsleven -gele VIRGINIA Radio geeft Donderdag 15 October Wereldnieuws j DA II DE Y'S Bloemenmagazijn WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1S51 2 Nieuwigheden van rugwassers af tot automatische zetmachine toe Dikke catalogus Resultaten Dodelijk ongeluk op Afsluitdijk Geen zekerheid of vis de oorzaak is ProfLieftinck wellicht 18 September nog in Ottawa Bediende zou fabrieks geheim hebben verraden KIESPIJNI «e Papieractie bracht 55.000 op voor kankerbestrijding Dansacademie MARTIN Aanvang Seizoen 1951/1952 SCHAGCHELSTRAAT 29 Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar d&n... Moedig optreden van een Haarlemse student „Helpt Ambon in nood zet haar werk voort PANDA EN DE WOUDROVERS n Een dode en een zwaar gewonde bij autobotsing In een atmosfeer niet ongelijk aan die van een broeikas heeft de Utrechtse Jaarbeurs gisteren haar openingsdag beleefd. Vooral in de Vredenburgse bijenkorf, zoemend van koopmans-activiteit, was het boos warm, zo warm, dat het merendeel der stand houders er de jas bij uitgetrokken had. Wat voor grillen het weer echter ook uit mag halen, de Utrechtse Jaarbeurs-koorts vermag het geenszins teniet te doen. Want dat Utrecht er helemaal „in" was, merkte men al bij het binnenkomen van de Dom stad. Zowel aan de verkeersdrukte, die de Utrechtse poLitie weer op admirabele wijze opving, in ordentelijke banen leidde en tenslotte tot rust bracht op de parkeer plaatsen, waar het halve Nederlandse autopark verzameld scheen, als aan de vleugel- ornamenten van de verlichting in de binnenstad, die op de ganse bedoening het stempel van Mercurius drukten. Nochtans vonden door de wol geverfde Utrechtenaren het nog helemaal niet druk en met een door ervaring opgedane achteloosheid zeiden zij: „Wacht maar tot morgen". En inderdaad, de openingsdag is niet de drukste van de Jaarbeurs en de zakelijke bezoekers hielden zich, hetgeen in deze tijd te begrijpen is, vooreerst aan het oud-vaderlandse gebruik om eerst de kat eens uit de boom te kijken. Welnu, daar waren heel wat katten uit heel wat bomen te kijken, want de Jaar beurs lijkt iedere keer weer groter en veel- omvattender. Om te beginnen moet de be zoeker, die zich tot plicht heeft gesteld de ganse beurs te bekijken, zich wapenen met de catalogus, die dit keer 528 pagina's telt en naar conservatieve schatting zowat een kilo weegt. Scheef gaande onder deze last stort hij zich dan in het Jaarbeurs-gewoel om te beginnen aan zijn volstrekt onmoge lijke taak: 't opsommen van nieuwigheden. Die zijn er bij hoopjes en zij variëren van rugwassers van Japanse loofah wat dat ook wezen mag tot door hoog-frequentie gelamineerde onderdelen van tafels en stoelen. Van een verstelbare rolschoffel tot een hulpgemaal voor polders, een compact maar indrukwekkend apparaat van de machinefabriek Spaans uit Hoofddorp. Er is een lijst van alle nieuwigheden, die 18 gestencilde pagina's beslaat, maar aange zien deze veelal modernisatie betreffen van artikelen of procédés, waarvan gij of wij het bestaan niet eens wisten, zullen wij er van afzien, deze hier af te drukken. Genoeg zij in ieder geval, dat haast ieder op zijn terrein iets nieuws en iets beters zal vinden, al zullen dat in vele gevallen din gen zijn, die de leek niet zal opmerken. Maar per slot van rekening is de Jaarbeurs niet uitsluitend ter verstrooiing van deze leek bedoeld en wanneer wij zo te hooi en te gras er een paar dingen uitpikken, die ons in het oog vielen, willen wij niemand tekort doen. Handige meubelen Om met het Vredenburg te beginnen, verdient in de eerste plaats de UMS een speciale vermelding voor haar inzending in de meubel-afdeling. Want te midden van veel, dat onmiskenbaar het blijkbaar niet te vermijden „old finish"-karakter draagt, is zij gekomen met een inzending moderne meubelen, die een lust voor het oog is. Rekening houdende met het begrensde vermogen van de moderne woning, heeft zij stoelen vervaardigd, die compleet demontabel zijn en desgewenst leuning loos, mèt leuning of ineengeschoven als zit bank kunnen worden gebruikt. En ook haar tafels kunnen in een handomdraai worden verkleind of vergroot. De vindingrijkheid en goede smaak in deze inzending gede monstreerd, vindt men ook in een eetka mer-ameublement, waarvan de tafel is bekleed met Formica, een plastic, dat van ADVERTENTIE De vergiftiging in Alkmaar Deze jonge vrouw vindt hei geen kunst, maar je moet hel weten: Veilig wast U, indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Concert. 11.45 Wenken voor de tuin. 12.00 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spionnetje 12.38 Accordeon. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Orgel. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.30 Piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Fins harmonie-orkest. 19.40 Causrie. 19.55 Nieuws. 20.00 Hallo Holland Hallo Engeland. 21.00 Actualiteiten. 21.10 Residentie-orkest en solist. 22.30 Platen. In termezzo: Gesproken brief uit Londen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koorzang. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Me dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Zang en piano. 14.00 Pro menade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Piano. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 50-jarig bestaan van de Centrale bond voor Inwendige Zending en Chr. Maat schappelijk werk. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Marinierskapel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Unie Avond van de Unie „Een School met den Bijbel". 21.15 Platen. 22.05 Reportage. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Operette. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Europa treedt aan!. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Koorwerken. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Licht programma. 21.30 Platen. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.30 Hoorn en piano. 22.45 Zang en piano. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Naar wij van de directie van de Jaar beurs vernemen, heeft de handel op de eerste dag een gunstig aspect gehad, zulks in tegenstelling met de niet zeer hoog gespannen verwachtingen. Wel hadden de vele factoren, die tot enige bezorgdheid hadden geleid, zoals de con sumptiebeperking en de liquiditeitsmoei lijkheden, de kopers reden gegeven tot „voorzichtige accuratesse" bij hun in kopen. Maar de meeste standhouders waren tevreden aan het eind van de dag. Tot de afdelingen die het meest tot zaken kwamen, behoorde die der werktuigmachines aan de Croeselaan, waar één firma op deze eerste dag reeds voor zestig mille omzette. En voorts werd meegedeeld, dat grote partijen knopen van Japans paarlmoer werden gekocht, waaruit de conclusie werd ge trokken, dat de Twentse overhemden- industrie een goed najaarsseizoen tege moet ziet. «J30300000COOOCOOOOOOOOOOCOOOOOOCOOOCX*>OOCaDOOOOOCXX)OCOOO damast nauwelijks te onderscheiden is en waarop men bovendien desgewenst een sigaret kan uitdrukken. Nu kan men dat natuurlijk op iedere tgfel, maar dan gaat het uitwissen der sporen niet zo gemakke lijk. Behalve deze inzending zijn er nog meer dingen, die de aandacht van de rondschou- wende bezoeker trekken. Eén daarvan is een geheel nieuw tafelvoetbalspel, waar mede wij ons een half uur onledig hebben gehouden en dat op de vijfde verdieping is aan te treffen. Alle elementen van voetje bal zijn er in verwerkt, alleen wordt men er niet zo moe van en kan men er niet bij pootjehaken. Maar men kan er zich wel opperbest mee amuseren. De Croeselaan Wanneer wij ons met deze twee vermel dingen van het Vredenburgse gebouw af maken, betekent dat niet, dat men er niet gevoeglijk een week zou kunnen doorbren gen, maar dan zou de Jaarbeurs vrijwel afgelopen zijn en per slot moet men ook nog naar de Croeselaan toe, waar zeker niet het minst belangrijke deel geëxposeerd staat. Is het Vredenburg hoofdzakelijk ge reserveerd voor de gebruiksartikelen, die ge goeddeels in het dagelijkse leven ook tegenkomt, op het grote terrein aan de Croeselaan staat het zwaardere materiaal, waarmee ge niet iedere dag omspringt. Het leeuwendeel hiervan bestaat uit een impo sante verzameling landbouwwerktuigen, waarvoor de Utrechtse beurs zich tot ver over de grenzen al een zekere faam heeft verworven. En terecht. Want wat er hier aan tractoren, dorsmachines, sorteermachi- nes, eggen, ploegen, aardappelrooimachines en bietenoogsters staat opgesteld, fasci neert niet alleen de in ruime mate toege stroomde plattelanders, maar ook de stede ling, die hier een aardig begrip kan krijgen, in hoeverre de landbouw en veeteelt al ge mechaniseerd is. Zoals bijvoorbeeld een automatische drinkbak waarmee een dors tige koe zelf vers water uit de grond pompt. Trouwens ook de collectieve inzen dingen van de land- en tuinbouw-organi- saties doen de stadsmens niet zonder eer bied het hoedje lichten voor de weten schappelijke degelijkheid, waarmee dat alles in zijn werk gaat. Naast de agrarische machinerieën heeft ook de industrie hier haar niet geringe plaats gekregen. En die varieert van gereed schappen tot bottelmachines, over wier omvang en capaciteit men zich met reden kan verbazen. Een van de interessantste inzendingen voor ons als courantier was wel de Blue Streak Cornet-zetmachine, die niet meer door een zetter bediend wordt, maar werkt met een band waarin gaatjes geponst zijn door een soort schrijfmachine, die door een typiste wordt bediend. Deze maehine werkt zo tweemaal zo snel als met een prima zetter en men kan haar voor het eerst in Europa in bedrijf zien. Zij zal overigens de zetters niet uitschakelen, want per twee machines is één typograaf nodig, zij het dan, dat deze meer voor het onderhoud dan voor het bedienen nodig-is. Met het voortdurend besef aan de vol ledigheid tekort te doen, moeten wij het hierbij laten, al zouden wij terloops nog even langs de paviljoens aan het Vreden burg kunnen gaan, waar de collectieve buitenlandse inzendingen zijn onderge bracht, die overigens eigenlijk het minst imponeren van de ganse Jaarbeurs. Het verontschuldigend besef van die onvolledig heid is nochtans het beste compliment voor de omvang en het gehalte van deze Jaar beurs. Om het even of men er zakelijk bij geïnteresseerd is, of dat men zich slechts een indruk wil vormen over de huidige stand van handel en techniek, zal men er goed aan doen, zelve naar Utrecht te gaan, teneinde zich daar op de hoogte te gaan stellen van deze indrukwekkende demon stratie van de kracht en de activiteit van het Nederlandse bedrijfsleven. Toen Dinsdagmorgen een colonne vracht auto's van de luchtmacht over de afsluit dijk kwam, reed de militaire chauffeur L. uit Hilligersberg de colonne uit. Zijn auto kwam daardoor in botsing met een tegen ligger, waardoor L. zo ernstig werd ge wond, dat hij kort daarop overleed. Achter de Broerekerk te Bolsward is een deel van de zware middeleeuwse fun dering van het vroegere Minderbroeder klooster blootgelegd. Het metselwerk is ruim 1.30 meter dik en is zeer gaaf gebleven. De uit grote kloostermoppen bestaande fun deringen bevindt zich op ongeveer 50 cm. diepte. Naar aanleiding van de tragische ziekte gevallen in Alkmaar ten gevolge van het nuttigen van bedorven voedsel deelde de directeur van de Gemeentelijke Keurings dienst voor Waren aldaar ons Dinsdagmid dag mede. dat de oorzaak van de vergifti ging nog niet vaststaat. Enige publicaties hebben de indruk ge wekt dat de ziekte van de 45-jarige A. Mol en diens zoon, de 11-jarige T. Mol die later is overleden toe te schrijven zou zijn aan bedorven haring uit blik. Deze toeschrijving is echter voorbarig geweest, Een arts, die de ziekteverschijnselen onder zocht acht deze mogelijkheid zelfs onwaar schijnlijk. De vishandelaar, bij wie deze conserven werden gekocht, leverde van dezelfde partij aan negentig andere men sen, die geen van allen ook maar de minste last van dit voedsel hebben ondervonden. Het voedsel, waarvan de heer Mol en diens zoon gegeten hebben, is opgestuurd naar het Centraal Laboratorium voor Voedings onderzoek in Utrecht. Dr. Drees zou dan de rijks begroting 1952 indienen De thesaurier-generaal, jhr. mr. E. van Lennep, zal zich in de loop van deze week naar Ottawa begeven ter bijwoning van de daar te houden ministers-conferentie van de N.A.T.O. Minister Lieftinck, die reeds in Ottawa vertoeft, is voornemens naar Nederland terug te keren opdat hij de rijksbegroting voor 1952 op Dinsdag 18 September aan de Tweede Kamer kan aanbieden. Mocht echter de minister zijn aanwezigheid ter conferentie niet kunnen onderbreken, dan zal de begroting door de minister van Fi nanciën ad interim, dr. Drees, worden aan geboden. Kan minister Lieftinck wel naar Nederland komen, dan zal jhr. Van Lennep hem gedurende zijn afwezigheid in Ottawa vervangen. Een gevangenisstraf van zes maanden eiste de officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank tegen de 37-jarige kan toorbediende J. A. van der D. uit Amster dam. De verdachte die bij een chemische fabriek in Schiedam werkte, zou bijzon derheden van twee recepten voor soldeer- vloeistoffen, hoewel hem de geheimhou ding was opgelegd, hebben bekend ge maakt aan een andere chemische fabriek te Schiedam. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir, dat alle geheime recepten van de Schiedamse fabriek bij de verdachte thuis 7-ijn gevonden. De raadsman van de verdachte meende dat van het opleggen van geheimhouding geen sprake was geweest en meende dat vrijspraak zou moeten volgen. ADVERTENTIE Mijnbardt's Kiespijnpoeders. Doos 45 ct ADVERTENTIE In het gebouw van het Nederlands Kan kerinstituut te Amsterdam is een bedrag van ruim 55.000 overhandigd aan de voorzitter van de propagandacommissie van het instituut. Dit bedrag was verza meld tijdens de landelijke actie voor het inzamelen van oud-papier en lompen, ge organiseerd in samenwerking met de beide ondervakgroepen „Groothandel Lompen en Oud Papier" en „Opkopers van Lompen en Oud Papier". Het ministerie van Economische Zaken, het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de schoolkinderen ver leenden bij deze actie alle medewerking. Een bedrag van 60.000 (enkele posten moeten nog binnenkomen) zal waarschijn lijk worden bereikt. Nadat de enveloppe met het geld was overhandigd door de heren mr. H. Wils en J. A. H. Bont namens de ondervakgroe pen, sprak mr. Chr. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de propaganda commissie, hartelijke woorden van dank. ADVERTENTIE Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 11—12, 2—5 en van 79 uur HAARLEM TELEFOON 10806 ADVERTENTIE Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al üw ledematen, nu hier, dan daar.» Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzingen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun wer king verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stramheid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuurlijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog min der van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leverancier een flacon Kruschen, om per soonlijk die radicale verbetering te onder vinden. De mijnenveger „Ternate", die op 6 Juli op thuisreis Nieuw Guinea verliet, wordt op Maandag 17 September ter rede van Den Helder verwacht. De volgende dag zal het schip in de haven van Nieuwediep afmeren. Men schrijft ons uit Sneek, dat het aan ae activiteit van de heer P. W. de Boer, student, wonende te Haarlem, te danken is, dat een veehouder in Koudum in leven is gebleven. Op 1 Augustus was de veehouder Sjerp Wierda op zijn land werkzaam met een mestschudder, waarvoor twee paarden waren gespannen. De dieren sloegen op hol en de arm van de veehouder raakte be kneld. Op dat ogenblik was de heer De Boer aan het zeilen op de Morre en zag, dat de paarden op hol waren geslagen. Hij stapte aan wal en sprong met levensgevaar voor de paarden. Het gelukte hem de die ren in bedwang te houden. Helaas was de rechterarm van de veehouder onder de schouder er af gerukt. De heer De Boer bond met een touwtje de arm af en dat is het behoud van de heer Wierda geweest. Deze werd naar een ziekenhuis overge bracht en na een verpleging van vijf weken is hij dezer dagen naar zijn boerderij teruggekeerd. Uitspraak van ereraad wordt niet erkend Het bestuur van de stichting „Helpt Ambon in Nood" erkent de beslissing van de ingestelde ereraad, die onder meer tot taak had de punten van geschil tussen de stichting „Door de Eeuwen Trouw" en de stichting „Helpt Ambon in Nood" tot een oplossing te brengen, niet. De ereraad heeft in zijn uitspraak van 9 Augustus de stichting „Helpt Ambon in Nood" verzocht haar werkzaamheden te staken. Er bestond tussen beide stichtingen over talrijke beleidskwesties diepgaand me ningsverschil. In gezamenlijk overleg is een ereraad benoemd, onder voorzitter schap van mr. Th. L. van Berckel, aan wie de geschilpunten werden voorgelegd. Deze ereraad zou streven naar een definitieve oplossing van de meningsverschillen tus sen beide partijen. Op 8 Mei zond de ere raad een brief naar de stichtingen, waarin verzocht werd om een uitdrukkelijke ver klaring, dat de partijen zich aan de ko mende beslissing van de raad zouden hou den, ook wanneer deze uitspraak zou in houden, dat een van de partijen haar werkzaamheden in enig verenigings- of stichtingsverband zou moeten staken. Daarmee heeft de stichting „Helpt Am- bon in Nood" zich niet kunnen verenigen. Zij heeft de raad op 6 Juni geantwoord, dat zij voorbehoud wenste te maken ten aanzien van dit bijzondere punt, daar zij een charitatieve stichting is, die niet an ders beoogt dan hulp te bieden aan Am bonezen, die daarvoor naar haar mening in aanmerking komen. Op een bijeenkomst, die „Helpt Ambon in Nood" Dinsdag in Amsterdam belegde, deelde de zegsman van het bestuur, de heer G. J. Ziedses des Plantes, mede, dat de ereraad op deze brief niet heeft geant woord. Het bestuur nam aan, dat de ere raad van deze mededeling goede nota had genomen en de competentie van de ere raad zich dus niet over dit punt zou uit strekken. Bij de uitspraak van de raad, die in feite liquidatie van „Helpt Ambon in Nood" be tekent, is gebleken, aldus de heer Ziedses des Plantes, dat deze ereraad zijn bevoegd heid verre heeft overschreden. Op 29 Augustus heeft de raad schriftelijk van zijn uitspraak kennis gegeven en tevens machtiging gevraagd voor publicatie van de uitspraak. Dezelfde dag nog heeft het bestuur van „Helpt Ambon in Nood" te legrafisch medegedeeld, dat het hiermede niet aecoord kon gaan. Desniettegenstaan de is publicatie van de uitspraak geschied. De heer Ziedses deelde mede, dat nu de ere-raad zich niet heeft gehouden aan de hem verleende bevoegdheid, de stichting „Helpt Ambon in Nood" zich niet door zijn uitspraak gebonden voelt en dat zij haar charitatieve werk zal voortzetten. 46. Nu bevond Panda zich in ernstige moeilijkheden! Tot nu toe waren de rovers wel altijd grof en lelijk tegen hem geweest, maar ze waren tenminste nog nooit tot handtastelijkheden overgegaan.... maar nu dacht Wipsnor dat Panda hem de grap met de klapsigaar had geleverd en nu zaten ze dus allemaal achter hem aan met het voornemen, hem een behoorlijke tuchtiging toe te brengen. „Ik houd niet van die grap pen! Ik zal je!", riep Wipsnor.en Panda mocht dan al roepen dat hij het heus niet gedaan had dat baatte hem allemaal niets. De rovers zetten hem na, en we we ten niet hoe dat afgelopen zou zijn wan neer niet Panda op het laatste ogenblik zeer behendig tussen de benen van Wipsnor en een der andere rovers was doorgescho ten, zodat die twee booswichten dof-dreu nend met de hoofden tegen elkaar sloegen (wat nét goed voor hen was). Nu was Pan da op deze wijze terecht gekomen aan de uiterste rand van het roverskamp, bij het struikgewas, en daarin nam hij nu de wijk. „Er mogen daar dan verscheurende dieren in zitten," dacht hij, „maar die zijn me lie ver dan de rovers!" Hup daar ging hij, het woeste, donkere bos in; en alle rovers renden achter hem aan. En zo kwam het, dat het kamp daar bijna geheel verlaten achter bleef. Er was niemand meer dan alleen Joris Goedbloed, die een tijdje op lettend luisterde naar de woeste kreten van de zich verwijderende rovers en van Pan da, en die toen opgelucht zei: „Welaan zo'n knal-sigaar is dan misschien niet een kras staaltje van hooggestemde humor, maar het voorwerp heeft niettemin zijn verdiensten. Eindelijk heerst er nu rust in dit kamp eindelijk kan een intellectueel hier nu eens een ogenblik stilte genieten en ongestoord zijn belangwekkende voorne mens uitvoeren!" Dus dat was het, waar hij op had zitten loeren; op een kans om de rovers het kamp uit te werken teneinde onbespied te zijn! Shw-jSr— Complot. Volgens het Egyptische blad „El Misri" is door de Jordaanse premier Tewfik Pasja en opperbevelhebber Glubb Pasja een militair complot tegen koning Talal ontdekt en onschadelijk gemaakt. De Hasjemietische lijfwacht zou het parlement omsingelen en de leden dwingen Emir Naef tot koning uit te roepen. Een aantal hoogwaardigheids bekleders zou aan het complot mede schuldig zijn. De chef van het protocol is inmiddels ontslagen. Anderzijds ver klaart het blad, dat het hier geen wer kelijk complot zou kunnen gelden, doch slechts een manoeuvre van de premier en Glubb Pasja om de nieuwe koning, die 6 September in Jordanië arriveerde, hun trouw te betuigen. Geen bederf. Men is er in geslaagd voedsel te verduurzamen door het gebruik van atoomstralingen, zo heeft dè universiteit van Michigan medegedeeld. Indien deze methode op commerciale basis toege past zou worden, zouden jaarlijks mil- lioenen bespaard kunnen worden die anders door bederf verloren gingen. Verdwijning. Radio-Warschau heeft Woens. dag omgeroepen dat Stefan Martyka, „lid van de voorlichtingsafdeling van radio-Warschau en een van Polens vooraanstaande "dramaturgen", door „fascistische bandieten" is vermoord. Er werd niet medegedeeld wanneer en onder welke omstandigheden de moord is gepleegd. Martyka had de leiding van de muziekafdeling van het propaganda- bureau van radio-Warschau. Hij hield ook radio-toespi-aken, waarin hij „de oorlogsstokers en de vijanden van de Poolse volksrepubliek aanviel". Steun. René Mayer, de Franse minister van Financiën, heeft Dinsdag in Washington verklaard, dat Frankrijk om meer Amerikaanse steun in 1952, voornamelijk voor de campagne tegen de communisten in Indo-China, zal ver zoeken. Mayer had een speciale pers conferentie belegd om de Franse econo mische en financiële politiek uiteen te zetten. Doelwit. De leiding van het Joodse we reldcongres heeft Dinsdag een beroep gedaan op Engeland, de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie, Ghina en „elke andere staat, onverschillig of hij lid is van de UNO of niet", om de overeen komst, waarin de rassenmoord straf baar wordt gesteld, „zo spoedig moge lijk te bekrachtigen". Het congresbe- stuur zegt, dat het zijn beroep doet als vertegenwoordigende organisatie van het Joodse volk, „dat reeds sinds geruime tijd een der voornaamste doelwitten is geweest van rassenmoordacties". Critiek. De Italiaanse pers onderwerpt de rede van maarschalk Tito van gisteren aan scherpe critiek. „Momento" schrijft dat maarschalk Tito Italië van aggres- sieve bedoelingen beschuldigt. Deze be schuldiging is echter van iedere grond ontbloot. De rede toonde aan, dat Tito niet bereid is inzake de kwestie-Triëst toe te geven. „II Quotidiano" (Katho liek) zegt, dat de „communistische dic tator gfootsprekerij met dreigementen vermengt". Genoeg. De republikeinse afgevaardigde John Taber, die reeds vele acties tot verlaging van toewijzingen heeft geleid, heeft voorgesteld het program tot hulp aan het buitenland met ruim twee mil liard dollar te verlagen. Taber is de woordvoerder van de republikeinen voor begrotingsaangelegenheden. Presi dent Truman had 8500 millioen dollar gevraagd voor het hulpprogram. Het Huis keurde 'n bedrag van 7.498.750.000 dollar goed en de Senaat een bedrag van 7.286.250.000 dollar. Taber heeft nu gezegd dat vijf milliard „meer dan ge noeg" moet zijn. Schapen. Door overstromingen, ziekte en andere oorzaken zijn in Australië tus sen Maart 1950 en Maart 1951 ruim 12 millioen schapen om het leven gekomen. In Maart 1951 bedroeg het totale aantal schapen in Australië 115 millioen. Bescherming. Aan het front in Korea zul len kledingstukken en helmen worden beproefd, die een kogel van korte af stand afgeschoten met een kaliber .45 niet zouden doorlaten. De nieuwe kle dingstukken zullen beproefd worden door Rode Kruis-soldaten, die op het ogenblik zonder bescherming hun werk verrichten. Olie. "Vrijdag zal de Britse minister-presi dent te Fawley nabij Southampton de olieraffinaderij van de Esso openen, welke de grootste raffinaderij in Europa zal zijn. Dit bedrijf, waarvan de kosten 37'/2 millioen pond sterling bedragen, zal per dag 130.000 vaten olie verwer ken en kan in een kwart van de Britse vraag aan olieproducten voorzien. Door de verwerking van olie uit het Midden- Oosten zal Engeland meer dan 2 mil lioen dollar per week kunnen besparen. Bezoek. De opperbevelhebber der Britse vloot in de Middellandse Zee, admiraal Sir John Edelsten, heeft gisteren een bezoek gebracht aan maarschalk Tito. Hij arriveerde te Split aan boord van de kruiser „Liverpool". Maarschalk Tito heeft de admiraal een feestmaal aange boden. In politieke kringen kent men het bezoek een aanzienlijke politieke waarde toe. Het is het eerste officiële Britse vlootbezoek na de oorlog. Goedkoper. De leiders Van internationale luchtvaartlijnen, die in Londen bijeen zijn, hebben Maandag de noodzaak van goedkoper reizen-per-vliegtuig onder streept. Warren Lee Pierson, hoofd van de „American Transworld Airlines", verklaarde, dat lage kosten het kern probleem zijn in het luchtvervoer. „Wij moeten allen hopen, dat de tijd niet ver meer zal zijn, dat een reis per vliegtuig binnen het bereik van iedereen zal zijn". ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede j Nieuw telefoonnummer 35759 - na 6 uur 10859 ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a ,nf Om drie uur Dinsdagmiddag is bij de IJselbrug te Zwolle een personenauto in botsing gekomen met een zware truck met aanhangwagen. De bestuurder van de per sonenauto, de 33-jarige radiohandelaar C. W. H. B. uit Rotterdam, werd zeer ernstig gewond. De naast hem zittende dame werd op slag gedood.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2