D.D. Gaat U verhuizen of gaat U over zee? Het Hek van de Dam Muurversierieg in Teisterbant F.Damiaans&Zn Kort en Bondig a „De Verenigde Spelers" met een stuk van O'Neill m* Agenda voor Haarlem ZWITSALETTEN OOK VOOR BRILLEN *<m Academie voortgezet economisch onderwijs Doelstelling en practijk van de coöperatieve gedachte Standwerker Nieuwe Appel In de hoofdstad uit J QJee MORRIS êefoie ïjpu BARTELJORISSTRAAT 20 TEI.J3439 Burgerlijke stand van Haarlem WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hedenavond worden de gewelven van de sociëteit Teisterbant aan de Grote Markt te Haarlem heropend. De ruimte heeft ge durende deze zomer een niet geringe uit breiding ondergaan, die de sfeer sterk ten goede komt. Een der wanden is bovendien ter verlevendiging versierd met een (hier bij afgebeelde) grote decoratie in de zoge naamde scrafitotechniek, ontworpen door Otto B. de Kat en door hem in samenwer king met de kunstschilders Jules Chapon en Plans Wiesman uitgevoerd. Scrafito is een heel oude techniek, die echter pas in de laatste jaren weer toepassing begint te vinden. Er worden hierbij drie lagen ver schillende gekleurde cement op het muur vlak gesmeerd, waarna men de gewenste voorstelling in de natte substantie uitkerft. Dit moet snel geschieden, aangezien het cement slechts een etmaal nodig heeft om hard te worden. De muur van Teisterbant is in zeven uur gereed gekomen. De kleu ren zijn zwart, rood en grijs. Op de openingsbijeenkomst van heden avond zal verslag worden uitgebracht van de expeditie naar Thorn en een aantal films vertoond, gewijd aan de ere-president dr. K. J. L. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) en de ereleden Anna van GoghKaulbach en J. B. Schuil. Zaterdagmiddag 15 September wordt in het Frans Halsmuseum door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers een tentoonstel ling geopend van werken van de oud- Amateurtoneel Gisteravond is de amateur-toneelgroep „De Verenigde Spelers" in de Haarlemse Stadsschouwburg haar winterseizoen be gonnen met een uitvoering van Eugene O'Neills „Anne Christie" (in een vrije be werking van André Grishomme). Dit „spel van de zee" dat de bekende Amerikaanse dramaturg in 1926 zijn tweede Pulitzer- prijs bezorgde, biedt wat probleemstelling en uitwerking betreft weinig originele ge zichtspunten en ook de figuren zijn veeleer cliché-types dan individuele karakters, maar de sobere, sterke dialoog behoedt het stuk, mits het steun heeft aan een strakke mise-en-scène, toch meestentijds voor overschrijding van de grens naar het melodramatische. Regisseur Ton van Otter- loo had geen enkel detail in montage en belichting dat kon bijdragen tot de vereiste stemming over het hoofd gezien en zijn vaardige leiding was te herkennen achter ieder gebaar en elke intonatie van de spe lers en speelsters, maar verder dan tot een voortreffelijke sfeeruitbeelding kwam men over het algemeen toch niet. Werkelijk dramatische spanning kreeg de ontwikke ling slechts in enkele scènes van het derde en vierde bedrijf, hetgeen voornamelijk te danken was aan de evenwichtige vertolking die Henk Pollack gaf van de stoker-min naar Mat Burke, in zijn moeilijkste scènes uitstekend gesteund door Jo van Cats-Ham burg in de titelrol van de buiten haar schuld gederailleerde kapiteinsdochter, wier belangrijke dialogen met haar vader ech ter aanmerkelijk minder „los van het pa pier" kwamen. Wim Gardiens vaderrol had dan ook nogal wat zwakke plekken; veel van zijn schrik- en woede-reacties hinkten te ver achter de tekst aan en de uitbeel ding van plezieriger emoties ging hem al evenmin erg natuurlijk af. Een kostelijke frisse karikatuur was Ans Poens' creatie van de sigarenrokende en whisky-drinken de scheepshuishoudster Martha, wier onder ruige zeemanstaal gecamoufleerde levens wijsheid en goedhartigheid, behalve vro lijkheid, zelfs ontroering vermochten te wekken. Ans Hooglugts kleine rol van buffetmeisje in een havenkroeg was qua houding, dictie en rrv";iek uitstekend; wij zullen haar graag eens in een rol van meer betekenis zien. H. C. ADVERTENTIE Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De ingebeelde zieke" (Amsterdams Toneelgezelschap), 8 uur. Ge bouw Cultura: Lezing, 8 uur. Herenweg 141, Heemstede: Conferentie, 8 uur. City: „Het laatste duel", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De strijd in het rotsgebergte", „Wie doodde Roe Robin", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Je moet er maar invliegen", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vier in een jeep", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Minderjarig meisje ver mist", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lilli Mar iene", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 13 SEPTEMBER Herenweg 141, Heemslede: Conferentie, 3 uur en 6 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. (Zie program ma agenda van Woensdag). Haarlemse schilderes Coba Ritsema ter ge legenheid van haar 75ste verjaardag, waar bij Kees Verwey een inleidend woord zal spreken. Na afloop hiervan zal aan Coba Ritsema in de sociëteit het ere-lidmaat- schap van Teisterbant worden aangeboden. Evenals verleden jaar worden er ook nu in Teisterbant twee wekelijkse Woensdag avond-bijeenkomsten gehouden. De eerste sprekers zijn de graficus M. C. Escher over het door hem beoefende vak, de componist Jan Mul over muzikale allerhande, de let terkundige B. Rij des over „Litteratuur vanuit een bepaalde gezichtshoek" en wet houder D. J. A. Geluk over „Kunst en over heidsbemoeiing". ADVERTENTIE DE ANTI-PIJN TABLETTEN 5 Muziekkorps van het Leger des Heils Het Belfast Citadel Muziekkorps van het Leger des Heils uit Ierland, dat een 10- daagse tournée door ons land maakt en a.s. Zondag in Haarlem zal arriveren, bestaat uit 37 leden. Door middel van radio en gramofoonplaat is het superieure spel van dit fanfarecorps reeds bekend. Op Zondagavond werkt dit muziekkorps mede in een bijzondere samenkomst, die ge houden wordt in de Nieuwe Kerk, welke samenkomst geleid wordt door kolonel Jac. Smael. Merkwaardige noviteiten op muziekgebied Onder leiding van kapitein kapelmeester Gijsbert Nieuwland, zal de Marinierskapel der Kon. Marine op 3 October te Haarlem de eerste uitvoering geven van een concert voor piano en harmonieorkest van Meindert Boekei, met de componist aan de vleugel. Verder staan ook op het programma „Hol landse Rhapsodie" van Hugo de Groot, een suite van Harrend Vlag, getiteld „Klein Duimpje en de Reus" en „Concertino" voor trompet en harmonieorkest van Jos. de Klerk. ADVERTENTIE ^too* Service- Gr. Houtstraat 37 Haarlem Rector dr. S. Elzinga sprak over „Onze dynamische maatschappij" Alvorens Dinsdagavond in de H.B.S. a het cursusjaar 1951-1952 van de Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs be gon heeft de rector, dr. S. Elzinga, een rede gehouden over „Onze dynamische maat schappij". In zijn inleiding zeide spreker, dat als Vondel aan het einde is gekomen van zijn bekende elegie Constantijntje, hij de woorden gebruikt „Deze werrelt die so dwerrelt".Een dergelijke indruk maakt inderdaad de samenleviiïg op de beschou wende mens. De menselijke samenleving staat namelijk geen ogenblik stil. De psy chische grond van deze beweging ligt in de mens zelf, die zich vrijwel nimmer gelijk blijft. Zijn gehele leven is beweging, stre ven en bij de besten groei. De mens leeft en streeft echter niét alleen. Hij is altijd opgenomen in een gemeenschap, zelfs in een aantal gemeenschappen en leeft het leven van deze gemeenschappen weer. Dr. Elzinga vervolgde, dat het vrijwel onmogelijk is zich een statische maatschap pij te denken, al kan men soms in primi tieve gemeenschappen weinig veranderin gen opmerken. Komt een dergelijke ge meenschap door bepaalde omstandigheden in aanraking met de sterk dynamische krachten van wat wij gewoon zijn hogere gemeenschappen te noemen, dan kan er een snelle ontwikkeling volgen van vrijwel statische tot sterk dynamische gemeen schappen. Een bekend voorbeeld hiervan heeft Japan laten zien en in onze dagen kan de dwerreling van het leven waar schijnlijk het beste worden begrepen als men voldoende rekening houdt met de ont wakende, dynamische levenskrachten van het Oosten, die voor de blikken van het Westen lang gesluimerd hadden. Dat derge lijke historische processen zich niet zonder stuiptrekkingen voltrekken, is niet te ver wonderen, hoezeer men het gaarne anders zou zien. In der-gelijke meer primitieve ge meenschappen werken de elementaire in stincten veel krachtiger dan in een maat schappij, die door opvoeding en onderwijs tot een meer rustige bezinning is gekomen. Opvoeding en onderwijs hebben de we reld veranderd en het leven der mensen gericht. Zij hebben geleid tot een voort durend voortschrijden der materiële en geestelijke cultuur, die van geslacht op ge slacht wordt overgedragen en uitgebreid. Zo kon de mens zich in de loop der eeuwen verheffen van het primitieve wezen, dat weinig van het dier verschilde tot de soms fijnbesnaarde vertegenwoordiger der twin tigste eeuw. Dit demonstreert de dynami sche kracht van het onderwijs, waarvan de wetenschapsbeoefening een der facetten vormt. Spreker zeide, dat de mens van deze tijd inzicht behoort te hebben in de vragen van de tijd. Deze vragen zijn voor een belang rijk deel van sociaal-economische, bedrijfs economische, sociologische en sociaal-juri dische aard, waarbij de statistiek hulp kan bieden. Zonder de historische grondslagen blijft een dergelijke studie echter arm aan inzicht en daarom kan de economische ge schiedenis van de laatste eeuwen niet ge mist worden. Dit alles groeit echter eerst dan tot een geheel, wanneer ze als facetten worden ge zien en als zichtbare verschijnselen van een sociaal-wijsgerige achtergrond, waartoe de sociale wijsbegeerte van de academie ge legenheid biedt. Sprekende over de academie merkte dr. Elzinga op, dat geen veelweterij op de voorgrond staat en evenmin vaktechnische scholing, doch, zoals in een brochure van 1948 door het bestuur werd vermeld, het vormen van een geoefend zuiver en open begrip, dat in staat stelt de feiten en ge gevens op een bepaald gebied te overzien, te ordenen en te beheersen. Het is dus het verbeteren van het instrument, dat voor het instandhouden en slagen in het economisch en sociale leven dagelijks door een ieder gehanteerd moet worden. In de dwarreling van het moderne leven staat de mens, die geen taak, plicht en ideaal heeft, eenzaam. Het leven zonder een eigen ideaal blijft arm. Rijker wordt het als de mens zich eigen levensinzichten ADVERTENTIE Op prettige wijze wordt U door ons en ons vakkundig personeel bediend. Vraagt U ons eens inlichtingen en wij geven U deze geheel vrijblijvend. Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 11141 verwerft, die een grondslag voor zijn ziele- leven kunnen vormen. Deze levensinzichten zijn niet te verwerven door een vaktechni sche scholing, eenzijdig gericht op het ver krijgen van wat men in onze tijd een „betere baan" noemt. Men dient ook te bedenken, dat voor een belangrijk en ver antwoordelijk werk eenzijdige scholing nimmer voldoende is. Hiervoor zijn nodig algemene kennis en vooral algemeen in zicht. De academie, aldus besloot spreker, heeft zich tot taak gesteld deze kennis aan te bieden en deze inzichten te bevorderen en zo mogelijk werkelijkheid en ideaal te verbinden. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: A. F. Blessing, laatst bekende adres: Zwa nenburg, gemeente Haarlemmermeer, Eiken weg 35. Recht er-commissaris: mr. J. A. Bletz. Cüratrice: mej. mr. H. Muller, advo cate en procureur te Haarlem. Leonardus Hendrik Duits, loodgieter, wo nende te Haarlem, Hof van Egmond 34. W. Romein, wonende te Haarlem. Esschilder- straat 6 rood. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem. Beurskoersen Wegens revisie van een deel onzer tech nische apparatuur moet gedurende enige weken onze krant iets vroeger op de pers. Daardoor kunnen wij de openingskoersen van de Amsterdamse Beurs in genoemde periode niet opnemen. KRAKEEL OM EEN KASTEEL Zaterdag 15 September wordt in de Stads schouwburg door het Vrije Toneel de pre mière gegeven van het blijspel „Krakeel om het Kasteel" (Castle in the air) van Alan Melville onder regie van Cruys Voor- bergh. Medewerkenden zijn Nell Koppen, Kitty Kluppell, Gijsbert Tersteeg, Wim van den Brink en Willy Ruys. De grote zaal van het Concertgebouw te Haarlem was Dinsdagavond geheel gevuld met leden van de Coöperatieve Verbruiks- vereniging „Haarlem" ter gelegenheid van de internationale coöperatiedag. De heer J. J. A. Charbo, president-directeur van de Ne derlandse Verbruikscoöperatie zette in een toespraak van drie kwartier op duidelijke wijze de internationale coöperatieve gedachte uiteen, gericht op vrijheid, welwillendheid en vrede. „De coöperatie, zo zei de president-direc teur, is geboren uit het streven tot verwer ving van meer stoffelijke welvaart voor de deelnemers. In de practijk is het zo, dat de coöperatie tracht de behoefte in gezinnen op een betere manier te bevredigen, niet al leen door de voorziening van de dagelijkse levensbehoeften, maar evenens door hulp bij studie of opvoeding, kortom door goede voor lichting op maatschappelijk en economisch gebied. Wij mogen niet beweren, aldus spre ker, dat de menselijke samenleving niet zou kunnen voortbestaan zonder de coöperatie, maar dat neemt niet weg dat deze een be langrijke plaats gaat innemen in onze hui dige maatschappij. Er is echter nog geen land ter wereld waar de coöperatieve ge dachte reeds in alle lagen van de bevolking is doorgedrongen". Vervolgens gaf de heer Charbo enkele oor zaken van de huidige onrust. „Wij moeten hiervoor als zuiver economisch motief de alles beheersende vraag naar grondstoffen op de voorgrond plaatsen. De coöperatie beijvert de verspreiding van bezit, hetgeen een veel betere waarborg voor de wereld vrede betekent dan concentratie van eigen dommen". Spreker dacht bijvoorbeeld aan de schatten onder het aardoppervlak: kolen, mineralen enzovoorts. Door die verspreiding zo meende hij, zal de welvaart in aanzienlijke mate worden verhoogd. De coöperatie heeft dus een opvoedende taak ter versteviging van de democratische gedachte. Een andere taak van de coöperatie is de hulp aan onontwikkelde gebieden. Ook dit kan bijdragen tot bevordering van de inter nationale vrede. De heer Charbo stapte nu over op het punt welwillendheid. „Men heeft in een coöperatie te maken met verschillen en contrasten van maatschappelijke, religieuze en politieke aard. Al die. mensen dienen samen te werken voor eenzelfde doel. Hier door worden juiste verhoudingen gekweekt, hetgeen de basis is voor een duurzame en gezonde vrede". Spreker begreep heel goed, dat de coöperatoren uitsluitend met deze doelstellingen voor ogen van de voordelen der coöperatie gebruik maken. Zij zien niet alles in landelijk of internationaal verband. Een coöperatie wordt echter niet geleid door een paar mensen, zij wordt gedragen door de massa, die zich uitstrekt over alle landen. Tot slot betoogde de heer Charbo: „In een stad als Haarlem kan men gevoeglijk spre ken van een bloeiende coöperatie, die aldus meewerkt de coöperatie in Nederland te verstevigen". Na deze toespraak trad het cabaretgezel schap van Adrie van Oorschot op. In Heemskerks gerestaureerde raadhuis zijn gisteren twee wandschilderingen en een glas-in-lood raam van Edlef ter Haar Romeny onthuld. Hier toont de kunstenaar (links) de Commissaris der Koningin dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk (rechts) en burgemeester H. Nielen een zijner wandschilderingen. Bob Wallagh, de onvolprezen auteur van het tweedelige standaardwerk „Hoe is de stand, Mieke?" en „Hoe is nu de stand, Mieke?" over de grondbeginselen der hersengymnastiek, heeft thans „Een boekje open overAmsterdam" gedaan. Zoals men uit het bovenstaande reeds kan afleiden is de heer Wallagh een echte standwerker, hetgeen nog niet hetzelfde betekent als een verstandwer ker, hoeveel gymnastiek hij zijn hersens ook laat verrichten. Zo probeert hij voortdurend om geestig uit de hoek te komen, zonder dat dit hem ooit gelukt. Reeds op de tiende bladzijde vinden wij een doorslaggevend bewijs voor deze stelling in de volgende zinnen: „We mopperen op het verkeer, want over één ding zijn we het met z'n negen honderdduizenden roerend eens: ons stadsbestuur heeft niet begrepen, dat de binnenstad even moest worden uitge legd nu het zoveel drukker is geworden sinds Joost van den Vondel Jr. de zoon van Joost van den Vondel Sr. er wandelde met Baertje, het aardige maar ietwat wufte nichtje van oom Piet (Hooft), de Heer van het Muiderslot, destijds nog een aardig instituut voor Heren, waar men zich zo beheerst ge droeg, dat men terecht van een zinrijk Beheersinstituut spreken kon, waarmee niets onvriendelijks gezegd wil zijn." Het komt ons voor dat hiermede hele maal niets gezegd wil zijn. Het is dan ook een echt wallaghelijk boek. Over het wezen van Amsterdam komt ge zc goed als niets te weten, behalve dan dat er zo'n twintig of dertig hele of halve kunstenaars wonen, die het blijkbaar hebben goedgevonden en verstaan door de schrijver bij de voornaam te worden genoemd. Hij kan tenminste geen enkel koffiehuis vermelden zonder meteen de gehele levende have daarbij in vertrou welijke termen op te sommen. Zo be weert hij bijvoorbeeld dat men des zo mers op het terras van Schiller aan het Rembrandtsplein onder meer kan aan treffen „Amsterdams stadhouwer, niet te verwarren met stadhouder (let op deze geestige woordspeling!) Hildo Krop, robust en borstelig van wenk brauw de enige van wie de Koeltoer- kamer destijds dacht dat hij mevrouw Hilda Krop heette." En laten wij nu altijd gedacht hebben dat niet hij, maai de chef van het Amstel Station mevrouw Hilda Krop heette! Voor deze ophelde ring zijn we Bob Wallagh dankbaar. Maar hij noemt ook „de ernstige bohé mien met een wapperende achterhoofd haardos" Jacques Gans, over wie hij echter niets aardigs weet te vertellen. Nu, dat kunnen wij wel. Toen Jacques Gans in de zomer van 1945 terugkeerde uit Engeland, waarheen hij was uitge weken om het vege lijf te redden en voor de rest critiek af te vuren op de aldaar gevestigde Nederlandse regering, had hij niet meer op zak dan precies één koperen cent, die hij gedurende de gehele oorlog als amulet bij zich bleef dragen. Tot die ontdekking kwam hij overigens pas in de taxi, die bezig was hem naar zijn Amsterdamse vrienden kring te brengen. In uiterste wanhoop haalde hij daarom zijn onafscheidelijke rugzak te voorschijn en bood bij het uit stappen de chauffeur een slof met twin tig pakjes Engelse cigaretten aan, des tijds een legendarische waarde vertegen woordigend. „Die man was reusachtig vriendelijk voor me," zei hij later, om daar ietwat onzeker de vraag aan toe te voegen: „Maar zou het nu werkelijk wel genoeg zijn geweest?" Wel leuk is de opmerking, die de schrijver tijdens een bezoek aan de N.a.r. de sociëteit van de kleinkun stenaars aan de zogenaamde stille zijde van het Rembrandtsplein uit de sprankelende mond van Wiesje Bouw meester opving, volgens welke haar vader eens gezegd zou hebben: „Ik ver tik het om met een geweer op het toneel te komen, ook al is het niet geladen, want als je pech hebt, gaat zelfs een wandelstok af!" En hiermede doen wij dit boekje over Amsterdam maar dicht. We zijn er geen snars wijzer of verliefder door gewor den. Voor de goede gang van zaken delen wij echter tenslotte nog mede dat het door de tekenaar Bram Ohm (draagt altijd knalgroene truien) met een groot aantal advertenties van een complete pagina werd verlucht. Geruime tijd geleden maakte de Am sterdamse experimentele schilder Karei Appel in de koffiekamer van het Am sterdamse stadhuis een wandschildering, die zoveel critiek ondervond dat zij ver wijderd moest worden. De ambtenaren, over wier gebrek aan werklust reeds geklaagd werd, verloren er ook de eet lust door. Zij lieten hun koffie koud worden en zich de kaas van het brood eten. Dat ging inderdaad te ver. Op die manier ging iedere mogelijkheid tot ge paste recreatie teniet. Zij hadden nu eenmaal te weinig aan deze ene Appel voor hun dorst. Enkele leden van het personeel beweerden zelfs dat het een rotte Appel was. Het gevolg van dit alles hebben wij reeds medegedeeld. De muurschildering werd ongedaan ge maakt. Burgemeester en wethouders bleven echter met deze Appel in hun maag zit ten. Er moest iets gebeuren om deze onverteerbare kwestie tot een oplossing te brengen, hoe dan ook. Tenslotte deed het college de schilder op toepasselijke wijze een experimenteel aanbod: hij zou in een ander openbaar gebouw van de stad een schildering mogen aanbren gen. Aanvankelijk zou deze komen in de nieuwe aula van het Stedelijk Museum, doch hiertegen verzette zich jhr. Sand- berg, de tegenwoordige directeur. „Een aula dient een strikt neutraal karakter te hebben!" zo verklaarde hij ferm. daaraan toevoegende dat een wand schildering van wie dan ook misplaatst zou zijn. Gelukkig heeft men er wat op gevon den. Het werk van Karei Appel zal thans een plaats vinden op de muur van een der vestibules. De kunstenaar is reeds aan het werk getogen. In de loop van de volgende maand zal het gereed zijn. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat men er nu eindelijk een bevredigend middel op heeft bedacht om het voort durend toenemende museumbezoek een halt toe te roepen. Appel kan thans reeds direct bij de ingang dienen als afschi-ikwekkend voorbeeld. De belang stelling voor de beeldende kunst is toch maar een ongezond verschijnsel, zoals wij laatst een raadslid hoorden opmer ken. Men zal het nu tenminste wel laten om een toegangsbewijs te kopen. Een goed experiment. BOEDA. Van Donderdagavond af kan mên\ dagelijks in theater Carré aan de Amstel het Spaanse danspaar Teresa en Luisillo toejuichen. Aan het pro gramma werkt verder onder anderen mede de fameuze guitarist Angel Iglesias. In de Stadsschouwburg brengt de Nederlandse Opera op Donderdag avond „Die Fledermaus" van Johann Strauss ten tonele onder muzikale leiding van Charles Bruck en Vrij dagavond „De Parelvissers" van Bi- zet. Vandaag geeft de Haagse Come- die de eerste voorstelling in Amster dam van het kijkje achter de coulis sen van een Parijs theater onder de titel „Verboden voor onbevoegden" met de regisseur Cees Laseur en ver der Fie Carelsen, Theo Frenkel en vele anderen. Comedia zet in het Centraal Theater de opvoeringen van Thurbers „Het Mannetjesdier" onder regie van Joan Remmelts voort en de Nederlandse Comedie laat nog enkele dagen „Een engeltje van niets" over de planken van de Kleine Komedie zweven. Wim Sonneveld zet in het Leidseplein Theater zijn Herhalingsoefeningen met Lia Dorana, Emmy Arbous, Con- ny Stuart en Albert Mol voort. De toneelgroep Puck geeft Zaterdag middag in de Kleine Komedie de pre mière van „Feest in het Spinnebos" door Marike Schreuder en Cas Baas, die ook de regie heeft. Décors en cos- tuums zijn door Noni Lichtveld ont worpen. Dit is een matinee voor de jeugd. Een door Charley Toorop en John Rddecker ingerichte tentoonstelling van werken van de overleden schil der Jacob Bendien wordt in het Ste delijk Museum gehouden. De op brengst van de verkoop komt ten goede aan de dr. van Royenstichting, die een herstellingsoord voor kunste naars wil bouwen. Schilderijen van Karei Appel kan men bewonderen of afkeuren in de kunstzaal Van Lier aan het Rokin. Mevrouw Reitsma-Valenca exposeert tekeningen en grafiek bij Santee Landweer aan de Keizersgracht, Fred Thieler „abstracte kunst" in de gale rie Le Canard in de Spuistraat. BINNENLAND Tot lector bij de faculieit der genees kunde aan de R.K. universiteit te Nijmegen, voor het geven van onderwijs in de medische physica, is benoemd dr. A. J. H. Vendrik te Utrecht. Bij Koninklijke Besluit is met ingang van 1 September 1951 aangesteld als buiten gewoon hoogleraar aan de landbouwhoge school te Wageningen om onderwijs te geven in de leer van het. in cultuur brengen van drooggevallen gronden dr. ir. A, J. Zuur uit Kampen. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld aan prof. dr. F. A. G. Keesing op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag te verlenen uit zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de gemeente universiteit. Op de aanbeveling ter benoeming van een buitengewoon hoogleraar in de taal beheersing, de theorie en practijk van het spreken en schrijven in de Nederlandse taal aan de gemeente-universiteit, te Amsterdam hebben B. en W. geplaatst dr. Garmt Stuive ling te Hilversum. Te Etten is een vijftienjarig meisje door de bliksem getroffen en gedood. Zij schuilde met drie meisjes onder een eik. De drie anderen bleven ongedeerd. De Haagse rechtbank heeft gisteren de behandeling voortgezet van de „millioenen- zwendel"-zaak, waarbij 19 personen betrok ken zijn, die onder meer een Rotterdamse zakenman en een adellijke Haagse dame voor honderdduizenden guldens hadden op gelicht. Tegen de 7 verdachten die thans terechtstonden werden straffen geëist welke varieerden van 10 maanden tot 3 jaar. De Nederlandse Kamer van Koophan del voor Duitsland heeft zich, mede namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken, welker gebied aan Duitsland grenst, met een uitvoerig adres tot de minister van Bui tenlandse Zaken gewend, waarin wordt aan gedrongen op een vergemakkelijking van het reizigersverkeer 'tussen Nederland en West-Duitsland door afschaffinig van het visum. Het oefensmaldeel V der Koninklijke Marine, bestaande uit de lichte kruiser „Tromp", de fregatten „Dubois", „De Zeeuw" en „Van Zijl" en de onderzeeboten „Tijger- haai" en „Zeehond", zal op 13 September vertrekken voor een oefenreis naar de Mid dellandse Zee, die tot eind October zal duren. Het ligt in de bedoeling de havens van Malta, Aneps en Tunis aan te doen. Op 15 September wordt de naam van het ministerie van Sociale Zaken gewijzigd in ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. De Haagse rechtbank deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen de zestig-jarige commissionnair in effecten G. van N. uit Boskoop, tegen wie de officier van justitie veertien dagen geleden drie jaar gevangenis straf had geëist. De rechtbank veroordeelde Van N. tot 2 jaar gevangenisstraf, daar zij hem schuldig achtte aan de ten laste gelegde oplichting van zijn cliëntèle voor een bedrag van 182.000 gulden. Thans kan ook het grenskanloor Nieuw Schoonebeek voor internationaal automobiel- verkeer, uitgezonderd het handelsverkeer, worden gebruikt. Met ingang van 1 September 1951 is eervol ontheven van zijn functie van militair attaché bij het Hoge Commissariaat van het Koninkrijk der Nederlanden bij de regering van de republiek Indonesië de als zodanig tijdelijk benoemde kolonel C. J. Valk van de Generale Staf. Tot zijn opvolger is benoemd de ritmeester C. Diemont. Met. ingang van 1 September is eervol ontheven van zijn functies van militair attaché, tevens militair luchtvaart-attaché bij de Nederlandse ambassade te Brussel en van militair attaché bij het Nederlandse ge zantschap te Luxemburg de kolonel P. Forbes Wels van de Generale Staf. Dinsdagavond heeft de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate de bloemen en lichtweek te Goes geopend. HAARLEM EN OMGEVING Aan de heer W. F. van Daalcn, bediende van het Verkooplokaal van de Vereniging der notarissen te Haarlem, die dezer dager- veertig jaar in dienst was. is toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Vrijdagavond zal Feike Asma in de Grote Kerk zijn tweede orgelconcert geven. De opbrengst is bestemd voor de Hervormde Jeugdraad te Haarlem. Het programma bevat werken van Renaud, Dacquin, J. S. Bach, Rheinberger Reger, Guilmant en Jules Grison. Dinsdagochtend omstreeks tien uur stak een 58-jarige voetganger zonder voldoende op het verkeer te létten de Rijksstraatweg te Haarlem over met het gevolg, dat hij werd aangereden door een vrachtauto, die in Zui delijke richting reed. De man kreeg een hoofdwond en moest met een ziekenauto naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdag 13 September, des middags van drie tot vier uur, door George Robert luidt: 1. Magnificat quarti toni, J. Titelouze; 2. Noël. L. C. d'Aquin; 3. Drie Préludes, Darius Milhaud; 4. Fantasie C maj,, César Franck; 5. Hosannah! (Chorus Mag nus), Th. Dubois. De burgemeester van Heemstede zal op Vrijdag 14 September geen spreekuur houden. De vereniging Simavi te Haarlem heeft van een Amsterdamse firma de beschikking gekregen over 80 kg. vitaminen extract en 200 kg. bier gist vlokken ter bestrijding van de avitaminose, die in de tropenlanden zoveel slachtoffers maakt. ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING j ERNSTIGE AANRIJDING OP DE RIJKSWEG. Hedenmorgen omstreeks half twaalf is op de Rijksweg bij de hoek Slaperdijk te Sant poort een Frans meisje door een melkauto aangereden en ernstig gewond. Het meisje, dat met drie andere Franse toeristen bij de Wüstelaan de Rijksweg wilde oversteken, trachtte nog vóór de melkauto, die uit de richting Velsen kwam, langs te fietsen, hetgeen haar noodlottig werd. Nadat eerste hulp was verleend is zij naar het Antonius-ziekenhuis te IJmui- den vervoerd. Zij bleek inwendige kneuzingen te heb ben aan armen en benen. Het meisje heet G. Tincelin; zij is vijftien jaar en is woon achtig in Parijs. HAARLEM. 11 September 1951 ONDERTROUWD: 11 Sept., C. Neuteboom en H. M. Wiersma. GEHUWD: 11 Sept., P. Kernekamp en J. van Drunen; J. J. de Korte en M. W, L. Plevier. BEVALLEN van een Zoon: 10 Sept., B. PiersTeeuwen; J. GruijtersDeen; P. A. M. BorgerdingVoet; 11 Sept., P. H. van Doornvan Kleef. BEVALLEN van een dochter: 10 Sept., W. M. RolReijngoud; A. P. BlomFaber.' OVERLEDEN: 9 Sept., A. Blansert, 50 j., Allanstraat; 10 Sept., P. N. Boots, 40 j., Lu ciferstraat; J. Dirken, 84 j., Poortstraat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5