Chefarine „4" d oei wond eren M Een hand uit het verleden WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Kring van beeldhouwers is ernstig ontstemd Raad voor de Luchtvaart Afzetmogelijkheden in het Verre Oosten Lening van 75 mille voor „Sociaal-cultureel werk" Heringa Wuthrich Schilderijen en grafisch werk van Jan Michels Invoer in Augustus voor 74% door uitvoer gedekt Tegen oud-P.O.D.- ambtenaar 3 jaar geëist Maria van Hattum in mist aangevaren r BikÓSMDB GÊHHSMmèUN i ft ft INEÉM TABLETv: Bloemendaal Voor de kinderen Heemstede Voetbal Florence Chadwick zwom over het Kanaal FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) 7) Kampioensploeg van Haarlem speelt tegen HFC Scheepvaart Advies Centrale Commissie door minister genegeerd Nadat enkele maanden geleden Neder landse auteurs van hun afkeuring lieten blijken, toen staatssecretaris mr. J. M. L. Th. Cals in strijd met het advies van de jury aan de schrijver Simon van 't Reve een reisbeurs onthield, levert thans de Nederlandse kring van Beeldhouwers ern stige en openlijke critiek op een beslissing van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die twee ontwerpen voor monumenten heeft aangenomen, hoewel deze door de Centrale Commissie voor ge denktekenen waren afgekeurd. Het eerste ontwerp, vervaardigd door de beeldhouwer P. Roovers, is voor een monument dat ge plaatst zal worden in Den Bosch, het twee de van de beeldhouwer Maris eh bestemd voor Nijmegen. Zij hebben naar de me ning van de Kring een niet-verdiende opdracht ontvangen. De Centrale Commis sie heeft geadviseerd de ontwerpen af te keuren. Ook dit advies werd genegeerd. Deze Centrale Commissie werd bij Ko ninklijk Besluit van 15 October 1945 op gericht. De leden worden door de minister zelf benoemd. De ontstemming van de Kring komt tot uiting in een open bref aan de minister. „Wij zijn geschokt en verontwaardigd", zo staat daarin te lezen, „omdat u door uw weigering de adviezen van de Centrale Commissie te aanvaarden ons vertrouwen in uw beleid in ernstige mate hebt ver zwakt". Enkele alinea's verder wordt ge sproken over „de willekeur van beslis singen, die de zin van het Koninklijk Be sluit van 15 October te niet doen. De waar digheid der herdenking eist een zo hoog mogelijk artistiek niveau, want de kunst zinnige vertolking der herdenkingsgedach te bepaalt inhoud en strekking van het monument. Om dit te bereiken is het ge noemde Koninklijk Besluit uitgevaardigd. Daarvoor waakte en waakt de Centrale Commissie". Nadat de schrijvers in de brief de door de minister destijds gesproken woorden „de overheid moet zich wachten voor partijdige beslissingen" hebben aangehaald, conclu deren zij „dat thans twee monumenten zullen worden opgericht, waarbij door uw beleid de waardigheid der herdenking werd opgeofferd aan de persoonlijke belangên van comité en beeldhouwer". De beide beeldhouwers (Roovers en Maris) zijn geen lid van de Kring. Onderzoek naar de ramp met de PH.TFA van Aero-Holland Op 20 November 1949 is de Dakota PH-TFA van de Aero-Holland N.V., die in chartervlucht 29 Joodse kinderen van Tu nis in Noord-Afrika naar Oslo zou over brengen, in de omgeving van Oslo veron gelukt. Na anderhalve dag zoeken werd het verbrande wrak 40 km. ten Zuid-Wes ten van de Noorse hoofdstad gevonden. Er was slechts één overlevende, de 12-jarige Isaac Allal. Alle andere inzittenden, 28 kinderen, twee Noorse verzorgsters en de vier leden van de bemanning verloren bij deze vliegramp het leven. De Noorse regering heeft destijds een uitvoerig onderzoek doen instellen naai de oorzaak van deze ramp. Dit onderzoek leidde tot de slotsom, dat de gezagvoerder op grondzicht heeft gevlogen, ofschoon hij zowel volgens de Noorse voorschriften als wegens de weersomstandigheden op zijn instrumenten had behoren te vliegen. De bemanning van het vliegtuig was zeer ver moeid. Bovendien had de toen dienstdoen de vliegcontroleur op het vliegveld van Fornebu geen ervaring. De Raad voor de Luchtvaart heeft Dins dag in een openbare zitting een nader on derzoek naar het vliegongeval ingesteld. Dit onderzoek werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Noorse rege ring. De heer J. H. Hoekstra, oud-chef van de vliegdienst der Aero-Holland, verklaarde dat door een misverstand meer passagiers zijn meegevlogen, dan de 32 die maximum toelaatbaar waren. De heer Hoekstra meende dat de beman ning geen last van oververmoeidheid ge had kan hebben. Hij was van oordeel, dat de gezagvoerder Ijager was gaan vliegen dan was toegestaan, omdat de ijsafzetting de radio-ontvangst zeer stoorde. Hij heeft deze hoogteverandering opgegeven aan de verkeersleiding van het Noorse vliegveld Fornebu en toen daar geen reactie op kwam. kon hij aannemen, dat lager vlie gen geoorloofd was. Ir. G. Schotel, ingenieur bij de afdeling Luchtverkeersbeveiliging van de Rijks luchtvaartdienst, als deskundige gehoord, merkte op dat ijsafzetting wel het radio verkeer bemoeilijkt maar het niet onmoge lijk maakt. Ir. C. A. F. Falkenhagen van de Rijks luchtvaartdienst was van mening dat de gezagvoerder door te weinig vertrouwen in eigen kunnen niet op zijn instrumenten heeft durven vliegen. Hij had wel een vrij grote vliegervaring doch had nog slechts weinig blindgevlogen. Aan de factor ver moeidheid verklaarde ir. Falkenhagen minder grote waarde te moeten hechten dan het Noorse rapport heeft gedaan. De raad zal op 16 October uitspraak doen. Mr. Van Hoogstraten ziet goede kansen voor onze industrie Met de „Willem Ruys" is Dinsdag aan gekomen mr. J. E. van Hoogstraten, alge meen vertegenwoordiger in het Verre Oosten van de Nederlandse industrie, voor malig directeur van Economische Zaken der Nederlands-Indische regering. Door drie tot dit doel samenwerkende verbonden van werkgevers, het Verbond van Neder landse Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgevers en het Protestants-Christe lijk Verbond van Werkgevers, is tegen het einde van 1949 een stichting in het leven geroepen tot vestiging van een algemene vertegenwoordiging van de gehele Neder landse industrie voor het Verre Oosten, Australië en Nieuw Zeelapd, die, haar zetel heeft in Djakarta. In dienst van deze stichting is mr. Van Hoogstraten vijftien maanden in het Verre Oosten werkzaam geweest. Hij heeft een reis gemaakt door Australië, Nieuw Zee land, Pakistan, India, Burma, Siam en Ma- lakka. De heer Van Hoogstraten verklaarde dat Indonesië voor de Nederlandse industrie nog altijd een belangrijk afzetgebied is. De export van Nederlandse producten naar Indonesië is sedert de souvereiniteitsover- dracht gunstig geweest, de vooruitzichten voor de verdere ontwikkeling van deze export zijn niet ongunstig, al moet reke ning worden gehouden met een toenemende concurrentie van andere landen, die zich de laatste tijd, ook bij leveranties aan overheidsorganen, duidelijk doet gevoelen. De regering van Indonesië geeft aan de Nederlandse producten geen voorkeur. Maar vele Nederlandse producten hebben in Indonesië nog wel een voorsprong door de bekendheid, die ze daar genieten en de wijze, waarop zij aan de speciale eisen, die in Indonesië worden gesteld of de daar bestaande smaak zijn aangepast. Mr. Van Hoogstraten acht het voor de Nederlandse industrie zaak, zich ten volle in te spannen om haar positie op deze markt te behouden. In de andere door hem bezochte landen is mr. Van Hoogstraten gebleken, dat daar voor een uitbreiding van de export van verschillende Nederlandse producten, in het bijzonder ook van kapitaalsgoederen, belangrijke mogelijkheden bestaan. In de meeste van deze landen voltrekt zich thans een snelle ontwikkeling van de na-oorlogse nationale opbouw, het meest in Australië en Pakistan. Bijna overal in deze landen heeft hij veel belangstelling aangetroffen voor de mogelijkheid, de voor deze op bouw benodigde machines, werktuigen, schepen en voertuigen ook uit Nederland te betrekken. Nederlandse producten hebben door hun kwaliteit en ook wegens de stiptheid, waarmee Nederlandse fabrikan ten zich aan overeengekomen levertijden plegen te houden, een uitstekende reputatie, de reputatie. Mr. Van Hoogstraten is naar Nederland gekomen, om overleg te plegen met zijn bestuur en tevens om het contact met de in dustrie te hernieuwen. Velsens raad bijeen De discussies in Velsens gemeenteraad hebben zich Dinsdagavond rond drie pun ten bewogen: ten eerste, een hypothecaire lening van 75.000 aan de stichting „So ciaal-cultureel werk" Velsen kwam er pas na ampele discussie en een warme verde diging van haar president, de heer Ver beek, door. Maar er kwam meer kijken. Nummer twee ging al minder gemakkelijk: de verhoging van het crediet voor 500 montagewoningen in de IJmuidense Hee renduinen ondervond nogal wat strubbe lingen omdat diverse leden van de raad zich enigszins gepasseerd voelden en lie ver geen „blanco" crediet aan het college gaven, terwijl de hele kwestie tenslotte terug te brengen was tot een fout in de voordracht. En het derde omstreden agendapunt werd uiteraard de weigering van B. en W. om de schoolvereniging „Uw Koninkrijk Kome" in Velsen-Noord te steunen in haar streven, een nieuwe school in dat gemeentedeel te stichten, een kwes tie, die met deze raadszitting vermoedeliik nop niet beklonken is, omdat de mogelijk heid tot beroep op Gedeputeerden en de Kroon voor het schoolbestuur open staat. Direct al ontspon er zich een gesprek over een brief van de Algemene Winke liersvereniging Santpoort, die op wat meer licht in de Hoofdstraat aandrong, wat de heren Tonino (Kath.) en Verbeek (Arbeid) in het geweer deed komen. Want Santpoort heeft meer last van Haarlem als winkel centrum dan de rest van Velsen en het dorp zal dus alle zeilen bij moeten zetten om zijn winkelstand zo actief mogelijk te houden. De heer Tonino knoopte er een vraag aan vast, of er niet iets aan de Middenduinerweg en de Willem.de Zwij gerlaan gedaan kan worden, waar het 's avonds aardedonker is. Nadat de heer Kruisman namens de communistische fractie had betoogd, dat zij daar bij de begroting allang op aangedrongen had, vertelde wethouder De Boer (Arbeid), dat er met de betrokken gemeentebedrijven naar een oplossing wordt gezocht. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Er bestaat een soort schilderkunst waar bij men kan opmerken dat inspiratie en vormgeving zö zeer samengaan, dat er als het ware geen bewustheidspauze tussen staat. Men spreekt dan van een „echte schilder" en wil daarmee zeggen dat het een schilder is die eigenlijk denkt in verf, wiens scheppende potentie pas in werking komt als hij de geur van linnen en verf inademt. Deze gesteldheid is voor de leek moeilijk te begrijpen, maar hij zal zich juist gewonnen geven aan dit beeldend medium, omdat hij ervaart dat hier iemand over een uitdrukkingsmiddel beschikt dat hij zelf niet beheerst. Jan Michels, die thans in het „Huis van Looy" exposeert, is naar mijn mening zo'n schilder. Hij is daarom ook iemand die véél schildert, die voortdurend in de sfeer van dat schilderen en tekenen en etsen moet en w i 1 verkeren. Hij is dus, om het eens van de andere zijde te belichten, niet een schilder die na lang overwegen en wachten tot de conceptie overgaat. Men versta mij goed: ik trek deze conclusie uitsluitend uit wat ik in het „Huis van Looy" van Michels zag. Eerder bewonderde ik een enkel schil derij van hem op een groepstentoonstelling in hetzelfde Museum. Van de tentoonge stelde schilderijen vond ik het mooist de nummers 8 „Tulpen", 9 „Haven" en 3 „Narcissen" en van die drie dan weer „Haven" het allermooiste. Ter illustratie had ik bij dit artikeltje graag een foto van dat schilderij geplaatst, maar juist zö'n goed schilderij is in een reproductie niet weer te geven. De geïnspireerde gang der penseelvoering, de kracht van de composi tie en het afwisselend délicate en dan weer krachtige van de kleur wordt in de foto niet opgevangen. Ik heb de indruk dat Michels zich soms laat afleiden door wat hij misschien in Frankrijk zag van Matisse en omdat hij van nature anders, niet Latijns is ingesteld, komt hij dan zwak voor de dag (Hotel Russie). Het schilderij „Rietschoven" (24) is opener van kleur en heviger van beweging, maar ook heel goed. Hier vindt hij een raakpunt met de „Fauves", de wilden, waartoe die zelfde Matisse in z'n begintijd behoorde, maar dat strookt dan weer hele maal met Michels' aard. Het is een belangwekkende tentoonstel ling, vooral ook om het grafische werk dat Michels hier laat zien. Het is te hopen dat veel mensen deze maand het Huis van Looy bezoeken. OTTO B. DE KAT Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg de waarde van de invoer in Augus tus 1951 793 millioen (Juli 906 mil- lioen). Er werd voor een waarde van 587 millioen (Juli 574 millioen) uitgevoerd. Terwijl de invoer vergeleken met de vo rige maand met 113 millioen verminder de, nam de uitvoer van ƒ13 millioen toe. Als gevolg hiervan steeg het dekkingsper centage van 63 percent in Juli tot 74 per cent in Augustus. Ook vergeleken met de overeenkomstige maand van het vorige jaar geeft dit percentage een aanmerke lijke stijging te zien, namelijk van 70 tot 74 percent. In 1947 heeft de rechtbank te Amster dam de ex-commandant van .een speciale brigade, W. E. M., veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hean was verduiste ring van 1000 en een briljant ten laste gelegd, gepleegd bij de arrestatie in 1945 van een notaris, die verdacht werd van politieke misdrijven. Het vonnis was ten dele gebaseerd geweest op verklaringen van de oud-P.O.D.-ambtenaar Van T. en de Rotterdamse rechercheur S., die in middels naar Canada is geëmigreerd. Beide getuigen hadden onder ede ver klaard dat de enveloppe, die M. bij de no taris in beslag had genomen een bedrag van 4000 bevatte. M. had, nadat hij zijn straf voor de ver duistering had ondergaan, een nieuw on derzoek geëist. Daarbij was aan het licht gekomen dat beide getuigen opzettelijk en in strijd met de waarheid hadden ver klaard de inhoud van de enveloppe te hebben nageteld. De bedoeling van hun verklaringen was geweest M. in de gevan genis te krijgen, omdat hij op de hoogte was van hun aandeel in de' moord op Kitty ten Have. Van T. stond gisteren voor de Amster damse rechtbank wegens meineed terecht. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op dat de i-echercheur S. buiten het bereik van de justitie was. Tegen Van T. eiste hij drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank besliste dat de verdachte onmiddellijk gevangen genomen diende te worden. De uitspraak werd bepaald op 25 September. Voorsteven ingedeukt, gat boven de waterlyn Dinsdagmorgen is de trawler „Maria van Hattum" van de N.V. Sckeepsexploitatie Maatschappij „De Marezaten" in de mist aangevaren door een Duitse trawler. De „Maria" kreeg volgens de eerste berichten, die bü de rederij binnenkwamen, een gat boven de waterlijn en de voorsteven werd ingedrukt. Het schip was juist Maandag weer uit IJmuiden ter visserij vertrokken en had een half uur voor de aanvaring de trawl over boord gezet, toen de aanvaring geschiedde. De „Maria van Hattum" is een zusterschip van de „Eli Chénevière" en de „Polderman". Vannacht heeft het schip op eigen kracht IJmuiden bereikt. ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F 0.75 Het programma van Muzen Forum Het programma voor het winterseizoen van „Muzen Forum" te Bloemendaal bevat de volgende bijeenkomsten: In October: lezing met lichtbeelden van dra. N. Posthumus Meyjës, over „Een wan deling door het Rijksmuseum". November: Marie Thérèse Fourneau, Franse pianiste. December: Jo Vincent, zang-recital. Januari: Jan P. Strijbos. voordracht met lichtbeelden over zijn „Zwerftocht door Andalusië". Februari: Budapest Trio. Maart: Piet Bakker, lezing uit zijn jongste werk „De Slag". Nu moesten nog de winnaars van de eerste ritten tegen elkaar rijden om te zien, wie de winnaar van de wedstrijd zou zijnEn daar was Bunkie ook bij. „Nou Bunkiehoud je taai, hoor!", wensten ze hem allemaal toe. „Tanden op elkaar, en zie, dat je 't haalt!" Toen ging de fluit, en weer stoven, voor de laatste maal, de wagentjes de baan op. „Hup, Bunkie!Hup!", riepen ze. Vol spanning keken ze hem na. Het was een spannende race, want nu zou de over winnaar uit de strijd komen „Hoera!", schreeuwden Oepoetie en Rick, en ze dansten van plezier. Want daar ging warempel die Bunkie wéér het eerst over de eindstreep! Hij had de wedstrijd gewonnen! Er brak een geweldig gejuich los, waaraan Oepoetie en Rick natuurlijk hartelijk meededen. Bunkie werd bij de tribune gehaald en daar mocht hij een zilveren beker in ontvangst nemen. En terwijl de muziek lustig speelde, holden oom Tripje en de anderen naar Bunkie om hem te feliciteren Katholieke Vrouwenbeweging De afdeling Heemstede van de Kath. Vrou wenbeweging opende Dinsdag het winter seizoen met een H. Mis in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart. Daarna vond in het parochiehuis aan de Achterweg een ge meenschappelijk ontbijt plaats. Tenslotte werd een korte vergadering gehouden, waar in de presidente, mevrouw M. Kubatz—Brug man. enige mededelingen deed over het win- terprogramma. Tot het scheidende bestuurslid mevrouw Roest werden hartelijke woorden van dank gesproken voor het vele werk. Dit ging ge paard met het aanbieden van een bouquet rozen. Als nieuwe bestuursleden werden aange wezen de dames Suidman en Van Schagen. Biljarten Jubileum „Hof van Holland" Dinsdagavond begonnen de jubileumwed strijden van „Hof van Holland". SVV kwam op bezoek en verkreeg een achterstand van 75. Vanavond wordt het tweede en laatste deel van de wedstrijd gespeeld. De uitslagen van gisteren waren: Harten (85) 85 39 14 2,17 Vernout (85) 85 39 10 2,17 Willemse (250) 250 29 38 8,62 Baart (250) 149 29 47 5,13 C. Tol (70) 70 38 6 1,84 Aufderheyde (70) 59 38 10 1,55 Peperkoorn (50) 48 58 5 0,82 Van Dam (50) 50 55 7 0,86 Van Beek (80) 34 30 6 1,13 Rosenhart (80) 80 30 11 2,66 Scheepers (40) 16 41 3 0.39 Toepoel (40) 40 41 4 0,97 Cricket Nederland-Zuid-Afrika In „Cricket", het orgaan van de Neder landse Cricket Bond, wordt er aan her innerd dat de enige vorige wedstrijd tussen deze teams in 1935 op het terrein van HCC in Den Haag werd gespeeld. Het was de eerste keer dat een Nederlands Elftal tegen een team op Testmatch-sterkte uitkwam. Zuid-Afrika won met grote meerderheid (innings en 128 runs) maar er waren wel lichtpunten, met name in de qualiteit van onze stockbowlers, L. J. Sodderland en A. Terwiel, in het fielden en in de aanvoering van mr. H. van Manen, de tegenwoordige voorzitter van de N. C. B. Het Nederlandse batten schoot tekort. De scores waren: Ne derland le innings 99 (Terwiel 28, De Beus 12, v. Manen 12, Max Jansen 11, v. Baasbank 10). Voor de Zuid-Afrikanen nam de fast- bowler Crisp 4 voor 25, Langton 217, Vincent 218, Mitchell 119. Zuid-Afrika scoorde daarop 319 (Dalton 156 not out, A. D. Nourse 55, Mitchell 33. Cameron 20, Siedle 17, Vincent 12). Voor Nederland nam Sod derland 5 wickets voor 81 en Terwiel 4 voor 91; er was één run out. In Nederlands twee de innings werd het totaal slechts 92, waar van Glerum (die tweeënhalf uur batte) 29. Van Baasbank 12 en Van Manen 10. Ditmaal nam Crisp 4 voor 19. Tomlinson 3 voor 24, Viljoen 14, Langton 1—11 en Vincent 1—17. Het totaal van de Zuid-Afrikaanse innings, dat tenslotte niet bijzonder hoog was, leek aanvankelijk veel bescheidener te zullen worden toen op 117 al vijf wickets gevallen waren en zag er op 229 voor 8 nog matig uit. Maar nr. 7, Dalton, vond toen nog eens steun; zijn innings van 156 not out telde tenslotte elf zessen en twaalf vieren (114 runs in boundaries) en had hem maar twee uur tijd gekost. Van de spelers in de wedstrijd van 1935 zullen alleen Eric Rowan, nu 42 jaar en Ter wiel, nog wat verder in de veertig, a.s. Za terdag en Zondag aan de Spanjaardslaan weer meespelen. Rowan zal Zuid-Afrika aan voeren, mr. W. H. Gallois het Nederlands Elftal. Voor ons cricket is deze wedstrijd vooral van belang om er iets van te leren. Het Zuid-Afrikaanse spel is van hogere klasse. Ofschoon de Zuid-Afrikanen door afwezig heid van aanvoerder Dudley Nourse en van de bowlers Atholl Rowan, Chubb en Mann niet met hun allersterkste ploeg zullen uit komen is er geen aanleiding om een beter resultaat dan in 1935 te verwachten. In „Cricket" geeft W. F. Bok als zijn mening, dat ons elftal van zestien jaar geleden ster ker was dan het huidige, ondanks het herstel van spelqualiteit in de naoorlogse jaren. Zwemmen Florence Chadwick is er in geslaagd het Kanaal van Engeland naar Frankrijk over te zwemmen. Er heerst veel misverstand over de identiteit van de zwemster, die te Dover was gestart en ergens op het verlaten strand van Frankrijk aan wal was gestapt. Enkele badgasten zagen haar aan wal komen. Na enkele minuten stapte zij in de boot, welke haar had begeleid van Fnueland naar Frankrijk. Florence Chadwick is de eerste vrouw die het Kanaal van Engeland naar Frankrijk heeft overgezwommen. Pogingen gestaakt De Cubaan José Cortinas, die bij Kaap Gris Nez was gestart, heeft na veertien uur in het water te hebben gelegen, zijn poging opgegeven wegens kramp. Hij was toen vier mijl van de kust van Kent verwijderd. De Argentijn Abertondo heeft een poging opgegeven. Hij had 11 uur en 35 minuten in het water gelegen. Brannigan zat al van een goed getapt biertje te genieten, toen Taske binnen kwam. Hij kende de gewoonten van Taske en bestelde een borrel voor hem. „Zo, ze§ het maar eens", opende Taske het gesprek. Hij was middelmatig groot en enigszins kaal. Zijn tongval verraadde slechts eventjes zijn Amerikaanse afkomst. Zijn weinig zeggende gelaatstrekken maak ten hem onopvallend in een gezelschap, maar wie lette op zijn handen zou deze nooit meer vergeten. Lange, fijngebouwde vingers, die het begrijpelijk maakten, dat hij een expert was in het openen van safes, of het hanteren van een revolver. „Ik wou het hebben over de moord op Marshall". Brannigan wist, dat het onnodig was, uit te leggen wie Marshall was en waar en wanneer hij vermoord was. Hij was er zeker van, dat Taske al op de hoogte was van wat er was gebeurd. „Ik dacht al, dat je me daarover bellen zou. Ik kende hem. Ontmoette hem in 1936 in Chicago. Geen slechte vent, en hij kende zijn vak. Jammer dat hij in Londen aan zijn eind moest komen. Ik ben nog bij Cla- ridge Hötel geweest om hem op te zoeken en dronk toen een kopje koffie met hem, want ik was wel enigszins nieuwsgierig, wat hem naar Engeland had gevoerd". Brannigan glimlachte. Het verbaasde hem niets, dat Taske Marshall direct na zijn aankomst in Engeland had opgezocht. „Ik mag waarschijnlijk niet hopen, dat hij je daar veel over verteld heeft?" „Neen, hij vertelde inderdaad weinig. Hij zei, dat die ouwe heer zenuwachtig was en het een veilig gevoel vond, iemand in de buurt te hebben die het klappen van de zweep kende. Ik probeerde er achter te komen, waar Burgess zich dan wel bezorgd over mocht maken, maar Marshall wist het zelf niet, of wist er over te zwijgen. Ik had zo'n idee dat ik er vroeger of later wel eens achter zou komen". „Dat zal niet meevallen, nu Marshall vermoord is". „Inderdaad. Overigens kreeg ik zo de indruk, dat Marshall wel iets, maar ook niet alles wist". „Eovendien is het natuurlijk niet uit gesloten, dat Marshall vermoord is als ge volg van een andere affaire, die met Bur gess niets uitstaande had, of dat hij ver moord werd om hem uit de weg te hebben, als de moordenaar mettertijd met Burgess wou afrekenen, maar zonder dat hij zich op een of andere wijze heeft blootgegeven", overwoog Brannigan. „Wanneer het een op zichzelf onopvallende figuur was, lijkt het het waarschijnlijkst, dat niet hij, maar Burgess het uiteindelijke doelwit moet worden". „Daar kon je wel eens gelijk in hebben. Burgess is een van die mensen, die een millioen armer kunnen worden, zonder er iets van le weten. Aan de andere kant is het een pientere vent. Geld van hem los krijgen zou heus niet makkelijker zijn dan hem ongemerkt zijn gehele gebit te trek ken. Ik heb zo'n idee, dat iemand hem op een vrij rigoureuze manier de pin op de neus wil zetten, en hem de reikwijdte van zijn arm wil tonen". „Hoezo?", vroeg Brannigan. „Op grond van wat Marshall zich liet ontvallen. Hij probeerde tijdens ons ge sprek de aandacht van Burgess af te lei den, alsof hij bevreesd was, dat ik, ondanks zijn waakzaamheid, in die richting iets zou te weten komen. Telkens probeerde hij het gesprek te leiden in de richting van ge vallen, die hij in de Verenigde Staten te behandelen had gehad vóór hij met Burgess in aanraking kwam. Toen ik er naderhand over ging peinzen, merkte ik op, dat alle gevallen, die hij daarbij ter sprake had ge bracht, chantage betroffen. Na die aflei dingsmanoeuvres begon hij me uit te horen over chantagepractijken in Londen. Maar het gebeurde allemaal zo simpel en schijn- Woensdagavond 19 September zal op het terrein van Haarlem een wedstrijd bij kunst licht gespeeld worden tussen het elftal van Haarlem, dat in 1946 kampioen van Neder land is geworden en HFC. Haarlem .verschijnt in de volgende op stelling: Doel: Kluit. Achter: Verhappen en Van der Hulst. Midden: Van Gooi, Van Daalen en Visser. Voor: De Winter, Boeree, Roozen, Kick Smit en Groeneveld. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond heeft toestemming Ver leend aan Kluit en Smit om te spelen. Aagtekerk 11 te Colombo. Annenkerk, 11 te Fort Said. Andijk, 10 te New Orleans. Amstelland, te Buenos Aires. Aagtekerk, 11 Colombo verwacht. Agatha, 10 van Pladju naar Tj. Priok. Aiamak, 10 150 m. O. Masira eil. n. Karachi. Alkaid, 10 100 m. N.NW. St. Paulsrock. Alnati, 10 Ouessant. gepass. Alwaki, 10 250 m. Z. Bahia. Amsteldiep, 10 60 m. W. ten Z. Lands End. Arundo, 10 290 m. W. Scilly's. Averdijk, 10 dwars Plymouth. Agamemnon, 11 v. New York te Curacao verw. Amsteldijk, 11 te Norfolk. Amstelpark, 10 480 m. O.NO. Bermudas. Abbekerk. 11 van Marseille naar Barcelona. Alblasserdijlc, 11 van Rotterdam naar Golf havens Arundo, pass. 11 Lizard. Alpherat, 11 te Rotterdam v. Baltimore. Almdijk, 11 v. Rotterdam te New York. Bennekom, 11 te Amsterdam. Bacchus, pass. 11 Mona passages. Bantam, 10 400 m. O.NO, Flores n. Halifax. Binang, 10 300 m. N.NW. Andamanen eil. Blijdendijk, 10 200 m. Z.ZW. Ouessant n. Madeira Bennekom, 11 Antofagasta verwacht. Barendrecht, 11 te Singapore v. Pladju. Baarn, 12 v. Port of Spain te Willemstad verw. Breda, 11 van Callao naar Pisco. Chama, 11 te Spezia verw. van Aruba. Celebes, 10 100 m. O.ZO. Minicoy n. Pondicherry Caltex The Hague, 11 van Sidon naar Rotterdam Cleodora, 12 v. Menaelahmadi te Stanlow. Caltex Nederland, 12 van Sidon te R'dam. Cottica, 11 v. Paramaribo n. Plymouth. Delftland, 8 te Santos. Duivendijk, 10 320 m. W.ZW. Scilly's n. Cristobal Dtemerdijk, 10 420 m. ZW. Monapass. n. Antw. Ena, 10 420 m. ZW. Ouessant. Elmina, 11 v. Freetown naar Monrovia. Friesland, 10 van Genua. Friesland (SSM), 11 van Vlaardingen n. Gdynia Gaasterland, 10 van Cabedello naar Las Palmas. Gaasterkerk, 11 v. Port Elisabeth n. East London. Gouwe, 11 v. Kopenhagen naar Uleaborg. Groote Beer, 11 te Tahiti. Graveland, 11 van Santos naar Rio de Janeiro. Hecuba, 10 240 m. NW. Finisterre n. Curacao. Helicon, 10 150 m. O.NO. Flores n. Antwerpen. Hera, 11 v. Pta Cardon n. Maracaibo. Haarlem, 12 te Antwerpen. Hestia, 11 v. Amsterdam n. Barranquilla. Hoogkerk, 12 te Manilla. Indrapoera, 12 te Port Said. Java, 11 Semarang verwacht. Jupiter, 11 Vassiliko verwacht. Jagersfontein, 11 te Port Elizabeth. Katwijk, pass. 10 Finisterre. Klipfontein, 10 200 m. Z. ten W. Cp. Palmas. Kota Agoeng, 11 13 u. te Port Soedan. Lekkerkerk, 10 van Marseille. Lawak, pass. 10 Sabang naar Singapore. Lindekerk, 10 te Damman. Lemsterkerk, 10 nog te Khorramshar. Lieve Vrouwekerk, pass. 10 Finisterre. Loosdrecht, 10 540 m. NO. Madras. Loppersum, 10 dwars Oporto. Larenberg, pass. 11 Ouessant. Lombok, 11 van Cebu naar Tarakan. Laertes, pass. 12 Dondrahead naar Penang. Linge, 11 van Zaandam naar Emden. Menvede, 8 van Houston, n. Galveston. Maasland. 13 IJmuiden verwacht v. Buenos Aires Marken, 7 6u. van Newport News n. Nederland Maas, 10 Kp. de Gata gepass. Maaskerk, 10 200 m. Z. ten O. St. Thome naar Takoradi. Malea, 12 van Miri te Sydney verwacht. Macuba, 10 720 m. NO. Barbados. Marisa, 10 60 m. Z. Kei eilanden. Markclo, 10 80 m. ZW. Kreta naar Bordeaux. Metuia, 10 180 m. N.NW. Perim. Modjokerto, 10 100 m. Z.t.O. Singapore eil naar Penang. Mitra, 10 35 m. N.NO. Cp. de Fer. Madoera, 11 van Bombay naar Chitagong. Mapia, 11 van Singapore naar Suez. Melampus, 8 van Palembang. Maashaven. 11 van Philadelphia n. Nederland. Noordam, 10 420 m. W. Scilly's. Notos, 8 te Port au Prince. Nieuw Amsterdam, 12 te Rotterdam v. New York Omala, 10 v. Singapore naar Yokohama. Orion. 10 130 m. N.NO. Finisterre. Oranje, 11 van Singapore. Oranjestad, 11 van Madeira naar Laguaira. Prins Willem II, 7 van Rotterdam te MontreaL Prins Willem IV, 5 v. Chicago n. Hamburg. Poelau Laut, 11 Suez verwacht. Pygmalion, 11 v. Grenada te Port of Spain verw. Poseidon, 12 van Cienfuegos te Hull. Parkhaven, 11 van George Town naar Trinidad. Plato, 12 te Amsterdam van Hamburg. Riouw, 10 v. Tj. Priok naar Aden. Ruys. 10 van Kaapstad naar Buenos Aires. Roebiah, 10 300 m. O. Dondrahead. Roepat, 10 80 m. Z. Kreta. Rijnkerk, 11 v. Beira te Lorenzo Marques verw. Rotula, 10 300 m. ZO. Fernando Noronha. Ridderkerk, 11 te Suez. Stad Breda, 10 v. Newcastle n. Hamptonroads. Stad Vlaardingen, 11 te Emden v. Narvik. Stad- Alkmaar, 10 van Narvik naar Vlaardingen. Saidja, 10 van Singapore naar Pladju. Sarpedon, 11 v. Pto Cabello te Maracaibo verw. Sumatra, 10 300 m. N.NW. Sabang n. Madras. Swartehondt, 10 v. Soerabaja n. Buleleng. Sliedrecht, 11 te Suez. Soestdijk, 11 v. Lake Charles n. Newport News. Schie, pass. 11 Ouessant. Sommelsdijk, 11 van Houston naar Rotterdam. Stad Arnhem, 14 12 u. A'dam v. Casablanca. Stad Haarlem, vertr. 13 of 14 v. R'dam n. Spezia Stad Maastricht, 13 2 u. Hock van Holland verw. Stad Schiedam, vertr. 13 v. Rotterdam n. Savona Tomini, pass. 10 13 u. Kp. Bon. Tosari, 10 van Singapore. Tibia, 10 te Einswarden v. Rotterdam. Tjipanas, 10 van Miri naar Mombassa. Teiresias, 10 te Belawan. Tiba, verm. 15 v. Buenos Aires n. Brits Guyana. Tankhaven I, 10 v. Port Swettenham n. Telo- kanson. Tjibodas, 13 v. Moji te Tarakan verw. Tjimenteng, 10 500 m. W. ten N. Kaapstad. Tawali, 10 360 m. N.NW. Bermudas n. Beyrouth. Tegelberg, 11 van Durban naar Lorenzo Marques Ternate, 11 van Makassar. Tjikampek, U van Mauritius naar Penang. Tero, pass. 12 Lands End. Utrecht, 11 van Manilla naar Los Angeles. Veendam, 11 van Rotterdam te New York verw. Venus, 10 v. Anger naar Gibraltar. Volendam, 10 875 m. O. ten N. Belle Isle. Wieldrecht, pass. 10 Fernando Noronha. Willem Ruys, 11 te Rotterdam v. Tj. Priok. Willemstad, 10 v. Trinidad n. Barbados. Weltevreden, pass. 10 Algiers n. Alexandrië. Westland. 10 100 m. O. Kaap Verd. eil. Woensdrecht, 10 130 m. ZW. Flores. Zuiderkruis, 11 240 m. NO. Galapagos n. Papeete baar toevallig, dat ik er tijdens het gesprek geen aandacht aan schonk, en het kan dus best verbeelding zijn geweest". „Aan de andere kant praat men het liefst over dingen, waar men op dat moment mee bezig is of in is geïnteresseerd. Ik zal in die richting ook eens verder neuzen. Kan je voor me te weten komen, over welke bank Burgess zijn geldzaken afhandelt?" „Dat kan ik je meteen vertellen. Een filiaal van de Transatlantic Bank of New York op Berkeley Square". „Waaruit ik mag concluderen, dat je al in dezelfde richting bent gaan denken als ik, voordat ik je opbelde?", informeerde Brannigan grinnikend. „Och, nieuwsgierig was ik wel", gaf de Amerikaan toe. „Dan zal ik je op de hoogte houden van mijn bevindingen in die richting. Overigens was ik gisteravond in jouw buurt, toen ik een paar mensen opzocht, waar Marshall heen ging toen hij vermoord werd". Nadat Taske nog een glas bier voor Brannigan besteld had merkte hij op, dat hij ook al door het gedrag van die twee heren getroffen was. „Ik geloof niet, dat er nog een stel in Londen te vinden is, dat zoveel geld aan feestjes uitgeeft. Er zijn ook wel eens een paar mensen van de am bassade geweest. Ik heb de Veiligheids dienst indertijd eens gewaarschuwd toen ik hoorde, dat er ook wel twijfelachtige figuren kwamen op dergelijke avonden". „Ja, dat heb ik ook gemerkt, maar er waren ook heel wa£ gasten van een veel beter soort. Ik ben er nieuwsgierig naar, waar die jongelui hun geld vandaan halen. In Engeland kost het tegenwoordig nogal moeite om de eindjes bij elkaar te houden, en dan is het wel opvallend, als zo'n stel letterlijk met duizenden smijt Victor Taske stond, na op zijn horloge te hebben gekeken, op en verontschuldigde zich. ..Ik moet achter iemand aan, die over tien minuten de ambassade verlaat. Laten we hier niet tegelijkertijd weggaan, dat zou de aandacht kunnen trekken". Korte tijd later drentelde Brannigan de straat weer op, tot dusverre vrij tevreden over het resultaat van zijn werk. Hij begon zich al een idee te vormen, over wat ge beurd zou kunnen zijn, maar hij hoedde zich er voor, zich door zijn gedachten in die richting te laten meeslepen, waardoor zijn aandacht misschien zou kunnen wor den afgeleid van feiten, die in een andere richting wezen. Inspecteur Dale wachtte reeds op hem, toen Brannigan na een rustige lunch naar Scotland Yard terugkeerde. „En, zijn er al alibi's gesneuveld?", vroeg Brannigan. „Wij zijn nog altijd aan de gang. Het alibi van Pullinger lijkt me safe. 't Is dik aan met die weduwe Parker. Die is gek op hem en ze verweet me, dat de politie hem dwars zat vanwege zijn „vergissingen" tijdens zijn ongelukkige jeugd". Beiden lachten, en Dale vervolgde: „In ieder geval heeft hij die avond in de con versatiezaal van Grosvenor House, het hötel van mevrouw Parker, de ene likeur na de andere zitten drinken en zijn gast vrouw laten betalen". „Dus die is buiten schot". „Zeker. Minder zeker ben ik van Malle- son, alias Godfrey Williams. Een dienster in een van de café's in Oxford Street her kende zijn foto. Zij zei, dat hij er tot onge veer negen uur was geweest. In de andere café's herinnerde men- zich niet, hem te hebben gezien, of was het personeel dat gisteravond dienst had, niet aanwezig". „Dus daar kun je nog verder achter aan", drong Brannigan aan. „Stuur van avond nog een paar mannetjes naar die café's. Die Malleson staat me niets aan. Een gladde vogel". „Aan de andere kant kan ik me niet voorstellen", overwoog Dale, „dat hij met een revolver werkt". „Ja, maar er zit meer achter deze moord, daar kan hij wel mee te maken hebben. Wat zijn je ervaringen met de rest ge weest?" „Over Drew ben ik niets naders te weten gekomen. Hij schijnt een monster-wande ling door Londen gemaakt te hebben. Vol gens zijn eigen zeggen was hij in het begin van de avond in Lambeth en dat kan wel kloppen, want een agent heeft hem daar om half negen gezien. Wat hij daarna deed weten we alleen van hemzelf. Hij schijnt naar Westminster gewandeld te zijn, daar na doorgestoken naar Victoria Station en toen naar Hyde Park. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6