VREDESTEIN Predikbeurten Gesteunden vein Sociale Zaken J. W. STREMMING VLEESCROQUETTEN EEN NAAM IN RUBBER io Moors SLEUTEL WEG' ALLE MOTOREN Jan Hartendorp Kinderkamer in Rotonde ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verhuizingen Meubelberging Pianotransport Veehandelaar mishandelde een paard Wiener Mélange Auto gestolen in de nacht Oproep van de Partij van de Arbeid DE „SiEUTELSPCCIALIST" Sport in 't kort Heemstede Hillegom Halfweg Lisse Bennebroek Zandvoort Collecte t.b.c.-bestrijding Vergelijkingen tussen Haarlem en Amsterdam Be gemeente Amsterdam heeft (met ingang van 29 October a.s.) de steun- normen van Sociale Zaken verhoogd (dit betekent een verhoging van uitgaven van één millioen gulden per jaar). In een pers conferentie, waarin dit feit werd mede gedeeld en toegelicht, zei de wethouder van Sociale Zaken dat Amsterdam nu wat de uitkeringen betreft „aan de kop" staat. De verhogingen zijn gegeven wegens de stij ging van de kosten van levensonderhoud en van gas- en electriciteitstarieven. De wethouder wees er op dat gesteunden vrij zijn van belasting. Met dat feit moet rekening gehouden worden als men becij fert hoeveel inkomen een gesteunde heeft in vergelijking tot een arbeider die werkt en dus loonbelasting moet betalen. Er is vastgesteld dat een gesteunde ongeveer 74 krijgt van hetgeen een gemiddelde arbeider verdient. Dit onderscheid is, zo betoogde de wethouder, alleszins te verde digen. Dit was voor ons aanleiding een vergelij king te maken tussen Haarlem en Amster dam. De steunnormen in Amsterdam zijn voor 2 personen gebracht van ƒ21,50 op ƒ22,50 per week, voor alleenstaanden is de uit kering van 13 op 13,50 gebracht en voor kostgangers van 18 op 19. De gezins ledenbijslag is gehandhaafd op 4,25 per week. En nu de steun in Haarlem. Deze is in de loop der jaren herhaaldelijk verhoogd, het laatst op 19 Maart van dit jaar. De uit keringen zijn nu: Voor 2 personen 23,50, voor alleen staanden 16,25, voor kostgangers 19,50, tenvijl de gezinstoeslag is voor kinderen beneden de 2 jaar 3,25, 315 jaar ƒ4,25, boven de 16 jaar (als zij onderwijs genie ten) ƒ5,25. Daarenboven komen nog verschillende toeslagen. In Haarlem krijgen alle gesteun den de volle huur van Sociale Zaken uit gekeerd tot een maximum van 7,50 per week. Verder 2,24 voor premie van de ziekenfondsen. Gedurende 6 maanden van het jaar wordt per gezin 2,50 brandstof- fentoeslag in de week gegeven. Over een jaar omgeslagen is dat dus 1,25 per week. In Amsterdam is nu de brandstoffentoe- slag op 3,20 per week gedurende de zes wintermaanden gebracht. De gelden voor bijzondere verstrek kingen (kleding, schoeisel enz.) zullen voortaan in Amsterdam gebonden zijn aan het steunbedrag en eens per 13 weken aan elke gesteunde worden uitbetaald. De grondslag hiervoor is gevonden in de bud getstatistieken van arbeidersgezinnen en gesteld op 1/9 van het in elke steunperiode van 13 weken aan elke belanghebbende uit gekeerd steunbedrag. Haarlem heeft voor deze bijzondere ver strekkingen een ander systeem. Hier wor den de aanvragen daarvoor afzonderlijk beoordeeld. Het ene gezin ontvangt dus in dit opzicht meer dan het andere, want de behoeften zijn ook verschillend. Het is dus niet gemakkelijk een juiste vergelijking te maken tussen Amsterdam en Haarlem maar de directeur van Sociale Zaken in Haarlem was overtuigd, dat Haarlem, wat de steunuitkeringen betreft, niet beneden Amsterdam ligt. In Amsterdam zijn in verhouding meer gesteunden Tenslotte is er nog een opmerkelijk ver schijnsel. Bij Sociale Zaken in Amsterdam zijn in steun 6000 gezinnen en 6000 alleen staanden. Haarlem heeft 164.000 inwoners, tegen Amsterdam 825.000. In verhouding tot het inwoner-aantal zou Haarlem dus 1200 gezinnen en 1200 alleen-staanden moeten steunen. Er worden hier evenwel slechts 776 gezinnen en 718 alleenstaanden gesteund, waaruit blijkt, dat Haarlem in verhouding tot Amsterdam minder ge steunden heeft. Wij vroegen hier de directeur van Sociale Zaken te Haarlem naar. Deze deelde mede dat Amsterdam indertijd aangeboden heeft voor de mensen, die in aanmerking kwa men voor de uitkering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening de gelden in ont- ADVERTENT1E NIEUWE GRACHT 50 TELEFOON 13059 Gevangenisstraf van een maand door politierechter opgelegd „Dit is werkelijk meer dan schandalig en gaat alle perken te buiten!" Dat was het oordeel van de Haarlemse politierechter mr. N. Smits, toen hij Vrijdagochtend de veehouder J. H. K. uit Wormer in het be klaagdenbankje voor zich had, die zich schuldig had gemaakt aan paardenmis- handeling. Verdachte had zijn paard voor een hooimachine gespannen, maar door onbekende oorzaak begon het dier te bok ken en achteruit te slaan. K. was toen razend van woede geworden en had een hooivork met een lange dikke steel geno men, die hij op het achterdeel van de rug van het dier in stukken sloeg. Toen het dier nog niet vooruit wilde, maar nog wil der werd, had hij het met de kapotte steel op de nek geslagen, waarbij het paard schichtig de kop had omgedraaid. Toen kreeg het bovendien een slag op een oog, dat bloedend gewond werd. Het hoornvlies kreeg een breuk, waardoor het paard ge ruime tijd het gezichtsvermogen kwijt was aan dat oog. De wachtmeester P. V. uit Wormer ver klaarde, dat verdachte hem bij het verhoor had toegevoegd: „Is er een laf iemand ge weest, die het heeft aangegeven? Ik zal die wel krijgen, mijn tijd komt ook nog! Ik denk er niet aan naar de vee-arts te gaan, Het dier moet maar uit zijn eigen genezen!" De officier van justitie merkte op, dat verdachte bekend staat als driftig en niet zachtzinnig. Het paard was een willoos werktuig in zijn handen, dat twee dagen lang gemarteld werd. Een boer moet hart hebben voor zijn dieren en men slaat een paard niet met een hooivork op het hoofd. Spreker eiste drie weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk en zonder verbeurdver klaring van het paard, doch wel een voort durende strenge controle op het doen en laten van deze verdachte voor wat betreft de behandeling van zijn veestapel." „Dat is een veel te zware straf!" beweer de de verdachte. Hij vond, dat het paard maar naar het slachthuis moest worden ge bracht, dan was hij er af. De politierechter legde de veehouder een gevangenisstraf van een maand op. vangst te nemen, ook al kwamen zij niet in aanmerking voor een bijslag van Sociale Zaken. Haarlem heeft dit niet gedaan om het behoud der zelfstandigheid van deze mensen te bevorderen. Dit ging in Haarlem over ongeveer 250 personen. Die 250 per sonen zou men dus in aanmerking kunnen nemen bij de vergelijking. Maar dan toch blijft er een groot verschil. Dit komt omdat de samenstelling van de bevolking van Amsterdam, wat het aantal mensen betreft die voor steun in aanmerking komen, on gunstiger is dan in Haarlem. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn En tochslechts 25 ct. per stuk. BAKKER S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 Amateurtoneel Als men in aanmerking neemt dat de Haarlemse toneelvereniging „Door Inspan ning Uitspanning" slechts een maand (en dan nog wel onder een nieuwe, niet met name in het programma genoemde regis seur) de tijd heeft gehad om de gisteren in de schouwburg plaats gehad hebbende opvoering van de thriller „Wiener Mélan ge" voor te bereiden, dan kan men over het resultaat wel tevreden zijn. Het eerste bedrijf verliep uitermate zwak, zodat er nauwelijks interesse voor de komende ge beurtenissen wakker werd geroepen, doch daarna steeg het peil van de vertoning aanzienlijk, niet in de laatste plaats dank zij de twee bijzonder aardige typeringen van sterk uiteenlopende vrouwen: de steke lige blauwkous van mevrouw Nel Beuk- man-Blauw en het revue-danseresje van mevrouw Willy Harten-de Jong. Het stuk is geschreven door de heer Ruurd (Zondagsclub) Feenstra, wiens po gingen om de dialogen met humoristische opmerkingen te larderen over het alge meen een tamelijk vervelend resultaat heb ben. Daarbij komt nog dat zijn vader landse neiging tot moraliseren hem er tel kens toe verleidt zijn personen, als die aan de kant van het recht staan, op ver ontwaardigd-bestraf fende toon standjes te laten uitdelen. Het is jammer dat de heer Piet de Wit als de inspecteur van politie de nare indruk van deze terechtwijzingen nog versterkte door er emotionele aange legenheden van te maken. Overigens was deze rol ten volle acceptabel, hetgeen trouwens van een dergelijke geroutineerde kracht wel verwacht mocht worden. De handeling speelt zich in de loop van één avond af in een pension (van „stan ding" zoals de eigenares beweert, maar dat kan men aan het décor niet merken) waar één der bewoonsters zonder aanwijs bare reden is vermoord. Na het tweede be drijf zijn alle in het stuk voorkomende figuren min of meer verdacht gemaakt door de onthulling van eigenaardige ge dragingen, maar na de pauze blijkt dat de ware toedracht heel anders in elkaar zit dan zelfs Sherlock Holmes had kunnen vermoeden. Het is allemaal heel knap be dacht, maar er is op die manier niet veel aardigheid aan. Toch gaf het publiek her haaldelijk te kennen zich best te amusei-en en daar ging het per slot van rekening om. De meeste personen kregen wel zo on geveer de uitbeelding waar de tekst om vroeg. Mevrouw Lenie Opzeeland-Kion had overigens wel moeite om de „op haar pon- teneur gestelde" pensionhoudster helemaal waar te maken. De heer J. Smits beschikt over een gemakkelijke manier van spre ken, maar zijn houding is (vooral bij het zitten) bijzender slordig. Het was een ver rassing te zien hoe voortreffelijk de vete raan P. Wouda de vrij moeilijke rol van de op de geneugten des levens gestelde kolonel vertolkte. Merkwaardig genoeg werd de naam van het pension (Mundus) als kerk latijn uitgesproken. D. K. Zondagavond j.l. om twaalf uur heeft de heer P. Slagter, wonende Santpoorter straat 50, zijn auto voor zijn woning ge plaatst. Om zes uur de volgende ochtend was de wagen verdwenen. Het merk van de auto is Citroën, zwart gelakt, grijze be kleding, vier deuren, vier cylinders, mo tornummer as 03844, chassisnummer 167043, model „Town-Sedan", bouwjaar 1949, nummer G 5105. Zij die inlichtingen kunnen verstrekken wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de ï-echerche, bureau van politie aan de Smedestraat. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft een oproep doen uitgaan waarin on der meer wordt gezegd: „Wij zullen de moeilijkheden van onze tijd slechts kunnen overwinnen door natio nale eendracht, door burgerzin en alge mene offervaardigheid. Helaas heeft het partijbestuur moeten constateren, dat zich de laatste tijd in ons land een kleine maar roerige reactionnaii'e groep opmaakt, de geest van nationale of fervaardigheid te verstoren, doordat zij een regeringsbeleid tracht af te dwingen, waar van de gevolgen het bést gekarakteriseerd zouden kunnen worden in de woorden: „pluk de armen, spaar de rijken". Haar succes is afhankelijk van de vraag of de niet-socialistische democratische par tijen zich in het parlement door deze reactie op sleeptouw zullen laten nemen, van de vraag of de Katholieke Volkspartij naar de rechter- of naar de linkervleugel zal overhellen en van de vraag of de politiek van de K.V.P. krachtig zal worden be- invloed door de Katholieke arbeidersbe weging". Voorts wordt in het adres gezegd: „Er moet een einde komen aan de toe stand in ons land, waarbij verschillende bevolkingsgroepen, en waarlijk niet alleen de arbeiders, hun levenspeil zien dalen, terwijl anderzijds een kleine groep op er gerniswekkende wijze in luxe leeft. Deze laatste groep is blijkbaar nog niet toe aan het elementaire besef, dat zoveel overda dige weelde naast zo grote bezuiniging en nooddruft in strijd is met de openbare mo raal en een verderfelijk voorbeeld stelt". Jean-Louis Barrault heeft laten weten, dat hij bereid is wijlen Louis Jouvet als direc teur van het Théatre de l'Athénée op te volgen. Jean-Louis Barrault heeftsinds hij de Comédie frangaise verliet, in het Théatre Marigny niet die artistieke bewe gingsvrijheid gekregen die hij nodig heeft. Barrault gaat ermee accoord de schouwburg van Jouvet in diens geest verder te leiden, daarin gesteund door de toewijding van een grote kring van vrienden van het Athénée. ADVERTENTIE ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT li ZONDAG 16 SEPTEMBER 1951. HAARLEM. Ned. Ilerv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. C. P. Hoekema, Avondge bed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Dinsdag 7.30: Consistoriekamer. Liturgische Dienst voor Doofstommen en Slechthorenden. Nieu we Kerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noor- derkerk. Zaterdag 45:Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag. 10.30: Ds. J. A. van Selms, van Nijmegen. Stichtingsbeurt. Oosterkerk. 10: Ds. G. Koek, van Schoten. Kapel Sarepta 9.30: Kinderkei-k. Ds. E, Pot. 10.45: Ds. H. Bartlema, van Heemstede. Bakenesserkerk. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. W. Hoffenaar. 10.30: Jeugdkerk. Ds. B. van Gelder. Diaconessen- huis. 4.30: Ds. S. H J. Voors. Rusthuis Jans straat. 10.30: Dr. J. van Dorp, van Heemstede Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost 10: L. de Gi*aaf. Centrum 10: A. Zonnevylle. West. 10: H. Groen. Ver. van Vryzinnig Herv., Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne. Begijnhof 30. Di- manche 16 Septembre. 10 h. 30: Journée an- nuelle d. l'Êglise a Ipenrode, Heemstede (Herenweg). Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. L. Trouwborst, Mon ster. Alle-Dag-Kerk, Waalse Kerk. Woensdag 7: Twee-talige dienst. Ds. W. Spliethoff en Ds. J. Baudraz. Broederkerk, Parklaan 34. Dinsdag en Vrijdag 34: Rondetafel-bespre kingen. Stads Evangelisatie. L. Herenstraat 6 10: J. F. Snoeks, Haarlem, H. Avondmaal. 7,30: Ds, J. v. d. Schors. Amsterdam. Woens dag 8: I. P. Wester, Haarlem, Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. A. Vries, den Helder 5: Dezelfde, Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdbijeenkólïiist, o.l.v». H. v. d. Brink. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Don- derdag 8: Ds. I. Vasseur, Kampen. Vrije Evangelische Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. H. H. W. Zegerius, uit Dordrecht. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.45: Ds. J. Graafland, a.s. Pred. der Evang. Broedergem. Suriname.O. R. G. Cen trum. Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte He renstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Donder dag 7.30: Ds. W. Spliethoff, Wees- en Oude- liedenhuis. Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds. Leendertz, van Hoog-Soeren, Noordholl. Gemeentedag. Remonstr. Gereformeerde Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. H. Avondmaal. Kloppersingelkerk. 10 en 5: Ds. P. de Ruig. Willielminakerk. 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk. 10 en 5: Ds. J. A. Tiemens, Haarlem. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos, Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. de Gier. uit Lisse. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. v. Dijk. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. M. m. v. Gemeentekoor. Gebouw „Salem", Bakenessergracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Dins dag 8: Bidstond. Vrijdag 8.30: A. W. C. ver gadering. Leger des Heils, Schagchelstr. 26 10: Heiligingsdienst. 8: Gewijde muziek door de Belfast Citadel-Band in de Niexuve Kerk. Leider: Kolonel I. Smael. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. Zaterdag 8: W. v. d. Sluis, Amsterdam. Zondag 10 en 7.30: P. v. d. Woude, Rotterdam en H. A. Luuring, Utrecht. Maandag en Dinsdag 3.30: C. Visser Den Haag en P. Klaver, Amsterdam. Maan dag en Dinsdag 8 in de Broedei-kerk, Park laan 34: W. F. Kloos, Gouda, C. Visser, Den Haag en P. Klaver-, Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Ge lovigen, Parkl. 21. 10: Samenkomst (Brood- breken)-. Gem. des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4 en 7.30: Samenkomst. Ge meente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Eredienst met Avond maal en Predicatie. 19: Avonderedienst met Evangelieverkondiging. Donderdag 20: Bij belstudie (in de voorzaal). Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen Geloofsgemeen schap, 10: Samenkomst in geb. Rosenhaghe, Hoofmanstraat. 8: Samenkomst Garenko- kerskade 27. Donderdag 8: Bidstond Garen- kokerskade 27. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelie prediking. Kruisleger, Wolstr. 7. 10: Wijdings Guadalcanal. (Rembrandt). Nu, zes jaar na de oorlog, is nog steeds de stroom van oorlogsfilms uit de Pacific niet opge droogd. Nochtans onderscheidt deze film zich van de meeste andere oorlogsrolpren ten, al willen wij vooropstellen, dat dit niet in de gunstige zin is van bijvoorbeeld de voortreffelijke Bastogne-film, die be wees, dat het heus wel kan. In deze film over de landing der mariniers op Guadal canal kan men weliswaar waai-dering heb ben voor de soldatenhumor, voor momen ten van voortreffelijk spel door een knap- geselecteerde „cast" en voor de poging om dit oorlogsverhaal „sec", dus zonder franje te geven. Aan de andere kant is het be oogde realisme halverwege blijven steken. Wanneer men met alle geweld voortdurend steekpartijen met bajonetten wil vertonen, laat dan ook de uitwerking daarvan op het menselijk lichaam (al is het van de tegen stander) zien. Dit zou een nuttig effect hebben op de primitieve geesten onder de toeschouwers, die thans iedere steek be groeten met een enthousiasme als gold het een doelpunt in een voetbalwedstrijd. WUB. „Clochemerle". (Lux or). Wanneer de makers van deze film de bedoeling hebben gehad aan te tonen dat de cinematografie een kunst is die grotere mogelijkheden biedt dan het proza, wanneer het er om gaat een origineel gegeven epische vorm te geven, dan hebben zij wel jammerlijk gefaald. „Clochemerie" en alles wat er aan vast zit is een aardig, onderhoudend en geestig boek, doch de vei-filming is bene den het peil gebleven dat men ervan ver wachten zou. Wat in proza met charmante vrijmoedigheid kan worden aangeduid, wordt in de film met oncharmante beel den direct weergegeven en waar de esprit van de humor het geschreven woord siert, krijgt het filmbeeld de rauwe vulgariteit van de klucht. Dit wil echter niet zeggen dat deze film geheel en al een mislukking is geworden. Wanneer men zich houdt aan de introduc tie, die een proloog van een poppenkast figuur brengt, kan men het geheel zien als een Jan Klaassenspel, waarin de personen uit malle karikaturen bestaan en de han delingen uit komieke ge- en misdragingen, die oppervlakkig worden aangeduid en zonder diepere inhoud achter elkaar aan rollen in de volgorde van het kluchtige verhaal. En dan is het een gezellige pop- penkastvertoning, waarmee men vaak la chen kan en die een vermakelijke spotter nij moet worden genoemd. De dorpssfeer en de daarin passende beroeringen van velerlei aard zijn soms raak getekend en een enkele maal bereikt de film de moge lijkheid tot diepere beroering, voorname lijk in de scènes die aan de dorpspastoor en zijn kleine zorgen gewijd zijn. De totaal-indruk echter blijft onbevre digend en wekt geen argumenten die zou den kunnen dienen om de keuze van het enigszins ongewone onderwerp te recht vaardigen. Het voorprogramma stelt niet teleur. J. L. Een nacht van roem. (Palace). Zelfs de grootste bewonderaar van Mischa Auer zal moeten bekennen, dat deze meestal zeer te waarderen komiek in deze film zijn draai niet heeft kunnen vinden. Dat is hem lastig erg kwalijk te nemen, want het ver haal en de verfilming ervan schieten in zo hevige mate tekort, dat er weinig meer van te maken viel. Wanneer men zich over het gegeven een ooi-deel wil vormen, hier is het: een jonge, maar verstrooide professor verliest zijn hai-t aan de secretaresse van een diplomaat (Mischa Auer), maar meent zich te onbeduidend om haar voor zich te winnen. Met behulp van een amulet, roept hij dan de duivel te hulp, die hem achter eenvolgens in een tenor, een bokser en tenslotte in de diplomaat zelf verandert. Dat achteraf blijkt, dat de jonge dame de professor het meest waax-deert, is nauwe lijks een verrassing te noemen, maar dat de professor de hele duivels-geschiedenis nog blijkt te hebben gedroomd ook, kan wel als een surprise worden aangemerkt. Want er viel te veronderstellen, dat dit kunstje toch wel afgedaan zou hebben. W. L. B. Het purperen monster (Spaarne). Zelfs de geregelde bezoekers van deze bio scoop, die op het gebied van sensatie heel wat gewend zijn, zullen de koude rillingen over de rug lopen bij het aanschouwen van de film „Het purperen monster", waarin alle griezeligheden die men maar beden ken kan door elkaar gemengd zijn. Het resultaat daarvan is een super-sensationele rolprent over de strijd tegen een „purperen monster", dat een soort middeleeuwse ma liënkolder draagt en dat meewarig glim lacht over de ontelbare revolverschoten, bijl- en houweelslagen, waarmee zijn te genstanders hem proberen om zeep te hel pen. Maar tenslotte delft hij het onderspit, zodat de toeschouwers aan het eind van de historie opgelucht herademen. S. K. „De fatale bi*ief" (FransHals). Alvo rens drie getrouwde vrouwen aan boord van een plezierboot stappen, om daarmee een dagje uit te gaan met een groot aantal kinderen, ontvangen zij een brief van een vriendin, waarin deze afscheid neemt en meedeelt, dat zij naar elders vertrekt en dat de echtgenoot van een der drie vrouwen haar zal vergezellen. Dan bemerken zij, dat de mannen voor het vertrek wel wat vreemd hebben gedaan en zij herinneren zich, dat het gedrag van de vriendin vaak eigenaardig was. Waarom zou zij zoveel aandacht aan de mannen hebben besteed? De toeschouwer beleeft op welke wijze de vriendin attenties bewees en hoe de dag omkruipt voor de drie vrouwen. Zij ver langen naar de avond en als de boot is te ruggekeerd haasten zij zich naar huis, om te zien of haar mannen thuis zijn. Het duurt tot laat in de avond alvorens bekend is wier man er met de vriendin vandoor is. Jeanne Crain, Linda Darnell en Ann Sothern werken mee aan deze zeer boeien de film. A. O. „Haveuratten van San Diego" (City). Dit is de tweede zeer vrije verfilming van het bekende boek „To have and have not" van de Amerikaanse auteur Ernest Hemingway, dat in een Nederlandse ver taling is verschenen onder de titel „Pau pers en Prinsen". De eerste verfilming „Avontuur op Martinique" kreeg echter weinig waardering. Met deze tweede film zal het evenwel anders zijn. De centrale figuur in dit verhaal is de kapitein van een jacht. Het schip is echter nog niet geheel afbetaald en de opbreng sten zijn van die aard, dat hij in moeilijk heden geraakt en zich ten einde raad twee keer te buiten gaat aan duistere praktijken, die hem bijna noodlottig worden. Hierdoor is de film wat spanning betreft, reeds zeer bezienswaardig. Er zit evenwel nog een andere, veel belangwekkender, zijde aan dit verhaal. Dat is namelijk de zeer knap weergegeven verhouding tussen de kapitein (John Garfield) en zijn echtgenote. Het voortreffelijke huwelijk wordt echter in gevaar gebracht door een andere, aantrek kelijke, vrouw (Patricia Neal). De twee strijd die de hoofdrolspeler op een gegeven ogenblik heeft te voeren is ongetwijfeld een van de beste scènes van de gehele film, die wellicht enigszins onbevredigend ein digt. Nochtans heeft dit, mèt enkele kleine onvolkomenheden, geen invloed op de uit stekende algemene indruk. H. J. dienst. 12: Zondagssch. 8: Verlossingssamenk. Donderdag 8: Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cormelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Uni- vex-sele Eredienst. Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zatérdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. M. v. d. Voet, m. m. v. het kerkkoor. (Deze dienst wordt uitgezonden door de Wex-eldomroep). Immanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dezelfde. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Hoi-si. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gi deon". Zaterdag 2.30: Kinderclub o.l.v. E. Ketellapper. 7: Jeugddienst o.l.v. J. de Cock, Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9. 10.30 en 5: Ds. A. M. Boeijinga. H. Avondmaal in alle diensten. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils. Ceramstraat 4. 10: Op- drachtdienst. 7: Geen openluchtsamenkomst. 8: Bijzondere samenkomst in de Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein .Spr. Kolonel Jac. Smael. 12: Kindersamenkomst. 5: Kindersa menkomst in het Zaanenbos. Dinsdag 2.30: Gezinsbond samenkomst. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. Oskamp. Kapel N. Vredcnhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. W. J. v. Elden Haarlem. Ned. Prot. Bond, Postlaan 15. 10.30 Ds. W. Maskenzie, Rem., Amsterdam.Meer en Bosch, Kapel Irene. 10: Ds. De Klerk. Geref. Kerk. H. Avondmaal. Aula Lyceum. 9 en 5: Ds. L. Hoorweg.. Koediefslaan. 10 en 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10 en 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. Ch, de Beus. 17: Ds. J. E. Drost. Jeugd dienst. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. P. Jonges. Ned. Herv. pred. Rijswijk Z.H. BLOEMÉNDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 10.15: Jeugdkerk „Ma- ranatha", Donkerelaan Ds. H. Visser. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk, Popèllaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 10: Jeugdkapel, 12-16 j. „Irene", Elswoutsiaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. P. G. Kunst, uit Amsterdam. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. N. H. Kuipéri, Sloten. 11.45: Kinderkerk. 7: Ds. A. J. Kromhout. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart. Geref. Kerk (Art. 31) 11 en 3: Ds. E Koop, van Zwartsluis. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr Eerhard. 7: Ds. S. L. Knottnerus, Jeugd dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. ter Steege, Dankdienst voor het gewas. De Toorts". 10: Ds. J. H. Klein Wassink, Alkmaar. Dankdienst voor het gewas. „De Kapel". 5: Ds. F. L. van Duykeren, Amster dam-West SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. E. Reeser. West. Kon. Emmaschool, Raaf straat 9: Ds. J. Kroon. 10.30: Dezelfde. Inlei ding v. h. Winterwerk. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. A. Oskamp, van Heemstede (Jeugddienst). Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, pi-ed. te Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 5: Ds. A, de Ruiter. Ned. Chr. Gemeen schapsbond, gebouw „Ons Huis", Dorpsplein Dinsdag 8: J. W. v. Zeijl LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 19: Ds. N. M. W. Smit, van Den Haag, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond 10.15: Da. C. Soutendijk, Haarlem. Geref. Kerk 10 en 5: Dr .Th. Ruys Jr. Geref. Kerk ai*t. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur.Geref. Gemeen te. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Ge meente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. H. W. Eerland. NAAR HET A. N. P. VERNEEMT zal Luc van Dam. indien hij Dinsdag van de Belg De Keersgieter mocht winnen, op Dinsdag 2 October in de Haagse Dierentuin de midden gewicht-kampioen boksen van Spanje, Lo pez, ontmoeten. Dit zal dan het laatste ge vecht zijn in Van Dam's serie wedstrijden te gen Europese nationale kampioenen. Wanneer Van Dam ook van Lopez wint zal hij zich opnieuw candidaat stellen voor een Europees titelgevecht. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Eerste Heilige Mis Zondagmorgen zal pater neomist N. Dem- mers O.F.M. uit Heemstede in de St. Bavo- kerk te Heemstede zijn eerste Heilige Mis opdragen. De feestpredikatie zal worden uit gesproken door pater Abel Duindam O.F.M. Douche- of badgelegenheden in arbeiderswoningen De wethouder voor de Volksgezondheid, de heer H. Disselkoen, heeft een commissie uit de burgerij geïnstalleerd die, onder voor zitterschap van het raadslid N. J. v. d. Lin den, een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid tot het plaatsen van bad- of douchegelegenheid in arbeiderswoningen. Gehoopt wordt dat de commissie voor deze voor de volksgezondheid zo belangrijke aan gelegenheid een goede oplossing zal weten te vinden. ZONDAGSDIENSTEN Op 16 September worden de Zondags diensten voor artsen waargenomen door dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606 en dr. J. L. Tombroek, Burg. v. Len- nepweg 1, tel. 38032, Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: Apotheek'Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 38220. Cursus Tuinbouwbedrijfsleer Binnenkort zal bij voldoende deelneming een cursus Tuinbouwbedrijfsleer worden ge houden, onder leiding van de heer L. F. Schlaman, hoofd der R.K. lagere tuinbouw school alhier. De cursus die bedoelt de vakmensen in te lichten over de moderne bedrijfsvoering, is alleen toegankelijk voor gediplomeerden van land- of tuinbouw-winteravondcursus. W. Kijne overleden Vrijdag overleed te Hillegom in de ouder- dom van 81 jaar de heer W. Kijne, oud- hoofd van de Julianaschool aldaar. De heer Kijne, onlangs van een ernstige ziekte hersteld, heeft zolang als zijn krach ten dat toelieten gewerkt aan vele taken. Hij heeft de Ned. Herv. gemeente van Hille gom als ouderling gediend, had indertijd voor de C. H. fractie zitting in de gemeente raad, en was nog steeds actief als secretaris van de afd. van het Ned. Bijbelgenootschap en als vice-voorzitter van de Nutsspaarbank. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag te 2.30 uur op de Algemene Be graafplaats te Hillegom. Collecte kankerbestrijding De collecte ten bate van de kankerbestrij- dinig heeft in het dorp Zwanenburg dit jaar opgebracht f 667,40. Hierbij is de opbrengst van een buscollecte in de bioscoop (f 58.67) inbegrepen. Het voi'ig jaar werd totaal f245 ingezameld. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 16 September a.s. voor Halfweg, Zwanen burg en omliggende polders waargenomen door D. H. Honingh, arts te Halfweg. Tel. K 2907 405. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Hendrikus Francis- cus. z. van F. P. A. H. van Woerkom en J. A. M. Rutte; Everardus Hendrikus Maria, z. van' H. Kassing en J. H. M. Moerkerken; Alphi-y Charles, z. van K. G. Schmidt en F. H. K. Binder; Clemens Simon Maria, z. van S. J. Kroon en M. M. Knuvers; Anna Geer- truida Maria, d. van J. A. Rutte en M. H. van Woerkom; Johannes, z. van P. J. van Duijn- hoven en E. Vereecken. ONDERTROUWD: H. Smit en M. E. Kas sing; J. J. E. Böing en M. A. Wiersum; F. J. Bokma en A. Pollé; L. Noordam en H. Hok- werda. GETROUWD: N. L. Rutte en B. A. Stok man; C. C. M. Zwart en H. M. Duwel; D. Peereboom en G. Verhagen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doctoren wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Leonie Bertha, d. van P. v. d. Wekken en B. W. v. d. Leij; Maria Anna z. van H. W, L. v. Stijn en M. M. J. Verdê- gool; Baafje Maria, d. van C. R. Tromp en D. J. Blonk; Johannes Gorgonius Maria en Cornelis Gorgonius Maria, zoons van C. J. Hageman en J. W. v. a. Zijden; Johanna Anna, d. van J. Broeke en J. G. v. Domme len; Maartje Margaretha, d, van J. Kroon en L. M. Gortzak; Gerard Adrianus, z. van A. Nosveld en J. Post. ONDERTROUWD: C. J. v. d. Zwet en A. Meeuwissen. GETROUWD: S. v. d. Boon en H. W. Klink: A. Westerink en A. de Koning; M. Schaddele en J. Spaargaren; J. Knook en M. v. d. Lei. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 16 September waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. ADVERTENTIE Voor reparatie en revisie van Gierstraat 31 - Telefoon 21333 V rou wenmid dag De vrouwen-contactcommissie van de Ned. Protestantenbond en Ver. van vrijzin nig hervormden, belegt een vrouwenmid dag op Donderdag 20 September in het ge bouw Brugstraat 15. De sociale wei'kster van Zandvoort, mej. G. Veenstra, zal daar iets komen vertellen over haar arbeid. In Zandvoort zal op 22 September a.s. een collecte woi-den gehouden ten bate van de Protestants-Christelijke sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren", die t.b.c. patiënten van elke gezindte opnemen. Waardeloos oud geld zal voor deze collecte eveneens kunnen worden ge schonken. Men kan zich als collectant opgeven bij mevrouw Van der Waals, Wilhelminaweg 11, mevrouw Van der Mije, Potgieterstraat 56 en mevr. Oskam, Westerpai-kstraat 3. Nu het seizoen geëindigd is, heeft men kunnen vaststellen, dat de kinderbewaar plaats in de nieuwe rotonde ten volle aan het gestelde doel heeft beantwoord. Mej. Dukkers, die de leiding had, ont-" ving 423 angstige ouders, die naar hun weggelopen kleinen zochten. Contact met andere posten leverde nog 80 wegloper- tjes op, die alle aan de ouders werden te ruggegeven. De grootste toeloop had men op de „topdag" Zondag 22 Juli, toen 162 kinderen aan de bewaarplaats werden ge bracht. Het nieuwe kinderbewaarcentrum heeft dus goede diensten bewezen. Van belang achtte de leidster van deze afdeling het aanbrengen van een groot bord, waarop aangeduid wordt, dat hier de kinderbe waarplaats gevestigd is. Vele ouders lopen urenlang te zoeken, terwijl hun kind even zovele uren reeds in de bewaarplaats ver toeft, alleen, omdat ze het bestaan van deze bewaarplaats niet kennen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Patricia Yolanda, d. van E. Pachter en A. Westra; Jan Jacob, z. van E. Voorderhaak en A A. Kassee. ONDERTROUWD: L. Pleging en L. J. C. Vermeulen; I. M. Aukema °n A. Otten. GEHUWD: A. Paap en A, Paap; M. F. van Roo:ijen en T. van Essen. OVERLEDEN: M. S. D. Rüneke, oud 55 j., weduwe van S. Radic.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10