i Succes Schotels f2.50 Restaurant 'tHeerenhek Restaurant Lion d'Or Laatste stadium van de actie om het behoud der H. 0. V H. Een vakman 35 Jaar ervaring VI dag retour Kort en Bondig MAISON MARCEL 10 Niet alleen overheid en grote bedrijven, ook particulieren kunnen helpen Het atelier voor herstel van gobelins Wagen van personeeltrein op het station ontspoord voor Uw bed Haariemsch Matrassenhuis Postgiro No 286830 Haarlem DE H.O.V. MOET BEHOUDEN BLIJVEN! Alle Haarlemse scholieren geplaatst Jubileum Magda Janssens Werk van Jacob Bendien stelt bij weerzien teleur Laatste zomerconcert Orgelmuziek voor iedereen werd een elck-wat-wils C.O.V. met belangrijke jubileum-uitvoering Schot hagel op hond afgevuurd Nieuwbouw lijdt nog niet onder Breedbandstaking Burgerlijke stand van Haarlem ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Deze zomer is er zowel in woord als in geschrifte, zoals men zich ongetwijfeld zal herinneren, een vurige strijd om het behoud van de H.O.V. gevoerd. Te elfder ure heeft men de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tot het inzicht kunnen brengen dat verandering in de subsidie-politiek in hoge mate ongewenst was en dat de voorgenomen regeling grote schade zou berokkenen aan het culturele leven in de provincie Noordholland. Het voortbestaan van de Haarlemse Orkestvereniging werd zodoende met in ieder geval een jaar geprolongeerd. Binnenkort zullen de onder handelingen met de provincie en met de gemeenten Alkmaar, Beverwijk, Bloemendaal, Den Helder, Hoorn en Zaandam worden hervat om te komen tot de stichting van een provinciaal orkest met domicilie te Haarlem. Het oude tekort Het voortduren der subsidie-verlening is echter niet voldoende, want ook de oude tekorten moesten nog worden gedekt. Deze waren geraamd op ongeveer 50.000. Ge lukkig is dit in de practijk nogal meege vallen, daar de exploitatierekening een minder ongunstig beeld vertoonde dan ver wacht werd. De inkomsten uit hoofde van begeleidingen bedroegen niet bruto 30.000 zoals begroot was, doch in werkelijkheid ongeveer 45.000. Hierbij moet overigens wel worden opgemerkt dat het grote aantal begeleidingen een helaas noodzakelijk kwaad is. Voorts genoot men door een restitutie van het Rijk nog enige inkomsten waarop niet gerekend was. Het werkelijke tekort over de afgelopen jaren bedraagt door dit alles een kleine vijftienduizend gulden minder dan aanvankelijk gevreesd werd. Het Comité tot instandhouding der H.O.V. heeft gedurende enige maanden vele par ticulieren en grote ondernemingen in Haar lem en omstreken bezocht teneinde finan ciële bijdragen te verkrijgen. Het resultaat, van deze actie was ten dele verheugend, ten dele teleurstellend. In totaal heeft men thans ruim 25.000 binnen gekregen, waar onder begrepen de toezeggingen die gerea liseerd zullen worden als het bestuur van de H.O.V. ei' kans toe ziet door middel van deze bijdragen het gehele tekort te dekken. Redelijkerwijze mag verwacht worden dat enkele grote ondernemingen, die tot dus ver in gebreke bleven het orkest daadwer kelijk te steunen, van hun afwijzende hou ding zullen terugkomen. Er is immers een belang mee gemoeid, dat de gehele bevol king aangaat. Het buitengewone succes van de concerten voor personeel van overheid en bedrijven en voor de leden van de vak verenigingen bewijst de behoefte aan goede ontspanning na de arbeid. Bij wijze van loterij Het tekort bedraagt thans dus nog slechts ongeveer tienduizend gulden, waarlijk geen afschrikwekkend bedrag. Zolang de 'om vorming tot provinciaal orkest echter nog niet is verwezenlijkt zal dit tekort opnieuw groeien, daar bij de huidige regelingen de steun van de andere gemeenten in Noord holland, waar concerten gegeven worden, niet toereikend blijkt om de kosten te dek ken. Vandaar dat het Comité thans een nieu we en tevens laatste actie begint. Gehoopt wordt dat hierdoor vele bedrijven en par ticulieren het hunne aan het voortbestaan van het orkest zullen willen bijdragen. Men kan dit doen door middel van stortingen op de girorekening van de H.O.V. De binnen gekomen strookjes worden in een verzegel de trommel bewaard en kunnen recht ge ven op enkele beloningen. Eind October zal er namelijk onder toezicht van de politie een trekking worden gehouden. De prijzen zijn abonnementen op H.O.V.-concerten. op de reeks recitals door meester-pianisten, toegangsbewijzen voor de schouwburg en enkele liederenboeken. Vorming weerstandskas Het moet mogelijk zijn om met dit sym pathieke middel het oude tekort ongedaan te maken. Maar het zou helemaal niet erg zijn als. het benodigde bedrag overschreden wordt. Hierboven werd reeds opgemerkt dat de kans bestaat, dat het tekort weer zal groeien zolang er geen overeenstemming omtrent de omvorming tot provinciaal or kest is bereikt. Daarom zullen de eventuele extra-gelden worden gestort in een weer standskas voor het komende seizoen. Er zijn trouwens nog andere wensen, zoals de vorming van fondsen ter verbetering van de positie van gepensionneerde orkestleden en tot aankoop van nieuwe werken voor de uitbreiding van het répertoire. Op die ma nier zou van de nood een deugd worden gemaakt. Het spelen van moderne muziek is een kostbare bezigheid, daar het orkest materiaal per keer tegen hoge tarieven ge huurd moet worden. Zo kost de uitvoering van een compositie van Bartók (om een ADVERTENTIE voorbeeld te noemen) ten minste 150. Enige extra-inkomsten zouden dus zeer welkom zijn. Doch het gaat in de eerste plaats om delging der oude schuld. In eigen rok Dat de orkestleden zelf bereid zijn zich volledig voor het welzijn van de H.O.V. in te zetten, moge ook blijken uit het vol gende. Op het openingsconcert zal men hen voor het eerst in de voortaan altijd te dra gen rok zien verschijnen, die zij uit eigen zak hebben betaald. De gemeente is name lijk teruggekomen op de aanvankelijk ge dane weigering om toestemming te ver lenen tot uitbetaling der eerste loonsver hoging van 5 toen de musici mededeel den dit bedrag te zullen bestemmen voor de aankoop van deze nieuwe costuums, die het aanzien der H.O.V. zeker zullen ver sterken. Voorts bestaat er kans dat er in het vol gende seizoen nog harder gewerkt zal moe ten worden als gevolg van nog verdergaan de uitbreiding van het aantal begeleidin gen. Op 24 September zal in de Haagse gemeenteraad de beslissing vallen over de stichting van een nationaal ballet. Dit zou verplicht zijn 175 voorstellingen per jaar te geven, waarvan 25 met begeleiding door het opera-orkest. Getracht zal worden voor de H.O.V. een aandeel in de overige bege leidingen te krijgen. Bij dit alles mag de burgerij, die van deze inspanning per slot van rekening de muzikale vruchten plukt, niet achterblijven. Het is dan ook te verwachten dat deze giro actie een succes zal worden. O., K. en W. weigerde langer subsidie, maar het atelier te Haarlem blijft toch in stand Zoals men weet is reeds enige jaren in een schoolgebouw op het Leidse Plein te Haarlem een atelier gevestigd voor het restaureren van oude gobelins. Daar wer ken op dit ogenblik 53 personen, waaronder verschillende kunstenaars zijn, die zich met het tekenen der patronen bezig houden en verder vele vrouwen en meisjes voor het verrichten van de eigenlijke herstel werkzaamheden. Het voortbestaan van deze inrichting kwam in gevaar, daar het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen weigerde langer daaraan subsidie te ver lenen. De gemeenten Nijmegen en Maastricht, die veel belang hebben bij het voortbestaan van het atelier, omdat zij daaraan belang rijke opdrachten gegeven hebben, zochten contact met de gemeente Haarlem om mid delen te beramen om een dreigende stop zetting van dit werk te voorkomen. Ook het departement van Sociale Zaken werd in de zaak betrokken. Dit blijkt ge neigd te zijn om een subsidie te geven, om dat voor het voortbestaan belangrijke sociale overwegingen pleiten. Het atelier heeft voor de eerste vijf jaar voldoende op drachten. Ook het gemeentebestuur van Haarlem is bereid mee te werken. Het is dus wel aan te nemén (vooral daar de gemeenten Nijmegen en Maastricht be reid zijn het dreigende tekort op de exploi tatierekening gezamenlijk te dekken) dat er alsnog wegen gevohden zullen worden om het voortbestaan van het atelier te verzekeren. Op het. Haarlemse station is Vrijdagmid dag om half vier' een wagen van een per soneeltrein die dagelijks de arbeiders van de fabrieken van Beiines te Beverwijk naar Haarlem vervoert, uit de rails gelo pen. De andere wagens bleven op de rails. De trein kwam van het Oostelijk gedeelte van het station en reed in de richting van het station. De ontspoorde wagen stond op een zodanige wijze, dat er geen vertraging in het treinverkeer ontstond. Personeel heeft de wagen op de rails geplaatst. ADVERTENTIE Nieuwe tijk en bijgevuld met Java kapok in Maakloon: 1-pers matras 12.50 2-pers matras15.— Nog enige verentijk voor uw verenbed ook per meter H. DE GRAAFF GR HOUTSTR 103 TEL. 11485 Benoemingen bij het onderwijs B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot tijdelijk leraar res) aan het Coornhertlyceum mevrouw A. A. E. Denijs Klipp te Haarlem (Engels), de.heer H. Rad- stake te Oegstgeest (wiskunde), mevrouw M. J. Radstake—Daansen te Oestgeest (wis kunde) en mevrouw J. E. SandtkeWillemse te Dordrecht (Frans), tot tijdelijk leraar in de wiskunde aan de HBS b de heer P. C. de Jong te Haarlem en aan de HBS voor meis jes tot tijdelijk leraar(es) mejuffrouw C. Blaauwboer (Frans), mevrouw dr. Ph. H. J BrouwerKnierim (Nederlands), mr. J. H. Ekering (staathuishoudkunde en staats inrichting). W. J. de Jongh (wiskunde), allen te Haarlem, de heer S. Oudhuizen te IJmui- den-Oost (handelswetenschappen), de heer D. Scheffener te Heemstede (Engels), me juffrouw ir. L. W. Snepvangers te 's Graven- hage (natuurkunde) en mevrouw M. Waar denburgLindeyer te Haarlem (mechanica). Voorgesteld wordt met ingang van 1 Oc tober te benoemen tot onderwijzeres aan de Dr. A. van Voorthuijsenschool mevrouw A. de Jong te Haarlem. ADVERTENTIE HET GEHEIM .De ervaren textiel vakman zegt: Het brillante effect van nieuwe stoffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne stof het speciale alkalivrijc wasmiddel, dat er bij boort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ, IS VEILIG ALKALIVRIJ Aan allen, die prijs stellen op het behoud van de HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING en in 't algemeen aan hen, die in tijden van nood in de bres springen voor het behoud van onze cultuur! De H.O.V. heeft geld nodig, want er is een oud tekort, dat moet worden weggewerkt, waarvoor wij een beroep op U doen. Door een stoffelijk blijk van Uw sympathie zult U naar wij hopen niet slechts dit tekort helpen doen verdwijnen, doch zelfs de vorming van een reserve-fonds mogelijk maken. Het voortbestaan en de bloei der H.O.V. zullen dan kunnen worden verzekerd. Stort dus nog heden op giro No. 286880 - H.O.V. - Haarlem Voor het welslagen van deze giro-actie zijn beschikbaar enige abonnementen met besproken plaatsen op de winterseries Dinsdag en Vrijdag der H.O.V., abonnementen op de Meester-pianisten-serie, vrijkaarten voor toneelvoorstel lingen in de Stadsschouwburg en vele liederenbundels, welke onder toezicht van de overheid uiterlijk in de 2e helft van October a.s. zullen worden verloot onder hen, die ingevolge deze oproep een bijdrage hebben gestort (Toestemming van B. en W. d.d. 22/9/'51, No. 42/126) Tenslotte: Bijzonder erkentelijk zijn wij degenen - mogen het velen zijn - die aan de H.O.V. een jaarlijkse steun willen toezeggen. HET COMITé TOT INSTANDHOUDING DER H.O.V. Voor het volgend schooljaar dreigen er bezwaren Tegen of in September beginnen de cur sussen, zowel voor het lager- als voor het middelbaar- en voorbereidend hoger on derwijs. Tegen die tijd is het altijd een passen en meten om op alle scholen vol doende plaatsen beschikbaar te hebben om alle nieuwe leerlingen te kunnen toelaten. De gemeente heeft niet alleen te zorgen voor alle openbare scholen, maar ook voor de bijzondere scholen voor lager onderwijs. Dit jaar hebben weer alle leerlingen hun plaats gekregen. Men weet dat het nodig was een kleuterklas bij de Chiistiaan Huy- gensschool op te heffen omdat de lagere school die ruimte niet kon missen. Bij het Lager Onderwijs (openbare en bijzondere scholen tezamen) zijn nu bo vendien nog 300 leerlingen geplaatst, die onder normale omstandigheden pas het volgend jaar op de scholen zouden zijn toegelaten. Dit was mogelijk door de wets wijziging die de leeftijdsgrens voor toela ting tijdelijk verlaagde. Nu konden kinde ren v/orden toegelaten die pas op 1 Januari a.s. 6 jaar worden. Tot heden gold de eis dat kinderen met September naar school mochten, als zij uiterlijk 1 October 6 jaar werden. De gemeenten mochten dit doen als bleek dat er voor het schooljaar 1951- 1952 op de scholen plaats was voor deze kinderen, omdat dit dan een belangrijke verlichting betekent voor het schooljaar 1952-1953. Dan moet namelijk de grote stroom kinderen, die in 1946 geboren zijn, een plaats op school krijgen. Het is be kend dat in 1946 het geboortecijfer zeer sterk is gestegen. In Haarlem waren er 350 kinderen die voor vervroegde toelating op school in aan merking kwamen. Er zijn er evenwel slechts 300 gekomen. Blijkbaar vonden de ouders van 50 kinderen het wenselijker de kinderen nog een jaar thuis of op de kleu terschool te laten. De ouders waren name lijk vrij in hun beslissing. Maar al zijn die 300 kinderen nu reeds dit jaa;- op school toegelaten, daardoor zijn de moeilijkheden voor het schooljaar 1952- 1953 nog lang niet opgelost. Het is zeker dat alle kinderen die dan worden opgegeven niet op de bestaande scholen geplaatst kunnen worden. De schoolruimte moet uit gebreid worden. B. en W. hebben reeds plannen voor schoolbouw laten voorbereiden. Het wach ten is evenwel op de beslissing van Den Haag, dat nog moet uitmaken hoe het bouwvolume voor de scholen dit jaar ver deeld zal worden. Bij werkzaamheden aan de rijksweg bij Bruinisse, stuitten arbeiders tijdens het gra ven op een hard voorwerp, dat bij nader onderzoek een niet ontplofte bom van ruim 100 kg. bleek te zijn, die slechts vijftien tot twintig centimeter onder de klinkerbestra- sing lag. Baten bestemd voor de kinderbescherming Magda Janssens, die zoals wij reeds eer der uitvoerig schreven vijftig jaar als ac trice werkzaam is, vervult op Zaterdag avond 27 October in de Haarlemse schouw burg haar jubileumrol in de Napolitaanse comedie „Philomena Marturano" van Eduardo Filippo, welk stuk door Comedia zal worden opgevoerd onder leiding van de Italiaans-Zwitserse regisseur Ettore Cella. Mevrouw Janssens heeft de wens geuit dat de baten van dit jubileum bestemd worden voor de kinderbescherming en in het bijzonder ten goede zullen komen aan de F.I.K.A. te Amsterdam. ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitiniseerde wol en wolgoedt De goede herinnering, die ik had aan het werk van de schilder-tekenaar Jacob Ben dien deed mij met veel verwachting het Stedelijk Museum te Amsterdam binnen gaan, waar een overzichtstentoonstelling van het werk van de in 1933 gestorven kunstenaar gehouden wordt. Ik werd teleurgesteld. Nu is het dikwijls zó dat zich om de fi guur van een jong gestorven artist in de loop der jaren een gevoel van eerbiedige bewondering spint, dat niet altijd in over eenstemming blijkt te zijn met de werke lijke betekenis van die kunstenaar. Degene die 3e nagelaten werken dan gaat terug zien moet terdege rekening houden met deze mogelijkheid. Maar ook van hen die de posthume hulde brengen mag men dit inzicht verwachten. In het Stedelijk Museum wordt zeer in structief gewerkt en de paedagogische ten- denz neemt er onzes inziens dikwijls wel een wat erg grote plaats in. In tegenstel ling hiermede ontbreekt op de Bendien- tentoonstelling vrijwel iedere inlichting omtrent de persoon van Bendien; er is geen catalogus en de meeste werken zijn niet gedateerd, zodat ik heb aangenomen dat de volgorde van ophangen chronologisch is. Een grotere volledigheid zou de expositie zeker ten goede zijn gekomen. Ik miste het uitstekende zelfportret. Dit is jammer, want Bendien was een kunstenaar die in de eerste plaats in z'n tijd gezien moet worden. Z'n betekenis is, dat wordt nu duidelijk, groter als vernieu wer dan als potentiëel kunstenaar. Een tekening als „Dierentuin", die in mijn ge heugen als iets zeer bijzonders was blijven voortleven, viel bij het terugzien tegen. De zwakheid van tekening wordt niet opge vangen door de wèl aanwezige psychische verbijzondering' van mens en dier. Men denkt direct aan Charles Roelofz, die na Bendien en misschien niet zonder zijn in vloed zoveel krachtiger verwante onder werpen behandeld heeft. De litho „Muzikant" blijkt niet ten on rechte Bendiens successtuk geweest te zijn; het is in z'n eenvoud ook nu nog subliem. De koppen, die op een wijze getekend zijn alsof zij in een diffuus licht opschemeren, herinneren in bouw en constructie sterk aan de beeldhouwwerken van John Rade- cker uit de zelfde tijd. Uit de eerste aan Seurat herinnerende geschilderde circus scènes blijkt reeds de beperktheid van zijn talent. Zijn laatste abstracte werken ver tellen ons evenmin dat hij in deze vorm op overtuigende wijze tot ons kan spreken. Een zekere overschatting van het vast houden aan een modern dogma, en een te grote geringschatting voor het individuele talent zie ik in het samenstellen van deze weinig overtuigende expositie. OTTO B. DE KAT Markant pianospel van Philippe de Clerck Vrijdagavond, op het laatste Zomercon cert der H.O.V. onder leiding van Marinus Adam, mochten we kennis maken met het spel van de Belgische pianist Philippe de Clerck, die een klavierkunstenaar van for maat bleek te zijn. Hij kwam met het Pia noconcert in g (het tweede) van Saint- Saëns, waarvan hij de felle spanningen en dramatische accenten van de beide hoek- delen stevig rhythmisch, gepassionneerd en energiek vertolkte. Bovendien kreeg zijn spel in de Tarantelle-achtige finale een brillant-virtuoos karakter. Het was een interpretatie welke dit belangwekkend concert uit 1863, dat helaas de laatste jaren veel te weinig op de programma's ver schijnt, naar waarde belichtte, niet het minst wat zijn demonische kracht betreft. Klaviertechnisch is Philippe de Clerck heel wat mans, doch het is vooral door zijn do minerende visie op het werk dat hij zich als kunstenaar manifesteert; zo werd zijn interpretatie een markante herschepping, die het begeleidende orkest inspireerde en meesleepte door de kracht van zijn sterke impulsen. Een pianist die we hier graag nog eens willen horen en dan liefst op een winterconcert voor een volle zaal. Het aan wezige publiek heeft de Belgische piano virtuoos gul toegejuicht. Adam had de avond geopend met het voorspel (en de slotmaten) van „Tristan und Isolde" van Wagner, een uitvoering die nog niet geheel uit de verf bleek te zijn. Meer vertrouwd klonk, na de pauze, de Vijfde Symphonie van Tsjaikofsky, ge speeld in een vlot tempo rubato en met brillante sonoriteit van het orkest. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE De voormalige pastorie in Midden Beemster, waar de schrijfster Betje Wolf woonde en werkte, wordt gerestaureerd. Het interieur zowel als het exterieur verkeren in verval. Het historisch genootschap Jan Adriaansz Leeghwater zal het huis als museum inrichten. Het programma van het tweede orgel concert, dat de organist Feike Asma gister avond gaf in de Grote Kerk ten bate van het werk van de Hervormde Jeugdraad Haarlem, bestond tegen de bedoeling in, niet uit orgelmuziek voor iedereen. Beter had men kunnen spreken van een elck- wat-wils-programma, want de werken die Feike Asma gekozen had waren van zeer uiteenlopend gehalte. Variaties over een oud Frans kerstliedje van L. C. Daquin, de Passa caglia en Fuga in c van Joh. Seb. Bach en de Toccata en Fuga in D van Max Reger vertegenwoordigden muziek van bijzondere kunstzinnige waarde. Zij stelden de toehoorders nochtans niet voor muzikale problemen. Het werkje van Da quin treft door zijn eenvoudige, intieme schoonheid, Bach's monumentale schep ping door haar klare ontwikkeling en me lodische rijkdom. En het uitgevoerde werk van Reger onderscheidt zich van menige compositie van diens hand door de eenvoud van thematiek en van de harmonieën, die ditmaal ontkwamen aan Regers voorliefde voor chromatische ingewikkeldheden. In dit muzikale gezelschap konden de Toccata in ré mineur van A. Renaud en de vermoeiend-lange Cantilène van Jos. Rheinbergen zich nauwelijks handhaven. Nog minder was dit het geval voor de Marc'ne funèbre met de bioscooporgel achtige „Engelenzang" van A. Guilmant, om van de met Bach-extracten en Schu- mann-imitaties samengestelde Toccata van Jules Grison maar te zwijgen. Evenals op het concert van verleden week Vrijdag had ik ook nu bezwaren tegen de onstandvastige speeltempi en tegen de vertragingen bij het aanspreken van de pedaaltonen. Het was intussen merkwaar dig, dat dit laatste bezwaar niet gevoeld werd wanneer de organist bewegelijke pe daalfiguren uitvoerde, die een snelle, directe voetzetting vereisen. Dit moet een aanwij zing zijn, dat ook bij langzame passages een actief, snel en ad rem neerdrukken van de pedaaitoets op het Bavo-orgel nood zakelijk is. Over het algemeen vond de or ganist voor zijn uitvoeringen doeltreffende registraties, in het bijzonder voor de Toc cata van Renaud en de „Noël"-variaties van Daquin. Ter inleiding van het concert speelde Feike Asma een eigen compositie, een stem mige koraalbewerking van „Beveel gerust Uw wegen", ongetwijfeld tot voldoening van vele toehoorders, voor wie de tekst gedachte door de muziek tot een sterk in nerlijk besef werd. Op Vrijdag 21 September hoopt Feike Asma het derde en laatste concert voor de Hervormde Jeugdraad te geven. P. ZWAANSWIJK „Jeanne d'Arc au bücher" met Georgette Hagedoorn Op 11 Mei was het veertig jaar geleden dat de Christelijke Oratoriuumvereniging, waarvan mevrouw J. baronesse De Vos van Steenwijk-Van Royen beschermvrouwe is, werd opgericht. Voor de jubileum-uit voering, die op Woensdag 10 October in de Gemeentelijke Concertzaal zal plaats hebben, heeft men de keuze laten vallen op het zowel hier als in het buitenland ten zeerste gewaardeerde werk „Jeanne d'Arc au bücher" van Arthur Honegger naar een gedicht van Paul Claudel, dat enkele maanden geleden met veel succes te Parijs in opera-vorm ten tonele werd gebracht. In Nederland kreeg men het werk nog slechts enkele keren te horen. De uitvoe ring door de Christelijke Oratorium ver eniging zal de eerste zijn in de oorspron kelijke taal en vorm door een Nederlands koor met Nederlandse solisten. Medewer king wordt verleend door Georgette Hage doorn (Jeanne d'Arc) en Henk Schaer (frère Dominique) voor wat de declamatie en Corry Bijster, Akke de Vries, Coby Frankendaal, Willy Brill, Han le Fèvre, Guus Hoekman en Jaap Stroomenbergh voor wat de zang betreft. Het oratorium koor wordt versterkt met Willem Hespe's jongenskoor „Zanglust". De begeleiding wordt gespeeld door het Residentie-Orkest. Het geheel staat onder leiding van George Robert. Er zullen tekstboekjes verkrijg baar zijn. Voor de Haarlemse rechtbank had zich gisteren te verantwoorden G. R. uit Haar lemmermeer, verdacht van het schieten op een hond met een schot hagel, waardoor ernstige dierenmishandeling ten laste ge legd kon worden. De hond behoorde aan een caféhoudster. G. R. was bang voor de hond, die gromde en hem vaak achterna liep, maar nooit iets had gedaan. Die bedreiging verveelde de man tenslotte en toen, volgens deze, het dier hem weer eens had lastig gevallen, had hij het dier op een afstand van veertig meter een schot hagel door de rug gejaagd. De hond bleef kermend op het erf liggen. Buren brachten het beest thuis en een aanklacht van de eigenares volgde. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, eiste een geldboete van 60, subsi diair dertig dagen hechtenis, voorts toe wijzing van de civiele vordering aan de eigenares van de hond, die ƒ12 aan de dierenarts moest betalen en tenslotte ver beurdverklaring van het in beslag genomen jachtgeweer, dat een waarde heeft van ongeveer tweehonderd gulden. „Dit schieten is des te ergerlijker en laf fer, omdat de hond reeds lang was weg gelopen en er geen aanleiding was om te schieten" meende de officier, die de opzet tot mishandeling en beschadiging bewezen achtte. Het dier is zozeer geschrokken, dat het, hoewel vrijwel genezen, als waakhond waardeloos is geworden, zodat de eigenares zwaar gedupeerd is. De politie-rechter veroordeelde de man conform de eis. BINNENLAND Vrijdagmiddag is op het IJselmeer nabij Oosterleek het 370 ton metende schip „Alba tros" uit Breda vergaan. Het schip werd ge sleept door de sleepboot „Feco" en was op weg van Breda naar Delfzijl. De bemanning, bestaande uit de schipper en de dekknecht, werd door de sleepboot gered. De Maastrichise notaris Q. is Vrijdag door de officier van justitie te Maastricht gedagvaard om op 27 September te verschij nen in de raadskamer van de rechtbank te Maastricht. Blijkens een brief van notaris Q., die uit Cherbourg in Frankrijk was ver zonden, heeft hij drie gemachtigden aan gewezen. Tegen een 52-jarige Utrechtse bioscoop exploitant werd Vrijdag door de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht drie maanden gevangenisstraf geëist, omdat hij over de jaren 1946. 1947, 1948 en 1949 de be- spreekgelden (f52.000) niet in de belasting- opgave had opgenomen. Deze feiten werden door de verdachte erkend. In Breda is Vrijdagmiddag de 21-jarige mej. J. van S. door haar vroegere verloofde, de 38-jarige Pool G.. door een revolverschot gedood. De dader sloeg daarna de hand aan zichzelf. Bij onderzoek in gebleken dat de sinds Zondag verdwenen 30-jarige Engelse medi sche student Goodman de fiets, die hij van een kennis leende, aan een hotelhouder in Zundert heeft verkocht. Daarna is hij ver moedelijk naar Antwerpen gegaan om van daar via Ostende naar Engeland terug te keren. - In Arnhem zal van 2 tot en met 7 Oc tober in Musis Sacrum een orchideeën-ten toonstelling worden gehouden. Het ministerie van Wederopbouw heeft zijn goedkeuring geweigerd aan het plan tot verbouw van een villa te Dedemsvaart tot jeugdherberg. Voor de Almelose rechtbank hebben terecht gestaan de 31-jarige landbouwer A. N. uit Vriezenveen en de 46-jarige R. K. uit Gramsbergen. Zij hadden de clandestiene radiozender „Volendam" geëxploiteerd en onder meer op verzoek gramofoonplaten ge draaid. Voor elke plaat incasseerde K. een kwartje. N. werd veroordeeld tot een maand en K. kwam er met een week gevangenis straf af. Aan de heer Sidney o'Donoghue, am bassaderaad bij de Amerikaanse ambassade in Nederland, speciaal belast met het pro gramma voor de wederzijdse militaire hulp verlening, die 32 jaar in de Amerikaanse buitenlandse dienst werkzaam was, is eervol ontslag verleend. Hij is met de „Nieuw Amsterdam" naar New York vertrokken. Een aantal leerlingen van de bedrijfs- school der N.V. Holland-Nautic te Haarlem heeft gisteren, daartoe door de directie in de gelegenheid gesteld, een bezoek aan de jaar beurs gebracht. Bjj de Chr. Geref. Kerk van Enschedé is beroepen ds. H. W. Eerland te Lisse. ADVERTENTIE met soep en toespijs naar keuze 3.50 Zondag eend, appelmoes. Maandag Beursschotei. Dinsdag Macaroni, ham. Woensdag Tartare, pommes frites. Donderdag Rijsttafel. Vrijdag Gest. paling of boeren omelet. Zaterdag Wild konijn, appelmoes. Bij Boele werkt nu niemand meer Bij informatie bij de Hoogovens werd ons medegedeeld, dat de andere bouwwer ken op het Breedband-terrein door de zich uitbreidende staking bij Boele en Van Eesteren nog geen hinder of vertraging hebben ondervonden. Hedenmorgen was er bij Boele niemand meer aan het werk. Hoe de situatie er bij de firma Koning voorstond, is niet te over zien, omdat hier 's Zaterdags niet wordt gewerkt. De betonvlechters van deze firma zijn in beraad over de vraag of zij het werk zullen hervatten. De arbeiders bij de Hol landse Betonmaatschappij, die voor Van Gelder's papierfabriek werkt, die Vrijdag een uur lang in sympathie-staking gingen, zijn vanmorgen weer normaal aan het werk gegaan. R.K. Middenstandsvereniging In de vergadering van de R.-K. Mid denstandscentrale is de voorzitter, de heer S. J. Warner, afgetreden. Tot zijn opvol ger is gekozen de heer L. van' Berkel. Tot bestuursleden werden gekozen de heren B. Alders en J. Nederstigt. Het tweejarig; zoontje van de familie De Koning uit Bruinisse viel Vrijdagmorgen in een regenbak. Hoewel het kind er weer spoedig was uitgehaald, mocht het de dokter niet meer gelukken de levensgeesten van het jongetje op te wekken. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT ƒ10.— H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 HAARLEM, 14 September 1951 BEVALLEN van een zoon: 9 Sept., C. J. van Driest—van Woudenberg; 11 Sept., C. P. van de Bunt—Rooijers; 12 Sept., J C M Hirdes—Lindenhof; 13 Sept., C. G. Aukes— Overduin; A. M. Gussenh venKluijskens: 14 Sept., B. Boxma—Tijdgaat; E. Eijkelen- burg—Bakkum. BEVALLEN van een dochter: 12 Sept., W. H. Kooij—van Buur'en; 13 Sept., N. Vos—van Zomeren: E. de Haan—van Zanten; P. A. A. Bruijnzeel—Hooft. OVERLEDEN: 13 Sept., J. M. B. Demmers, 19 m., Pieter Kiesstraat; 14 Sept., J. Cornet —van der Hoop, 70 j., Koolsteeg.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 14