West-Duitsland zal in de Westelijke defensie worden opgenomen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Productiviteit moet in twee jaar met 20 pet omhoog Perzische oppositie komt tegen dr. Mossadeq in het geweer Weerbericht Franse bezwaren gedeeltelijk opgegeven Marshall's aftreden Atlantische raad Zaterdag bijeen Accoord te Washington over ffvredescontract Tsjechische trein terug Bommenwerpers zonder piloot MINISTER ALBREGTS Beloning naar prestatie dient te worden bevorderd Frans vliegtuisr verloren geacht Verzoeningsconferentie in Parijs geopend Poging tot vermindering tekort aan krantenpapier Joodse resolutie gispt Oostenrijk Acheson blijft Actie tegen kartels Atlantisch contact Het woord is Hevige gevechten in Korea Geallieerd verbod treft Tsjechische luchtvaart Pro-Britse Tabatabai: 9,Perzië is misleid99 66e JAARGAHC No 57 M Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 221 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GEORGE MARSHALL is afgetreden als Amerikaans minister van Defensie. Hij is afgetreden wegens persoonlijke redenen, die niet verder verduidelijkt zijn, behalve dan door de negatieve mededeling dat zij niet zijn gezondheid betreffen. Hij heeft zich dan ook beschikbaar gesteld voor iedere tijdelijke dienst, die president Tru man verder van hem zou kunnen verlan gen. Misschien betekent dat wel, da-t hij voor een of andere bijzondere missie zal worden bestemd. Maar laat ons daar niet naar gaan gissen. Te oud om nog politiek te bedrijven is hij zeker niet. Pas zeventig. Er zijn al zoveel ministers en andere poli tici geweest, die op aanmerkelijk hoger leeftijd hun vak nog hebben bedreven. Er zijn er nog die dat doen. En zeventig geldt blijkbaar niet meer als een soort top, als de leeftijd der sterken; om die te bereiken moet men tegenwoordig tachtig lentes heb ben zien ontwaken. liet ontslag is door president Truman, ofschoon hij de redenen kent en daar sym pathiek tegenover staat zoals hij hem bericht heeft niet dan met de grootste tegenzin aanvaard. Daarop heeft hij Mar shall's naaste medewerker Robert Lovett, die hem ook al terzijde stond toen hij mi nister van Buitenlandse Zaken was, tot zijn opvolger benoemd. En Forster, administra teur van het Plan-Marshall, is in Lovett's plaats onderminister van Defensie gewor den. Bissell, adjunct-administrateur van het Plan, is naar Forster's zetel opgescho ven. Hier houden de vermeldingen op, om dat men tenslotte bij de top-functies moet blijven, anders wordt het te vervelend voor lezers en luisteraars. Maar als niet ergens een functie wordt afgeschaft zal die op schuiving zich tot de onderste sport van de hoge ladder doen gelden. Uw gedachtenoog en het mijne kunnen zich verheugen in de torenhoge reeks lieden, met de jongste liftboy van het vervaarlijke „Pentagon" te Washington D.C. als laatste, die allemaal een sport op die ladder stijgen. Allemaal blij, tot de nieuwe jongste liftboy toe, die met succes naar de vacature heeft gesolli citeerd. En die, starend naar de duizeling- wekkend-hoge top die nu door Robert Lo vett bezet wordt, de kinband van het pic colo-doosje op zijn kuif vastberaden aan trekt en zich voorneemt het ook zover te brengen. Neen, nog verder: heeft niet iedere Amerikaanse liftboy het president schap der Verenigde Staten onder dat scheve doosje op zijn hoofd? Wellicht denkt George Marshall vandaag zelf aan deze dingen. Wellicht glimlacht hij ook bij de gedachte aan die vervaarlijk- hoge ladder waarop honderden of duizen den allemaal een sport geklommen zijn en heeft hij de nieuwe jongste liftboy, diens ambitieuze dromen radend, Good luck ge wenst, zodat die hem verbaasd heeft na gekeken. Het besef dat hij al die lieden op de ladder van blijdschap heeft vervuld door zijn aftreden zal Marshall wellicht nog meer verwarmd hebben dan de mededeling van zijn president, dat hij hem niet dan met de grootste tegenzin laat gaat. Bijna hetzelfde het betrof daar niet de hoogste man heeft zich trouwens afgespeeld aan het State Department: het departement van Buitenlandse Zaken. Henry F. Grady. Ame rikaans ambassadeur te Teheran heeft ook zijn ontslag gevraagd en het is hem door president Truman met de grootste tegenzin verleend. Hij wordt opgevolgd door Loy W. Henderson, ambassadeur in India. Hender son wordt opgevolgd door Chester Bowles, enzovoorts enzovoorts. Ook onderaan die ladder moet een solliciterende jongen aan genomen zijn en daarmee een carrière zijn begonnen, die wellicht eenmaal tot de hoogste post zal voeren. Men weet het nooit. Zonder twijfel heeft George Marshall zich een man van grote bekwaamheid en bijzonder initiatief getoond. Een generaal die zich als groot politicus en staatsman onderscheid is op zichzelf al een merk waardigheid. Als de initiatiefnemer tot het naar hem genoemde Plan. dat ons West- Europeanen het na de oorlog mogelijk ge maakt heeft onze levensstandaard te hand haven en een belangrijke mate van herstel te bereiken dat bovendien ongetwijfeld jarenlange onrust en arbeidsontwrichting heeft helpen voorkomen heeft hij recht op onze dankbaarheid. Hij heeft daarbij van een zo wijde blik op de wereldproble men blijk gegeven, dat men zijn aftreden uit de regering met ongerustheid zou zien als men niet wist, dat zijn opvolger ook bij de geboorte van het Plan-Marshall zijn naaste assistent was en met zijn op Euro pa's belang gerichte beleid altijd heeft ingestemd. Ministers gaan en ministers komen. Tot grote nieuwe ontwikkeling hebben zij de wereldse zaken helaas nog niet gebracht. Maar Marsshall verdient zeker de erken ning, dat hij een plan niet alleen ontwor pen. maar ook ten uitvoer gebracht heeft, zoals de wereld nog nimmer tevoren ge kend had. P- De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat het verband tussen bewapening en economie der vrije staten een van de hoofdpunten van bespre king zal vormen op de bijeenkomst van de Atlantische raad, die Zaterdag te Ottawa begint. „De overtuiging heeft post gevat dat inflatie voor de Westelijke mogend heden even gevaarlijk is als vijandelijke luchtaanvallen", zeide hij. Pearson zeide verder dat veel aandacht zal worden geschonken aan de economische samenwerking op lange termijn tussen de staten-leden van het Atlantische verdrag. Hij was van mening dat het enige feit, dat uit de besprekingen te Ottawa zal voort vloeien, toelating van Griekenland en Tur kije als lid-staten van het Atlantische pact zal zijn. Voorts zal over algemene inter- nationaal-politieke vraagstukken worden gesproken. Van officiële Canadese zijde is Donder dag medegedeeld, dat Russische journalis ten, die verslag van de besprekingen wen sen te geven, dezelfde voorrechten zullen genieten als hun collega's van andere tónden. ff FRANKFORT. (Reuter en AFP). De Tsjechoslowaakse trein, die op illegale wijze door een grenspost naar Duitsland is gereden, is thans aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten aan de grens overgedragen. Er waren 86 reizigers aan boord, die terug wensten te keren. Het Deense hospitaalschip „Jutlandia" zal morgen niet in Amsterdam, maar in Rotterdam aankomen. WASHINGTON (Reuter en United Press) De ministers van Buitenlandse Zaken der drie grote Westelijke mogendheden hebben Donderdagavond definitieve overeenstemming bereikt over de bepalingen van een „vredes- contract" dat beoogt West-Duitsland op te nemen in het defensiestelsel van de Westelijke wereld. De Amerikaanse, Britse en Franse hoge commissarissen in Duitsland zullen de instructie krijgen met de West-Duitse regering te onderhandelen over een regeling, die voorziet in vrijwel algehele onafhankelijkheid van de West-Duitse regering in de buitenlandse politiek en binnenlandse aangelegenheden, de afschaffing van de huidige Hoge Com missie der drie Westelijke mogendheden en vervanging door ambassadeurs en een wij ziging van de status der bezettingstroepen in defensiestrijdkrachten. Na de opening van de zitting gaf voor zitter Acheson direct het woord aan Schuman, die verklaarde, dat Frankrijk zich niet tegen een bijdrage tot de Duitse verdediging verzet. Deze moet echter op genomen worden in het kader van een Europees leger, dat wil zeggen onder in ternationaal toezicht staan. Frankrijk is bereid voor de kleinste Duitse eenheid die omvang te aanvaarden, die de internatio nale deskundigen van het Atlantische hoofdkwartier de beste achten, aldus Schu man, en zal zich buiten de organisatie van het Atlantisch pact tevreden stellen met de strijdkrachten, die voor het behartigen van zijn overzeese belangen noodzakelijk zijn. Met de vorming van de eerste Duitse con tingenten zou reeds vóór de definitieve op bouw van het gehele ontworpen interna tionale verdedigingsstelsel begonnen kun nen worden, echter onder het voorbehoud dat deze vorming onder internationale con trole zou-geschieden. Acheson noemde het Franse plan de beste oplossing voor de Duitse verdedi- gingsbijdrage en voor talrijke andere vraagstukken in Europa. De Amerikaanse regering steunt zonder voorbehoud en zon der bedenkingen de door Schuman naar voren gebrachte denkbeelden, aldus Ache son. Morrison erkende de betekenis van het Franse plan, doch verklaarde, dat En geland, alvorens definitief zijn standpunt te bepalen, de verzekering moest verkrij gen, dat het zijn plaats zal behouden, waar op het als bezettingsmacht en lid van de generale-stafgroep recht heeft. Engeland wilde vooral niet, dat de her bewapening van Duitsland de voorrang zou krijgen op de bewapening der Europese ge allieerden. Acheson bracht hiertegen in, dat deze vrees ongegrond is, daar de Ameri kaanse materiële hulp voor het Europese leger en niet voor de verschillende staten apart bestemd is. Tenslotte maakte Morrison bekend, dat de Eqgelse regering voornemens is een ho gere officier naar de conferentie over het Europese leger te zenden. Een functionaris, die 't bovenstaande mededeelde, verklaarde, dat Vrijdag een officieel communiqué zal worden uitgegeven, waarin de maatregelen bekend gemaakt zullen worden, die de mi nisters hebben genomen met betrekking tot Duitsland en andere belangrijke pro blemen. Functionarissen noemden het ontworpen „vredescontract" liberaal, maar zeide dat de grote Westelijke mogendheden enige bevoegdheden wensen te behouden. Hier onder bevindt zich het recht om zich in Duitse aangelegenheden te mengen, „in dien het communisme de West-Duitse re publiek dreigt omver te werpen, hetzij door een binnenlandse coup, hetzij door aggres- sie van buitenaf." De functionarissen meldden vervolgens nog, dat de ministers op hun bijeenkomst van Donderdag ook nog spraken over mo- Bedelen schijnt een zeer winstgevende bezigheid te zijn in sommige Italiaanse steden. De politie van Napels ontdekte dat, toen zij deze week de zwerver Ricco Nicola (staande op de foto) meenam en op het bureau zijn zakken liet omkeren. Hier ziet men het resultaat: een bedrag van ruim tienduizend lire is door de heer Ricco Nicola in twee dagen op zijn „standplaats" vergaard WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse luchtmacht is bezig met de oprich ting van het eerste geleide bombarde mentsescadrille, dat uit pilootloze bom menwerpers zal bestaan, zo is te Washing ton bekend gemaakt. Dit escadrille wordt gevormd in het centrum voor geleide pro jectielen te Cocoa in Florida en zal 1 October gereed zijn. gelijke regelingen om een vredesverdrag met Oostenrijk te bespoedigen, over Italië's verzoek om drastische wijzigingen in het met dit land in 1947 gesloten vredesver drag, waardoor de weg voor uitgebreidere herbewapening wordt geopend en over de Amerikaanse onderhandelingen met Span je, die tot doel hebben militaire bases voor de West-Europese defensie te verkrijgen. Frankrijk heeft het besluit om niet lan ger aan Duitse eenheden van maximaal 5000 man vast te houden, genomen, nadat zijn eigen militaire deskundigen zowel als die van de geallieerde bondgenoten heb ben weten aan te tonen hoe weinig mili taire realiteit in een dergelijke beperking schuilt. In West-Duitsland zijn de manoeuvres der West-Europese legers begonnen. Foto: De Nederlandse troepen die aan deze oefeningen deelnemen, trekken de Duitse grens over. Rechts: enkele Duitse douane-beambten. Ondanks een gemiddelde jaarlijkse toeneming van de productiviteit van ongeveer 414 kampt Nederland met een betalingsbalanstekort van iets minder dan een mil liard gulden, een bedrag, dat ongeveer 5 van het nationale inkomen uitmaakt. Het Centraal Planbureau heeft berekend, dat voor de overbrugging hiervan een extra productieverhoging van 10 noodzakelijk is. Bij een min of meer volledige arbeids- bezetting, zoals wij die thans kennen, is een verhoging van de productie vrijwel iden tiek met een verhoging van de productiviteit. Vrijwel, omdat een correctie moet worden gemaakt wegens het toenemende aantal werknemers. Dit houdt in dat het streven gericht dient te zijn op een extra productiviteitstoeneming van 10 welke in een periode van een tweetal jaren zou behoren te worden bereikt. Dit heeft prof. dr. A. H. M. Albregts, mi nister zonqler portefeuille, Donderdagavond verklaard tijdens een diner te Hilversum, dat door de Kring van Amsterdamse in dustriëlen en de Amsterdamse Industrie vereniging werd aangeboden aan de leden der Eerste en Tweede Kamer, die een be zoek aan Nederlandse industrieën brengen. De grote defensie-utigaven hebben een aanpassingsproces in de Nederlandse volks huishouding noodzakelijk gemaakt, dat op korte termijn moet leiden tot een vermin dering der bestedingen, aldus de minister. Indien men zich op het standpunt stelt, dat wij voor alles de toekomst van ons volk moeten waarborgen, hetgeen inhoudt, dat de beperking der bestedingen in de productieve sfeer door vermindering der investeringen binnen verantwoorde grenzen moet blijven, staat men voor de consequen tie de bestedingen in de consumptieve sec tor te beperken. Hierbij loopt men gevaar een belangrijk groter onheil in het leven te roepen, indien men uit het oog zou ver liezen, dat een redelijk welvaartspeil, in het bijzonder voor de minst draagkrachtige groepen der bevolking, gewaarborgd dient te zijn. Daarom mag van regering, werk gevers en werknemers worden geëist, dat alle aandacht wordt geschonken aan een verhoging van de productie en de export, omdat deze factoren op langere termijn be- PARIJS. (Reuter). Een functionaris van de Franse luchtveiligheidsdienst heeft verklaard dat er slechts zeer geringe hoop bestaat op het aantreffen van overleven den van het Franse passagiersvliegtuig, dat Woensdag op een vlucht van Perpig- nan naar Oran met 36 passagiers en een bemanning van drie koppen aan boord werd vermist. De laatste door het toestel opgegeven positie was tussen de Spaanse kust en de Balearen. De nasporingen wor den voortgezet. PARIJS, (Reuter). De verzoenings commissie van de UNO voor Palestina heeft gisteren een vergadering gehad met de Arabische afgevaardigden en een afzonder lijke vergadering met de Israëlische delega tie. De Arabieren hadden namelijk gewei gerd tezamen met de Israëliërs aan één tafel plaats te nemen. De commissie drong er bij de partijen op aan hun uiterste best tc doen om tot een oplossing te geraken. Alle partijen beloofden een door de voor zitter Ely' Elmer afgelegde verklaring in overweging te nemen. Verwacht wordt, dat aan de gedelegeer den de volgende week een uit vijf punten bestaand voorstel voor een overeenkomst over alle belangrijkste problemen voorge legd zal worden. De Israëlische afgevaardigde heeft op de Donderdag te Genève gehouden bijeen komst van de economische en sociale raad van de UNO verklaard, dat Israel gaarne bereid is te helpen bij de economische ont wikkeling van de Arabische landen, indien het daartoe in de gelegenheid wordt ge steld. palend zullen zijn voor het welvaartspeil. Het beoogde doel kan enerzijds worden bereikt door een verdergaande uitbreiding van het productie-apparaat. De hiervoor benodigde investeringen moeten evenwel gefinancierd worden uit het verschil tussen productie en consumptie. Dit maakt het noodzakelijk, dat thans de tweede moge lijkheid van een productie-uitbreiding, de verhoging van de productiviteit, zo volle dig mogelijk wordt gebruikt. GENèVE (Reuter). De sociale en economische raad van de UNO heeft een dringend beroep gedaan op de voornaam ste gebruikers en producenten van kran tenpapier om hun gebruik te beperken en hun productie uit te breiden. De resolutie is door België en Frankrijk ingediend en geamendeerd door Canada, India, Zweden en Engeland. Vijftien landen stemden voor, Polen, Tsjechosiowakije en de Sovjet-Unie onthielden zich. De speciale organisaties van de UNO en de Wereldbank worden verzocht die finan ciële en technische hulp te geven, die een land zou verzoeken voor de uitbreiding der papierindustrie. De afgevaardigde van India verklaarde, dat per hoofd per dag in de Verenigde Sta ten evenveel papier verbruikt werd als per hoofd per jaar in India. Ongeveer 60 pro cent van de wereldproductie aan papier werd door de Verenigde Staten verbruikt. Een beperking van slechts vijf procent zou aan het wereldtekort aanzienlijk tegemoet komen. De Amerikaanse afgevaardigde zeide, dat zijn regering zich terdege van het probleem bewust is. Zij zou blijven medewerken aan de pogingen om het tekort op te heffen. GENÈVE. (Reuter). Het bestuur van het Joodse wereldcongres heeft een resolutie aangenomen, waarin bij Oostenrijk aange drongen wordt op het geven van schade vergoeding aan Joden. Verder wordt de aandacht gevestigd op „de groeiende anti- semietische propaganda van de Oostenrijk se neo-nazistische partij, welke zelfs ge steund wordt door een deel van de coali tiepartijen". Het Joodse wereldcongres betuigt in de resolutie zijn leedwezen over het feit, dal de Oostenrijkse regering geen schadever goeding heeft betaald aan de nabestaan den van om het leven gekomen Joden, ter wijl evenmin compensatie is gegeven voor geieden materiële schade.. WASHINGTON (Reuter). President Tru man heeft op zijn persconferentie ver klaard, dat zo lang hij president is Dean Acheson minister van Buitenlandse Zaken zal blijven. Op de vraag, hoe lang hij president zou zijn, antwoordde Truman, dat hij deze func tie wellicht nog wel enige tijd zou vervul len. Lachend wees hij suggesties van de hand, dat zijn woorden zouden kunnen worden uitgelegd als een aanduiding, dat hij het volgend jaar zou pogen opnieuw ge kozen te worden. GENÈVE. (Reuter). De economische en sociale raad van de UNO heeft met 12 te gen 3 stemmen een Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op internationale actie tot opheffing van de grote wereldkartels, die nadelig zijn voor de handel, de economische ontwik keling en de levensstandaard. In de reso lutie wordt voorgesteld een speciale com missie van 10 landen op te richten, die tot taak zal hebben maatregelen tot opheffing van schadelijke handelsmonopolies te be studeren. Deze commissie bestaat uit ver tegenwoordigers van België, Zweden, Ca nada, Frankrijk, India. Mexico, Pakistan, Engeland, de Verenigde Staten en Uruguay WASHINGTON. (Reuter). Leiders der Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en Amerikaanse Congres-leden hebben te Washington beraadslaagd over het houden van een gemeenschappelijke conferentie over internationale aangele genheden. De besprekingen zijn gevoerd door Spaak en Lord Layton, voorzitter en onder-voorzitter der Raadgevende Verga dering enerzijds en de subcommissie voor Buitenlandse Zaken van Senaat en Huis van Afgevaardigden der Verenigde Staten anderzijds. De bijeenkomst was besloten. Vauvenargues: Wij herkennen in anderen wij voor onszelf verbergen. wat TOKIO, 14 September (Reuter). Vol gens communiqués van het leger en de luchtmacht in Korea van de verbondenen hebben de Noordelijken zich door krachtige aanvallen van het achtste leger Donderdag verder teruggetrokken en hebben vlieg tuigen der verbondenen hevige en succes rijke aanvallen uitgevoerd tegen spoorwe gen en bevoorradingswegen in de achter hoede der Noordelijken. De Noordelijken boden op de grond en in de lucht tegenstand. De vliegtuigen der verbondenen maakten meer dan duizend vluchten. De hevigste gevechten wei-den geleverd op het Oostelijke front. De Noordelijken boden hier verbitterde tegenstand. Op het centrale front werden de Noor delijken ten Noorden van Koemhwa met hevig artillerievuur beschoten. Toen de verbondenen met tanks en infanterie het gebied binnenrukten bleken de Noordelij ken zich reeds teruggetrokken te hebben. Van het Westelijke front wordt slechts licht contact gemeld. Volgens het communiqué van de vijfde luchtmacht hebben nachtbommenwerpers in de afgelopen nacht ruim 100 spoorwa gons en 5 locomotieven vernietigd. Vliegers meldden, dat het spoorwegverkeer in Noord-Korea is toegenomen, doch dat er minder voertuigen op de wegen zijn waar genomen. Volgens opgave van geallieerde vliegers zijn 288 van de 550 aangevallen voertuigen beschadigd of vernietigd. Air France staakt dienst op Praag De geallieerde Hoge Commissie heeft alle vluchten van Tsjechoslowaakse vlieg tuigen boven West-Duitsland tot nader order verboden. Een directe reden voor het verbod is niet gegeven. De Tsjechoslo waakse autoriteiten werden via de Tsje chische militaire missie in Berlijn van het besluit in kennis gesteld. De laatste maanden hebben Tsjechische vliegtuigen zeven geregelde wekelijkse diensten via West-Duitsland onderhouden, waarvan drie op Parijs, twee op Brussel, en twee op Amsterdam. De „Air France" heeft gisteravond haar dienst op Praag op aanraden van de rege ring tot nader order gestaakt. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de regering de maatschappij tot deze maatregel had geadviseerd om moge lijke représailles te vermijden als gevolg van het verbod van de geallieerde Hoge Commissie aangaande Tsjechoslowaakse vluchten boven West-Duitsland. Hij zeide verder, dat het initiatief tot het uitvaardi gen van dit verbod van de Franse autori teiten was uitgegaan na „de arrestaties van Fransen in Praag en de onregelmatige actie tegen hen van de zijde der Tsjechische autoriteiten". TEHERAN (Reuter). Twintig Perzi sche volksvertegenwoordigers hebben het invloedrijke parlementslid Madani verzocht tussen de aanhangers der regering en de oppositie te bemiddelen, opdat een geza menlijk front kan worden gevormd in de „door Mossadeq geleide strijd tegen de Britse overweldigers." De geruchten als zou de oppositie tegen de Perzische premier Mossadeq groeien, zijn echter toegenomen, zo meldt Reuter. De gewezen premier Saed Zia Tabatabai, van wie gezegd wordt, dat hij pro-Brits is, is na vijf jaar zwijgen weer in de politieke arena getreden. Terwijl hij bewaakt werd door een lijfwacht van 200, met stokken, pistolen en messen gewapende mannen, richtte hij zich tot leden van zijn partij, de „Partij van de nationale wil". Hij zeide, dat Perzië zich tegenover grote ge baren geplaatst ziet. Het voornaamste ge vaar bestaat er in, dat het publiek „misleid en blind gehouden wordt voor de voor naamste oorzaak van onze ellende." Tabatabai heeft in de nationale vergade ring 25 aanhangers. Waarnemers zijn ech ter van oordeel, dat bij een keren van het getij de partij snel in macht zou toenemen. De „partij van de nationale wil" wenst hervormingen op sociaal-democratische grondslag en goede betrekkingen met de Sovjet-Unie. De partij is echter anti-com munistisch. Geruchten brengen de naam van Tabatabai in verband met zijn vroegere rivaal, de gewezen premier Ghavam Soel- taneh. Beiden zouden tot de oppositie van Mossadeq behoren. In diplomatieke kringen meent men, dat geen van beiden de aanhang hebben, die Mossadeq heeft, doch Ghavam wordt nog steeds als een van de invloedrijkste politici in Perzië beschouwd, ondanks tijdelijke verliezen. In 1947 overreedde hij het par lement niet het voorstel tot een Perzisch- Russische oliemaatschappij te ratificeren, ondanks zijn persoonlijke belofte aan Sta lin. Na deze belofte werden de Russische troepen, die nog na de oorlog in Perzië ge- stationneerd bleven, teruggetrokken. De Perzische pers noemde deze manoeuvre „het grootste dubbele spel sinds het paard van Troje". Sjah accoortl .De plaatsvervangende premier van Per zië, Fatemi, heeft verklaard, dat de Sjah het ultimatum aan Engeland had goedge keurd, alvorens het gisteren aan Truman's vertegenwoordiger Harriman werd toege zonden. De Perzische olieraad heeft G. E. Green, een Britse ingenieur in de raffinaderij te Abaaan, bevolen zijn werk aan een Perzi sche ingenieur over te clragen. De Britse bedrijfsleiding heeft gepro testeerd en twee andere Britse ingenieurs hun werk laten staken. Ook de Britse technicus Cunningham is door een Pers vervangen. Het vervangen der beide technici heeft de reeds tussen Britten en Perzen heersende spanning sterk doen stijgen. Het Engelse ministerie van Handel maakt bekend, dat in overleg met de be trokken scheepvaartmaatschappijen maat regelen zijn getroffen om bepaalde schaarse goederen, die op weg zijn naar Perzië, een andere bestemming te geven. Engeland heeft Perzië het recht ontno men bepaalde soorten schaarse goederen te kopen, die door Engeland op de dollar- markten "gekocht kunnen worden. De be doelde ladingen moeten in andere havens worden gelost. Naar verluidt gaat het om vier schepen met suiker, staal, rails en dwarsliggers. De Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, heeft Donder dagmiddag in Den Helder 52 adelborsten 1ste klasse beëdigd tot officier bij de Koninklijke Marine. LATER TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: In de avond en nacht weinig bewol king met zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgen overdag toenemende bewolking met later kans op enige regen en geleidelijk aanwakkerende Zuidelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 15 September Zon op 6.12 uur, onder 18.58 uur. Maan op 18.49 uur, onder 5.57 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 14 September Hoog water: 2.33 en 15.01 uur. Laag water: 10.43 en 23.02 uur. Zaterdag 15 September Hoog water: 3.17 en 15.43 uur. Laag water: 11.27 en 23.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1