f5. eo De radio geeft Zaterdag M MO RR [S ie^èymSuij[ DAUDEY'S_ Bloemenmagazijn CENTRALE VERWARMING Prins Bernhardt onthulde bevrijdings monument in Wageningen r~ juaodetr Tlieuuis Wereldnieuws PANDA EN DE WOUDROVERS GROEN Co. A „SAS A Koningin maakt rijtoer door de residentie Sergeant-majoor tot twee jaar veroordeeld Daders van roofoverval aangehouden De overheid is niet vlug met betalen Doodslag en beroving Petitie van Ambonezen Bartcljori Bervoets Vriezelaar Invoerbeperking van kaas in V.S. Verwarde situatie bij „Breedband" Kegelaars komen in actie Courses op Duindigt Drielandentournooi Nederland neemt uitnodigingen aan Agenda voor Haarlem I VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 Donderdagmiddag heeft Prins Bernhard te Wageningen een bevrijdingsmonument onthuld op het plein voor hotel „De Wereld", waar in Mei 1945 de officiële capitulatie van de Duitse troepen in Nederland werd getekend. Deze plechtigheid was een onder deel van de herdenking van het 75-jarig bestaan der Landbouwhogeschool te Wageningen. De foto toont het monument na de onthulling. Op de voorgrond burge meester mr. M. de Niet Gz.; Prins Bernhard; op de achtergrond prof. dr. H. J. C. Tendeloo. Donderdagmiddag is te Wageningen vóór het voormalig hotel „De Wereld" door Prins Bernhard een nationaal bevrijdings monument onthuld in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de Canadese, Britse, Belgische en Amerikaanse legers, van de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en van commandanten der Nederlandse land- en zeestrijdkrach ten. Op het podium voor de genodigden wap perden de vlaggen van Groot-Brittannië, Canada, de Verenigde Staten en Nederland. Prof. dr. H. J. C. Tendeloo, voorzitter van het initiatiefcomité tot oprichting van het monument, hield vóór de onthulling een toespraak, waarin hij zeide, dat de animo, waarmede de actie was begonnen, door alles, wat het comité in de weg is ge legd, danige klappen heeft gekregen. „Wor den wij hier niet geconfronteerd met een symptoom van het fatum der democratie, die geen democratie meer kan zijn, als zij alles centraal geregeld wil zien?" zo vroeg prof. Tendeloo. „Wat blijft er over van de persoonlijke mens? Waar is de vrije mens nog te vinden, die nog kan handelen naar het gebod van de Allerhoogste en die dat doet uit liefde voor zijn medemens? Meer en meer worden personen en zaken ge klemd tussen voorschriften en afspraken, die een waar labyrinth vormen, waar niets en niemand ongeschonden uit kan komen. Het is nodig gezamenlijk te komen tot een bevrijding van de materiële en geestelijke last, waaronder de meesten onzer gebukt gaan; met erkenning van persoonlijke ver schillen zoeke men naar het samenbinden- ADVERTENTIE Ons najaarsseizoen openen wij met een bijzonder kreukvrij artikel, wat ge toond werd op de laatste Parijse modeshow 99 90 cm breed in alle modetinten. Geschikt voor cocktail en middagjapon. Aan onze zaak zijn verbonden gedipl. coupeuses, die uw japon maken voor J 2Q.—- Prima coupe. BARTELJORISSTR. 27 b. d. Gr. Markt HILVERSUM I, 402 M. 7,00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Engelse amuse mentsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Postharmonie. 14.50 Sallanös programma. 15.15 Lichie muziek. 15.45 Van de wieg tot het graf. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Residentie-orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen. 18.20 Vrouwenkoor. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Het album wordt aangeboden. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Weense mu ziek. 21.55 Onder de pannen. 22.15 Dansmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 Orgel. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Dansmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements orkest. 14.00 Theo Casion, hoorspel. 14.20 Piaten. 14.40 Harmonie-orkest. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.35 Dameskoor. 16.00 Gitaar. 16.15 Platen. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmprogramma. 18.15 Actuali teiten. 18.25 Piano en orgel. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Pla ten. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Wat zou u doen?. 22.00 Symphonette-orkest en solist. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Sport. 23.27 —24.00 Symphonie-orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Cabaretliedjes. 12.00 Lichte muziek- 12.30 Weerberichten. 12.34 Concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang. 13.30 Platen. 14.00 Concert. 15.00 Accordeon. 15.15 Platen. 15.30 Accordeon. 15.45 Platen. 16.15 Ethnische mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10, 17.30, 18.00 en 18.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Concert. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30—24.00 Platen. de, het welzijn van dit land en zijn in woners". „Ik zeg u dit alles bij dit nog omhulde beeld. Zo dadelijk zal het onthuld worden en dan zal daar voor u staan het beeld van de bevrijde mens. De mens, die in de over weldigende betekenis van het gevoel van het ogenblik dat hij zich vrij weet, de han den omhoog heft, als wilde hij ontstijgen aan wat hem tevoren nog kluisterde en bedwong". Tenslotte verzocht prof. Tendeloo Prins Bernhard tot de onthulling te willen over gaan. Na de onthulling klonken de volksliede ren vaai Nederland en Canada. Boodschap van generaal Foulkes De Canadese kolonel Johnson, die gene raal Foulkes en de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer P. Dupuy, vertegen woordigde, hield hierna een korte toe spraak, waarin hij herinnerde aan de be vrijdingsdag, waarvan in de annalen van de Canadese legers met trots wordt gewag ge maakt en las een persoonlijke boodschap voor van generaal Foulkes, waarin deze dank bracht aan de soldaten, die de capi tulatie hebben mogelijk gemaakt. De weg naar de vrede werd door hen bereid, aldus de boodschap. Wil men deze vrede behou den dan moeten alle vrije volken zich ver enigen. De burgemeester van Wageningen, mr. M. de Niet, aanvaardde namens het ge meentebestuur het monument, dat ver vaardigd i? door de beeldhouwer Han Richters. Vervolgens begaf men zich naar hotel „De Wereld" en bezichtigde daar het pas ingerichte capitulatiemuseum. Daarna be zocht Prins Bernhard laboratoria van de Landbouwhogeschool. In de foyer van dé schouwburg Junus- hof sprak de Prins met landbouwkundige attachés van verschillende landen. Ten slotte werd de Prins in de studentensocië teit „Ceres" het beschermheerschap van de Studentenweerbaarheidsvereniging „Transvaal" aangeboden. Koningin Juliana zal op 18 September na de opening van de Staten-Generaal een rijtoer door Den Haag maken. De Vorstin zal in een open calèche rijden, gevolgd door twee hofrijtuigen en geëscorteerd door achttien ruiters van de Haagse politie. Zij vertrekt om kwart voor vier 's middags van het paleis Noordeinde. De zes kilometer lange rijtoer gaat langs het Noordeinde, de Hoge Wal, Elandstraat, Zoutmanstraat, Laan v. Meerdervoort, Val- kenboschplein, Beeklaan, Loosduinsèkade, Paul Krugerstraat, Herman Costerstraat, Hobbemaplein, Ruysdaelstraat, Vaillant- plein, Zuid-Binnensingel, Prinsegracht, Jan Hendrikstraat, Groenmarkt en via de Hoog straat naar paleis Noordeinde terug. In luitenants-uniform lichtte hij kennissen op Voor de krijgsraad te velde in Den Haag stond Donderdag de 23-jarige H. G. J. ter H., voormalig sergeant-majoor bij het De mobilisatie-centrum te Amersfoort, te recht wegens oplichting. Hem was ten laste gelegd dat hij in Mei van dit jaar, gekleed in de uniform van een tweede luitenant der Koninklijke Landmacht, zich in Den Haag, Voorburg en Rijswijk aan verschil lende oplichtingen had schuldig gemaakt. In Voorburg vertelde hij aan een kennis dat hij, hoewel pas beëdigd als officier, ging demobiliseren daar hij een prachtige betrekking bij de K.L.M. had gekregen. Hij had reeds een pension besproken in Den Haag, maar zijn hospita wilde de pension- prijs vooruit betaald zien. Hij beschikte niet over voldoende contanten en vroeg of hij wat geld kon lenen. Dit verhaal had ook bij anderen succes. Hij wist zo in twee dagen 500 gulden te „lenen". Dit geld werd nooit terugbetaald. De auditeur-militair zei in zijn requisi toir: „Hij heeft mij indertijd bij een ver hoor voor de gek gehouden, maar dat is zijn goed recht. Andere mensen voor de gek houden echter gaat te ver". De auditeur-militair eiste twee jaar ge vangenisstraf. De Krijgsraad veroordeelde Ter H. con form deze eis en ontzette hem bovendien uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. Het is de rijkspolitie gelukt de daders van de roofoverval, vorige week gepleegd op de 79-jarige weduwe Kruithof aan de Geerdijk in Den Ham, op te sporen. Uit de wijze, waarop de overval geschied was, bleek dat de daders ter plaatse goed be kend moesten zijn. De verdenking viel op twee ingezetenen, de 20-jarige landarbeider A. H. en de 18-jarige wever H. H. Na een langdurig verhoor hebben beiden een be kentenis afgelegd, Bedrijfsleven ondervindt daardoor moeilijkheden De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft een adres aan de voorzitter van de ministerraad gezonden, waarin onder meer wordt gezegd dat tal van zaken op onderscheiden gebieden van het bedrijfsleven voor moeilijkheden staan wat betreft haar liquiditeit. Meer en meer worden de termijnen, welke voor crediet als normaal mogen gelden, overschreden. Veelvuldig zijn de klachten, blijkens welke door het uitstellen van de voldoening aan hun verplichtingen debiteuren hun schuld eisers duperen en zichzelf als het ware cre diet verschaffen. Naar gebleken is, worden de moeilijk heden vergroot door de vertraging, welke in talrijke gevallen en in toenemende mate zich voordoet in de nakoming van finan ciële verplichtingen door rijk, provincies of gemeenten. Doordat de overheid op voor heen ongekende schaal als opdrachtgeef ster optreedt, spelen de geldelijke aanspra ken op haar een grote rol in de financie ring der bedrijven. Gewezen behoeft slechts te worden op de omvangrijke openbare werken en de woningbouw. De bezwaren, welke voor het bedrijfs leven hieruit voortvloeien, zijn aan deze uitgebreide overheidsbemoeiing evenredig en laten niet na hun uitwerking over het gehele gebied van handel en nijverheid te doen gevoelen. De crediteuren der over heid, wier aanspraken niet met voldoende spoed worden gehonoreerd, zien zich op hun beurt verplicht hun betalingen aan hun schuldeisers uit te stellen, hetgeen dan deze laatsten weer voor financiële proble men stelt. De Kamer van Koophandel verzoekt daarom te willen bevorderen, dat rijk, pro vincies en gemeenten op zo kort mogelijke termijn aan hun financiële verplichtingen tegenover particuliere bedrijven voldoen. De geregelde gang van het economisch le ven, welke helaas op tal van punten on miskenbaar tekenen van verstoring begint te vertonen, zou daardoor in hoge mate worden bevorderd, aldus wordt in het adres verklaard. Tegen de dader 10 jaar geëist Op 5 December van het vorig jaar is de 79-jai'ige H. Mol in Dussen in de stal van zijn boerderij levenloos aangetroffen. Met een hard voorwerp was hij neergeslagen. Zijn portefeuille met 7000 was verdwe nen. Als verdacht van doodslag met be roving stond Donderdag voor de rechtbank te 's Hertogenbosch terecht de 24-jarige W. van der S. uit Werkendam, die een be kentenis aflegde. De officier van justitie noemde hem een uiterst gevaarlijk man en eiste tien jaar gevangenisstraf. Tegen de chauffeur F. J. van der S., eveneens uit Werkendam, die wegens het verstrekken van inlichtingen van mede plichtigheid aan de beroving verdacht wordt, eiste de officier een gevangenisstraf van drie jaar. Het Comité Rechtspositie Ambonese Militairen en Schepelingen heeft Donder dag in een zaal van de Haagse Dierentuin een protestvergadering belegd, bijgewoond door zeer veel Ambonezen, bewoners van woonoorden over geheel Nederland. Beslo ten werd een petitie te zenden aan de se cretaris-generaal van de U.N.O. en aan de voorzitters van de beide Kamers der Sta ten-Generaal. In de petitie wordt gezegd dat de Ambonezen in Nederland zich be schouwen als staatsburgers van de repu bliek Zuid-Molukken. Zij eisen de erken ning van dit recht, aldus de petitie, dat zij verkregen Hebben krachtens de uitroeping van deze republiek tot souvereine staat op het ogenblik, dat de republiek Indonesia ontbonden werd. Voorts wordt geëist afvoer naar een gebied binnen de republiek Zuid- Molukken dat niet door de republiek Indo nesia is bezet, of naar Nieuw Guinea. ADVERTENTIE SSTR AAT 20 TEL. 13.439 WHIPCORD REGENJASSEN ADVERTENTIE WASHINGTON, (Reuter). De ver eniging van kaasimporteurs in de Verenig de Staten heeft Donderdag krachtig de regering gesteund bij haar streven om de wetgeving tot beperking van de invoer van buitenlandse kaas en andere zuivelpro ducten ongedaan te maken. Het congres had wetgevende maatrege len goedgekeurd tpt beperking van de in voer van bovengenoemde producten. Voor een Senaatscommissie heeft de se cretaris van de vereniging van kaasim porteurs, Fromer, er op gewezen, dat de V. S. meer agrarische producten uitvoeren dan zij invoeren. Hij liet de waarschuwing horen, dat de Amerikaanse boer ernstig getroffen zou worden door vergeldings maatregelen tegen zijn producten, die van de Europese landen te verwachten zijn. Hij deelde mede, dat de Verenigde Staten in het eerste halfjaar van 1951 39.347.000 pond kaas hebben uitgevoerd tegenover een invoer van slechts 26.628.000 pond. Het gemiddelde van de kaasinvoer in de jaren 1948/1950 was slechts ongeveer 3 procent van de binnenlandse productie, aldus Fromer. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. Willem Ruys (20 Sept.); Nieuw Guinea: m.s. Blitar (16 Oct.); de Neder landse Antillen: m.s. Poseidon (17 Sept.);- Suriname: s.s. Helicon (25 Sept.); Canada m.s. Tomoe (17 Sept.) en m.s. Westerdam (20 Sept.); Australië via Engeland (15 Sept^L Met het vliegtuig, dat op Woensdag 19 September naar Biak vertrekt, kan lucht postcorrespondentie voor Nieuw Guinea worden verzonden. Het verdient aanbeve ling de stukken uiterlijk 18 September vóór 12 uur ter post te bezorgen. ADVERTENTIE IIMII» Bronsteeweg 6 - Heemstede Nieuw telefoonnummer 35759 - na 6 uur 10859 Bij Boele en Van Eesteren werken nog maar 10 man Op het ogenblik werken er op het Breed- band-terrein bij de firma Boele en Van Eesteren nog tien man. De rest is thuis gebleven na de verwarring, die Donderdag op het werk werd geschapen, aldus een woordvoerder van de Uniebonden. In het begin van deze week zag de toe stand er hoopvol uit. Het aantal arbeiders dat zich op aanraden van de Uniebonden weer aan het werk begaf steeg dagelijks, Maandagmorgen waren het er reeds onge veer 160. Op dezelfde dag stelde de directie een spoed-ultimatum: de stakende arbei ders dienden onverwijld het werk te her vatten, anders zouden zé ontslagen worden. Hierdoor verschenen er nog veertig arbei ders bij op het werkterrein, zodat er in het totaal weer ongeveer tweehonderd aan het werk waren. Het stakingscomité vergader de daarop des middags weer in Beverwijk met de mannen die nog in staking waren. Naar ons van de zijde der Uniebonden werd medegedeeld, besloten de naar schat ting nog ongeveer 150 stakende arbeiders op deze bijeenkomst om te capituleren en het werk te hervatten. Maar dit was naar het oordeel van de directie te laat. Toen zij Woensdagmorgen op het werk verschenen werden zij niet meer aangenomen. De Unie bonden hebben, naar zij mededelen, ter stond alles in het werk gesteld om dit aan tal arbeiders, dat de staking het langst doorzette, terug te doen nemen door de werkgever. Over dit verzoek van de Unie bonden wordt nog onderhandeld. Donderdagmorgen kwamen de arbeiders die niet meer geaccepteerd waren met de anderen mee en zij stichtten volgens een woordvoerder van de Uniebonden zoveel verwarring, dat het werk onmogelijk was geworden, zonder dat er molestaties voor vielen. Daarop zijn slechts tien arbeiders aan het werk gebleven. Men verwacht dat door de versterkte politiebewaking de ar beiders wel spoedig terug zullen komen. Op het arbeidsbureau in IJmuiden deel de men ons mede, dat de ontslagmaatregel, die de directie nam toen de stakers niet op de in het ultimatum genoemde tijd ver schenen, geen wettelijke bezwaren ont moette, op grond van „werkweigering". Vanmorgen om half elf is er in de bo venzaal van de veiling „Kennemerland" een vex-gadering voor de stakers begonnen. Kegelen De leden van de Haarlemse Kegelbond komen weer in actie. De bond is uitgenodigd deel te nemen aan wedstrijden in Nijmegen welke Zondag gehouden worden. 'Veertien dagen later zijn er bondswedstx-ijden in Rot terdam. Ook dan zal Haarlem vertegenwoor digd zijn. Voor Zaterdag 22 en Zondag" 23 September staan onderlinge wedstrijden van de Haar lemse Kegelbond op hel programma. Drie tallen uit alle klassen worden door loting samengesteld .Ook worden vrije en duo wedstrijden gehouden. De wintei-competitie begint in de eerste week van October Met opgewektheid beginnen de kegelaars het seizoen 1951/1952. Er zijn thans dertig clubs bij de bond aangesloten. In het gebouw van de HKB zijn drie niéuwe banen ge maakt, waardoor men thans over negen goe de banen beschikt. Dammen Jozef Blankenaar-H.D.C. Voor de hoofdklasse-competitie van het district Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Dambond speelde de Haarlemse Damclub in Amsterdam tegen „Jozef Blan kenaar". Na spannende strijd eindigde deze ontmoeting in een overwinning voor de Amsterdammers. Het overwicht aan de vijf kopborden was evenwel aan de zijde van de Haarlemmers, die zes van de tien punten scoorden. De „staart" bedierf echter alles door uit vijf partijen slechts één punt te scoren. De Amsterdammers kwamen volledig uit; de Haarlemmers telden twee invallers; voor Pas en Eising. De uitslagen luiden: J. MetzJ. B. Sluiter Jr. 0—2; M. R. C. Stahlberg—P. J. van Dar telen 1—1; O. J. B. v. d. SleonJ. H. Meure 1—1; J. Brouwer—H. T. Luif 1—1; F. Jonge- dijk—J. W. van Dartelen 1—1; A. de Doop— Nico Blom 2—0; P Goezinne—J. P. van Eijk 1_1p. van Heerde—A. Smit 2—0: H. Gorter D. Schrijnemaekers 20; P. FaberG. de la Rie 2—0. Totaal: 13—7. Het programma voor Duindigt op Zater dagmiddag biedt een speciale attractie, om dat in de Favorite-prijs de internationale handicap-draverij, de oud-pikeurs en de pikeurs, die de leeftijd van 60 jaar hebben bereikt, hun krachten zullen meten. Vele oud-gedienden als Bas ten Hagen, Cees Ockhorst en Jan Hulsbosch, gaan achter Lord Maire, Lord Heny en Maarten Spen cer de strijd aanbinden met de ouderen die nog steeds actief aan de courses deelnemen, van wie vooral Ensing met Max van Bon- gershof een kwade tegenstander zal zijn. Onze voorkeur gaat hier uit naar Maarten Spencer, met als outsider Lepelaar S. De meeting wordt geopend met een dra verij voor 3- en 4-jarige paarden, waarin de kanspaarden onder de laatstgenoemden moeten worden gezocht. Ortolaan S. moet in staat worden geacht de zege te behalen, al zijn ook Ovidia Ax worthy en O Lapize II niet te verwaarlozen. Een onzekere factor is hier de debutant van het entrainement Geersen, Peterhof, wiens afstamming goed genoeg is om iets bijzonders te laten zien. In de Falconet-prijs staan twee paax-den aan de kop, die deze course kunnen beheer sen, Opveger en Petulance K.van wie laatst genoemde de snelste is. Ook Nurmi H is een mededinger, waarmede rekening moet worden gehouden. Afgaande op de tot dusverre getoonde tijden kan Lee Axworthy, de Fatima-prijs niet verliezen, terwijl Nalico M en Lina Bonni zeker bij de voorste paarden zullen behoren. Het slotnummer belooft een scherpe strijd tussen Nelson en Morning Star te worden waarbij Nelson, die aan het hoofd vertrekt zeer moeilijk zal zijn te verslaan. Behalve de vijf draverijen worden nog twee rennen gegeven, welke beide over een afstand van 2000 m gaan. In de eerste ren staat Kamila zeer gunstig in het ge wicht en moet haar een eerste kans wor den toegedacht. Flying Gal en Duroc zijn hier de meest te vrezen concurrenten. In de tweede ren is Great Girl met top- gewicht alleen maar bij verrassing als win nares te zien en zii kan dus als outsider worden genoemd. Onze voorspelling voor deze zeer open ren luidt: 1. Aauavit. 2. Dicky. 3. Prince Albert, outsider Great Girl. Biljarten De uitslagen van de partijen op de tweede dag van het drielandentoux-nooi, waarmede de Nederlandse Biljartbond zijn veertigjarig bestaan viert, luiden: Dessart 50 41 1.219 6 Sweering 16 41 0.390 3 Siguret 44 77 0.571 7 Kok 50 77 0.648 9 c J Lagache Dessart 34 63 0.539 4 50 63 0.793 4 Vingerhoedt 50 39 1.282 9 Siguret 30 39 0.769 7 Kader 47/2: Delforge 92 16 5.75 22 Gabriëls 400 16 25.00 278 Galmiche 34 10 3.40 12 De Ruyter 400 10 40.00 102 Delforge 115 Van Hassel 400 15 8.02 38 14 28.56 107 Gabriëls 400 10 40.00 171 Van de Pol 189 10 18.90 116 België heeft de leiding behouden; dan vol gen Nederland en Frankrijk. 48. Voor Panda zag het er allesbehalve vrolijk uit. De woudrovers konden ontzet tend hard lopen, en overal waar hij zien wendde of keerde zag hij er een opduiken. Wipsnor, de hoofdman-zelf, zat hem op de hielen, en een tweede sneed hem de pas afnog ééns dook Panda weg en schoot op zij, maar lang zou hij het stellig niet vol kunnen houden. „We hebben hem! Nu kan hij niet meer. ontsnappen!"* riep Wip snor triomfantelijken daar leek het ook werkelijk op, want tot zijn grote schrik zag Panda nu een arm door de takken van de bomen boven hem komen.... „Ik kom er niet meer uit! Er zitten hier zelfs rovers in de bomen!', dacht hij benauwden toen gaf hij een gil, want die arm kreeg hem te pakken en hij voelde hoe hij op gehesen werd.... „Help!", riep hij Maar toen siste een bekende stem hem toe: „Zachtkens dan toch! Wees tenminste zo verstandig om in stilte mede te werken, wanneer een wijzer en ouder persoon de moeite neemt om u te redden!" Men kan zich indenken hoe verbaasd Panda was toen hij, op een brede boomtak aangeko men, niemand minder ontwaarde dan Joris Goedbloed! Die had hem daar dan toch maar, weer uit een groot gevaar gere<%, Invoer. De invoercommissie van de West- Duitse regering heeft 21,5 millioen dol lar vrijgegeven voor de invoer. Uit Nederland mag boter ter waarde van 1,2 millioen dollars, kaas ter waarde van 1,5 millioen dollars en vers fruit ter waarde van 1 millioen dollars worden ingevoerd. Versperd. Van de 190 doorgangsplaatsen tussen Oost- en West-Berlijn zijn er 178 thans voor het wegverkeer gesloten. De meeste hebben aan beide zijden slechts een nauwe doorgang voor voetgangers. De Oost-Berlijnse politie heeft Donder dag een West-Berlijnse politie-inspec- teur gearresteerd, toen hij een van de vijftien versperringen onderzocht, die Dinsdag door de Oost-Duitse autoritei ten zijn aangebracht. Vergiftiging. Vijftig arbeiders van een fa briek te Sesto San Giovanni (Italië), zijji na het nuttigen van de middag maaltijd in de cantine ziek geworden. Vijfenveertig arbeiders moesten in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen worden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Boter. De Canadese regex'ing zal 7 millioen pond boter uit Europa invoeren. De re gering is van plan de Canadese boter op te slaan en de geïmporteerde boter te verkopen aan de handel. De Canadese deskundigen zijn van mening, dat Ca nadese boter beter bewaard kan worden dan Europese boter. De particuliere handel mag 4,5 millioen pond impor teren. Dienstplicht. Naar in het Vaticaan ver luidt, is in Hongarije een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle geeste lijken onder de 50 jaar dienstplichtig zijn. Reeds meer dan 500 geestelijken onder de leeftijd van 35 jaar zijn als gewone soldaten in het leger opge roepen. Vrije jeugd. Leden van de „Vrije Duitse Jeugd", van wie te bewijzen is, dat zij meer dan één bezoek aan West-Berlijn hebben gebracht tijdens het grote jeugdfestival in Oost-Berlijn, zullen als „onwaardigen" uit het verbond gesto ten en voor een gerecht gedaagd wor den. Bij een enkelvoudig bezoek zullen de leden van eventuele functies ont heven en naar een „verbeteringsafde ling" gezonden worden. Schadevergoeding. Het bestuur van de in ternationale organisatie der burger luchtvaart heeft beraadslaagd over een voorstel om meer schadevei-goeding te geven aan passagiers of verladers van goederen in door ongelukken ge troffen vliegtuigen. Ongeveer twintig landen zijn in het bestuur vertegen woordigd. Volgens een internationale overeenkomst mag thans slechts ten hoogste 8291 dollar schadevergoeding aan een passagier van een verongelukt vliegtuig worden betaald. Graan. Het Engelse ministerie voor de voedselvoorziening heeft bekend ge maakt, dat er een contract is getekend voor de levering van Russisch graan uit de oogst van dit jaar aan Engeland, Verwacht wördt, dat binnenkort met de verzending begonnen zal worden. Volgens het contract zullen aan het ministerie 300.000 ton mais, 425.000 ton gerst, 75.000 ton haver en 200.000 ton tarwe verkocht worden. Sluiting. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat het Italiaanse consulaat te Bratis- lawa in Tsjechoslowakije zal worden gesloten. Aan de Tsjechoslowaakse re gering is verzocht haar consulaat te Milaan op dezelfde datum te willen sluiten. „Dit besluit is genomen", aldus het ministerie, „na een lange reeks da den der Tsjechoslowaakse autoriteiten, gericht jegens ons consulaat te Bratis- lawa en zijn personeel, waarvan het doel was zoveel mogelijk overlast te berokkenen". Contributie. Een commissie van de UNO heeft, ondanks Russische protesten, aanbevolen, dat de Sovjet-Unie meer en Engeland en de Verenigde Staten minder zullen bijdragen in de kosten van de UNO. De commissie, wier aan bevelingen aan de Algemene Vergade ring ter goedkeuring worden voorge legd, stelde voor, dat de Sovjet-Unie 1.172.000 dollar meer aari contributie zal betalen, Engeland 330.300 dollar minder en de Verenigde Staten 823.400 dollar minder. Verder werd verhoging van de bijdragen van vier Oost-Euro- pese landen vooi-gesteld. De contribu tie van Joegoslavië zou met 32.900 dol lar verminderd moeten worden. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Olympische Spelen Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten de uitnodiging om deel te nemen aan de Olympische winterspelen te Oslo en aan de zomei'spelen te Helsinki te aanvaarden. Omtrent de numerieke samen stelling van beide ploegen zal eerst later een beslissing worden genomen. INTERNATIONAAL TOURNOOI IN ITALIë. Van 27 tot 30 September zal in lx lië een internationaal waterpolotournooi worden gehouden, waaraan Joegoslavië, Zweden, Italië en Nederland zullen deel nemen. De wedstrijden zullen te Rome en te Napels worden gespeeld. Gemeentelijk Concertgebouw. Zomercon- ccrt H.O.V., 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert Feike Asma, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Ver eniging van Spiritisten „Het Licht", 8 uur. Brinkmann: Vereniging voor Spiritistische philosophie „De twee wex-elden", 8 uur. Spaarne: „De man in de meteoor", „De leven de dode", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Letter to three wives", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Guadalcanal", 18 j., 7 en 9.15 u. Palace: „Een nacht van roem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Clochemerle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Havenratten van San Diego", 18 jaar, 7 en 9.15 uür. ZATERDAG 15 SEPTEMBER Stadsschouwbui-g: „Krakeel om het kasteel" (Het Vrije toneel), 8 uur. Gemeentelijk Con certgebouw: Wereldfederalisten Beweging Nederland, toneelvoorstelling van „Van an der ras", 8 uur. Gebouw Cultura: Vereniging NederlandUSSR, vertoning der Russische rilm „De derde slag", 7.30 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9115 uur. Luxor; 2, 1 en 9.15 uur. i -

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2