KOP EN SCHOTELS Voorstel tot coördinatie na een langdurige discussie aangenomen HAARDEN en HAARDKACHELS Een Eeuw Geleden VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Vijftig jaar Christelijk maatschappelijk werk Gas en electriciteit te Haarlem Een nieuwe bijzondere school te Haarlem Meisje van anderhalf jaar in afvoerputje gestikt Schoten klonken in de Korte Begijnestraat Wandelweg in het Naaldenveld T.B.C.-bestrijding Haarlemse rechtbank Dodelijke aanrijding met gestolen auto Toeneming van het aantal verkeersongelukken De Willem Barendsz" zal worden vervangen Vergadering Helpt Korea" Burgerlijke stand van Haarlem PORSELEINEN 29 ct Wederom drie meester-pianisten Comedia in Haarlem Bloemendaalse Schaakclub ^Hoe is het ontstaan)") Dit woord: BOOM V Kolonel C. J. Valk onderchef Generale Staf Nieuw-Zeelandse waar nemer naar Straatsburg Heemsteedse winkeliersvereniging opgericht V erkeersverbetering Wagenweg gaat niet door „Millioenennota" van de Hoogovens Slett-Seuüce Koningin Juliana heeft Donderdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Centrale Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk Werk bijgewoond. Foto: de Koningin tijdens de bijeenkomst. Koninklijke belangstelling De Koningin woonde Donderdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de her denkingsbijeenkomst bij ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Centrale Bond voor Inwendige Zending en Christe lijk Maatschappelijk Werk.. De voorzitter, dr. Ph. J. Idenburg, zeide in een herdenkingsrede, dat het werk van de centrale bond in het kader der kerk is begonnen en voortgezet. Maar sinds de stichting van de bond zijn de opvattingen over de te volgen werkwijze met de ver anderde inzichten omtrent mens en samen leving grondig gewijzigd. Op deze veranderingen heeft de inwen dige zending sterk gereageerd. De ethiek werd met de werkelijkheid in een nauwer verband gebracht. In 1913 droeg de overheid 57 procent, thans 78 procent van de kosten van het maatschappelijk werk. Maar ook de bij drage van het particulier initiatief is ge stegen. Voorstel van B. en W. om de prijs met 1 cent per m3 en per kwu te verhogen Nu de prijzen van de gas- en stoomkolen met 1 Augustus weer verhoogd zijn met f 7 en f 7.80 per ton, zijn B. en W. van Haarlem gedwongen aan de raad voor te 9tellen de prijzen van gas en electriciteit opnieuw te verhogen met 1 cent per een heid: voor gas dus 1 cent per m3, voor electriciteit 1 cent per K.W.U. Alleen de verhoging van de nachtstroom willen B. en W. beperken tot y2 cent per K.W.U. Zal bezocht worden door de jongens van het knapenkoor der Kathedraal Bij het gemeentebestuur van Haarlem is ingekomen een verzoek van het bestuur der Stichting Muziekinstituut van de Kathedraal van St. Bavo om, ingevolge art. 72 der L.O.wet, medewerking te wil len verlenen voor de stichting van een bij zondere school voor gewoon lager onder wijs (zogenaamde „koorschool"), te vesti gen in het Wilhelminapark. B. en W. hebben overwogen dat de school bezocht zal worden door 26 leer lingen. Dit zijn allen kinderen die thans een gelijksoortige bijzondere school be zoeken en die nagenoeg allen woonachtig zijn op een afstand korter dan 4 km van bedoelde school. Ook kan van een belang rijk gedeelte worden aangenomen dat in het voor hen bestemde lokaal dier school plaatsruimte beschikbaar zou blijven. Re kent men deze leerlingen niet tot het aantal, dan wordt het door de wet vereiste aantal van 25 niet verkregen. B. en W. zijn echter van oordeel dat er ge wichtige omstandigheden zijn die aanlei ding geven tot stichting der school, omdat de jongens die deel uitmaken van het kna penkoor van de Kathedrale basiliek, met het oog op de bijzondere eisen welke daar door aan hun onderwijs worden gesteld, in een afzonderlijk schoolverband moeten worden samengebracht, waarmede behal ve een kerkelijk ook een algemeen belang wordt gediend. Gelet op deze omstandigheden menen B. en W. dat er reden is om gebruik te maken van de gelegenheid die de wet stelt om be doelde leerlingen niet van het aantal af te trekken, zodat dan de aanvraag aan de eisen der wet voldoet. Ter financiering van de eerste inrichting der school vragen B. en W. een crediet aan de Raad van f 3400. Een droevig ongeluk is Donderdagmid dag om twaalf uur gebeurd in de tuin achter het huis van de familie Demmers aan de Pieter Kiesstraat. De anderhalf- jarige Cockie Demmers speelde bij een af voerputje van twintig bij twintig centi meter, waarop geen rooster lag. Het kind is in de put gevallen en gestikt. Ge durende een half uur werd nog kunstma tige ademhaling toegepast, evenwel zonder succes. Het nieuwe tehuis van Sociale Zaken Enige maanden geleden werd het perceel Raamsingel 2 door de gemeente Haarlem aangekocht om daarin de kantoren van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te huisvesten. Op Dinsdagmorgen 2 October zal het nieuwe gebouw officieel in gebruik worden gesteld door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Tenslotte wees dr. Idenburg op de blij vende taak der inwendige zending. Het werk is steeds meer een ambacht gewor den, het is verzakelijkt. Voorts spraken nog de minister van Justitie, mr. H. Mulderije en mr. H. de Bie, voorzitter van het jubileum-comité, die het bestuur een chèque van bijna tienduizend gulden overhandigde. Hierna hield het bestuur een receptie in het koor van de kerk. De Koningin bleef daar geruime tijd. ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 tegenover de kerk Betaling in overleg Politie overmeesterde een overspannen man Bewoners uit de Korte Begijnestraat te Haarlem werden Donderdagavond om zeven uur opgeschrikt door schoten welke gelost werden in een woning. Daar woont een familie, waarvan de man, de dertig jarige P. F. K., alleen thuis was. Hij ver keerde in overspannen toestand en loste uit een stengun schoten. De politie werd ge waarschuwd. Na het bellen gaf de man de politiemannen in overweging niet binnen te komen, anders zou hij schieten. Hij voegde de daad bij het woord en loste opnieuw enkele schoten in de kamer, waar hij verbleef. Tien agenten en rechercheurs en enkele maréchaussees omsingelden het huis en enkelen begaven zich in de woning. Het was niet bekend waar de man ver toefde. Wel hadden buren hem in de voor kamer gezien, doch K. was verdwenen. Uit schoten bleek, dat de man zich naar de zolderverdieping had begeven. Hard stam pend begaf de politie zich daar heen en vermoedelijk kwam de man hiervan enigs zins onder de indruk. Hij schoot tenminste niet. Wel had hij een kris in zijn hand, waarmee hij een rechercheur van politie in een dijbeen stak. Vier andere recher cheurs overmeesterden de man daarop. Hij was aan de linkerschouder gewond. Ver moedelijk heeft hij zichzelf geraakt. De gewonde rechercheur is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar het dijbeen verbonden is. Daarna kon hij zich naar huis begeven. De dertigjarige man is eerst naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd en vervolgens naar het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort, om aldaar verpleegd te worden. In het in 1927 door de gemeenteraad van Bloemendaal vastgestelde uitbreidingsplan van het Naaldenveld is een wandelweg ge projecteerd tussen de Van Vollenhovenlaan en het natuurreservaat van het Naaldenveld, kruisende de Nachtegaallaan en de Leeuwe rikenlaan. Een gedeelte van de wandelver binding is er reeds, zij het in verwaarloos- le toestand, tussen de Van Vollenhovenlaan en de Leeuwerikenlaan. De grond is nog eigendom van particulieren, zodat de ge meente de weg niet in behoorlijke toestand heeft kunnen brengen. Besprekingen zijn ge voerd met eigenaren en het resultaat was, dat allen bereid waren de gronden „om niet" aan de gemeente over te dragen. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor de gronden voor een wandelweg in het Naalden veld in eigendom over te nemen, In de week van 17 tot 22 September wordt in Haarlem gecollecteerd voor de tubercu- lose-bestrijding van Protestants-Christe lijke instellingen. De bij deze collecte be trokken instellingen zijn: „Sonnevanck" en „Zonnegloren", twee Protestants-Christelijke sanatoria, die hun deuren niet alleen openen voor Protestan ten, maar ook voor anders denkenden; „Draagt elkanders lasten", het fonds van de Christelijke vakbeweging tot bestrijding der tuberculose, waaruit de leden gesteund worden die extra kosten hebben omdat de gevreesde ziekte in hun gezin voorkomt; de Interkerkelijke Protestantse Stichting Zuid-Nederlands Sanatorium. Dit sanato rium is nog in oprichting; het doel is een sanatorium te openen voor de Protestanten in Zuid-Nederland. Daar al deze organisaties in de opbrengst der collecte delen, wordt aangedrongen op een milde offervaardigheid, want er is veel geld nodig om het werk iix stand te kun nen houden. Er zijn ook veel collectanten nodig. Die kunnen zich opgeven bij de heer Van Wijk, secretaris van het comité, Brouwersplein 14rood. Op de eerste Pinkstei*dag van dit jaar had de vijfentwintigjarige grondwerker A. F. de B. uit Assendelft een aantal cafés bezocht in Beverwijk en naar schatting tot des avonds elf uur zeventien glazen bier gedronken. Op dat uur verliet hij een café aan de Alkmaarseweg en zag een auto staan, waarin niemand zat, doch waarvan de motor liep. Hij stapte in en op het ogen blik, dat de wagen in beweging kwam, snelde de eigenaar van de auto uit het café naar buiten. Deze slaagde er nog in op de treeplank te springen. In snelle vaart reed de grondwerker in de richting van het dorp Beverwijk. Toen hij een bocht maak te en daarvoor vaart verminderde sprong de eigenaar er af, en werd licht gewond. In de Breestraat reed de grondwerker dicht langs het trottoir en de wagen raakte daarbij het echtpaar Rumping, dat uit de bioscoop kwam.. De heer Rumping werd door de ruit van de drogisterij „De Toko" geslingerd en was op slag dood. Mevrouw Rumping werd ernstig gewond en heeft tot half Augustus in een ziekenhuis gele gen. Het echtpaar had elf kindei-en. Kort na de aanrijding kwam de auto tot stil stand. Ter zake van poging tot doodslag, dief stal en overtreding van alle leden van artikel 36 der wegenverkeerswet had de grondwerker zich Donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. Verdachte kon zich wel herinneren, dat hij op eerste Pinksterdag een aantal cafés had bezocht, dat wat er met de auto gebeurd is wist hij niet. Ook kon hij zich niet her inneren in de auto gestapt te zijn. De officier van Justitie eiste een gevan genisstraf van twee jaar en ontzegging ge durende vijf jaar van het recht motorrij tuigen te besturen. De verdediger, mr. J. H. Junge, was van mening dat poging tot diefstal niet bewe zen is. Hij wees er op dat verdachte thuis moeilijkheden had, dat hij daarom cafés be zocht en niet geweten heeft, wat hij ge daan heeft. Pleiter verzocht clementie. De rechtbank zal op 27 September uit spraak doen. In Haarlem binnenkort weer verkeersdagen? Wij hebben dezer dagen g«meld dat de laatste tijd het aantal verkeersongevallen in Haarlem weer is toegenomen. In Am sterdam, waar hetzelfde vei'schijnsel zich voordoet, gaat de politie thans tot strenge re maatregelen tegen overtreders der ver- keersvoorschriften over, omdat verwacht wordt dat daardoor de weggebruikers zich meer aan de voorschriften zullen houden, wat de veiligheid van het verkeer zal be vorderen. Er zullen, zo is medegedeeld, nu geen waarschuwingen meer gegeven wor- den, maar voor elke overtreding volgt een procesverbaal. Bovendien is de politie voornemens ook in burger er op uit te gaan om op het naleven der verkeersvoorschrif- ten te letten, omdat de ervaring is dat er veel weggebruikers zijn die alleen ver keerde dingen doen als zij geen politieman in uniform in de omgeving zien. Wij spraken met de Haarlemse hoofd commissaris van politie over dit voorne men van de Amsterdamse politie. De heer Fontijne zei dat hij met veel belangstelling van de uitwerking van deze maatregel zou kennis nemen. Tot nu toe heeft Haarlem de naam dat de politie het strengst optreedt tegen overtreders van het verkeer. Maar dat wil niet zeggen dat er hier bij elke overtreding onherroepelijk een procesver baal volgt. Er worden hier, als daarvoor tenminste termen aanwezig zijn, nog heel wat waarschuwingen gegeven. Natuurlijk wil de politie in Haarlem ook alles doen wat mogelijk is om het aantal verkeersongelukken te beperken. De ver eniging „Veilig Verkeer", die in Utrecht haar zetel heeft, is voornemens binnenkort in verschillende gemeenten weer verkeers dagen te organiseren. Dan zullen die ook in Haarlem gehouden worden, want daarvan gaat ongetwijfeld een goede invloed uit. Nieuw schip kost 34 millioen De walvisvaarder „Willem Barendsz" zal, naar Trouw meldt, worden vervangen door een nieuw schip. Aan de werf Wilton Fijenoord te Rotterdam zal binnenkort op dracht worden gegeven voor de bouw van een schip van om en nabij 30.000 ton ter vervanging van het huidige moederschip voor de walvisvangst. De directie van de Nederlandse maatschappij voor de Walvis vaart heeft al geruime tijd onderhande lingen met de regering gevoerd over de financiering van de bouw. Met de bouw van het schip zal een be drag van f 34 millioen gemoeid zijn. Het zal waarschijnlijk in 1955 in de vaart komen. ADVERTENTIE HAARLEM, 13 September 1951 ONDERTROUWD: 13 Sept., K. Krol en J. Klunder. GEHUWD: 13 Sept., J. C. de Jong en J. C. Kroonstuiver; C. Mahler en L. L. Smith; A. Guiteneau en P. Mensink. BEVALLEN van een zoon: 12 Sept., A. van Roonvan Dijk; E. W. KramerIsraël: E. Hamervan der Meijden; A. G. van Tinte lenDokkum; C. F. RompaBosman. BEVALLEN van een dochter: 12 Sept.. A C. DrosBakker; E. G. de VriesSminia; J. den HartogKei-sten; A. C. A. Joostenvan Dijk; 13 Sept., C. C. B. van Hooijdonkvan Slooten; J. Plateivan Boekei; G. H. Mosch Clappers. OVERLEDEN: 10 Sept., C. Bast—'Weber, 33 j., Karei van Mandei-straat; 11 Sept., D. Passchier, 79 j., Kleverlaan; M. de Vries Tromp, 47 j„ Jan Stuijtstraat; M. E. van Duivenboden, 21 j. Rollandslaan; 12 Sept., M. G. MeijerWelink, 76 j., Parklaan; C. Smit, 64 j., Kampervest; A. L. Blom. 2 d., Verspronckweg; 13 Sept., F. D. van Haaste ren, 23 m., Kamperlaan. In een Donderdagavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw ge houden bijeenkomst van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vrouwenbeweging, in samenwerking met het comité Helpt Korea", heeft mevrouw mr. S. Soenito- Heiligers die deel heeft uitgemaakt van de internationale delegatie voor onderzoek naar Korea, gesproken over haar reis. Ver leden jaar hebben twee vrouwen uit Korea bijeenkomsten bezocht in Warschau en Berlijn en hun ervaringen meegedeeld. Zij nodigden vrouwen uit een tegenbezoek te brengen en een internationale delegatie be staande uit twintig vrouwen werd gevormd. Daarvan maakte mevrouw Soenito-Heili- gers namens de Nederlandse Vrouwenbe weging deel uit. Per vliegtuig, trein en auto werd de reis gemaakt en de delegatie kreeg huisvesting in een dorp in de omgeving van Pionyang. Van dit plaatsje uit werden tochten gemaakt. Het bleek, dat de vrou wen het bijzonder druk hadden, omdat zij voor alles moesten zorgen. Spreekster deel de mee, dat er in de laatste vijf jaar voor het uitbreken van de oorlog geen hongers nood meer heerste zoals vroeger en aller lei maatregelen op het gebied der hygiëne waren getroffen. De stad Pionyang met aanvankelijk 400.000 inwoners, een tram net, goede asphaltwegen, is voor een groot deel verwoest en de helft der bevolking is om het leven gekomen. Na afloop van de reis was de delegatie van mening, dat het leger van de UNO zich moet terugtrekken, om verdere verwoesting te voorkomen. De vredeskrachten dienen hun stem te laten horen, opdat er zo spoedig mogelijk een einde komt aan de oorlog. Deze avond verleende Diet Vermeulen uit Den Haag als declamatrice haar mede werking. ADVERTENTIE Wij kunnen nu eenmaal niet van alle fabrikanten betrekken en er zijn er ook, die bij voorkeur niet aan ons leveren, omdat wij hun kop en schotels altijd beduidend goedkoper verkopen dan bij anderen gebruikelijk is. Maar als de normale afnemers vol zitten met hun goederen voor hoge prijzen, dan komen ze wèl bij ons. Vindt U het dan gek als wij alléén kopen voor prijzen die veel lager zijn dan de normale 12 0 0 porseleinen KOP EN SCHOTELS konden wij kopen van zo'n fa brikant en het moet gezegd worden: het is inderdaad een klasse apart. Is er dan een betere aanbieding denkbaar voor de volgende week? Morgen begint de verkoop van deze partij porseleinen kop en schotels, alle met een zeer fraai bloem-decor en bovendien met goud-rand. Ze worden tot de laatste verkocht voor de abnor- qq maal lage prijs U kunt ook nog profiteren van een party GLAZEN COMPÖTE SCHAALTJES, welke U nu nog koopt voor goofii Voor 10 gulden cassabons ontvangt U 30 cent terug. Evenals in het vorige seizoen zal ook thans in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een reeks solisten-concerten worden gege ven door drie internationaal bekende kunste naars. Het eerste programma (op Woensdag 17 October) zal geheel gewijd zijn aan Chopin en worden uitgevoerd door Jan Sme- terlin, een landgenoot van de componist. Op Donderdag 13 December speelt de sedert 1917 in Engeland woonachtige Russische pianist Nicolai Orloff en op Dinsdag 5 Februari (de sluitingsavond van deze serie) de zo gevier de Clara Haskil, die men wel de „Roemeense Clara Schumann" noemt. Humanistisch Verbond De Gemeenschap Haarlem van het Huma nistisch Verbond opent het winterseizoen met de herdenking van het vijfjarig be staan bij Brinkmann. Grote Markt, op Dins dagavond 18 September. Mr. dr. in 't Veld spreekt over „De bete kenis van het Humanisme voor onze cul tuur", mevrouw De GoedeBal jet uit Utrecht declameert. Muzikale medewerking verlenen mevrouw GorterFlentrop, piano en de heer H. de Graaf, fluit. Verder vermeldt het wintel-programma de volgende bijeenkomsten: In October 1951 de heer H. G. Cannegieter over: „Man en vrouw in het moderne leven". In November: de heer H. Lips over: „Strijdbare verdraagzaamheid" (plaats wordt nog nader bekend gemaakt). De heer H. de Waard over: „Veranderend Wereldbeeld". In November wordt ook nog een kaderdag gehouden. In December dr. S, Luhienski over: „De taak der kunst in de huidige cultuurcrisis" en dr. I. Vijlbrief over: „De wereld met Kerstmis". Roman van Dostojewski voor het toneel bewerkt De toneelgroep Comedia geeft op Maandag 1 October de eerste voorstelling in Haarlem van het blijspel „Het mannetjesdier" (The male animal) van James Thurber en Elliot Nugent onder regie van Joan Remmelts, die er tevens de hoofdrol in vervult. Verder wer ken mede Enny Meunier, Cor Hermus, Guus Hermus en vele anderen. Op Donderdag 4 October wordt in de Haarlemse Schouwburg de première gege ven van een bewerking door de schrijfster Marie-Louise Doudart van de roman „Het landgoed Stepantsjikowo" door F. M. Dosto- jewski, waarvan Cor Hermus de regie heeft gevoerd. Behalve de regisseur treden hierin op: Magda Janssens, Riny van Slingelandt, Manon Alving. Elisabeth Versluys, Joan Remmelts. John Gobau, Guus Hermus, John Soer en Jacques de Haas (als gast). De Bloemendaalse Schaakclub opende het winterseizoen met de ledenvergade ring. De wisselbeker werd uitgereikt aan de clubkampioen van het seizoen 1950/51, de heer C. Boutellier. De heer P. A. Jor- dans, die tot nu toe bekerhouder was, ont ving een plaquette ter herinnering aan zijn in het voorgaande jaar behaalde club kampioenschap. Verder werden prijzen uitgereikt aan de afdelingskampioenen der onderlinge wintercompetitie, de heren Ver kerk, Van Beem en Bruinsma. Verder werd van gedachten gewisseld over de viering van het dertigjarig bestaan der vereniging in November. De viering van het jubileum zal waarschijnlijk ge schieden op 19 December. De nieuwe wintercompetitie vangt aan op 19 September en op 26 September zal aan de massakampen om de De Tello-beker tegen het dertigtal van de schaakclub Haarlem worden deelgenomen. Inmiddels is ook de voorlopige indeling bekend van het eerste tiental. Bloemen daal I zal in de eerste klasse van de Noord hollandse Schaakbond de strijd moeten aanbinden met Haarlem II, H.O.S.C. II, Het Oosten, Santpoort en Zaandam. De tweede en derde tientallen, die ook aan de compe titie van de Noordhollandse Schaakbond zuilen deelnemen, zijn voorlopig ingedeeld respectievelijk in klasse Ha en IVa. Ik bedoel nu niet de bomen die veel wind vangen, waardoor men het bos niet ziet en ook niet de bomen die men opzet wanneer men een avond gezellig bij elkaar zit. Er is namelijk nog een andere boom die voorkomt in de uit drukking: van de hoge boom teren in de zin van: er op los leven, veel geld uitgeven. Er is reden om aan te nemen dat deze boom dezelfde is als die uit de zegswijze: 't is botertje tot de boom, er is overvloed. Dit woord boom is een samentrekking van bodem en in beide uitdrukkingen moet men dus denken aan een vat vol klare boter. Een boom vet is een handdikke laag of plak vet, dat de vorm heeft van de bodem van het vat. Wie van de hoge, hoogste of bovenste laag begint te eten, heeft nog voorraad en hoeft zich nog geen zorgen te maken. Kolonel C. J. Valk, die met ingang van 1 September eervol ontheven is van zijn functie als militair attaché bij het Hoge Commissariaat van het Koninkrijk der Ne derlanden bij de regering van de republiek Indonesia, zal de functie van onderchef van de generale staf gaan vervullen. In deze functie zal hij de generaal-majoQr J. G. Warringa opvolgen. Deze aanvaardt met ingang van 1 November aanstaande het bevel over de 3de divisie. DEN HAAG, (ANP). Op de aanstaan de zitting van de Assemblée van de Raad van Europa zal het Nieuw-Zeelandse par lement door de Hoge Commissaris voor Nieuw-Zeeland te Londen Dodge, als waar nemer vertegenwoordigd zijn. Ook zijn uitnodigingen gezonden aan de parlementen van Australië, Ceylon, Cana da, India, Pakistan, Zuid-Afrika, Indone sië, Cambodja en Laos. Verscheidene van deze parlementen hebben de uitnodiging reeds besproken. Wethouder E. J. van Lent, die Donder dagavond in zijn kwaliteit, van voorzitter van de Heemsteedse Middenstands Centrale in restaurant „Boekenrode" te Heemstede de vergadering van de Heemsteedse win keliers leidde, had geen gemakkelijke taak. Het doel van deze vergadering was name lijk om tot de oprichting te komen van een algemene winkeliersvereniging, welk voor stel was gedaan door de gecombineerde be sturen van de vier reeds bestaande vereni gingen. Men wil deze coördineren om tweeërlei redenen. Ten eerste, omdat men door gezamenlijke actie meer succes zal kunnen boeken wat betreft het opheffen van de aantrekkingskracht, die de grote steden uitoefenen op het Heemsteedse pu bliek en ten tweede om de onderlinge con currentie van de Heemsteedse middenstand tot een minimum te beperken. Ongeveer de helft van alle Heemsteedse winkeliers was op deze vergadering aanwezig. Bij de behandeling van het voorstel stel de een lid der winkeliersvereniging „Het Centrum" een vraag, die tot langdurige discussie aanleiding gaf. Hij opperde na melijk de veronderstelling, dat door deze coördinatie de zegelactie van „Het Cen trum" in gevaar zou kunnen komen. De voorzitter verklaarde, dat hij van de voor zitter van de winkeliersvereniging „Het Centrum" hieromtrent reeds een brief had ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat „Het Centrum" geen bezwaar had om tot een algemene winkeliersvereniging toe te treden, zij het, dat de zegelactie voorlopig zou moeten blijven bestaan. De vergade ring kwam overeen, dat dit punt in een volgende bijeenkomst zal worden bespro ken. De vergadering van Donderdagavond gold slechts het onderzoek of men in prin cipe al dan niet bereid is samen te wer ken. De besturen van de vier verenigingen: „Het Centrum", Zuid, West en Jan van Goyenstraat, waren eenstemmig voor het plan; het hing dus nu van de leden af, of het voorstel werd aangenomen of verwor pen. Men besloot tot schriftelijke stem ming. Het resultaat was, dat 77 leden zich achter hun respectievelijke besturen schaarden, negen stemden tegen, drie vóór maar zonder zegelactie en drie blanco, waardoor het voorstel was aangenomen. Het voorlopig bestuur zal bestaan uit de vier voorzitters van de bestaande vereni gingen, met dien verstande, dat de praeses van de winkeliersvereniging-West, de heer O. A. Brink, werd gekozen tot voorlopig voorzitter van de nieuwe vereniging, waar na hij de leiding van de vergadering over nam. De heer Van Lent werd dank gebracht voor het vele werk, dat deze als voorzitter van de Middenstandscentrale heeft ver richt. Hierna deed de heer Brink enkele mede delingen omtrent de „Flora 1953". Het bleek dat de commissie voor de „Flora" zich nog niet heeft, beraden over de vraag welk aandeel de Heemsteedse middenstand zal krijgen bij de verpachting van de stands. De commissie ziet het meer in lan delijk verband en volgens de heer Brink zou het zeer moeilijk zijn om een bepaalde bevoorrechte plaats te veroveren. De com missie heeft wel beloofd, dat de Heem- Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bezwaren tegen het besluit van de gemeenteraad van Haarlem, waarbij aan B. en W. een crediet van f 36.500 was ver leend voor het aanbrengen van verkeers- verbeteringen op het gedeelte van de Wa genweg tussen het Plein en het Wester- houtpark en voor het vernieuwen van het wegdek. Gedeputeerde Staten zijn van me ning, dat de verbetering van de Wagenweg niet dermate urgent is dat zij juist in deze tijd van financiële nood en uiterste beperking der investeringen, doorgang zou moeten vinden. Door de veranderingen, welke sedert het indienen van het voorstel van B. en W. zijn ingetreden, kan het col lege zich met de opvatting van Gedepu teerde Staten verenigen en het stelt de raad voor het besluit in te trekken. steedse middenstand als eerste kennis zal kunnen nemen van de uitgewerkte plannen en dat die dan in een speciale vergadering besproken zullen worden. De voorzitter deelde echter mede, dat de pacht van stands enorm hoog zal zijn, nochtans zal men gezamenlijk wellicht tot een bevredi gende oplossing kunnen komen. Negen procent dividend uit ruim 4% millioen winst In het boekjaar 1950-1951 zijn door de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in alle afdelingen record cijfers behaald onder meer als gevolg van de verschillende verbeteringen die de laatste jaren in de fabriek werden aange bracht. Deze topproductie is een direct ge volg van de grote vraag naar Hoogoven- producten en de financiële resultaten van de K.N.S.H. spreken dan ook over de positie van het bedrijf zeer duidelijke taal. De ver- deelbare netto winst over het boekjaar bedraagt 4.686.357,99 meer dan in 1949-1950, waaruit in totaal op de oude gewone aandelen 9 dividend kon wor den uitgekeerd, 714 op de preferente aandelen, 6% op de nieuwe gewone aan- dene en 4 op de prioriteits-aandelen. De productiestijging in het afgelopen jaar was groots: Bijna twee maal zoveel gas 1949/50 423.423 ton 205.961 ton 28.602 ton 125.437 ton 60.172 ton 7.316 ton 1950/51 458.527 ton 281.960 ton 29.312 ton 158.901 ton 70.218 ton 12.159 ton Ruwijzer (Export) gegoten buizen dikke platen dunne platen balken Gaslevering aan gemeenten 47.563.127 m3 70.103.496 m3 Kunstmest stoffen Mekog (in product) 18.336 ton 46.681 ton Cement (Cemij) 200.324 ton 227.000 ton ADVERTENTIE VülfK'riho'iderS - Repartities Zocherstra.it 79 - Telefoon i/29 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 14 September 1851 PARIJS Hier gaan hardnekkige ge ruchten betreffende liet ondernemen van eenen coup d'étafc door de Bonapartlsten ten gunste van het tegenwoordige Hoofd der Republiek, Volgens deze geruchten zijn de aanhangers van de lieer - L. Na poleon voornemens, bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor de centrale hallen, hunnen grooten slag te slaan. Er zouden aanstalten worden ge maakt om daarbij den Voorzitter door de zoogenaamde forts et dames de la Halle in zegepraal naar de Tuilerieën te doen geleiden en hem aldaar tot Keizer te doen uitroepen. Men neemt deze geruchten evenwel niet als ernst aan, aangezien geheime aanslagen, waarvan vooraf het program ma wordt bekend gemaakt, over het al gemeen als onschadelijk kunnen worden aangemerkt. Inmiddels wordt opgemerkt, dat ingeval de Voorzitter werkelijk eenen inconstitutionelen sta.p mogt willen wa gen ten einde zich zoo mogelijk tot al leenheerser over Frankrijk te verheffen, tijd en plaats daartoe wel gunstig zijn. Het volk is zeer ingenomen met den bouw der centrale hallen, die worden bestempeld met den naam „Les Louvrea du Peuple".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5