DIEBEN Een hand uit het verleden Kort en Bondig VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bloemendaal Het Gestelse Straatje Gemeenteraad komt Donderdag bijeen Verordening over zandvervoer Heemstede Lisse Jac. Kollenburg Z boort Zandvoortmeeuwen houdt jaarvergadering Bennehroek Hillegom Haarlemmermeer De Haarlemse begroting voor 1951 weer sluitend Een deel der kapitaalswerken wordt niet uitgevoerd Nederlandse wol naar Noorse rederij legt beslag op houtlading Winterprogramma van K.R.O. de Turkije Frans Vroons naar de V,S. Scheepvaart FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) B. en W. stellen straatnamen voor ter herinnering aan de gijzeling Door B. en W. van Bloemendaal wordt aan de Raad voorgesteld, de weg die van de Donkerelaan in Zuidelijke richting loopt naar het Hofje van Stoel te noemen: Ges telse Straatje. In de toelichting wordt vermeld dat in het gijzelaarskamp te St. Michielsgestel een doorgang, waarlangs cabines (hutten) lagen waarin een groep gijzelaars was onderge bracht, de naam Het Straatje droeg. Daar waren, zoals het raadsstuk vermeldt, ge huisvest de heren H. C. A. M. Schölvinck, burgemeester van Nootdorp, prof. ir. J. Schermerhorn, lid der Eerste Kamer, C. Nauta, vakbond-bestuurder (kort na zijn ontslag uit de gijzeling overleden), dr. K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de Ned. Hervormde Kerk, Robert Pee reboom, dir.-hoofdredaeteur van dit blad, J. E. Boddens Hosang, burgemeester van Doetinchem, N. Vijlbrief, burgemeester van Westzaan, J. Meys, notaris te Oostburg, mr, H. van den Beke Callenfels, voorzitter van het bestuur der Visserij op de Zeeuwse Stromen, mr. J. A. Heyse, bankier te Mid delburg, dr. B. D. H. Tellegen Azn., griffier van de Staten van Zeeland, mr. P. H. W. F. Teilegen, burgemeester van Terneuzen, mr. R. J. Th. van der Heyden, burgemeester van Loon op Zand en jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal. De burgemeester heeft daar destijds de belofte gedaan te zullen bevorderen, dat het eerste straatje dat daarvoor te Bloe mendaal in aanmerking zou kunnen komen naar dat Gestelse Straatje zou worden ge noemd. Daarom zou hij nu gaarne zien dat aan de nieuwe weg, waaraan een deel van de woninggroep Donkerelaan van de Wo ningbouwvereniging Bloemendaal-Noord in aanbouw is, deze naam verbonden wordt. Zoals uit het raadsstuk blijkt stelt het college van B. en W. dit aan de Raad voor. Donderdagmiddag 20 September ver gadert de gemeenteraad van Bloemendaal. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om de gasprijs met een cent te ver hogen. Om gezondheidsredenen heeft de heer W. van der Hoef ontslag gevraagd als on derwijzer aan de Hartenlustsehool. B. en W. stellen voor het ontslag met ingang van 1 Februari 1952 eervol te verlenen. Het toegestane crediet van 24.000 voor de reorganisatie en verbetering van de twee hockeyvelden op „Bleek en Berg" is met 15.196 overschreden. B. en W. stellen de raad voor het bedrag te dekken door het aangaan van een geldlening. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft op 19 Juli een verordening vastgesteld inzake zandvervoer. Het lid van de raad mr. H. B- Wildt Meyboom is voornemens in de Don derdag te houden raadsvergadering te vragen waarom de afkondiging van de verordening nog niet heeft plaats gevonden. Hij zal vra gen of het juist is, dat Gedeputeerde Staten verzuimd hebben te berichten, dat zij een afschrift van de verordening ontvangen heb ben en of er aanleiding bestaat met toepas sing van artikel 202 der gemeentewet een nieuwe verordening vast te stellen, die dan onmiddellijk kan worden afgekondigd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerard Christiaan, z., van H. Cool en J. A. Keg; Robert, z. van A. C Bie- sot en W. Smit; Rosemarie, d. van H. W. Ph. E. Schönhuth en G. H. M. Roetman; Jacob Jan, z. van G. J, Dijkstra en W. Bouwman; Brigitta Gemma Maria en Gerardus Johan nes Maria, d. en z. van G. J. Willemse en C. B. Bakker; Pieter, z. van P. Peters en A. J. Bervoets. ONDERTROUWD: W. H. Koldewijn en M. C. van Wijk; P. J. van Esch en C. A. G. Berkhout; W. J. de Groot en C A. van Krieken. GEHUWD: J. L. Mensonides en D. A. L. Scheepens. OVERLEDEN: I. Cransberg, 54 j. Voor Sonnevanck De collecte voor „Sonnevanck" heeft alhier 200.— opgebracht. Te veel haast gehad Terwijl een vrachtauto de Catharijnelaan wilde indraaien kwam een personenauto met grote snelheid uit de richting Sassenheim rijden. De chauffeur kon de vaart niet snel genoeg verminderen, met gevolg dat de auto de vrachtauto aan de achterzijde raakte. De personenauto werd vrij zwaar beschadigd. Proces-verhaal werd opgemaakt. ADVERTENTIE Vanaf morgenavond pianist-entertainer bij De Zandvoortse voetbalvereniging „Zand voortmeeuwen" houdt haar jaarlijkse al gemene vergadering op Dinsdag 18 Sep tember in gebouw „Ons Huis". Behalve de verslagen van secretaris en penning meester vermeldt de agenda de behande ling der nieuwe begroting en een bestuurs verkiezing. Reglementair zijn aan de beurt van aftreden de voorzitter, de heer H. de Jong, en de bestuursleden E. Loos en C. Beekhuis. Beide eerstgenoemden stellen zich herkiesbaar, de heer Beekhuis echter niet. Door het onlangs bedanken van de twee de secretaris de heer J. Weber, moet in een tweetal vacatures worden voorzien. Het bestuur heeft hiervoor candidaat gesteld de heren R. Korver en G. A. Beenakkers. Tuinfeest speeltuinvereniging „Kindervreugd" De speeltuinvereniging „Kindervreugd" houdt als besluit van het zomerwerk een tuinfeest morgen. Zaterdagmiddag. Verschil lende wedstrijden zullen op het gemeentelijk hockeyveld plaats vinden, waarna een brood maaltijd zal worden gehouden. Indien daar voor toestemming wordt verkregen, zal het feest worden besloten met een groot vreugde vuur. Oranjefeesten zyn goed geslaagd De Oranjefeesten te Bennebroek zijn ook op de tweede dag bijzonder goed verlopen, niet het minst omdat het weer er toe mede werkte, dat het gedurende de voornaamste uren zo goed als droog was. De kinderspelen verliepen uitstekend en met de volksspelen is het eveneens zo ge gaan. Des avonds heeft het weliswaar flink geregend maar tegen negen uur was het weer droog, zodat de taptoe, gehouden door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" en het tamboercorps van de Haarlemse Postfan- fare, de laatste onder leiding van de heer W. v. d. Peijl, een buitengewoon succes werd. De dag begon met een zanghulde voor de woning van de burgemeester, mr. K. baron van Hardenbroek, die daarna de kinderen toesprak. Daarna trok men naar het terrein van B.S.M. waar de gebruikelijke spelen een zeer vlot verloop hadden. Des middags was het de beurt aan de groten en ook zij hebben zich met de volksspelen uitstekend vermaakt. Te halfzes had de prijsuitreiking plaats door de burgemeester. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Bernardus Arnoldus Maria, z. van H. Blom en J. C. van Bakel; Theodorus, z. van C. van Maris en H. A. Metz; Hendrikje Dingena, d. van T. Claij en G. Holleman; Emeritus Nicolaas Hendrikus Wilhelmus, z. van W. Smits en J. M. van Rooijen; Wilhel mus Nicolaas Maria, z. van J. W. Lemmers en H. J. Wortel: Johanna Hyacintha Maria, d. van H. G. Walraven en J. A. Koppert. ONDERTROUWD: S. J. Wester en K. Krie- ger; C. G. van der Veek en T. A. Klinken berg; A. van Andel en J. W. A. Zirkzee; P. J. Caspers en J. J. van Duin; J. van den Berg en E. D. Alders; L. van Braam en J. A. Kruijff. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johannes, z. van M. C. Onos en J. Smits; Jan, z. van G. van Leeu wen en H. J. Wesselius; Rian Dina Catha rina Elisabeth, dr. v. A. Hoevers en D. C. van Dijk; Lina, d. van P. van Reeuwijk en W. J. Roodenburg; Petronella Anna Cornelia Maria, d. van G. v. Tulen en M. C. Bogers; Hendrik, z. van A. Bras en T. Joustra; Wil- helmina Catharina, d. van G. Kroon en D. van 't Oever; Petrus Johannes Antonius, z. van K. J. H. Rethans en C. Plukker; Jacobus Wilhelmus Josephus Cornelis. z. van B. W. Bank en C. de die le Clercq; Arie Michiel, z. van P. N. de Groot en A. Versteeg; Lena, dr. v. P. Aersen en C. Klaassen; Grietje Catharina, dr. v. A. Rink en J. de Moor; Jo hannes Roelof, z. van J. van Strien en G. Ruiter; Maria Theresia Christina, d. van A. G. Gouwerok en C. C. van der Laan; Corne lis Hieronymus, z. van P. N. Vlaming en J. C. Vlaar; Johanna Theresia Maria, d. van J. Th. Schrama en J. G. van Velsen. ONDERTROUWD: Arie Batenburg en Duifje Cornelia van Vliet; Johannes Wil helmus van der Star en Hendrika Helena van der Veek; Johann Gohres en Beatrix Schouten; Adrianus Jansen en Teuntje Jo hanna van der Plas. GETROUWD: Jan Klerk, en Wilhelmina Ensler; Dirk Johan Albert Vermaasse en Johanna Pieternella Elviera van der Maas; Paul Richard Bates en Lia Adriana van den Ancker; Machiel Hendrik Bank en Ma- rijtje Gatharina Huurman; Jan Alfons Wille- brordus Stolwijk en Wilhelmina Theresia Francisca Hoogervorst; Gerrit Joore en Neeltje Buis: Jacobus Hendrikus van Beelen en Jacoba Johanna Jansen. OVERLEDEN: Willem Fraij, 57 j., echtgen. van A. P. van Deventer; Willem Frederik Winters, 47 j. z. van R. Winters en M. C. Ostermann; Pieter van der Werve, 45 j., z. van I L. van der Werve en L. Janse; Frans Herman Pieter Leuven, 69 j., echtgen. van G. Piet. B. en W. van Haarlem delen aan de Raad mede dat van de minister van Binnenland se Zaken bericht ontvangen is dat de alge mene en de bijzondere uitkeringen uit het Gemeentefonds voor 1951 verhoogd worden van 125 tot 135 procent van de basisbedragen. Verder kan voor het opvan gen van tegenvallers in de loop van 1951 wegens afrekening van de uitkeringen over een vroeger dienstjaar 5 procent geraamd worden. B. en W. voegen daaraan toe: De vreugde over deze mededeling wordt wel enigszins getemperd door de wéten schap, dat de middelen van het gemeente fonds de uitkering van een hoger percen tage dan 135 veroorloven, temeer omdat de gevolgen van de bekend gemaakte verho gingen niet voldoende zijn om het tekort van de begroting 1951 te overbruggen. Zoals de Raad bekend is moest bij het vaststellen van de begroting voor 1951 een extra bijzondere uitkering uit het gemeen tefonds worden geraamd van f 525.000. De gevolgen van de derde loonronde en de daarmede verband houdende verhoging van de steunnormen hebben dit tekort van f 525.000 doen stijgen tot rond f 1.000.000. De hogere inkomsten voor de gemeente uit de nieuwe maatregelen van de regering met betrekking tot de verhoging van de uitke ringen uit het gemeentefonds kunnen voor 1951 worden gesteld op bijna f 800.000. Voor een bedrag van f 200.000 dient dus alsnog dekking te worden gevonden. Dit is inmiddels urgent geworden omdat Gede puteerde Staten dezer provincie aan B. en W. hebben verzocht een suppletoire begro ting uit te lokken, waarin de verhoogde inkomsten worden geraamd en waartegen over de aanvankelijk nodig geachte verho ging van de bijzondere uitkering uit het ge meentefonds wordt verlaagd. B. en W. zijn overtuigd, dat het onder deze omstandigheden geen zin heeft voor het hierboven omschreven tekort van f 200.000 een extra- bijzondere uitkering te ramen en dat dus een andere oplossing dient te worden gevonden. Zij menen deze oplossing te hebben gevonden omdat als gevolg van de bekende moeilijkheden het uitgesloten moet worden geacht, dat alle op de kapitaaldienst voor 1951 geraamde werken ook in dit jaar tot uitvoering kun nen komen. Hoewel thans nog niet kan worden aan gegeven wélke van de op de begroting 1951 geraamde kapitaalswerken niet zullen kunnen worden uitgevoerd, verwachten B. en W., dat de besparing op de voor deze werken geraamde bedragen voor rente en aflossing voldoende zal zijn voor het dek ken van het hiervoren genoemde bedrag van f 200.000. De post voor Onvoorziene uitgaven kan dan worden verhoogd met het verschil tus sen de hogere inkomsten ad f 800.000 en de niet meer te ramen extra bijzondere uitkering uit het gemeentefonds ad f525.000. Op deze wijze wordt bereikt, dat, zij het op andere wijze, de begroting 1951 opnieuw sluitend is gemaakt. Een en ander is geregeld in de 8e sup pletoire begroting voor 1951. Een Noorse rederij uit Di'ontheim heeft beslag laten leggen op de nog resterende houtlading van het ss. „Elfrida", omdat de Russische afzender van het hout in gebreke was gebleven de verschuldigde vracht in Engelse ponden te voldoen. Nu ligt het hout op dekschuiten en binnenschepen in de Zaandamse vluchthaven. Daar zal het blijven liggen totdat de Russische afzender een bedrag, dat overeenkomt met 120.000 in Nederlands geld, via Londen heeft be taald. Een deurwaarder uit Haarlem heeft be slag gelegd op 1/3 deel van de lading. De Nederlandse importeurs, drie Am sterdamse firma's en een uit Rotterdam, hadden de lading gekocht en tegelijk met de vracht aan de Russische afzender be taald in Engelse ponden. De kapitein van de „Elfrida" ontving bericht van zijn direc tie, dat de Russen telegrafisch bericht had den gezonden, dat de vracht in Engelse ponden voor 90 procent was betaald. In Drontheim had men echter geen bevesti ging uit Londen gekregen, zodat de direc tie geen aanleiding zag het beslag, waartoe de president van de Haarlemse rechtbank verlof had gegeven, te laten opheffen. De Nederlandse deelneming aan de Turkse jaarbeurs, welke op het ogenblik te Ismir, het vroegere Smj'rna, wordt ge houden, blijkt voor verschillende deelne mers een succes te zijn. Donderdag vertrok voor de tweede keer in enkele dagen tijds een K.L.M.-vrachtvliegtuig met enige ton nen handbreiwol, afkomstig van een Leidse wolspinnerij, naar Turkije. Reeds eerder werd een grote hoeveelheid handbreiwol en industrie-garens op deze wijze naar de Turkse jaarbeurs vervoerd. Voorwaarde voor de verkoop was, dat de wol op zeer korte termijn zou worden geleverd. De KRO heeft haar plannen voor het na- jaars- en winterprogramma bekend ge maakt. Naast het godsdienstige- en het maat schappelijke element zal ook aan de Katholieke kunst en -kunstenaar aandacht worden besteed. Dr. Paul Julien, die in October van een reis door Afrika terugkeert, zal zijn reis indrukken voor de microfoon weergeven. Ook een nieuwe „reiziger", de alpinist B. Baanen, zal radio-causerieën houden. Ten dienste van het liefhebberij-toneel doet een nieuwe rubriek haar intrede. De acteur Ton Lutz zal een microfoon-cursus geven voor de Katholieke lekenspelers, in samenwerking met het Nationaal Verbond van R.K. Amateur-toneelgezelschappen. Nieuw is het „verrassings-bezoek" van de vliegende KRO-brigades. Deze brigade bestaat uit orkest- en andere medewerkers. Deze brigade gaat bij liefdadige instellingen in het land op bezoek. Pas bij het begin van de uitzending wordt verklapt, waar de brigade zich bevindt en komt er via de radio een opdracht voor de omwonenden. Donderdagavond is de tenor Frans Vroons per vliegtuig naar Amerika vertrokken. Vroons, die geen deel meer zal uitmaken van het vaste ensemble der Nederlandse Opera, heeft voor de eerste helft van dit seizoen een engagement bij de City Centre Opera te New York aanvaard. Na zijn terugkeer iii Europa zal hij onder meer op treden te Dublin en Helsinki. In de (e Amsterdam gehouden verga dering van aandeelhouders der N.V. Insulinde Cultuur Syndicaat heeft de directie mede gedeeld, dat door de uitbarsting van de Kloet grote schade is aangericht aan de onderneming Margo Molio. Biljarten Kampioenschap driebanden van het district Haarlem Van Vrijdag 14 tot en met Zondag 23 Sep tember worden onder leiding van de Biljart club Royal" wedstrijden gehouden om het kampioenschap driebanden van het district Haarlem. De volgende spelers hebben inge schreven: H. van den Broek (TOP), P. Dieckman (DES), M. Jacobs (TOP), J. La- mers (Excelsior). J. van der Linden (1939), P. Overdijk (Royal), C. Schermerhorn (TOP) en J. Steffers (DES). STATIONSPLEIN Verbetering. In een bericht in ons blad van Donderdag over de huidige situatie in de textielbranche staat abusievelijk, dat de liquidatie nog altijd het grote probleem vormt. Men zal begrepen hebben dat hier liquiditeit bedoeld is. Aan alles komt een eindook aan de vacantiel De vrijheid zat er weer op voor de jongens. De school ging weer beginnen. Toen ze 's morgens opstonden, keek Bunkie onder het wassen het raam uit. „Het regent!", zei hij. „En hard ook!" „Nou!", zei Rick. „We halen de school niet droog." Maar aan de andere kant was het eigenlijk een kleine troost, dat het geen al te mooi weer was, want dan hadden ze het misschien jammer gevonden, dat de vacantie alweer gedaan was. „Zo", zei oom Tripje aan het ontbijt. „En nu gaan de heren maar weer eens dapper leren, nietwaar? Ja, het is nu eenmaal niet altijd feest." „Nou jamet Kerstmis krijgen we al weer vacantie!", troostte Oepoetie zich. „En het is zó weer Kerstmis", vond Bunkie. Toen gingen ze alle drie, veilig in hun lange capes, door de regen naar school Annenkerk, 12 van Suez n. Melbourne. Abbekerk, verm. 14 van Barcelona naar Antw. Amstelvaart, 13 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Altair, 13 Santos verwacht. Arendsdijk, 12 te New York. Axeldijk, 12 van New York te Rotterdam. Adinda, 12 van Saigoi naar Haiphong. Aldabi, pass. 12 Lissabon naar Antwerpen. Aldegonda, 12 van Bangkok naar Pladju. Averdijk, 12 540 m. W.ZW. Scilly's. Agamemnon, 13 v. Curasao te Aruba verwacht. Alkaid, 12 85 m. Z.ZW. Fernando Noronha. Aludra, 12 400 m. ZW. Sable eil. Armilla, 10 van Hongkong naar Pladju. Aagtekerk, 13 van Colombo naar Aden. Alnati, pass. 13 Madeira. Altair, 13 te Santos. Alwaki, 13 van Bahia. Albireo, 13 van Montevideo naar Las Palmas. Algenib, 11 te Recife. Amstelpark, 15 v. A'dam te Philadelphia verw. Arkeldijk, 13 van Rotterdam naar New York. Alblasserdijk, pass. 14 Vlissingen v. Antwerpen. Aardijk, 12 te Corpus Christi. Arnedijk, 12 te New Orleans. Amsteïdiep, 14 van Rotterdam n. Hamptonroads Beverwijk, pass. 12 Gibraltar. Boissevain, 12 dwars Belawan n. Mauritius. Bantam, 12 300 m. NW. Flores naar Halifax. Bonaire, 12 350 m. N.NO. Funchal. Britstim, 12 Newport News. Bali, 13 van Makassar naar Singapore. Billiton, 14 Suez verwacht. Bintang, 13 van Penang naar Singapore. Blitar, pass. 13 Perim. Bonaire, 13 te Funchal. Breda, 13 van Cerroazul naar Huacho. Baarn, 12 te New Orleans. Celebes, 12 v. Pondicherry naar Belawan. Chama, 11 van Aruba te Specia. Callisto, 12 van Amsterdam naar Hamptonroads. Castor, pass. 13 v. Pto Cabello te Guanta verw. Cronenburgh, 13 van Rotterdam naar Bilbao. Cheshire, pass. 13 Gibraltar. Delft, 13 van Bremen naar Antwerpen. Diemerdijk, 12 175 m. N.NO. Sombrero eil. Danae, 13 van Rotterdam te Helsinki. Douro, 8 van Curasao naar Kingston. Enggano. 12 van Hamburg naar Antwerpen. Elina, 13 van Monrovia naar Takoradi. Esso Amsterdam 14 v. Vado te Aruba verw. Edam, 13 te Baltimore. Ganymedes, 12 180 m. O. ten Z. Trinidad. Gaasterkerk, 13 van East London naar Durban. Grootekerk, 13 van Teneriffe naar Kaapstad. Groote Beer, 12 v. Tahiti naar Wellington. Hera, 12 te Maracaibo. Helicon, 12 260 m. NW. Finisterre n. Antwerpen. Hestia, pass. 12 Dover naar Barbados. Hydra, 12 800 m. ZW. Flores naar Antwerpen. Hersilia, 14 v. Buenavontura te Esmeraldas verw. Indrapoera, 12 16 u. Van Port Said. Ino, 6 te Curasao. Java, 13 Soerabaja verwacht. Jagersfontein, 13 van Kaapstad naar Teneriffe. Kieldrecht, 12 te Antwerpen. Kertosono, 13 van Port Said n.ar Napels. Katwijk, pass. 12 Ouessant. Klipfontein, 12 475 m. NO. St. Helena n. Kaapstad Kedce, 14 Cheribon verwacht. Kota Agoeng, 14 te Aden. Laurenskerk, 12 dwars Aden. Limburg, 13 v. Kaapstad te Port Elizabeth verw. Larenberg, 13 13 u. Sasa van Gent verwacht. Lissekerk, 13 te Rotterdam ven Perzische Golf. Luna, 13 te Rotterdam. Leuvekerk, 12 100 m. NO. Ceylon n. Cochin. Linge, 12 van Zaandam te Emöen. Langkoeas, 13 te Soerabaja. Lawak, 13 van Singapore naar Zamboanga. Loosdrecht, pass. 13 Dondrahead. Lutterkerk, 13 van Kopenhagen naar Rotterdam. Leerdam, 14 van Rotterdam naar New York. Lieve Vrouwekerk, 13 te Rotterdam v. Perz. Golf Loppersum, 12 van Amsterdam te Casablanca. Meerkerk, 12 v. Mombassa te Tanga. Modjokerto. 12 van Penang naar Belawan. Melampus, 10 van Cheribon. Merwede, 12 van Galveston te Bronsvill. Meliskerk, 13 te Rotterdam van Calcutta. Macuba, 12 1200 irt. NO. Barbados. Madoera, 12 360 m. N. Minicoy ft. Chittgong. Mapia, 12 370 m. ZO. Sabang. Metula, 12 240 m. W.ZW. Ras Fartak. Minjak, 12 v. Pangkalpenang n. Pontianak. Mirza, 12 te Port Said, daarna Perzische Golf. Maaskerk, 13 van Takoradi naar Monrovia. Malvina, 14 Kaapstad verwacht. Mapia, pass. 13 Sabang. Maasland, 13 te Amsterdam v. Buenos Aires. Manto, 13 van Rotterdam. Mariekerk, 13 van Rotterdam naar Sydney. Markelo, pass. 13 Bizerta naar Bordeaux. Muiderkerk, 13 van Port Said naar Bombay. Nigerstroom, 12 240 m. Z.ZW. Finisterre n. Antw. Noordam, 12 780 m. O. ten N. Cape Race. Nester, 13 van Hamburg te Bremen. Nieuw Holland, 10 v. Soerabaja te Semarang Nieuw Amsterdam vertr. 14 v. R'dam n. N. York. Oranje, 13 van Amsterdam te Tj. Priok verwacht Oberon, 13 Aruba verwacht. Omala, 12 240 m. Z. Cape Padran. Oranjestad, 12 200 m. ZW. Madeira n. Laguaira. Orestes, 9 te Houston. Ovula, pass. 13 Finisterre, 16 Rotterdam verw. Prins Willem II, 11 van Montreal naar R'dam. Prins Fred. Hendrik, 10 v. Toronto n. Cleveland. Prins Philips Willem, 9 v. Halifax n. Caraquet. Parkhaven, 13 v. George Town te Trinidad verw. Papendrecht, 14 Trinidad verwacht. Prins Fred. Willem, 15 Antwerpen verwacht. Prins Willem v. Oranje, 13 v. Hamburg n. Antw. Roebiah, 12 rede Belawan. Rijnland, pass. 12 Fernando Noronha. Rotti, 11 te Tj. Priok. Rempang, 13 Aden verwacht. Roepat, 12 30 m. O. Bizerta. Ruys. 12 780 m. W.NW. Kaapstad n. Buenos Aires Rotula, 12 240 m. NW. Fernando Noronho. Rempang, 13 van Aden. Ridderkerk, 13 van Port Said. Rondo, 13 van Amsterdam n. Balikpapan. Rijnkerk, 13 te Durban.- Sumatra, 12 te Madras. Salatiga, 9 te Vancouver. Schiedijk, 12 van Rotterdam naar New Orleans. Stad Alkmaar, 15 6 u. Hoek v. Holland verw. Stad Haarlem, 13 van Rotterdam naar Spezia. Stad Maastricht, 13 10 u. Hoek v. Holland verw. Stad Schiedam, 13 van Rotterdam n. Savona. Straat Makassar, 13 van Suez nar Hongkong. Schiedijk, 13 te Antwerpen. Sloterdijk, 13 te Singapore. Salawati, 12 480 m. O.ZO. Anderhalfgraadskan. Sliedrecht, 12 100 m. N. Elba Cape. Soestdijk, 12 325 m. W. ten N. Keywest. Stad Breda. 12 250 m. W. Cp. Wrath. Swartehondt, 13 v. Buleleng te Makassar verw. Sunetta, 12 840 m. ZO. Barbados. Saparoea, 13 van Bombay naar Colombo. Schie, 13 van Paramaribo te Amsterdam. Straat Soenda, 11 te Manilla. Stad Arnhem, 14 te Amsterdam v. Casablanca. Singkep, 13 te Port Said. Tjiparas. 12 in Str. Soenda naar Mombassa. Tjibesr, 10 te Yokohama. Tabian, pass. 12 Kp. Guardafui n. Colombo. Tawali, 12 480 m. NO. Bermudas n. Beyrouth. Tjimenteng, 12 700 m. NO. Tristan da Cunha. Tosari, 12 120 m. O. ten Z. Sabang. Tiberius, 12 440 m. Z. ten O. Bermudas. Trompenberg, 12 480 m. NO. Bermudas. Tamo, 13 dwars Madeira. Tomini, pass. 13 Gibraltar. Tjisadane, 11 te Yokohama. Tarakan, pass. 14 Vlissingen naar Antwerpen. Volendam, 12 275 m. O. ten N. Belle Isle. Veendam, vertr. 14 v. New York naar R'dam. Winsum, 12 van Rotterdam naar Palermo. Wieldrecht, 12 250 m. NW. Fort Aleza. Westland, 12 400 m. N.NO. St. Paulsrocks. Willemstad, 12 250 m. NO. ten O. Barbados. Woensdrecht, 12 800 m. ZW. Flores. Weltevreden, 14 te Alexandrië. Westerdam, 17 10 u. Hoek v. Holland verwacht. Zonnewijk, 12 180 m. ZW. Flores. Zuiderkruis, 12 700 m. W. Galapagos n. Pepeete. Zaan, 14 15 u. Zaandam verwacht. 9) „Interessant", mompelde hij. „Overigens mijn excuses dat de politie gisteravond zo maar binnen kwam vallen. Ik begrijp niet, waarom zij veronderstelden, dat een van mijn gasten de moord zou hebben moeten begaan. Ik kan me niet voorstellen, dat iemand een moord begaat, zijn wapen weg werpt en naar een feestje gaat om daar te doen of er niets aan de hand is." „Inderdaad", overdacht Mary, „maar wanneer je in aanmerking neemt dat Mar shall op weg was naar jouw fuif, kon de politie toch moeilijk jou en je gasten links laten liggen. En ik heb zo'n idee, dat die stoere hoofdinspecteur niet zo gauw een fout maakt". „Dat denk ik ook niet. Wat doe je van avond?" „Niets bepaalds." „Kom dan mee naar een gezellig avond je, dat Percy Bilton, de zoon van de be faamde renpaardeigenaar, in zijn woning op Cavendish Square geeft. Ik heb beloofd er even aan te komen. Maar ik ga eerst even naar mijn huis, dan kunnen we zien of er post voor me is." Mary volgde hem naar buiten. Zij namen geen taxi, want Grosvenor Square was slechts enkele minuten lopen. Onderweg vertelde Mary over haar leven buiten, dat, zo veronderstelde zij, nogal eentonig moest lijken voor iemand, die in de stad placht te leven, zoals Jeremy. Maar hij liet daar in ieder geval niets van blijken. Terwijl zij in de lift naar boven gingen, bedacht ze, dat zij zelf nu wel heel wat verteld had, maar dat ze nog zo goed als niets van hem had gehoord over zijn leven en doen en laten. De vertrekken leken nog groter dan de vorige dag, nu ze geheel waren verlaten. Mary stak een sigaret op en nestelde zich met een tijdschrift in een gemakkelijke stoel, terwijl Jeremy naar zijn kamer ging. Enkele minuten later kwam hij terug, en Mary wist direct, dat er iets aan de hand was, maar zonder iets te zeggen, schonk Jeremy twee glazen in, waarvan hij er een aan haar gaf. „Cheerio". „Jeremy, ik heb zo'n gevoel, dat er iets niet in orde is. Is er iets onaangenaams gebeurd?" „Och, niet zoveel bijzonders." „Wat dan?" Jeremy scheen even te overwegen en zei toen kort: „Kom eens kijken". Hij bracht haar door zijn zitkamer en opende de deur van zijn slaapkamer. In de hoek stond een kleine safe. De deur ervan stond open. Nauwelijks had ze dat gezien, of Jeremy sloot de deur weer. „Ik zal je niet op de proef stellen met de aanblik van een vrijgezellenkamer. Maar die deur is in ieder geval 't ergste." Hij grinnikte even later en merkte op: „Ik ben nog niet failliet hoor". „Hoeveel zat er in die safe?" „Ongeveer 1500 pond. Maar de heren hadden het niet alleen op het geld voor zien. Al mijn papieren hebben ze doorge snuffeld. Dat vind ik niet zo plezierig." „Je geeft het natuurlijk dadelijk op aan de politie?" „Och, dit vinden ze waarschijnlijk onbe langrijk, vergeleken met de moord van gisteravond. Ik voel er niets voor, dat de politie hier gaat rondneuzen." „Jeremy, heb je iets voor ze te verber gen?" „Nnnee". „Bel dan meteen de politie op. Wanneer ze er eens op een andere manier achter mochten komen, dan maakt dit zeker een wonderlijke indruk en worden ze achter dochtig. En bovendien heb je toch ook niet zoveel geld, dat 1500 pond je niets kan schelen?" Brooke greep de telefoon, kreeg verbin ding met Scotland Yard, vond niet Bran- nigan maar wel Dale bereikbaar en ver telde in enkele woorden wat er gebeurd was. „Hij komt onmiddellijk. Je ziet bleek, Mary, maak je je zorgen?" Mary streek met de hand over haar voorhoofd. De laatste minuten had zij een wonderlijke sensatie moeten verwerken. Zij had het gevoel gekregen, dat er iets vrese lijks op het punt stond te gebeuren, zonder te weten, waarom of wat. Ze probeerde er zichzelf van te overtuigen, dat dit nonsens was. Jeremy was rustig als altijd, het raam stond open en een zacht briesje deed de gordijnen licht heen en weer wiegen. Al lerlei geluiden van het stadsverkeer stroom den de kamer binnen. „Een beetje hoofdpijn", antwoordde Mary. „Dat gaat dadelijk wel weer over. Mag ik nog een sigaret?" Even later ging de bel. Met een gevoel van opluchting zag ze inspecteur Dale met zijn vriendelijk, open gelaat binnentreden. Hij kwam als een stuk dagelijks leven het exclusieve en luxueuze vertrek binnen. „Goedenavond juffrouw Waring." Mary vroeg zich met verwondering af, hoe inspecteur Dale haar naam had weten te onthouden. Voor zij echter antwoorden kon, had Jeremy hem reeds de andere ka mer binnengebracht. Mary zag in de deuropening toe. Inspec teur Dale knielde neer bij de safe, er zorg voor dragend, dat hij niets aanraakte, waar door wellicht waardevolle vingerafdrukken verloren zouden gaan. Zijn eerste onder zoek scheen hoofdzakelijk het slot te be- BINNENLAND In zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Marine heeft Prins Bern- hard vandaag een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde rijkszeehavcn en enkele walinrichtingen van de Koninklijke Marine in Den Helder. Majoor J. J. L. baron van Lijnden, voor heen werkzaam bij de Generale Staf, is benoemd tot adjudant van de Koningin. Het op last van de officier van justitie te Maastricht ingestelde onderzoek naar aan leiding van de langdurige afwezigheid van notaris H. M. H. O. Quaedvlieg te Maastricht, is afgesloten. De officier van justitie zal de meer dan een maand zonder verlof in het buitenland vertoevende notaris oproepen om te verschijnen in de raadkamer van de rechtbank te Maastricht. De uitspraak van de rechtbank over een eventuele ontheffing van notaris G. uit zijn ambt zal in het open baar geschieden. De 30-jarige medische student Robert J. Goodman uit Blackpool, Engeland, die logeerde in een hotel te 's Gravenhage, wordt vermist. Zondag leende hij een fiets van een kennis om een tochtje te maken. Hij is sindsdien spoorloos. Morgen, Zaterdag, wordt in geheel Ne derland de bloemen- en fruitdag van de volkstuinders gehouden. Deze dag is verle den jaar ingesteld door het algemeen Ver bond van Volkstuinders-verenigingen in Nederland. Er worden bloemen en fruit aan ziekenhuizen en tehuizen voor ouden van dagen,* invaliden of kinderen gezonden. Voor de Rotterdamse rechtbank stond de 53-jarige J. T. uit Rotterdam terecht. Als ambtenaar bij de gemeentepolitie zou hij in 1950 van Th. J. van E. een bedrag van f50 hebben aangenomen, voor welk geld hij een kaart, die betrekking had op een P.R.A.- dossier over Van E. had laten verdwijnen. De officier van justitie eiste een gevangenis straf van negen maanden. Donderdagavond waren duizenden Maastrichtenaars op het Oranjeplein ge tuige van de aankomst der estafettelopers, die sinds Dinsdagmorgen de weg van de 30ste Amerikaanse divisie van Normandië tot Zuid-Nederland hadden gevolgd. De esta fette bracht het. bevrijdingsvuur, dat in Caen was ontstoken naar Maastricht. De burge meester ontstak hiermee het vuur op het geïmproviseerde monument, op de plaats waar het bevrijdingsmonument zal verrijzen. Donderdag hebben leden van de Eerste en de Tweede Kamer hun bezoeken aan Ne derlandse industrieën voortgezet. Des mor gens bezichtigden zij in groepen de N.V. Hollandse Draad- en Kabelfabriek Draka, Hollandia Kattenburg N.V. en Werkspoor N.V. In de middag werden bezoeken ge bracht aan de Koninklijke Fabriek van Cacao en Chocolade C. J. van Houten en Zoon N.V. te Weesp, de N.V. Philips Tele- communicatie-industrie(voorheen Nederland se Seintoestellenfabriek) en de N.V. Ver enigde Nederlandse Tapijtindustrie, beide te Hilversum. In de Donderdag ten stadhuize te Alk maar gehouden vergadering van de „N.V. Gasvoorziening de kop van Noordholland", waarbij reeds de gemeenten Alkmaar, Den Helder en Langedijk zijn aangesloten, werd besloten de gemeenten Enkhuizen en Hoorn als aandeelhouders toe te laten. HAARLEM EN OMGEVING De Volkstuindersvereniging „Ons Bui ten" organiseert, een dahliatentoonstelling op haar tuincomplex aan het Zomerwegje op Zaterdag 15 en Zondag 16 September. Ieder kan kosteloos komen kijken. De heer H. van der Las, wonende Delft laan 211 te Haarlem, procuratiehouder bij de Amsterdamse Tabakshandelmaatschappij, is vandaag vijfenveertig jaar werkzaam bij deze maatschappij. Vanmorgen is hij op het kantoor gehuldigd, waarbij geschenken zijn aangeboden. Te Driebergen zijn de landelijke kam pioenschappen der Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging gehouden. Het na tionaal kampioenschap voor jonge honden verwierf de hond van de heer A. Bakker uit Haarlem met 262pnt. De raad van Haarlem vergadert a.s. Woensdagmiddag. Er is een agenda van 21 punten. De opening van het winterseizoen van de Volksuniversiteit en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft Woensdagavond 19 September in de Haarlemse Schouwburg plaats. Jan Musch zal „Joeps wonderlijke avonturen" van Herman Heijermans voor dragen. B. en W. vragen de gemeenteraad ter beschikking te stellen voor de bouw van een gebouwtje in Spaarndam, geschikt voor de onderbrenging van een transformatorstation voor het gemeentelijk energiebedrijf, een brandspuithuisje voor de brandweer en een ruimte voor de opberging van materieel, benodigd voor het onderhoud en het gebruik van de Nederlands Hervormde begraaf plaats een bedrag van f 2500. Engeland heeft in Nederland een order geplaatst van 50.000 stoelen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een bedrag van f 52.000 beschikbaar te stellen voor het vernieuwen van oude riolen in de Westerstraat, welke niet bestand zijn ge bleken tegen het tegenwoordige zware verkeer. Voor de aankoop van drie brandblus- apparaten, alsmede voor het treffen van voorzieningen aan de villa „Bloemenheuvel" te Bloemendaal, thans in gebruik als tijde lijk kinderhuis voor de bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken in zorg zijnde kinderen, vragen B. en W. de gemeenteraad een bedrag van f 2920 beschikbaar te stellen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen aan de Hogere Burgerschool A met vijfjarige cursus voor het tijdvak 1 Sep tember 1951 tot en met 31 Augustus 1952 tot tijdelijke leraren de heren A. Bakker (Ma- leise taal), R. A. G. Davidson (Engels), H. W. Fris (stenografie), A. Klimenko (Rus sisch), G. P. de Ridder (Spaans), H. Sandjer (Frans) en P. van Waveren Hogervorst (handelswetenschappen) en mevrouw A. HazevoetTijm (lichamelijke opvoeding). treffen. Daarna richtte hij zijn aandacht op de kamer. Voorzover Mary kon oordelen, vond hij niets, wat hem een aanwijzing zou kunnen geven. Jeremy bracht de inspec teur vervolgens naar zijn zitkamer en toon de hem, hoe zijn papieren waren doorzocht. Toen zij weer in de salon zaten, vroeg Dale: „Hebt u enig vermoeden, wie er be lang zou kunnen stellen in uw privé- papieren?" „Geen enkel." „In wat voor coupures lag het gestolen geld in de safe?" „Alles in biljetten van een pond." Inspecteur Dale keek verrast op van zijn notitieboekje. „Dat is ongebruikelijk, zo'n bedrag in zulke kleine coupures. Waarom bewaarde u zo'n grote som in biljetjes van een pond?", vroeg hij op scherpe toon. Jeremy, die zijn glas nog eens vulde, had, zo merkte Mary op, volkomen uit drukkingloze ogen, toen hij antwoordde: „Ik vind het gemakkelijker voor uitbe talingen aan het personeel en leveranciers over klein dan over groot geld te beschrik- ken." „Dan zullen ze moeilijk op te sporen zijn. Maar uw bank zal ze wel weten, want het is een ongebruikelijk aantal. Waar hebt u uw rekening, dan zal ik me daar eens mee in verbinding stellen." Jeremy aarzelde. „Ik doe mijn zaken via de kantoren in Mount Street van de Royal Chelsea Bank. Maar daar komen deze bil jetten niet vandaan. Die heb ik bij de paar denrennen gewonnen bij een goed gokje." „O juist." De toon waarop inspecteur Dale ditz eide, kon van alles of niets be tekenen. „Misschien weet de bookmaker de nummers dan." „Dat zult u aan mijn vriend Peter Turn- bull moeten vragen. Die weet meer .van paardijrennen dan ik, en ik gaf hem het geld om op het goede paard te zetten. Hij krijgt dan ook altijd een deel van mijn winst." „Kunt u mij ook zeggen, waar ik mijn heer Turnbull nu vinden kan?", vroeg Dale. „Ik weet het niet. Hij is met een paar vrienden op stap, maar hij zal vanavond zeker thuis zijn." „Goed, dan zal ik hem wel opzoeken. Wat denkt u, mijnheer Brooke, was dief stal van geld of van belangrijke papieren het hoofdmotief van deze inbraak?" „Het geld waarschijnlijk. Ik bewaar hier geen belangrijke documenten." „En u mist ook geen bepaalde papieren?" „Neen, niet voor zover ik zien kan." De verdere ondervraging bracht aan het licht, dat Jeremy buitenshuis had geluncht. Wilks, zijn bediende, had de middag vrijaf en kon het huis verlaten na 12 uur. Werk sters hadden in de ochtenduren de kamers weer in orde gebracht na het feest van de vorige avond. Meestentijds was Wilks de enige bediende in huis, behalve wanneer er een feest gehouden werd, bij welke ge legenheden Brooke een hele staf personeel er op na hield, aangesteld via een bemid delingsbureau. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6