Kleinere landen van het Atlantisch pact voelen zich ten achter gesteld Radio geeft Woensdag Haarlemse dames maken fraaie series op het groene laken PANDA EN DE WOUDROVERS N3eowe uitgavee De zagende pijnen De Grote Oceaan wordt steeds groter Verrassende ommezwaai van minister Stikker Havenstakingen in Engeland Dr. Van Mook krijgt functie in de U.N.O. Italië wil afschaffing van het vredesverdrag Anglo-Iranian gaat 20.000 Perzen schorsen Tito: „Wij willen onze eigen zaken opknappen Adenauers rede ging niet door Twintigduizend Duitsers bij „Counterthrust" Zware straffen voor Roemeense geestelijken Werkloosheid daalt Thuisvarende Korea-vrijwilligers 'n Engeltje van niets H. D. V. „Primo" nog slechis de enige Damesbiljartclub in Nederland Gemeente Apeldoorn krijgt f 25.000.boete DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 OTTAWA, 17 September (Reuter) Naar Maandag te Ottawa verluidde zouden bij de besprekingen der bij het Atlantisch pact aangesloten mogendheden, welke in deze stad worden gehouden, de minder machtige landen meer zeggenschap in be langrijke politieke beslissingen hebben ge vraagd. Canada, België, Nederland, Luxemburg, Portugal, Noorwegen, IJsland, Denemarken en Italië hebben, volgens Reuters corres pondent, ernstige critiek geleverd op de gang van zaken. Er zou geen bevredigende machinerie zijn voor het consulteren van de permanente groep van het Atlantisch pact, bestaande uit de stafchefs van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten, inzake besluiten, die van onmiddellijk be lang kunnen zijn voor de veiligheid der klei ne landen. De permanente groep is belast met de centrale strategie van het pact. De permanente groep zou pogen „ongepaste volmachten" tot zich te trekken, in het bij zonder in zaken betreffende het Nabije Oosten. De leden van de permanente groep hebben in het openbaar de toelating van Griekenland en Turkije gesteund, waardoor zij het de kleine landen moeilijk maakten in de oppositie te gaan. De vergadering was voor een groot deel gewijd aan het ontvangen van rapporten van verschillende ondergeschikte organi saties. Mogelijk zal generaal Eisenhowers verzoek tot versnelling van de bouw van Europa's defensie de volgende maand te Rome door de raad behandeld worden. De vertegenwoordigers van de „Grote Drie", zo vervolgt Reuters correspondent, pleitten achtereenvolgens voor de opne ming van Griekenland en Turkije en voor het toevoegen tot de strijdkrachten van het pact van 750.000 man sterke strijdkrachten van deze landen. De bolwerken van het pact zouden op deze wijze verplaatst wor den naar de grens van Zuid-Rusland en de grenzen van Irak en Perzië. De Nederlandse minister Stikker steunde met een verrassende ommezwaai het voor stel van de „Grote Drie", aldus Reuter. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten 0.83, 2.08 en 7.94 Maandag dreigden een „bliksemstaking" van 3.700 Britse havenarbeiders en een langzaam-aan campagne van 4.500 leden van het sleepbootpersoneel het werk in de havens van Londen en Bristol te verlam men. Tegen de middag werden reeds 33 schepen opgehouden. De sleepbootbemanningen in Londen hebben medegedeeld, dat zij precies vol gens de regel zullen werken, totdat hun een wekelijkse loonsverhoging van 1 pond zal zijn tegekend. Dit betekent, dat zij zich letterlijk aan de officiële tijdschema's zul len houden en geen overwerk verrichten. Op een werf te Tilbury (Londen) legden tweeduizend arbeiders het werk neer uit protest tegen een plan om extra-arbeiders aan te nemen en in de „East-India-docks" te Londen staakten 200 arbeiders wegens de werkverdeling. In de haven van Avonmouth (Bristol) legden 1.500 man het werk neer. Zij eisten extra-betaling voor het ontladen van sche pen. De havenarbeiders van Manchester heb ben gedreigd twee dagen te zullen staken uit protest tegen de schorsing van 29 man, die weigerden overwerk te verrichten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Platen. 10.00 Boekbespre king. 10.05'Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Amusementsmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Politiekapel. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret: Jean Valtin. 14.15 Strijksextet. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor de zieken. 16.05 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.45 Regeringsuitzen ding: drs. L. Coomans de Ruiter: Natuur onderzoek in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Amusementsmuziek. 19.00 Het kan ook anders, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 Op de korrel, cau serie. 20.15 Promenade-orkest en solist. 20.45 Dokter Holl. hoorspel. 22.05 Platen. 22.15 Joods programma. 22.45 Slaap, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport.'23.20 Orgel 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.50 Pla ten. 12.30"Mededelingen. 12.33 Instrumentaal septet. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire repor tage. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.15 Vaudeville salonorkest. 14.45 Voor de meisjes, 15.00 Concertgebouworkest. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Strijk kwartet. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Amuse mentsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.15 De oude S.S.R in een nieuwe tijd, causerie. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.00 Vijftien jaren predikant bij een Nederlandse kolonie in Brazilië, cau serie. 21.20 Metropole-orkest en solisten. 21.50 Harp. 22.10 Klein orkest, vocaal ensem ble en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Instrumentaal septet. 23.35— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 ML 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gemengd koor en orgel. 13.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Dansmuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaam se koorwerken. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroeporkest en soilste. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano en platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Verzoek programma. Stikker zeide begrepen te hebben, dat Grie kenland en Turkije zouden worden toege laten op dezelfde basis als de andere lan den van het pact. Sommige der leden had den begrepen, dat Turkije een bevoorrechte positie gegeven zou worden. Minister Ache- son diende het voorstel tot de toelating in. De uiteindelijke toestemming der ver schillende regeringen kan nog verscheidene maanden op zich laten wachten. De geografische uitbreiding heeft het .aardrijkskundige geweten" van sommige waarnemers geplaagd. Een van hen zeide: „Het zal niet lang meer duren of de golven van de Atlantische Oceaan zullen de berg weien van de Himalaja omspoelen". NEW YORK (Reuter) Dr. H. J. van Mook is Maandag door de organisatie van de UNO voor technische hulp aan ten achter gebleven gebieden benoemd als bestuurs- expert. Zijn werk zal er in bestaan tech nische bijstand te geven waar het best jurs- kwesties betreft, teneinde de econiniscne en sociale ontwikkeling te bevorderen. OTTAWA (Reuter) Op de vergadering te Ottawa van de Noord-Atlantische raad heeft de Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, aangedrongen op afschaffing van het vredesverdrag tussen Italië en de Grote Vier Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Als alle achterstellende bepalingen jegens Italië worden afgeschaft, zou het meer kunnen bijdragen tot de verdediging van West-Europa. Toen men hem later op een persconfe rentie vroeg hoe hij zich voorstelde, dat het vredesverdrag kon worden afgeschaft, zei De Gasperi, dat de grote mogendheden zich gezamenlijk zouden kunnen uitspre ken tegen de voor Italië achterstellende bepalingen. De mogendheden zouden dan met Italië over deze bepalingen kunnen onderhandelen. Op deze wijze zou het vredesverdrag verouderd worden en ten slotte zou de toelating van Italië tot de UNO het bewijs zijn, dat het oude verdi-ag' was afgeschaft. Op de vraag hoe een Russisch veto tegen de toelating van Italië als lid van de UNO zou kunnen worden vermeden, antwoordde De Gasperi: „Wij hebben juridisch een manier gevonden." ADVERTENTIE ABADAN (Reuter). De „Anglo-Ira nian Oil Company" heeft medegedeeld, eind September ongeveer achttienduizend Per zische arbeiders en 1.500 tot 2.000 Perzische kantoorbedienden te zullen schorsen. De algemene bedrijfsleider van de raffi naderij, Ross, heeft het besluit van de maat schappij Zondag aan de Perzische olieraad overgebracht. Hij deelde de raad mede, dat de maatschappij niet van plan is de werkloze staf te blijven betalen. Men schat, dat de „Anglo-Iranian" onge veer vijf millioen gulden per maand be spaart, wanneer het genoemde aantal em ployés aan het eind van September ge schorst zal zijn. Naar verluidt heeft Harriman in zijn schrijven aan Mossacleq gezegd, dat de in het „ultimatum" vervatte nieuwe voor stellen niets nieuws, bruikbaars of opbou- wends bevatten, dat een hernieuwde be middeling zijnerzijds zou rechtvaai'digen. De Perzische vice-premier, Fatemi, ver klaarde gistei-en van mening te zijn dat de Perzische regering haar „ultimatum" thans rechtstreeks aan de regering te Londen zal zenden. De brief van Harrir^an werd gis teravond door het Perzische kabinet be sproken. De leiders van het Perzische leger, de politie en de maréchaussée hebben in een gezamenlijk communiqué verklaard, dat de persberichten over een samenzwering tegen de regering-Mossadeq niet uit betrouwbare bi-on kwamen. Volgens dr. Fatemi heeft het kabinet be sloten enkele vroegere collega's van wijlen premier Razmara, die in Maart werd ver moord, te arresteren op beschuldiging van hoogverraad. Zij zouden een complot heb ben gevormd om de monarchie in Perzië omver te werpen. if LONDEN (Reuter) Volgens radio- Belgrado heeft maarschalk Tito in een rede tot Joegoslavische jongeren ver klaard, dat het land „niet alle onnozelhe den wil invoeren, die sedert het begin van de revolutie in Rusland ingang hebben ge vonden". Sprekend over de breuk met de Comin- form zei Tito: „Wij willen onze eigen za ken opknappen. Thans bedreigen zij ons, omdat wij onafhankelijk willen werken. Deze bedreigingen worden geuit door hun hoogste leiders. Wij weten niet, wanneer deze mensen tenslotte zullen inzien, dat Joego-Slavië niet bevolkt is door slaven, maar door krachtige en trotse mensen". „Wij ontvangen hulp van kapitalistische landen zonder dat wij onszelf hebben ver kocht en dit verhoogt ons prestige nog in de ogen van de kapitalistische wereld, die vindt, dat het een eer is een vriend te heb ben als het Joegoslavische volk. En wij zijn vrienden van allen, die gelijkheid voorstaan". BONN (Reuter) De West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft Maan dagavond besloten een radiorede, welke reeds was aangekondigd en waarin hij het voorstel van de Oost-Duitse premier Grotewohl, voor nieuwe besprekingen in zake eenwording van Duitsland verwierp, niet uit te spreken. In een officiële verklaring wordt ge^pgd, dat de rede was ingetrokken om „zui/er technische redenen". Woordvoerders van de West-Duitse regering zeiden niet te weten of het intrekken op een verandering in politiek wees. In de redevoering, die over alle West- Duitse en West-Berlijnse zenders zou wor den uitgezonden, verklaarde de bondskan selier, dat de West-Duitse regering niet het slachtoffer wilde zijn van Gx-otewohls pogingen om de Europese integratie te ver hinderen door het aanbieden van verkie zingen in geheel Duitsland. Adenauers houding in deze rede ver baasde zelfs zijn eigen partijgenoten, de christen-democraten, van wie velen tegen een directe verwerping van het Oost-Duitse aanbod waren. De persdienst van de partij heeft echter Maandagavond een vei-klaring uitgegeven, waarin het aanbod van Grote wohl als een van de gebruikelijke verwar ring wekkende acties van Moskou wordt verworpen. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Een heel aparte groep bij de grote manoeuvres „Counterthrust" in West- Duitsland vox-men afdelingen van de thans ongeveer twintigduizend man tellende G.S.O., de „German Service Oi'ganisation". Deze in groene en zwarte uniformen ge klede Duitsers verrichten hulpdiensten in het Britse leger. De „groenen" zijn chauf feurs of fungeren als verkeersagent in het omvangrijke kazernecomplex, de oude „Prinz Heinrich Kaserne", waarin thans vele belangrijke diensten voor de oefening „Counterthrust" zijn ondergebracht. De chauffeurs rijden voornamelijk de ruim tweehonderd waarnemers en journalisten, die de oefening bijwonen over het operatie terrein. De „zwarten" maken deel uit van de „Arbeitskompagnieën". Het is hun taak cm de opererende troepen op de voet te volgen en aangerichte schade te herstellen. Er wordt heel wat beschadigd, vooral door het gemanoeuvreer van de zware Engelse en Amei-ikaanse tanks, zodat zij de handen vol hebben. Zij blijken echter altijd nog wel tijd over te hebben voor critische be schouwingen over de manoeuvres in de geest van: „Bei uns in der Wehi'macht. Generaal Eisenhower is Maandag per vliegtuig in de Britse zóne van West-Duits- land gearriveerd voor een driedaagse in spectietocht langs de honderdduizend mili tairen, die deelnemen aan de oefening „Countei-thrust". Na een korte bespreking op het hoofdkwartier bezocht hij in gezel schap van generaal Sir John Harding, de opperbevelhebber van het Britse leger aan de Rijn, bij wie de leiding van de oefening „Counterthrust" berust, Amerikaanse, En gelse en Deense troepenonderdelen in ,;Roodland". LONDEN (Reuter) Volgens een in Londen ontvangen bericht van het Roe meense persbureau heeft een militair tribunaal te Boekarest de Rooms-Katho- lieke bisschop van Timisoara, Agostino Pacha, die beschudigd werd van spionnage en sabotage, veroordeeld tot 18 jaar ge vangenisstraf en hem voor 10 jaar de bur gerlijke vrijheden ontnomen. Achttien anderen onder wie geeste lijken en functionarissen van de Italiaanse legatie werden beschuldigd van spion nage, veri'aad en samenzwering „in dienst van het Vaticaan en de Italiaanse spion- nagedienst". Zij zouden de Roemeense regering hebben willen omverwerpen en het bestuur van de groot-grondbezitters hebben willen herstellen. In de beschul diging werd gezegd, dat het Vaticaan gel den voor de spionnage-organisatie had ver schaft. De verdachten kregen gevangenis straffen variërend van 15 jaar tot levens lang. GENèVE (Reuter). In een overzicht van het internationaal arbeidsbureau over de wei-kloosheid in de verschillende landen der wereld tussen Juni van het vorig jaar en van dit jaar wordt medegedeeld, dat de werkloosheidscijfers in de meeste landen ter wereld, uitgezonderd in Noorwegen, Denemarken, Israel, India en Porto Rico een sterke daling te zien hebben gegeven. Zwitserland heeft met een vermindering van 75 procent van het aantal geregistreer de werklozen in die periode de leiding, daarna komt Finland met een vermindering van 64 procent. Verdere verminderings percentages. die in het overzicht genoemd worden zijn: de Vex-enigde Staten 42 het Saargebied 36 Engeland 31 Frank rijk 26 Oostenrijk 18 België 14 West-Duitsland 14 Ierland 5 en Ne derland 5 Israel gaf de grootste toe neming der werkloosheid te zien met 25 gevolgd door Noorwegen met 24 Dene marken met. 6 Porto Rico met 5 en India met 2 Blijkens de door het bureau gepubliceer de cijfers is het aantal werklozen in de landen, waarop de cijfers betrekking heb ben, in totaal met ruim 2 millioen vermin derd. In Nieüw-Zeeland is bijna de vol ledig mogelijke werkgelegenheid bereikt. In Juni 1950 waren er daar 77 geregistreer de werklozen. In Juni 1951 60. Op onze kantoren ligt ter iixzage een pas sagierslijst vair het troepentranspoi-tschip, dat uit Korea naar Nederland onderweg is met afgeloste vrijwilligers van het Ne derlandse detachement in Korea. Het schip wordt omstreeeks 1 October in Nederland verwacht. Bij de thuisvarenden bevinden zich de tweede luitenant J. A. van der Sijde, ser geant W. C. P. Kat, soldaat F. W. Duyn en soldaat J. Loot, allen uit Haarlem, sergeant M. Smits uit Heemstede, soldaat L. Bal kenende uit Hiliegom, soldaat M. de Boer uit Aalsmeer, soldaat N. J. Los uit Haar lemmermeer, soldaat J. J- Parson uit Sant poort, sergeant J. J. C. van Rijn uit Half weg en soldaat J. J- Schouten uit Zand- voort. a door de Nederlandse Comedie Zaterdag 22 en Zondag 23 September geeft de Nederlandse Comedie in de Stadsschouw burg te Haarlem een tweetal uitvoeringen van het Franse blijspel ,,'n Engelte van niets" van Claude André Puget. In dit stuk zijn de hoofdrollen toevertrouwd aan de pas afgestudeerde leerlingen van de Toneelschool. Het stuk leent zich bij uitstek voor dit sympathieke experiment. Zo is ongeveer de situatie op Vrijdagavonden in de biljartzaal van „De Leeuwerik". Hoewel de dames zich nog niet aan cadre-spel hebben gewaagd, zijn er toch enkele speelsters, die de ballen behoorlijk aan een touwtje hebben, zoals dat in vakjargon genoemd wordt. Met een droog tikje stootte mevrouw E. A. Broertjes op het tweede biljart in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem de ivoren ballen naar het midden van het groene laken. Een serie-stoot om zo te zeggen. Even het blauwe krijtje over de pommerans gestreken een ritueel, dat blijkbaar met de grootste zorg dient te geschieden en een scherp geluid duidde op ketsen en een poedel, het geen in deze zin geen krulletjeshond aan duidt, maar een misser. Haar paitner was aan stoot. Met critische blik beschouwde zij de situatie op het biljart, leunde tenslotte over de rand en fabriceerde een meesterlijk los bandje. „Een zwijntje" hoorden wij een ober mompelen. Wij zijn enige keren naar gelegenheden geweest, waar men de keu hanteert, uitsliutend en alleen met de be doeling enigermate vertrouwd te geraken met het vakjargon van de geroutineerde goochelaars met het ivoor. Het zal de aandachtige lezer ongetwijfeld niet zijn ontgaan, dat hierboven werd ge sproken over biljartsters, die met nog een achttal andere dames de Haarlemse Dames Biljartvereniging „Primo" vormen. „Primo" is, zoals de titel reeds aanduidt, de eerste dames biljartclub in den lande. Tot heden is het bij deze ene club gebleven. Elke Vrijdagavond komen de tien leden in hotel „De Leeuwerik" bijeen om haar krachten op het groene laken te meten. Het wordt door de dames eigenlijk meer beschouwd als een gezellig avondje, waarbij onder het genot van een glaasje prik tevens de laatste actua liteiten worden besproken. Meestentijds komen de heren mee, die dan met moeder de vrouw een partijtje spelen om te trachten haar gemiddelde van een of anderhalf op te voeren. De voorzitster van „Primo", mevrouw Broertjes, vertelde: „Biljarten is eigenlijk een sport, die bij uitstek geschikt is om door dames beoefend te worden. Zij kunnen de keu over het algemeen veel gevoeliger han teren dan de heren. Veel dames wachten zich echter wel om zich aan de biljartsport te wagen.. Er zijn uiteraard ook talrijke be zwaren aan te voeren. Ten eerste staat de meesten het begrip café al tegen en ten tweede denken zij bij voorbaat reeds aan het gehoon der heren, die in de regel niet beter weten, of de biljartsport is slechts aan hen voorbehoudend Over die bezwaren zijn wij met z'n tienen heengestapt. Wij behoeven hier niet bang te zijn voor smadelijke opmer kingen. In de eerste jaren werden wij ge traind door mijnheer Metz, de echtgenoot van een onzer leden. De gemiddelde leeftijd van de trames ligt zo tussen de veertig en de vijfenveex-tig jaar, ofschoon de leeftijden sterk variëren." In Juni heeft „Primo" haar eerste lustrum gevierd, hetgeen een groots festijn geweest moet zijn, want mevrouw Broertjes verze- kei'de ons. dat de club een grote familiekring is, waarin altijd pret wordt gemaakt. De dames spelen een onderlinge competitie, waaraan enkele prijsjes zijn verbonden. Vroe ger was „Primo" aangesloten bij de Neder landse Biljart Bond, maar kort geleden heb ben de dames eenstemmig besloten van het lidmaatschap af te zien, omdat de kosten niet opwogen tegen de voordelen. School gebouwd zonder vergunning De Economische Kamer van de recht bank te Zutphen heeft vanmoi'gen uit spraak gedaan in de zaak tegen de gemeen te Apeldoorn, tegen welke veertien dagen geleden 100.000 boete werd geëist wegens het bouwen van een school zonder de ver eiste goedkeuring. De gemeente werd ver oordeeld tot een boete van 25.000. De directeur van gemeentewerken, tegen wie een boete van 2.000 subsidiair drie maan den hechtenis was geëist, werd vrijgespro ken. 51. Tot Panda's grote verbazing repte Joris Goedbloed zich naar het wrak van zijn gewezen bordpapieren auto; hij duwde Panda het kistje met springstoffen in de handen en begon zelf vlijtig stukken car ton van het gehavende voertuig af te ruk ken. „De wereld is toch maar vol verras singen", sprak hij inmiddels monter. Dat is het, wat het leven zo aangenaam maakt. Dit is het stellig, waarop de klassieke wijs geren doelden wanneer zij schreven: Tem pora mutantur et nos vice versa'. Neem nu eens het onderhavige geval als voorbeeld, wat ik u bidden mag, manneke. Hier zijn wij ginds nadert de postkoets; en aan gene zijde kruipen de woudrovers in hin derlagen rond. Is dit nu niet een aardige, leuke, toevallige ontmoeting? En zouden icij er niet goed aan doen, er luister aan bij te zetten door het vervaardigen van aardige ruikertjes en verrassingen?" Zo sprekend vouwde hij een soort ballen van het carton, en in die ballen goot hij vervol gens springstof. Panda begreep niet wat hij daarmee wilde, en werd nu trouwens ook ongeduldig. „Je schijnt te vergeten", zei hij, „dat die postkoets er nu ieder ogen blik kan zijn, en dat mijn geld op het spel staat!" „Vergeten? Tut! Pas op.' Niets is verder van mij!", riep Joris uit. Doch vergun me op te merken, dat ge u vergist, baaske! Het is niet uw geld, dat op het niet meer om. spel staat, maar het mijne! Of wilt gij loo chenen, dat dit sommetje door u werd uit geloofd als beloning voor uwe bevrijding? O! En wie heeft u bevrijd? Ik, persoonlijk! Dus gaat het hier om mijn geld, en laat me nu niet meer horen dat ge u daarin ver gist, ventje!" Maar nu had Panda er ge noeg van. „Ach je kletst maar wat," zei hij. „En ik verknoei mijn tifd hier niet lan ger! Ik ga die postkoets waarschuwen!" En meteen holde hij de weg af. „Wacht!", riep Joris hem nog na. „Ik heb u geen machti ging verstrekt om over mijn geld te be schikkenmaar dat hoorde Panda niet of hij luisterde niet; hij keek tenminste Paniek. Bij een paniek in een cabaret in een voorstad van Mexico zijn tien vrou) wen en vier mannen doodgetrapt 0[ gestikt. Ongeveer 60 personen werden wond. De paniek ontstond, doordat iemand door het raam een stuk vuur. werk wiex-p. De papieren décors vatten vlam en de menigte, die enigszins aan geschoten was vanwege het onafhanke- lijkheidsfeest, drong zich, in een onbe- schx'ijfelijke vex-warring naar de uitgan- gen. Inmiddels bekommerde zich nie- mand om het brandje, dat gemakkelijk geblust had kunnen worden. Het caba retgebouw werd ten slotte geheel in gelegd. Atoomfabriek. President Truman heeft het Congres om 484.240.000 dollar extra vei-zocht voor de bouw van een fabriek voor atoomenergie aan de rivier de Sa- vannah in Zuid-Carolina. De fabriek - die, naar men meent bestemd is voor de fabricage van de waterstofbom - zal thans 1.180 millioen dollar kosten. Intrekking. President Truman heeft order gegeven de handelsconcessies aan Bul- garije 'in te trekken. De maatregel zal 17 October van kracht worden. De pre sident handelde in overeenstemming met een resolutie van het congres, vol. gens welke alle handelsvoordelen aan communistische landen en gebieden worden ingetrokken. Conferentie. Op de openingsbijeenkomst vaix de internationale visserijconferen. tie te Londen heeft de Engelse afge- vaardigde aan de landen, die Engeland vis leveren, verzocht te bespreken, op welke wijze voorkomen kan worden dat er teveel vis op de Engelse markt wordt aangevoerd, zoals zich in 1949 en 1950 heeft voorgedaan. Aan de conferentie wordt deelgenomen door België, Dene marken, Frankrijk, Duitsland, IJsland, Ierland, Nederland, Noorwegen, Porta gal, Spanje en Zweden. Polen heeft een waarnemer gezonden. Voorzichtige schatting. De Sovjet-Unie be schikt thans over 115 divisies, 300 on derzeeboten en 19.000 vliegtuigen, zo heeft de Britse minister van defensie, Shin well, in Ottawa verklaard. Deze cijfers zijn geenszins uit de lucht gegre pen. Voox-zichtige schattingen liggen hieraan ten grondslag, aldus de minister. Ramp. Tengevolge van het instorten van het dak van de bioscoop in Campinas in de Braziliaanse staat Sao Paulo zijn volgens de definitieve cijfers 21 perso nen om het leven gekomen en ongeveer acht honderd gewond, van 'wie 200 ernstig. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. Het ongeluk ge beurde tijdens een matinée. De bioscoop is een oud gebouw dat onlangs werd vex-groot, zodat het meer dan duizend personen kon bevatten. Smokkelarij. Een subcommissie van de Amerikaanse Senaat heeft een medede ling gedaan volgens welke materiaal van strategisch belang, voornamelijk af komstig van de Amerikaanse basis op Okinawo, heimelijk naar communistisch China gezonden zou zijn. Het zou hier in het bijzonder gaan om benzine, auto banden, aluminium onderdelen voor vliegtuigen en schroot. Het materiaal was, mogelijk met hulp van Amerika nen, in jonken naar de Rioe Kioe eilan den vervoerd en vandaar naar China. De vaartuigen werden deels door de Britse marine opgevangen. De subcom missie eist strenge betx-affing van de be trokkenen. Staking. In Kopenhagen zijn gisteren 1.400 typografen in staking gegaan „wegens het duperen van een communistische magazijnmeester-". Slechts twee bladen konden verschijnen. De stakers zijn van daag weer aan het wex-k gegaan. Rivalen. Een 64-jarige Nieuw-Zeelander is per schip op weg naar Duitschland om een oorlogsweduwe ten huwelijk te vragen. Zijn x-ivaal, eveneens eerx 64- jarige, is inmiddels per vliegtuig ver trokken met het zelfde doel. Hij heeft reeds drie plaatsen voor de terugreis ge boekt, waarvan een voor de dochter van de weduwe. Potige jongen. Een arbeider, die Maandag langs de rails van de expressetrein BazelDortmund liep, werd door de met 100 kilometer snelheid passerende trein aangereden. Hij brak slechts zijn arm doch de locomotief verloor aan één zijde haar gestroomlijnde dekplaat. Jongensboeken De „Wereldbibliotheek"-uitgeverij is met een reeks zeer goedkope maar niettemin goed verzorgde jeugdboeken begonnen, waarmee zij onder de verzamelnaam „Avon tuur en techniek" het brede vlak van histo rie, techniek en avontuur wil bestrijken. De eerste deeltjes zijn veelbelovend in velerlei opzicht: uitstekende schrijfsters en schrij- vei-s zorgden voor frisse en goed ge- illustreerde verhalen. Wij noemen Lisa Tetz- ners „Het geheim van Afredo", waarin deze Zwitserse autrice haar talent om een boeien de novelle, ontleend aan de tijd, dat vele verarmde Zwitserse jongens als schoorsteen veger in Italië werkten, tot leven te wekken, bevestigt. George van Raemsdonck tekende er vlotte platen bij. N. G. Hazelhoff schreef „De grote race", een puik verhaal uit de roeisport, waarin de hoofdpersoon zich het pad naar een internationale triomf versperd ziet door een even internationale smokke laar. Wim Bijmoet illustreerde het verhaal voortreffelijk. „Hariman het tijgerjong" van S. Franke is een strak-geschreven dieren epos, spelend op Sumatra, geïllustreerd door P. Kuher en „Het zesde zintuig" van de hand van Victor Nemzon zal in zijn vergaande fantasie speciaal de technisch-geïnteresseerde jongen bevredigen. Bij Boom-Ruygrok in Haai-lem bezorgde C. J. J. Wiedhaup zijn eersteling „De Jonge ridders van de ronde tafe1", een echt Hol lands jongensboek zonder al te veel preten- ties maar met de huisbakken humor, die de lezers meermalen in een lach zal doen schieten. Koning Arthur en zijn ronde tafel zijn er min of meer met de haren bijgesleept en de hoofdpersonen vallen tijdens hun reis door Engeland wel wat hevig van het ene avontuur in het andere, maar Wiedhaup heeft er aan de andere kant slag van, de zaken in hun verband te houden en waar dat moeilijk werd, ze op een genoeglijke manier aan elkaar te praten. Jan Beverdam is helaas nog niet aan liet illustreren van boeken toe. „De zoon van kleine Stormen" noemde Frans van den Dungen 't Karl-Mayerige ver haal over een Indiaans jongetje, waarin de synthese tussen het vaak omslachtige karak ter van de oorspronkelijke bewoners der Nieuwe Wereld en de wil van de schrijver om zijn boek zo vlot mogelijk te houden, niet helemaal gelukt is. Voges zorgde met raffinement voor een aantal aansprekende tekeningen en de uitgeverij „Helmond" in Helmond gaf dit boek in de „Kroonserie" uit. F,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2