Acetyleen-verlichtingin Heemstede Herbewapening wordt als enig middel tegen communistische dreiging beschouwd ezwaren van de detailhandel tegen ontwerp winkelsluitingswet Grootscheepse organisatie van de militaire opleiding DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Winkels in centrum bevoordeeld boven zaken in woonwijken Burgerlijke stand van Haarlem Consumptie-index in Juli Geschil om een tabel Bloemendaal Overveen Gevonden voorwerpen Een merkwaardig experiment, 50 jaar geleden genomen OOK VOOR BAROMETERS De Amerikanen denken „in een rechte lijn" Lisse V erkeersongeval Scheepvaart I De bedrijfsgroep Detailhandel heeft aan leden van de Tweede Kamer een adres gezonden over het nader gewijzigd ont- 'verp-winkelsluitingswet 1951, dat binnen st in behandeling komt. De bedrijfsgroep treurt het zeer dat daarin op verschei- jene belangrijke punten ingrijpend is a£- <e\veken van het aanvankelijke wetsont werp, dat in zo grote mate beantwoordde aan het advies, dat in Juni 1949 aan de minister van Economische Zaken door alle lierbij betrokken ondernemersorganisaties s uitgebracht. Het aanvankelijke ontwerp was voor het jgdrijfsleven zo aantrekkelijk, omdat hel ie mogelijkheid bood de regeling op een voudige wijze aan te passen aan omstan digheden en opvattingen. De bepalingen jie deze aanpassing mogelijk maakten, jijn grotendeels uit het ontwerp geschrapt. De Bedrijfsgroep meent dat, indien de wet jeheel overeenkomstig het nader gewij ld ontwerp zou worden vastgesteld, hot e vrezen valt dat, evenals vrijwel onmid- ielüjk na de totstandkoming van de win- celsluitingswet in 1930, spoedig weer een wijzigingswet nodig zal zijn. Nog meer bezwaren Ook ten aanzien van enige punten van andere aard zijn bezwaren gerezen. In het lijzonder wordt er op gewezen dat de mo- >elijkheid van afwijking van de regel ten janzien van de avondsluiting tijdens de voorbereiding der openbare behandeling steeds meer is verkleind. De gemeenten kun nen als gevolg van plaatselijke omstandig heden, onder goedkeuring van de Kroon een later sluitingstijdstip bepalen, doch in dien andere dan plaatselijk geldende be weegredenen er toe zouden nopen, is er geen enkele mogelijkheid daaraan tege moet te komen. In de steden zal het gevolg van de win- celsluiting om zes uur zijn, dat de maga zijnen in de centra en in wijken waar kan toren en fabrieken zijn gevestigd, bevoor deeld worden boven de winkels in de woonwijken. En wel omdat het betreffen de deel der bevolking gedwongen zal wor den zijn inkopen gedurende de middag pauze te verrichten, inplaats van na werk tijd in de winkels van zijn eigen woon wijk. Men kan zich volgens de vakgroep met reden afvragen, of dit een plaatselijke om standigheid is. Dit verschijnsel doet zich alle grote plaatsen voor. De kans bestaat derhalve dat een verordening, die ter tegemoetkoming aan de belangen van win keliers in woonwijken een later sluitings uur zou bepalen, de Koninklijke goedkeu ring niet zou krijgen. In het nader gewijzigde ontwerp is de Donderdagavond aangewezen als weke lijkse koopavond. Door de ondernemers organisaties is deze avond als volkomen waardeloos gekenmerkt, omdat de gezinnen die weeklonen moeten besteden, op Don derdag het loon nog niet ontvangen hebben. Het verdient daarom de voorkeur de keuze van de avond aan de betrokken ge meenteraden over te laten. Deze kunnen zich dan aanpassen aan de behoeften van de plaatselijke bevolking en met name van iet bedrijfsleven. Erkend moet worden, dat het voor de ondernemer en voor zijn personeel onpret- ;ig is een vrije Vrijdag- of Zaterdagavond te moetén missen, maar degene die zich In Torekov, Zuid-Zweden, heeft de toren van de dorpskerk het na een strijd van eeuwen moeten afleggen tegen de hout wormen, die de houten torenspits volkomen ondermijnd hadden. Bovendien stoorde het lawaai dat deze duizenden insecten maakten, zelfs de godsdienstoefeningen, zo dat men de torenspits'nu maar neergehaald heeft ADVERTENTIE HAARLEM. 17 September 1951 ONDERTROUWD: 17 Sept., B. C. van Tien hoven en E. M. M. van Dijk; F. C. M. Moo- nen en H. M. Klaver. GEHUWD: 17 Sept., P. J. Schoutsen en P. M. Oostermeijer; H. P. Aronds en C. J. Schous. BEVALLEN van een zoon: 14 Sept., A. van Lieshout—van Schooien; 15 Sept.. M.. Zwaga -Roije; M. A. van BrandenburgSmit; G. EntiusPiest; A. van ZomerenBergman; A. G. van Laar—Soet; 16 Sept., F. J. Schuur- rnans—Kool; A. J. M. Sweerts—Kaagman G. Uijtendaal—Santing; A. Engel—Keur; 17 Sept., T. L. C. Robijnvan der Werf; A. van StraatenBinnenmars; E. P. Houweling Woudenberg. BEVALLEN van een dochter: 15 Sept., M. E. de Vrijervan Limburgh; A. van der Hoeff—Pijpe; 16 Sept., A. MulderOffers; 17 Sept., J. M. HeesemansBakker; J. van Langeraadvan Paasschen; A. Knotter Loos; M. J. Zegstroo—van der Kuur; T. Aapkes—la Roij. OVERLEDEN: 14 Sept., H. Smolenaars. 65 j., Gasthuisvest; H. van der Horst, 47 j., Hol- steijnstraat; J. M. J. Hulsen, 60 j„ Stations- Plein; 15 Sept., A. StapelKuilman, 77 j., Ripperdapark; 16 Sept., J. GeelLanooij, 85 3-, Ged. Oude Gracht. zijn dienende taak bewust is, zal zeker be reid zijn ten gerieve van het publiek over dit bezwaar heen te stappen, aldus het advies. Gemengde bedrijven in het gedrang De formulering „windels, waarin een aan te wijzen bedrijf wordt uitgeoefend" bedreigt gemengde bedrijven met grote moeilijkheden. Zij heeft tot gevolg, dat deze winkels in hun geheel zouden moeten sluiten, telkens wanneer voor één der be drijven, welke in hun winkel wordt uit geoefend, een sluitingsochtend of -middag, dan wel een gemeentelijk voorgeschreven vacantie is aangebroken. Aanvankelijk luidde de formulering: „een.aan te wijzen groep winkels", welke formulering in de ogen van de vakgroep veel doelmatiger is. Het is duidelijk, dat deze consequentie aan bedoelde bedrijven het bestaan volstrekt onmogelijk zou maken, aldus de vakgroep. Op grond van bovenstaande overwegin gen verzoekt de vakgroep de Kamer dan ook het onderhavige wetsontwerp niet goed te keuren dan nadat aan de hier aange voerde bezwaren is tegemoet gekomen. De consumptie-uitgaven van de Neder landse bevolking bedroegen in Juli 1.136 millioen tegen 1.093 mMioen in Juni, zo deelt het Centraal Bureau voor de Statis tiek mede. Het prijsindexcijfer (1947 100) steeg in Juli met 1 punt tot 135, het hoeveelheids- indexcijfer met 3 punten tot 102. Per hoofd der bevolking nam het hoeveelheidsindex cijfer toe van 93 tot 96. In de voedings- en genotmiddelensector daalden de werkelijke uitgaven met 36 millioen tot 438 millioen. Het prijsindex cijfer steeg van 140 in Juni tot 144 in Juli. Het hoeveelheidsindexcijfer daalde dien tengevolge met 11 punten tot 92. Per hoofd der bevolking kwam laatstgenoemd index cijfer van 97 op 86. Wat de duurzame consumptiegoederen betreft waren de werkelijke uitgaven in Juli 41 millioen groter dan in Juni, na melijk 417 millioen. Het prijsindexcijfer daalde hier met 4 punten tot 137 waardoor het hoeveelheidsindexcijfer met 17 punten steeg tot 106. Per hoofd der bevolking kwam dit cijfer van 84 in Juni op 99 in Juli. De^ werkelijke uitgaven voor overige goederen' en diensten beliepen in Juli 381 millioen tegen 343 in Juni. Het prijsindexcijfer bleef op 124 gelijk, het hoeveelheidsindex cijfer steeg met 11 punten tot 112 en per hoofd der bevolking met 10 punten tot 105. Snelle oplossing Trawleropvarenden weigerden te vertrekken Na een vergadering, uitgeschreven door de IJmuidense afdeling van de Centrale Bond voor de opvarenden van drie binnen- liggende trawlers, hadden deze opvarenden buiten verantwoordelijkheid van de bond, besloten niet uit te varen. Dit besluit was een gevolg van het feit, dat de Redersver eniging niet van zins was de verhoogde dag loontabel, welke geldt voor de berekening van ziektegeld, vacantiegeld en eventueel loon voor „werkende wachtgelders", met terugwerkende kracht van 2 Januari j.I. af te laten gelden. De Redersvereniging wou deze tabel, welke verhoogd werd nadat de laatste 5 loons verhoging een feit werd, wel aanhouden van 13 Juni van dit jaar af de datum, waarop de wijziging in de Staatscourant verscheen. De Centrale Bond heeft echter van meet af aan geprobeerd erkenning te krijgen voor zijn standpunt: een onverkorte terugwerkende kracht tot 2 Januari, de datum, waarop de minister van Sociale Za ken de oude tabel introk en de nieuwe in werking trad. Pas in Juni werd dit feit in de Staatscourant publiek gemaakt. Namens de Redersvereniging werd ons hedenmorgen meegedeeld, dat de arbitrage commissie aan wier competentie de reders nimmer getwijfeld hebben besloot de terugwerkende kracht voor ziekte- en vacantiegeld tot 2 Januari te erkennen. Daarmee was het geschil dus teneinde; deze uitspraak is bindend. De lang omstreden dagloontabel wordt onder meer gebruikt bij de uitvoering van de Zee-ongevallenwet. Deze tabel werd op gesteld door de minister van Sociale Zaken met als adviseur het bedrijfsleven (dn dit geval „zeerisico", de vakbonden en de reders). Toen de laatste 5 loonsverhoging een feit werd hebben de vakbonden de werk gevers weten te overtuigen van de nood zaak van een verhoging van deze tabel. (De uitkering aan een schipper werd daar door in deze nieuwe, verhoogde tabel van 12 op 13 gezet, een matroos kwam van 8,85 op 12,65). De arbeidsovereenkomst, neergelegd in een Collectief Arbeidscontract, houdt met deze tabel rekening voor de vacantie-uit- kering, de ziektegeMüdtkering en het dag loon voor werkende wachtgelders. Het winterprogramma van de Haarlemse Kunstgemeenschap Zoals wij reeds mededeelden is onlangs de Vereniging Haarlemse Kunst Gemeen schap ontbonden, waarna opgericht is de Stichting Haarlemse Kunstgemeenschap De openingsavond is vastgesteld op 8 Oc tober. Dan wordt in de Stadsschouwburg een balletrecital gegeven onder artistieke leiding van Sonia Gaskell, met medewer king van de H.O.V. onder Toon Verhey. Er treden o.a. op Marianne Boedijn, Loeki van Oven, Conrad van de Wetering, Aart Verstegen, Martin Scheepers en anderen. In de aanbeveling van deze avond wordt door het bestuur gezegd: „Voor het eerst een groot Nederlands ballet in Haarlem". Het Winterprogramma van de Haarlem se Kunstgemeenschap vermeldt verder voordrachten van Cruys Voorbergh (over het ballet), prof. dr. K. Oldewelt, Anton van Duinkerken (over het levensgevoel van de moderne mens), dr. C. Spoelder, Victor van Vriesland, prof. dr. J. Presser (over Amerika) en J. J. Vriend (over architectuur en beelhouwkunst). Voorts het optreden van het Spaanse danspaar Susana Audeaud en José Udacta, met medewerking van Frederico Quevido (piano) en Paco Hernandez (guitaar), het studentengezelschap „Helicon", het Scapi- no ballet voor een kindervoorstelling, Bert Brugmans Marionettentheater en „La Com pagnie Marcel Marceau" of „Le Théatre de Mime, Etienne Decroux". Fotograf iel essen op Mulo nog niet definitief. In ons nummer van jongstleden Zaterdag hebben wij gemeld dat de leerlingen der hoogste klasse van de Bloemendaalse Mulo binnenkort op school en op kosten der gemeente de fotografie zullen gaan be oefenen. Het blijkt nu, dat het bericht in kwestie wel wat voorbarig was. Burge meester jhr. mr, C. J. A. den Tex over- weegt namelijk wel de mogelijkheid om de fotografie een plaatsje op 'het Mulo lesrooster te geven, maar voor het zover is, zal er nog heel wat overleg met aller lei instanties op onderwijs- en fotogebied, welker medewerking voor het slagen van 's burgemeesters plan onontbeerlijk is, die nen plaats te hebben. Van de zijde der Nederlandse foto-industrie is die mede werking inmiddels in één geval al toegezegd en wij helpen de Bloemendaalse Mulo-scholieren gaarne hopen, dat ook de overige betrokken instanties jhr. Den Tex' sympathieke plan hun steun niet zullen onthouden, waar het hier een onderwijs- primeur van grote opvoedkundige waarde betreft. Van Bloemendaal beginne de sehoolfotografie-victorie! Op het Ovefveense politiebureau bevin den zich nog tal van voorwerpen die tijdens het afgelopen strandseizoen daar door eer lijke vinders zijn gedeponeerd. Deze voor werpen zijn dagelijks van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, met uitzondering van Zaterdag en Zondag te bezichtigen. Het is deze week juist een halve eeuw geleden dat Burgemeester en Wethouders van Heemstede een destijds zeer belangrijk geachte proefneming toestonden op het ge bied van de straatverlichting in hun ge meente. Heemstede had toen nog geen gas fabriek en electriciteit was er aileen nog maar bij name bekend. De spaarzame ver lichting van wegen en straten bestond uit een klein aantal petroleumlantaarns, die afhankelijk van de stand van zon en maan op een vroeger of later tijdstip van het et maal stuk voor stuk werden ontstoken en gedoofd. Een Haarlems ingezetene, de heer C. A. G. Deterding, die directeur was van de Eerste Nederlandse Electriciteit Maatschap pij te Amsterdam en deswege op verlich- tingsgebied een expert, had in een bespre king met de toenmalige burgemeester, jhr. mr. D. E. van Lennep, een concessie aan gevraagd voor een geheel nieuw systeem van straatverlichting in Heemstede, name lijk met acetyleen-gas. Na rijp beraad in een tweetal langdurige vergaderingen gevoelden Burgemeester en ADVERTENTIE Haarlem Gr. Houtstraat 37 Momenteel is men op de Erebegraafplaats te Overveen bezig een omheining van massieve blokken steen rond de begraafplaats aan te brengen. Tevens wordt vlak voor de ingang een spreekruimte gemaakt en zal het huidige houten kruis door een massief in beton geplaatst kruis worden vervangen. 26 November zal het werk opgeleverd worden Wethouders wel iets voor het idee en zij besloten aan de heer Deterding een proef neming toe te staan onder het uitdrukke lijke beding dat alle kosten door de aan vrager zouden worden gedragen. Een vier tal lantaarns, die de volledige straatver lichting uitmaakten van het Raadhuis tot aan de IJzeren Brug, werden door het col lege als „proefkonijn" aangewezen. Zorg zaam als een gemeentebestuur pleegt te zijn, werd er nog op gewezen „dat om de proef goed te doen zijn, er op gelet zal moeten worden dat deze niet bij mane schijn worde genomen". Enkele dagen later, toen inmiddels was gebleken dat aan de vier lantaarnpalen in kwestie tijdelijk bepaalde apparaten zou den worden bevestigd, schreef burgemees ter Van Lennep aan de concessionaris in spe: „U gelieve mij per ommegaande mede te deelen of de automatische toestelletjes door U aan de 4 lantaarns voor de proef- verlichting te plaatsen, bewaking noodig maken. Ik vermoed van wel en zou zulks zelfs wenschelijk oor deelen, daar de straat jeugd alhier anders wellicht tot baldadig heden zou overgaan. Met het oog op de bewaking komt het mij voor, waar er geen bepaalde aanleiding is om juist een Zondag voor de proef verlichting te kiezen, het beter zal zijn, wanneer U daarvoor werkdagen kiest, b.v. 7, 8 en 9 October." Bij rondschrijven deelde de burgemees ter voorts de verleende toestemming aan Heemstede's vroede vaderen mede, opdat ook dezen zich een oordeel zouden kunnen vormen van het effect, dat met het acety- leengas kon worden bereikt. De proefverlichting heeft inderdaad op 7, 8 en 9 October van het jaar 1901 ge brand; er was geen maneschijn en er was toezicht en dus ook geen baldadigheid. Bur gemeester en Wethouders, alle raadsleden en een groot aantal ingezetenen hebben drie avonden lang gewandeld van het Raadhuis tot de IJzeren Brug vice versa. De eerste avond vergaapte men zich aan het „verblindend schijnsel", dat met vier lichtpunten een hele dorpsstraat dacht te kunnen verlichten; de derde avond was het nieuwtje er al af, maar toóh vond men algemeen de proef wel geslaagd. Enkele weken later is er in een raads vergadering over het vóór en tegen zwaar gedebatteerd. Burgemeester Van Lennep erkende dat de proef uitstekend voldaan had, maar toch kantte hij zich nadrukke lijk tegen het verlenen van een concessie op de merkwaardige overweging dat naar zijn mening en hierin week zijn oordeel dus volkomen af van dat van de aanvrager! aeetyleengas géén toekomst had als lichtbron voor straatverlichting. Hij was er namelijk van overtuigd dat alleen „elec- trisch licht het licht der toekomst" zou blij ken te zijn. Nu, een halve eeuw later, is Heemstede bezig de laatste paar honderd gaslantaarns geleidelijk door electrische te vervangen. De opvatting van burgemeester Van Lerrnep is geheel juist gebleken, maar het is wel eigenaardig dat deze dorps-burge meester een juistere kijk had op de toe komstmogelijkheden van de electriciteit dan een expert als de directeur van de Eerste Nederlandse Electriciteits Maat schappij! Van een speciale medewerker) Politieke zekerheid, het ontbreken van de „Europese" twijfel, is een van de redenen, dat de houding van de honderdduizenden Amerikaanse soldaten in opleiding, militair bezien, zeker bevredigend is. Een belang rijke factor in dit verband is ongetwijfeld de sfeer in de trainingskampen. Er zijn theaters, zwembaden en alle mogelijke clubs, daar en op de wegen en in de parken van het kamp ontmoet de soldaat niet alleen zijn kornuiten en meerderen, maar ook „burgers", aardige meisjes, huismoeders met kinderen en wanneer hij naar de nabij gelegen stad of een andere hoek van zijn verblijfsoord wil, kan hij voor weinig geld over een taxi beschikken. Kortom, hij leeft in een vrijwel normale en in zekere zin, voor hem aantrekkelijk gemaakte samen leving, waardoor hij zich verplicht gevoelt zich in deze entourage zo fatsoenlijk moge lijk te gedragen. Natuurlijk wordt hij mede Mevrouw Melinda Maclean, de Amerikaan se echtgenote van de verdwenen Britse di plomaat Donald Maclean, is van haar va cantie aan de Franse Riviera per vliegtuig in Londen teruggekeerd. Mevrouw Mac lean bij het verlaten van het vliegveld Northolt, met op haar arm de drie maanden oude Melinda, die kort na de verdwijning van haar echtgenoot is geboren. Zij was vergezeld van haar moeder en haar beide zoons: Fergus, zeven jaar oud, die naast haar loopt en Donald, vier jaar. daartoe gestimuleerd door de vrij strenge militaire discipline, maar het grote voor deel is, dat hij zich niet, gelijk veelal zijn collega's in Europa, noodgedwongen lid voelt van een zeer speciale en buiten de gewone maatschappij staande kaste. Zelfs krijgt de gewone recruut, om te zorgen, dat hij zich „mens blijft voelen" al heel spoedig toestemming zich 's middags na half zes in zijn burgerpakje te steken. Ondanks comfort en amusement hebben deze recruten het echter niet gemakkelijk, want op het ogenblik is de toestand zo, dat een zeer groot percentage (60-80 pet.) van de infanteristen in 16 weken wordt „klaar gestoomd", waarna deze jongelieden naar Korea worden gezonden. Daar worden deze nog onervaren nieuwelingen over de een heden verspreid, waar zij dan de rest van hun opleiding krijgen en al na korte tijd de tragische practijk van het gevechtsveld leren kennen. Geld speelt geen rol Ik heb een reeks trainingskampen gezien voor leger, luchtmacht en vloot, elk be woond door vele tienduizenden soldaten en bij het aanschouwen van deze militaire concentraties moest ik onherroepelijk tot de conclusie komen, dat de Amerikanen hun herbewapening op grootscheepse wijze aanpakken. Geheime wapens of de nieuw ste technische snufjes kreeg ik uiteraard niet onder ogen, maar voor het overige werd ik verbluft met een verbazingwek-' kende uitstalling van militair instructie materiaal, welke bewees, dat geld in dit geheel geen rol speelt. Twee voorbeelden zijn voldoende om u aan te tonen, welk een „luxe", naar onze bescheiden begrippen, op dit gebied heerst. Het eerste: In een grote loods in Fort Knox vertelde een luitenant onze groep van twaalf Europese journalisten iets over tankgranaten. Onze aandacht werd plotse ling groot toen de luitenant een bevelend armgebaar maalde en uit een van de hoe ken van de zaal een stevige tafel op wiel tjes aan kwam rollen om vlak voor de spreker te stoppen. Deze toonde ons enige op de tafel gedeponeerde granaten, hief zijn hand weer op en de tafel rolde via een andere weg weer terug naar haar plaats. Later heb ik onder de tafel gekeken en niets gevonden en ook de uitleg van een behulpzame officier, die sprak over radio en electriciteit, maakte mij als leek niet wijzer. Het tweede voorbeeld betreft een les in taktiek, welke voor om en bij 200 cursisten in een soort bioscoopzaal gegeven werd. De leraar op het toneel stond, gelijk een con férencier, voor een microfoon te babbelen en wanneer hij van tijd tot tijd een van zijn leerlingen omtrent diens kennis polste, kon ook het antwoord per microfoon gegeven worden, want tientallen van die dingen stonden door de zaal verspreid. Dit zijn natuurlijk enige sterk tot de fan- In een Washingtonse hotelkamer trof schrijver dezes een aan de muur beves tigd pamflet, waarop te lezen stond: ,jDit hotel is een van de veiligste plaatsen bij een vijandelijke luchtaanval". Na deze geruststellende tijding volgden dan nog enige concrete wenken over het hoe-en- wat-te-doen wanneer bommenwerpers Washington als doelwit zouden kiezen. Dit simpel voorbeeld tekent de stem ming, welke veelal heerst in de Vere nigde Staten, waar men aan een derde wereldoorlog denkt zonder zich de gren zeloze ellende, welke zulk een ramp met zich zou brengen, helder voor ogen te stellen. De grote mannen in Washington hebben herbewapening vooraan op hun werk programma geplaatst en de Amerikanen wijden zich thans ijverig en effectief, gelijk bij de uitvoering van een strikt zakelijk productieschema, aan het op peil brengen van hun militaire macht. Zij vragen zich niet vol twijfel af (zoals de Europeanen) of door herbewapening 'n catastrophe te voorkomen zal zijn,noch of er soms andere mogelijkheden bestaan om de groei van het communisme te be letten. Met hun voorliefde voor denken- in-rechte-lijn hebben zij volledig de idee aanvaard, dat vorming van een sterk leger de enige methode is om de wereld voor Russische slavernij te behoeden. Brand Door onbekende oorzaak brak brand uit in het kantoor van de „Handelsraad" aan de Grachtweg. De snel gealarmeerde brandweer wist het vuur te beperken tot het kantoorgebouw, dat evenwel uit brandde. De vrachtrijder S. had behalve zijn wagen ook zijn cabine met bollen geladen. Vijf daar geplaatste manden benamen hem het uitzicht naar links. Daarvan was een botsing op de hoek KanaalstraatHereweg het gevolg, waarbij een personen-auto ra dicaal in elkaar gereden werd. De politie maakte proces-verbaal op. tasie sprekende uitersten, maar ik ben er nu van overtuigd, dat de instructiemiddelen ginds over de gehele linie verbluffend tal rijk en goed zijn en dat zij in vele gevallen achttien uur per dag gebruikt worden door de burger- en militaire instructeurs, die in een di-ie-ploegenstelsel van 's ochtend zes tot middernacht werken. In Denver en in Fort Knox heb ik met de Nederlandse officieren gesproken, die daar cursussen volgen en die bijgevolg een enigszins vertrouwelijke blik hebben kun nen werpen achter de schermen van de Amerikaanse herbewapening. Hun open hartig oordeel was eensluidend: „Ze doen er hier aan wat ze kunnen. De zaak wordt serieus aangepakt en het systeem wordt ver gemakkelijkt door de ruime beurs waaruit geput kan worden". Welhaast natuurlijk huldigen de Ameri kanen het principe „het hemd is nader dan de rok" en bijgevolg zien ze dan ook als eerste doel van hun herbewapening de di recte verdediging van hun eigen continent. Generaal Ginsburgh, een van de grote man nen van het hoofdkwartier, zeide ons ech ter „dat Amerika het oprecht meent met de plannen om West-Europa in geval van nood te verdedigen, blijkt wel uit het feit, dat volgend jaar 350.000 Amerikaanse sol daten op Europese bodem zullen staan". Abbekerk, pass. 16 Gibraltar naar Antwerpen. Alderamin, pass. 15 cape Henry. Algenib, 16 v. Recife n. Rio de Janeiro. Amstelkerk, 16 te Dakar. Amstelland, 15 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alnati, pass. 16 St. Vincent. Annenkerk, pass. 15 Perim. Arnedijk, 16 v. New Orleans te Tampa. Arendskerk, 16 van Genua naar Port Said. Alkaid, 16 van Bahia naar Montevideo. Aalsdijk, 15 te Le Havre. Abbedijk, 15 van Rotterdam naar Hamburg. Agamemnon, 16 te Pto Cabello. Alamak, 17 Bombay verwacht. Alphard, 16 100 m. Z. Abralhos. Amsteldiep, 16 40 m. NW. Ouessant. Amstelvaart, 16 85 m. ZW. Ouessant. Arundo, pass. 16 Dungeness. Averdijk, 16 540 m. ZO. Cape Race. Axeldijk, 16 te Hamburg. Akkrumdijk, 16 van Rotterdam te Antwerpen. Alderamin, 16 200 m. Z. Nantucket. Aagtekerk, pass. 17 Socotra, 19 Aden verw. Alcyone, 17 van Sydney naar Fremantle. Albireo, pass. 17 Kp. Frio naar Las Palmas. Almkerk, 18 Manilla verwacht. Alphacca, 17 van Buenos Aires naar Parangua. Arkeldijk, 18 te Bremen. Aagtedijk, 17 van Santos naar Rio de Janeiro. Aldabi, 18 voor Hoek van Holland verwacht. Amsteldijk, 17 van New York naar Antwerpen. Biliton, i5 van Port Said naar Marseille. Blitar, 17 te Suez. Bloemfontein, 16 van Mombassa. Britsum, 15 van Newport News naar Rotterdam. Bengkalis, 16 van Amsterdam naar Hamburg. Barendrecht, oass. 15 Sabang. Blijdendijk, 16 300 m. Z. Sable eil. Bonaire, 16 650 m. W.ZW. Madeira n. Barbados. Borneo, 17 v. Makassar te Soerabaja verw. Boskoop, pass. 15 Dover naar Barbados. Bennckom, 17 Valparaiso verwacht. Breda, 17 rede Chicama. Baarn, 18 Cristobal verwacht. Blommersdijk, pass. 17 Scilly's n. Antwerpen. Caltex Utrecht, pass. 16 Gibraltar. Celebes, 17 Belawan verwacht. Cistula, 17 v. Abidjan te Lagos verwacht. Corilla, 16 van Rotterdam naar Lissabon. Congostroom. 15 van West Afrika te Amsterdam. Caltex Leiden, pass. 15 Lissabon. Caltex Nederland, pass. 15 Ouessant. Chama, 16 60 m. ZW. Capri. Cleodora, 16 te Finnart. Castor, 17 v. Pampatar te Georgetown verw. Caltex Pernis, 18 van Sidon naar Rotterdam Drente 16 van Karachi. Delft, 16 van Antwerpen te Amsterdam. Dalerdijk, 16 van Huil naar Hamburg. Duivendrecht, 16 200 m. W.ZW. Scilly's. Esso Amsterdam, 16 van Aruba naar Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 17 Guadeloupe. Esso Rotterdam, 15 van Rotterdam n. Aruba. Ena, 17 van Gent naar Curasao. Friesland (SSM), 15 van Gdynia naar Bordeaux. Friesland (KRL), 15 van Suez. Felipes, 16 van Haiphong naar Singapore. Gadila, 16 Lyttleton verwacht v. Tj. Uban. Grootekerk, pass. 15 Dakar naar Kaapstad. Graveland, 17 te Ilheus. Groote Beer, 16 750 m. NO. Wellington. Gooiland, 15 van Amsterdam naar Buenos Aires. Gaasterland, 17 Las Palmas verwacht. Gaasterkerk, 17 van Las Palmas. Heelsum, pass. 16 Keywest. Haulerwijk, 16 van Baltimore naar Nederland. Helicon, 16 te Amsterdam v. Pto Plata. Hydra, pass. 15 Azoren naar Antwerpen. Hector, 17 Algiers venvacht. Heemskerk, 18 Sydney verwacht. Helena, 17 van Amsterdam naar Bremen. Hersilia, 17 van Manta naar Guayaquil. Indrapoera, 17 van Aden naar Belawan. Jagersfontein, 15 280 m. W. Walvisbaai. Klipfontein. 17 te Kaapstad. Kota Agoeng, pass. 15 15 u. Kp. Guardafui. Karsik, 17 Makassar venvacht. Kertosono, 17 van Napels naar Genua. Lawak, 16 te Zamboanga. Leerdam, 16 van Antwerpen. Lemsterkerk, 16 te Bahrein. Leopoldskerk., 17 te Port Said. Leuvekerk, 16 van Cochin. Linge, 16 van Emden te Kopenhagen. Lissekerk, 16 te Amsterdam. Loosdrecht, pass. 15 Minicoy. Loppersum, pass. 15 Kp. St. Vincent. Leersum, 12 te New Orleans van Rotterdam. Limburg, 13 te Port Elisabeth. Lutterkerk, 16 v. Calcutta te Rotterdam. Lekkerkerk. pass. 15 Str. Messina n. Port Said. Lindekerk, 15 nog te Damman. Luna, pass. 16 Casquets. Laagkerk, 18 Basrah verwacht. Lombok, 17 van Soerabaja. Leersum, 15 van New Orleans naar Houston. Maaskerk, 16 van Monrovia naar Freetown. Mapia, pass. 16 Ceylon. Marisa, 18 van Miri te Sydney verwacht. Meerkerk, 15 v. Anga naar Dar es Salaam. Mataram, 17 1.15 u. v. Zeebrugge. Macoma, 15 van Rotterdam naar Algiers. Mariekerk, pass. 15 Ouessant. Markelo, 15 50 m. N.NO. Oran naar Bordeaux. Minjak, 15 van Pontianak n. Singkawang. Mirza, 16 van Port Said te Zahrani. Molenkerk, 16 van Hamburg. Manto, pass. 16 Ouessant. Maashaven, 15 300 m. Z. Cape Race. Madoera, 18 Cittagon verwacht. Mariekerk, pass. 17 Gibraltar. Merwede, 19 te New Orleans verwacht. Muiderkerk, pass. 17 Perim naar Bombay. Melampus, 15 van Soerabaja. Nigerstroom, 16 te Antwerpen. Nieuw Amsterdam, pass. 15 Scilly's. Nestor, 16 te Amsterdam. Noordwij k, 16 Bone. Notos, 12 v. Ciudad Trujillo naar Aux Cayes. Oberon, 17 v. Amsterdam te Kingston verwacht. Ovula, 17 te Rotterdam v. Balikpapan. Orion, 15 van Algiers. Orestes, 13 te New Orleans. Polydorus, 16 van Belawan naar Penang. Prins Fred. Willem, 16 te Antwerpen. Papendrecht, 16 van Trinidad naar Pta Cardon. Poelau Laut, 17 in Suezkanaal. Plato, 15 van Amsterdam naar Hamburg. Prins Willem v. Oranje, 16 te Antwerpen. Plancius. 17 van Soerabaja te Tj. Priok verw. Prins Willem V, 12 van Chicago. Roebiah, 15 van Belawan naar Soerabaja. Rondo, 16 van Southampton naar Genua. Rijn, 15 van Hamina naar Zaandam. Rijndam 16 van Southampton. Rossum, 15 van Zaandam naar Antwerpen. Reyniersz, 16 van Dongalla te Makassar. Rodas, 18 van Curacao te Cuba verwacht. Roepat, pass. 15 Kp. St. Vincent. Rijnland, 17 v. St. Vincent. Salland, 15 van Montevideo. Saparoea, 16 te Colombo. Sarangan, 15 van Soerabaja naar Semarang. Sliedrecht, pss. 15 Aden. Soestdijk', 16 van Lake Charles te New York. Straat Makassar, pass. 16 Aden. Sumatra, 16 van Madras. Salatiga, vertr. 17 v. Portland. Stentor, 17 te Paramaribo. Scherpendrecht, 15 van Rotterdam naar Sidon. Schie, 15 van Amsterdam te Rotterdam. Stad Alkmaar, 15 te Vlaardingen v. Narvik. Stad Dordrecht, 15 te Palermo, verm. 20 van Palermo naar Huelva. Stad Leiden, 15 te Norfolk van Rotterdam. Sabang, 16 v. Samarinda naar Tj. Priok. Saidja, pass. 15 Mulberry Harbour Pierhead. Sambas, 16 v. Bandjermasin n. Samarinda. Saroena, 16 v. Soerabaja te Singapore. Sarpedon, 15 v. Curaqao naar Nieckerie. Siaoe, 16 v. Blindjoe te Palembang. Stanvac Fendopo, 16 Str. Banka. Stanvac Talang Akar, 15 van Singapore naar Sungeigerong. Swartehondt, 16 van Makassar te Balikpapan. Singkep, pass. 17 Malta. Straat Malakka, 18 Kaapstad verwacht. Teuver, 17 Cheribon verwacht. Tjisadane. 15 van Yokohama n. Okinawa. Temate, 14 van Balikpapan naar Makassar. Tiba, 15 v. Buenos Aires n. Mackenzie. Tjibesar, 13 v. Yokohama n. Rio de Janeiro. Tarakan, 16 van Antwerpen te Amsterdam. Tankhaven in, 16 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Tasman, 16 v. Penang n. Singapore. Tjitjalengka, 17 v. Makassar te Soerabaja ver%v. Tomini, pass. 15 Kp. Finisterre. Tabian, 17 van Colombo naar Singapore. Tosari, pass. 17 Minicoy. Trompenberg, pass. 17 Flores naar Le Havre. Uni, 10 v. Antilla n. Pto Padre. Weltevreden, 16 van Suez. Winterswijk, 15 van Huelva. Waibalong, 16 v. Singapore te Soerabaja verw. Waikelo, 15 v. Palembang naar Tj. Priok. Wieldreclit, 16 300 m. O. Curacao. Woensdrecht, 17 van Hamburg te Curacao. Westland, 17 te Rio de Janeiro. Zuiderkruis, 16 1440 m. NO. Tahiti. Zeeland (SSM), 18 van Bayonne te Emden. i

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7