OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Atlantisch pact zal worden uitgebreid tot economische, niet-militaire samenwerking Adenauer wijst Oostelijk aanbod af, in „bijgevijlde" radiorede Eind October algemene verkiezingen in Engeland? Parijs verwacht voorspoedige ontwikkeling van plan-Pleven Weerbericht Spanje niet geaccepteerd, Turkije en Griekenland waarschijnlijk wel CONFERENTIE VAN OTTAWA Amerika zal verdrag met Spanje sluiten Perzisch ultimatum deze week naar Londen IDEAAL DER DUITSE EENHEID LOKT Doch achter hem klinken andere verlangens door Ernstig houttekort verwacht in 1952 Het woord is aan;;i; Arbeidsonrust in Engeland Attlee bij de Koning Bezorgdheid over Koning George Europees-Amerikaans overleg in Straatsburg Verbindingsofficieren in Pan Moen Djon bijeen Franse diplomatie had succes in Washington Cripps hersteld 16e JAARGANG No 61 j Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 2,85e JAARGANG No 225 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Met het gebruikelijke ceremonieel is gistermiddag in Den Haag de zitting van de Staten-Generaal door Koningin Juliana geopend. De foto toont Hare Majesteit tijdens het uitspreken van de Troonrede in de aloude Ridderzaal. OTTAWA (Reuter) De Atlantische raad heeft een commissie, waarin vijf ministers van Buitenlandse Zaken zitting hebben, opgedragen „concrete voorstellen uit te werken voor op lange termijn uit te voeren, niet-militaire objecten". De vijf ministers zijn: de Belgische, Italiaanse, Nederlandse, Noorse en Canadese ministers van Buitenlandse Zaken. De commissie moet de raad aanbevelingen doen omtrent de wijze waarop hij de twaalf staten-leden meer daadwerkelijke hulp kan verlenen bij het oplossen hunner maatschappelijke, economische en politieke viaagstukken. Men verwacht dat de werkzaamheden der commissie tot een nauwere samenwerking tussen de leden-staten op economisch en in het algemeen op niet-militair gebied zullen leideri. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft op een persconferentie te Ottawa verklaard dat enige moeilijkheid zal kunnen worden verwacht ten aanzien van het ratificeren door het Nederlandse parlement, zolang er niet meer bekend is over de op te richten organisatie tot economische, niet-militaire samenwerking. Hij zei dat de raad, die deze week te Ottawa bijeen is, niet heeft gesproken over d&mogelijkheid van een toelating van Spanje tot de Atlantische organisatie. Op de vraag of wellicht West-Duitsland zou wor den toegelaten antwoordde de minister „wie zal het zeggen?" Minister Stikker zeide te hopen, dat nie mand „de valse illusie" zou koesteren, dat de politieke en economische problemen van het Atlantische pact snel opgelost konden worden. Naar zijn mening zou het nog lang duren alvorens er een gemeenschappelijke natio naliteit voor de burgers van de landen van het Atlantisch pact zou komen. „Mogelijk valt deze kwestie buiten die van een lan- denfederatie", zeide de minister. WASHINGTON, (AFP) De Ameri kaanse regering heeft er kennis van geno men, dat Frankrijk en Engeland tegen het opnemen van Spanje in de Atlantische or ganisatie zijn gekant. Bij de te Washington gehouden besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke grote drie zijn de verschillende standpunten nogmaals uitgezet. Aangezien het toe treden van een nieuw lid tot de Atlantische organisatie de goedkeuring moet hebben van alle leden, zou dit betekenen, dat Spanje niet in de organisatie zal worden opgenomen. Bijgevolg blijft de Verenigde Staten voor lopig niets anders over dan het sluiten van een tweezijdig militair verdrag met Spanje. Ook houden -zekere diplomatieke kringen rekening met de mogelijkheid om Portugal in dit tweezijdig verdrag op te nemen. De Amerikaanse commissie, die thans in Spanje de geografische verdeling van de eventuele Amerikaanse vloot- en luchtbases vaststelt, schijnt tegelijkertijd ook te on derzoeken op welke wijze de Spaanse land-, vloot- en luchtstrijdkrachten kunnen worden gemoderniseerd. Dit punt komt De economische commissie voor Europa heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat Europa in 1952 twee millioen kubieke meter miin- hout tekort zal komen. Zij zegt, dat, of schoon het Europese aanbod van gezaagd zacht hout voor het nu resterende deel van 1951 en voor 1952 verzekerd schijnt te zijn, het tekort aan mijnhout voor 1952 aanlei ding geeft tot ernstige bezorgdheid. De commissie deelt mede, dat de papier-, pulp- en celluloise-industrieën eveneens in de markt zijn voor het zelfde soort hout als voor mijnhout gebruikt wordt en dat zij de kolenproducerende landen gewaar schuwd heeft, dat, tenzij deze speciale aan dacht aan dit vraagstuk besteden, de toe stand wel eens critiek zou kunnen worden. echter op het tweede plan, aldus wordt te Washington verklaard. Van een deelnemen van Spanje aan het Europese leger zou geen sprake zijn. De behoeften van West-Europa aan oorlogs materiaal stellen de Verenigde Staten reeds zeer hoge eisen. Pas op grond van het rapport van boven genoemde Amerikaanse studiecommissie zal over een Amerikaans-Spaanse militaire overeenkomst worden onderhandeld. Aan gezien deze overeenkomst tweezijdig of ingeval van deelneming van Portugal drie zijdig zal zijn, kunnen de Amerikaanse steunpunten in Spanje niet worden opge nomen in het Atlantisch verdedigings systeem. Bijgevolg kan het hierbij be halve in geval van oorlog slechts gaan om steunpunten voor het uitvoe ren van tussenlandingen en voor ravi- tailleringsdoeleinden voor Amerikaanse vliegtuigen en schepen, aldus AFP. De oppositie in de te Ottawa vergade rende Atlantische raad tegen toelating van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch pact is Dinsdag verkleind tot slechts één land Denemarken. Noorwegen, dat aanvankelijk tegen toe lating gekant was, heeft op de bijeenkomst van de raad te Ottawa meegedeeld, dat het zich bij de meerderheid zal neerleggen. Het debat over de toelating van Grieken land en Turkije is op verzoek van Denemar ken korte tijd verdaagd. De Deense afge vaardigden willen nog overleg met hun regering plegen. Hiermee zullen minstens 24 uur gemoeid zijn. Pas daarna zal over de kwestie worden gestemd. In Amerikaanse kringen verwacht men, dat de wens van Amerika om Griekenland en Turkije toegelaten te zien, nog op deze zitting van de ragd, die vermoedelijk Don derdag eindigt, in vervulling zal gaan. Een werkgroep van hoge functionarissen is inmiddels begonnen met het opstellen van richtlijnen voor de ontwikkeling van de Noord-Atlantische gemeenschap op ander terrein dan het defensieve. Zij vergaderen driemaal per dag. (Reuter) De afgevaardigden van de Noord-Atlantische raad bespreken infor meel de mogelijkheid van oprichting van een economische commissie om de indivi duele bewapeningsinspanningen samen te bundelen en te leiden, opdat geen industri ële capaciteit verloren gaat. Deze commissie zou zich ook kunnen belasten met het diri geren van orders voor oorlogsmateriaal van het ene land naar het andere in het bijzon der naar landen met werkloosheid en onge bruikte industriële mogelijkheden, zoals Italië. BONN, 18 September (Reuter). Dins dagavond heeft de West-Duitse Bonds kanselier dr Adenauer in een radiorede het Duitse volk medegedeeld, dat hij het aan bod van Zaterdag van de Oost-Duitse pre mier, Grotewohl, om besprekingen te beginnen over de Duitse eenheid, verwerpt. „In de eerste plaats dient de vrijheid in de Oostelijke sector van Berlijn en de ge hele Russische zóne te worden hersteld vóórdat over vrije verkiezingen kan wor den gepraat," aldus Adenauer. Dit was een van de toevoegingen aan de rede, die Maandagavond reeds zou zijn uit gezonden, doch op het laatste ogenblik werd ingetrokken. Onder meer schrapte Adenauer uit zijn rede de opmerking, dat „de enige aggressieve mogendheid de Sov jet-Unie is". Dr. Adenauer heeft duidelijk laten uit komen dat hij het ogenblik nog niet geko men acht om met de Russen te praten. De opvatting van de West-Duitse kanselier is, dat eerst de militaire inschakeling van West-Duitsland in de Atlantische verdedi ging verwezenlijkt moet zijn, vooraleer men op voet van gelijkheid met Moskou kan onderhandelen. Deze zienswijze van Adenauer wordt in tussen niet overal in West-Duitsland ge deeld. Er zijn vooral in YVest-Berlijn stem men opgegaan, die er voor pleiten het nieuwe Oostelijke initiatief niet botweg af te wijzen, doch integendeel te trachten te ontdekken of de Sovjet-Unie inderdaad tot een ingrijpende wijziging van haar houding bereid zou zijn. Velen menen, dat dit inder daad het geval zou zijn wanneer de Russen daardoor de bewapening van West-Duits land zouden kunnen voorkomen. Met een poging is in elk geval niets verloren, zo meent men. Gerhard Jatzke, vice-voorzitter van de Oost-Duitse Volkskamer, heeft Dinsdag de oproep van de Volkskamer tot het houden van algemene verkiezingen in geheel Duits land aan de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, dr. Ehlers, overhandigd. In de brief wordt om een antwoord van het West-Duitse parlement verzocht. Er wordt in voorgesteld, dat besprekingen over eenheid van Duitsland in Berlijn ge houden zullen worden. Tevens zou men dienen te spreken over middelen om spoe dig een vredesverdrag voor Duitsland te verkrijgen. Prof. Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn, heeft Dinsdag herhaald, dat het West-Duitse stadsbestuur bereid is op elk ogenblik in te stemmen met verkie zingen voor geheel Berlijn. De West-Duitse parlementscommissie voor zaken geheel Duitsland betreffend, heeft besloten de oproep van het Oost- Duitse parlement tot verkiezingen in ge heel Duitsland punt voor punt te beant woorden. „Wij zijn het er over eens", aldus een verklaring van de voorzitter der commissie, „dat het nieuwe Oost-Duitse aanbod ver der gaat dan de vorige oproepen. Maar wij zullen om garanties van de Russen vragen. Zonder deze hangt het aanbod in de lucht". Robert Louis Stevenson: Als uw moraal u somber maakt wees er dan van overtuigd, dat zij niet deugt. (Ethical Studies) LONDEN (Reuter). Twee havensta kingen in Engeland zijn gisteren afgelopen, één andere duurt nog voort en een vierde dreigde heden te beginnen. Ook van elders wordt arbeidsonrust gemeld. De staking in de haven 'van Tilbury, waar 1800 man Maandag het werk neerlegden, duurt nog voort, evenals die van 4501" leden van sleepbootbemanningen op de Theems. De regering heeft verklaard, dat de looneisen (een pond per week loonsverhoging) van deze laatsten niet zullen worden onder zocht zolang zij het werk niet hervat heb ben. Men verwacht echter dat zij heden weer aan het werk zullen gaan. In Manchester hebben 2500 havenarbei ders aangekondigd, dat zij van heden tot Vrijdag zullen staken. Op het ogenblik lig gen in Manchester 22 schepen. De arbeiders protesteren tegen het schorsen van 29 man nen, die overwerk weigerden. Men vreest moeilijkheden bij de genatio naliseerde spoorwegen als gevolg van het vastlopen der besprekingen tussen vakver enigingsleiders en de spoorwegraad van de regering over looneisen. De bonden eisen een jaarlijkse verhoging van 180 millioen gulden voor 450.000 man en willen het re geringsaanbod van 95 millioen gulden niet aanvaarden. De bond van kleermakers en arbeiders in de kledingindustrie heeft Dinsdag een loonsverhoging van 12 cent per uur geëist voor zijn 130.000 leden. LONDEN, 19 September (Reuter). Het Britse blad „Daily Mirror" heeft in een artikel op de voorpagina met stellig heid verklaard, dat op Donderdag 25 Oc tober in Engeland algemene verkiezingen zullen worden gehouden. De „Daily Mirror" leidde dat mede af uit het bezoek, dat premier Attlee Dinsdag avond aan Koning George bracht. Binnen 48 uur zal een officiële verklaring worden uitgegeven, aldus het blad. Volgens het artikel zal het houden van de verkiezingen in October de conservatie ven in verwarring brengen. De verkiezings campagne zal reeds in volle gang zijn, als de conferentie van de conservatieve partij te Scarborough zal worden gehouden. Mogelijk zal deze conferentie zelfs wor den afgelast, aldus het artikel, waarin voorts wordt gezegd, dat het parlement, dat tot 23 October op reces is, vroeger bijeengeroepen zal worden, aangezien de regering heeft beloofd geen verkiezingen uit te schrijven zonder het parlement terug te roepen. Waarschijnlijk zullen binnen enkele dagen de parlementsleden hiervan in kennis worden gesteld, aldus het blad. Premier Attlee heeft 75 minuten bij Koning George doorgebracht. In sommige parlementaire kringen ver wacht men, dat Attlee binnen 48 uur een mededeling hierover wil doen, maar woordvoerders van de regering zeiden, dat zij het bericht niet konden bevestigen, noch ontkennen. LONDEN (Reuter). In een Dinsdag avond te Londen uitgegeven bulletin, dat door negen dokters was ondertekend, is verklaard, dat Koning George is aangera den in Londen te blijven voor verdere be handeling, aangezien uit onderzoekingen structuurveranderingen in zijn longen zijn gebleken. Sedert Juni haeft de Koning last van een longaandoening. Een deskundige heeft Reuter medege deeld, dat het bulletin zodanig is opgesteld, dat het zelfs voor deskundigen weinig zeg gend is: Structuurveranderingen in de longen kunnen zowel ernstig zijn als wei nig betekenis hebben. Koningin Elizabeth heeft onverwacht haar verblijf te Balmoral (Schotland) af gebroken en is naar Londen gevlogen. Dinsdagmiddag heeft Koningin Mary (de moeder van de Koning) zich naar Bucking ham-Palace begeven, waar zij anderhalf uur bleef. Na haar heeft de Koning premier Attlee in audiëntie ontvangen. Dinsdagavond vlogen Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh naar Londen om hun reis naar Canada verder voor te bereiden. STRAATSBURG. (AFP) In aanslui ting op de gedachtenwisseling te Washing ton tussen leden van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa en leden van het Amerikaanse Congres is besloten 19 November van dit jaar voor te stellen als datum voor de besprekingen tussen een delegatie van het Amerikaanse Congres en een delegatie van de raadgevende verga dering. De besprekingen zullen worden ge houden te Straatsburg, de zetel van de Raad van Europa. Deze afspraak is gemaakt met het oog op een stemming, welke I.i de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden moet worden gehouden over een motie, waarin het Congres wordt uitgenodigd, ge hoor te geven aan de uitnodiging van de raadgevende vergadering, vervat in een resolutie van 12 Mei. Aangaande de gang van zaken bij deze besprekingen deelt men te Straatsburg mee, dat de bijeenkomst vier tot zeven dagen zal duren, dat de zittingen om beurten zullen worden geleid door de voorzitters van de twee delegaties en dat de bijeenkomsten in beginsel openbaar zullen zijn, tenminste voor zover de delegaties niet besluiten met gesloten deuren te vergaderen. ADADAN. (Reuter). Hoessein Maki van de Perzische nationale olieraad heeft ver klaard, dat het „ultimatum" aan Engeland, dat Harriman heeft geweigerd naar Lon den te zenden, voor het einde van deze week, wat er ook gebeuren mag, door de Perzische ambassade te Londen zal worden overhandigd. Vijftien dagen later zouden de Perzen een begin maken met het over nemen van de raffinaderij te Abadan van de nog aanwezige 370 Britten, aldus Maki. Hij zei, dat dr. Riza Allah, een van de hoge employés van de „Anglo-Iranian", door de Perzische raad is aangewezen om het beheer van de raffinaderij over te ne men, wanneer de Britse bedrijfsleider, Ross, vertrekt. Voorts heeft gistermorgen Mossadeq met de Sjah gesproken over Harrimans weigering om het „ultimatum" door te sturen. Men verwacht, dat Perzië Zaterdag Harriman zal antwoorden, aldus Maki. Ook deelde Maki mede, dat Perzische ingenieurs oliebronnen, die door de Brit ten bij de evacuatie van het olieveld Aga Djari waren gesloten, hadden heropend. Ruwe olie stroomde weer door de pijp leidingen naar Bandar Masjoer (ongeveer 300.000 gallons per dag) om de- Perzische arbeiders zo lang mogelijk aan het werk te houden. Het zou nog veertien dagen duren om de voorraadtanks ter plaatse te vullen, aldus Maki. Dinsdag heeft de Perzische regering een raad van economische deskundigen inge steld om de financiële crisis te behande len. De raad zal gevormd worden door af gevaardigden van het ministerie van Fi nanciën en de Nationale Bank en vijf economische deskundigen. Voorts heeft Mossadeq bevel gegeven alle tegoeden van regering en gemeenten bij de „Britse Bank voor Iran en het Mid den-Oosten" onmiddellijk op te nemen. Maandagavond had het kabinet besloten de bank te verbieden zaken in buitenland se valuta te doen, doch de bank is hiervan nog niet officieel in kennis gesteld en be handelt de zaken als gewoonlijk. Conferentie in Korea TOKIO (Reuter). De Noordelijken in Korea hebben gisteren voor vandaag een bijeenkomst van verbindingsofficieren voor gesteld. De verbondenen zijn hiermee ac- coord gegaan en hebben verklaard, dat ver bindingsofficieren zouden samen komen te Pan Moen Djon in de neutrale zóne van Kaesong. Drie verbindingsofficieren van de UNO zijn naar Pan Moen Djon vertrokken voor een bespreking met Noordelijke ver tegenwoordigers. De officieren waren vergezeld van tol ken, steno-typisten en een officiële foto graaf. De pers was niet vertegenwoordigd. Het is nog niet duidelijk of de Noorde lijken de besprekingen willen hervatten of slechts een nieuw protest willen indienen, aldus waarnemers. De Noordelijken stem den toe in generaal Ridgway's voorstel tot een bijeenkomst van verbindingsofficieren, doch protesteerden tegelijk tegen het schenden van de neutrale zóne bij Pan Moen Djon door „drie soldaten van de UNO". De geallieerde verbindingsofficieren zijn, na twee uur met hun Noordelijke colle ga's te hebben beraadslaagd, weer te Moen- san teruggekeerd. Het is niet bekend of ook nog over iets anders is gesproken dan de Noordelijke klacht over een schending van het neutrale gebied van Kaesong. In de namiddag maakte het Koninklijk paar de traditionele Prinsjesdag-rijtoer door Den Haag, waaraan voor de eerste maal ook de Prinsessen Beatrix en Irene deelnamen. De geestdrift der tienduizenden langs de route van de stoet kende geen grenzen. (Van onze correspondent te Parijs) Het Franse succes in Washington tijdens de conferentie der „Grote Drie" wordt het duidelijkst aangegeven wanneer men het communiqué van thans met de negatieve resultaten vergelijkt, die juist een jaar ge leden door de samenkomst in het Waldorf Astoria hotel te New York werden opge leverd. Toen gingen Frankrijk en Amerika als volstrekte tegenstanders uiteen Washington eiste de herbewapening van Duitsland, waartegen Parijs zich in elke vorm verzette. Daarna ontwierp (improvi seerde zou men beter kunnen zeggen) René Pleven zijn plan voor het Europese leger ter overbrugging der geopenbaarde tegen stellingen, doch vooral ook om tijd te kun nen winnen, welk doel in elk geval wel werd bereikt. In Brussel werd het ontwerp, dat inmid dels iets definitiever was uitgewerkt, niet temin nog uiterst koel ontvangen door de meeste leden der Atlantische gemeenschap. Toch besloten Frankrijk en een viertal andere landen waaronder Duitsland het project verder te bestuderen, hetgeen gedurende verscheidene maanden onder leiding van Herve Alphand geschiedde. Sedertdien heeft het plan-Pleven in aanzienlijke mate aan prestige gewonnen, vooral nadat Eisenhower zich er voor had uitgesproken. Zijn adhaesie is nu officieel door Washington bevestigd, terwijl ook Londen zich bij deze zienswijze heeft aan gesloten en beloofde een Engelse stafoffi cier aan de verdere besprekingen te doen deelnemen. Bonn verspeelde Kansen Uiteraard wordt deze herziening van het Amerikaanse standpunt te Parijs als een groot succes der Franse diplomatie be schouwd. Het alternatief is zo niet meer Een Duits leger binnen of zonder een Euro pese landmacht, maar Een Europees leger met of zonder de Duitsers. Het onderscheid is, zowel voor de Duitsers als de Fransen en met tegenstrijdige belangen na tuurlijk uitermate groot. Ter verklaring van deze Amerikaanse heroriëntatie ten opzichte van Bonn wor den in Parijs velschillende redenen ge noemd, die alle daarop neerkomen, dat de nieuwe bewindvoerders van Duitsland van hun eerste vrijheden een weinig gelukkig gebruik hebben gemaakt. Via de pers en de officiële organen werden eisen gesteld, die bij de geallieerden een alleronplezierigste indruk moesten maken. Minder misschien vanwege de strekking der verlangens dan door de toon waarop ze werden geuit en waarin het bekende geborneerde geluid doorklonk van een herlevend Germaans nationalisme. Al deze verschillende grieven waren neergelegd in een rapport van de Ameri kaanse Hoge Commissaris McCloy waar lijk geen man, die als „Deutschfeindlich" stond aangeschreven en dat de Grote Drie tijdens hun besprekingen werd aan geboden. Men verwacht in Parijs nu, dat als eer ste reactie op de beslissingen van Washing ton de Pleven-conferentie te Parijs een nieuwe en krachtige stimulans zal krijgen. Het project voor het Europese leger is onder leiding van Alphand nu een eind- weegs uitgewerkt en ofschoon over ver scheidene détailkwesties nog overlegd moet worden, liggen de hoofdlijnen toch wel vast. ZüRICH (Reuter). De geneesheren van de voormalige Britse minister van Fi nanciën en ambassadeur te Moskou Sir Stafford Cripps hebben medegedeeld, dat hij volledig hersteld is. De thans 62-jarige Cripps heeft geleden aan een tuberculeuze aandoening van de ruggegraat. Explosie. In een raffinaderij van de „Shell" te Woodriver, in de Amerikaanse staat Illinois, heeft een ontploffing plaats ge vonden .waardoor acht personen zijn gedood en 22 ernstig gewond werden. :°OOOCCOCOOOOOCCOOOOOOOOOOCOOCXXïOOOOOOOCOOOCVnOCr>oOOOOC WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en voornamelijk in de kustpro vincies enkele buien. Matige en tijde lijk zwakke wind uit Westelijke rich tingen. In het binnenland vannacht iets kouder, overigens weinig verandering in temperatuur. 20 September Zon op 6.21 uur, onder 18.46 uur. Maan op 20.06 uur, onder 12.41 uur. Hoog en laag water in I.Tmuiden Hoog water: 5.50 en 18.09 uur. Laag water: 1.45 en 13.52 uur. Donderdag 20 September Hoog water: 6.28 en 18.47 uur. Laag water: 2.17 en 14.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1