VB" dg shag! Bouwprogramma voor 1952 Parlementaire jaar is begonnen Chefarirae „4" doei wonderen Voor de bouw van 40.000 woningen is f480 millioen uitgetrokken PANDA EN DE WOUDROVERS Radio geeft Donderdag c/e goud-gele VIRGINIA Q Wereldnieuws J De Kamers eerst verenigd, daarna afzonderlijk bijeen Weer drie ponten in Veisen tfee MORRIS iejoie ucu iu Deviezenpositie weer verbeterd Haspel met kabel gestolen Luchtvaarttarieven worden per 16 October verhoogd Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Conferentie over de Noordzeehavens uitgesteld Televisiestichting krijgt geen monopolie Wat anderen schrijven over de Troonrede Rover sloeg winkelierster van 73 jaar neer Als 't knaagt in Uw spieren, Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 2 (Van onze parlementaire redacteur) Zoals gebruikelijk is op de dag van de opening van de nieuwe zitting der Staten- Generaal, hebben er weer een drietal ver gaderingen plaats gevonden. Ten eerste de verenigde vergadering van de Kamers der Sta ten-Generaal, waarin de Koningin de zitting opende met het houden van een Troonrede. Voor het eerst trad mr. A. J. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, als voorzitter der verenigde vergadering op. Het hoogtepunt was het uitspreken van de Troonrede door de Koningin. Zij ver staat de kunst om een staatsstuk van ook nu weer zo weinig boeiende aard op in drukwekkende wijze voor te lezen. Het zeer zeker geslaagde slot van de rede kreeg een zeer bijzondere wijding. Eerste Kamer In zijn korte toespraak tot de Eerste Ka mer, die evenals de Tweede Kamer, later op de middag (nu afzonderlijk) vergaderde, bracht voorzitter mr. Jonkman deze woor den nog eens speciaal onder de aandacht van zijn gehoor. Ten aanzien van de Grondwetsherziening gewaagde mr. Jonkman van de plannen tot uitbreiding van het aantal Kamerleden en tot verlaging van de minimum leeftijd voor verkiesbaarheid tot Kamerlid. Voor de goe de luisteraar was het duidelijk, dat het hem hierbij vooral te doen was om aan te geven, dat het voorstel tot instelling van een Kamer voor Grondwetsherziening ge acht zou kunnen worden „de grondslagen van ons staatsbestel te doorbreken en de positie van de Staten-Generaal in het al gemeen en van de Eerste Kamer in het bij zonder aan te tasten". Mr. Jonkman is blijkbaar meer bezwaren tegen dit voorstel gaan koesteren, dan hij aanvankelijk ge had schijnt te hebben, toen de Staatscom missie waarvan hij zelf deel uitmaakt met dit voorstel voor de dag kwam. Zo x-ees, bij het aanhoren van deze opmerkingen, de vraag of de voorzitter van de Eei-ste Kamer, die als regel aan de debatten niet deelneemt, deze gelegenheid wilde aangrijpen om zijn staatsrechtelijk bezwaard hart te luchten. Tweede Kamer Aan de overzijde van het Binnenhof, in de Tweede Kamer, deed zich iets uitzonder lijks voor. nu ministei--president Drees als waarnemer voor zijn nog te Ottawa ver toevende ambtgenoot van Financiën met het koffertje verscheen, dat de begrotings- ontwerpen bevatte. Vooi-dat hij de stukken op de voox-zittex-stafel liet deponeren, sprak hij een kort woord, want de uitvoerige MiMioenenmota behoefde, gelijk hij op merkte, geen nadere toelichting. Gewagende van het gunstige beeld van de vei-houding tussen inkomsten en uitgaven, stipte hij aan, dat zulks onder meer bereikt is door zware belastingdruk, die liefst vermindering zou beho'even. Daai-om moet dan ook het oog gericht blijven op vei-laging van de uit gaven. Het opmaken van de nominatie voor het De vierde pont, die gedurende enkele maanden van Maandag tot en met Vrijdag bij het Velsense pontveer heeft dienst ge daan ter ontlasting van het vooral in de zomermaanden sterk toegenomen verkeer, ^s uit de vaart genomen en als reservepont aangewezen. Als zodanig kon deze pont al direct worden ingeschakeld in het veer van Buitenhuizen, waar de pont een reparatie moest ondergaan. De wachttijden bij de Velser pont zullen er door de inkrimping van de dienst niet geringer op worden. ADVERTENTIE Vf BEROEMDE GENEESMIDDELEN ff INÉÉHTABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN a F 0.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en bariton. 11.45 Voordracht. 12.00 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 U kunt het geloven of niet. 13.55 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.05 Platen. 14.30 Piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Op zoek naar de horizon, hoorspel. 16.25 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 17.50 Regerings uitzending voor de jeugd. K. H. Smit: ,.Wat wil je weten?". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Concert. 19.00 Militaii-e reportage. 19.10 Lichte muziek. 19.45 De medische sport keuring, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.20 De Woeste Hoogte. hooi-spel. 22.40 Ge sproken brief uit Londen. 22.45 Zang-decla matie en gitaar. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvi-ouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Pla ten. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Jongenskoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Medede lingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Sopraan en Piano. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Tussen Dollard en Schelde, causerie. 17x50 Platen. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Werkclassificatie in de landbouw, causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvra gen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 Muzikale causerie. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 Wat doen wij met de film en de bioscoop?, cau serie. 21.00 Bas en piano. 21.30 Promenade orkest. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Belgische muziek. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Voor de boeren. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Europa treedt aan. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. voorzitterschap had tot resultaat, dat de tegenwoordige voorzitter, mr. Kortenhorst, met 73 van de 77 stemmen als nummer één uit de bus kwam. Daaruit bleek toegenomen vertrouwen in zijn leiding, vergeleken bij het geringere stemmenaantal het vorig jaar door hem behaald. Nu mr. Donker fractie leider van de P.v.d.A. is geworden, is zijn partijgenoot mr. Burger bestemd om als onder-voorzitter op te treden. Van de 81 afgevaardigden gaven er 56 aan hem hun stem, 6 aan de heer SchiMhuis, 1 aan mr. Donker, 1 aan de heer Ilofstra (alle drie eveneens P.v.d.A.), 5 aan mr. Tei-pstra (A-.R.), 1 aan mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.). Elf stemmen waren blanco. Voor tweede onder-voorzitter is mr. Terpstra be stemd, die voor de derde plaats op de no minatie 74 stemmen verwierf. Dondei-dag gaat de Kamer beginnen met het ontwerp-winkelsluitingswet. ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING De verkorte balans van de Nederlandse Bank laat de invloed zien van de maande lijkse afrekening met de E.B.U. over Augustus, die voor de eei-sle keer een overschot heeft opgeleverd. In de deviezen- situatie is weer enige verbetering ingetre den, waardoor het nadelige vei'schil tussen vorderingen en verplichtingen lot 156 millioen is gedaald en de netto deviezen- positie gestegen is tot 1038 millioen, (vorige week 1022 millioen). Het saldo van het rijk bij de bank is met 11 millioen verminderd, waartegenover 25 millioen aan schatkistpapier is afge lopen. De circulatie van bankbiljetten is gedaald tot 2745 millioen tegen vorige week 2771 millioen. Een brutale diefstal van een haspel met hoogspanningskabel ter waarde van onge veer 7000 gulden heeft zich in Schiedam voorgedaan. Op de hoek van de ftotterdamsedijk en de Mathenesserstraat verricht een Utrecht se firma werkzaamheden. Deze maakte gebruik van de diensten van de Schieclam- se expediteur Van P. De in Schiedam wo nende arbeider O., die enkele weken ge leden uit de dienst van de Utrechtse firma was ontslagen, bestelde op naam van zijn vroegere dix-ectie een vrachtauto bij de expediteur en liet de haspel met de kabel naar een familielid in Oostvoorne bren gen. Een opkoper betaalde er duizend gul den voor en liet de kabel in mootjes van een meter zagen. De Schiedamse politie heeft de opkoper aangehouden. O. kon echter nog niet woi'den achterhaald. De coöperatieve spaar- en voorschotbank „Boaz" te Nunspeet zal zich voortaan be palen tot het spaarbankbedrijf. Het bank bedrijf wordt overgedragen aan de Amster- damse Bank-Incassobank. ADVERTENTIE Het bouwprogramma voor 1952 bevat voor de woningwetbouw gaat de regering werken tot een in geld uitgedrukt volume van 1236 millioen. Dit is 20 millioen minder dan het herziene bouwplan 1951 en 51 millioen minder dan in 1950 werd verwerkt. De bedragen voor militaire wer ken zijn in dit programma niet opgenomen. Bij het maken van vergelijkingen met de bouwpi'ogramma's van voorgaande jaren mag niet uit het oog worden verloren dat sedert het uitbreken van het conflict in: Korea de bouwkosten zijn gestegen. Om het in 1950 verwerkte bedrag met het cijfer van het bouwprogi-amma 1952 vergelijk baar te maken zou dat cijfer van 1950 met 15 pet. moeten worden verhoogd. Voor het in 1951 verwei'kte bedrag geldt daartoe een percentage van 7 y2. Het nieuwe bouwprogramma betekent dus een belangrijke verlaging van bouw volume ten opzichte van 1950 en 1951. Door een grotere bedrijvigheid in de mili taire sector zal deze verlaging slechts ten dele worden opgevangen. De mogelijkheid wordt opengehouden om, zodra de mone taire toestand gunstiger mocht worden in de loop van het jaar het bouwprogramma te verruimen. Bij uitvoering van het bouwprogi-amma zal ongeveer 360 millioen gulden door het rijk moeten worden gefinancierd, ongeveer 275 millioen gulden door de lagere publiek rechtelijke lichamen en ongeveer 600 mil lioen gulden door particulieren. Voor woningbouw is 480 millioen gulden aan bouwvolume uitgetrokken. Daarbij is de bouw verondersteld van 40.000 wonin gen, namelijk 15.000 woningwetwoningen, 15.000 premiewoningen, 4.000 herbouw- woningen en 6.000 woningen in de vrije sector. Ten aanzien van de kapitaalverschaffing ADVERTENTIE NV. Mij. „HOLSTER" OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Automatische oliestook Terwijl op de I.A.T.A.-conferentie in Londen de verlaging der vliegpassages, door middel van het invoeren van klassen, een belangrijk punt van bespreking heeft uitgemaakt, zullen talrijke luchtvaartta rieven met ingang van de winterdienstre- geling op 16 October worden verhoogd. Hoewel deze vei-hogingen nog niet defi nitief zijn, blijkt uit de voorlopige nieuwe passagehandboeken van de K.L.M., dat vliegbiljetten op bepaalde routes, zowel in Europa als op de Trans-Atlantische lijnen, van 3 tot 5 percent in prijs zullen stijgen. De verhogingen, die als gevolg van een beslissing der I.A.T.A. van kracht zullen worden, zullen voor alle bij deze organisa tie aangesloten luchtvaartmaatschappijen gelden. Waarschijnlijk zal het hele jaar door de mogelijkheid bestaan een 17-daags retour biljet op de lijn naar New York te boeken, waarvan de prijs aanzienlijk onder de nor male prijs zal liggen. De Scandinavian Airlines System heeft meegedeeld, dat met ingang van 1 October op de route van Kopenhagen naar Born- holm een soort „touristenklasse" wordt in gevoerd. Op deze lijn zal twee maal daags worden gevlogen. Er zal geen stewardess aan boord zijn, de passagiers zullen zelf voor hun transport naar en van de lucht haven moeten zorgen en moeten zelf hun bagage naar en uit de machine dragen. Er zal aan boord geen enkele service worden er van uit dat de gemeenten daartoe aller- eei-st zelf het uiterste zullen doen. Mochten zij daarin niet slagen dan zal de regering pogen om via de Bank van Nederlandse Gemeenten hulp te bieden. In uitzondei-- lijke gevallen zal tenslotte een rijksvoor schot kunnen worden verleend. Hiertoe is een bedi-ag ad 10 millioen op de begroting 1952 uitgetrokken. Op de sector weg- en watei-bouwkundige werken is een sterke beperking toegepast. Het totaal van 198 millioen gulden be vat een post van 66 millioen voor de Rijks waterstaat, waarvan 28 millioen bestemd zal zijn voor de Zuiderzeewerken. liet resterende bedrag van 132 millioen, bestemd voor de lagere publiekrechtelijke organen, omvat voor bijna de helft werken voor het bouwrijp maken van grond ten behoeve van woningbouw, nijverheid en handel. ADVERTENTIE Haarlem De Kamers van Koophandel te Rotter dam en Amsterdam hebben aan de Kamers van Koophandel te Gent, Hamburg, Bre men en Embden medegedeeld, dat de Noordzeehavenconfex-entie, welke van 25 tot 27 September te Rotterdam zou worden gehouden, vooi-lopig geen doorgang kan vinden, daar de Kamer van Koophandel te Antwerpen aan de conferentie niet zal deelnemen. Deze Kamer staat op het stand punt, dat men thans niet kan gaan spreken over vraagstukken die tot het terrein van de overheid behoren en reeds punten van bespreking uitmaken tussen de Nederland- se en Belgische regering. Er komt een televisieraad De Nederlandse Televisiestichting krijgt geen monopolie. Voor de komende twee jaar wordt met ingang van 1 October zendmachtiging voor vier uur per week verleend aan de stichting. Voorlopig zullen de in de stichting verenigde omroepver enigingen hiervan drie uur zenden op Dinsdagen en Vrijdagen. De eerste officiële uitzending vindt op 2 October plaats. Er komt een televisieraad, waarin ver tegenwoordigers van de regering, de Tele visiestichting, de Bioscoopbond, de film industrie, van Philips, van de Radioraad en van het IKOR zitting zullen hebben. Dit college komt in de plaats van de be staande televisiecommissie. Een wetsont werp „kijk of schouwgeld" zal zo spoedig mogelijk naar de Tweede Kamer worden gezonden, omdat men hoopt per 1 Januari 1952 met het heffen van schouwgelden te beginnen. Ten aanzien van zendmachtigingen zal het de regering vrii staan deze aan ande ren dan de stichting te verlenen. Voors hands wordt geen toestemming voor com merciële uitzendingen verleend. Of zulks later wel zal geschieden vormt nog een punt van ernstig beraad. Zendmachtiging aan niet-Nederlandse instanties moet uit gesloten worden geacht. De regering zal ook zelf desgewenst uitzendingen kunnen verzorgen. De omroepverenigingen in de stichting zullen verplicht zijn een deel der pro gramma's samen te verzorgen, zulks we gens investeringsbeperkingen en de hoge kosten van de uitzendingen. Proefondervindelijk is bewezen, dat goede ontvangst binnen een straal van 50 km. te garanderen is. Ontvangst daar buiten zal, meer nog dan binnen die cirkel, vooral afhankelijk zijn van een goede en deskundige opstelling van de antenne. De uitzendingen zullen voorlopig door de Philipszender te Eindhoven her-uitge zonden worden. Uitsluitend films, die dooi de Centrale Filmkeuring voor alle leeftij den zijn vrijgegeven, zullen mogen worden vertoond. De regering heeft op nauwe sa menwerking met de bestaande filmin dustrie aangedrongen. De brandstoffentoeslag van Sociale Zaken te Haarlem De brandstoffentoeslag voor gesteunden van Sociale Zaken in Haarlem wordt bij de aanvang van dit nieuwe stookseizoen 3,per week. De meeste bladen, die beschouwingen wijden aan de Troonrede, zijn van mening dat dit staatsstuk weinig nieuws bevat. „Zou de Troonrede van dit jaar alleen hebben bestaan uit haar laatste tiende part, zij zou een werk uit één stuk zijn geweest en een woord, waar men bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar eigenlijk genoeg aan zou hebben ge had" vindt de Nieuwe R ot t e r d a m- se Courant (vrijz.). „Al het overige is gekristalliseerd ip het laatste tiende part. Dat overige, negentig procent dus, is weer eens een aaneenrijging van bijdragen der respectieve departementen. Het slotbetoog van dit staatsstuk culmineert in het op sommen van de voorwaarden, waaronder wij de toekomst met vertrouwen mogen tegemoet zien. De toekomst met vertrou wen tegemoet zien: wat kan daarmee be doeld zijn? Wellicht niet anders dan dat wij zullen kunnen zeggen: aan ons zal het niet liggen. Dit te kunnen zeggen is van veel belang. Want alleen zo kunnen ook wij „bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp". Het is overigens dui delijk, dat onze toekomst niet alleen door Nederlandse nationale deugd wordt be paald. In zoverre klinkt dat „met vertrou wen tegemoet zien" stellig te optimistisch, ook al zou vaststaan, dat wij aan alle ge noemde voorwaarden zullen voldoen." Aan de wens van de Tweede Kamer, vorig jaar geuit, dat de Troonrede een boeiend staatsstuk zij, is volgens Het Parool (onafh. soc.) niet voldaan. Het blad vindt het een „nuchter, om niet te zeggen een bedaard betoog, waarover niemand zich erg zal kunnen opwinden" en acht het onder meer opvallend, dat van het plan-Pleven niet gerept wordt, maar dat de i-egering wel uitspreekt, grote waai-de te hechten aan een spoedige behandeling door de Staten- Generaal van het plan-Schuman. „Het kan nauwelijks toeval zijn, dat dit een eei-ste belangrijk voorbeeld wox-dt ge noemd van „functionele integratie". Er klinkt hier, als wij ons niet vergissen, een ondertoon van critielc tegen wie de federa listische weg willen gaan naar de eenheid van West-Europa. Wordt daarom misschien van Straatsbui^g' en de Raad van Europa niet gerept?" Ook ten aanzien van andere aangelegen heden treft men „eenzelfde vaagheid, een zelfde aarzeling om man en paard te noe men" aan, zegt het blad, dat met name de verhouding met Indonesië en de toekomst van Nieuw Guinea noemt. Het V r ij e Volk (P.v.d.A.) is niet vex-wondex'd, dat de Ti'oonrede weinig of geen nieuws bevat. „Zij is afkomstig van een kabinet, dat nauwelijks zes maanden geleden zijn werkprogram had medege deeld". De slotpassage van de Troonrede wil het blad beschouwen als een recht streekse oproep tot ons volk. „De geest van vertrouwen, die uit deze oproep die men ook als een doelstelling zou kunnen beschouwen spreekt., zet enigermate zijn stempel op de gehele Troonrede. De vraag is echter, of hetgeen de Troonrede verder inhoudt aan mede delingen over het te voerep beleid, dit ver trouwen afdoende kan staven. Op deze vraag kunnen wij nog geen bevestigend antwoord geven, want een concrete aan duiding van de maatregelen, die nodig zouden zijn ter verwezenlijking van de doel stelling aan het slot, vindt men in het al gemeen in deze „beschouwende" Troonrede niet". Trouw (chr. nat.) ziet niet de minste reden om materieel op de beschouwingen van de Troonrede in te gaan. „Wie eerlijk en nuchter is, zal moeten erkennen dat er niets instaat. Vroeger deed de regering een poging in de Troonrede om te vei-tellen wat zij zou pogen concreet te doen. Thans is de Troonrede in hoofdzaak gevuld door be schouwingen over de nationale en inter nationale toestand. Die beschouwingen zijn te lang voor een Troonrede. Zij maken de zaak weinig boeiend. En zij zijn niet lang genoeg om een basis voor bespreking te vormen en een nuttige inleiding voor het politieke jaar te zijn". Volgens D e T ij d (r.k.) rijzen er vragen genoeg achter deze Troonrede en achter de Millioenennota „om te doen begrijpen dat er veel politieke strijd zal zijn in de ko mende tijd. Als men daarbij de extra opwinding, die het verkiezingsjaar mee brengt, buiten beschouwing laat, ziet men nochtans een onvermijdelijke reële nood zaak voor die strijd." Ook de Volkskrant (r.k.) vindt dat zich bij lezing van de Troom-ede meer dan eens de vraag opdringt van het „hoe"; „de vraag ook, bij een verhoogd productie resultaat, van de rechtvaardige verdeling ervan tussen „arbeid" en „kapitaal"; de niet minder klemmende vraag, of aan moei lijkheden op de kapitaalmarkt zo schijn baar eenvoudig mag worden tegemoet, ge komen door dekking van kapitaalsuitga ven uit gewone middelen. Daar zal in de eerstkomende maanden over tal van pun ten duchtig moeten worden gepraat en overlegd, om tot de beste en eerlijkste op lossingen te komen. Maar een grondslag voor dit overleg is stellig geleverd." „Een blik vooruit op de toekomstige werkzaamheden van ons pai'lement is het stuk nauwelijks schrijft De Telegraaf. „De weinige concrete onderwerpen, die aangekondigd worden, liggen, voor zover de gegeven formulering aangaat, buiten de 52. Terwijl zich in het woud de opwin dende taferelen afspeelden, die wij tot dus ver beschreven hebben, ijlde de Stotter- burgse postkoets naar zijn bestemming; en geen der inzittenden bevroedde nog, dat die bestemming een roofoverval zou zijn. De enige, die er niet geheel gerust op was, bleek de koetsier te zijn, want deze sprak tot de naast hem zittende passagier: „Dit is een slechte en gevaarlijke weg, mijnheer Jolliepop!" „Het is onaangenaam dat te horen," antwoordde Jolliepop want die was het, op weg om, zoals Panda's brief hem had opgedragen, tienduizend ducaten naar de politie van Stotterburg te brengen. De tienduizend ducaten waren keurig in een valies verpakt, en bij de mededeling van de koetsier klemde de trouwe bediende onwillekeurig dit valies steviger vast. „Een slechte weg, zegt ge toch? Een schande!", sprak hij. „Ik zal er een ingezonden stuk over schrijven in de krant, en er onder zetten: „een verontrust belastingbetaler!" „En niet alleen zo-maar gevaarlijk", ver volgde de koetsier„Er zitten hier roversl" „Neen, maar!", riep Jolliepop uit. „In dat geval zal de ondertekening van mijn inge zonden stuk moeten luiden: „Een veront waardigd belastingbetaler!" „Kijk... daar is al een verdachte figuur, daar tussen de bomen!", kreet de koetsier, en nu riep Jol liepop geschrokken: „Een toornig belas tingbetaler, zal ik er van maken!" Het was op deze afstand nog moeilijk te onderschei den, dat hel helemaal geen verdachte fi guur, maar onze Panda was die er daar aan kwam snellen. Verzet. In een periode van tien maanden, eindigend op 10 Augustus, zijn in de Zuid-Chinese provincie Kwantoeng meer dan 28.000 personen terechtge steld, aldus het te Hongkong verschij nende Chinese blad „Sing Tao Djih Pao". Het blad haalt een verklaring aan van de gouverneur, afgelegd op een vergadering te Kanton, waarin verder gezegd wordt, dat in dezelfde periode in de provincie bijna 90.000 personen gearresteerd werden. De gou verneur gaf een overzicht van het ver zet tegen het regiem, waardoor 239 re- gerihgsamb ten aren om het leven wa ren gekomen. Bijna 5.500 ambtenaren en burgers waren gewond of leden aan de gevolgen van vergiftiging. Congres. Te Rome is het eerste wereld congres van doofstommen geopend. On geveer 550 gedelegeerden uit 30 landen nemen deel. Onder meer zal de positie der doofstommen in de verschillende landen behandeld worden. Partij. De nationalistische partij van Trans vaal heeft besloten, dat Joden lid van de partij mogen worden, als zij de be ginselen van de partij onvoorwaarde lijk onderschrijven. De Joden zijn in Transvaal jarenlang uit de partij ge weerd. Deze beperking bestond niet in de Kaapprovincie, Natal of de Oranje Vrijstaat, waar de grootste concentra tie van Joodse kiezers was. Geschiedenis. De Oost-Duitse minister van Onderwijs, Paul Wendel, heeft alle scholen opdracht gegeven de Oost- Duitse oproep tot het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland als be langrijkste onderwerp in de geschiede nisles te behandelen. Schokken. In de nacht van Maandag op Dinsdag en Dinsdagmorgen vroeg zijn vier krachtige aardschokken op het eiland Stromboli waargenomen. De be volking bracht de nacht door in de open lucht. Nieuwe dorpen. In het rijkswoud bij Kleef zijn drie nieuwe dorpen, die ten behoe ve van vluchtelingen en landloze boe ren zijn gebouwd, ingewijd door de mi nister van Landbouw van Noord-Rijn- land-Westfalen. In de drie dorpen zijn totnogtoe driehonderd boerenfamilies gevestigd. Zij zijn uitgekozen uit 50.000 boeren van Noord-Rijnland-Westfalen, die niet over land beschikken en boe ren, die uit Duitslands vroegere Ooste lijke provincies zijn gekomen. Triest totaal. Van de zijde van het Franse leger is gisteren gezegd, dat tengevolge van het op een mijn lopen van een Frans marinelandingsvaartuig toch 68 soldaten en marine-mannen van de strijdkrachten» der Franse unie worden vèrmist. Zesenvijftig militairen werden gewond. Men.meent dat de vermisten door verdrinking om het leven zijn ge komen. De meeste slachtoffers zijn Vietnamezen. Zeven Fransen wei-den gedood. De mijn is volgens de Franse ■legerautoriteiten door opstandelingen van de Vietminh gelegd. Politiek verleden. Bondskanselier Adenauer heeft een onderzoek gelast naar het politiek verleden van een aantal ambte naren van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. De „Frank furter Rundschau" had in een artike lenserie ernstige beschuldigingen tegen deze ambtenaren geuit over hun poli tieke achtergrond. Watersnood. In Noord-China zijn uitge strekte gebieden door overstromingen geteisterd. Er dreigt nu hongersnood te komen. Dertig millioen boeren hebben de nadelige gevolgen der overstro mingen ondervonden; de oogst is geheel of gedeeltelijk verloren gegaan. De Chi nese pers heeft gemeld dat de regering te Peking honderdduizenden tonnen le vensmiddelen in de getroffen gebieden heeft doen verdelen. Een gebied ter oppervlakte van 130.00.0 hectare moest geiieel worden ontruimd. De Hoang-Ho en de Jang-tse-Kiang blijven stijgen, zodat nog meer overstromingen zijn te verwachten. Naar schatting wordt de oogst van vijf millioen- hectare land be dreigd. ADVERTENTIE MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van pijnen. strijd der partijen. Verrassend zijn zij even min." Het wezenlijke bestanddeel van de Troonrede is volgens het Algemeen Dagblad „dat Kroon en volk in vol be wustzijn aan ons nationale volksbestaan blijven vasthouden en van de bereidheid blijk geven, daartoe zware offers te bren gen. Deze nationale gezindheid zal in de maanden, welke ons nog scheiden van de verkiezingen, weieens in het tumult van verkiezingspropaganda op de achtergrond geraken. Het étiquet „nationaal" moge daarbij voor louter partij-propaganda wor den misbruikt, innerlijk is ons nationaal gevoel zo sterk, dat het deze afwijkingen van tijdelijke aard glansrijk kan verdra gen." De Groningse recherche zoekt op het ogenblik naar een jongeman, die een roof overval moet hebben gepleegd op een 73- jarige weduwe, die aan het Damsterdiep te Groningen een kruidenierszaak drijft. De weduwe, mevrouw T. K., kreeg name lijk een klant, die een pakje sigaretten wilde hebben. Zij keerde zich om en op dat ogenblik sloeg de man haar met een hard voorwerp op het hoofd. Zij hield zich bewusteloos, waarna de jongeman uit de winkellade f 55 wegnam. De weduwe bleek ernstig aan het hoofd gewond te zijn. Haar toestand is zorgwekkend. ADVERTENTIE - en venijnige scheuten door Uw leden schieten dan is 't méér dan tijd om Kruschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pijnen gingen U daarin voor. En met wonder baarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tover middel. 't Is alleen maar de natuurlijke sti mulerende werking van Kruschens zes mine rale zouten op Uw bloedzuiverende organen, die deze verlichting te weeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, dat keert gelijk een blad aan een boom, als die pijnen van U afvallen en ge U weer vief efl fit ga monter .voelt worden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2