Het Hek van de Dam De wederopbouw van de badplaats accommodatie in Zandvoort Bloemendaal waakt voor natuurschoon 3 Het rapport van de door de Raad benoemde Studiecommissie Belangwekkende serie uitwisselingsconcerten Den Haag beslist over vorming nationaal ballet Nationale schuld ruim f24,9 milliard Nationaal Danstheater van Joegoslavië komt twee weken naar ons land Conflict opgelost staking duurt voort „Wiener Opernstudio" zet Nederlandse tournée stop Jaarbeurs in zakformaat Agenda voor Haarlem Openlucht school Géén oorlog Crisis In de hoofdstad uit Steenbokstraat zocht een vermist meisje 1 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 De Studiecommissie Wederopbouw Badplaatsaccommodatie (benoemd bij raadsbesluit van 27 Juni 1950) heeft een rapport aan de raad gezonden. Allereerst wordt daarin de vraag onder ogen gezien welke betekenis Zandvoort moet hebben als recreatie-oord, zowel voor grote bevolkingscentra in Nederland als voor toeristen uit binnen- en buitenland. Een belangrijke factor is daarbij ook de auto- en motorsport op het circuit. De commissie stelde de volgende vragen: I. Moet het in het plan-Friedhoff op genomen zogenaamde zomer-centrum (ovale plein) met volkszwembad in de ge projecteerde omvang worden gesticht en dan op de aangegeven plaats of elders Daarop luidt het antwoord: Ja. Behalve een lid, de heer W. v. d. Werff, die zich op het standpunt stelt, dat bij slecht weer toch geen bezoekers naar Zandvoort komen en dat bij goed weer Zandvoort reeds vol doende attractief is. Alle andere leden waren voor de vestiging van het centrum. De commissie besloot niet meer te spreken van een zomercentrum, maar van een boulevard-centrum, omdat haar dit juister lijkt. Gemeend werd dat het centrum niet te groot is opgezet, want bij het bepalen van de omvang moet bedacht worden dat hier plannen worden gemaakt die gedu rende 50 jaar hun invloed zullen doen gel den. Behalve het binnen- en het buiten landse vacantiecontingent omvat het dag- bezoek van Zandvoort minstens reeds een millioen personen, komende uit het nabije achterland, in het bijzonder Amsterdam. Het scheppen van nieuwe recreatiege legenheid zal het bezoek doen toenemen. II. Stichting van een volkszwembad ter hoogte van het geprojecteerde boulevard centrum De commissie aanvaardde eenstemmig de conclusie, dat de kwestie van het volks zwembad niet urgent is en dat eerst afge wacht moet worden, hoe de bedrijfsresul taten van het Zuiderbad, Bad-Termes en Bad-Riche zich verder zullen ontwikkelen. Wel verklaarde de commissie zich voor stander van een soort van uitgebreide gar derobe nabij het boulevard-centrum. III. Moeten de in het zomer(boulevard) centrum geprojecteerde gebouwen geheel of gedeeltelijk van permanente of van tijde lijke aard zijn De commissie meent (met uitzondering van de heer v. d. Werff) dat het centrale gebouw als permanent gebouw (waarin zich o.m. een grote zaal voor congressen en tentoonstellingen moet bevinden) dient ge construeerd te worden, met in achtneming van een grote mate van soberheid, terwijl de mogelijkheid van uitbreiding dient open te blijven. IV. Moet het boulevard-centrum uit sluitend omvatten inrichtingen van amuse ment van goede, maar goedkopere aard voor het dagpubliek, dus zonder hotel accommodatie De commissie meent dat de logeerge- legenheid niet in het hoofdgebouw, maar in de vleugels dient te worden onderge bracht. Gemeend wordt dat het boulevard centrum in het bijzonder bestemd is voor het massapubliek. Dit zal bestaan uit het gewone dagjespubliek, het flaneerpubliek en vele categorieën van eenvoudige toeris ten, welke niet slechts uit het eigen land, maar ook uit andere Beneluxlanden en uit West-Duitsland afkomstig zullen zijn. Een centrum voor kleine beurzen zal dus voorop moeten staan. Het stichten van dure établissementen heeft in het huidige sta dium geen zin. Dè omgeving van de Strandweg zal meer in het bijzonder bestemd zijn voor het veel eisende publiek. Ook zal gedacht moeten worden aan de pensiongasten, die niet op „de grote hoop" wensen te zitten. De deerlijk geschonden hotel- en pen sion-accommodatie zal weer op peil moeten worden gebracht. Naast het hoofdgebouw in het boulevard centrum komen de winkel- en amusements galerijen. In de vleugel-gebouwen kunnen op de verdiepingen hotels en pensions worden ondergebracht. Vraag V betreft de wijze van financie ring. De commissie heeft daaraan veel be schouwingen gewijd, maar is nog niet tot de kern doorgedrongen, omdat men nog niet weet hoeveel het boulevard-centrum zal gaan kosten en men zich ook nog geen oordeel had gevormd over de exploitatie mogelijkheden van het complex. De meeste leden der commissie zijn voorshands van oordeel dat de exploitatie van het boulevard-centrum in handen van één maatschappij moet komen. Zelfs rees de vraag of ook de strandhuurders in enigerlei vorm bij deze combinatie betrok ken zouden kunnen worden. Wat de wenselijkheid van een splitsen van de financiering van de bouw en de exploitatie betreft, werd er op gewezen dat de institutionele beleggers niet te vinden zullen zijn voor de financiering van de exploitatie. De commissie wijdde ook haar aandacht aan de attracties. Zij meent dat Zandvoort attracties moet hebben van zeer bijzondere aard, van het gehalte van „Avifauna". Zandvoort moet namelijk niet alleen bij mooi weer veel bezoekers trekken, maar die bij slecht weer ook vasthouden. Ge dacht wordt aan een poppentheater en visserijshow als tijdelijke attractie in het hoofdgebouw. Verder is gesproken over televisie in de horecabedrijven en aan een televisie-bioscoop. Zij toonde zich bijzonder enthousiast voor de stichting van een zeevissenaqua- rium, omdat dit een atttractie zou zijn die ook 's winters bezoekers zou trekken. Het werd niet gewenst geacht dat voor lopig een tweede bioscoop wordt gesticht. Besproken werd de suggestie om voor het boulevard-centrum een prijsvraag uit te schrijven voor een schetsplan. Aan de raad wordt geadviseerd daartoe over te gaan en deze aangelegenheid te regelen met de B.N.A. Tenslotte zegt de commissie dat zij niet in staat is de vraag te beantwoorden of het waarschijnlijk is dat de plannen van ir. Friedhoff voor het terrein ten N. van het boulevard-centrum binnen 10 jaar uitge voerd zullen kunnen worden. De commissie kwam wel tot de volgende conclusie: Tussen het boulevard-centrum en het geprojecteerde zwembad zullen flat gebouwen worden gesticht, welke gebou wen aan zekere weerstandseisen moeten voldoen en die ter zijner tijd in hötelflats omgezet kunnen worden. Noorderlijker zal hetzelfde moeten komen, maar dan wel licht in eenvoudiger vorm. Ten aanzien van het wegenplan moet worden vastge houden aan een niet te brede boulevard en aan de situatie zoals deze thans is gepro jecteerd. Zoals wij bij voorgaande gelegenheden hebben bericht, bestaat er reeds een tien tal jaren een comité voor de uitwisseling van toonkunstenaars uit Nederland, België, Frankrijk, Italië en Spanje, onder voorzit terschap van de bekende Brusselse schil der en muziekkenner Marcel Hastir, die op het ogenblik als gast van het Heemsteedse comité in ons land vertoeft. Deze heeft met de violisten Jan Hesmerg en Lorenzo Pap polo thans een aantrekkelijk winterpro- gramma samengesteld. De nieuwe serie begint te Heemstede ten huize van het echtpaar Hesmerg-Bouier aan de Bronsteeweg op Zondag 28 October met een recital door de pianist Naum Sluszny. De andere buitenlandse musici, die in de loop van 't seizoen optreden, zijn de pianisten Pauline Marcel en Philippe de Clerck, de violisten Prokop en Lola Bo- besco, de Spaanse guitarist Antonio Al fonso, het Strijkkwartet van Milaan en de eerste tenor van de Opera te Brussel, Ilenri Mertens. De volgende Nederlandse musici zullen zich te Brussel laten horen de pianisten Ans Bouter, Sas Bunge en Jan de Man, de zangeres Elisa beth Lugt, het duo Miep van Luin en Frans Vester (piano en fluit), het strijkersduo Lorenzo Pappolo en Jan Ay en het Trio Hesmerg. Vertegenwoordigers van het ministerie van Schone Kunsten van België en van de radio-omroep hebben in April van dit jaar het eerste na-oorlogse uitwis selingsconcert in de studio van Marcel Hastir, waar Ans Bouter en Jan Hesmerg optraden, bijgewoond. De besprekingen door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen met de wethouders van kunstzaken en financiën der drie grote gemeenten ge voerd om tot een oplossing van het pro bleem der Nederlandse Opera en tevens van dat der balletten en orkesten te komen, hebben geleid tot de volgende conclusies: 1. De Nederlandse Opera kan in de tegen woordige omvang niet gehandhaafd wor den bij de huidige stand der subsidiëring. 2. Verplaatsing van de Nederlandse Opera naar 's-Gravenhage zou, blijkens een nauwkeurig accountantsonderzoek, grote kostenverhogingen veroorzaken en kan dus niet worden verwezenlijkt. 3. De Nederlandse Opera kan echter wel behouden blijven, indien verscheidene be zuinigingen worden toegepast en indien de gemeenten, die thans per voorstelling steun verlenen, het subsidiebedrag aanmerkelijk verhogen. Dit bedrag moet op 3000 per voorstelling worden gesteld. Tot de bezuinigingen, die de Nederlandse Opera zou moeten toepassen, behoort het opheffen van de eigen balletgroep. De bal letten, die in een deel van de gegeven voor stellingen voorkomen, zouden in de toe komst moeten worden gegeven door een zelfstandig Nederlands balletgezelschap te vormen uit de beste krachten die in ons land op dit gebied werkzaam zijn. Deze balletconcentratie was trouwens reeds sinds enige tijd in overweging. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen stelt thans voor, dat de gemeente 's-Gravenhage, waar het nieuwe ballet gevestigd zou worden, in het bijzonder de instandhouding hiervan voor haar rekening zou nemen, waartegenover dan slechts 1500 per voorstelling van de Nederlandse Opera zou behoeven te wor den bijgedragen. De begroting voor het nieuw te vormen Nederlandse ballet wijst een jaarlijks tekort aan van 146.000. Hierin zou de Nederlandse Opera bijdragen met een be drag van 40.000, waarvoor het ballet zich verbindt aan vijftig opvoeringen mede werking te verlenen. Het rijk en de ge meente Amsterdam hebben toegezegd elk 10.000 per jaar bij te dragen. Uit parti culiere bronnen wordt een bedrag van ongeveer 10.000 verwacht. Het restant van het tekort, te dekken door de gemeente 's-Gravenhage, zou dus 76.000 bedragen. B. en W. van 's-Gravenhage stellen de raad voor de gevraagde subsidies te ver lenen. Dit voorstel wordt behandeld in de zitting van 24 September. Niettegenstaande het aangaan van de E.C.A.-lening, groot 4.000.000 dollar, ver toonde het totaal der buitenlandse geves tigde schuld, tengevolge van de in het ver streken jaar plaats gevonden hebbende af lossingen een daling, zo blijkt uit de rijks begroting 1952. Per ultimo 1952 is voor de eerste keer interest verschuldigd over de in 1948 met de E.C.A. afgesloten lening groot 129.500.000 dollar. Voor rente op deze schuld is 5 millioen meer uitgetrok ken dan voor het jaar 1951 is toegestaan. Voor rente op de binnenlandse vlotten de schuld is, mede wegens consolidaties, 26.6 millioen minder uitgetrokken dan voor het jaar 1951 is toegestaan. Het totaal van het begrotingshoofdstuk vertoont ten opzicht van 1951 een ver- merdering voor de gewone dienst van 13.8 millioen en een vermeerdering voor de buitengewone dienst II van 63.5 mil lioen. Een overzicht der nationale schuld op 1 Juli 1951 geeft als totaal bedrag aan 24.992.541.904. „POTASCH EN PERLEMOER" Op Zondagavond 23 September wordt in de Haarlemse Concertzaal een voorstel ling gegeven van het blijspel „Potasch en Perlemoer" met Johan Kaart en Johan Bos kamp in de titelrollen. In korte tijd werden hiervan reeds tweehonderd opvoeringen gegeven. Het werd vier maanden achtereen in de Kleine Komedie te Amsterdam ver toond. Ter inleiding van de op 24 September in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag beginnende tousnée van het met zoveel succes aan het Festival of Britain deelgenomen hebbende Nationaal Danstheater van Joegoslavië hielden de gezant en mevrouw Mato A. Jaksic giste ren een receptie te hunnen huize. In een toespraak zei de gezant dat het ensemble „in zijn dansen de strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid van het Joegoslavische volk tot uiting brengt". Het programma bestaat uit folkloristische zang en dans uit de gebiedsdelen Macedonië, Servië, Kroa tië, Slovenië, Dalmatië, Istrië, Montenegro en Bosnië. Het optreden wordt begeleid door een eigen orkest van acht musici, die typische Balkan-instrumenten bespelen, onder meer een soort doedelzak die met armbewegingen telkens bijgevuld wordt. Deze groep heeft niets te maken met het Nationale Ballet uit Belgrado dat deze zo mer een bezoek aan Edinburgh bracht en waarvan enkele leden thans elders enga gementen hebben aangenomen, overigens naar de gezant meedeelde geenszins om politieke, doch louter om artistieke redenen. Mr. J. de Blieck, directeur van de afde ling toneel en dans van het Nederlands Impresariaat, wees erop dat een verarmd land als het onze onmogelijk meer grote gezelschappen uit het buitenland kan laten komen. Voor deze tournée heeft de Joego slavische regering dan ook financiële steun verschaft. Hij noemde het programma „een staalkaart van de zo sterk uiteenlopende volksdansen van de Balkan" en maakte bekend dat er ook een aantal schoolvoor stellingen zal worden gegeven. In Haarlem zal men deze groep helaas niet kunnen aanschouwen. De receptie werd ook bezocht door dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Een vrolijke kringdansuitgevoerd door leden van het Nationaal Danstheater van Joegoslavië, dat binnenkort in ons land zal optreden. De prachtige costüums van het gezelschap zijn voor twee ton verzekerd. Kunsten en Wetenschappen. De aanwezi gen werden onthaald op een keur van „fol kloristische" gerechten en dranken. Vele trawler-opvarenden erkennen uitspraak van arbitrage-commissie niet Nadat gisteren het geschil over de dag loontabellen voor de trawlvisscrij opgelost leek te zijn door een bindende uitspraak van de permanente arbitragecommissie, die de terugwerkende kracht van de verhoging der ziekengeld- en vacantiegelduitkeringen op 2 Januari 1951 bepaalde en de terug werkende kracht van de verhoging voor de daglonen der zogenaamde „werkende wachtgelders" op 23 Juni, is op dit laatste punt alsnog onenigheid gerezen. Deze liep zo hoog, dat er vanmorgen sprake was van een wilde staking in IJmui- den, waarbij ongeveer 225 opvarenden be trokken waren, velen overigens tegen hun zin. Er liggen veertien schepen voor de kant en men vreest, dat het conflict zich zal uitbreiden naarmate er meer boten binnenkomen. Gisteravond is er in Egmond een ver gadering belegd, waar de Centrale Bond zijn standpunt uiteenzette. Dit standpunt is: „varen, omdat de uitspraak van de ar bitragecommissie bindend geacht moet worden". De O.V.B. heeft zich inmiddels met het conflict bemoeid en tracht in deze drukke haringtijd ook voor de dagloontabel der wachtgeld-lonen door te drijven, dat de terugwerkende kracht tot de tweede Ja nuari (de datum, waarop de minister van Sociale Zaken de verhoging deed ingaan) wordt erkend. Inmiddels is er een kleine complicatie bijgekomen in de vorm van een nieuwe verhoging der dagloontabellen, welke heden in de Staatscourant gepubliceerd is en waardoor het minimum-dagloon in IJmuiden wordt opgetrokken tot het lan delijke peil van 14. Het Oostenrijkse gezelschap „Wiener Opernstudio", dat twee weken geieden in ons land aankwam voor een tournée welke de gehele maand September zou duren en dat ook in Haarlem zou optreden, heeft zich genoodzaakt gezien deze tournée af te breken. Oorzaak van dit vroegtijdig ver trek is de geringe recette, welke gedurende de eerste (zeer slecht bezochte) voorstel lingen werd geboekt, alsmede het gebrek aan medewerking van de Oostenrijkse autoriteiten. B. en W. van Bloemendaal zijn voorne mens in beroep te gaan bij hei college van Gedeputeerde Staten van Noordholland tegen het raadsbesluit van Haarlem, waarbij een uitbreidingsplan voor de omgeving van het station Bloemendaal is vastgesteld. Volgens dat plan is het de bedoeling de Orionweg in Bloemendaal door te trekken. Toen het voorstel van het college van B. en W. van Haarlem in de gemeenteraad be handeld werd, besteedde men aandacht aan de bezwaren van het gemeentebestuur van Bloemendaal. Opgemerkt werd. dat Bloemen daal vroeger het doortrekken van de Orion weg heeft toegejuicht. Naar aanleiding hier van werd ons van Bloemenriaalse kant nog een toelichting gegeven. Onze zegsman, die goed op de hoogte is van de ontwikkeling van zijn gemeente, gaf toe dat het Bloe- mendaalse gemeentebestuur destijds geen bezwaar had, doch de zaak lag toen ge heel anders dan thans. Wat was de bedoe ling van de verbinding met Haarlem- Noord? Vijfentwintig jaar geleden waren er plannen een weg NoordZuid door de dui nen aan te leggen. Die weg zou in Velsen beginnen, twee a driehonderd meter ten Westen van het Provinciaal Ziekenhuis lopen en verder door Bloemendaal, Overveen naar Vogelenzang. Definitieve plannen waren er wel niet, doch er werd veel over gesproken. Ook thans nog wordt gedacht aan een weg NoordZuid. Het is echter aan te nemen dat die niet door de duinen zal lopen. Waar die zal komen is nog steeds niet bekend. Destijds had Bloemendaal geen bezwaren tegen het doortrekken van de Orionweg, want het was immers mogelijk de weg op de eventule weg NoordZuid in de duinen te laten uitkomen. Dan zou de weg lo.pen langs Wildhoef, Donkerelaan, door de hockeyvelden en door de duinen, waar op het ogenblik het Openluchttheater is. Vijf entwintig jaar geleden werd er immers niet aan gedacht een openluchttheater aan te leggen. Dat is inmiddels geschied. In Bloemendaal is men thans van mening, dat de eventuele weg in het verlengde van de Orionweg naar de duinen geen dienst zal doen als verbindingsweg. Wanneer deze weg een goede verbinding zou moeten worden ADVERTENTIE Ook buiten de jaarbeursdagen, dus dagelijks willen zakenlieden en consu menten weten „wat er te koop is". Dagblad-advertenties bieden dag in dé"g uit een keur van aanbiedingen op practisch ieder gebied. Een „jaarbeurs in zakformaat", iedere dag Dagbladreclame brengt dagelijks Kopers en verkopers tot elkaar (300 dagen en meer per jaar!) Publicatie van het: Centr. Bur. voor Courantenpubliciteit („CEBUCO") 's-Gravenhage WOENSDAG 19 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Volksuniversiteit en het Nut, openingsavond, optreden van Jan Musch, 8 uur. Cultura: „Harmonia", 8 uur. Spaarne: „De man in de meteoor", „De levende dode", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Letter to three wives", 18 j., 8 uur. Rembrandt: „Guadalcanal", 18 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Een nacht van roem", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Clochemerle", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Havenratten van San Diego", 18 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelcooncert, 3 uur. Wester- houtpark 1 A: ds. A. R. de Jong spreekt over „Nochtans Christendom", 8 uur. Zuiderkapel: spreker ds. I. Vasseur, 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 •n 9.15 uur (Zie agenda van Woensdag). Zelfs aan het einde van het touristen- seizoen doet het gedeelte van het Dam rak tussen de Beurs en het Centraal Station denken aan een grote openlucht- school, waar les in aardrijkskunde wordt gegeven. Om de zoveel meter neemt men er zwarte, zwierig met kleur krijt beschreven of beschilderde wand borden en landkaarten waar, die schijn baar achteloos op het trottoir zijn uitge stald. Hier zijn dan ook de zogenaamde reisbureaux gevestigd, uiterst welwil lende instellingen, die kosten noch moei te sparen om de vreemdelingen wijs te maken dat Nederland zo goed als geheel uit natuurschoon bestaat. Wij kregen een prospectus in handen dat ons maar liefst zestien populaire dagtochten voor stelde, maar wij hebben er om drie re denen van afgezien daar gebruik van te maken. Ten eerste leerde een haar- zuivere berekening ons dat deze vacan- tie ons 142.50 zou kosten, ongeacht de bijkomende uitgaven zoals fooien en consumpties. Zo'n trip lijkt namelijk net een schouwburgbezoek: men krijgt steeds wat anders te zien en na een paar bedrijven is het pauze, hetgeen wil zeg gen dat er gelegenheid bestaat haastig in de koffiekamer iets te drinken dat even duur als ongenietbaar is. In de tweede plaats houden wij niet van auto bussen, allerminst in onze vacantie. En tenslotte zijn wij er zeker van iets tegen de heer of dame te hebben die naast ons komt te zitten. Gisteren echter zijn wij ambtshalve voor de verleiding bezweken: wij heb ben ons laten inschrijven voor een ex cursie per luxe touringcar, die beoogde de deelnemers tot ooggetuigen te pro moveren aan de plechtigheden die aan de opening der Staten-Generaal in de Ridderzaal te 's-Gravenhage vooraf gaan. U zult het sprookje van de gouden koets gaan beleven, aldus de in sierlet ters uitgevoerde reclametekst. Wij stel den ons machtig veel voor van dit uit stapje, waarvoor wij dan ook gaarne de aan ons gevraagde vijf guldens neertel den, in hoofdzaak echter omdat wij meenden nu eens een unieke kans te krijgen om de Amsterdammers onder elkaar, in een besloten ruimte, tijdens een opwindende gebeurtenis te kunnen observeren. In deze verwachting echter zijn wij deerlijk teleurgesteld. Een derde gedeel te van onze medereizigers bleek zich namelijk bij voorkeur van de Engelse taal te bedienen. Verder bevonden zich bij de passagiers een Fransman, die nog meer op Eppo Doeve leek dan het spie gelbeeld van deze tekenaar, benevens twee Duitsers die waarschijnlijk bij een vorig bezoek te weinig indrukken van onze binnenlandse zeden en gewoonten hadden verzameld. Door dit alles waren wij evenwel in staat diepe bewondering op te doen voor een geraffineerd staaltje van organisatievermogen. Aan de vorige bus, met enkel volbloed hoofdstedelin gen aan boord, had de directie van het reisbureau, naar wij van bevoegde zijde vernamen, een gids meegegeven die vier moderne talen beheerste. Wij met onze uitheemse lading moesten het daaren tegen stellen met alleen een chauffeur, die zelfs bij het gebruik van krachtter men het devies „Nederlands fabrikaat" hoog hield en zich enkel met kromme gebaren in een buitenlands idioom kon uitdrukken. Op die manier konden de vreemdelingen althans enige oefening in de reeds veel te lang verwaarloosde kunst der zelfwerkzaamheid smaken. Overigens wist deze chauffeur reeds aanstonds onze lof te oogsten voor de behendige wijze waarop hij in de druk ke binnenstad' alle ongelukken wist te vermijden, die hem met behulp van de borden van verkeerscommissaris Cohen werden voorgeschoteld. Zonder noemenswaardige schade aan het keu rig gepoetste materiaal bereikten wij klokslag acht minuten voor half tien de grens van Sloterdijk om in volle vaart de bewoonde wereld achter ons te laten. De eerste oase in de groene graswoestijn, die wij doorkruisten, was de rustieke ge meente Haarlem aan de boorden van het Spaarne een aardig plaatsje, voor zo ver wij inderhaast konden waarnemen. Voor Leiden kwamen wii danig in last, want tot drie keer toe bleek de starter dienst te weigeren. In Hillegom moest de helft der bevolking van dit nijvere bollendorp eraan te pas komen om door duwen de wagen weer vlot te krijgen. Bij een verkeersopstopping in Lisse herhaalde het euvel zich, hetgeen de chauffeur een hartgrondig „verrek" mtlokte. Een juffrouw achter ons waag de luidkeels de veronderstelling dat de benzine op moest zijn, doch haar buur man was een andere mening toegedaan. „Het mot toch iets wezel", verzuchtte de op haar onkunde aangaande het snelverkeer betrapte. En om het weer goed te maken voegde zij eraan toe: „Asset so doorgaat gane we de optocht maar op fillum sien" De bestuurder zat bij Sassenheim nog perplex. „Eveso vrolijk issut eigenaardig", luidde zijn conclusie. Bij het Malieveld nam de heenreis een einde. De meeste passagiers beloof den om twee uur terug te zijn, want er stond nog een visite op het programma aan de kassen van het Westland, waar men zou kunnen kiezen tussen de tros sen van het geluk en de druiven dei- gramschap. Wij voegden ons bij het groepje, dat besloot een hartversterking te nemen in het café waar toekomstige autobezitters enige vragen dienen te beantwoorden om met ere te zakken voor het examen tot het verkrijgen van een rijbewijs. Als rechtgeaarde Amster dammers waren alle koffiedrinkers on der de indruk van de verwoestingen, die de Engelse luchtmacht op weg naar Duitsland in het Bezuidenhout had ach tergelaten. „Zou er iets in de Troonrede staan over een nieuwe oorlog?" vroeg een meneer met verlate vacantie zomaar in het wilde weg. „Mijn vader denkt van wel", zei een jongedame met fletse na gels. Het bleek alras dat iedereen een mening over de internationale toestand had, die beter was dan iedere andere. Een wat oudere dame begon zich ze nuwachtig te maken. Daarom wendde zij zich tot de enige heer in ons mid den, die nog niet aan het gesprek had deelgenomen, met de vraag of hij een gewapend conflict verwachtte. Het was een vreemde man met bleke ogen en een wijsgerige alpinopet lussen twee uitstaande oren. Hij keek de vraagstel ster lang en ernstig aan. Toen schudde hij het hoofd. „Ik denk niet dat er oor log komt!", zei hij tenslotte zeer na drukkelijk. De dame leunde gerustge steld in haar stoel achterover. „Geluk kig!" zei ze, helemaal tevreden gesteld. Tegen twaalf uur begon iedereen zich in het centrum van Den Haag te stor ten, teneinde een vierkante centimeter toeschouwersruimte te veroveren. Wij zouden de grenzen van onze bevoegd heid verre overschrijden door te pogen u een verslag van de plechtigheid te Amsterdam beleeft deze week twee premières: Vanavond speelt het Rot terdams Toneel in de Stadsschouw burg Shakespeare's „Othello" onder regie van Frits van Dijk, met Ko van Dijk in de titelrol. En Vrijdag komt de Nederlandse Opera in de Stads schouwburg met haar eerste uitvoe ring van Lehars „Lustige Witwe" met Louise de Vries, Nel Duval, Johan van der Zalm en Siemen Jongsma in de hoofdrollen. Wat de dagelijkse voorstellingen betreft, in het Centraal Theater speelt Comedia „Anna Lu- casta". En in Carré dansen Teresa en Luisillo hun Spaanse dansen. Door de week 's avonds en Zondag 's middags. Mogelijk hebt ge het jongste initia tief der Amsterdamse beeldende kun stenaars nog niet gezien: Galerie le Canard in de Spuistraat no. 265. Daar exposeert de jonge Duitse schilder Fred Thieler abstracte werken. In de Moderne Boekhandel is een tentoon stelling van boeken en schilderijen ingericht over het onderwerp „Paar den op jacht". Aanstaande Zondag is er in het Concertgebouw onder auspiciën van de vereniging Nederland-USSR een concert door een „Groot Symphonie- orkest" onder leiding van H. Plukker, dat Rachmaninoff's tweede pianocon cert., Van Anrooy's Piet Hein Rhapso- die en Tsjaikowsky's vijfde symfonie speelt. Tenslotte de bioscopen: in Nögge- rath draait „De carrière van Irene Baranovskaia" met Michèle Morgan en in Piazza en de Damrak-Cineac „Captain Horatio Hornblower" met Gregory Peck. geven. De hele krant staat er trouwens vol van. Laten wij daarom volstaan met de mededeling dat er precies om kwart voor één een hartig Oranjeregentje los brak. De straten werden zo glad hier door, dat een medereiziger, die wij on danks verwilderde pogingen niet kwijt konden raken, op een gegeven moment de opmerking maakte: „Als het nog even zo doorgaat, dan kunt u het hele kabinet zien vallen". Het behoeft wel geen betoog dat wij de thuisreis per trein hebben gemaakt. Voor ons was het sprookje uit. BOEDA met de Kennemerduinen, het Openlucht theater en het Kopje, dan zal deze weg niet kunnen eindigen op de Donkerelaan ter hoogte van het Jeugdhuis, maar dan zal deze weg moeten doorlopen tot het theater. Hier voor zal misschien Marialust moeten wor den geamoeveerd, de hockeyterreinen wor den versnipperd en onbruikbaar worden ge maakt en de aardige Aelbertsbergweg zal vervallen. Het blijft echter niet, meent de bloemendaler, bij opoffering van het natuurschoon van de terreinen gelegen tus sen de spoorbaan en de Kennemerweg. Ook zal het terrein van Huize „Wildhoef" in tweeën worden gedeeld. Het bestuur der stichting „Wildhoef" zou zeker niet tot aankoop en verbouwing van Oud-Wildhoef, waarvoor een bedrag van f200.000 nodig is, zijn overgegaan, wanneer men had kunnen vermoeden, dat er in de toekomst een weg zou worden aangelegd. ze sliep als een roos De hele Steenbokstraat in Haarlem stond gisteren in rep en roer, want er was een tweejarig meisje verdwenen, dat 's ochtends om half elf voor het laatst was gezien. De gehele buurt kwam in actie; er werd geroepen en gezocht, maar zonder resultaat. Het meisje was en bleef zoek. Ten einde raad alarmeerde men de poli tie, die met speurhonden aan het werk toog. Men vreesde, dat het kindje in de Delft was geraakt, maar de honden gaven langs het water niet het minste blijk het spoor in de neus te hebben. Hetgeen de vrees overigens allerminst deed vermin deren. Toen kwam 's middags om half vijf een buurvrouw van de in doodsangst verke rende moeder thuis die 's ochtends vroeg al was uitgegaan. Zij vond op haar trap een pop en er ging haar een klein lichtje op. Zij rende naar boven en vond in een bed de kleine voortvluchtige, die, onbe wust van het rumoer, dat om haar was ontstaan, rustig een tukje lag te doen. Naar later bleek, was 's ochtends een leverancier, die niemand thuis had getrof fen, met een loper naar binnen gegaan om zijn bestellingen te deponeren en het meisje was ongemerkt mee naar binnen geslopen. F aillissementen De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: T. Cnossen. werktuigkundige, wonende te Heemskerk, Rijksstraatweg 1 b. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. O. Bearon, advocaat en procureur te Be verwijk. H Veelenturf, handelende onder de firma ..Garage Vitesse", wonende te Haar lem. Schoterweg 186. Rechter-commissaris: mr. J A. Bletz. Curator: mr. J. van Vliet, advocaat en procureur te Heemstede. de vennootschap onder de firma S. Groot, gevestigd en kantoorhoudende te Kromme nie, Heiligeweg 68 en haar vennoten: S. Groot, wonende te Krommenie, Weverstraat 22. G. Hart, wonende te Krommenie, Heili geweg 68. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curtrice: mevrouw mr. H, S. J. M. F lhoen KraalOtto. advocate en procureur te Wormerveer. A. de Leeuw, los arbeider, wonende te Wormerveer, Weverstraat 43. Rechter-com missaris: mr. J. A. Bletz. Curatrice: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advo cate en procureur te Wormerveer. J. P. Böhm, aannemer, wonende te IJmui den, gemeente Velsen. Zeeweg 197. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. Verlooy, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking der rechtbank is het ver zoek van de vennootschap onder de firma G. Sieben en Co.. gevestigd en kantoorhouden de te Zaandam, J. H. op den Veldestraat 45, en haar vennoten: Geert Sieben, wonende te Zaandam, J. H. op den Veldestraat 45, Pie- ter Molenaar, wonende te Zaandam, Hon denmanstraat 15, Mathijs Molenaar, wonen de te Zaandam. Oostzijde 365, om hun sur séance van betaling te verlenen, afgewezen en zijn de vennootschap onder de firma G. Sieben en Co. en haar vennoten voornoemd in staat van faillissement verklaard, met benoeming van mr. J. A. Bletz tot rechter commissaris en van mr. D. Aten. advocaat en procureur te Zaandam, tot curator. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: C. Leijdeckers, koop man. wonende te Haarlem. Kleverlaan 5. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curatrice: mej. mr. M. Gooszen, advo cate en' procureur te Haarlem. Surséance van betaling Bij beschikking der Haarlemse rechtbank van 18 Setpember 1951 is met ingang van 12 Juli 1951, voor de tijd van anderhalf jaar, definitief surséance van betaling verleend aan: G. Chr. Voortjes, wonende te Badhoeve dorp. gem. Haarlemmermeer, Akerdijk 94, zaakdrijvende te Amsterdam, aan de Hoogte Kadijk 15 onder de firma „Industrie- en Handelsondernming Hervo", met benoeming van mr. W. S. Wolff de Beer, advocaat en procureur te Amsterdam, tot bewindvoerder,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5