Clowntje Rick SLEUTEL WEG' SHAS Coba Ritsema in het Frans Halsmuseum Een hand uit het verleden Outsider Nanda O wint Hillegomse kortebaan DE ..SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke stand van Haarlem Fokhengst Fried gestorven Van Dam won verdiend van De Keersgieter Dr. Euwe en Donner behaalden volle winst Kampioenschap driebanden Jubileum „Hof van Holland" Competitie-indeling Haarlemse Korfbalbond Roozenburg wint de negende partij Auto reed tegen lichtmast en sloeg om 66a ar°®a als onze Scotch Mixture maar nóg vee\ Voor de kinderen Handel in nylonkousen Haags Blaaskwintet niet op de Antillen toegelaten Minister In ft Veld sprak voor Humanistisch Verbond Heemstede Bloemendaal Concert in Nederlands Hervormde kerk FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 In de tweede omloop van de Hillegomse kermis-course sneuvelde de hoop van degenen die de 18-jarige Allouez magische naam op de kortebaan tot favoriet hadden verkozen. Met ruim verschil werd de oude vos (links op de fotodoor O'Nelly Zora van J. Wagenaar geklopt. er deze middag niet bijster goed het oog op had, hij heeft de beste positie om de finish te zien en pikeur Vergay van Monte Carlo gaf een sportief voorbeeld, door met geen woord van zijn teleurstelling blijk te geven. In de tweede rit vocht hij wat hij kon, maar hij kwam ruim een halslengte tekort en zo was de eerste prijs voor de sympa thieke jonge pikeur uit de Haarlemmer meer, Joop Ham, die met de lastige Nanda prima overweg kon. De toto betaalde: Eerste omloop: Winnend, NandaO 13.10. Plaatsen Nanda O 2.60, Monte Carlo D 7.20, O Nelly Zora 2.10. Tweede omloop: Winnend 35.80. Plaats 6.40, 6.20, 1.40. Derde omloop: Winnend 5.60. Plaats 2.90, 2.70. De Hillegomse kortebaandraverij, tradi tionele kermis-course, is er één van ver rassingen geweest, waar geen voorspeller tegen op kon. Want dat de eindstrijd ten slotte zou gaan tussen Nanda O en Monte Carlo D, dat hadden uitsluitend de luttelen van de duizenden toeschouwers kunnen vermoeden, die evenzeer outsider waren als deze paarden zelf. Maar geen paarden man zal er veel spijt van hebben gehad, want in het course-vak horen de verrassin gen nu eenmaal niet van de lucht te zijn. Óver de lucht gesproken, die was minder vriendelijk, maar het bleef vrijwel droog en de koude handen kon men nog altijd warm klappen. En zo was iedereen content op de v. d. Endelaan: de harddraverij vereniging, die er wel uitgesprongen zal zijn, de paardenmensen en welke man van buiten is dat niet en de geluks vogels, die een guldentje aan Nanda O met Joop Ham hadden gewaagd en er vijfen dertig voor terug kregen. Speciaal in de tweede omloop waarin acht paarden het uit gingen vechten, vie len de verrassingen. Want Nanda O liep Laetare A er rustig uit, Oranje Nassau gaf Miss A geen schijn van kans en Monte Carlo, dapper geholpen door vrouwe For- tuna, elimineerde over Again, doordat pikeur Marten Vergay twee maal te vroeg van start ging. Dat O Nelly Zora Allouez klopte was overigens alleen een surprise voor al de hartstochtelijke aanhangers van de trouwe, ouwe vosruin, die hem nimmer in de steek laten. In de derde omloop kwam Nanda O tegen O Nelly Zora. Wel won de laatste de eerste rit, maar toen kwamen er twee foute starts, waar het nerveuze kind van Zora een broertje aan dood heeft. Zodat er in de volgende twee ritten galoppades van de bruine merrie volgden, waarvan de laco nieke Joop Ham weloverwogen gebruik maakte. Oranje Nassau, een derde sterke korte baner uit de stal Knijnenburg, zat het ook niet mee in de ritten tegen Monte Carlo D, die fel doortoerde en de voshengst tweemaal klopte. Ook in de strijd om de derde plaats moest Knijnenburg het trouwens tegen O Nelly Zora afleggen. De finale dan ging tussen Monte Carlö D en Nanda O. Wij zouden gezworen heb ben, dat Monte Carlo in de eerste rit met halslengte won en er waren velen met ons, die de finish-rechter ongelijk gaven, toen hij Nanda als eerste plaatste. Maar zelfs al had men de indruk, dat de ervaren rechter ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT IC HAARLEM, 18 September 1951 ONDERTROUWD: 18 Sept., P. Rispens en M. W. Huijzer; J. Weijers en J. M. T. Am- merlaan. GEHUWD: 18 Sept.. C. R. G. Swildens en A. Kruijer; J. M. G. Hoes en C. E. van Goor; F. Elion en I. G. J. Melsen. BEVALLEN van een zoon: 15 Sept., F. J. van EngersBeekman; W. J. Hoenderdos Over; 16 Sept., I. K. GroeneveldTrimborn; 17 Sept., A. G. Koppertde Groot; M. E. de Wit—Becks; A. C. T. Wentink—Luijck. BEVALLEN van een dochter: 17 Sept., C. J. Rootlieb—Scheepers; C. J. M. Bosman- Broeken; A. Griekspoor—Braam; 18 Sept., H Bakker—Huis; A. J. J. Zalm—Tourneij; J. de JongKnol; J. M. Doingter Wolbeek. OVERLEDEN: 15 Sept., A, P. van Veen, 7' j., Delftstraat; 16 Sept., P. J C. Lager- weij, 32 j., Alb. Thymstraat; C. J. Schack- man, 78 j., Oosterstraat; 17 Sept., K Wijk- huise, 45 j., Paus Leostraat; A. Pannekoek, 65 j., Hazepaterslaan. Het beste vaderpaard van de Nederlandse draverfokkerij, Fried, is overleden. Zijn eigenaar, de heer Smit in Groningen, heeft de 17-jarige hengst helaas af moeten laten maken, wegens een ongeneeslijke verlam ming in de rug. Fried (record 1.21.1), die in Duitsland de Derby won, kwam in 1943 naar Nederland, waar hij eerst op de baan liep en vervolgens als fokhengst werd gebruikt. Hij heeft de Nederlandse dravers-stand verrijkt met 130 nakomelingen, di<- zowel zijn capa citeiten als zijn voortreffelijk temperament erfden. Tot zijn kinderen behoren cracks als Olga Pluto, Notekraker S, Madame B en Mr. Fried. Boksen In de Ahoyhal te Rotterdam behaalde de Nederlandse middengewichtkampioen Luc van Dam een verdiende puntenoverwinning op de Belgische titelhouder André de Keers gieter. Van Dam was zeer beweeglijk waartegen over De Keersgieter het al te flegmatiek op nam. De Belg, die allerminst de indruk van een kampioen maakte was acht ronden lang in de verdediging en stond bij de negendé en voorlaatste ronde reeds ver op punten achter. Toen probeerde hij echter de over winning te forceren en hij slaagde er inder daad in Van Dam met een rechtse hoek voor acht tellen tegen het canvas te werken. Van Dam herstelde zich evenwel voortreffelijk en in het verdere verloop van de strijd was hij weer veruit de meerdere. In een revanche-partij over tien ronden won de Nederlandse middengewicht Job Roos op punten van de Fransman Jean Wanès. Het was een zeer harde strijd waarbij beide boksers harde klappen moesten incas seren. De uitspraak was voor Roos wellicht iets te geflatteerd en werd door het publiek met een fluitconcert beantwoord. De weiter- gewicht Teun Brommer (Nederland) won op punten van de Belg Harneveld. Na afloop van het gevecht tussen Luc van Dam en De Keersgieter is de rechter hand van de Nederlandse kampioen onder zocht door de ringarts. De mogelijkheid be staat, dat een middenhandsbeentje is ge broken, hetgeen röntgenfoto's zullen moeten uitwijzen. Schaken In de tweede ronde van het internationaal schaaktournooi te Paignton in Engeland be haalden onze landgenoten dr. Max Euwe en Donner beiden een overwinning. Dr. Euwe sloeg Thomas (Engeland) en Donner won van de Engelsman Kitto. De andere uitslagen van deze tweede ronde luiden: Golombek (Engeland) slaat Bardon (Engeland); Bruce (Engeland) remise met Goodman (Engeland). Voetbal Kampioenselftal van Haarlem speelt vanavond tegen HFC Vanavond speelt het elftal van Haarlem, dat in 1946 kampioen van Nederland is ge worden, tegen HFC. Van Gooi zal wegens een blessure niet van de partij zijn. De wed strijd wordt geleid door de heer H. P. Formenoy. Biljarten De uitslagen van de Dinsdagavond in hotel, café-restaurant „Royal" gespeelde partijen om het kampioenschap van Haar lem driebanden luiden als volgt: Metz 40 74 5 Dickmann 26 74 4 Metz 34 73 3 v. d. Linden40 73 5 Steffers 34 114 4 Schermerhorn 40 114 3 Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van „Hof van Holland" kwam „Excelsior" uit Beverwijk Dinsdag op bezoek. De Haar lemmers behaalden een voorsprong van 84. Vanavond wordt de strijd voortgezet. Dan speelt Lamers tegen Dollee. De uitslagen van gisteren luiden: Van der Lem (110) 55 25 7 2,20 Loerakker (110) HO 25 39 4,40 J. Waterdrinker (80) 79 37 14 2,13 Vernhout (85) 85 37 17 2,29 De Haas (165) 165 47 25 3,51 Van Koersel (155) 148 47 18 3,14 A, Waterdrinker (60)60 45 12 1,33 Hoenderdos (60) 33 45 3 0,73 De Haas (165) 121 32 14 3,78 Van der Veldt (140) 140 32 26 4,37 Hessen (50) 30 41 3 0,73 Peterse (50) 50 41 7 1,21 De competitie-indeling 1951/52 van de Haar lemse Korfbalbond luidt als volgt: Eerste klasse: Haarlem 2, Nieuw Flora 1, Onder Ons 1, Oosthoek 1, Sport Vereent 2 en Watervliet 3. Tweede klasse: Animo Ready 2, Aurora 3, DSV 1, Haarlem 3, Nieuw Flora 2, Onder Ons 2, Oosterkwartier 4, Oosthoek 2, Water vliet 4 en 5. Derde klasse A: Aurora 4. Haarlem 4, Onder Ons 3, O'kwartier 5, en Oosthoek 3. Derde klasse B: Haarlem 5, Nieuw Flora 3, Oosthoek 4 en Sport Vereent 3. Aspiranten. Eerste klasse: DSV a, Haarlem a, O'kwartier a. Oosthoek a en Sp. Vereent a. Tweede klasse: Animo Ready a, Aurora a, DSV b, Haarlem b, Nieuw Flora a, Oosthoek b en Watervliet a. Derde klasse A: Aurora b. DSV c, Haar lem c, O'kwartier b, Oosthoek c, Sport Ver eent b en Watervliet b. Derde klasse. B: Aurora c, DSV d, Haar lem d, Haarlem e, Nieuw Flora b, Oosthoek d en Oosthoek e. De competitie zal 22 en 23 September aan vangen. Dammen Door in Heerlen te negende partij te win nen in de match om het wereldkampioen schap dammen tussen Roozenburg en Keiler heeft Roozenburg zijn voorsprong vergroot. De partij eindigde na 52 zetten in een over winning voor de Haarlemmer. Roozenburg heeft twee partijen gewonnen en zeven partijen eindigden remise. De stand is thans 117. Hedenmorgen omstreeks kwart voor elf is op de weg tussen Haarlem en Amster dam, nabij de Liedebrug in de gemeente Haarlemmerliede, een in de richting Haar lem rijdende personenauto, bestuurd dooi de Amsterdamse arts S. T. geslipt, tegen een lichtmast gebotst en omgeslagen. De auto werd ernstig beschadigd. De bestuur der klaagde over pijn in de borst. ADVERTENTIE "-or 50 bij:onder fijne sigaretten. maar ook poor de pijp Twee rokeis één besluit; ik voortaan Philips Bij de opening van de ere-tentoonstelling van werken van Coba Ritsema sprak ik iemand die er zich over verwonderde dat deze schilderes door Hammacher niet be handeld wordt in zijn werk over de Am sterdamse Impressionisten. Hammachers boek, dat als standaardwerk beschouwd mag worden, verscheen in 1941, het jaar waarin Eduard Karsen op 81-jarige leeftijd stierf. Heeft hij zich willen beperken tot de figuren wier leven en werk door de dood was afgesloten? Hoe het ook zij voor ons gevoel behoort de thans 75-jarige Coba Ritsema tot de Amsterdamse Impressionisten. Zij staat dichter bij Breitner dan bij haar vrouwe lijke collega's de Amsterdamse Joffers. Zij was evenals Breitner en Karsen leerling van Allebé. Wij zien, nu de afstand groter wordt, Suze Robertson die wèl in Ham machers boek voorkomt eerder als geest verwante van Van Gogh van de zwaarmoe dige Brabantse tijd. Het was verder Manet die het Coba Ritsema heeft „aangedaan". Met hem deelt zij de liefde voor de grote Spanjaarden enFrans Hals, in wier huis zij nu een deel van haar levenswerk laat zien. Ove rigens was Manet's zwager, Leemhof, ook docent aan de Amsterdamse Academie in de tijd van Allebé! Uit het feit, dat ik nogal uitvoerig na speur in welk picturaal klimaat men Coba Ritsema moet plaatsen, zou men kunnen concluderen dat ik haar meer tot het his torie geworden verleden, dan tot het huidi ge tijdvak reken en inderdaad is dit, zon der daarmee iets in haar nadeel te willen zeggen, mijn mening. Zij mag gerekend worden tot die prachtige school, welke een hoogtepunt in de rijk geschakeerde Neder landse schilderkunst was en haar beste werken mag men in die school weer zéér hoog stellen. Het zou échter een zeldzaam staaltje van geestelijke geborneerdheid zijn om te be weren dat mej. Ritsema, al hebben de mo derne vormproblemen haar nooit beroerd, ons niets meer te zeggen zou hebben. Ja, is het zelfs soms niet zo dat zij met haar zeldzaam fijn gevoel voor het samenstellen van een zeer schilderlij k arrangement, in tuïtief heeft aangegeven wat n u nadrukke lijker betracht wordt? In deze tijd, waarin steeds nieuwe problemen behandeld wor den welke slechts zelden het „experimen tele" stadium te boven komen, zal het vele jongeren misschien niet makkelijk vallen dit zuiver „plaisir de peindre" nog als waardevol te zien. Coba Ritsema bestaat het echter door de vrijmoedige hartstochtelijkheid van haar brede schildertrant, door het onderwerp altijd groot te zien en in een geconcentreer- Bunkie werkte wat hij kon, met de bezem. Maar helemaal schoon kon hij het niet krijgendie nare inkt was helemaal in de planken van de vloer gedrongen en dat gaf natuurlijk een vlek, die bijna niet weg te krijgen was. Maar eindelijk vond meester, dat het genoeg was. „Berg de boel nu maar op en ga op je plaats zitten", zei hij. Maar de jongen, die de knikker had laten vallen, was de enige, die wist hoe het ongeluk gebeurd was. Hij had immers de knikker zien rollen, en hij had ook gezien, hoe Bunkie er met z'n voet op gestapt was.En inplaats dat hij er spijt van had, dat Bunkie door zijn schuld zo in moeilijkheden gekomen was, zat hij er nog heimelijk om te grinniken, 'n Vervelende jongen was dat! Hij kon het grapje niet voor zich hoxiden. Even later, onder de rekenles fluisterde hij zijn buurman in, hoe het eigenlijk was gekomen dat Bunkie viel, „Wat 'n mop, hè?", grinnikte hij. Maar zijn buurman vond het niets leuk. En na schooltijd kwam Rick nijdig aangelopen en hij bleef voor de jongen staan.... de vorm saam te vatten, ons hai-t te ver overen. Wie van schilderkunst houdt moet wel geestdriftig worden gestemd door een subliem werkje als „Het witte jakje". Hoe helder weet zij de kleuren te laten klinken in het stilleven met de pioenen. Hoe raak kan zij een donker oog in een gelaat plaat sen en hoe mooi van bouw en levensecht schilderde zij het portret van de schilder Marinus van Raalte! Nooit is zij de uit huisvlijt zich met smakelijke schilderstukjes verpozende dame. Nee, Coba Ritsema mag men niet „Het witte jakje" door Coba Ritsema (Catalogusnr. 13). zien als een vriendelijk schilderende „jof fer". Haar „Stilleven met het mandje ap pelen" heeft een hevigheid in de peinLiJ'e en een sublieme duiding in de grijzen en zwarten die het tot een meesterwerk ma ken. Het klinkt misschien wat dwaas om deze hommage te brengen aan een schil deres, wier voornaamste werken zich in het bezit van het Rijk of van gemeentelijke en particuliere collecties bevinden, maar hoe gauw wordt er op een schilderes, voor al wanneer zij een zo bescheiden en in nemende vrouw is als mej. Ritsema, met vriendelijke welwillendheid neergeblikt. Dat mag, maar tegen de kunstenares zien wij eerbiedig op. OTTO B. DE KAT De economische politierechter te Haar lem zette vanmorgen de zaak voort tegen de achtentwintig-jarige tuinder D. K. uit Santpoort, verdacht van overtreding van het deviezenbesluit 1945. Volgens processen verbaal zou hij met de Haarlemmer J. J. van E., die veertien dagen geleden tot een gevangenisstraf van drie maanden was veroordeeld, nylonkou sen in Bloemendaal hebben verkocht. Het betrof grote partijen. D. K. ontkende ech ter in het bezit te zijn geweest van kousen. Getuigen verklaarden echter, dat zij wel van verdachte nylonkousen hadden ge kocht. Overeenkomstig de eis werd D. K. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Op uitnodiging van de B.P.M. zou het Haagse Blaaskwintet, dat bestaat uit leden van het Residentie-orkest, een tournée ma ken op de Nederlandse Antillen. De auto riteiten daar hebben echter medegedeeld, dat de leden van het kwintet geen toegang tot de Antillen kan worden verleend. Een reden voor deze weigering is niet gegeven. Een der leden van het kwintet, de heer Louis Stotijn, deelde mede, dat de weige ring mogelijk haar grond vindt in het feit, dat de heer Haakon Stotijn, hoboïst en lid van het Amsterdamse Concertgebouw orkest (geen deel uitmakend van het Haag se Blaaskwintet) communistische sympa thieën heeft. De heer Haakon Stotijn is een zoon van de heer Jaap Stotijn, die wel lid is van het kwintet. De heer L. Stotijn ver moedt, dat er hierdoor bij de autoriteiten op de Antillen misverstand is ontstaan. „Kunst mag niet de dupe worden van militaire inspanning" Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond, werd gisteravond in de kroonzaal van restaurant Brinkmann een herdenkingsbijeenkomst gehouden, die een enigszins feestelijk karakter droeg en onder meer werd bijgewoond door verte genwoordigers van gemeenschappen uit Noordholland en de zustervereniging Hu- manitas. Namens het Haarlemse gemeente bestuur was wethouder W. F. Happé aan wezig. Al bestaat het Humanistisch Verbond in Nederland pas vijf jaar, aldus de voorzit ter, de heer W. Koppen, in zijn openings woord, het humanisme dat in de Westerse cultuur niet denkbaar is zonder de prin cipiële erkenning van de persoonlijke vrij heid, de sociale gerechtigheid en de cul turele verantwoordelijkheid, heeft door de eeuwen heen bestaan. De heer Koppen herinnerde er aan dat de eerste jaren van zijn bestaan het Humanistisch Ver- krachtige organisatie, maar dat niettemin bond een belangrijk deel van de tijd nodig heeft gehad voor de opbouw van een op allerlei gebied veel was bereikt. Voordat minister mi', dr. J. In *'t Veld zijn causerie, getiteld: „De betekenis van het humanisme voor onze cultuur" begon, voerden de pianiste mevrouw Gorter- Flentrop en de fluitist de heer H. de Graaf het Andante van Mozart uit, waarna mevrouw De Goede-Baljet twee Bretonse legenden voordroeg. Minister In 't Veld begon zijn lezing met er op te wijzen dat onder cultuur niet alleen kunsjt moet worden verstaan: het is het geheel van levensgewoonten en de geestelijke standing van een volk. Een ver gelijking tussen 1900 en 1950 levert voor de cultuur belangrijke winst op. In dat tijdsbestek immers heeft de arbeiders klasse zich sterk ontwikkeld. In een tijd, waarin wij dreigen bedolven te worden door militaire inspanningen, aldus mr. In 't Veld, moeten wij er voor waken ons cultureel gewin niet te verwaarlozen. Hier ligt een taak, niet alleen voor de overheid, maar voor het hele volk. Spreker zag drie culturen die strijden om de voorrang: het Amerikanisme, met zijn sterke verheerlijking van de persoonlijke vrijheid; het communisme met de alles overheersende leuze voor sociale gerechtig heid en de Westerse cultuur, waarin aar zeling en onzekerheid te bespeuren is. Wij kunnen, zo ging de minister voort, niet kiezen tussen Amerikanisme of communis me, wij moeten een eigen weg inslaan en ons er van bewust worden dat er geen weg kan zijn zonder persoonlijke vrijheid en sociale gerechtigheid. Een synthese van persoonlijke vrijheid en sociale gerechtig heid moet een leuze zijn voor het Westen. De individuele burger dient zich bewust te worden van zijn verantwoordelijkheid voor de gemeenschap; hij moet begrip hebben voor zijn functie als burger. Als grootste vijand van de Westerse cul tuur noemde mr. In 't Veld het geestelijk nihilisme. Ter bestrijding daarvan is het van groot belang aldus spreker, dat de kunst een kans gegeven wordt. De kunst mag niet de dupe worden van onze militaire inspanningen. Het behoud van culturele waarden is evenzeer nodig, als militaire weerbaarheid. CONCERT OP HET RAADHUISPLEIN De Harmoniekapel N.Z.H. geeft Vrijdag avond 21 September een concert op het Raadhuisplein te Heemstede onder leiding van de heer P. Baart. Het programma be staat uit de mars Saint Tripon van A. Ney, de Sinfonia van J. S. Bach de tweede Marsparade van P. Bisselink, de suite Maannacht op de Alster, een fragment uit het Faustballet van Gounod, de mars Colo nel Bogey van Alford, een fantasie op mo tieven van Mozart door N. Higuet en de mars Oude Kameraden van Teike. Politie-elftal versloeg Katwijk Het Heemsteedse politie-voetbalelftal heeft Dinsdag in 'Katwijk tegen het politie-elftal van Katwijk gespeeld. De Heemstedenaren toonden zich veruit de meerderen en wonnen met 1—7. Christelijk Zangkoor werkt aan vorming répertoire Enkele maanden geleden werd het Chris telijk Zangkoor Bloemendaal opgericht, dat onder leiding van Egbert Vos met geestdrift bezig is het eerste optreden voor te berei den. Met Kerstmis zal er een liturgische zangdienst worden uitgevoerd, waarin de' gemeente een belangrijk aandeel zal hebben. Besloten is het zingen in de zogenaamde „liedertafel-stijl" na te lat'-i. Daaron zal het koor zijn krachten gaan beproeven op klas sieke werken, zoals de koralen van Bach en de psalmen van Goudimel en Sweelinck. Enkele damesstemmen, maar vooral tenoren en bassen zijn ter versterking van het ensemble nog zeer welkom. In de Nederlands Hervormde Kerk te Bloemendaal geven de organist Piet Hal- sema, Nelly de Bock, sopraan en Bep Mis set, alt, op Vrijdag 21 September een concert. 13) „Hallo, Jeremy. Ik wist niet dat je hier ook wel eens kwam. Mag ik misschien even met je dame kennis maken? Gister avond zag ik haar ook al op die fuif rond wandelen". Matthew Drew keek Mary met zijn grijns aan. Zijn stem klonk hees. Jeremy stelde Mary voor, weer op zijn zelfverzekerde en vlotte manier. De drei gende blik was uit zijn ogen verdwenen. Gedrieën nestelden ze zich in een rustig hoekje. Voor 't eerst, dacht Mary, geduren de de hele lange avond, dat Jeremy aan stalten maakte om ergens langer dan een paar minuten te blijven. Toen ze een ver frissing hadden besteld, vroeg Jeremy zo langs zijn neus weg„En, heb je nog iemand van het stel gezien in de buurt?" „Tja", was het commentaar van Mat thew, „sommigen zijn hier even wezen kijken. De vriend van je, Peter Turnbull, kwam hier ook". Mary hield haar adem een ogenblik in uit angst, dat ze iets verraden zou. Terwijl zij haar glas neerzette, om te voorkomen dat Drew het beven van haar hand zou opmerken, stak Jeremy doodkalm, zonder een teken van opwinding een sigaret op. „Maar dat moet dan vroeg in de avond geweest zijn". „Uur of zeven". „Lijkt mij wat vroeg voor deze zaak", liet Jeremy zich nonchalant ontvallen. Mary begreep, dat hij het gespi-ek naar een ander onderwerp wilde leiden. „Och, er zijn wel eens lui, die ergens een afspraak voor een diner hebben en zich hier eerst aan een borrel tegoed doen. Maar Peter zal wel ergens anders aan het borrelen geweest zijn, want zijn mond hing half open, toen hij in die stoel daar zat, en hij maakte de indruk, aan het punt van afknappen toe te zijn". Drews stem daalde tot een gefluister. „Zeg, ik zit een beetje op zwart zaad, maar ik weet iets schitterends voor de races van Zaterdag. Kun je me niet wat voorschieten? Ik betaal je naderhand wel terug". „Natuurlijk, hoeveel moet je hebben Drew aarzelde. „Twintig pond, als het niet teveel ge vraagd is". „O, kan natuurlijk. Hier, daar heb je vijfentwintig". Jeremy greep zijn uitpui lende portefeuille en telde vijf en twintig biljetten van een pond neer. „Geen haast met terugbetalen. Omdat ik de keuze waar deer van de jongedame, die je gisteren naar mijn avondje meebracht Drew zag er nog lelijker uit dan ooit, toen hij dankbaar probeerde te glimlachen. „Die juffer in het geel? Haar man had een motorzaak ergens in Great Portland Street, maar liep weg met zijn secretaresse. Mooi is Susie nou niet bepaald, maar ze is aardig. Maneson was hier vanavond ook nog", voegde hij er zonder enig verband aan toe. „Ja, die heb ik hier ook wel eens ge zien", antwoordde Jeremy. „Zat bij Peter. Noemt zich tegenwoordig mr. Williams". Drew keek op zijn horloge. Verdraaid, later dan ik dacht. Het is bij na vijf uur. Om negen uur moet ik Susie komen halen om te gaan winkelen. Ze is gek op verkopingen. Ik moet naar bed, want als ik tijdens de verkoping in slaap val, vergeeft ze me dat nooit". Drew lachte. Jeremy slaagde er in, ergens ook een glimlach vandaan te toveren. „Mfeandag geef ik nog een mooie fuif. Breng die vriendin dan mee, wil je?" „Accoord, dan zie ik je beslist". Jeremy wachtte tien minuten, om er zeker van te zijn dat Drew een flink eind uit de buurt was. Toen zei hij tegen Mary: „Tijd dat we opstappen. Wanneer je nog behoefte hebt om je wat op te knappen, dan wacht ik nog even op je". Niets kon duidelijker zijn. Jeremy wou haar even uit de weg hebben. Pas een kwartier later vond ze, dat ze kon terug komen. Jeremy zat met de barkeeper te praten. Hij zag er iets minder dreigend uit, dan toen hij was binnengekomen. Terwijl ze de kale trap afliepen, voegde Jeremy haar min of meer verlegen toe „Bedankt voor het gezelschap. Ik heb er werkelijk steun aan gehad". „Af en toe dacht ik, dat ik alleen maar in de weg liep". „Heus niet. Je hebt me belet om te den ken. En dat is ook wat waard". Mary begreep dit volkomen. „Arme Peter. Ik hoop werkelijk, dat je iets bent opgeschoten". „O ja, maar pas aan het eind van onze tocht. Maar ja, dat is hetzelfde als het leven. Weet je het lang genoeg te rekken, dan krijg je wel kans om het geluk te grijpen". Mary leunde achterover in de hoek van een taxi, doodop. Jeremy, hoewel moe, scheen minder uitgeput. Toen zij haar ogen sloot, voelde zij zijn hand over de hare. Op het moment dat zij in slaap scheen te vallen hoorde zij Jeremy zeggen dat ze bij haar hötel waren. Hij hielp haar uitstappen en vroeg„Zie ik je nog „Graag. Bel me maar eens op". Jeremy ging met de taxi verder naar huis. Pas nadat hij door de deur van zijn kamers naar binnen was gegaan, liet de man van Scotland Yard hem los, om rap port aan Brannigan te gaan uitbrengen. Brannigan en Dale genoten die nacht geen rust. Beiden waren bezig geweest, allerlei aanwijzingen op te volgen, maar niets leidde tot een redelijk resultaat. Het eerste houvast, dat zij kregen was het rap port van de man, die Brooke die avond op zijn zwerftocht had achtervolgd. „We hebben wat frisse lucht nodig en iets dat op een ontbijt lijkt", zei de hoofdinspec teur, toen hij de telefoon, dié hem dit rap port bracht, neerlegde. Met glazige ogen van de slaap stelde hij voor, niet meer over de zaak te praten of te denken, tot ze terug waren op hét bureau. Nadat ze wat gegeten hadden, kocht Brannigan een aantal ochtendbladen, die hij echter niet inkeek" voor hij weer op de Yard terug was. Daar bemerkte hij, dat de moord op Grosvenor Square in grote op maak op de voorpagina's prijkte. Brannigan kende de journalisten, die in Londen speciaal met de verslagen over de misdaad belast waren. Iets wat in een of ander luxueus appartement gebeurde, was in hun ogen heel wat belangrijker dan een derge lijk iets ergens in een achterbuurt. „Arme kerel, deze belangstelling heeft hij heus niet verdiend". „Nee, hij is terecht gekomen in een zaak, die te belangrijk voor hem was," antwoord de Brannigan. „Hij was niet hard genoeg, om een rol in dit spelletje te spelen. Brooke is van een ander kaliber. Ik begrijp niet, hoe die twee samen in deze zaak terecht gekomen zijn. Waarschijnlijk doordat ze elkaar van vroeger kennen. Alle bladen vragen zich af, wie en wat die Brooke is. Een van hen noemt hem de „mysterieuze leef-maar-raak". „Ik vraag me ook af, wat het eigenlijk voor een man is", bekende Dale. „Ik blijf er van overtuigd, dat deze zaak verband houdt met die van Marshall". „Volkomen mee eens". „Marshall was op weg naar Brooke, toen hij vermoord werd. Daarna ging Turnbull in Soho scharrelen, kwam thuis en werd vermoord. Dat moet ons een aanwijzing kunnen geven", merkte Brannigan op, ter wijl er iemand binnenkwam om een brief te overhandigen. Brannigan bestudeerde even de inhoud en begon te glimlachen. „En dit bevestigt het verband tussen de twee moorden", riep hij triomfantelijk, terwijl hij het rapport over de tafel naar Dale schoof, „want Marshall en Turnbull werden gedood door kogels, die uit dezelfde revolver kwamen. Het heeft geen zin om naar het wapen te blijven zoeken, want iemand die na een moord het wapen be waart om er een tweede mee te begaan, zal het ding ook daarna niet zo gauw weg stoppen". „Omdat hij van plan is om het nog eens te gebruiken". „Precies. Wij zitten achter een vrij despe rate misdadiger aan, die alles op alles zet. De meeste misdadigers blijven hun „type" getrouw." „Wat denk je van Drew (Wordt vervolgd,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6