Britten op 25 October ter stembus OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Lagerhuis Harriman tikte Mossadeq gevoelig op de vingers Weerbericht Het Italiaanse vredesverdrag zal worden herzien Noordelijken vragen hervatting der wapenstilstandsbesprekingen Attlee kondigt verkiezingen aan De kiezers lijken geneigd naar verandering Opinie-onderzoek Churchills mening Raad van Europa voor een dilemma In Juli 4,6 millioen schade door brand Het woord is aan ..i.-. ATLANTISCHE CONFERENTIE TE OTTAWA „Krachtige toon" van Amerika tegen Europa Versterk uw defensie" Perzisch kabinet besluit echter zijn verzoek te negeren Staking van Parijse taxi-chauffeurs „Spijtbetuiging over schending der neutrale zone" de reden Conferentie in Hamburg 66e JAARGANG No 62 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 226 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BRITSE PREMIER Attlee heeft ten- laatste het besluit genomen: verkie zingen voor het Lagerhuis zijn vastgesteld op 25 October. Het op 23 Februari 1950 ge kozen Huis zal dan een jaar en acht maan den hebben bestaan. Dat is kort in verge lijking met de veroorloofde zittingsduur vijf jaar die in Engeland vaak dicht wordit benaderd. Zelden is zij geheel vol tooid. Meestal doet de regering enige maan den eerder een nieuw beroep op de kie zers. Dat was ook in Februari 1950 het geval: het in Juli van 1945 gekozen Lager huis had pas vijf maanden later behoeven te verdwijnen. Labour had daarin een grote zetelmeerderheid; het verspeelde die in Februari 1950 bijna geheel. Er werden toen gekozen: 315 Labour-mannen, 298 conser vatieven, 9 liberalen, een onafhankelijke en twee Iers-nationalisten. De communis ten, die met honderd candidaten in de stembusstrijd verschenen, behaalden geen enkel succes en verspeelden dus ook de twee zetels, die zij in het vorige Huis nog bezet hadden. Na deze verkiezing verwachtte niemand, 'dat het nieuw gekozen Huis twintig maan den stand' zou houden. Regeren met een zo kleine meerderheid scheen voor de Labour Party niet lang mogelijk. Zij kreeg even wel bij verscheidene belangrijke gelegen heden de steun van de liberale groep. Voor het overige zaten de „Whips" die ervoor zorgen moeten dat de leden van hun fractie op alle belangrijke momenten in het Huis zijn er geducht achterheen. Bij beslis sende stemmingen werden vaak zieke leden in ambulance-auto's naar Westminster ge bracht. Men zette de medische reorganisatie door en wist de nationalisatie van de me taalindustrie tot een beslissing te brengen. In 1950 had de regeringspartij nog geruime tijd de economische wind mee. In dit jaar is dat veranderd. Onze Londense correspon dent verklaart vandaag Attlee's besluit om ter stembus te tijgen, niet alleen uit het feit dat enige noodzakelijke tussentijdse verkie zingen hem nederlagen doen voorzien, die de positie van de Labour Party zouden schaden en die hij dus beter door een al gemene verkiezing voorkomen kan. Een belangrijker motief ligt in de toenemende economische moeilijkheden en in de ontzag lijke eisen, die de bewapening stelt. Daar weten wij ook, gezien onze pas verschenen Millioenen-nota, in Nederland van mee te praten. Attlee ziet de naaste toekomst dus somber in; als hij langer zou wachten zou hij vermoedelijk een slechter kans maken. De conservatieven begrijpen dit blijkbaar ook, want zij hebben zijn besluit om verkie zingen te houden geenszins met gejuich begroet. Vanmorgen heeft de conservatieve Times in een hoofdartikel Attlee's veronderstelde sombere zienswijze geheel beaamd. Het blad constateert dat voor Engeland de laat ste maartden verontrustend waren door voortdurende prijsstijgingen, door inflatie en ernstige verslechtering van de betalings balans. De invoer is meer gaan kosten dan verwacht was en de prijsstijging is ver ergerd door verhoging van lonen. Het stre ven naar Stabilisatie van de lonen is mis lukt. De Times voorziet een ernstig dollar tekort voor het gehele sterlinggebied, maar schrijft de meest verontrustende tekorten aan binnenlands beleid en niet in hoofdzaak aan herbewapening toe. Men is er niet in geslaagd de economisch politiek aan te passen aan de economische werkelijkheid. De Times voorziet dat deze toestand tot „buitengewone beslissingen" ten aanzien van de herbewapening zal nopen. Hoe staan de kansen ten aanzien van de komende verkiezingen? Een opinie onderzoek, ongeveer een maand geleden gehouden, kwam tot de slotsom dat de con servatieven een totale stemmen-meerder- heid (bij de kiezers) van 12% op de Labour Party zouden halen. Men moet dit soort aanwijzing met de nodige reserve be schouwen. Bovendien kan in de drie maan den, die op de verkiezingsdag na dit onder zoek verlopen zullen zijn, verandering in de stemming der twijfelende middengroep zijn ontstaan. En tenslotte leidt het En gelse kiesstelsel tot beslissingen, die zeer onevenredig aan de verhouding der stem- mentotalen kunnen zijn. Het Huis telt 625 zetels. Bij de vorige verkiezingen behaalde Labour er 315 dus twee meer dan de volstrekte meerderheid met een minder heid van de stemmen der kiezers, namelijk 46.6 De conservatieven kregen toen 298 zetels met 43.5 van de stemmen, hetgeen ook nog 21 meer was dan hun volgens evenredigheid ten deel zou zijn gevallen. De liberalen, met 9.1 van de stemmen, kregen maar 9 zetels; bij evenredige toe wijzing zouden zij er 55 hebben bezet. (Het geen dan tot een coalitiekabinet zou heb ben moeten leiden). Gezien de toestand en de loop van za ken lijkt de kans inderdaad groot, dat de conservatieven nu de overwinning zullen behalen en daarmee een eind zal komen aan het Labour-bewind in Groot-Brittannië, dat dan zeven jaar en drie maanden zal hebben geduurd. Er is voorshands geen aanleiding om te verwachten, dat de be reidheid om tot federale Unie te komen bij een conservatieve regering groter zou zijn dan bij Labour. Wel hebben zij on getwijfeld persoonlijke contacten met het buitenland. Maar conservatisme is uiter aard niet bevorderlijk voor grote staat kundige hervormingen. De nood der om standigheden zou er misschien, zelfs bij een conservatief bewind, toe kunnen dwingen. Zover is het nog niet. Tenslotte zou ook een conservatieve meerderheid, in zetels uitgedrukt, gering kunnen zijn. Als die 12% van dat opinie onderzoek dicht bij de waarheid mochten zijn lijkt dat heel wel mogelijk. R. P. Eisenhower tot Aler: Onze correspondent neerde ons heden in Londen telefo- Over vijf weken gaan de Engelse kies gerechtigden naar de stembus. Toen Attlee gisteravond in een radiospeech van twee minuten de verkiezingsdatum, 25 October, onthulde, kwam dit, ondanks de steeds positievere voorspellingen, toch nog als een verrassing. Churchill, de conservatieve, en Clement Davis, de libei&le leider, werden van te voren per brief op de hoogte gesteld. De huidige problemen eisen een.grotere meer derheid dan Labour thans bezit. Iedereen is het erover eens, dat de strijd uiterst zwaar zal worden. De belangrijkste factor, die tot Attlee's besluit heeft geleid, is de verwachting dat de ergste moeilijkheden voor Engeland nog moeten komen en dat de regering daarom niet in twijfel mag verkeren over haar aanhang, wil er van werkelijk regeren sprake zijn. Bovendien kan Labour onmogelijk weer een winter ingaan, waar bij de regering bij elke critieke stemming in het Lagerhuis moet steunen op het leeg halen van de ziekenhuizen Attlee is door de omstandigheden schaakmat gezet. Slechts onmiddellijke verkiezingen kunnen Labour nog een kans geven op dragelijke resultaten. Misschien zou Attlee nog getracht heb ben het leven van de regering te rekken, als er in de onmiddellijke toekomst kans was op een prijsdaling of althans een economische stabilisatie en op verbetering van de internationale situatie. Maar aan wijzingen daarvoor ontbreken. Dit schijnt de boodschap te zijn, welke Herbert Mor rison uit Amerika zal meenemen. Vorig jaar sloeg Attlee het advies van Bevan en anderen, die aandrongen op October-verkiezingen, in de wind. In Februari bleek de politieke barometer voor Labour zeer laag te staan. Zullen de eigen aanhangers in het herfstgetij meer fut hebben, of zullen thans de ontevredenen onder hen, die geen verraad willen plegen, de stembus negeren? Dit mag hier immers! Op 23 Februari ,1950 behaalde Labour slechts een voorsprong van 7 zetels op de gecombineerde overige, partijen. De klein ste regeringsmeerderheid in een eeuw tijd. Vrijwel onmiddellijk brokkelde deze meerderheid af tot 6. Op het ogenblik ligt Labour nog maar 5 zetels voor, terwijl er 3 Lagerhuiszetels vacant zijn. Daarbij moet echter niet worden vergeten, dat Labour herhaaldelijk op de steun van liberalen kon rekenen. Volgens het opinie-onderzoek hebben de conservatieven een meerderheid van 12 en een half procent. Onder het hier geldende systeem van rechtstreekse afvaardiging der kiesdistric ten, hetwelk altijd tot verrassingen leidt, is niet te berekenen hoeveel zetels éen dergelijke voorsprong zal opleveren. Het algemene gevoel is echter, dat de kiezers de tijd gekomen achten voor een verandering. De conservatieven zien zich zelf als de nieuwe mannen, die het ver moeide team moeten aflossen en de dingen weer op gang brengen. Vooral in een sport land als Engeland is deze zienswijze ver klaarbaar. Cricket en politiek liggen hier vlak bij elkaar Verwacht wordt, dat vooral de vrouwen tegen Labour zullen revolteren, omdat zij beu zijn van de gerantsoeneerde schaarste en de duurte. De socialisten zullen hun propaganda ongetwijfeld baseren op de door hen uit gebannen werkloosheid, op de bescherming van de sociale voorzieningen, op de bil lijke lastenverdeling en hun verzet tegen een roekeloze buitenlandse politiek. De conservatieven zullen daartegenover betogen, dat de huidige werkgelegenheid niet een speciale verdienste is van Labour, dat de regering nationaal en internationaal de meeste problemen heeft ontweken en dat haar veel geroemde planning veel te stuntelig is geweest. De conservatieven eisen, dat de teugels worden gevierd, waar zulks mogelijk is. Hun leus is: minder controles, meer arm slag, meer durf, meer risico. De leider van de Britse conservatieven, Winston Churchill, heeft Woensdagavond naar aanleiding van het bekendmaken van de datum voor de algemene verkiezingen verklaard, dat „het Britse volk thans de ge legenheid heeft een regering aan de macht te brengen, die haar uiterste best zal doen de vele problemen in binnen- en buiten land op te lossen zonder bevooroordeeld te zijn door voorrechten of gevestigde belan gen en zonder te zijn misleid door klassen strijd of leerstellige drogredenen". „De weg zal echter moeilijk zijn, maar als wij moedig een periode van een stand vastig, verdraagzaam en vooruitstrevend bestuur beginnen is er geen reden waarom wij niet een betere levenswijze hier zullen kunnen verzekeren en eens weer volledig onze rol zullen spelen bij het bewaren van de vrede en vrijheid van de wereld", aldus Churchill. De voorzitter van de raadgevende verga dering van Europa, Paul Henri Spaak, heeft Woensdagavond te Brussel verklaard, dat de Raad van Europa zich voor een „uiterst moeilijke dilemma" ziet geplaatst door het besluit van de Britse regering om de algemene verkiezingen op 25 October te houden. De raad van Europa, die op 15 October te Straatsburg bijeen zou komen „zal de moeilijke keuze moeten maken om de bij eenkomst zonder de Britse parlementaire afgevaardigden plaats te doen vinden, of de zitting uit te stellen", aldus Spaak. „Gezien de huidige wereldsituatie", zo zei Spaak, is een bijeenkomst van de Raad zonder Engeland nauwelijks denkbaar. Aan de andere kant zou een uitstel van de bij eenkomst tot November, naar de mening van Spaak, kunnen betekenen, dat vrijwel niemand naar Straatsburg kon komen in verband met het feit, dat dan de nationale parlementen volop aan het werk zijn. Spaak, die Donderdag naar Hamburg vertrekt om de conferentie van de Euro pese beweging over de plaats van West- Duitsland in Europa te leiden, zei, dat hij onmiddellijk na het vernemen van de da tum der Britse verkiezingen contact met de permanente commissie van de Raad van Europa had opgenomen, welke commissie zal moeten beslissen of de vergadering al dan niet verschoven zal worden. _^Het is te verwachten, dat in de komende 37 dagen in Engeland een vinnige verkie zingsstrijd zal oplaaien. Het huidige parle ment, daterend van Februari 1950, ziet er als volgt uit: Labour 313, Conservatieven en aanhangers 296, Liberalen 9, onafhan- kelijken 1 en Ierse Nationalisten 2. Een Labourafgevaardigde is Onafhankelijk ge worden, drie zetels zijn op het ogenblik vacant. Attlee heeft het risico van nieuwe ver kiezingen genomen op een tijdstip, dat het prestige van zijn partij in het land geacht wordt tot een laagtepunt te zijn gedaald, zegt Reuter. De socialisten zijn onder elkaar verdeeld over de bewapening. De linkervleugel van de partij, geleid door oud-minister Aneurin Bevan, vindt dat de levensstandaard te sterk lijdt onder de grote uitgaven voor wapens. De kosten van levensonderhoud stijgen van dag tot dag. Voor de komende winter bestaat het gevaar van een tekort aan brandstof en vijf millioen georganiseerden hebben loonsverhoging geëist. De directe schade in Juli door brand ver oorzaakt wordt geraamd op 4.638.665. Niet minder dan 27 boerderijen werden een prooi der vlammen, waardoor een totale schade van 1.223.900 ontstond. Handel en industrie leden met 8 branden een schade van 2.753.000. Otto von Leixner In tijden, waarin de geestelijke krachten verslappen, hoort men veel meer spreken van mensen rechten dan van mensenplichten. OTTAWA, 19 September (Reuter). Het verluidt dat de Britse, Franse en Ame rikaanse ministers van Buitenlandse Zaken in beginsel overeen zijn gekomen dat het met Italië gesloten vredesverdrag moet worden herzien overeenkomstig de ver plichtingen van dit land als lid-staat van het Atlantische verdrag. Verder wordt uit Ottawa gemeld: De kleine landen van het Atlantische pact hebben geweigerd in te stemmen met de Na de publicatie van het bulletin over Koning George's longaandoening hadden zich gisteren vele Landenaars voor de hekken van Buckingham palace verzameld in de hoop, daar ivat naders over 'sKonings gezondheidstoestand te zullen horen. HANNOVER (ANP). Generaal Eisen hower heeft gistermiddag zijn driedaagse inspectietocht langs de onderdelen, die deelnemen aan de oefening „Counter- thurst", geëindigd. Voor zijn vertrek be sprak generaal Eisenhower met generaal Aler de opbouw van de Nederlandse lucht macht. Zijn woorden hielden steeds weel een aansporing in om toch vooral met spoed te werken aan de versterking van onze defensie. In San Marino, de kleinste republiek ter wereld, die 14000 inwoners telt en gelegen is tussen de Italiaanse provincies Forli en Pesaro, zijn algemene verkiezingen gehou den. Zwaar-gewapende manschappen van de politie en het „leger" (totale sterkte enkele honderden soldaten) moesten de overigens voorbeeldige orde in de stemlokalen handhaven, WASHINGTON, (Reuter) Te Washing ton is de briefwisseling tussen Trumans speciale vertegenwoordiger Harriman en de Perzische premier, dr. Mossadeq, gepubli ceerd. Mossadeq schreef dat het dreigement der Perzische regering om de Britse em- ployé's binnen een halve maand na over handiging van zijn ultimatum uit Abadan te doen vertrekken, „indien dan nog geen bevredigende overeenstemming is bereikt", was gebaseerd op de overweging dat het uitstel in het hervatten der onderhande lingen „onverdragelijk" was geworden. Hij zeide aan minister Stokes, toen deze in Augustus uit Teheran vertrok, een' brief te hebben meegegeven, waarin het Per zische standpunt was vastgelegd. „Minister Stokes zegde mij toe hieraan goede aan dacht te zullen schenken en mij uit Londen te zullen inlichten over het standpunt dei- Britse regering. Wij hebben echter nog geen enkele officiële mededeling uit Londen ont vangen. Ik heb zelfs gehoord, dat de Britse regering nieuwe voorstellen van ons ver wacht. Deze toestand is ondragelijk ge worden", aldus Mossadeq. Tik op de vingers Harriman schrijft in zijn antwoord, dat het doorzenden van het Perzische ultima tum aan de Britse regering overeenstem ming moeilijker zou maken. „Uw jongste vier voorstellen", vervolgt hij, „zullen over eenstemming in sommige opzichten zelfs tegenwerken. Ik ben nog' steeds tot bemid delen bereid, doch ik kan dit alleen doen in dien beide partijen bereid zijn in een geest van wederzijdse goede wil en op practische grondslag te overleggen, daarbij voldoende aandacht schenkend aan de technische zijde van het vraagstuk. Uw jongste voorstellen schijnen dezelfde te zijn, die ook tijdens de besprekingen te Teheran werden gedaan en die de Britse delegatie toen niet kon aanvaarden. Het lijkt zelfs dat uw voorstellen van nu min der ver gaan dan hetgeen u te Teheran wilde aanvaarden". „De Amerikaanse regering is van mening dat, indien een regering buitenlandse be zittingen in haar land overneemt zonder on verwijld de eigenaars op doelmatige wijze schadeloos te stellen, niet van nationalisatie doch eerder van inbeslagneming dient te worden gesproken", aldus Harriman. Verzoek genegeerd Woensdagavond heeft het Perzische ka binet besloten het verzoek van Harriman om de verzending van het ultimatum naar Engeland uit te stellen, te negeren. Nadat het kabinet de brief van Harriman had besproken, deelde vice-premier Fatemi mede: „Wij zijn vastbesloten bij ons be sluit te blijven de Britten vijftien dagen de tijd te geven om de besprekingen te her vatten of anders Perzië te verlaten". Hij zei, dat het ultimatum onmiddellijk verzonden zou worden. Volgens een lid van het Perzische mini sterie van Financiën heeft Rusland Perzië verzocht olie te leveren. Ook wordt bericht, dat de Russische am bassadeur te Teheran, Ivan Sadtsjikof, een bezoek aan premier Mossadeq zal brengen alvorens voor een maand verlof naar Mos kou te vertrekken. PARIJS, 20 Sept. (Reuter) Eif duizend Parijse taxi-chauffeurs zijn vandaag voor 24 uur.in staking gegaan. Er waren vrij wel geen taxi's in Parijs te bekennen. De oorzaak der staking is de onlangs door de Parijse politieleiding uitgevaardig de bepaling dat de taxi-chauffeurs me disch gekeurd moeten worden. Chauffeurs, jonger dan 45 jaar, moeten elke drie jaar, die tussen de 45 en 50 om de twee jaar en bestuurders boven de vijftig elk jaar wor den gekeurd. De taxi-chauffeurs, die be vreesd zijn op oudere leeftijd hun betrek king te zullen verliezen, eisen nu dat hun in geval van afkeuring ander werk zal worden gewaarborgd. De 24 uursstaking van Italiaanse ambte naren, werkzaam bii het verkeerswezen en de PTT, is Woensdag te middernacht be ëindigd. De staking was geenszins alge meen, talrijke ambtenaren hadden aan de stakingsoproep geen gehoor gegeven. vorming van een commissie van de „gro'.e drie", die belast zou zijn met de taak, een brug te slaan tussen de hulpbronnen en de bereikte resultaten enerzijds en de mini mum-eisen voor de defensie anderzijds. Eerder was aangekondigd dat de raad een dergelijke commissie zou instellen. De raad heeft echter besloten een commissie te be noemen van alle leden van het pact. De Franse minister van Defensie, Bidault, heeft te Ottawa verklaard, dat Frankrijk zijn beloften inzake de opbouw van de defensie nagekomen is. De minister ver klaarde dit naar aanleiding van critiek van Amerikaanse zijde op „traagheid bij West- Europese landen". Philip Jessup, een vooraanstaand lid van de Amerikaanse delegatie, heeft een ver klaring uitgegeven, waarin hij bij de pact- landen aandringt op een „doeltreffender gebruik van de beschikbare fondsen" voor de herbewapening. Hij gaf deze verklaring uit nadat de Amerikaanse minister van Financiën, Snyder, volgens berichten ver klaard had, dat Amerika, afgezien van zijn huidige verplichtingen, niet voort zou gaan de Europese tekorten te financieren, om bet even of deze nu terug te voeren waren tot herbewapeningskosten boven de gestelde begroting of tot andere zaken. Men ziet in Jessup's verklaring een aanwijzing voor „de krachtige toon", die Snyder bij zijn bespre kingen met de ministers van Financiën der West-Europese landen zou hebben gevoerd. Jessup deed een beroep tot grotere inspan ningen bij de pactlanden. Het is bekend, aldus Reuter, dat minister Snyder de me ning is toegedaan, dat de West-Europese landen niet alles doen, wat zij voor him defensie-programs zouden kunnen doen. Deense bezwaren ingetrokken Uit Kopenhagen wordt vernomen, dat de commissie voor buitenlandse aangelegen heden van het Deense parlement besloten heeft, de Deense bezwaren tegen de toe lating van Turkije en Griekenland tot bet Atlantische pact in te trekken. Het is nu zeker, dat de Atlantische raad de toelating van Griekenland en Turkije tot het Atlantische pact zal goedkeuren. Hoe de f1500 millioen voor defensie besteed ivordt Thans is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de rijksbegroting van Oorlog voor 1951. In de toelichting wordt een overzicht ge geven van de besteding der voor de de fensie in 1951 uitgetrokken 1500 millioen. Thans wordt suppletoir voor oorlog" aan gevraagd 355.109.977; voor marine 322.500.000; voor Overzeese Rijksdelen (militaire uitgaven) 27.019.550; voor de burgerlijke verdediging 50.000.000, en voor controle kostwinnersvergoeding 183.460. De post Bezoldiging personeel vrijwilli- gers-detachement Korea wordt met 3.504.400 tot 5.403.600 verhoogd. De verhoging moet worden toegeschreven aan de aflossing van het in 1950 uitgezonden detachement, de tweede en derde loon- ronde en de vacantietoeslag en de extra voorziening in de vorm van een bonus ad 100 voor elke maand verblijf in Oost- Azië. De materiële uitgaven voor dit detache ment worden met 6.637.744 tot 12.769.144 verhoogd. Het Nederlandse aandeel in de kosten van de organisaties van het Atlantisch Pact en de West-Európese strijdkrachten is geraamd op 4.5 millioen, waarvan 20 per cent ten laste van het ministerie van Ma rine komt. Een aangevraagde verhoging van de post buitengewoon'crediet met 116.806.913 tot 273.042.792 is nodig wegens prijsverho gingen aanschaffing munitie en niet uit het buitenland op grond van de wederzijdse hulp te verwachten militaire eindproduc ten alsmede van verbruiksartikelen. TOKIO Reuter). De Noordelijken heb ben Donderdag verzocht de wapenstilstands besprekingen te hervatten. Het verzoek, dat afkomstig was van de Noord-Koreaanse en Chinese bevelhebbers, werd door radio- Peking uitgezonden. De Noordelijke gene raals verzochten generaal Ridgway hierin de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong onmiddellijk te hervatten. De uitzending van radio-Peking had plaats vlak voordat de verbindingsofficieren van beide partijen te Pan Moen Djon een bespreking zouden hebben, waar de Noordelijken gisteren om onbekende reden om hadden verzocht. De verbindingsofficieren van de UNO keerden heden naar Moensan terug na een nota van de Noordelijken te hebben ont vangen inhoudende een verzoek tot de on middellijke hervatting van de wapenstil standsbesprekingen. In de uitzending van radio-Peking werd geprotesteerd tegen schendingen van de neutrale zóne, waaraan echter werd toege voegd: „Met het oog op het feit, dat van uw kant spijt is getoond over het jongste in cident, stellen wij voor de besprekingen onverwijld voort te zetten". Deze besprekingen zouden allereerst moeten gaan over het oprichten van een „geschikt instrument" om de begane schen dingen van de neutrale zone te bespreken en in de toekomst te waken voor naleving van de regelingen in zake de zóne van Kaesong. In de boodschap werd Ridgway verzocht zijn verbindingsofficieren instructie te geven om overleg met de Noordelijken te plegen over de datum en het tijdstip van hervatting der onderhandelingen. Uit een officiële bekendmaking van de UNO over de besprekingen gisteren te Pan Moen Djon tussen verbindingsofficieren van de UNO en Noordelijken blijkt, dat de jongste beschuldiging over een schending van de neutrale zóne van Kaesong het enige belangrijke onderwerp was dezer be spreking. In de bekendmaking werd gespro ken van „opmerkelijke veranderingen" in de houding der Noordelijken, toen de on- derhandelingsgroep van de UNO het gebied van Kaesong naderde. Noordelijken solda ten en burgers van Kaesong spreidden een vriendschappelijke houding ten toon, in tegenstelling met voorafgaande keren, al dus deze bekendmaking. Tijdens een hevig luchtgevecht in Korea tussen Amerikaanse toestellen van het type F-90 en Sabre, en Migs van de tegenstander zijn vijf Migs beschadigd en werd een Mig vernield. De strijd werd gedeeltelijk op tienduizend meter hoogte geleverd, gedeel telijk enkele meters boven de grond. Ridgway accoord Men verwacht in Tokio dat generaal Ridgway het voorstel der Noordelijken tot hervatting der wapenstilstandsbesprekingen zal aanvaarden. Hij heeft echter nog niet officieel geantwoord. In de voor Korea bestemde uitzending van „De stem der geallieerde legerleiding werd heden gezegd: „Er bestaat reden voor de hoop dat de jongste ommekeer in de Noordelijke politiek en het daaruit voort vloeiende aanbod der Noordelijken om de wapenstilstandsbesprekingen te hervatten mogelijk tot het staken der vijandelijkhe den zal leiden". Op de conferentie van de Europese Be weging, welke van 21 tot 23 September te Hamburg wordt gehouden, zullen 9 landen een vertegenwoordiger zenden. Er zullen delegaties uit 14 landen aan de conferentie deelnemen eii wel uit Bel gië, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Nederland, Italië, Luxem burg, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden, Zwitserland, Turkije en Duitsland. Ook Churchill is uitgenodigd aan de con ferentie deel te nemen. Het initiatief tot het houden dezer con ferentie ging uit van Paul Henri Spaak. Het' onderwerp „De plaats van Duitsland in Europa" wordt ingeleid door dr. Ernst Friedlander (Duitsland) en door prof. Raymond Aron (Frankrijk). XXÖOCCCCOCXICOOCCCOOO RUSTIG HERFSTWEER Verwachting, medegedeeld v door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vr-ijdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend vrij koud met hier en daar nevel of mist. Morgen overdag droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Overwegend zwakke wind uit uiteen lopende richtingen 21 September Zon op 6-22 uur onder 18 43 uur. Maan op 20 38 uur, onder 13.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 September Hoog water: 6.28 en 18.47 uur. Laag water: 2.17 en 14.25 uur. Vrijdag 21 September Hoog water: 7.07 en 19.25 uur. Laag water: 2.50 en 14.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1