Regering wil consumptiebeperking op 5 procent handhaven Fa. B. ENGELENBERG 1 Clowntje Rick Kort en Bondig Een hand uit het verleden 4 Invoering van Werkloosheidswet op 1 April 1952 overwogen Burgerlijke stand van Haarlem Toestand ongewijzigd Bond van Bloembollen- handelaren Interscholaire wedstrijden Eerste fokveedag te Haarlem Kennemer damclubs ter jaarvergadering Jan Musch droeg voor in de Schouwburg Zandvoort Voor de kinderen Heemstede Bloemendaal Lisse Scheepvaart FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het streven der regering is er op geba seerd de consumptiebeperking in de loon- sector niet boven de 5 te doen stijgen. Zij onderhoudt daartoe contact met de Stichting van de Arbeid. De regering heeft inmiddels opnieuw het advies van de So- eiaal-Economische Kaad gevraagd over de recente wijzigingen in de economische toe stand, zo deelt minister Joebes mee in de toelichting op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1952. De regering overweegt de invoering van de Werkloosheidswet op 1 April 1952. Een wetsontwerp betreffende een alge mene Ouderdomsverzekering heeft het mi nisterie verlaten en vormt thans een onder werp van overleg in de ministerraad. Een herziening van de Arbeidsbemidde- lingswet 1930 en van de verschillende op de arbeidsbemiddeling en de scholing be irekking hebbende besluiten is in een ver gevorderde staat van voorbereiding. Wat de werktijden betreft, is te verwach ten, dat met name het overwerkbeleid re kening zal hebben te houden met de eisen, welke de noodzakelijke verhoging der ar beidsproductiviteit stelt. Op het gebied der veiligheid baart vooral de voortdurende stijging van het aantal ongevallen zorg. Een onderzoek is gaande naar de oorzaken van deze stijging. Een herziening van de thans in verschil lende wetten neergelegde veiligheidsvoor schriften wordt voorbereid. Gezondheidszorg ïn de organisatie van de preventieve ge zondheidszorg in Nederland spelen de Kruisverenigingen een zeer grote rol. Het zijn in het bijzonder de plaatselijke ver enigingen, welke het fundament vormen, waarop de organisatie is opgetrokken. Door middel van de wijkverpleegsters wordt de bestrijding van volksziekten mogelijk ge maakt, de gezonde ontwikkeling van het kind bevorderd en de bevolking voorge licht omtrent de beginselen van de hygiëne en de maatschappelijke gezondheidszorg. De minister heeft dan ook gemeend het oude beginsel van subsidiëren der plaat selijke verenigingen, berustend op het werk, dat de wijkverpleegster deed in het belang van de tuberculosebestrijding, te moeten verlaten en voortaan subsidie te verlenen indien blijkt, dat de vereniging in voldoende mate werkzaam is op het terrein van de preventieve gezondheidszorg in het algemeen. In de toelichting op de begroting voor 1951 heeft de minister verklaard, dat in diening van een wetsontwerp op het zie kenfondswezen, ter vervanging van het Ziekenfondsbesluit, in 1951 kon worden te- HAARLEM. 19 September 1951 ONDERTROUWD: 19 Sept., W. Munster man en M. de Klerk; W. J. van Tongeren en A. Temminck; F. H. Verbeke en A. S. Kiste- maker; R. Smink en M. H. T. Biermann; M. H. Faase en C. W. E. M. T. Langenegger; G. Voogï en M, A. T. Verzijlberg; J. C. Meijer en H. Koorn; N. Schouten en M. J. Durrer; J. C. Nielsen en L. Bos; J. P. Duineveld en W. M. Koedijk; J. P. Maas en M. T. Boerée; P. Riem en Wielenga: P. P. Deken en M. J. Dammers; A. L. Rooijers en J. M. T. de Jong; H. J. Bon en J. M. van Wort; H. J. J. Suidgeest en H. P. van Maris; J. Koning en (J, Ruighaver; A. Wassen en G. T. Bosch; J. Burger jon en E. van Zanen; H. J. A. Schmitz en C. A. M. van Eijck; A. J. van Hillegondsberg en N. B. Haije; H. Budding en P. C. Peute: N. Bakkum en A. T. de Nijs; A. C. Auerbaeh en J. Hendriks; P. H. van der Vliet en J. Eggeltê. GEHUWD: 19 Sept., J. C. Brunott en H. Fennis; J. G. de Haan en M. E. van der Lin den; J. van Norden en H. Oudshoorn; P. J. Hoes en G. C. M. Ruiter; G. H. Walter en J. W. M. G. Kilian; A. J. Brouwer en J. T. Post; G. J. F. Meur en D. H. Lamers; B. Bonkerk en M. Meijers; J. W. de Vries en M. C. Meijer; N. Bruin en M. W. van Dijk; A. V7. Tensen en T. de Jong; L. E. Reijns en J. H. Brouwer; C. Klaassen en E. Noordhoek; D. Giesbergen en G. P. Treffers. BEVALLEN van een zoon: 12 Sept., W. H. G. TriebeisHoutwipper; 16 Sept., F. A. Hes- selink—Melchior; 19 Sept., J. Kluijt—Vonk; T. A. Leeflang—Groeneveld; L. Polak—van Dijk. BEVALLEN van een dochter: 18 Sept., J. M. Nagel—Baten A. A. MeijerGrotholt; W. J. C. van den Heldervan Hamelsveld; E. M. Enzerink—van Gend: 19 Sept., C. Land- wehrHaan; S. M. HeintjesKoster. OVERLEDEN: 17 Sept.. L. Noorderhaven, 29 j., HazepaterslaanA. D. van der Meijde— Fretz, 37 j., Hazepaterslaan; 18 Sept., W. van Kampe—Klanderman, 74 j., Herensingel. gemoet gezien. De minister deelt thans mede, dat hij aanneemt niet in deze ver wachting te zullen worden teleurgesteld. Een wetsontwerp op de geneesmiddelen voorziening zal binnen korte tijd worden ingediend. Een plan om in Rotterdam met belang rijke financiële steun van de Wereldge zondheidsorganisatie een studie- en de monstratiecentrum te vormen voor de be strijding van de geslachtsziekten onder zeelieden, verkeert in vergevorderde staat van voorbereiding. Over 1949 is 205.728.695,27 aan kinder bijslag uitgekeerd. Het voor uitkeringen benodigde bedrag wordt geheel door de werkgevers opgebracht. Trawlerconf liet ADVERTENTIE Leverancier van alle ziekenfondsen en Z. en O. Spoorfonds. V^Spaarnwouderstraat 94 - Tel. 16553 O.V.B. blijft onverzoenbaar ondanks de vele werkwilligen De situatie in het IJmuldense visserij con flict was hedenmorgen ongewijzigd: het „Onafhankelijk Vakverbond", dat de lei ding van deze actie heeft genomen, blijft het standpunt huldigen, dat de terugwer kende kracht der verhoogde dagloontabel len onverkort dient te worden doorgevoerd, ook voor wat de daglonen der „werkende wachtgelders" betreft. Naarmate er meer schepen binnenko men, breidt het conflict zich geleidelijk uit. Aangenomen mag echter worden, dat 80 van de bij de Centrale Bond aange sloten opvarenden bereid is te varen na de bindende uitspraak van de permanente arbitragecommissie, die de terugwerkende kracht voor de hogere daglonen der wacht gelders tot Juni 1951 bepaalde. Het per centage werkwilligen onder de O.V.B.- leden ligt uiteraard lager, maar ook daar bestaat de neiging het werk te hervatten op de door de arbitrage-uitspraak ontstane voorwaarde. De nieuwe, gisteren afgekondigde ver hoging der tabellen, waardoor de minimum lonen in IJmuiden op het landelijk niveau terecht zijn gekomen, zullen eveneens on derworpen worden aan de uitspraak der arbitrage-commissie, zodat hier geen nieuwe moeilijkheden in schuilen. Er zijn nu, na het binnenkomen van de Antje, no gacht schepen op zee (Herman, Limburgia, Danser, Mary, Vikingbank, Polderman, Abraham en Dirkje) en zodra deze binnen zijn, ligt de hele vloot werke loos voor de kant. Tenzij tegen die tijd een oplossing in het geschil gevonden wordt. De heer Th. B. de Vroomen voorzitter In een Woensdagavond in „De Nachte gaal" te Lisse gehouden vergadering van de Bond van Bloembollenhandelaren is voorzien in de vacature, ontstaan door het reglementair aftreden van de voorzitter, de heer Th. M. van Waveren. Bij de stem ming werden op de heer Th. B. de Vróomen 156 stemmen en op de heer A. Warnaar 77 stemmen uitgebracht, zodat de heer De Vroomen is gekozen. Vele leden dankten de scheidende voor zitter voor de wijze, waarop hij de bond in moeilijke jaren heeft geleid. Er waren ver scheidene sprekers, die hun ontstemming niet verheelden over de wijze waarop met dr. A. J. Verhage naar aanleiding van diens verkiezing tot voorzitter besprekin gen waren gevoerd. Aan de heer Th. M. van Waveren wer den enige geschenken aangeboden. Mr. F. J. D. Theyse hield in deze verga dering een causerie over de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Roeien Het komende weekeinde houdt de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" de jaarlijkse interseholaire roei- wedstrijden. De belangstelling voor de beginnelingen nummers is dit jaar groter dan in vorige jaren. Die beginnelingennummers worden verroeid door scholieren die geen lid zijn van de vereniging. Door het bestuur van „Het Spaarne" zijn zij in de gelegenheid gesteld om gedurende enige tijd voor de wedstrijden te oefenen. Bij de jongens worden de begin nelingen in twee klassen verdeeld, namelijk een zware- ep een liehtgewichtklasse. Be halve voor de leerlingen zijn er nummers voor oud-leerlingen. Het aantal ingeschreven ploegen bedraagt zesennegentig en het aan tal deelnemers honderdvijftig van twaal scholen. Van de meeste nummers is de start ter hoogte van het Coornhertlyceum en de finish voor het clubgebouw der vereniging. Zondagavond worden de wedstrijden beslo ten met een feestavond voor de deelnemers in het clubgebouw. Zaterdag- en Zondag middag beginnen de wedstrijden om twee uur en Zondagmorgen om tien uur. Een langgerekt geloei op het terrein achter de gasfabriek te Haarlem duidde vanmorgen op iets bijzonders. Voor de eerste keer werd vandaag in Haarlem na melijk een fokveedag gehouden, „georgani seerd door de Rundveefokvereniging „Eigen Belang" en de Rundveefokvereniging „Haarlem". De bedoeling van deze keuring was de boeren uit de omtrek een leerzame dag te bezorgen. Ruim honderdtwintig koebeesten schuur den hun gehoornde koppen langs de houten palen, waaraan zij waren vastgebonden. Netjes gewassen en geborsteld en de plui men aan de staarten keurig in de krul. Ter opluistering van het geheel waren drie prachtige stieren te bezichtigen. Namen als Roland C V, Adema III en Adema van Sik- kema zeggen een leek op fokveegebied uiteraard zeer weinig, maar insiders weten, dat de bijna 2%-jarige Roland van de Kunstmatige Inseminatie Vereniging „Sló ten-Haarlem" een waarde van 10.000, vertegenwoordigt. Men had twee keuringsringen ingericht, waarin de jury de dieren een voor een be oordeelde. Bij de stieren werd Adema 12 van J. Milatz winnaar. Royal van de Buurt van J. N. S. Vink won de tweede prijs. Roland CV, Adema III en Adema van Sikkema een enorme rossige stier dongen niet mee naar de medailles. Zij dienden slechts als pronkstukken. Terloops hoorden wij een van de bewonderaars vragen, hoe laat de stierengevechten nu eigenlijk begonnen en of de toreador al gearriveerd was. De eigenaar van de dure Roland streek hierop zijn beest eens over de stierennek alsof hij de kampioen wilde behoeden voor dit on heil. Een van de commissieleden vertelde dat het niet de bedoeling is om nu in het ver volg' ieder jaar een fokvee-dag te organise ren. Hoogstens eens in de drie jaar. Na de gezamenlijke koffiemaaltijd in de recreatiezaal van de Gemeente Reiniging sprak de arbiter van de keuring, ingenieur L. de Vries, rijkslandbouwconsulent te Hei- loo, de onvolkomenheden en de goede zij den van de diverse inzendingen. De damclubs uit Castricum, Beverwijk, IJmuiden, Santpoort, Haarlem. Halfweg en Hillegom komen Vrijdagavond 21 September des avonds in hötel 't Hof van Holland te Haarlem bijeen voor de jaarvergadering van het district. Kennemerland. Behalve een be stuursverkiezing zijn een bespreking van het wereldkampioenschap en de vaststelling van het competitieprogramma op de agenda genomen Biljarten Jubileum „Hof van Holland" Op de tweede avond van de nederlaag wedstrijd tussen Hof van Holland en Excel sior (Beverwijk) ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Haarlemse club be haalden de gasten acht punten en de Haar lemmers vier. Het resultaat van de match was 12-12. De uitslagen waren: Heek (50) 50 62 5 0.80 Velleman (60) 46 62 5 0.74 Mausse (90) Duinker (100) 90 48 48 10 8 1.87 1.79 C. Grapendaal (90) 90 41 9 2.19 Verbeek (90) 52 41 9 1.26 T. Grapendaal (65) 65 37 7 1.75 Bouwmeester (65) 56 37 9 1.51 Van der Maat (135) 54 Klumperbeek (115) 115 31 31 8 19 1.74 3.70 Lamers (400) 332 25 112 13.28 Dollé (250) 250 25 32 10.— Vrijdagavond wordt het tweede gedeelte van de wedstrijd tegen Vriendenkring 2 ge speeld. Opening van het seizoen der Volksuniversiteit Op verzoek van vele leden vulde gisteren de 75-jarige acteur Jan Musch in de Haar lemse Schouwburg de openingsavond van het nieuwe seizoen der Volksuniversiteit met voordracht. Bij het betreden van het toneel werd de kunstenaar met een bijzon der hartelijk applaus ontvangen en na af loop mocht hij zelfs een kleine ovatie in ontvangst nemen. En toch had naar mijn gevoel zijn optreden een lichte teleurstel ling gebracht vooral onder zijn trouwe bewonderaars, tot wie ik mij altijd van harte gaarne heb gerekend. De.oorzaak daarvan is voornamelijk te vinden in de niet bijstef gelukkige keuze. „Joep's wonderlijke avonturen" behoort be paald nieit tot de sterkste of duurzaamste voortbrengselen van Herman Heijermans' vruchtbare pen. Het verhaal is bizar van opzet en belooft aanvankelijk veel amusement van uitzon derlijke allure. Maar naarmate het vordert dringt de verbeeldingskracht van de schrij ver steeds minder diep in zijn onderwerp door. De hoofdpersoon van dit in de populaire Salamanderreeks herdrukte werkje is een verwende millionnair, blind geworden ten gevolge van een ongeluk in dronkenschap. Na in het ziekenhuis vergeefs genezing te hebben gezocht komt hij terecht bij een wonderbaarlijke professor, die hem achter eenvolgens met experimentele operaties de ogen van een kater, een paard en een 'hond inplant. Tenslotte door de vloed van zijn tranen wederom blind geworden treedt hij in het huwelijk met zijn verpleegster, die zich uit stille liefde voor hem heeft willen opofferen. Geveinsde ruwheid en holle sentimentaliteit zorgen voor de uiter lijke effecten in deze zonderlinge geschie denis, die zeker niet penetrant genoeg is behandeld. Het scherpe talent van een Edgar Allan Poe of een Simon Vestdijk had hieraan te pas moeten komen om van de kansrijke vondst het volle profijt te trekken wat het fantastische of bij voor beeld dat van een Lewis Carroll wat het humoristische element betreft. Daarbij komt nog dat de taal bijna nergens een artistiek niveau bereikt. Door dit alles had Jan Musch het (uit vrije verkiezing) zeer moeilijk om de aan dacht van de toehoorders gespannen te houden. Als hem dit is gelukt, dan komt dat door zijn vermogen tot het leveren van duidelijke typeringen met talrijke komisch- aandoende realistische trekjes. Helaas bood de tekst hem daar echter weinig gelegen heid toe. En zelfs met inspanning van al zijn krachten was hij niet in staat de op- pervlakkig-conventionele satire op wat Heijermans als de „rijkeluis-mentaliteit" beschouwde enig fond te verschaffen. Bo vendien verliep de voordracht, doordat uiteraard het geheugen van deze veteraan aan overigens virtuoos gecamoufleerde in zinkingen te lijden had, soms wat trek kerig. Doch gelukkig kan men zich weldra troosten. Want de volgende maand zullen wij bij leven en welzijn het genoegen sma ken Jan Musch weer eens volledig in zijn element te zien en wel in „De Spaanse Bra bander" van Bredero, dat het Amsterdams Toneelgezelschap op het répertoire zal ne men ter viering van zijn diamanten jubi leum. Want het is zestig jaar geleden dat Jan Musch als volontair bij het gezelschap Kreukniet en Poolman in de Amsterdamse Salon des Variétés zijn loopbaan begon om te worden tot de grootste der thans in ons land wonende en werkende acteurs. DAVID KONING BUREAU HUISVESTING Het bureau huisvesting zal Zaterdag voor het publiek gesloten zijn. „Ik hoordedat Bunkie is gevallen, doordat jij een knikker had laten vallen!", zei Rick. „O, ja!", zei de jongen. „Ja", zei Rick nijdig. „En ik vind jou een lafaard!" „O, ja?", smaalde de jongen. „Het is jouw schuld, dat Bunkie een standje kreeg van meester.Als je 'n flinke knul was, zou je eerlijk gezegd hebben, hoe het kwamdat Bunkie viel!" „Nouen wat zou dat?", teemde de jongen. „Dat zou, dat je 'n vervelende, laffe knul bent!", zei Rick, die steeds woedender werd. »0, ja?" Toen kon Rick zich niet meer inhouden. Hij vloog op de jongen toe en gaf hem een klap, die aankwam. Ze rolden samen op de grond en Rick gaf de lafaard 'n stevig pak slaag. „Goed zo!", riepen de anderen. En toen nam de vervelende jongen huilend de benen. Onderlinge Tuinliedenvereniging Voor de herfstbloemenavond, welke Woensdagavond door de Onderlinge Tuin liedenvereniging was georganiseerd, bleek buitengewoon veel belangstelling te be staan. Een gedeelte van het Volkskoffie huis was herschapen in een bloementuin. In zijn openingswoord uitte de voorzitter, de heer W. A. v. Zadel, daarover zijn vol doening. De jury kende een groot aantal onderscheidingen toe. Het programma ver meldde ook nog een lezing van de heer B. Nieuwenhuis over de cultuur van Primu la's. Twee en twintig leden hebben zich op gegeven voor de huisbroeitentoonstelling, welke in begin 1952 gehouden wordt. SCHOOL- EN WERKTUINEN SLOTEN HET SEIZOEN Dit jaar zijn de resultaten van de ver eniging voor School- en Werktuinen we derom zeer bevredigend. Er is weer naar hartelust geplant, gewied en geoogst. De voornaamste aanwinst was wel de bijen stand onder de deskundige hoede van broeder Willibrord van de St. Henricus- school. Ook nu zullen velen het betreuren, dat de schooljeugd slechts een jaar van dit openluchtonderwijs kan genieten. Nauw verbonden hiermee is de Jeugd- natuurwacht, waarvoor grote belangstel ling bestaat. In Heemstede wordt door het onderwijzend personeel van alle scholen hard gewerkt om de kinderen een gezonde liefde voor de natuur bij te brengen. En wanneer dan over een toename van de bal dadigheid wordt geklaagd, moet dit, zo meent het bestuur van School- en Werk tuinen, voor het overgrote deel op reke ning worden geschreven van de niet meer schoolgaande jeugd, die wel de grootste zorgen biedt, omdat men niet weet op welke wijze men haar moet opvangen en bezig houden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. Poelgeest—Posma, z.; C. StroomerMudde, z. ONDERTROUWD: T. de Ruiter en D. de Voogd; W. J. van Wirdum en J. M. van Es. GEHUWD: N. J. van Elsland en E. H. van Wees. OVERLEDEN: A. H. M. Lunda, 86 j.; J. H J. Huijgens, 70 j.; J. C. G. Nieuwenhuijs, 67 jaar. Ds. K. de Gier Ds. K. de Gier, predikant der Gerefor meerde Gemeente alhier, heeft bedankt voor Oostkapelle, doch ontving nu weel een beroep uit Dirksland. Ernstige aanrijding Woensdag botste een Hagenaar met zijn auto tegen de vrachtwagen van de Ho ba Ho, die op de Herenweg de inrij bij H. de Graaf inreed. De botsing was hevig. De Hagenaar geraakte beklemd tegen het stuur, waardoor de borstkas werd in gedrukt. Bovendien kreeg hij een gebro ken knie en een hersenschudding. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis in Den Haag vervoerd. Aalsdijk, 18 van Le Havre naar Antwerpen. Amstelkerk, 18 van Dakar naar Fretown. Amstelland, 18 van Montevideo naar St. Vincent. Arnedijk, 18 van Tampa naar Houston. Aardijk, 17 te New Orleans. Almkerk, 18 te Manilla. Amstelpark, 18 van Philadelphia naar Nederland Andijk, 17 te Brownsville. Arundo, 18 van Rotterdam te Swansea. Adinda, 18 van Haiphong naar Pladju. Alderamin, 18 260 m. Z. Sable eil. Alphard, 18 240 m. Z. Recife. Amstelvaart, 18 400 m. W.NW. Finisterre. Arendsdijk, 18 400 m. N. ten W. Sombrero. Alchiba, 19 van Rotterdam te Antwerpen. Alkaid. 18 120 m. NO. Kp. Frio. Amsteldijk, pass. 18 Nantucket n. Antwerpen. Abbedijk, 18 te Hamburg. Akkrumdijk, 18 van Antwerpen naar Hamburg. Aalsdijk, 19 te Antwerpen. Abbekerk, 20 te Antwerpen. Albireo, 19 te Salvador. Arendskerk, 20 te Port Said. Arkeldijk, 19 van Bremen naar Antwerpen. Almdijk, 16 te Havanna. Axeldijk, 20 te Rotterdam van Bremen. Algenib. 20 Rio de Janeiro. Arnedijk, 20 Houston verwacht. Bali, 18 van Singapore te Narativas. Bantam, 19 te Boston. Billiton, 19 te Marseille. Bintang, 18 van Singapore naar Manilla. Blijdendijk, 19 v. Rotterdam te New York verw. Bengkalis, 18 van Hamburg naar Bremen. Beverwijk, pass. 18 Kp. Spartivento. Bonaire, 18 1175 m. W.ZW. Madeira n, Barbados. Bloemfontein, pass. 19 Guardafui. Bennekom, 20 v. Valparaiso te San Antonio verwacht. Caltex Nederland, pass. 18 Gibraltar. Cirus, 19 te Rotterdam van Perzische Golf. Clavella, pass. 18 Cairns. Castor, 18 van Georgetown n. Port of Spain. Ceram, 19 van Bremen naar Antwerpen. Celebes, 20 v. Belawan te Penang verw. Ceronia, 19 van Adelaide naar Melbourne. Chama, 20 van Spezia te Siaon verwacht. Corilla, 20 van Rotterdam te Lissabon. Dalerdijk, 18 van Huil te Hamburg. Esso Den Haag, 19 van R'dam te Aruba verw. Enggano, 18 van Antwerpen. Farmsum, 19 Norfolk verwacht. Edam, 19 te New York. Friesland (KRL), 19 van Aden naar Belawan. Groote Beer, 19 te Wellington. Graveland, 19 van Bahia. Hestia, pass. 18 San Miguel. Heemskerk, 18 van Rotterdam te Sydney. Hector, 18 van Algiers naar Hamburg. Hera, 19 van Maracaibo. Hoogkerk. 19 van Rotterdam naar Hamburg. Helicon, 19 van Amsterdam naar Maracaibo. Hersilia, 20 v. Guayaquil te Paita verw. Ilos, 19 van New York te Cp. Haitti verwacht. Kota Gede, 18 te Port Said. Kertosono, 19 te Genua. Jagersfontein, 18 620 m. O. Ascension eil. Java, 20 Tj. Priok verwacht. Kota Baroe, 19 van Rotterdam naar Antwerpen. De Kroon lieefl ongegrond verklaard een beroep van 'het bestuur van „Stad en Lande van Gooiland" te Hilversum tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord, holland, waarbij goedkeuring is verleend aan een herziening van het uitbreidingsplan voor de gemeente Huizen. De Utrechtse recherche heeft een man aangehouden die in diverse plaatsen van het land van handelaren onder valse voorwend sels ze§ bromfietsen, drie radiotoestellen en een schrijfmachine had losgekregen en deze had verkocht. Bovendien bestaat bij de politie het sterke vermoeden dat de aange. houdene betrokken is bij de verduistering van drie auto's. HAARLEM EN OMGEVING De heer W. .T. van der Ham, boek- drukker bij Joh. Enschedé en Zonen Graii. sche Inrichting N.V. te Haarlem, hoopt op 24 September zijn zilveren jubileum bij deze vennootschtap te vieren. Het 35-jarig bestaan van de Friese Bloemisten-handelsvereniging wordt opge. luisterd door een bloemententoonstelling die de naam Herfsttooi draagt. Het veertiende Nederlandse reclame- congres wordt op 3 en 4 October in Utrecht gehouden. Onder meer zal de publiciteit ia de aether belicht worden. In Eindhoven is de eerste Eindhovense bevrijdingsmarkt geopend. Het is een feest- markt waaraan een concours voor stand werkers is verbonden. De Commissaris der Koningin in de pro. vincie Noordholland zal op 27 September geen audiëntie verlenen, wel op 4 October van 9 tot 11 uur. De heer J. Fiege, hoofdbesteller P.T.T. te Haarlem, viert op 29 September zijn 40- jarig ambtsjubileum. De opzichter P.T.T. de heer F. P, J, Bongenaar te Schagen is benoemd tot opzichter le klasse te Haarlem. Op het derde en laatste concert van Feike Asma Vrijdagavond in de Grote Kerk ten bate van het Hervormde Jeugdwerk zul len werken van Bach, Widor en Guilmant ten gehore worden gebracht. Op de hoek van het Kenaupark en de Parklaan is gisteravond om halftien een wielrijder door een autobus aangereden. De autobusbestuurder nam de bocht zo kort, dat de wielrijder, die dezelfde bocht nam werd ingehaald en gepasseerd. Achter de wielrijder hebben twee andere wielrijders gereden. Dezen worden verzocht zich te ver voegen aan het bureau Verkeerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat. Karossa, 18 te I-Iollandia. Kota Agoeng, 18 480 m. W.NW. Minicoy. Langkoeas, 18 van Soerabaja naar Makassar. Limburg. 19 East London verwacht. Loppersum, pass. 19 Ouessant. Leerdam. 18 130 m. W. Scilly's. Leuvekerk, 18 350 m. NW. Minicoy n. Aden. Lindekerk. 18 nog te Damman. Laertes, 20 van Penang te Belawan verwacht. Langkoeas. 20 Makassar verwacht. Lawak, 19 te Castanas. Lemsterkerk, 19 te Muscat. Lekkerkerk, 19 te Port Said. Leersum. 16 van Rotterdam te Houston. Mariekerk, 19 Marseille verwacht. Maas, 17 van Cardenas te Tel Aviv. Macoma, pass. 18 Finisterre. Marisa, pass. 18 Brisbane. Markelo, pass. 18 Burlings eil. n. Bordeaux, Mitra, 18 420 m. W.ZW. Horta Azoren. Maaskerk, 19 te Dakar. Mariekerk. 19 te Marseille. Mentor, 20 te Amsterdam van Levant. Metula, 17 van Philadelphia te Bombay. Nigerstroom, 19 van West Afrika te Amsterdam Nestor, 20 van Amsterdam te Rotterdam. Oberon, 18 van Kingston naar Pto Plata. Ondina, 18 van Tj. Priok naar Soerabaja. Orestes, pass. 18 Jamaica. Papendrecht, 18 van Pta Cardon n. Engeland. Polydorus. 17 te Penang. Prins Willem v. Oranje, 19 v. Chicago te R'dani Poelau Laut; 18 te Port Said. Prins Joh. Willem Friso, 19 te Bremen. Pygmalion, 18 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Prins Fred. Hendrik, 15 te Chicago. Rotula, 19 van Lorenzo Marques te Curasao. Ridderkerk, pass. 19 Gibraltar Reyniersz, 19 van Makassar te Soerabaja verw, Rondo, 18 dwars Vigo naar Genua. Riouw, pass. 19 Guardafui. Rossum, 19 van Antwerpen naar Lissabon. Ruys. 20 Buenos Aires verwacht. Roebiah, 18 te Soerabaja. Rijn, 21 van Hamina te Zaandam verwacht. Stentor, 19 van Paramaribo. Saparoea, 18 van Colombo naar Madras. Sarangan, 16 rede Semarang. Sumatra, 19 te Calcutta. Sabane 19 v. Samarinda te Tj. Priok verwacht. Saoena, 18 van Pulubuom naar Miri. Swartehondt, 19 te Menado verw. Stad Maassluis. 18 te Lulea vertr. verm. 21 van Lulea naar Emden. Stad Vlaardingen, 19 v. Narvik naar Emden. Stad Schiedam, 19 van Gibraltar. Stad Arnhem, 20 van Amsterdam naar Emden. Salatiga, 17 te San Francisco. Stad Alkmaar, 19 van Vlaardingen n. Narvik. Tegelberg, 18 van Mauritius naar Singapore. Teiresias, 19 Tj. Priok verwacht. Teucer, 19 Soerabaja verwacht. Ternate, 16 te Kobe. Tomini, 19 van Tj. Priok te Rotterdam. Tomori, 19 Bahrein verwacht. Tnnkhaven II, 15 van Singapore n. Palembang, Tiberius, 18 van Ciudad Trujillo naar Guanta. Tjipondok, 16 van Yokohama naar Makassar. Tiba, pass. 19 Santos. Tjikampek, pass. 19 Sabang naar Penang. Volendam, pass. 18 Anti Costi n. Le Havre. Van Heutsz, 17 van Hongkong naar Yokohama. Wieldrecht, pass. 18 Jamaica. Waibalong, 18 van Soerabaja naar Banjuwangi. Winsum. pass. 18 Kp. Roca. Waal, 18 van Houston te New Orleans. Winterswijk, pass. 19 Ouessant. Woensdrecht, 19 van Curagao naar Buenos Aires Willemstad, 20 van Madeira naar Plymouth. Zijpenberg, 19 van Rotterdam naar Bagnoli. Zeeland (KRL), 18 nog te Peta. Zaan, 19 van Zaandam naar Bremen. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken Alle Verven en Lakken voor Huis, Auto en Industrie 14) „Nee, hef is iemand die minder scrupules heeft, hoewel ik wel geloof dat Drew iets met deze zaak te maken heeft. Ga eens naar dat adres in Brewerstreet en probeer een üjst te krijgen van allen, die daar van vanmiddag af zijn geweest. Probeer Drew te pakken te krijgen en neem hem eens flink onderhanden. Dat zal ik zelf nog eens dunnetjes overdoen, als jij geen succes hebt". „Mi ar het motief? Daar zit ik mee in mijn maag". Brann igan stak zijn pijp. op, en pas daarna beantwoordde hij die vraag. „Daar ben ik voor mezelf ook niet zeker van. Er zijn aanwijzingen, die ik plaatsen Kan, maar lang niet alles klopt en er ont breekt nog veel. Het motief lijkt mij „geld". Twee mensen hadden voldoende geld om er een moord voor te riskeren, voornamelijk Jeremy, eventueel in combinatie met Peter, en als tweede Burgess. Heb je eigenlijk al eens die bank-kwestie onder de loupe ge nomen „Brooke heeft een rekening lopen, mede op naam van Turnbull, bij de Pvoyal Chelsea Bank, Zij hebben daar 20.000 pond gestort in eén-ponds biljetten". Brannigan staarde zijn ondergeschikte aan. „O, één-ponds biljetten hè?", mompelde hij te langen leste. „En Burgess heeft 200.000 pond in die biljetten opgenomen. Waar lijkt dat op Dale „Zwarte handel of afpersing". „Zwarte handel kunnen we wel negeren. Per slot van rekening is de zwarte handel in Engeland niet iets voor een millioenenman als Burgess. Blijft de mogelijkheid over, dat iemand hem geld afperst, en dat is een minderwaardig soort bezigheid, Dale. Soms heb ik wel eens medelijden met een mis dadiger, die door omstandigheden op het verkeerde pad is gekomen, of die geen gees telijk kompas heeft om op te varen. Maar een afperser is een laag individu. Daar kan ik nooit medelijden, alleen maar afschuw voor voelen". Brannigan liep naar het raam en staarde naar buiten. Hij hield er steeds van, zichzelf de tijd te gunnen om de stukjes van de leg kaart, die ieder geval weer bleek te zijn, in elkaar te passen. De kleinste stukjes waren daartoe van belang. Details, zo leer de hij zijn ondergeschikten steeds, lijken een zaak dikwijls te vertroebelen, maar juist die details blijken dan meestal de lijm te zijn, waarmee de grote stukken aan elkaar gezet kunnen worden. Vaak komt het beeld van een misdaad pas tot klaarheid door een gebeurtenis van gering belang, die eerst een onbetekenend incident lijkt te zijn. Toen hij zich weer naar Dale keerde, merkte hij op: „De eerste conclusie die ik zou trekken is dat Brooke Burgess geld afperst. Maar ik kan Brooke onmogelijk als een afperser zien. Hij is niet het type daar voor. En waarom werd Marshall vermoord op weg naar een fuif van Brooke „Omdat Brooke bang voor hem was", veronderstelde Dale. „Dat lijkt me niet waarschijnlijk. Brooke is per slot van rekening niet gek. Als hij Marshall uit de weg wilde hebben, zou hij hem toch niet om zeep helpen op een mo ment, dat er al direct een spoor naar hem leidt? Neen, dan zou hij een andere gele genheid hebben uitgekozen. Bovendien was hij zelf niet in staat om de moord te begaan, noch Turnbull. Beiden waren de hele avond thuis. Ik heb zo'n idee, dat ik eerst ontdekken moest waarom Turnbull vermoord werd, om uit te kunnen maken wat het motief was voor de moord op Marshall. Turnbull had iets ontdekt en om te verhinderen dat hij het verder zou ver tellen moest hij verdwijnen. Wat was dat? Genoeg te doen voorlopig. Probeer eens wat meer te Weten te komen omtrent die beweging in Brewerstreet. Laat verder iemand nauwkeuriger Brooke's financiën nagaan". „En wat zijn uw plannen?" „Ik ga nog eens een praatje maken met Burgess. Dat zal hij wel niet zo plezierig vinden, maar ik moet hem uit zijn pantser krijgen. Per slot van rekening maken zijn millioenen hem hier minder belangrijk dan in Amerika". Brannigan telefoneerde naar de Ameri kaanse ambassade en vond Taske gelukkig aanwezig. Zij maakten een afspraak, dat Taske binnen enkele dagen een zo volledig mogelijk rapport zou uitbrengen over Bur gess en diens leven. Brannigan uitte het vermoeden, dat Burgess kort of lang gele den iets gedaan had, wat het daglicht niet kon verdragen en vertelde Taske over de belangrijke bedragen, die hij aan Brooke had overgemaakt. Brannigan reed vervolgens naar Cla- ridge Hotel en vroeg Burgess te spreken. Ditmaal werd hij zonder moeite toegelaten. De millionair was aan het werk. Terwijl hij koerslijsten zat te bestuderen, dicteer de hij een secretaresse diverse orders, ter wijl een ander instructies doorbelde naar een makelaar in Londen. Brannigan kon dit alles een tiental minuten gadeslaan en begon te begrijpen, hoe Burgess zijn macht verkregen had. Zijn gedachten schenen overal tegelijk te zijn en snel te kunnen overschakelen, zijn beslissingen kwamen als het constateren van feiten, de snelheid van zijn conclusie leek verbluffend, en niet eenmaal kwam hij op een uitlating of een beslissing terug. Met cijfers scheen hij vertrouwd te zijn als een tuinman met zijn bloemen. Ineens was het afgelopen. Alle zaken, die hij tegelijkertijd scheen te behandelen waren ook alle tegelijk voltooid. Burgess stuurde met een kort gebaar de secreta resse de kamer uit, nam twee pillen, dronk een slok water en wendde zich tot de hoofdinspecteur. „Ik heb precies vijftien minuten voor u", kraakte zijn stem. „Meer dan genoeg, mijnheer Burgess, indien u open kaart speelt. Gisteravond werd op Grosvenor Square een jongeman vermoord, Peter Turnbull genaamd". De millionair keek allerminst verrast. „Dat las ik in de krant". „Mijnheer Burgess, u zult het met mij eens zijn, dat geld een belangrijke aange legenheid is en in heel veel een belang rijke rol speelt". „Ongetwijfeld", interrumpeerde Burgess op droge toon. „Mijn ondervinding bij de politie heeft mij geleerd, dat geld en liefde de voor naamste motieven of achtergronden van misdaad vormen, speciaal van moord. In dit geval, wat ik u noemde, lijkt het mij geld te zijn". „Zeer wel mogelijk". „Inderdaad, en zelfs uw geld". Burgess scheen voor het eerst een ver raste indruk te maken. „Hoezo?" „U bent een zeer rijk man. De laatste tijd hebt u tweehonderdduizend pond op genomen bij uw bank in biljetten van een pond. Jeremy Brooke en de vermoorde Peter Turnbull hebben grote bedragen op hun rekening gestort in één-ponds biljetten, Ik ben er van overtuigd, dat chantage op u wordt gepleegd". Brannigan zweeg plotseling. De millio nair zeeg achterover in zijn stoel en sloot de ogen, alsof hij het bewustzijn had ver loren. Brannigan drukte op een bel op het bureau en een secretaresse betrad ogen blikkelijk de kamer. „Haal dr. Stahl". De dokter stoof enkele ogenblikken la ter naar binnen met een instrumententas, alsof hij op de gang op deze zaak'had zit ten wachten. Hij maakte de boord van zijn patiënt los, voelde de hartslag en gaf een injectie. Korte tijd later kwam er weer kleur op het gerimpelde gelaat. „Wat hebt u hem in. 's hemelsnaam ver teld, dat hij zo van streek raakte?" vroeg dr. Stahl met een nauwelijks onderdrukte woede in zijn stem. „Ik doe al het moge lijke om hem in leven te houden...." „Het is in orde, dokter", fluisterde de millionair met zwakke stem. „De hoofd inspecteur doet niet meer dan zijn plicht, Hij maakte me aan het schrikken, maar nu ik daar overheen ben, kan ik er wel weer tegen. Ga door, mijnheer Brannigan". „Kan ik niet beter bij de hand blijven, voor als er weer zo iets gebeurt?" „Nee, alles is in orde". (Wordt vervolgdh

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6