Immigranten in Australië zuchten onder woningnood DE TEFIFON G.M. OORD TELEVISIE Muziek EEN ]KORT VERHAAL DOOR FERDINAND LANGEN 11 Geeo vissers- De 9 Mezen Zij worden verdreven door fancy-pryzen van zomerhuisjes Twee jubilarissen bij het kantongerecht Britse Koning maakte het zich niet gemakkelijk De V.P.R.O. wenst aan televisie deel te nemen Verkoping van huizen in het Notarishuis Vierde pont uit de vaart: drukte Groenendaals gevederde bewoners tieren welig Diploma uitgereikt van het Carnegie Heldenfonds Santpoort Beverwijk Symphonie-orkest „HOK" herboren IJmuiden Intern conflict bij HIN; personeel neemt ontslag Scheepvaart VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT latijn „Sportvissers"uit vijf tien landen hebben deelgenomen aan de befaamde driedaagse International Tuna Cup-viswedstrijden in Wedgeport, Nova Sco tia (Canada). Het kleine stille haven plaatsje gonst die drie dagen van sterke hen gelaars-verhalen. Dat het echter niet alle maal visserslatijn is bewijst deze foto van het wegen der vangst aan het eind van de eerste wedstrijddag: in het midden hangt een formidabele „tu na" van 932 Engelse ponden (ongeveer 420 kilo). (Van onze correspondent in Australië) De lente is hier nu officieel ingegaan op 1 September en iedereen kijkt nu al ver langend uit naar de zomer, de tijd, waarin elke Australiër zijn huis ontvlucht en zijn geneugten zoekt in de bossen en aan het strand. Wie plannen koestert de zomer hitte van de stad te ontvluchten, denkt er aan reeds nu een vacantiehuis in te huren. En dat is het punt, waar de belangen van de immigrant en die van de op vacantie beluste Australiër met elkaar in botsing komen. Want duizenden immigranten be wonen zulke vacantiehuizen, terwijl de verhuurders altijd rekening houden met de kans om geld te maken in de zomer en hun vacantiehuisjes daarom nooit voor lan ger dan drie maanden verhuren. Immigranten, bij hun aankomst bezield met de hoop onderdak te vinden, zijn meestentijds onwetend van de Australische wetgeving, die bepaalt dat een huurder, die langer dan drie maanden in een huis woont, (zij het tegen een abnormale hoge huur), niet meer uit zijn woning kan worden gezet en bovendien bij de civiele rechtbank voor huurzaken een proces aanhangig kan ma ken om de huurprijs tot het normalé, voor oorlogse peil te doen verlagen. De verhuurders van vacantiehuizen laten het trouwens nooit zover komen. Zij zeg gen de huurder tegen het einde van de driemaandelijkse periode de huur op. De immigrant is dan verplicht zijn biezen te pakken en plaats te maken voor een vol gend slachtoffer. Tal van immigranten zit ten zo op de schopstoel. Zij moeten keer op keer verhuizen, zuchtend de vele pon den offerend, die een verhuizing met zich mee brengt, en zich het hoofd brekend hoe ooit een vaste woonplaats te veroveren. Francy-prijzen Nu de zomer nadert, stijgen de huurprij zen tot een ongelooflijke hoogte. Onlangs werd een gemeubileerd huis te huur aan geboden (ongemeubileerde huizen zijn er vrijwel niet) voor 620 gulden per week. Het telde vijf slaapkamers, twee badka mers, douchecel, keuken, hall en twee woonkamers. Nog nooit in de geschiedenis van Australië zijn dergelijke fancy-prijzen gemaakt. Ondanks deze exhorbitant hoge prijzen is er op het ogenblik in Palm Beach, 50 km. van Sydney gelegen, geen huis meer te huren voor de zomerperiode. Een an dere woongelegenheid is verhuurd van October tot Maart voor meer dan duizend gulden per maand. Iets meer naar Sydney toe werd dezer dagen een „cottage" met één slaapkamer verhuurd voor f 173, alleen voor de Kerstweek. Andere „flats" en zelfs garages door immigranten graag geaccepteerde woonruimte zijn niet meer te krijgen. Zij zijn voor de ge hele zomerperiode verhuurd tegen dezelfde prijs. De waanzinnige stijging strekt zich uit over alle vacantiehuizen langs de baaien, die zich over meer dan 150 km. langs de kust uitstrekken, alle vallende binnen de millioenenstad Groot-Sydney. De eigenaar van een in 1946 gebouwd huis, Donderdag zijn er twee jubilarissen bij het kantongerecht. Dan is het vijf en twin tig jaar geleden, dat mr. Th. F. Raedt, thans kantonrechter, benoemd werd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Am sterdam en mr. C. M. J. de Jongh, thans griffier, tot substituut-griffier bij het kan tongerecht te 's-Gravenhage. Mr. Raedt werd 17 September 1895 te Meppel geboren, studeerde aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam en legde 20 September 1921 het doctoraal examen in de rechten af. Op 3 Juni 1924 werd mr. Raedt rechter-plaatsvervanger te Haarlem, op 27 September 1926 substituut-griffier te Amsterdam, op 25 October 1930 rechter in de arrondissementsrechtbank te Haarlem en 14 Januari 1936 kantonrechter te Haar lem, als opvolger van mr. W. G. Del Baere. In verschillende besturen heeft mr. Raedt zitting. Hij is voorzitter van de Reclas- seringsraad, lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclasse ring, diaken van de Doopsgezinde Gemeen te en lid van verscheidene commissies. Mr. De Jongh is in April 1892 geboren, heeft in Leiden gestudeerd en is op 2 De cember 1921 geslaagd voor het. doctoraal rechten. Na enige jaren advocaat te zijn geweest werd mr. De Jongh op 27 Septem ber 1926 benoemd tot substituut-griffier bij het kantongerecht te 's-Gravenhage. 29 Januari 1929 vertrok hij naar Haarlem, om op te treden als substituut-griffier van de Haarlemse rechtbank en op 12 Juni 1946 werd mr. De Jong benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Haarlem. De aan staande jubilaris heeft grote belangstelling voor de geschiedenis van zijn stad. Hij is bestuurslid van de Vereniging „.Haerlem Verder maakt hij deel uit van de besturen der afdelingen Haarlem van Nederlands Fabrikaat., Algemeen Nederlands Verbond en de Zuid-Afrikaanse Vereniging. De jubilarissen zullen Donderdagochtend op het kantongerecht gehuldigd worden dat toen 1750 pond kostte, weigerde dezer dagen een bod van 18.000 pond. Het is dus niet verwonderlijk, dat im migranten, die gewoonlijk over slechts be perkte geldmiddelen beschikken, voor steeds grotere moeilijkheden komen te staan. Achter de schoonheid van de natuur gaat een wereld van ellende schuil, waar van de tourist geen weet heeft. Op ver schillende plaatsen van het zon-overgoten landschap, waar de prachtigste villa's en de mooiste landhuisjes in rijke kleurscha keringen de levendigheid van een werelds sprookje verhogen, leven talloze gezinnen in kommervolle omstandigheden. Geld genoeg Dit is niet omdat het inkomen zorgen baart (het laat zelfs ruimte voor een zor geloos bestaan), maar omdat een werkelijke woning, een eigen huis, tot in lengte van dagen wel eens een utopie kan blijken. Vrouwe Fortuna begiftigt sporadisch een gezin uit den vreemde met de weelde van een eigen vrij huis. Ik zou u willen meenemen op een ont dekkingsreis hoe Nederlandse immigran ten, en ook Australiërs, gehuisvest zijn. Ondanks het feit, dat het geldinkomen van onze emigranten weinig te wénsen over laat, én ondanks het feit, dat de materiële zorgen van nu en v^n straks voor de kin deren wegvallen, heb ik niet zonder wee moed gezien, hoe Nederlanders leven in vaal-grauwe tenten. Ik moet erkennen, dat velen er in geslaagd zijn er iets van te maken, dat de Hollandse huiselijkheid heeft bewaard, maar het blijft de rauwe werkelijkheid, dat hier immigranten wo nen, gezinilen, dié verjaagd zijn uit holiday- flats, of die meegelopen zijn van het ene woningbureau naar het andere, van t oor- stad tot voorstad, mijl na mijl vergeefs op zoek naar een woning. Hij heeft zijn zwakke constitutie nooit gespaard (Van onze correspondent in Londen) Uit de voorzichtige formulering van het bulletin over de gezondheid van de Koning is door menigeen de conclusie getrokken, dat de geneesheren de aard van de afwij king nog niet geheel kennen en dat een langdurig onderzoek en een nog langdu riger behandeling nodig zullen zijn. Soortgelijke symptomen als de Koning heeft, komen echter bij talrijken na long ontsteking of bronchitis voor. De moeilijk heid in het geval van de Koning is, dat zijn lichamelijke klachten van de laatste jaren wel het gevolg schijnen te zijn van de enorme geestelijke druk, welke hij tijdens de oorlogsperiode onderging. Vooral uit zijn contact met Churchill, dat deze beschrijft in zijn boeken, blijkt welk een belangrijke rol de Koning heeft gespeeld om de oor logsleider bij te staan en het moreel van het Engelse volk in stand te houden. Niets was hem te veel, bij elke catastrophe was hij aanwezig. Dit stelde de allerhoogste eisen aan zijn zeer gevoelige constitutie. Van zijn prille jeugd af had hij te kampen met een spraakgebrek, dat hij op den duur met de grootste wilskracht heeft overwon nen, toen hij onverwacht tot het koning schap werd geroepen. •Het programma voor de reis naar Australië en Nieuw-Zeeland is reeds tot een minimum ingekrompen. De tocht gaat langs de kust van haven tot haven. De overige leden van het Koninklijk gezin zullen de Koning in het binnenland ver tegenwoordigen. Zij zullen dat ook doen bij vele andere gelegenheden, zoals bals en concerten. De Koning zal daardoor om de dag des avonds kunnen rusten, evenals op Zondag. Met Pasen is er bovendien een vijfdaagse onderbreking van de manifesta ties. Desondanks krijgt de Koning de volgende lijst af te werken: inspecties van 20 ere wachten, luisteren naar en beantwoorden van vele toespraken van autoriteiten, 25 recepties, zes maal uitreiken van onder scheidingen, gadeslaan van 12 parades, bij wonen van 24 huldigingen door de jeugd, alsmede van voetbal- en cricket-matches en paardenraces. Dan zijn er nog bezoeken aan landbouwtentoonstellingen, aanwezig heid op 7 tuinfeesten, openen van vier par lementen, verrichten van zes kransleg- gingen, aanzitten aan 7 staatsbanketten, diners en lunches, bijwonen van twee bals en twee gala-uitvoeringen. Het bestuur van de V.P.R.O. heeft aan de Nederlandse Televisiestichting de wens kenbaar gemaakt om bij het werk van de stichting te worden betrokken met dezelf de rechten en verplichtingen, die ook voor de andere deelnemende omroepverenigin gen voortvloeien. Wegens de financiële positie van de V.P.R.O. zal deze omroep voorlopig slechts op bescheiden wijze aan de uitzendingen kunnen deelnemen. Nocturne. De Haagse componist Alexan der Voormolen heeft een nieuw pianowerk geschreven, getiteld „Eline". Deze nocturne is opgedragen aan Cor de Groot, die het stuk in de loop van dit seizoen ten doop zal houden. Jubilerend koor. Het in 1921 opgerichte Palestrinakoor zal op Dinsdag 25 September in de Grote Kerk te 's Gravenhage een jubileumconcert geven onder leiding van Jaap Vranken. De dirigent heeft er zich vooral op toegelegd vele tot dusver onbe kende missen van Palestrina ten gehore te brengen. Stotijn zestig. De eerste hdioïst van het Residentie-Orkest, viert Zaterdag zijn zestig ste verjaardag. Hij is tevens leraar aan het Koninklijk Conservatorium voor muziek. Kunst en kitsch. Onder leiding van mr. L. Wijsenbeek heeft een groep deskundigen in het Haagse gemeentemuseum een tentoon stelling „Kunst en kitsch" ingericht, die op 4 October zal worden geopend. De expositie bepaalt zich speciaal tot het moderne in térieur en laat als voornaamste kitsch-eigen- schappen zien: fouten in materiaalgebruik, constructie of versiering en verder ijdelheid, praalzucht, sentimentaliteit en opschepperig heid. Hier worden goed gemaakte meubelen tegenover gesteld, die zowel comfortabel als aesthetisch verantwoord zijn. In de catalogus wordt kitsch omschreven als iets dat zowel mooi als lelijk kan zijn, doch in feite iets wil schijnen wat het niet is. Frans toneel. Op 4 October-begint in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de derde Nederlandse tournee van het Théatre Hébertot uit. Parijs. Gespeeld zal worden „Le feu sur la terre" van Francois Mauriac. Het gezelschap geeft verder voorstellingen in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Hilversum en Maastricht. Argus. Te Rotterdam hebben de schil ders Kees Franse. Jan Goedhart, Charl Kem per, Ed van Zanden en Louis van Roode een groep gevormd, met het doel in de naaste toekomst gezamenlijk onder de naam „Ar gus" te exposeren. Iedereen zal vrij en naar eigen aanleg werken. De combinatie heeft voornamelijk een besparing van kosten ten doel. Jarig. i De te Maarssen woonachtige schilder en graficus Willem van Heusden wordt op 25 September 65 jaar. Werk van hem bevindt zich in het Rijksprentenkabinet in Amsterdam en in officiële en particuliere verzamelingen in Duitsland, Denemarken, Engeland, Japan en de Verenigde Staten. Hij is de ontdekker van de techniek van de Ne derlandse meester Hercules Seghers, een tijdgenoot van Rembrand'. Binnenkort zal hierover een publicatie verschijnen. ,Vogel-verslag 1951' WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De uitslag van de verkoping in het Nota rishuis luidt: Spaarne 31 niet geveild; Spaarn- hóvenstraat 2 a. f5300, N. N.; Kamper'straat 32, f3605, M. J. G. van Rossum qq.; Zijl straat 33, opgehouden f 6500; Lange Anna- straat 23, niet geveild: Reitzstraat 103. opge houden f4000; Indischëstraat 115, 117, 119/ 121, f 12.300, Fa. Van der Boon De Vries; Soendastraat 35, f3800, S. Bouwma qq.; Rollandslaan 68. f 3105, C. R. van Goor; Kastanjestraat 33, f8200, D. J. van Rijn qq.; Emmalaan 17. f 10.100. W. A. Swaters; Kloos terstraat 72, f6300, mèvr. W. Ouwejan: Gasthuislaan 42, f 4550, U. N. O. Dupont; Generaal Bothastraat 26. f2600. J. Schreyers; Dr. Leydsstraat 81, f3405, J. Schreyers; Hedastraat 10, f 13.000. W. Kramer; Slangen- kruidlaan 18 en 16. f30.100, W. J. Nagtegaal qq.; Borneostraat 23, f 4250, A. Aarts; Voge- lenzangseweg 196, Bloemendaal, nie' ge veild; Harmenjansvveg 69. 71. 73, f 6675 W. J. Nagtegaal qq. Niet geveild zijn: Jelgersma- straat 17, Spaansevaartstraat 13, Spaanse- vaartstraat 15, Haarlem. Het besluit van de Rijkswaterstaat om de vierde Velser pont uit de vaart te ne men nu het zomerseizoen voorbij is eïi deze pont opnieuw in reserve te houden, was sedert Maandag al dadelijk merkbaar in de sterkere file-vorming tijdens de middaguren, vooral op het Noordelijke Pontplein. Donderdagmiddag liep het met de druk te aan de Noordkant en op de Wijker- straatweg weer over de schreef, want de staart van wachtende voertuigen strekte zich om ongeveer vijf uur uit tot voorbij de Smidt van Gelderstraat. Geruime tijd moest een agent van politie voor het ver keer op de hoek Wijkerstraatweg-Ko- ningsweg regelend optreden, iets wat enige weken lang niet is voorgekomen. Jaarlijks wordt door de Natuurhistori sche Vereniging aan het gemeentebestuur van Heemstede een verslag uitgebracht over de vogelstand in het wandelbos Groe- nendaal-Merenberg. Dit verslag berust op een groot aantal waarnemingen en nest controles, die verricht worden door de heer L. van 't Sant, daarbij geassisteerd door een aantal H.B.S.'ers, lyceïsten e.d. Zoals bekend is het aantal bezoekers van het bos de laatste jaren zeer sterk toe genomen, maar aan het welzijn van de vo gelstand heeft dit geen afbreuk gedaan. Zowel wat het aantal soorten als het getal vogels van elke soort betreft blijkt Groe nen daal-Mei-enberg steeds „vogel-rijker" te worden. In het afgelopen seizoen werden veertig verschillende vogelsoorten met broedsels of met jongen waargenomen. De mezen, zowel kool- als pimpelmezen benutten in hoofdzaak de ruim honderd nestkastjes. Uit ruim tachtig broedsels vlogen bijna vijfhonderd jongen uit. Bovendien nestel den nog een aantal staart- en glanskop- mezen in bomen en heesters. Onderzoekin gen van dr. Kluyver van de Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen hebben doen zien, dat gewoonlijk niet meer dan tien tot vijftien pet. van de jonge mezen een jaar oud worden en dan zelf tot broe den komen, zodat ondanks de grote aan tallen jonge mezen van dit jaar nog geens zins voor een overbevolking met mezen ge vreesd behoeft te worden. Voorts broedden in de nestkastjes nog- enkele roodstaarten, vliegenvangers, boom klevers, kauwen en holenduiven. Enkele broedsels werden helaas door de baldadige jeugd verstoord; zelfs werd één nestkast je door kwajongens gestolen! Overigens was het geenszins alleen de jeugd, die sommi ge vogels verontrustten, want ook een eekhoorn annexeerde een nestkast) e als woning. Twee zwermen hoornaarwespen en een zwerm gewone wespen verdreven ook vogels uit nestkastjes om er zelf in te trekken. Ook werd nog een kastje door gewone bijeen bezet, maar dit gebeurde na de broedtijd. Eveneens na de broedtijd trokken een aantal grootoorvleermuizen en enkele rosse vleermuizen in de kastjes om deze als dagverblijf wat dus eigen lijk zeggen wil: als nachtverblijf te be nutten! De sierlijke eekhoorn, die het publiek zo graag in het bos ziet, wordt in het verslag als een gevaarlijke nestenrover aan dë kaak gesteld. Hun aantal wordt dan ook heel beperkt gehouden en ook dit jaar werden vier eekhoornnesten op last „van hoger hand" van hun jongen beroofd: voor het opfokken van deze jongen buiten hpt bos bleken genoeg liefhebbers te zijn. Of deze jonge eekhoorns intussen in het leven gehouden konden worden, vermeldt het verslag niet.' Wel wordt er gewag van ge maakt dat zwarte kraaien, gaaien en kau wen verdelgd 'zijn omdat zij als schadelijk gedierte worden aangemerkt. Voorts wordt aangedrongen op'hét afschieten van een aantal houtduiven, die 'schadelijk zijn voor de landbouw. Öit ih 'tegenstelling met de holenduif. die ook in 'Groenen'daal 'leeft en nestelt, maar die beschermd is. Van de buiten de nestkast'ïe? broedende vogels werd de fazant dit jaar niet meer aangetroffen; dit in tegenstelling met vo rige jaren. Daarentegen waren er dit jaar voor het eerst broedende fluiters, boom- piepers en putters.;,Ook de groene specht heeft dit jaar in het bos gebroed. Steenuil, wielewaal en boomvalk werden nu en dan gezien en gehoord. Tweemaal werden in het bos pestvogels waargenomen. Verder bleken een zestiental nachtegalen en vijf bonte spechten in Groenendaal te hebben gebroed. Het waterhoentje broedde dit jaar in een leeg kippenhok: er wérden vier jongen gezien. Voorts broedden in het bos nog de fitis. de tjiftjaf, roodborstjes en winterkoninkjes, merels en lijsters, speeuwen en mussen, wilde eenden, torenvalken, ransuilen enz. enz. Dank zij het grote aantal rupsen-eten de vogels bleef het bos van rupsenplagen verschoond. In Maart van dit jaar raakte een twee jarig kind in de Crayenestervaart te Heem stede. Dit werd opgemerkt door mevrouw F. L. AdrianWatrin. Hoewel zij het red dend zwemmen niet machtig is, gelukte het haar het. kind van de wisse dood te redden. Mevrouw Adrian is vanmorgen op het Raadhuis gehuldigd. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard heeft haar het diploma in lijst van het Carnegie Helden fonds uitgereikt. De kolenproductie van de Nederlandse kolenmijnen bedroeg in Augustus 1.035.000 ton. tegen 1.036.500 ton in Juli. Er werd in gevoerd 490.900 ton, tegen 460.400 ton in Juli. Duitsland leverde in Augustus 203.500 ton en in Juli 238.700 ton. Uit Amerika kwam 207.800 ton, tegen 171.400 ton in Juli. ADVERTENTIE Komt U eens kennis maken met De nieuwste gramofoon met de geluidsband Volmaakte weergave. Onbreekbaar - onverslijtbaar Speelduur van 24—60 minuten. De TEFIFON is daarnaast ook geschikt te maken voor het spelen van Uw normale- en langspeelplaten RADIO-£M 6RAM0F00NSPECIALIST 6fi.H0UTSTR.l08 TEU3046 WAAfilEN Begin October a.s. beginnen de Ned. Televisie-uitzendingen. Belangstellenden geven wij gaarne de gelegenheid een demonstratie bij te wonen. Gééft U zich hiervoor op, dan zullen wij U tijdig omtrent datum en tijdstip berichten. Een keur van modellen zijn in onze zaak te bezichtigen. SIMULTAANDAMMEN BIJ „DIAGONAAL" De dam- en schaakvereniging „Diagonaal" heeft haar wintercampagne ingezet met simultaan-wedstrijden dammen en schaken. Voor deze gebeurtenis bestond veel belang stelling. De schaakwedstrijd werd door de heer G. Kroone uit Santpoort gespeeld tegen 18 anderen, die het hem niet geniakkelijk maakten. Hij wist er 17 te verslaan. Hij speelde op een bord remise en wel tegen de heer C. de Weyze. De heer Th. Weiland uit Haarlem had 11 spelers tegenover zich. Hij won op zeven borden, op twee speelde hij remise en op twee andere verloor hij. Gisteravond is KennemerlancT een sym phonie-orkest rijker geworden, toen in het Statenhuis aan de Velserwcg de heroprich ting plaats vond van de „Hoogoven Kunst kring", die tijdens de bezettingsjaren werd ontbonden. De leiding van de heropgerichte „Hoog oven Kunstkring" (H.O.K.), die een onder afdeling van de „Gieteling" is geworden, berust opnieuw in handen van de dirigent Frangois Eisen. De verwachting, aan de hand van gedane toezeggingen, is, dat het orkest uit 34 leden gaat bestaan, waarvan er gisteravond reeds 20 aanwezig waren, zodat direct een begin kon worden gemaakt met het „werk". Naar wij verder vernamen is met het genoemde aantal leden een volledigë be zetting van het symphonie-orkest gegaran deerd. Op het winterprogramma staan werken van Mozart, von Glück, Schubert en Beet hoven, zodat de pas begonnen vereniging vooralsnog gènoeg „noten op haar zang" heeft. Voorlopig zal volstaan worden met één uitvoering per seizoen. Wegens het niet aceoord gaan met een besluit van de directie omtrent het benoe men van een nieuwe chef aan de kousen- fabriek Hin in IJmuiden hebben de onge veer tachtig meisjes die daar sedert enige jaren werkzaam zijn het besluit genomen, met ingang van ongeveer 1 November, wanneer het nieuwe gebouw aan de Kal- verstraat in IJmuiden-Oost in gebruik wordt genomen, en bloc te vertrekken en elders werk te gaan zoeken. De mogelijk heid dat dit conflict op korte termijn wordt bijgelegd is uitgesloten, aangezien de meis jes haar ontslagaanvragen reeds hebben in gediend en deze door de directie zijn ge accepteerd. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 20 op 21 September Vleetharing: KW 4 met 10 k.; KW 138 met 4 k.; KW 2 met 15 k.; KW 5 met 15 k.; KW 47 met 8 k.; KW 144 met 20 k.; KW 83 met 3 k.: KW 18 met 60 k.; KW 20 met 2 k.; KW 15 met 15 k.; KW 43 met 25 k.; KW 110 met 3 k.; KW 173 met 3 k.: KW 50 met 25 k.; KW 175 met 9 k.; KW 127 met 15 k.; KW 151 met 2 k.: KW 130 met 50 k.; KW 176 met 36 k.; IJM 75 met 5 k. Trawlharing: KW 9 met 20 k.; KW 7 met 180 kisten; KW 140 met 45 k.; KW 56 met 10 k.; KW 38 met 40 k.: KW 40 met 150 k.; KW 41 met 41 k.; KW 176 met 25 k.; KW 85 met 20 k.; KW 70 met 65 k.; KW 124 met 30 k.; KW 56 met 50 k.; KW 129 met 40 k.; KW 159 met 100 k.; IJM 283 met 50 k.; IJM 129 met 200 kisten. Mijn vader had een medelijdend hart. Hij hielp graag en vaak ook met succes. Maar soms had zijn hulp een andere uit werking dan hij zelf verwachtte. Dat was bijvoorbeeld het geval met de oude Jo- chem. De oude Jochem kwam elke Dins dagmorgen bij ons om een cent-voor de muziek. Hij had een draaiorgeltje. Nou ja, een draaiorgeltje was het eigenlijk niet te noemen. Het was niet veel meer dan een kist op een kinderwagen met een slin ger er aan. Muziek kwam er in elk geval niet uit. Mijn vader offerde trouw elke week een cent, maar op een morgen vroeg hij: „Zeg, Jochem, hoe komt dat toch? Ik hoor maar geen muziek". Jochem trok een bedenkelijk gezicht. „Hij is 'stuk, begrijpt u", antwoordde Jochem. „Dan moet je hem eens laten repare ren", opperde mijn vader. Het gezicht van Jochem werd nog be denkelijker. „Dat kost geld", antwoordde hij zwaarmoedig, „en dat heb ik niet". „Hoeveel denk je?" vroeg mijn vader. Jochem kneep zijn kleine slimme spleet oogjes bijna dicht. „Voor vijftig gulden", zei hij, „speelt hij weer als een lier. Maar er zit meer in. Het is een zeldzaam orgel tje, moet u weten". „Wat zit er dan meer in?" vroeg mijn vader. „Engelenkoren", antwoordde Jochem. „Ja, zo zekér als ik hier sta. Wanneer ik er zeventig gulden aan ten koste kan leggen draai ik er engelenkoren uit. Zo iets moois hebt u nog nooit gehoord". Mijn vader dacht enige tijd na. „Ik zal eens zien", zei hij en daarna gaf hij Jo chem zijn cent. Nu was mijn vader iemand die gevoel voor muziek had en de oude Jochem had met zijn engelenkoren bovendien prikke lend op zijn verbeelding gewerkt. Kort en goed, na een morgen nadenken was mijn vader er niet meer af te brengen. Hij moest die engelenkoren horen zingen. Hij haalde ons allemaal bij elkaar, mijn moe der, mijn zuster en mij en hij zei: „Laten wij proberen vijfenzeventig gulden bij elkaar te brengen". Mijn moeder draaide haar portemonnaie demonstratief boven de tafel om. Er zat één gulden achtenzestig in. „En wij moe ten nog kleren kopen.", zei ze, „straks voor de winter". „Ja, dat weet. ik w«l". antwoordde mijn vadér. „Ik weet best dat wij het geld niet bezitten. Maar ér moeten toch mensen gé- vonden worden die iets voor een arme oude man over hebben". „Wat ben je van plan?" vroég mijn moeder. Mijn vader stopte zijn pijp. „Ik begin een hulpactie", zei hij daarna resoluut. De volgende dag werden wij door mijn •vader met lijsten uitgerust om geld te ver zamelen. Wij trokken kris kras het stadje door waar wij woonden en na drie en een halve week hard werken hadden wij in derdaad vijfenzeventig gulden bijeen ge bracht. Mijn vader overhandigde ze trots aan Jochem en hij vroeg: „En wanneer komen nu de engelenkoren?" ,,'s Kijken", zei Jochem, „als wij voor 't repareren nou 's een week rekenden, dan zullen wij wel niet zo ver mis zijn". „Dus de volgende week", concludeerde mijn vader. ,,'k Denk 't", zei Jochem. Toen Jochem d« volgende week weer kwam, zagen wij al uit de verte dat er iets veranderd was aan zijn orgeltje. Er lag nu een 'deken over. „Heb je muziek?" riep mijn vader hem toe van uit het raam. Jochem knikte. Mijn vader rende het huis uit naar hem toe. Wij liepen allemaal voor ons huis tezamen. Mijn moeder, mijn zuster en ik. Mijn vader stond vooraan en keek met devote blikken naar boven. Jo chem diepte de slinger uit de kinderwagen op. Hij wierp de deken van het orgeltje en begon te draaien. Na een poosje zei mijn vader: „Ik hoor niets". „Luister dan goed", zei Jochem. „Ik hoor niets dan kippen", zei mijn vader, na nog een poosje geluisterd te heb ben, „niets dan kakelende kippen". „Dat is het nou precies", zei Jochem. Hij deed de bovenste klep van het orgeltje open en een luid kakelen steeg op. Mijn vader deed ontsteld een pas naar voren. „Je hebt mij engelenkoren beloofd", zei hij, „en nou...." „Dat heb ik ook gezegd", antwoordde Jochem, „maar later heb ik mij bedacht. Ik dacht: kippen is beter. Kippen leggen ook nog eieren. Aan kippen hèb je iets". „Maar ze kunnen niet zingen", zei mijn vader. „Ze proberen het", antwoordde Jochem, „luister maar". „Het is afschuwelijk", zei mijn vader. Hij hield de handen tegen zijn oren. De oude Jochem haalde zijn schouders op. „Nou ja", zei hij, „ze kunnen het ook niet helpen dat ze niet beter kunnen. Ze doen in elk geval hun best". Mijn vader draaide hem de rug toe. Hij ging in huis en hij was de hele verdere dag voor ons niet te spreken. Twee we ken belde de oude Jochem bij ons voor niets aan. Daarna legde mijn vader weer een cent voor hem klaar, want mijn vader heeft tenslotte een goed hart. Maar enge lenkoren heeft hij zijn levenlang niet ge hoord. fNadruk verboden) Aalsdijk, 19 te Antwerpen. Abbekerk, 20 te Antwerpen. Albireo, 19 te Salvador. Arendskerk. 20 te Port Said. Avkeldijk. 19 van Bremen naar Antwerpen. Almdijk, 16 te Havanna. Axeidijk. 20 te Rotterdam van Bremen. Algenib. 20 Rio de Janeiro. Arnedijk, 20 Houston verwacht. Aagtekerk, pass. 19 Perim. Aldegonda, 19 van Pladju naar Bangkok. Alderamin. 19 410 m Z Cape Race. Alnati, pass. 19 St. Paulsrock. Alphard, 19 120 m. O. Recife. Alpherat, 19 260 m. N W. Flores. Amsteldiep, 19 450 m. NO. Flores. Amsteliand, 19 200 m. NO La Plata. Amstelvaart, 19 350 m. NO. Fayal. Arendsdijk, pass. 19 Sombrero naar Trinidad. Annenkerk. 19 600 m. NW. Anderhalfgraadskan. Alkaid, 19 120 m. Z. Rio de Janeiro. Amsteldijk, 19 400 m ZW. Cp. Race n. Antw. Almkerk, 20 van Manilla naar Singapore. Alphacca, 20 te Santos. Altair. 20 van Santos te Rio de Janeiro. Abbedijk, 20 te Rotterdam van Hamburg Amstelkerk, 20 van Freetown naar Monrovia. Andijk. 20 te Corpus Chriiti. Arnedijk, 20 te Houston. Bloemfontein, pass 19 Guardafui. Bennekom, 20 v. Valparaiso te San Antonio verwacht. Bonaire, 19 1175 m. O NO. Barbados. Boskoop. 19 475 m. NO. Fayal n. Barbados. Bintang, pass. 19 ten N Natuna eil n. Manilla. Blitar, 19 80 m. Z. Westpunt Kreta. Bacchus. 17 van Trinidad te New Vork. Beverwijk, 21 ten anker Ancona v. R'dani. Blijdendijk, 19 te New York van Rotterdam. Blömmersdijk, 21 van Antwerpen Celebes, 20 v. Beid wan te Penang verw. Ceronia, 19 van Adelaide naar Melbourne. Chama, 20 van Spezia te Sidon verwacht. Corilla, 20 van Rotterdam te Lissabon. Callisto. 19 575, m. O ten N. Cape Race. Caltex Utrecht, pass. 19 Malta. Clavella, pass. 19 Roekhumpton. Cottica, 19 600 m. ZW. San Miguel n. Plymouth. Cascade, 15 te New Orleans. Cistula, 21 te Port Harcourt W. Afrika verw. Gorcjias, 20 van Levant te Rotterdam. Congostroom. 20 van Amsterdam naar Hamburg. Diemerdijk, 19 325 m. NO. Fayal n. Antwerpen. Dusvendrecht.. 19 780 m. O. Cape Race. Delft, 20 van Amsterdam naar Valparaiso. Edam, '19 te New York. Esso Amsterdam,' 19 625 m. NO. Sombrero. Esso Rotterdam. 19 275 m N NO Flores. Erinna. pass 19 Zuidpunt Palawan. Friesland KRL19 van Aden naar Belawan. Esso Den Haag, 20 van Artiba naar Rotterdam Felipes, 21 v. Haiphong te Singapore verwacht. Grootekerk, 19 650 m. N. ten O. St. Helena Ganymedes, 20 van Paramaribo te Curagao verw. Gooiland, pass 20 Madeira. Gaasterland, 22 v. Buenos Aires voor IJm. verw. Hoogkerk, 19 van Rotterdam naar. Hamburg. Hera, 19 van Maracaibo. Helicon, 19 va ft Amsterdam naar Maracatbo Haarlem. 19 240 m. NO. San Miguel n. Pto Rico. Hestia, 19 240 m ZW San Miguel n. Barbados. Hersilia, 20 van Paita naar Cailao. Indrapoera, 19 420 m. O.ZO. Kp. Guardafui. Java, 20 Tj. Priok verwacht. Jagersfontein. 19 450 m. Z. Monrovia n. Teneriffe Japara (KPM), 19 v. Tj. Priok naar Cheribon Jupiter, pass. 19 ZO kust Kreta n. Gibraltar. Kota Agoeng, 19 180 m. W. ten N. Miniéoy. Kertosono, 21 te Marseille. Kota Gede, 20 van Suez naar Aden. Laertes, 20 van Penang te Belawan verwacht. Langkóeas, 20 Makassar verwacht. Lawak, 19 te Castanas. Lemsterkerk, 19 te Muscat. Leersum. 16 van Rotterdam te Houston. Leerdam, 19 450 m. W. Scilly's. Luna, pass. 19 Kp. St. Vincent. I.eopoldskerk, pas. 19 Daedalusrif n. Bahrein. Leuvekerk, 19 480 m. O. ten Z Socotra n. Aden. Loosdrecht, 19 100 m. O.NO. Socotra. Linge, 19 v. Kopenhagen n. Toppila. Laufenskerk, 20 te Bahrein. Lekkerkerk, 20 van Suez naar Aden. Lindekerk, 20 van Damman naar Koeweit. Larenberg, 20 van Temeuzen te Rotterdam. Lombok, 18 van Semarang. Mariekerk, 19 te Marseille. Mentor, 20 te Amsterdam van Levant. Metula, 17 van Philadelphia te Bombay. Marissa, 20 van Miri te Sydney verwacht. Mataram, 19 dwars Lissabon. Minajak. 19 van Singapore n. Pangkalpinang. Mapia, 19 200 m. W. Minicoy. Muiderkerk, 19 i20 m. O.ZO. Rasfartak. Mltra. 19 1000 m. O.NO. Bermudas. Maaskerk, 20 van Dakar naar Le Havre. Melampus, 18 van Amsterdam te Balikpapan. Macuba. 20 Gibraltar gepass. Madoera. 21 van New York te Calcutta verw Mariekerk, 20 van Marseille naar Genua. Meerkerk. 20 te Zanzibar. Modjokerto, 20 van Belawan naar Aden. Nestor, 20 van Amsterdam te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 19 325 m. O. ten Z. Cape Race Nieuw Holland, 16 rede Singapore v. Tj Priok. Noordwijk, 21 van Rotterdam te Pto Marghera. Oranjefontein. 19 van Hamburg naar Anfwerpen Omala, 19 240 m. O. Okinawa. Oranje, 20 van Tj. Priok naar Amsterdam. Ootmarsum, 20 van Rotterdam naar Houston. Oranjestad, 21 te Laguaira. Prins Fred Hendrik, 15. te Chicago. Poseidon, 19 van Hull naar Antwerpen. Prins Maurits, 19 515 m. W. Valentia. Prins Willem II, 19 300 m. W. Valentia. Papendrecht. 19 360 m. ZW. Sombrero. Paula, 19 200 m. N. Singapore. Prins Willem Til, 16 van Montreal. Riouw, pass. 19 Guardafui. Rossum. 19 van Antwerpen naar Lissabon. Ruvs. 20 Buenos Aires verwacht. Roebiah, 18 te Soerabaja. Rijn', 21 van Hamina te Zaandam verwacht. Ridderkerk, pass. 19 Kp. St. Vincent. Rondo, pass. 19 Gibraltar naar Genua. Rijndam. 19 960 m. O. ten N. Cape Race. Rijnland, 19 360 m. Z.ZW Palma. Stad Schiedam. 19 van Gibraltar. Stad Arnhem, 20 van Amsterdam naar Emden Salatiga. 17 te San Francisco. Stad Alkmaar. 19 van Vlaardingen n. Narvik. Schiedijk. 19 250 m W. Azoren. Singkep. pass. 19 240 m. ZO. Sable eil. Stad Vlaai-dingen, 19 van Narvik naar Emden. Stanvac Talang Akar, 19 v. Pulubukom naar Sungêigerong Salawati, 19' 180 m ZO. Kp. Guardafui Saroena. pass.'19 'Natuna eil. Somrhelsdljk, 19 850 m.' W. ten Z. Flores. Stad Dordrecht, vertr. 21 v. Palermo n. Huelva. Saparoea, 20 te Madras. Sliedreoht, 21 van Curagao te Cochin verwacht Sloterdijk. 20 van Singapore n. Fort Swéttenham Straat Malakka, 18 te Kaapstad. Tjikampek, pass. 19 Sabang naar Penang Tamo, 19 300 m. N. ten O. St. Paulsrock. Tibia, 19 100 m. ZO. Horta. Tawali, 19 360 m. W. ten Z. Gibraltar. Tjitjalengka, 20 van Semarang te Tj. Priok verw. Trompenberg, 19 450 m. NO Fayal n. Le Havre Toari, 19 450 m. W.NW. Minicoy. T.upondok, 17 te Nagoya v. Yokohama. Tiba, pass. 20 Cape Frio. Tawali, pass. 20 Gibraltar naar Beyrouth. Tero, 22-23 v. Schiedam te Hamptonroads verw. Thenusto. 22 van Baltimore naar Nederland. T.iimenteng, 22 Buenos Aires verwacht. Utrecht, 20 300 m. O. Datumlijn n. Los Angeles. Uni, 12 van Nuevitas naar Cabanas. Winterswijk, pass. 19 Ouessaht. Woensdrecht, 19 van Curggao naar Buenos Aires. Willemstad, 20 van Madeira naar Plymouth. Winsum, pass. 19 Gibraltar. Zaan. 19 van Zaandam naar Bremen. Zeeland (SSM), 20 v. Emden n^ar Danzig. Zonnewijk, 20 van New Orleans te Rotterdam. SLEEPVAART Atlantis, 19 35 m. O.NO Barcelona Huniber, met ss Poelau Laut 18 te Port Said. Rode Zee. met Nicolabs, 19 12' 49" N. 48' 26" O. naar Djibouti. Schelde met zuiger en bale 19 dwars Folkestone

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 13