BRYLCRE Tito's leger: de grootste parate landmacht op het continent Bankiers hebben ook bezwaar tegen gewijzigd ontwerp credietcontrole Vermindering van vet- en suiker- consumptie zal worden toegejuicht ^Hoe is het ontstaan? Een Eeuw Geleden RIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Joegoslavië in de wereldcrisis Met moderner bewapening een bondgenoot van betekenis RADIO Nieuw Guinea wacht op Nederlandse ondernemers Leidse wollen dekens JA MENEER! De oliën in zijn geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging. Minister Mansholt: Geen wijziging in het landbouwbeleid Indexcijfer gezinsverbruik sinds 16 Juli iets lager Tegen kledingmagazijn 41.000 boete geëist Verzending van zeepost Slansky wordt minister Dit woord: SJAPPIETOUWER Rectoraatsoverdracht Vrije Universiteit Textielververij te Bussum ging in vlammen op Medewerkers van „Koning Voetbal" veroordeeld Blaricum verliest proces over gevorderde woning BELGP.ADO, September 1051. In 1947 werd door de regering van Joego slavië een vijfjarenplan op stapel gezet voor de industrialisering en electrificatie van het land, dat even stoutmoedig als vèr- Ireikend scheen. De opzet was, dat hierin oer jaar een kleine 30 pet van het totale [volksirikomen zou worden geïnvesteerd, 1 waarbij men verwachtte dat aan het einde van de termijn de industriële productie met 225 pet en de agrarische met ruim 50 pet [zou zijn vermeerderd. Deze verwachtingen zijn niet in vervul- Iiing gegaan. Om te beginnen kwam een Ijaar later de breuk met Moskou en de Icominform, wat voor Joegoslavië beteken de dat de helft van haar handelsmogelijk heden met één slag wegviel en dat de im- Lort van kapitaalsgoederen, ondanks de ■bestaande verdragen en contracten, vrijwel in het geheel niet werd uitgevoerd. Hierbij '•wam het gebrek aan ervaren technici, het- heen bij een industrialisatieplan natuurlijk Keer belemmerend werkt en tenslotte de uitzonderlijke droogte van de zomer van 1950. Men heeft nu, door de nood gedwongen, van het plan een zesjarenplan gemaakt, waarbij bovendien belangrijke onderdelen van de oorspronkelijke opzet zijn geschrapt. Men bereikt het in 1947 gestelde doel dus [bii lange na' niet. Oorlogssterkte: V/4 millioen man I Wat betreft de militaire en strategische po sitie van Joegoslavië, zoals die zich na de [afscheiding van het Sovjet-blok in 1951 af tekent, kan men in.de eerste plaats vast stellen, dat Tito's leger op het ogenblik de srootste parate landmacht vertegenwoor digt op het vaste land van Europa, behalve de°Russische. Naar betrouwbare schattin- een heeft Joegoslavië momenteel ongeveer 35 divisies onder de wapenen, elk van 10 000 goed getrainde soldaten. Telt men hierbij de „Militia" en de getrainde reserve, dan komt men tot een indrukwekkend aan tal dat de een en een kwart millioen vrij dicht benadert. Tito's grote zwakheid ligt echter in zijn gebrek aan tanks, vliegtuigen, en zware artillerie. Hierover wordt nu met Amerika en Engeland uitvoerig onderhan- Kansloos tegen de Russen? Vergelijkt men deze legermacht met die van Sovjet-Rusland, dan zijn ouderwets ingestelde militaire waarnemers geneigd om Tito bij een inval geen schijn van kans te geven. Rekent men alleen met cijfers en aantallen tanks en vliegtuigen, dan zal een leek met een dergelijke pessimistische visie moeten instemmen. Maar de militaire des kundigen. die de lessen van de guerilla- strijd in Wereldoorlog no. 2 ter harte heb- .ben genomen, zijn pertinent van mening, dat Tito's divisies na een vertragende te rugtocht,' die het land in staat, zal stellen de hele beschikbare reserve bijtijds te mo- I biliseren, zich zonder veel moeite in de bergen van Bosnië en Servië zullen kunnen terugtrekken en vandaar uit de vijand voor onbepaalde tijd zoveel afbreuk doen, dat deze slechts met de grootste inspanning in staat zal zijn de verbindingslijnen tussen de grote steden open te houden. Men wijst er hierbij op, dat de partisanenlegers van Joegoslavië gedurende de laatste oorlog naar schatting een aantal van niet minder I dan 700.000 Duitsers buiten gevecht heb ben gesteld van hun bijna onneembare bergstellipgen uit. Verder rekent men er van geallieerde zijde op, dat het parachu teren van zware artillerie en tanks met de moderne techniek zonder veel moeite zal kunnen geschieden, in veel groter mate en I aanzienlijk efficiënter dan in de laatste [oorlog het geval is geweest. Strategische mogelijkheden Maar nog geheel afgescheiden van de zojuist genoemde mogelijkheden ingeval Joegoslavië rechtstreeks zou worden aan gevallen, is er de algemeen strategische positie, die dit land door de eeuwen heen heeft ingenomen, speciaal wat betreft de toesang tot Italië en Zuid-Frankriik. Een [blik op de kaart zal de lezer doen zien. dat j aan het Noordeliike einde van de Adriati- ische kust en de Dinarische Alpen de zoge naamde „poort van Ljubljana" ligt, die van oudsher aan barbaarse stammen de gele- I genheid heeft gegeven om via de doorgang [tussen Venetië en de Alnen de vlakte van Lombardije en verder Zuid-Frankrijk bin- ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERRES - FRIDOR COLUMBIA Betaling in overleg De gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg, die enige tijcl in Nederland heeft vertoefd voor be sprekingen met de regering, is per KLM- vliegtuig naar Nieuw Guinea vertrok ken. Vóór zijn vertrek verklaarde hij aan journalisten dat, indien het vervoer op zee naar de schepen van de K.P.M. zou kunnen worden verbetei'd, de uitvoer van Nieuw Guinea snel zou toenemen. De uitvoer kan so nodig met 200 percent verhoogd worden. Gebrek aan prauwen en kleine kustvaar tuigen maakt dit thans niet mogelijk. Ver hoging van de export zou belangrijk bij dragen tot dekking van het begrotings tekort, dat over 1951 ongeveer tien mil lioen gulden bedraagt. Het wachten is op grote Nederlandse ondernemers die het land moeten openleg gen. Er is een contract getekend voor de bouw van 200 huizen en andere gebouwen, welk werk is gegund aan een firma in Gouda. nen te vallen. De voordelen die het Westen zelfs van een Joegoslavische neutraliteit zou hebben bij een aanval van Rusland op West-Europa, zijn zonder meer duidelijk: Italië zal als aanvalsbasis voorlopig kunnen worden behouden en de Adriatische zee blijft open voor de geallieerde oorlogs vloten. Bij dit alles heb ik nog buiten beschou wing gelaten de belangrijke strategische mogelijkheden, die bij een neutrale houding van Joegoslavië voor Rusland en zijn va zallen onbenut zullen blijven, zoals de toe gang tot de Aegeïsche Zee via de Moravi sche- en Vardar-valleien. Wanneer men dus de strategische positie van Joegoslavië en de militaire mogelijkheden van dit land overziet, dan ligt de conclusie voor de hand, dat Tito's breuk met Moskou, hoe men de situatie ook bekijkt, voor het Westen slechts voordeel heeft gebracht. Betrouwbaar „thuisfront" Staat het communistisch-socialistisehe regime van Tito tegenover de bevolking van Joegoslavië echter sterk genoeg om zich laat ons zeggen voor de eerstkomen de tien jaar te handhaven? (Hierbij wordt aangenomen, dat geen derde wereld oorlog tussenbeide komt.) Verschillende factoren spelen hier een rol, met als voor naamste het feit, dat Joegoslavië, ondanks Tito's charmante, Westers-aandoende ma nieren, een politiestaat blijft, waarin een geducht corps geheime politie het volk controleert en in bedwang houdt. Er is de laatste tijd in het systeem, vooral sedert de voedselleveranties van Amerika, wel een zekere ontspanning gekomen, maar dit doet aan het principe niets af. De algemene on tevredenheid der boeren, alsmede van grote percentages van de rest van de bevolking, die als geheel de communistische ideologie zeker niet aanhangt, blijft. Wij hebben ech ter gezien, dat Tito tegenwoordig bereid is ADVERTENTIE 1.50 x 2 M 39.50 1.60 x 2.10 M 45.— 1.90 x 2.30 M 58.50 COMPLETE WONINGINRICHTING Barteliorlsslr. 13-17 .Haarlem Tel. 13915 aan allerhande bezwaren tegemoet te komen. De verschillende maatregelen, on der meer decentralisatie van het planning systeem en de in uitzicht gestelde moge lijkheid om de economie aan wat minder rigoureuze banden te leggen, zijn er dan ook bijna zeker mede op gericht om de be staande ontevredenheid zoveel mogelijk weg te nemen. Gaat Tito op deze weg voort, dan XTioet het als zeer onwaarschijnlijk worden be schouwd dat het huidige regiem in Joego slavië van binnen uit ten val kan worden gebracht. Russen de erfvijaxxden Een tweede vraag is of het Joegoslavische volk zal vechten, indien het in de nabije toekomst door Sovjet-Rusland of diens satellietstaten zou worden aangevallen. Dit is, voor zover ik heb kunnen nagaan, eigen lijk geen vraag meer. De Joegoslaven, met hun diepgewortelde onafhankelijkheidszin en hun uitzondexdijk sterke nationale trots, zullen zich als één man achter hun maar schalk Tito scharen, wanneer het wordt aangevallen. Niet omdat Tito een commu nist is, maar omdat hij de leider was en is van het verzet tegen welke bedreiging ook, van de onafhankelijkheid des lands. En deze bereidheid om te vechten zal zich te sterker doen gelden, wanneer het zal gaan tegen Rusland, dat hier van oudsher als de aartsvijand wordt beschouwd. Mr. C. BINNERTS, lid van de Nederlandse delegatie in de Balkancommissie der UNO. ADVERTENTIE Luister naar Uw kapper: Brylcreem Uw haar! Brylcreem is een „rijke" haarcream. Zij bevat zuivere, natuurlijke oliën, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging. Brylcreem houdt het haar zacht en glanzend... onberispelijk en gezond. Massage met Brylcreem versterkt de hoofdhuid en maakt Droog Haar weer vitaal. Vraag Brylcreem - de geëmulgeerde haarcream! Welverzorgde mannen overal ter wereld gebruiken het! Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Maarschalk Tito inspecteert de erewacht aan boord van het Britse oorlogsschip Liverpooldat deze week een bezoek brengt aan Split in Joegoslavië. De door de minister van Financiën aan gebrachte wijzigingen in het wetsontwerp Toezicht Credietwezen hebben het Neder landse bankwezen geenszins bevredigd. Zulks blijkt uit een adres, dat de Neder landse Bankiersvereniging en de Bedrijfs groep Landbouwcredietbanken aan de Tweede Kamer hebben gezonden. In het adres wordt gezegd dat men zich wil beperken tot die wijzigingen, welke ten onrechte zouden kunnen worden be schouwd als tegemoetkomingen aan belang rijke wensen, in het Voorlopig Verslag ge uit. Naar de overtuiging van de adressan ten behoort een eventuele toekenning van bevoegdheden inzake credietcontrole voor andere doeleinden dan ter bescherming van de liquiditeit en de solvabiliteit der banken slechts te geschieden in de vorm van een aan een tijdslimiet gebonden nood- regeling. Het systeem der kwalitatieve cre dietcontrole is in Januari 1951 door de Nederlandsche Bank verlaten, aangezien het bij de gewijzigde economische omstan digheden (liberalisatie) onuitvoerbaar werd geacht, en vei-vangen door het sys teem der kwantitatieve credietcontrole. Deze behoudt ook in het gewijzigde wets ontwerp haar permanent karakter, onge acht of zij gericht zal zijn op de bescher ming van de solvabiliteit en de liquiditeit Minister Mansholt deelt in de toelich ting op de begroting van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mee, dat de landbouwpolitiek in het komende begro tingsjaar een voortzetting zal zijn van het beleid in de voorgaande jaren. De voedselvoorziening van het Neder landse volk in 1950 kan bevredigend wor den genoemd. Enige vermindering van de vetconsumptie en van de consumptie van suiker en suikerhoudende producten zou uit voedingsoogpunt kunnen worden toe gejuicht. Zeer bevredigend is de ontwik keling van de melkconsumptie, welke in vergelijking tot het vooi'oorlogse verbruik met ongeveer 30 is toegenomen. Het ligt in het voornemen van de minister het ver bruik van dit voor de volksgezondheid zo bij uitstek bevorderlijke product krachtig te blijven stimuleren. De prijs van de consumptiemelk zal mogelijk op het hui dige peil worden gehouden. De minister hoopt dat het ontwerp van een nieuwe pachtwet de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk zal bereiken. Het blijkt, dat de aardappelmoeheid af doende bestreden kan worden, indien de wettelijk voorgeschreven vruchtwisseling wordt opgevolgd. Hoewel de getroffen maatregelen voor sommige telers directe nadelen met zich brengen, zullen deze worden gehandhaafd. De jaarlijkse bestrijding van de Colora dokever wordt thans algemeen als een normale cultuurmaatregel beschouwd. De controle op de naleving van de wettelijke voorschriften op landbouwbedrijven kan daarom worden verminderd en, voor wat betreft volks- en particuliere tuinen, voor eon groot deel aan de politie worden over gelaten. Veestapel groter dan voor de oorlog De ontwikkeling van de rundveestapel, welke de vooroorlogse omvang thans heeft overschreden, kan bevredigend worden ge noemd. De varkensstapel zou nog kunnen worden uitgebreid, indien de voederpro ductie in het binnenland verhoogd wordt. Mogelijkheden daarvoor zijn zeker aan wezig. De productie en de afzet van de zuivel producten hadden tot dusverre een be vredigend verloop. Het ligt ixi het voornemen de toepasse lijkheid van het Bedrijfsvergunningenbe- sluit 1951 op de voedselvooi'zieningsin- dustrieën eerlang sterk te beperken. Ener zijds is bepex-king van de vrijheid tot ves tiging en uitbreiding voor verscheidene in dustrieën minder noodzakelijk, andex'zijds kan een doeltreffende controle op de na leving van de bepalingen van het besluit bij het zeer grote aantal der veelsoortige industrieën slechts met een uitgebreid con- tróle-apparaat geschieden. De visserij De zeevisserij leverde in 1950 11 mil lioen kg. meer op dan in 1949, hetgeen voor een gx-oot deel het gevolg was van de betere haringvangsten. De kustvisserij daarentegen leverde 30 millioen kg. minder op, hetgeen in het bij zonder zijn oorzaak vond in de sterke ach teruitgang der lïxosselvisserij. De IJselmeervisserij leverde in 1950 ruim 4 millioen kg. meer op, maar de geldswaarde bleef nog iets bij die van 1949 achter. De verre visserij leverde minder op dan in 1949. Zij liep terug van 3 millioen kg. in 1949 tot 2.8 millioen in 1950. De afzet van de visserijproducten naar de sinds vele jaren bediende expoi'tgebie- den blijkt met steeds grotere moeilijkhe den gepaard te gaan. Dit geldt in het bij zonder voor de haring, zowel vers als ge zouten. Voor een groot deel is het hieraan toe te schrijven, dat de totale visexport in 1950 daalde tot 89 millioen kg. van 124 millioen in 1949. De geldswaarde bedroeg echter nog 59 millioen tegen 66 mil lioen in 1949. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik samengesteld per 15 Augus tus 1951. H?t totaal-indexcijfer daalde van 16 Juli tot 15 Augustus 1951 met 1 punt. Bij de voedingsmiddelen daalden de prijzen van aardappelen en groenten be langrijk. Eieren en flessenmelk stegen in prijs. Ook het indexcijfer voor fruit liep op. Als resultaat van deze invloeden daal de het indexcijfer voor de voedingsmid delen met 3 punten. De prijsdaling van kleding en schoeisel zette zich voort. Het indexcijfer voor de overige groepen steeg met 1 punt, in hoofdzaak als gevolg van de verhoging der brandstoffenprijzen. Wegens overtreding van de destijds van kracht zijn Textielbeschikking heeft de px-ocureur-genei-aal bij het gerechtshof te Amsterdam 41.000 boete geëist tegen een kledingmagazijn te Amstex-dam, vertegen- woordigd door de 61-jarige directeur H. J. H. In October was deze zaak in eerste in stantie behandeld door de bijzondere poli tierechter te Amsterdam, die de firma eveneens 41.000 boete oplegde, te onder gaan door de directeur. Ten laste was gelegd het in ontvangst nemen van en afleveren van stoffen zonder afgifte van textielpunten. De winkel be trok textielgoederen van de fabriek zonder overdracht van punten. Hiervoor eiste de procureur-genex-aal 40.000 boete. Voorts werd een boete van 1000 geëist wegens het afleveren van textiel aan personeel zonder textielpunten. Het hof zal op 3 October arrest wijzen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. Sibajak (8 Octo ber); naar Nieuw Guinea m.s. Blitar (18 Oct.); naar de Antillen: m.s. Willemstad (2 October); naar Suriname: s.s. Helicon (25 September); naar Canada: s.s. Veendam (26 September); naar Australië via Enge land (22 September). der credietinstellingen, of op de coördina tie van het beleid van de overheid en het beleid van het bankwezen wegens alge mene economische en monetaire omstan digheden. Derhalve wordt er in het adres opnieuw met klem op aangedrongen, dat aan de re geling der kwantitatieve credietcontrole, voor zover zij bestemd is voor andere doel einden dan de bescherming van de solva biliteit en de liquiditeit der banken, een tijdelijk karakter wordt verleend. De kern van het bezwaar tegen de be voegdheid van de Nederlandsche Bank om voorschriften inzake de minimale omvang der liquide middelen te geven, aldus het adres, was gelegen in de omstandigheid, dat daarmede de bevoegdheid werd ge creëerd de credietverlening aan het be drijfsleven te beperken, hoewel de crediet verlening aan de overheid niet aan beper king werd onderworpen. Dit bezwaar blijft onverkort bestaan, aangezien het mone tair geen verschil maakt of deze crediet verlening rechtstreeks door de credietin stellingen of indirect door de Nederlandsche Bank aan de overheid geschiedt. In beide gevallen treft de credietbeperking uitslui tend het bedrijfsleven. Het adres maakt met ei-kentelijkheid gewag van het feit, dat een voorschrift, strekkend tot het voeren van voorafgaand overleg met de representatieve bankiers- ox-ganisaties over de door de Nederlandsche Bank te nemen maati-egelen, nu een plaats in het ontwerp heeft gevonden. Dit overleg wordt van zeer gx-oot belang geacht. Het adres concludeert, dat de wijzigin gen, die in het wetsontwerp zijn aange bracht, de „ernstige en zeer principiële be zwaren er tegen, ook wat betreft de te ver wachten schadelijke gevolgen voor het ge hele Nederlandse bedrijfsleven, niet hebben weggenomen". Een aanvaardbare regeling van het toezich op het credietwezen kan naar de mening van de Bedrijfsgroep Landbouwcredietbanken en de Nederland se Bankiersvereniging slechts worden be reikt, indien het wetsontwex-p wordt ge splitst in een permanente wettelijke rege ling van het toezicht op het credietwezen, voor zover dit de bescherming van de liqui diteit en de solvabiliteit der banken tot doel heeft, en in een tijdelijke regeling van de credietcontrole. LONDEN, 21 September (Reuter). Het officiële Tsjechoslowaakse persbureau „Ce- teka" meldde Vrijdag dat de Tsjechoslo waakse regering Slansky, die in Augustus van zijn post als secx-etaris-generaal van de communistische partij in Tsjechoslowakije is ontheven, tot hoofd zal benoemen van een nieuw ministex-ie, dat tot taak zal kx-ij- gen het opstellen van economische plannen voor te bereiden. V!' Op de helling van de Berg der Tien Geboden" nabij Murphy in Noord Carolina (V.S.) staan in wit stenen letters van 1.40 bij 2.10 meter de Tien Geboden uitgebeeld. Deze stenen werden daar neergezet door de kerk van de „Prophecy Marker Association". Een overzicht tijdens de wijding, die door 5000 personen werd bijgewoond. Over dit woord is heel wat te doen geweest. In andere teksten vindt men: sjabbetouwer en men vraagt zich nu af: is sjap met z'n verkleinwoord sjappie een verkorting van sjappietouwer of is het een afzonderlijk woord onder welks invloed sjabbetouwer tot sjappietouwer is geworden. Een belangwekkender vraag is: waar komt dit wonderlijke woord voor: straatslijper vandaan? In de oudste vindplaatsen betekent het: matroos, zonder enige ongunstige bijbetekenis. Een taalvorser is getroffen door de grote gelijkenis met de Maleise woox-den: siapa taoe of tau die betekenen: wie weet, misschien, weet ik het? Op deze wankele basis is men toen gaan redene ren: de matrozen in de Oost zullen dit woord herhaaldelijk in de mond geno men hebben, hetzij omdat zij van het Maleis weinig begrepen, hetzij als uiting van onverschilligheid. De mensen nu die aldoor: siapa tau zeiden, werden siapa tau-ers, sjappietouwers genoemd. Erg overtuigend lijkt mij de verkla ring eerlijk gezegd niet. Maar ze vindt steun in het Franse woord: Je m'enfoïi- tiste, voor iemand die telkens zegt: Je m'en foute, wat een vrij pittige term is voor: 't kan me niet schelen. Prof. dr. H. Dooyeweerd heeft dezer dagen het rectox-aat der Vrije Univer siteit te Amsterdam overgedx-agen aan prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven. Prof. Dooyeweerd zeide in een rede on der meer, dat voor de financieel minder draagkx-achtige studenten de promotie steeds bezwaarlijker gaat worden wegens de hoge drukkosten van het proefschrift. Deze kwestie is ook ixi het rectorencollege besproken. De minister overweegt een re geling om door het verschaffen van rente loze voorschotten dit bezwaar enigermate te ondervangen. Px-of. Dooyewaard betwij felde of een dergelijke tegemoetkoming voldoende aantrekkelijk zal blijken te zijn. Tenslotte wees hij op het feit dat de Vrije Universiteit in toenemende mate stu denten van de meest uiteenlopende kerke lijke gezindten en godsdienstige overtui ging trekt. Ook het aantal onkerkelijken blijkt toe te nemen. In de afgelopen cursus lieten zich van de laatste categorie 57 in schrijven. O.a. een aantal Mohammedanen studeert aan de V.U. Een felle brand in de stoomwasserij exi textielververij van de firma De Boer te Bussum heeft de droogzolders en de tex tielververij volkomexx vernield. Honderden kilo's wol en jute van een Hilversumse ta- pijtfabriek, die juist zouden worden afge leverd en een grote partij raffia, bestemd voor export, gingen verloren. De wasgoederen van de klanten konden worden gered. De textielververij, voorna melijk werkende voor tapijtfabrieken in het Gooi, is buiten bedrijf. De machines, alsmede gx-ote partijen verfstoffen en de kleding van het personeel gingen verlo ren. De schade, die op een ton wordt ge- raamd, wordt door verzekering gedekt. De oox-zaak van de brand is onbekend. Drie medewerkers van het inmiddels opgeheven spox-tweekblad „Koning Voet bal" zijn door de Amsterdamse rechtbank conform de eis ieder tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Zij zijn de 46- jarige koopman C. D. H., de 28-jarige ver tegenwoordiger G. van R. en de 30-jarige G. S. D., allen uit Amsterdam. Dit drietal heeft fraude gepleegd bij de door het blad uitgeschreven voetbal-prijs vraag. Nadat des Zondagsmiddags de uit slagen van de voetbalwedstrijden, die door de inzenders te voren moesten worden ge raden, bekend waren geworden, vulden zij nog enkele formulieren in, waarbij er voor werd gezorgd, dat de ingevulde uit slagen die van de beste inzenders over troffen. „Koning Voetbal" won op die wijze zijn eigen prijzen. In tegenstelling tot de beslissing van de president der Amsterdamse rechtbank heeft het Amstei-damse gerechtshof, dat in hoger beroep het kort geding tussen de weduwe Van D.-E. uit Blaricum en B. en W. van deze gemeente te behandelen kreeg, in zijn uitspraak het college van B. en W. in het ongelijk gesteld. De woning van de weduwe werd destijds door B. en W. gevorderd ten behoeve van een gemeente-ambtenaar. Zij bood aan hem itx haar huis op te nemen, maar ver zocht er zelf ook te mogen blijven wonen, hetgeen werd geweigerd. Zij maakte de zaak in kort geding aanhangig bij de presi dent der Amstei-damse rechtbank, die haar in het ongelijk stelde. Aangezien aan de weduwe niet tijdig de mening van de commissie van advies ken baar was gemaakt en daax-mede dus niet aan alle wettelijke en formele eisen bij een vox-dering was voldaan, was het hof van mening, dat het in kort geding gewezen von nis moest worden vernietigd. Het hof ver oordeelde B. en "W. van Blaricum zich te onthouden van uitvoering van het besluit tot vordering van het huis. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 20 September 1851 LONDEN. Hier is eene poging aangewend, de vrouwen eene andere dan de tot dusverx-e gebruikelijke kleeder dracht te doen aannemen, onder andere met wijde pantalons, zooals de Turksche vrouwen die dragen. Vijf dames, naar het schijnt tot den aanzienlijken stand behoorende, hebben zich in St. James- park in de nieuwe kleederdracht ver toond. Van den kant van het gemeen hebben zij zulk een bejegening onder gaan, dat zij zich ijlings in een rijtuig he"bben moeten verwijderen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5