286880 ©LUIM PiiC Stijging van aan tal ongelukken door roekeloze weggebruikers H. O. V. Gasprijs is nog niet verhoogd Dodelijk ongeluk te Haarlemmerliede voor de Haarlemse rechtbank 2de belangrijke prijsverlaging Gestelse Straatje" in Bloemendaal: herinnering aan St. Michielsgestel VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Opheffing van maximumsnelheid niet van overwegende invloed GIRO Gouden kloosterjubileum van pater N Th. Vlaar Gemeenteraad van Bloemendaal Zijweg van de Donkere laan wordt „Gestelse straatje" genoemd Wij repareren en verven LEDEREN KLEDINCSERVICE Pastoraal centrum in het buiten „Lindenheuvel" bi, WASSENAAR Jansweg 17 t/o station NU moet U zeker een deken kopen „St. Genesiusspeelde een dolle klucht Televisie-studio in Bussum heeft gebrek aan ruimte Dr. E. Heldring tachtig jaar Burgerlijke stand van Haarlem Ageoda voor Haarlem Verkeer&autori feiten in Haarlem en omgeving conclude ren: Het vermoeden wordt wel geuit, dat de verontrustende stijging van het aantal ver keersongevallen voor het overgrote deel te wijten is aan het nieuwe Wegenverkeers reglement, dat op 1 Januari 1951 in wer king is getreden. En in het bijzonder aan de opheffing van de maximum-snelheid. Wij hebben naar aanleiding van dit denk beeld het oordeel gevraagd van verkeers- autoriteiten in Haarlem en omgeving. Hoofd-inspecteur de heer I. B. Brauck- mann, hoofd van de afdeling Verkeer van de Haarlemse politie, vertelde onder meer het volgende: „Ik ben van mening, dat de opheffing van de maximum-snelheid geen belangrijke invloed heeft gehad op de stij ging van het aantal ongevallen op de weg. De veertig kilometer in de bebouwde kom gaf toch geen waarborg voor de veiligheid. Men moet ook met andere factoren rekening houden om ongelukken te voorkomen. Met dertig kilometer kan een automobilist even eens een botsing veroorzaken. Is de be stuurder voldoende capabel om het stuur wiel te hanteren? Hoe is de conditie van de wagen? Het belangrijkste is echter: hoe is de mentaliteit van de rijder? Dat is de basis waarop de opvoeding van de wegge bruiker moet worden gebouwd. En die basis is heel dikwijls het zwakke punt. Ik zie dan ook maar één mogelijkheid en dat is steeds maar weer met het verbalenboek- je klaar staan. Niet goedschiks? Dan maar kwaadschiks!" De hoofdinspecteur van de Heemsteedse politie, de heer A. Berentsen, had een enigs zins afwijkende mening. Hij zei namelijk: „Persoonlijk ben ik sterk tegen de ophef fing van de maximum-snelheid. Ik heb in dertijd voorspeld, dat door deze opheffing veel meer ongevallen zouden gebeuren en dat is uitgekomen. Nu is het eigenaardige, dat wij in Heemstede geen schrikbarende stijging hebben gehad sedert 1 Januari, waar evenwel een grote dosis geluk bij te pas moet zijn gekomen. Dat het gemis aan een maximum-snelheid zich overal doet gevoelen blijkt wel uit de inhaalverbods- borden, die alom als paddestoelen uit de grond rijzen. Volgens mij is dit een wan hopige greep van de wegbeheerders om de macht over het snelverkeer in handen te houden. De mentaliteit van de gemiddelde weggebruiker in Nederland is nog van dien aard, dat zij voortdurend moet worden bij geschaafd door de daartoe strekkende maatregelen. Ook de controle is veel moei lijker geworden. De opsporingsambtenaar moet nu kunnen aantonen, dat de chauf feur het verkeer in gevaar heeft gebracht door te snel rijden. Vroeger ging dat echter eenvoudiger, toen men alleen maar behoef de te constateren, dat een autobestuurder harder dan veertig kilometer draaide. U moet eens op de Dreef gaan kijken: precies een race-baan. Zonder zich ook maar een ogen blik aan de waarschuwingsborden te storen rijdt men er tachtig, ondanks het grote aantal gevaarlijke zijwegen. Nee, geef mij de veertig kilometer maar weer terug!" Hoofdinspecteur van de Bloemendaalse politie, de heer J. Voerman, is ongeveer dezelfde mening toegedaan als de heer Braückmann, ofschoon hij nog iets verder gaat: „Ik kan niet spreken van een toe neming van het aantal ongelukken door de inwerkingtreding van het nieuwe regle ment. Ook vóór die tijd gebeurden onge lukken. Het gaat echter om de omstandig heden. Ik zie het zo, dat om het publiek een goede verkeersdiscipline bij te brengen er zo weinig mogelijk verboden moeten zijn. Een verbod of waarschuwing alleen dan, wanneer dit werkelijk noodzakelijk is. Het verkeer moet zelf zijn weg vinden. Ik ben dan ook sterk voor de opheffing van de maximum-snelheid geweest. Men moet de weggebruikers vertrouwen schenken en ik geloof, dat het psychologisch juist is ge weest dat men de automobilist deze kans heeft gegeven. Ik heb zelfs bepaald de in druk, dat percentueel het aantal aanrijdin gen, veroorzaakt door het langzame ver keer hoger is, dan het aantal veroorzaakt door het snelverkeer. Ik meen te kunnen zeggen, dat de automobilist zich nauwkeu riger aan de voorschriften houdt dan de ADVERTENTIE Het Convent van het St. Thomascollege der Paters Augustijnen te Venlo bereidt zich voor op de viering van het gouden kloosterjubileum van zijn Prior, Pater drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A. Na het voltooien van zijn universitaire studies is Pater Vlaar enige tijd wiskunde leraar en conrector geweest van het Gym nasium Augustinianum te Eindhoven. In 1946 werd hij Prior te Venlo. De kracht van zijn leven heeft de jubilaris echter gegeven aan het bestuur en de uitbouw van het Triniteitslyceum aan de Zijlweg te Haar lem, waarvan hij van de oprichting af ge durende vierentwintig jaar rector is ge weest. Rector Vlaar is wel eens de levende statistiek van zijn studenten en oud-studen ten genoemd. Ook na het eindexamen bleef hij hen volgen met hulp en goede raad. In 1947, een jaar na zijn afscheid te Haarlem, is hij teruggekeerd om met de leerlingen, oud-leerlingen en leraren het zilveren jubi leum van zijn school te vieren. Tijdens dat feest werd hij, als beloning voor zijn ver diensten op liet gebied van het katholieke onderwijs, onderscheiden met het officiers kruis in de Orde van Oranje-Nassau. Als rector en nog meer als prior, heeft de jubilaris voor zijn ondergeschikten het woord uit Augustinus' kloosterregel wer kelijkheid doen worden: „De overste moet er naar streven eerder bemind dan ge vreesd te worden." Op Zondag 23 September hoopt de jubi laris een plechtige H. Mis van dankbaar heid te celebreren; voor de H. Mis heeft de liturgische viering van het jubileum plaats. wielrijder. Over het algemeen vind ik de autobestuurder beleefder of in ieder geval wellevender dan de wielrijder." Tenslotte vroegen wij het oordeel van mr. R. W. H. Pitlo, ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Kantongerecht te Haarlem. Deze zag de kwestie weer uit een geheel andere gezichtshoek. „De meeste automobilisten zijn prutsers op de weg", aldus mr. Pitlo. „Niemand wenst meer rekening te houden met zijn mede-wegge bruikers. Bij gemoedelijke verkeersacties weten zij, dat er gewoonlijk niet vlug een bekeuring wordt gegeven en rijden dan maar raak. Wij moeten de bevolking be schermen tegen dit ergerlijke egoïsme. Er heerst tegenwoordig een totaal gebrek aan fatsoen en het enige dat wij hiertegen kun nen doen is bekeuren, bekeuren en nog eens bekeuren. Wie niet horen wil moet maar voelen. In principe is de opheffing van de maxi mum-snelheid geen verkeerd besluit ge weest. Het stijgend aantal verkeersonge vallen is niet uitsluitend te wijten aan deze opheffing". Dat de mentaliteit van de weg gebruiker doorslaggevend is, was ook de mening van mr. Pitlo. 'IDVERTENTIE Het gaat „Polyhymnia" goed Haarlems gemengd koor „Polyhymnia" heeft dezer dagen de 51ste jaarvergadering gehouden. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek dat de deze zomer gehouden internationale zangwedstrijd zo wel artistiek als financieel een succes is geworden. De toestand der vereniging kan in ieder opzicht gunstig worden geacht. Zowel de dirigent, de heer Henk Arisz, als de periodiek aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Men is voor nemens in het nieuwe seizoen niet alleen concerten te geven, doch ook aan zangwed strijden deel te nemen. Dit laatste wordt al thans ernstig overwogen. Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers Deze maand is het twintig jaar geleden, dat de Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers haar eerste cursus hield in Bent veld. Dit feit zal op 6 en 7 October op een weekend voor leden herdacht worden. Prof. dr. W. Banning zal op de eerste avond spre ken over „Wat wilde Bentveld?" en de vol gende morgen spreekt de heer J. van de Kieft over „De rol van Bentveld in het geestelijke en politieke leven van Nederland" en ds. L. H. Ruitenberg over „De toekomst". Het programma voor de komende maan den vermeldt cursussen over „Het gezin in de branding", „Heeft de kerk nog toekomst?", „Waarom politieke keuze?", „De taak der oude jeugdbeweging" en „Socialisme en vrijheid". De gemeenteraad van Bloemendaal heeft nog geen beslissing genomen over het nieuwe tarief van de gasprijs. De vergadering wenste nader ingelicht te worden, en stelde de beslissing een maand uit. De in aanleg zijnde zijweg van de Donkerelaan zal de naam „Gestelse Straatje" krijgen en verder kregen B. en W. het verzoek van de raad in een volgende vergadering nadere mededelingen te doen over de wijze, waarop gelden be steed zijn voor de aanleg van het sportveld bij Bleek en Berg. ADVERTENTIE De nieuwe winterkleding voor de troepen in Korea (links) ter vervanging van de uitrusting die vorig jaar tijdens de hevige koude ontoereikend is gebleken (rechts). De nieuwe uitrusting vervangt o.a. het huidige windjack en broek door een overall met vaste capuchon. De raad kwam Donderdagmiddag eerst in besloten zitting bijeen. In de openbare bijeeenkomst zette de heer Schulz (Ar beid) zijn bezwaren uiteen tegen het voor stel van B. en W. de gasprijs met een cent per m3 te verhogen. Volgens spreker kun nen vele ingezetenen de verhoogde prijs moeilijk dragen. Hij herinnerde aan een raadsbesluit van Heemstede, waarbij be paald is, dat voor dagelijks gebruik minder betaald moet worden dan voor groot ge bruik. Kunnen B. en W. onderzoeken of dat ook in Bloemendaal mogelijk is? De heer S m i d t van Gelder (VVD) wilde er niet aan meewerken, dat een deel van de bevolking moet betalen voor een ander deel. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, zeide dat uitstellen van het nemen van een besluit geld kost. Dat komt neer op een bedrag van ongeveer f 1000 per maand. Het is noodzakelijk, dat de gas prijs verhoogd wordt anders moet men De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste Donderdagmorgen één maand hechtenis en ontzegging uit de be voegdheid om een motorrijtuig te besturen voor de tijd van één jaar, tegen de Amster damse handelaar in muziekinstrumenten J. de V., wie ten laste was gelegd dat hij do'or hoogst roekeloos en onvoorzichtig in een personenauto te rijden, de oorzaak was ge weest van een verkeersongeluk, dat aan een motorrijder het leven heeft gekost. Het on geluk gebeurde in de nacht van 16 op 17 Juli van dit jaar, op de weg van Amster dam naar Haarlem te Haarlemmerliede. De verdachte meende aan het ongeval geen schuld te hebben. Toen hij die be wuste nacht in zijn auto van Amsterdam naar Haarlem reed met een snelheid die hij zelf op ongeveer vijfennegentig kilo meter per uur schatte kwam vlak voor Haarlemmerliede een motorrijder recht op hem af. De verdachte remde en maakte,toen hij merkte dat de motorrijder niet uitweek, een zwenking naar links, met het gevolg dat de motorrijder op het rechter voorspat bord van de auto belandde en enige meters werd meegesleurd. Het slachtoffer overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Op tachtig meter van de plaats van het ongeluk was de rijweg opgebroken, waaruit de president afleidde dat het van De V. toch wel zeer onvoorzichtig was geweest daar zo hard te rijden, temeer daar de ver dachte er van op de hoogte was dat de weg hier en daar was opgebroken. Bovendien had de verdachte verklaard de waarschu wingsborden en een andere versperring gezien te hebben. Het is niet onmogelijk dat de motorrijder inderdaad op de ver keerde helft van de weg reed. omdat hij voor deze versperring had moeten uit wijken. Uit het procesverbaal bleek dat De V., toen hij na het ongeluk uit zijn wagen stapte, naar sterke drank rook en een on vaste gang had. Dat laatste wijtte de ver dachte aan het feit dat hij als gevolg van de botsing een scheur in de linker enkel had opgelopen. Toen hem werd gevraagd of hij zich aan een bloedproef wilde onder werpen had De V. geantwoord dat hij daar over eerst ziin advocaat wilde raadplegen. Omdat hij die echter niet bereiken kon, ging de bloedproef niet door. Een verkeersdeskundige, die ter plaatse de situatie had bestudeerd, verklaarde van mening te zijn, dat de snelheid waai-mee de verdachte had gereden niet onverantwoor delijk was. Ter ere van een verzetstrijdster Een lezer deelt ons mede dat hij in de Noord-Oostpolder een Hannie Schaftweg en een Hannie Schafttocht vond. Bij in formatie bleek hem dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat goed gevonden heeft, dat een viertal namen van in de oorlog gesneuvelden en gefusilleerde ver zetstrijders verbonden werden aan wegen in die polder. Het. zijn Karei Doorman, Han Strijkel, Johannes Post en Hannie Schaft. Zowel in Den Haag als in Zandvoort is een lagere school naar Hannie Schaft ge noemd. Maar in Haarlem, waar dit moedige Haarlemse meisje gewerkt heeft, is men er nog niet toe kunnen komen op die wijze haar nagedachtenis te eren. De officier van Justitie zag als zwaarte punt in deze zaak het onvoldoende vermin deren van snelheid, toen De V. de motor rijder op zich af zag komen. De officier was verder van mening dat de reactie van de verdachte, het naar links uit wijken, vol komen fout was geweest. De verdediger betoogde dat het reactie vermogen van zijn cliënt zeker niet door drankmisbruik verminderd was: Op het politiebureau hinkte hij op zijn rechtervoet, daar hij op de linker niet meer kon lopen. De verbalisant, die als getuige optrad, ver klaarde dat de verdachte zeker niet de in druk had gewekt, onder invloed van alcohol te verkeren, al rook hij dan naar sterke drank. De verdediger meende voorts dat de motorrijder zijn cliënt in een dwangpositie had gebracht. De rechtbank zal op Donderdag 4 Octo ber uitspraak doen. ADVERTENTIE Uw lederen kleding onder garantie. Spaarnwoudcrstraat 2 - Haarlem Telefoon 20670 18266, na 18 uur 24189 Schoenen verven in alle modetinten v.a. 3.- De algemene kerkeraad van de Nederlands Hervormde Gemeente Bloemendaal heeft besloten er in toe te stemmen, dat in Bloe mendaal een bijzondere predikantsplaats wordt gevestigd, naar aanleiding van de stichting van een centrum voor zielszorg in „Lindenheuvel" aan de Ter Hoffstede- weg. In deze predikantsplaats zal worden beroepen ds. R. van der Mast, Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam en pre dikant-directeur van het Diaconessenhuis al daar. Ds. Van der Mast zal in October naar Bloemendaal komen. Beiaardconcert Het programma van de beiaardbespeling door mejuffrouw M. Blom, stadbeiaardierster te Gouda op Zaterdagavond luidt: 1. Rubensmars en bciaardlied. Benoit: 2. a. Een vrouwken gezwind te spinnen zat; b. Het heerken van Maldeghem; c. Mijn lief is al mijn vreugd; d. Van 2 Coninckskinde- rcn, Antheunis; 3. Menuet, Beethoven; 4. a. Heidenröslein; b. Die Forelle; c. Wohm?, alle van Schubert.; 5. Dansje, De Klerk; 6. a. Zonnelied; b Een zomer kwam; c. Een bab beltje d. Wiegelied; 7. 3 Volsdansen, alle van C. v. Rennes; 8.a. Mijne moedertaal. Brandts Buys; b. De Gilde viert, Hullebroeck. „HET GEVLEUGELDE WIEL" GEEFT CABARET-AVOND De Onderofficiers Ontwikkelings- en ont spanningsvereniging „Het gevleugelde wiel heeft een cabaret-avond georganiseerd, die plaats zal hebben op 29 September in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Het programma is samengesteld door Charles Aerts. Medewerking verlenen Cees de Lange, mr. Doodle, Claire Russell, de pianist C-or van Veen (die het Warsaw-concerto zal spelen), de accordeonisten The Hodlars, het V ilson Trio en mr. Paulo, acrobaten. In liet Rijn-Hernekanaal bij Gelsen- kirchen in Duitsland is de 33-jarige Neder landse schipper J. van S. van het Rotter damse schip „Damco IV" verdronken. f 11.000 per jaar missen. De levering van gas in Heemstede geschiedt anders; daar is de prijs ook lager. De heer Schulz merkte op dat vorig jaar een winst van f 10.000 geraamd was en de winst bedroeg f 30.000. Hij achtte het niet noodzakelijk de prijs te verhogen en vroeg een onderzoek naar zijn gedachte. De heer F e ij e n (KVP) vroeg of het mo gelijk was de gasprijs met een halve cent te verhogen. De voorzit ter merkte op, dat een on derzoek nodig is alvorens een beslissing te nemen en besloten werd het voorstel aan te houden. Dan zal de gedachte van de heer Schulz eveneens onderzocht worden. „Gestelse Straatje" Het voorstel van B. en W., om de in aan leg zijnde zijweg van de Donkerelaan de naam „Gestelse Straatje" te geven vond waardering in de raad. Mr. Wildt Me ij boom (WD) zeide, dat een bescheiden eerbetoon wordt ge bracht, echter niet alleen aan hen, wier namen in de toelichting op het voorstel worden genoemd, doch ook aan allen die in Sint Michielsgestel tijdens de bezetting heb ben vertoefd. Mr. Vliegen (Arbeid) zeide geen be zwaar te hebben tegen het voorstel, echter wel tegen de naam. „Gestelse" zegt voor niet-ingewijden niet veel: kan er niet ge sproken worden van „Sint Michielsgestel"? Mejuffrouw Nol ten (KVP) gaf in overweging bij het bordje een toelichting te geven. De raad nam deze suggestie over. De voorzitter meende, dat het geven van de naam niet als een eex-betoon gezien moet worden, maar als een herinnering voor een groep die onder vrij benauwde omstandig heden bijeen was. in een voor ons land zo benarde tijd. Overwogen kan worden een steen aan te brengen ter verduidelij king van de naam. Het de straatnaam betreffende voorstel werd hierna aangenomen. Aanleg sportveld bij „Bleek en Berg" Vorig jaar stelde de gemeenteraad een crediet van f 24.000 beschikbaar voor de reorganisatie van het sportveld Bleek en Berg. Het voetbalveld is verdwenen en hockeyvelden zijn aangelegd. De kosten bedragen echter f 39.000. Daar het rijk voor een bedrag van f 10.000 in de kosten zal bijdragen is een extra-crediet van f 5.000 nodig. Mr. Vliegen verbaasde zich er over, dat een technische verbetering (infiltratie systeem) is toegepast, zonder overleg met de raad en de commissie van publieke wer ken. B. en' W. rekenen voor, dat het rijk in het tekort zal bijdragen. Dat is volgens spreker niet juist. Mr. Wildt M e ij b o o m heeft inlich tingen ingewonnen over de kosten en is tot een andere conclusie gekomen. Hij vroeg het voorstel aan te houden, om zijn cijfers met die van B. en W. te vergelijken. De heer F e ij e n herinnerde er aan, dat hij destijds tegen het voorstel is geweest; hij heeft nog dezelfde bezwaren. Wethouder Van Geluk (WD) be toogde, dat het opmaken van een begroting iets anders dan het uitvoeren van een werk. Tijdens de werkzaamheden heeft het hard geregend, waardoor de kosten geste gen zijn. In de vergadering van de gemeen teraad is destijds de suggestie gegeven het infiltratie-systeem toe te passen; daarmee is rekening gehouden. De rekening is an ders opgesteld dan mr. Vliegen gedaan zou hebben. Het resultaat, een tekort van f 5000, blijft echter hetzelfde. Besloten werd het voorstel aan te hou den voor een nader onderzoek. De leden van de schoonheidscommissie en die van de commissie, als bedoeld in artikel 8 van de woonruimtewet 1947 wer den opnieuw gekozen. De voorzitter bracht aan de leden van laatstgenoemde commis sie hulde voor hun wijze van werken. Goedgekeurd werden de volgende punten: Voorstel tot aanvulling van de politiever ordening met brandveiligheidseisen voor bijzondere gebouwen; voorstel tot herzie ning en nadere vaststelling van de voor gevelrooilijnen aan weerszijden van de Bloemendaalseweg tussen de Cearalaan en de Dompvloedslaan; voorstel tot over name gronden wandelweg Naaldenveld en gedeelte Zwaluwenweg; voorstel tot ver lening renteloos voorschot onder hypo thecair verband aan de Vereniging voor Jeugdwerk; vaststelling besluit, houdende bepaling, dat een herziening van het uit breidingsplan in voorbereiding is; voorstel tot verlening van eervol ontslag aan de on derwijzer W. van der Hoef; voorstel mede werking aan de Christelijke school te Bloe mendaal ex art.. 72 der L.O. wet 1920 voor aanschaffing leermiddelen en schoolbe- hoeften te weigeren; voorstel medewerking Amateurtoneel Er is, blijkens een mededeling in het programma van de gisteren in de Haarlemse Schouwburg gegeven voorstelling, door zo veel leden van de Katholieke gemengde toneelvereniging St. Genesius aangedron gen op een echt vrolijke avond, dat het bestuur zich tenslotte genoodzaakt zag hiervoor te zwichten. Waarom ook niet? Getuigde het vorige seizoen van een de mogelijkheden wel eens overschattende ambitie, welke echter met de eerste prijs in de door de toen jubilerende rederijkers kamer Alberdingk Thijm gehouden wed strijd werd beloond, dit jaar wil men het eens wat luchtiger doen. Het répertoire zal dan ook bestaan uil twee blijspelen en een thriller. Voor de eerste keuze was de benaming blijspel te flatteus, maar een vrolijke avond had men er wel aan te danken. „Betty weet het beter" (door C. J. Pieters uit het Amerikaans bewerkt) is per slot van reke ning niet meer dan een lawaai-klucht vol armoedige humor. De voornaamste eis, die men aan schrijvers en vertolkers van een blijspel moet stellen, is dat zij maat weten te houden. Daar was in dit geval geen sprake van, zeker niet van de kant van de bewerker van dit „amusante geval vol verwikkelingen". Het gegeven vertoont enige gelijkenis met dat van de niet on aardige comedie „Per Luchtpost" van Nor man Krasna, dat echter qua situaties en dialogen veel geestiger is uitgewerkt. Hier is de sfeer na twee minuten al van een banaliteit die alleen maar erger kan wor den. En verder zijn de grove dwaasheden uitgebreid door het dolle heen. De zaal heeft echter onbedaarlijk gela chen. Aan het eind van het tweede bedrijf leek het wel of er een stomme film werd vertoond, want geen van de druk gesticu lerende en annenzwaaiende spelers slaag de er in het gegier en gebrul te overstem men. Men kon daarbij genieten van het uitzicht op een fraaie huiskamer, waar blijkbaar iedereen vrije toegang had. De schrijver nam niet eens de moeite de be lachelijke bezoekers te laten aankondigen. Men kwam dan ook alleen maar binnen om iemand aan het schrikken te maken of par does tegen iemand anders aan te botsen. Het bracht allemaal veel hilariteit teweeg. Maar het malste vond ik nog de potsierlijke taal temidden van al dit laag-bij-de-grond- se tumult. Zo hoorde ik op een gegeven moment een jong meisje tegen een huis vriend zeggen: „Je lacht in het geheel niet" en even later: „Moeder verwacht enige bezoekers voor de thee....". Regisseur J. H. W. Kraay had zijn men sen er lustig op los laten chargeren en zo waar kans gezien er nog talrijke aardige trekjes in aan te brengen. Het succes was dan ook daverend. De typeringen waren over het algemeen zoals de schrijver zich die gedacht, of liever voorgesteld moet hebben. Zodat het publiek ditkeer volledig zijn zin heeft gekregen. D. K. Gebrek aan ruimte in de televisiestudio te Bussum doet zich nu reeds voor. De vele autoriteiten en gasten, die de openings avond op 2 October zullen bijwonen, kun nen niet in de studio worden onderge bracht. De televisiestichting heeft daarom een der zalen van hotel De Rozenboom te Bussum gehuurd, waar een televisie-ont vangsttoestel zal worden opgesteld, zodat de gasten daar de eerste uitzending kunnen gadeslaan. De V.A.R.A. en de N.C.R.V. willen hun eerste uitzendingen respectievelijk op 9 en 12 October laten bijwonen door hun personeel. Zij hebben eveneens hötel De Rozenboom voor dit doel gehuurd. hi het interneringskamp van St. Michiels gestel was een doorgang, waaromheen tij dens de Duitse bezetting de hutten waren gelegen waarin een van de vele groepen toenmalige gijzelaars (onder wie burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex van Bloemendaal en andere bekende figuren uit Haarlem en omgeving) was onderge bracht. Burgemeester Den Tex heeft daar destijds de belofte gedaan te bevorderen, dat het eerste straatje dat daarvoor in Bloemen daal in aanmerking zou kunnen komen naar dat Gestelse Straatje zou worden ge noemd. Die belofte is thans door de Raad van Bloemendaal ingelost: in haar gisteren gehouden zitting benoemde de vroedschap de hier afgebeelde laandie van de Don kerelaan op het Hofje van Stoel uitkomt, als het Gestelse Straatje. De befaamde dirigent en componist Arturo Toscanini wordt hier. bij zijn aankomst op het New Yorkse vliegveld Idlewild, met zijn bagage geholpen door zijn zoon Walter (met rug naar de camera). De maestro is uit Italië naar Amerika teruggekeerd om een serie concerten voor te bereiden, die hij deze herfst en winter zal spelen met het N.B.C. symphonie-orkest. aan de Christelijke school te Bloemendaal ex art. 72 der L.O.wet 1920 i.v.m. over brenging U.L.O.-afdeling te verlenen; voor stel medewerking aan de Schoolver. Aer- denhout-Bentveld ex art. 72 L.O.-wet 1920 voor aanschaffing boekjes te verlenen; voorstel medewerking aan de R.K. school te Vogelenzang ex art. 72 L.O.-wet 1920 voor aanschaffing sportmateriaal te ver lenen; voorstel tot aanvulling van de ver ordening, inzake zandvervoer. Vandaag viert dr. Ernst Heldring zijn tachtigste verjaardag. Dr. Heldring is onder meer van 1939 tot 1948 president geweest van de Nederlandse Handel-Maatschap- pij, president-commissaris van de Neder landse Bank, directeur en later president- commissaris van de Koninklijke Neder landse Stoomboot Maatschappij, president commissaris van de Java-China-Japanlijn en commissaris van de Stoomvaart Maat schappij Nederland. Voorts was dr. Hel dring van 19221931 voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam. Dr. Heldring is voorzitter ge weest van de Vereniging Rembrandt, en van 18991939 heeft hij diverse functies in het bestuur van het Koninklijk Neder lands Aardrijkskundig Genootschap ver vuld. In 1942 verleende de universiteit van Amsterdam hem het ere-doctoraat in de handelswetenschappen. HAARLEM, 20 September 1950 ONDERTROUWD: 20 Sept., J. W. Span- jaart en M. van der Hoorn; M. Bloemer en A. H. Aarsen. GEHUWD: 20 Sept., B. K. F. J. Hartman en J. M. M. Dreijer; W. van Flaselen en M. Wijdom: J. Colegem en G. H. Zwaan: P. F. van Deursen en T. Colegem; C. Leeuwis en G. van der Werff; P. van Pruissen en M. A. Jongens. BEVALLEN van een zoon: 19 Sept., C. Smit—Opbroek; C. J. Besteman—van Rijn; E. J. A. Lindeman—Jacobs; 20 Sept., S. P. van Huis—van der Klugt. BEVALLEN van eon dochter: 16 Sept., M. A. J. Koelemijvan Gasteren: 19 Sept., A. E. M. BruijnGovers; M. Stechervan der Poel; J. J. RoestVendrik A. G. Uijtten- boogaard—Visser; 20 Sept., F. J. Kelders- Koek; A. M. J. de Veer.van der Zon; J. Bekmanvan de Velde; M. HuisPals; P. C. F. van LoenenVelu OVERLEDEN: 19 Sept., B. C. Wijtvlief— Wuilems, 23 j., Leidseplein; A. A. T. Nagel, 1 d., Veenbergplein. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, Feike Asma, 8 uur. Frans Hals: „Sunset boulevard" 18 j„ 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De Minivers", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Terwille van mijn kind", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Luxor: „Cioehe- merle", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Verboden huwelijk". 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Texas", 18 j., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Een Engeltje van niets" iDe Nederlandse Comedie). 8 uur, Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur (Zie programma agenda van Vrijdag).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7