In het rijke Katanga gaat het vele inlanders naar den vleze Wijziging der Russische politiek in Oost-Duitsland merkbaar Wijziging uitbreidingsplan Haarlem-N. Kort en Bondig VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 DE EMANCIPATIE VAN DE KONGO Belgische rivierloodsen bespraken loongeschil De trawlervloot bleef liggen De gezusters Brontë Grotewohl en de zijnen vallen over hun eigen benen Dammen Schaken Wandelsport Stil seizoen voor Lout je Heemstede Zandvoort Lisse Bennebroek Hillegom Haarlemmermeer cVan onze correspondent in Brussel) Evenals tussen Brussel en Antwerpen, bestaat er ook een gemoedelijke contro verse tussen Leopoldstad en Elisabethstad. Maar deze laatste plaats, de hoofdstad van Katanga (welke verkort „E'ville" wordt genoemd) maakte op ons een veel betere indruk dan Leopoldstad. Ook in het regen seizoen is het klimaat daar stukken beter en „E'ville" heeft een rustiger en Europe- ser karakter. Men voelt er overal de machtige invloed van de Union Minière du Haut-Katanga, de mijnfirma, die in 1950 176.000 ton ko per, duizenden tonnen zink, tin kobalt en andere metalen produceerde, evenals een geheim gehouden tonnage uraniumerts. E'ville ligt 1200 meter boven de zeespiegel. In 1900 was hét een woestijn. De negers, die de koude verafschuwen hadden deze toen desolate streek nooit bevolkt. De Belg Jadot en de Engelsman sir Robert Williams richtten de Union Minière op met een kapitaal van tien millioen francs, dat in een halve eeuw is opgevoerd tot drie milliard en een winst realiseerde van .8 milliard. Eens te meer bleek hoe juist Leopold II de betekenis van de Kongo be grepen had. Uit de rapporten van Stanley had hij vernomen, dat Katanga een rijke mijnstreek was. Hij stuurde er troepen heen en zo ontsnapte dit gebied aan de grijpgrage hand van Cecil Rhodes. Zwarte mijnwerkers voldoen goed De blanke voelt zich in Katanga dat een sprookjesachtig rijk land is geworden geen indringer, want alle zwarten, die hier leven zijn feitelijk nieuwelingen. Zij komen meest allen uit het Noorden, uit de Kasai. De Baluba's behoren tot de meest soepele en intelligente negers. Zij waren eeuwenlang in contact met de Arabieren en met élitevolkeren zoals de twee meter lange Watutsi's, die verwant zijn met de Egyptenaren. In de kampen van het mijn bedrijf wordt aan 50.000 inlanders koste loos logies, voeding, medische hulp en on derwijs verstrekt. Er heerst orde en rust en de bevolking er van groeit fantastisch snel aan Nederland, dat een der beste ge boortecijfers van de wereld heeft, telt 22.7 geboorten per 1000 inwoners. In de kam pen der Union Minière bedroeg het ge boortecijfer der inlanders over 1950 niet minder dan 63,62 per duizend. Dat cijfer is weliswaar geflatteerd, aangezien deze kampen bijna uitsluitend jonge arbeiders gezinnen herbergen, maar onbetwistbaar is het voor Afrika, en zelfs voor de gehele wereld, een demografisch wonder. Aan loon ontvangt de zwarte mijnwerker on geveer 25 francs (twee gulden) per dag. De maatschappij heeft echter berekend, dat zij dagelijks aan een inlands arbeider bijna 80 francs (6 gulden) besteedt. In elk mijnkamp van de maatschappij moet namelijk per maand een nieuwe klas voor zwarte kinderen worden opgericht. Einde 1950 werd aan 23.082 zwarte kinderen on derwijs verstrekt. Te Kipushi, in de om geving van E'ville, waar we afdaalden in de 500 meter diepe kopermijn, is men zeer tevreden over het rendement van de zwar te mijnwerker. Men kon er het aantal blanke ploegbazen reduceren tot een per groep van 30 zwarten. Nederland mag er trots op zijn, dat de Nederlandse consul te Jadotstad, ir. H. J. Schuiling, chef-geoloog van de Union Minière is. De directie van de Union, die een vierduizend blanken in dienst heeft, is zeer ingenomen met haar Nederlandse geologen, de ingenieurs Vaes, Stumpf en Verbist. Gordel van stilte om het uranium Over het uranium zwijgt de directie in alle talen. Men wist ons te vertellen, dat dit erts in 1915 reeds werd ontdekt en in 1920 gedolven. De uranium-mijn van Shin- kolobwe wordt streng bewaakt door een heden van de Kongolese weermacht (zoals het inlands leger onder leiding van een Vlaams officier wordt genoemd). Van openluchtmijn is Shinkolobwe thans een ondergrondse mijn geworden. In dezelfde mijn worden goud en platina gedolven, evenals radium, dat het beste geneesmid del is tegen kanker. Men moet echter dui zenden tonnen erts bewerken om tot één gram radium te komen. Alle missionarissen en ambtenaren, die wij op onze reis ontmoetten, zijn het er over eens, dat indien alle maatschappijen een zo vooruitstrevende sociale politiek voerden als de Union Minière, men de po litieke toekomst van de Kongo met een gerust gemoed tegemoet zou kunnen zien. Helaas is dat niet het geval. Zo heeft de minister van Koloniën moeten ingrijpen om in bepaalde provincies het minimum loon van 2 francs per dag tot 5 francs op te voeren en het wekelijks rantsoen le vensmiddelen te bepalen op een waarde van 64 francs. Er werd daar geklaagd over de prestaties der inlandse arbeiders, maar was het een wonder dat er bij dergelijke hongerlonen niet bijzonder hard werd ge zwoegd? De inlandse werkgevers betalen hun rasgenoten nooit een centiem meer dan het voorgeschreven minimumloon. Van de Jo den, Grieken en Portugezen, die de groot- en kleinhandel in handen hebben, leren zij de knepen van het vak. Vooral de Portu gezen mengen zich onder de zwarten en zij kunnen uiterst sober leven. Een Portugees zal jarenlang als een neger leven in een kleine hut, met alleen wat maniokwortels en palmolie als voedsel genoegen nemen om zich dan ineens van zijn gespaarde geld te installeren als „grand seigneur". Elisabethstad telt momenteel 8000 blan- De beloodsing op de Westerschelde on dervond gistérmiddag ernstige stagnatie, omdat vijfenzeventig percent van de Bel gische loodsen op het Belgische ministerie van Verkeerswezen te Antwerpen onder handelingen voerden over een loongeschil. De lonen van de Belgische rivierloodsen bestaan uit een vast salaris en een com missieloon dat berekend wordt naar de be- loodste tonnage. Het vaste salaris is sinds 1939 met een bepaald bedrag, overeenstem mend met de stijging van de indexcijfers, Verhoogd. Het commissieloon daarentegen is in mindere mate verhoogd. Hierin wilden de loodsen verandering zien gebracht. Het resultaat van de besprekingen is ge feest dat de loodsen een geringere dan door hen verlangde bijslag zullen ontvan gen, met terugwerkende kracht over een termijn die langer is dan zij hadden ge- Weast. ken en 100.000 zwarten. De cité indigne is heel wat beter georganiseerd dan die van Leopoldstad, waar de woningnood on gehoord pijnlijke toestanden in het leven roept. Nette huisjes uit baksteen rijzen hier als paddestoelen uit de grond. De zwarte leert bovendien zijn geld nuttig te besteden aan naaimachines, fietsen en huishoudelijke artikelen, hetgeen de Brus selse zakenman Jan van Gijsel er toe heeft aangezet om een groot winkelbedrijf op te richten, dat en voor blanken en voor inlanders toegankelijk zal zijn. De stijging van de koopkracht der inlanders zai naar men vertrouwt beletten dat een eventuele crisis opnieuw zo catastrofaal wordt als in de dertiger jaren, toen de Union Minière de helft van haar blank personeel naar Europa terug moest sturen. Opnieuw vergadering in Thalia Er is vanmorgen geen enkele IJmuidense trawler uitgevaren als consequentie van een besluit op een vergadering van O.V.B. en E.V.C. in Thalia, gisteren gehouden. De Centrale Bondsleden waren welis waar bereid het werk te hervatten maar daar de stakers hier en daar „strategische" posities bezetten, kan deze groep de vloot voor de kant houden. Er heerste vanmorgen rust langs de trawlerkade en hoewel de E.V.C.'ers in hun vergadering van gisteren een dreigen de houding aannamen jegens eventuele werkwilligen zijn er diverse opvarenden aan boord geweest. De politie hield een oogje in het zeil maar hoefde nergens op te treden, Inmiddels is er in het Thalia-theater een vergadering begonnen voor alle opvaren den waar de nieuwe situatie besproken is. Kongo-negers in vol ornaat voor een krijgsdans. Binnenkort wordt aan de gemeenteraad van Haarlem een ontwerp-uitbreidingsplan Noord, wijziging 14 c aangeboden, omvat tende het gedeelte der gemeente ongeveer begrensd door de Rijksstraatweg, de Von- delweg, de Geusevesperstraat en de Mui- derslotweg. Het plan regelt de toekomstige bebou wing van het thans onbebouwde gebied. Herziening van het plan wordt door het ge meentebestuur gewenst, omdat het huidig plan stedebouwkundig onvoldoende weer geeft de juiste verhouding van de beteke nis van de verkeerswegen Rijksstraatweg en Delftlaan bij het binnenkomen der stad uit Noordelijke richting. Gezocht is naar een onsymmetrieke oplossing, waardoor bij binnenkomen der stad de Delftlaan stede bouwkundig aanzienlijk in betekenis wint. Om stedebouwkunöige redenen is er voorts Phyllis Bentley over: Voor het genootschap Nederland-Enge- land heeft de Engelse romanschrijfster Phyllis Bentley in Brinkmann gisteravond een lezing gehouden over de gezusters Brontë, romanschrijfsters als zij, die in haar lezing, rijk aan een ongewoon grote hoeveelheid détails, maar belangrijke dé tails, het auditorium ongetwijfeld nader zul len zijn gekomen. Om het werk van Emily, Charlotte en Anne Brontë te qualificeren en moeilijker nog om er een bepaald etiket op te plakken, is een taak, die menig criti cus te machtig is gebleken en het was daar om een uitermate verstandige gedachte van de spreekster om liever haar werken te be naderen door het milieu na te gaan, waarin ze ontstonden, dan er een litterair-tech- nische beschouwing over te houden. Dat het milieu, het domineesgezin in Hartshead in de sombere omgeving van de moerassen van Yorkshire, onmiskenbaar zijn stempel heeft gedrukt op de zeven ro mans, die de drie zusters publiceerden, valt niet te ontkennen. Maar er zijn meer fac toren geweest en de belangrijkste daarvan is zeker de Keltische afstamming, die haar een temperament meegaf en een expressivi teit, die niet zo gemakkelijk paste in het sobere, koppige Yorkshire. Deze tegenstel ling bracht voor de drie zusters en haar broer Patrick Branwell innerlijke span ningen mee, die zij met het voorbeeld, van haar vader als publicist voor ogen ontlaadden in een serie van de merkwaar digste geschriften die de litteratuur kent, minuscule boekjes in haarfijn handschrift beschreven en te zamen een productie ver tegenwoordigend om bang van te worden. Pas veel later is men er achter gekomen, wat deze geschriften behelsden: verhalen uit een dag-droomwereld, waarin de meisjes en haar broer hun rijke fantasie de vrije loop lieten. Oorlogen, kabinetszittingen, liefdes-affaires gekoppeld aan twaalf hou ten soldaatjes, die zij van hun vader had den gekregen en die zij namen en fucties gaven, waaromheen zij hun droomwereld weefden. Een droomwereld, waarin zij zich telkens terugtrokken, wanneer hun om geving hun niet de kans gaf hun drang naar expressie te laten gaan. Werden deze geschriften voor de drie zusters de voorbereiding tot haar latere ro mans, voor Patrick Branwell waren zij fataal. Zo verzonken in die andere wereld raakte hij, dat hij de werkelijke niet meer kon verdragen, aan de drank en aan lager wal raakte en tenslotte een miserabel einde vond. j De spreekster ging tenslotte diep in op de rest van de levensloop der drie gezusters mogelijk meer bekend dan het voorgaanidle en vooral op de ongelukkige liefde van Charlotte voor monsieur Heger, de direc teur van het Brusselse pensionaat, waar zij enige tijd verbleef. Gebrek aan plaats ruimte verhindert ons de vele belangwek kende bijzonderheden, die miss Bentley gaf, hier te herhalen. Maar nog eens. deze lezing heeft een goed beeld gegeven van deze drie merkwaardige vrouwen, die de Engelse lit teratuur verrijkten met romans als „Wuthe- ring Heights" (Emily), „Jane Eire" en „Vil- lette" (Charlotte) en „Aenes Grey" en „The tenant of Wildfell Hall" (Anne). Daarbij niet te vergeten de voortreffelijke poëzie van Emily, die tot de beste der Engelse litteratuur gerekend kan worden. gestreefd naar spoedige beëindiging van de zeer lange lintbebouwing van de Von- delweg door middel van het projecteren van een aantal woonhoven, begrensd door bouwblokken met meer woonlagen. Hier door wordt een visuele openheid van het woongebied bereikt, welke gericht is op de recreatiegebieden ten Noorden van de Von- delweg. Op de hoek van de Rijksstraatweg en de Vondelweg is een gebouw van vier of vijf woonlagen geprojecteerd, dat kan bestaan uit dertig kleine, praclisch ingerichte wo ningen. Hierbij is gedacht aan de huisves ting van valide kleine of onvolledige ge zinnen van drie personen, waarbij in de toekomst verdere gezinsuitbreiding uitge sloten is te achten. Deze gezinnen kunnen eventueel profiteren van centrale voorzie ningen. Ter voorziening in de behoefte aan ga rageruimte is op de hoek van de Vondel- weg en Geusevesperstraat een garagebe drijf, annex showroom en bovenwoning ge projecteerd. Gebouwtje voor diverse doeleinden Aan de Tesselschadestraat (Westzijde) is tussen twee bouwblokken een mogelijkheid gereserveerd voor het stichten van een ge bouwtje ten dienste van de bewoners van de aangrenzende bouwblokken (admini stratie woningbouwvereniging, kinderop- pasgelegenheid, vergaderzaal, wijkzuster e.d.). Door toepassing van gemeenschappe lijke tuinen met mogelijkheden voor kin derspeelhoeken wordt o.m. voorzien in de behoefte van de zeer jeugdige bewoners van de verdiepingwoningen. Als gevolg van het projecteren van bouwblokken met meer woonlagen is de totale capaciteit van het uitbreidingsplan vergroot met zeven en veertig woningen. Bijna de helft der Nederlandse gezinnen krijgt kinderbijslag Uit een enquête van het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie is gebleken dat drie en veertig percent van alle Neder landse gezinnen kinderbijslag ontvangt. Ongeveer de helft van deze gezinnen bleek .de bijslag te besteden aan het kopen van dure artikelen hoofdzakelijk kleding. Mahr in ongeveer vier van de tien gezinnen wordt de kinderbijslag gewoon met het andere inkomen tegelijk besteed. (Van onze' correspondent te Bonn) Er zijn tekenen dat de Sovjet-politiek in Duitsland het inderdaad over een andere boeg wil gooien, en wel met zo'n ruk, dat de (communistische) S.E.D. de ontwikke ling amper kan bijhouden. Zelfs Grotewohl gaat zich vergissen en het lijkt alsof zijn eigen voorstel hem al boven het hoofd groeit. Zo verklaarde hij, dat vrije verkie zingen in geheel Berlijn, waarom zowel de West-Berlijnse burgemeester Reuter, als ook bondskanselier Adenauer als beschei den voorproefje van de met zoveel fan fares aangekondigde communistische be reidheid tot vrije verkiezingen in heel Duitsland, hebben verzocht, niet in aan merking komen. Die hadden, volgens hem, slechts zin wanneer tegelijkertijd in ge heel Duitsland dezelfde verkiezingen plaats hebben. De Russen hebben blijkbaar begrepen, dat de uitlating van Grotewohl ,er niet toe bijdroeg het geloof in zijn voorstel te ver sterken, want prompt is van hun kant een dementi gevolgd, waaruit men moet op maken, dat zij ook geneigd zijn om door het organiseren van vrije verkiezingen voor geheel Berlijn hun goede wil te tonen. In S.E.D.-kringen heerst nu onzekerheid en nervositeit. De kameraden weten, dat Moskou reden heeft om over hen niet bijster tevreden te zijn. Zij hebben de Oost-zone wel is waar uiterlijk een com munistisch stempel gegeven, maar in twee opzichten hebben zij hopeloos gefaald. De Oost-Duitsers zijn ondanks terreur, nog steeds niet noemenswaard voor het com munisme gewonnen en de West-Duitsers, tot wie de S.E.D. zich richtte, hebben on danks haar mooie woorden de zaak van het communisme weinig verder gebracht. Hoe weinig het Kremlin zich op de S.E.D. kon verlaten is ook bij het Wereld-jeugd- festival gebleken, voor welks organisatie zij de verantwoordelijkheid droegen. Dit Wereld-jeugdfestival moest tonen, hoe hecht vooral de Oost-Duitse jeugd reeds achter Stalin stond. In plaats daarvan werd het een blamage en men mag veilig aannemen, dat zo iets in het communisti sche huisgezin niet ongestraft passeren kan. Men kan er zich slechts over verba zen dat tot nog toe geen strengere maat regelen genomen zijn. Het is echter heel goed denkbaar, dat Moskou gewacht heeft op een gelegenheid, als Washington nu geboden heeft om de S.E.D. tegelijk voor beide mislukkingen te straffen, een totaal andere Duitse politiek Vaessen speelt in Haarlem De Italiaan M. Saletnik is niet naar Neder land gekomen om tijdens het tournooi om het wereldkampioenschap dammen een aan tal partijen te spelen. In zijn plaats speelt Zondag, Maandag en Donderdag de kam pioen van België Léon Vaessen in Haarlem. Hij ontmoet achtereenvolgens W. de Jong, J. B. Sluiter en Y. de Jong. Jeugdtournooi van „Rolland" Het vijfde tournooi voor de jeugd van de schaakclub „Rolland" zal gehouden worden op de Zaterdagen 6, 13 en 20 October in gebouw „Irene" te Overveen. De wisselbeker is thans in het bezit van Rob den Boeft. Evenals vorige jaren wordt in kwartetten gespeeld; de winnaars van de kwartetten spelen al naar gelang van het aantal deelnemers in twee of meer groepen om de wisselbeker en andere prijzen. Wedstrijd leider is de heer F. F. Groos. Spoorweg Wandelvereniging houdt wandeltochten Bij de sluiting der voorinschrijving van de wandeltochten van de Spoorweg Wandelver eniging „Haarlem", welke Zaterdag en Zon dag ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan worden gehouden, hadden zich vijfhonderd wandelaars aangemeld. Uit alle delen van het land kwamen inschrijvingen binnen. Za terdag worden tochten van 10 en 20 km ge houden en Zondag van 10, 20 en 30 km. Gestart wordt aan de Hildebrandlaan in de Haarlemmerhout. De route voor de afstand van 20 km is naar het wandelbos Groenen- daal via de Manpadslaan naar Vogelenzang, langs de Vogelenzangseweg naar Aerdenhout en Overveen en via de Vlaamseweg terug. Het parcours van de route van 30 km gaat door Heemstede, Haarlemmermeer (Kruisweg, Spieringerweg, Bennebroeker- weg), Bennebroek, Vogelenzang, Aerdenhout, Overveen en terug via de Vlaamseweg. Voor de wandelaars van de tocht van tien kilo meter is een route naar Groenendaal en te rug uitgezet. Nude stromenvreem delingen weer zijn te ruggevloeid naar hun respectievelijke lan den, na de Spaarne- stad en haar centrum, de Grote Markt te hebben overspoeld, staat de bronzen Lou- rens Janszoon Coster weer eenzaam in de late herfstzon. Hij mijmert over de ge volgen van zijn uit vinding en peinst over de merkwaardigheid dat het vooral de drukkunst is geweest, die het mogelijk heeft gemaakt de bewoners van vreemde landen te attenderen op de- bezienswaardigheden van Hollands oude steden. De sobere warmte van een en kele zonnestraal, die er in slaagt het herf stig wolkendek te doorbreken, koestert de Haarlemse werker, die zijn schaftuur doorbrengt aan de voeten van Lontje. in te luiden. Een bevestiging van dit ver moeden is dat naar verluidt ook ver anderingen in de Berlijnse Sovjet-équipe zullen worden aangebracht. Indien dit waar mocht blijken dan kunnen deze ver anderingen alleen maar de Sovjet-ambas sadeur Poesjkin, die om zo te zeggen bij de S.E.D. geaccrediteerd is, of zijn staf betreffen. In zoverre is het misschien niet toevallig, dat het juist Semjenow is de adviseur van generaal Tsjoeikow en tol op zekere hoogte Poesjkin's tegenspeler, die de laatste dagen veel op de voorgrond is getreden en ook Grotewohl zo voor waarts drijft, dat hij bijna struikelt. Functies verdeeld in bestuur Winkeliersvereniging In de bestuursvergadering van de winke liersvereniging, welke vorige week is op gericht, zijn de functies als volgt verdeeld. De heer O. A. Brink is voorzitter, de heer J. Dijsselbloem vervult het secretariaat, de heer J. H. P. v. d. Zijden treedt op als pen ningmeester en de heren John Moseman en A. A. J. Schutter zijn commissarissen. Op de binnenkort te houden ledenvergadering zul len plannen worden voorgelegd, die verband houden met het komend Sint Nicolaasfeest. Verder bestaat het plan om ook beoefenaars van ambachten en leiders van bedrijven ge legenheid te geven zich bij de nieuwe orga nisatie aan te sluiten. Het groot-winkel bedrijf zal niet worden toegelaten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Jacobus, zoon van J. Neeskens en T. Veenhof; Irma Geertruida Maria, do-hter van A. J. Behage en A. A. van Dam; Bernardus, zoon van A. Beek en Th. M. de Graaf; Renée, dochter van G. de Wit en M. J. Snijders. Ondertrouwd: G. J. Post en R. A. Reitsma, D. van der Wal en D. J. Timmerman, J. A. Buiteman en M. L. Eijke, H. A. Kors en H. M. C. He" ie. Gehuwd: F. H. Dankelman en jkvr. E. O. van Nispen tot Pannerden. Overleden: J. J. Dijkstra, 4 dagen; F. D. van Haasteren, 23 jaar; S. Chr. Borst—Borst, 61 jaar. Een serie lezingen De vrouwen contact commissie te Zand voort heeft voor het eerste deel van de komende winterperiode een serie van 5 lezingen georganiseerd over onderwerpen, betreffende de practische opvoeding der kinderen. Het programma werd als volgt samengesteld: Woensdag 3 October: mej. A. C. Thomée, Psychiater, met het onderwerp „De Kleuterleeftijd". Woensdag 17 Octo ber: mej. H. d'Ardenne Ankringa van het medisch opvoedkundig bureau te Haarlem over: „De schoolleeftijd". Woensdag 31 Oc tober: dr. J. Spanjaard, zenuwarts over „De puberteit". Woensdag 14 November over „Beroepskeuze" door een nog nader be kend te maken spreker en Woensdag 28 No vember: dr. J. W. Bos, zenuwarts, over „Moeilijke ouders". Oefentocht met de Reddingboot De afd. Zandvoort van de Noord-Zuid- Hollandse Reddingsmaatschappij heeft voor morgen-, Zaterdagmiddag, een oefentocht met de reddingboot „Dudok de Wit" uitge schreven. De bemanning zal om half drie in het botenhuis aan de Zeestraat aanwezig zijn, waarna de boot over de nieuwe afgang bij de Rotonde in zee zal worden gebracht. Gemeenteraad Vrijdag 28 September komt de gemeente raad in openbare zitting bijeen. Benoemd Mej. G. Imanse alhier is benoemd tot hoofd van de Chr. Kleuterschool te Brede- voort (Geld.) Harddraverijvereniging Donderdag 27 September wordt de jaar lijkse harddraverij gehouden. Des morgens wordt in de Veldhorststraat een ringrijderij met versierde tilbury's gehouden. Voor de middagdraverij is in totaal 1700 aan prijzen uitgeloofd. Opening landbouwwintercursus Bij voldoende deelname zal met ingang van 1 October in de school van de Broeders weer een landbouwwintercursus worden ge opend die twee jaar duurt en onder leiding van Broeder Willibrord zal staan. Toneelavond R.K. Gezingszorg De R.K. Vereniging voor Gezinszorg geeft op Zondag 23 September in het R.K. ver enigingsgebouw een toneelavond ten bate van de kas. De avond zal worden verzorgd door de R.K. toneelvereniging „Bennebroek". BURGERLIJKE STAND Geboren: Wallerius Franciscus Joseph, z. v. J. J. P. van Lierop en I. J. C. T. Visser; Dirk David, z. van D. Schipper en J. Noo- men; Hendrikus Adrianus, z. v. A. H. Couzijn en G. Geerlings; Petrus Gerardus Maria, z. v. J. P. van der Weijden en J. P. van der Klugt. Ondertrouwd: A. H. Verhaar en M. van Dorp; F. W. Murk en J. M. van Leeuwen. Getrouwd: T. M. P. Angevaare en J. G. Fransen; J. J. van der Leeden en C. de Gier; J. van Heusden en A. J. de Jong. Overleden: C. van Steijn, m., 77 j.; W. Kijne, m., 81 j.; G. Hoogkamer, m., 44 j.; S. A. Groot, m., 80 j. BURGERLIJKE STAND Geboren: Femmigje, dr. v. G. Elshout en F. Knol; Benedictus Benjamin, zn. v. B. L. Troost en P. van Tilburg; Johannes, zn. v. J. M. Klootwijk en J. M. van Vugt; Ronald Benjamin, zn. v. L. Buis en B. L. W. van der Linden; Johannes Cornelis Gerardus, zn. v. P. J. Kruijs en J. C. M. van der Meer; Jan, zn. v. F. Grosscurt en S. Haijema; Arie Cor nelis, zn. v. A. C. Snaterse en A. M. Gortzak. Ondertrouwd: J. W. L. Schlebaum en A. Vriesman; T. C. Verboom en F. J. van Tol; W. F. Café en W. Spaargaren; P. Havik en J. Doets; H. van Teunenbroek en A. Hei mans; D. Sandee en G. Weij; R. P. Zeevaar der en M. P. Buitenhuis; A. de Graaf en T. A. den Dekker; A. C. Dekkers en Z. A. Sterkenburg. Getrcrawdi A. Eofgietes sa Kfesheulj i- BINNENLAND Op 4 October 1950 overleed de 24-jarige grondwerker C. de 1' A. uit Breda. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat hij enige dagen tevoren door de masseur H. van B. uit Den Haag behandeld was en dat deze niet bevoegd was de geneeskunst uit te oefenen. Daarom veroordeelde de Bredase kantonrechter Van B. tot twee maanden hechtenis. De verdachte tekende hiertegen hoger beroep aan. Donderdag stond hij te recht voor de Bredase rechtbank. Evenals indertijd de ambtenaar van het Openbaar Ministerie was thans de Officier van Justitie van mening, dat de verdachte geen schuld treft aan de dood van het slachtoffer. Voor wat de strafmaat betreft vroeg de officier bevestiging van het vonnis van de Kanton rechter. Uitspraak over veertien dagen. Bij enige Nederlandse textielfabrieken in Twente en Brabant zijn voor Engelse militaire rekening orders geplaatst voor de levering van canvas ter waarde van in totaal rium f Vk millioen. In de ondergrondse werken van staats mijn Hendrik te Brunssum is de 41-jarige houwer P. J. H. Peeters uit Brunssum ver ongelukt. Hij werd door neervallende kolen bedolven en overleed ter plaatse. Hij was gehuwd en vader van zeven kinderen. Aan de Leidse universiteit promoveer de tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift „Het grote Amerikaanse debat over de buitenlandse politiek 1932 1942" de heer P. G. J. Korteweg, oud-redac teur van de Nieuwe Rotterdamse Courant. De Officier van Justitie te Zutphen heeft geen termen gevonden tot het instellen van een vervolging tegen W. L. de G. uit Amersfoort, leider van de Veluwse boeren- dansers. Hij was er van beschuldigd, voor propaganda-doeleinden misbruik te hebben gemaakt van het oorlogsleed der Puttenaren. Donderdagmiddag is op de loslqn van de Nederlandse Spoorwegen voor de veiling te Kapelle-Biezelinge de 53-jarige fruit kweker C. H. tussen een stootblok en een goederenwagen bekneld geraakt en terstond gedood. Op drie pluimveeboerderyen te Gendt bij Nijmegen is pseudo-vogelpest uitgebro ken. Vijfhonderd hoenders zijn reeds af gemaakt. Te Kaboel, Afghanistan, is een consu laat der Nederlanden opgericht. Als onbezol digd consul der Nederlanden is benoemd O. Richter. Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd dr. J. H. Jongkees, thans wetenschappelijk ambtenaar aan deze universiteit om onder wijs te geven in de archeologie. Met ingang van 1 October is aan prof. dr. F. A. G. Keesing, raadadviseur in alge mene dienst bij het ministerie van Financiën, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten, den lande bewezen. Een 46-jarige inwoner van Eindhoven, die enige maanden geleden op de Weesper- zijde te Amsterdam met zijn auto een be grafenisstoet wilde passeren en daarbij tegen de lijkwagen botste, zodat deze niet verder kon rijden, is tot f 150 boete veroordeeld. De president van de Amsterdamse rechtbank zei „het is ontstellend, dat door gebrek aan eerbied de mensen zelfs op hun laatste rit nog geen rust hebben". De ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Financiën, van Eco nomische Zaken, van Sociale Zaken en de minister zonder portefeuille voor de opvoe ring der productie hebben de contact-com missie Technische Vorming ingesteld, welke hun van advies zal dienen omtrent de tech nische vorming van vaklieden en van lager en middelbaar kader, de bevordering in het algemeen van de belangstelling voor de technische opleiding en de coördinatie van onderzoekingen op het terrein van de tech nische vorming. Voorzitter is mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs. Een Ambonese inwoner van het woon oord te Vught is als verdacht van zware mishandeling, gepleegd tijdens het incident op 19 Augustus, voorlopig in hechtenis ge nomen. De Ambonees is ter observatie opge nomen in een psychiatrische inrichting te Vught. Verder zijn er processen verbaal op gemaakt tegen acht Ambonezen, die er van worden verdacht deel te hebben genomen aan de vechtpartij op 19 Augustus. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de Nederlandse Spoorwegen toe stemming verleend met ingang van 7 Octo ber het reizigersverkeer per trein op het baanvak Terneuzen—Hulst tijdelijk te staken. De Belgische Spoorwegen zullen hun treindienst blijven onderhouden tussen Hulst en De Clinge. Te Koog aan de Zaan is in de ouderdom van 79 jaar overleden de Zaanse historicus P. Boorsma. Hij schreef tal van boeken over Zaanse molens. Hij was mede-oprichter en jarenlang bestuurlid van de vereniging „De Zaanse Molen". Tijdens de internationale tabaksdag die gisteren op de Utrechtse jaarbeurs werd ge houden is door de buitenlandse gasten die hebben deelgenomen aan het tabakscongres in Amsterdam een groot aantal orders geplaatst. Woensdag is het eerste deel van de drieledige gaszinker tussen Zuid-Beveland en Zeeuwsch Vlaanderen voltooid. Twee sleepboten hebben een gaspijp van twee kilo meter lengte in de Schelde gesleept naar de zandbank, waarop reeds het uiteinde van een 2500 meter lang buis uit de richting Zuid- Beveland rust. De beide buizen werden bij laag water op de zandbank aan elkaar gelast. In de eerste week van October volgt de laatste verbinding van deze gaszinker. Negen Argentijnse ingenieurs en tien studenten zijn Woensdagmorgen in Neder land aangekomen ter bezichtiging van een aantal fabrieken. Het gezelschap zal tot 29 September in ons land vertoeven. Op het congres van Horeca, dat in Rot terdam gehouden wordt, is medegedeeld, dat binnenkort zelfs voor de kleinste consump tie in de aangesloten bedrijven een bon moet worden afgegeven, waarop duidelijk staat wat de consument heeft te betalen. Het Nederlandse motorschip „Tarno", dat op weg is van Rotterdam naar Buenos Aires, heeft toen het zich tussen de Kaap Verdische Eilanden en het eiland Fernando Noronha bevond, noodsignalen opgevangen, die afkomstig zouden zijn van een vliegtuig. De „Tamo" heeft op de opgegeven plaats gezocht, maar niets gevonden. De 23-jarige Rotterdammer E. V. die op 8 Juni met een imitatiepistool een overval heeft gepleegd op het postkantoor aan de Dordtselaan en f 55 wegnam, is door de Rot terdamse rechtbank conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde de 52-jarige C. P. N.-functionaris J. H. van B. uit Amsterdam tot een boete van f25, omdat hij in een door hem geredigeerd blad een artikel had opgenomen, dat de recht bank beledigend achtte voor een bestuurder van het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties; een destijds van de E.V.C. afgescheiden groep. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. van Haeringen te Heemstede is aan de gemeente-universiteit te Amster dam geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde. W. van der Star en H. H. van der Veek; M. Reijnhout en F. Kroezen; C. Combee en A. van Tol. Overleden: I. I. Ruben, 70 jr., echtgenoot van G. C. van de Velde; P. L. Zwetsloot, 62 jr„ echtgenoot «an, A, Mi Straathof,,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9