Initiatief gevraagd tot oplossing van het vluchtelingenprobleem OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weerbericht Brief aan Truman Verschil in de opgaven van het aantal dodelijke ongelukken Koning George zal operatie aan de long moeten ondergaan Brief van Koningin Juliana aan Truman Zieke plek in het lichaam der mensheid Felle gevechten aan het Koreaanse front Het woord is aan Zondagmorgen eindigt de oefening „Counterthrust" Belgen bleken niet met scherp te hebben geschoten Expres Londen- Liverpool ontspoord Prins Bernhard on bezoek bij markies in Biarritz Perzië stelt hervatting der besprekingen voor Specialist acht zijn toestand ernstig Grotewohl bereid garanties te geven „Duitslands eenheid voorwaarde tot de Europese eenheid,f 16e JAARGANG No 64 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 228 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijksbeh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE KONINGIN heeft een brief aan Pre sident Truman geschreven, die hem door onze ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, is ter hand gesteld. Die brief houdt een beroep in op het staats hoofd der machtige Verenigde Staten, om het initiatief te nemen tot „a new drive" tot oplossing van het vluchtelingen-vraag stuk. Daarmee wordt een gemeenschappe lijke actie der volken bedoeld. De Koningin duidt het vraagstuk aan als een zieke plek in het lichaam der mensheid. Zij spreekt van een dreigend politiek gevaar, dat er door veroorzaakt wordt. Zij bepleit opne ming der vluchtelingen in de samenleving: een opneming die in vele gevallen materiële bijstand zal vergen, maar waarbij een Christelijke geest van naastenliefde zich zal moeten doen gelden om werkelijk re sultaat te kunnen bereiken. Die mensen moeten vooral worden geholpen om hun onafhankelijkheid en zelfrespect te herwin nen. Men moet hen als een maatschappelijk werker tegemoet treden. Te vaak worden vluchtelingen alleen maar bekeken als min of meer nuttige arbeidskrachten. Als zij niet kunnen werken beschouwt men hen slechts als een overlast. Wij mogen even wel de ouden van dagen, de zieken en de kinderen niet vergeten. Wij behoren ook niet toe te staan dat gezinnen uiteengerukt worden. Zolang zulke dingen voorkomen zullen die mensen vijandschap om zich heen voelen. Dit zal hen verbitteren en wij hebben allen geleerd dat verbitterde mensen geneigd zijn tot het volgen van totalitaire ideologieën. Bij de verlening van hulp is het gehalte dus nog belangrijker dan de mate waarin bijstand verstrekt, wordt. De Koningin spreekt aan het slot I van de brief haar zekerheid uit. dat presi- dent Truman niet alleen de politieke bete kenis van de zaak begrijpt, maar dat hij ook het menselijk begrip en het geloof be zit die nodig zijn om deze vraagstukken tot oplossing te brengen. De brief, in de Engelse tekst ondertekend met Juliana R. (Juliana Regina) is in ziin betoogtrant kenmerkend voor onze Ko ningin. Na haar verklaringen omtrent in ternationaal beleid tijdens haar officiële bezoeken aan het Franse en aan het Britse staatshoofd velen zullen zich haar rede in de Guildhall te Londen herinneren is dit de eerstvolgende openbare uiting van i Koningin Juliana op dat gebied. Het gebied, waarop meer dan ooit over de grote zorgen van de menselijke samenleving wordt beslist. Misschien zijn wij nu wel zover, dat weinig mensen daar meer aan twijfelen. En iedereen kan begrijpen dat de aanwezigheid van twaalf millioen vluchte lingen dicht bij onze Oostgrens en bij die van België en Frankrijk niet alleen voor i ons en die landen, maar voor de ont wikkeling van zaken in Duitsland en in geheel West-Europa een dreigend gevaar oplevert. De Koningin heeft het bij deze overweging niet gelaten, maar uiting ge geven aan haar menselijk inzicht in de j grieven en kwellingen van deze mensen. In de laatste jaren is een aantal hunner naar Palestina en naar Australië geëmigreerd. Langs deze wegen zal men natuurlijk niet allen tot een nieuw bestaan kunnen bren gen en bovendien gaat het te langzaam. De Koningin, die niet gepreciseerd heeft om trent te nemen maatregelen, heeft onmis kenbaar gedoeld op een noodtoestand, die snelle maatregelen vergt. En de Vluchte lingen-organisatie van de U.N.O., welker hoofd een Nederlander is dr. G. J. van Heuven Goedhart wordt geremd in haar optreden doordat haar veel te weinig geld middelen ter beschikking zijn gesteld. Of ficieel is dat de zaak van de U.N.O.; de U.N.O. evenwel is voor haar middelen af- hankelijk van haar staten-leden en het is j klaar genoeg dat verbetering in de finan ciële positie van de organisatie voor de vluchtelingen in de eerste plaats van de Verenigde Staten zou moeten komen. Men i ziet het opnieuw: de verwoestingen en ont wrichtingen, door een oorlog veroorzaakt, komen altijd op rekening van de militaire I overwinnaars. Geraken die na de oorlog weer in onderling conflict, dan komt het op een deel van hen neer. Er zijn meermalen fantastische bedragen genoemd, waarin de geallieerde oorlogskosten samengevat heet ten te zijn. Die betroffen geen afgesloten rekening. Zij golden slechts de periode waarin strijd werd gevoerd. De kosten van een oorlog en niet alleen de materiële doen zich gelden over een vier- of vijf- of zesmaal langer tijdvak. En men kan die voortzetting niet ontgaanuit mense lijke overwegingen niet. maar ook niet uit j overwegingen van zelfbehoud. Hetgeen de Koningin heeft bepleit op motieven van zuiver menselijk begrip en medegevoel kan men slechts tenvolle be amen en de hoop uitspreken dat de leiding van een internationale „dTive", die het vluchtelingen-vraagstuk tot versnelde op lossing zou moeten brengen, erin slagen zal haar medewerkers voldoende besef bii te brengen van de geest, waarin zulk werk moet worden aangepakt en volbracht. Er zou een groot aantal ervaren sociale wer kers in moeten worden betrokken om dat te kunnen bereiken. R. P. AFGEVAARmrTr»FN DER PERZISCHE OPPOSITIE BEDREIGD TEHERAN (Reuter) Leden van de oppositie in de Perzische volksvertegen woordiging hebben meegedeeld, dreig brieven te hebben ontvangen, getekend door de „moordcommissie". Hierin werd hun gezegd dat deze commissie hen had veroordeeld wegens hoogverraad. „De doodstraf kan elk ogenblik worden vol trokken",aldus heette het in deze brieven Ondanks deze dreigbrievencampagne is het verzet in het Perzische parlement tegen Mossadeqs politiek toegenomen. De voor zitter van de Perzische Tweede Kamer heeft aan de afgevaardigden van de oppo sitie meegedeeld, dat hij hun veiligheid binnen de muren van het parlementsge bouw volkomen waarborgt. PIET HEIN NAAR DE KOREAANSE WATEREN Het ligt in het voornemen de torpedo- bootjager Piet Hein in het begin van 1952 naar de Koreaanse wateren te doen ver trekken ter aflossing van de torpedoboot- jager „Van Galen". 99 Koningin Juliana heeft heden door tussenkomst van haar ambassadeur te Washington een persoonlijke brief doen overhandigen aan de president der Verenigde Staten, waarin zi.j haar bezorgdheid uitspreekt over het internationale vluchtelingen-probleem en verzoekt om een initiatief teneinde „deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snijden, waarin zij anders een dreigend politiek gevaar zou blijven vormen." Dr. J. II. van Royen, die de brief aan president Truman overhandigde, deelde daarbij mede, dat de Nederlandse regering besloten heeft opnieuw 100 a 200 bejaarde en gebrekkige vluchtelingen in Nederland toe te laten. Evenals bij vorige gelegenheden zal deze on derbrenging geschieden met medewerking van kerkgenootschappen, waarover het overleg nog gaande is. De regering is bereid deze toelating terstond te bevorderen. Koningin Juliana schrijft aan president Truman: „In deze na-oorlogse jaren heb ik veel nagedacht over het steeds moeilijker wor dende probleem van de vluchtelingen en van huis en haard verdrevenen in alle delen van de wereld. De oorzaken van deze onrustbarende situ atie buiten beschouwing latend, ben ik diep begaan met de noden dezer vluchte lingen en ontheemden en vooral met het lot van die moeilijke gevallen die nog lange tijd verzorging en onderhoud nodig zullen hebben. Ik ben mij ten volle bewust van het prachtige en bewonderenswaardige werk, dat in de loop van deze jaren is verricht en van de resultaten die bereikt zijn door de U.N.R.R.A., de I.R.O., de kerken en door particuliere organisaties. In al deze inspan ningen heeft het Amerikaanse volk het grootste aandeel genomen, zowel wat be treft de terbeschikkingstelling van werkers als de verschaffing van middelen. Wij in Nederland proberen ook ons aan deel te leveren, niettegenstaande ons eigen, ernstig overbevolkingsprobleem. De I.R.O. beëindigt thans haar taak. De Verenigde Naties hebben een Hoge Com missaris benoemd om te voorzien in de in ternationale bescherming van grote groe pen vluchtelingen, maar bescherming is niet voldoende. Een internationaal apparaat is opgericht voor de Koreaanse en de Ara bische vluchtelingen, maar elders ontbre ken zulke organen. Er is geen waarborg dat grote groepen vluchtelingen ook die materiële steun zal worden verleend, die zij hard nodig hebben. Evenmin is het zeker, dat de noodzakelijke maatregelen zullen worden genomen om het mogelijk te ma ken dat die vluchtelingen, die men niet in andere landen kan herplaatsen, in het land waar zij thans verblijven geassimileerd worden. Daar de vrije landen reeds overbelast zijn met politieke, militaire en economische pro blemen van iedere dag, zou het vluchte lingen-vraagstuk op de achtergrond kunnen raken. Maar u zult het met mij eens zijn dat politieke kwesties op de gevaarlijkste wijze kunnen worden toegespitst door de ontevredenheid en onrust van millioenen die talrijk genoeg zijn om een groot land te bevolken. Daarom leg ik u dit probleem voor in al Zijn urgentie voor vandaag en voor de komende tijd. Ik zou u willen vra gen het initiatief te willen nemen voor een nieuwe actie om deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snijden, waarin het anders een dreigend, politiek gevaar zou blijven vormen. Dit kan, naar mijn mening, alleen bereikt worden door deze mensen te verlossen van hun gevoel van onvrede en mislukking en hen zodoende te hei hun onafhankelijkheid en zelf- niet over het hoofd zien dat er ouden van dagen zijn en zieken, gebrekkigen en kin deren. Evenmin mogen wij omstandig heden toelaten waardoor gezinnen uiteen gerukt worden. Zolang zulke dingen ge beuren moet de wereld hun vijandig toe schijnen. Dit zal hen diep verbitteren en allen leerden wij de les hoe zeer ver bitterde mensen geneigd raken totalitaire ideologieën aan te hangen. Bij hulpverlening is qualiteit nog be langrijker dan quantiteit en, zoals altijd, kan ook hier de geneeswijze slechts tot resultaat leiden, indien die wordt toegepast in een geest van eerbied voor de vrijheid van iedere mens en ieder volk, aangezien slechts zulk een vrijheid hen in staat kan stellen deel te nemen in de opbouw van een gezonde wereld. Omdat ik weet hoe zwaar de last is die drukt op de schouders van de president van de Verenigde Staten, heb ik geaarzeld u te benaderen. Ik weet evenwel dat u er niet slechts het politieke belang van ziet, maar dat u ook het menselijk begrip en het ge loof hebt, die nodig zijn om deze vraag stukken aan te vatten". pen respect te herwinnen. Ik geloof dat de beste wijze om hen te helpen is, hen op te nemen in het economische leven opdat zij in staat raken de verantwoor delijkheid te dragen voor degenen die van hen afhankelijk zijn. De assimiliatie der vluchtelingen moet het doel zijn. In veel gevallen zal dat verdere materiële hulp vereisen, maar die hulp kan slechts doeltreffend zijn wanneer zij wordt gegeven in een Christelijke geest van on derlinge verantwoordelijkheid en liefde. Slechts dan zal de enkeling voelen, dat voldoende aandacht wordt geschonken aan zijn moeilijkheden in haar verschillende aspecten, en dat het geheel van zijn fun damentele mensenrechten, zoals die door de Verenigde Naties zijn afgekondigd, tot. een levende werkelijkheid wordt. Ik geloof dat wij slechts in die geest een oplossing zullen kunnen vinden voor dit en alle an dere grote problemen der mensheid. Zij die in nood verkeren moeten om het eens zo uit te drukken bezien worden met de ogen van de maatschappelijke wer ker. Te vaak worden de vluchtelingen slechts benaderd uit een oogpunt van hun waarde ais arbeids-factor. Voor zover zij niet tot werk in staat zijn worden zij als een last beschouwd. Wij mogen evenwel In het Oostelijk gedeelte van de centrale Koreaanse frontsector en aan het Oost- Koreaanse front zijn de verbondenen in de bergen in hevige gevechten met de tegen standers gewikkeld. Donderdag is ten Zui den en Zuid-Oosten van Koemsong hevig gevochten. Geallieerde patrouilles baanden zich een weg door zich fel verdedigende Noordelijken. De vijand voerde tegenaan vallen uit, doch moest eindelijk terugtrek ken, nadat 132 man waren gesneuveld. Het hoofdkwartier van het achtste Ame rikaanse leger deelt verder mede dat de Noordelijken ten Noorden van Janggoe heftige tegenstand blijven bieden. In dit gebied is reeds de gehele week fel gevoch ten. De Noordelijken hebben zich hier in gegraven en de verbondenen wisten hen niet uit hun stellingen te verdrijven. Deze posities der Noordelijken worden be schouwd als de sleutelstellingen van hun gehele verdedigende stelsel in het Ooste lijk gedeelte van de centrale frontsector. Radio-Peking meldde Vrijdag dat Noor delijke troepen in de Oostelijke frontsector „uit strategische overwegingen beurtelings oprukken en terugtrekken". „Onze troepen voeren tegenaanvallen uit. waarbij zij de verbondenen zware ver liezen toebrengen. Het uiteindelijke doel is Emerson: Het is niet door op een grote af stand stil te zitten en het mensen ras wormen te noemen dat de mensen te helpen zijn. Het hoofdkwartier in Korea van de vijf de Amerikaanse luchtmac'ntgroep meldt dat het verkeer langs de voornaamste be voorradingswegen der Noordelijken in de nacht van Donderdag op Vrijdag aanzien lijk was. Geallieerde vliegtuigen hebben bij nachtelijke aanvallen acht locomotieven, zeventig spoorwegwagons en bijna de helft van de waargenomen 1200 voertuigen ver nield of beschadigd. Ridgway's antwoord verwacht Van betrouwbare zijde is Zaterdag te Tokio vernomen dat de geallieerde opper bevelhebber generaal Ridgway vermoede lijk vanmiddag zal antwoorden op het twee dagen geleden door de militaire lei ders der Noordelijken gedane voorstel om de wapenstilstandsbesprekingen te hervat ten. Men verwacht dat Ridgway zal in stemmen met een hei-vatting der onderhan delingen, die sinds 23 Augustus zijn opge schort. Waarnemers verklaarden dat de gene- het geallieerde leger te vernietigen", aldus raal jn afgelopen 48 uur voortdurend in "i n «In rlot vo:" i i. f i r\ <~i A mevi- het officiële Chinese radio-station, dat ver der nog mededeelde dat in September ..aan zienlijke versterkingen voor de Chinese vrijwilligers uit China naar het Koreaanse front zijn vertrokken' verbinding heeft gestaan met de Ameri kaanse regering en het hoofdkwartier der U.N.O. over de vorm van het door hem te geven antwoord. Een foto van de ravage na de ontsporing van de exprestrein LiverpoolLonden. Er is een groot verschil tussen de opga ven van het aantal dodelijke ongelukken, dat plaats heeft gehad tijdens de grote Westelijke manoeuvres in de buurt van Hannover, de zogenaamde oefening „Coun- terthrust", die Zondagmorgen zal eindigen. Volgens de Volkskrant ziin er al 24 doden en 450 gewonden gevallen, doch de speciale verslaggever van ANP, die de oefeningen bijwoont, maakt melding van slechts v«f Dertien mensen werden gedood en vijfen veertig gewond, toen de expres Londen Liverpool gisteren bij Rugby ontspoorde. De expres liep bij het binnenrijden van een tunnel met 100 km per uur uit de rails en kantelde toen hij de tunnel uitkwam. De locomotief en alle vijftien wagens stortten van de spoordijk. De rails waren over een paar honderd meter verwrongen en van de dwarsliggers gerukt. Zo snel mogelijk togen reddingsploegen aan het werk, waarin zij echter belemmerd werden door een wirwar van telegraaf-draden op de grond. Op het laatste moment kon door snel op treden van een seinwachter nog een groter ramp vermeden worden. De seinwachter, Frank Donny, hoorde uit de verte het la waai van de ontsporende trein en zette onmiddellijk de signalen om. Daardoor kon de Royal Scot-expres, die met grote snel heid over dezelfde lijn naderde, nog net op tijd stoppen. De meeste gewonden hadden snij wonden, kneuzingen of shock. De machinist en de stoker van de trein bleven ongedeerd. De aanvankelijke berichten over de treinramo spraken van twintig of meer doden. Er moet echter rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat er nog doden onder de wrakstukken van de trein liggen. In de trein zaten zevenhonderd nassagiers. Onder de doden bevindt zich één Amerikaanse militair. De overigen waren Britten. Frins Bernhard is Vrijdag in gezelschap van zijn moeder per vliegtuig in de Fran se kustplaats Biarritz aangekomen. Hii is de gast van de Mexicaanse markies De Bar ron. De Prins denkt een week in deze bad plaats aan de Golf van Gascogne te blij ven. TEHERAN. (Reuter) Perzië heeft heden rechtstreeks aan Groot-Brittannië hervatting van de besprekingen over de oliekwestie voorgesteld, zonder hierbij ze- wag te maken van een termijn van vijf tien dagen, als waarvan eerder sprake was. Engeland weigert echter Naar het Britse ministerie van Buiten landse Zaken mededeelt heeft Engeland echter besloten dit voorstel te verwerpen. De vismarkt aan de De Ruyterkade te Amsterdam viert 25 September haar vijftigjarig bestaan. Na de oorlog wordt jaarlijks 5 millioen kg. vis verhandeld. Een overzicht van de vismarkt tijdiens de afslag. (Van onze correspondent in Londen) Zoals gevreesd werd zal de Engelse Koning een longoperatie moeten onder gaan. De afgelopen dagen werd hij vele uren door de aangewezen specialisten on derzocht. Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, die Dinsdag met de Em press of France van Liverpool naar Canada zouden vertrekken voor een bezoek van 35 dagen, hebben hun vertrek uitgesteld en zullen de overtocht met een vliegtuig ma ken, zodat zij een extra week in Londen kunnen blijven om de crisis na de operatie af te wachten. Prinses Margaret keert van daag per vliegtuig uit Balmoral naar Lon den terug. In de kerken zal Zondag gebe den worden voor een spoedig herstel van de Koning. Van het verloop van de operatie zal het afhangen of de reis van de Koninklijke fa milie naar Australië en Nieuw Zeeland, welke op 22 Januari zou beginnen, kan doorgaan of niet. Een spoedige beslissing hieromtrent is te verwachten, zodat aan de onzekerheid een einde zal worden gemaakt. De operatie zal in Buckingham Palace worden uitgevoerd. Daar onderging de Ko ning ook in Maart 1949 een operatie ter verbetering van de bloedsomloop van het rechterbeen. In medische kringen concludeert men uit het uiterst gereserveerde bulletin, dat de Koning lijdende is aan een ernstige afwij king van de long. Was dit niet zo, dan zou niet tot opereren zijn besloten. Het risico van longoperaties is gezien de talrijke voor zorgsmaatregelen tegenwoordig niet zo groot. Vermoedelijk zal de ingreep zich be palen tot verwijdering van het weefsel, dat de verstopping in een der bronchiale buizen veroorzaakte. De operatie zal waar schijnlijk worden verricht door dr. Price- BERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse minister-president, Grotewohl, heeft voor Duitse en buitenlandse correspondenten te Berlijn een persconferentie gehouden. Gro tewohl verklaarde onder meer dat Oost- Duitsland bereid is een eventueel verzoek van West-Duitsland om garanties bij het houden van verkiezingen voor geheel Duitsland in overweging te nemen. Grotewohl en het Oost-Duitse parlement hebben om het houden van dergelijke „vrije, algemene en geheime verkiezingen" verzocht. Grotewohl noemde de verkiezin gen, die in October 1950 in Oost-Berlijn werden gehouden, vrij en democratisch. De Oost-Duitse regering stelt zich ten doel te voorkomen, dat West-Duitsland zich aansluit bij het West-Europese verdedi gingsstelsel, aldus Grotewohl. Het West- Duitse verzoek om de oprechtheid van zijn voorstel tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland te bewijzen door vrije en geheime verkiezingen in ge heel Berlijn of in de Sovjet-zone, noemde Grotewohl „niet geslaagde pogin gen om de aandacht van het Duitse volk af te wenden van het voornaamste punt: be sprekingen in geheel Duitsland voor ver kiezingen in geheel Duitsland". In antwoord op vragen verklaarde Gro tewohl nog, dat hij voorstander is van een verenigd Europa. „Maar Europa strekt zich uit van de Oeral tot de Atlantische Oceaan." Thomas, de bekende Londense longchirurg, die het bulletin mede heeft ondertekend. Het herstel zal verscheidene weken in beslag nemen. Een Londense longspecialist verklaarde Vrijdagavond volgens Reuter: „Het feit, dat de dokters een operatie in de naaste toe komst hebben aanbevolen wijst er op dat de toestand zeer ernstig is". Een andere specialist zei, dat de door de dokters over de Koning gegeven inlichtingen nog zo vaag zijn, dat zelfs een medicus niet kan weten, wat er precies aan de hand is. Men acht het vrijwel zeker, dat de ope ratie binnen tien dagen zal worden uitge voerd. Naar verluidt zijn er reeds medi sche instrumenten in het paleis aangeko men. Europese Beweging jn Hamburg HAMBURG, (Reuter). Vrijdag is te Hamburg de conferentie van de Europese beweging over Duitsland geopend. Paul Henri Spaak, de voorzitter van de consul tatieve vergadering van de Raad van Euro pa, verklaai-de, dat, de conferentie een ge vaar zou zijn, indien geen positief resul taat wordt bereikt. „Wanneer de landen van Europa geen redelijke politiek ten aanzien van Duitsland volgen, zouden de gebeurtenissen zich sneller kunnen afspe len, dan hun lief is", aldus Spaak Naast durf is ook tact van node, zo voegde hij er aan toe. Elke schijn moest vermeden worden, dat men zou wensen zich in de binnenlandse aangelegenheden van Duits land te mengen. Alle sprekers op de conferentie legden de nadruk op de noodzakelijkheid van Duitse eenheid als voorwaarde voor Euro pese eenheid. Prof. Carlo Schmid, leider van de so ciaal-democraten in West-Duitsland, zei dat de andere Europese landen niet van Duitsland moesten vragen bij te dragen tot de verdediging als het gevolg van die bij drage zou zijn, dat Duitsland nogmaals tot verschroeide aarde zou worden Voorts moest Duitsland een gelijkwaardige plaats gaan innemen in alle Europese lichamen. De Franse socialist André Philip zei dat Duitsland niet de garantie moest vragen dat Europa sterk genoeg is om te verhin deren dat Duitsland slagveld wordt. De Europeanen moesten bereid zijn het risico samen te dragen en de vraagstukken van Europees standpunt bezien en niet van dat van hun eigen land. Lord Layton, voorzitter van de Britse Raad van de Europese Beweging, zei dat hij het er niet mee eens kon zijn, dat er geen Duits gevaar bestaat. Het had echter geen nut daarover te discussiëren. De enige op lossing voor allen was zich in dezelfde ge meenschap te verenigen. Het voorgestelde Europese leger is geenszins uitsluitend een anti-Russische aangelegenheid, doch een essentieel element van Europese organisa tie tot handhaving van orde en recht. De Nederlandse Advocatenvereniging heeft in Almelo een congres gehouden waar aan door ruim tweehonderd advocaten werd deelgenomen. De juristen bespraken het onderwerp „rechtszekerheid en billijkheid". Zij zijn door het gemeentebestuur van Al melo ontvangen. dodelijke ongelukken. De gewonden ver keren voor het overgrote deel niet in ern stige toestand. Bij de Nederlanders zijn geen doden te betreuren en degenen die in de veldhospitalen moesten worden opge nomen wegens kwetsuren mankeren meest al niet veel anders dan lichte „beschadi gingen". Bij een zo groot aantal deelnemers, die met zwaar materiaal oefenen, kunnen on gelukken natuurlijk niet uitblijven. In de hitte van het „gevecht" gaat het meestal ruw toe en soms krijgt men realistischer resultaten dan de legerleiding bedoelt. Een sprekend voorbeeld van het feit dat een realistische oefening tot ongelukken kan leiden leverde de strijd, die Donderdag avond in de omgeving van het stadje Neu- stadt tegen Engelsen en Belgen is geleverd. De Engelsen, een twintig man sterke groep van de „Grenadier Guards", probeerden daar een sterk beveiligde Belgische batal jonsstaf te overvallen. Zij drongen met groot enthousiasme op, maar aangezien deze aanval in werkelijkheid geen schijn van kans gehad zou hebben, gaven de ter plaatse aanwezige scheidsrechters hun be vel te stoppen. De Engelsen liepen echter in hun geestdrift door. Een Belgische sol daat, die zich hierover opwond, verloor de voorzichtigheid uit het oog en wierp een „offensiefgranaat" in de richting van de aanstormende Engelsen. Met een knal, die deed denken aan de explosie van een echte handgranaat, ontplofte het projectiel. Tien Engelse soldaten en een Duits kind werden licht gewond, een Engelse officier werd zwaar gewond. Dit ongeluk heeft grote opwinding ver oorzaakt onder de aan de „Counterthrust" deelnemende troepen, doordat het Engelse hoofdkwartier Donderdagavond in een communiqué mededeelde dat de Belgen met een echte handgranaat hadden ge gooid. Een nader ingesteld onderzoek heeft echter uitgewezen, dat het ongeluk is ge beurd door een „offensiefgranaat", een bij het Belgische leger in gebruik zijnde oefen handgranaat. Deze granaat is op een af stand van zestien meter volkomen onge vaarlijk. Waren de Engelsen dus niet door gelopen, dan zou er niets zijn gebeurd. Dit verontschuldigt de Belgen echter niet, want het gebruik van deze o'efenhandgranaten is in een gevecht tussen twee partijen niet toegestaan, aldus werd op het hoofd kwartier medegedeeld. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft zich tot de Ge nerale Synode der Nederlands Hervormde Kerk gewend met het dringende verzoek dat door de kerk openlijk wordt uitgesproken hoe de kerk meent dat men, juist als Chris ten in overeenstemming met de Heilige Schrift, zich tegenover de dieren móet ge dragen. Aan predikanten en kerkeraden werd verzocht om ter gelegenheid van wereld dierendag op 4 October, in de prediking te wijzen op de juiste verhouding tussen Schep per, mens en dier. NOG IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Meer bewolking maar waarschijnlijk tot aan het einde van de middag overal droog weer. Matige tot vrij krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Zowel vannacht als morgen overdag iets hogere temperaturen. 23 September Zon op 6.26 uur, onder 18.39 uur. Maan op 22 19 uur. onder 15.46 uur. 'Laatste kwartiert 24 September Zon op 6.27 uur. onder 18.36 uur. Maan op 23 27 uur. onder 16.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 September Hoog water: 7.47 en 20.07 uur. Laag water: 3.22 en 15.34 uur. Zondag 23 September Hoog water: 8.37 en 21.06 uur. Laag water: 4-01 en 16.17 uur. Maandag 24 September Hoog water: 9.47 en 22.24 uur. Laag water: 4.53 en 17.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1