Beperking van het Amerikaanse verbruik met twee procent zou ellende verhelpen Maar de Amerikanen eisen nóg meer Chefarine „4" doet wonderen Grenscorrectiewet aangenomen SANOSTOI L Krantenartikel over Velser affaire aanleiding tot rechtszaak Wereldnieuws Radio geeft Donderdag PANDA EN DE WOUDROVERS WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 Papiergebrek in Europaopnieuw alarm van de UNESCO 'Amerika holle bolle Gijs Provocatie Kunstmatig hart en longsysteem im.HjiLMl Vijf clandestiene zenders opgespoord Griekse kabinet afgetreden als gevolg der verkiezingen EERSTE KAMER £clvfafoTY SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Een half millioen voor tuberculosebestrijding Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Zweedse communisten winnen arbeidsgeschil Zwervend mei* ie opnieuw gepakt De Franse Nationale Vergadering verdaagd 2 (Van onze correspondent te Parijs) De UNESCO heeft in haar jongste bulletin opnieuw de trom geroerd naar aanleiding van het papiergebrek, dat het bestaan van steeds meer kranten in Europa en elders bedreigt. De UNESCO, het culturele lichaam der UNO is wel bij uitstek het orgaan, dat zich over de heersende toestand verontrusten mag, omdat ze door het gebrek aan papier in haar missie direct wordt bedreigd. Indien het analphabetisme nogmaals met 5 wordt teruggedrongen, zullen we aldus het bulletin onze actie wel kunnen staken, omdat het ons dan wegens papiergebrek onmogelijk zal zijn geworden met boeken, tijdschriften en publicaties de nieuw gewekte behoeften te bevredigen. Ook over de nood der kranten geeft de UNESCO nogmaals opzienbarende, ja verbijsterende cijfers. Van de 15 Parijse dagbladen zal het volgend jaar nog maar een vijftal een enigszins rustig bestaan kunnen leiden. De laatste twee jaar zijn in België niet minder dan 149 kranten, tengevolge der hoge pa- pierprijzen, verdwenen. In Engeland sneef den, in diezelfde tijd, twee organen, die res pectievelijk een ouderdom van 93 en 73 jaar hadden bereikt. Denemarken regis treerde vier slachtoffers en de Times of India kondigde zo juist aan, dat het meren deel der Indiase bladen binnen een jaar zijn verschijning moet staken, indien dan de papierprijzen niet ingrijpend zullen zijn verlaagd. jf Het dure krantenpapier is, gelijk bekend mag worden verondersteld, niet een gevolg van verlaagde productie die integendeel met 20 gestegen is doch uitsluitend van een onevenredige distributie van grondstoffen ten voordele van Amerika. Slechts de Scandinavische landen en Cana da (dat 54 van het verbruikte kranten papier voorbrengt) beschikken over een surplus aan grondstoffen. Een surplus, dat bijna geheel wordt opgenomen door Ame rika dat slechts een zesde der behoeften uit eigen middelen kan dekken. Terwijl in alle landen het papierverbruik drastisch werd gedrukt, voerde Amerika de eigen be hoeften gedurig sterker op. Van 1946 tot 1951 steeg het Amerikaanse verbruik van bijna vier tot bijna zes millioen ton 's jaars. Alleen al ten behoeve van de Zondags editie van de New York Times, welke liefst 200 pagina's omvat, moet, zo heeft de U.N.E.S.C.O. uitgerekend, elke week een bos van 35 hectares worden omgehakt. Aangezien er echter 40 jaren overheen gaan, alvorens een bos weer is aangegroeid, dienen de zes milliard bomen, die voor de wereldconsumptie nodig zijn, met enige omzichtigheid behandeld te worden. Wil men enige ernst maken met zijn cul turele zending, dan zal men evenals dit bij voorbeeld op het gebied der militaire mid delen gebeurt de beschikbare grondstof fen dus rechtvaardiger volgens de behoef ten moeten gaan verdelen. De Franse regering heeft daar dan ook al enige malen doch vergeefs bij de Amerikanen op aangedrongen. Van de Amerikanen wordt niet eens overdreven véél gevraagd. De zoon van de grote India se leider Gandhi heeft uitgerekend, dat met een vrijwillige reductie van 2 op het Amerikaanse papierverbruik het leed der andere landen al zou zijn geleden. Tegen over dit bescheiden verlangen klinkt de uitroep van MacCahil de president der Amerikaanse kranten-directeuren, bijna als een provocatie. Hij zei: We gebruiken 60 van de wereldproductie aan papier, maar we eisen een nóg groter part! Het ligt voor de hand, dat wegens dit gebrek aan begrip voor niettemin bescheiden wensen, men heeft uitgezien ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Mededelingen. 9.35 Platen. 10.30 Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest. 11.45 Voor dracht. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Mede delingen. 12.33 in 't spionnetje. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Orgel en accordeon. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Concert. 14.20 Causerie „Groot Brittannië - Israël". 14.30 Cello en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 De luchtmacht-oefening „Cirrus". 19.10 Platen. 19.45 Geestelijke weerbaartheid, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.25 Vocaal dubbelkwartet. 21.40 Hoorspel. 22.15 Platen. (In de pauze: Gesproken brief uit Londen). 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Mededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20, Platen. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest' en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Vocaal kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Pla ten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 kamerkoor. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 De stem van de Christelijke vakbeweging. 18.45 Leger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Muzikale causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 Causerie. 21.05 Zwerftocht door het verre Oosten. 21.15 Ka merorkest en solist. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.30 Weerberichten. 12 42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Operette. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Eurooa treedt aan!, 16.30 Zang. 17.00 Nieuws. 17."l0 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Opera. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Kamermuziek. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Alleen voor de mannen. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Dansmuziek. naar andere middelen om in de behoeften aan papier te kunnen voorzien. Inderdaad moet experimenteel zijn aangetoond, dat met de afvalproducten van het suikerriet bijvoorbeeld, tegen eenzelfde prijs als thans, een papier is te vervaardigen van beter kwaliteit en blanker kleur. Er zijn echter astronomische fortuinen nodig om de nodige fabrieken te installeren, die in elk geval niet vóór vijf jaar hun eerste pro ducten af zouden kunnen leveren. In af wachting is Europa dus genoodzaakt bij Amerika om die 2 te bedelen. Men vraagt dus alleen van cle kant der Ameri kanen wat begrip voor de leuzen, die ze zélf in het geallieerde vaandel der U.N.E.S. C.O. hebben geschreven. De leuzen ken nisverrijking en ontwikkeling der cultuur zijn gedoemd dode letters te blijven, zo lang niet over voldoende papier kan wor den beschikt, waarmee kranten, boeken en tijdschriften vervaardigd moeten worden. Vinding van prof. J. Jongbloed te Utrecht Prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar aan de Utrechtse universiteit, is erin geslaagd een kunstmatig hart- en longsysteem te con strueren. Hiermede is het mogelijk het bloed uit het hart te verwijderen en de pa tiënt met de apparatuur in leven te hou den terwijl de chirurg de hartoperatie ver richt. Een behandeling op dieren in het Physiologisch Laboratorium te Utrecht is geslaagd. Thans wordt het kunstmatige hart- en longsysteem door prof. Jongbloed gedemonstreerd op het internationaal chi rurgisch congres, dat op het ogenblik in Parijs wordt gehouden. De vinding van prof. Jongbloed kan van grote betekenis voor de medische wetenschap zijn. ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft in samenwerking met de politie vijf clan destiene zenders in beslag genomen, name lijk één te Breda, drie te Zwolle, en de reclamezender „Kwikzilver" te Emmen. Pi'oces verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige J. H. F. te Breda, die in 1946 voor eenzelfde overtreding werd geverba liseerd, tegen de 19-jarige F. W. G. H., de 24-jarige J. J. A. en de 19-jarige H. J. S., allen te Zwolle en tegen de 18-jarige scho lier M. J. J., de 42-jarige grondwex-ker A. van der L. en de 30-jarige broodventer J. S. Alle zenders en een groot aantal gramo- foonplaten werden in beslag genomen. De Griekse regering van premier Venize- los is afgetreden als gevolg van de neder laag, die de liberalen bij de onlangs ge houden algemene vex-kiezingen hebben ge leden. Van de 256 zetels van het Griekse par lement is de zetelverdeling als volgt: Papa- gos' partij der nationale concentratie 112; Piastiras' progressieve coalitie 74; Venize- los' liberale partij 57; Tsaldai-is' volkspax-tij 2; de (linkse) partij der verenigde demo craten 10; boerenpartij 1. (Van onze parlementaire redacteur) In de vergadering van de Eerste Kamer bracht de verkiezing van de leden der vaste commissies enige vernieuwingen. Nu prof. Schermerhorn (Arbeid) deel van de Eerste Kamer uitmaakt, was men het onderling eens geworden hem in plaats van de heer Van de Kieft in de commissie voor Buiten landse Zaken op te nemen. Zeven leden stemden op de heer Van de Kieft, die zulks allerminst ambieerde. In de commissie voor Uniezaken werd de heer De Di-eu (Arbeid) opvolger van pre sident mr. Jonkman, die ambtshalve voor zitter der commissie werd. Hierna kwam het wetsontwerp ter ver vanging van het Grenscorrectiebesluit 1949 aan de orde. Mr. Wendelaar (V.V.D.) onderstreepte, dat zijn fractie in haar af keer van de grenscorrecties, reeds kenbaar gemaakt in 1949 bij de behandeling van de desbetreffende machtigingswet, nog ver- ADVERTENTIE De textielvakman neemt geen risico met alkalivrij, dat geschiktis voor alles en nog wat. Hij weet: het overvette en satijnzachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van nieuw. Schenking van K.N.P.M. is thans verdeeld Het bedrag van f 500.000 dat door de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij ter gelegenheid van haar jubileum in 1950 ter beschikking is gesteld van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis voor de bestrijding van de tubercu lose in Nederland, is besteed voor de be vordering van het bevolkingsonderzoek op tuberculose. Een bedx-ag van f 325.000. werd ter beschikking gesteld van de Ne- dei'landse Centrale Vereniging tot Bestrij ding van de Tuberculose ten behoeve van de aanschaffing van Röntgenapparaten. Een bedrag van f 25.000 is ter beschikking gesteld van het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de indirecte besti-ijding der tuberculose. De overige f 150.000 wa ren gereserveerd als subsidie voor een re- validatiesanatorium voor oogtuberculose, dat gevestigd zal worden in het buiten „Beerschoten" te De Bilt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Af eer dan ooit moeien uw schoolgaande kinderen er tegen kun- XTA nen! Volop moeten ze kunnen werken en spelen, stoelen en... groeien Geef hun daarom dagelijks SANOSTOL, het lekkere levertraanproduct met een rijkdom aan vitamines A, B. C en D. Dat hebben kinderen nodig en... ze vinden SANOSTOL héérlijk! (Ook voor volwassenen is Sanostol het ideale tonicum!) Flacon ca. S00 gr. f 1.95 <5Ê> Familieverpakkino ca. 500 or. 1 S.75 kat N.V. Koninklijke Pharmaceutlsche Fabrieken v/h BROCADES - STHEEMAN PHARMACIA Voor de civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam zijn Dinsdag de pleidooien gehouden in een procedure, waarin van het dagblad De Volkskrant een bedrag van f 25.000,wordt geëist wegens een publi catie over de zogenaamde Velser affaire. Eiser is de heer N. Sei-phos, die enige pas sages van het op 14 April 1951 in dat dag blad gepubliceerd artikel beledigend acht. In de publicatie wordt gewag gemaakt van de omstandigheid, dat de heer Serphos kort na de bevrijding werd aangehouden in de Zeeuwse wateren met zijn jacht „Zonnetij IV". Aan boord van het jacht zouden grote hoeveelheden juwelen en tapijten zijn aan getroffen. „De rijksrecherche", aldus het artikel, „liep prompt met haar onderzoek vast en de man kwam er af met een lichte straf, omdat vooraanstaande figuren uit de Velser illegaliteit tussenbeide kwamen". Mr. M. van Vugt, die als pleiter voor de eiser optrad, zeide, dat deze in het artikel als het hoofd van een misdadige bende aan de kaak wordt gesteld. Mr. Van Vugt zeide van verschillende zijden inlichtingen te hebben ontvangen, waaruit zou blijken dat deze beweringen uit de duim zijn gezogen. Het algemeen belang werd zijns inziens niet gediend met een dergelijke publicatie. Als men werkelijk beschikt over gegevens moet men deze ter kennis van de justitie brengen. Mr. Van Vugt zei voorts, dat het jacht is aangehouden na een gerucht, dat aan boord juwelen van Men ten werden ver voerd. Het jacht is daarop bijna volledig gesloopt, Mr. Van Vugt heeft destijds de in ventaris van het jacht gezien. Daadbij bevonden zich geen juwelen en geen ta pijten. Wel werd aangetroffen f 11.000, aan vreemde valuta en enige wapens. Mr. A. J. M. van Dal, die optrad als plei ter voor de Volkskrant, zei onder meer: „Als ooit een beledigingsprocedure een principiële inzet heeft gehad, dan is het wel deze. De inzet is namelijk de vrijheid van de pers op misstanden in het openbare leven te wijzen en op te komen voor het recht. De publicatie is gedaan na rijpe overweging. De redactie heeft afgewacht of de hoogste autoriteiten in den lande een onderzoek zouden instellen. Toen dit niet geschiedde zag men geen enkele andere mogelijkheid on andere wijze schoon schip te maken". Pleiter zeide van mening te zijn, dat de pu blicatie in zakelijke stijl was gedaan. Mr. Van Dal verklaarde, dat hij in de herfst van het vorig jaar de toenmalige minister van Justitie persoonlijk medede ling heeft gedaan van het feit, dat kranten in het bezit waren van gegevens over de Velser affaix-e en deze wilden publiceren. Hij heeft de minister echter gezegd, dat de redacties bereid waren deze gegevens niet te publiceren, indien van overheids wege een onderzoek zou worden ingesteld. De minister heeft dit toegezegd, doch de zaak bleef „bewegingloos". Pas zeven maanden later ging de Volkskrant tot pu blicatie over met het doel een onpartijdig justitieel onderzoek te bewerkstelligen. „Om redenen van kiesheid en van openbaar belang heeft dit dagblad het grootste deel van zijn gegevens niet aan de openbaar heid prijsgegeven, gegevens, die bij publi catie in Nederland grote opschudding te weeg zouden brengen. Dat deze publicatie het algemeen belang heeft gediend moge wel blijken uit het feit, dat na de publicatie een lid van het openbaar ministerie is vrij gemaakt om het onderzoek te voeren". Het oogmex-k tot beledigen ontbreekt vol gens mr. Van Dal volkomen. Gedaagde is ten volle bereid om met getuigen het be wijs voor de waarheid van de publicatie te leveren. In dat geval hoopte pleiter, dat de getuigen niet bang zullen zijn. Het is hem namelijk ter ore gekomen, dat na de bevrij ding personen zijn aangezocht om anderen,, die te veel van deze zaak wisten, uit de weg te ruimen en het zou hem niet bevreemden als bij een onderzoek hiernaar de naam van eiser zou worden genoemd. Op 6 November worden. zal vonnis gewezen Opmerkelijke beslissing In een te Stockholm gepubliceerde be slissing van het Zweedse hof inzake ar beidsgeschillen wordt gezegd, dat commu nisten niet uit functies van nationaal be lang mogen worden ontslagen enkel en al leen wegens hun politieke overtuiging. Een ontslag om genoemde reden kan wel worden gegeven, indien de communisti sche partij een „duidelijk gevaar voor de nationale veiligheid" wordt, aldus de be slissing. De uitspraak werd gedaan naar aanlei ding van het door de communistische ma chine-bankwerker Stig Dahlkvist inge stelde beroep tegen diens ontslag bij de staatstorpedofabriek te Motala. Het argument van de fabrieksraad was geweest, dat Dahlkvist onbetrouwbaar was, omdat hij lid van de communistische partij was. Toen de uitspraak van het hof bekend was, heeft de Zweedse minister van Defen sie, Alan Vougt, meegedeeld, dat Dahlkvist weer in dienst zal worden genomen. Uit de brandkast van een kantoor in Den Haag verdween dezer dagen een geld kistje met f 1400. De politie heeft het kistje met het geld teruggevonden in de ouderlijke woning van de 16-jarige jongste bediende van het kantoor. sterkt was. Zij wenste zich dus volledige vrijheid voor te behouden ten aanzien van de bij de mettertijd te nemen definitieve beslissing te volgen gedragslijn. Intussen waren hij en zijn politieke vrienden uit louter praktische overwegingen bereid tot aanvaarding van het aanhangige ontwerp, dat mr. Wendelaar nog wel aanleiding gaf tot enige critische opmerkingen, over be paalde niet met de Duitsers tot een bevre digende oplossing gebrachte kwesties. Ook de heer Woudenberg (Arbeid) ge waagde van een eenzijdig tot stand geko men regeling. De gx-ote meerderheid van zijn fractie had zich destijds tegen de grens correcties gekeerd, maar nu ging het alleen om een legaliseren van een reeds bestaande en aanvaarde toestand. Daarom waren de tot de P. v. d. A. behorende leden nu bereid vóór te stemmen. Dit standount werd niet ingenomen door de heer Van Santen (Comm.) en zijn geestverwanten. Minister Van Maarseveen voegde deze senator toe. dat thans de principiële bezwaren tegen de grenscorrecties niet in het geding waren. Wat onder meer de ver wikkelingen inzake de Dollard en Eems betreft, volstond de bewindsman met de verklaring, dat de regering daaraan en aan de daarmee samenhangende belangen alle aandacht blijft besteden. Met aantekening van het Communistisch tegen ging het wetsontwerp er tenslotte zonder hoofdelijke stemming door. Een negentienjarig meisje, dat enkele maanden geleden in Amsterdam zwervend werd aangetroffen en aan de politie mede deelde Santrina Rita Manzini te heten, is opnieuw gepakt, nadat zij onlangs uit het Provinciaal Ziekenhuis te Castricum was ontvlucht. Het meisje zei destijds van Italiaanse af komst te zijn. De Italiaanse consul, die met haar in contact gebracht werd, wilde dit echter niet geloven, omdat zij zeer slecht Italiaans sprak. Het .meisje gedroeg zich onhandelbaar, toen zij in het hoofdbureau van politie en later in het Huis van Bewaring werd op gesloten. Tenslotte werd zij op advies van een psychiater naar het Provinciaal Zie kenhuis in Castricum gebracht. Begin September wist zij te ontvluchten. De vreemdelingenpolitie te Amsterdam ontdekte haar dezer dagen in een Amster dams hótel. Zij heeft thans verklaard Maria Manzi uit Londen te zijn en met een Zweeds schip als verstekelinge naar Nedex-land te zijn gekomen. Aan boord van dit schip had zij een paspoort ontvreemd, dat zij later had vernietigd. Zij zeide bevreesd te zijn geweest voor de diefstal van dit paspoort te worden gestraft en daarom aanvanke lijk haar identiteit geheim te hebben ge houden. De vreemdelingenpolitie meent, dat haar verklaring juist is en stelt hiernaar thans een onderzoek in. Mocht blijken, dat zij inderdaad Engelse is, dan zal zij naar Engeland worden te ruggestuurd. PARIJS, (Reuter) De Franse regering, die bloot staat aan aanvallen van de meer derheid van Gaullisten, socialisten en com munisten in de Nationale Vergadering, heeft enige weken adempauze gekregen. Voor de derde maal in de afgelopen veer tien dagen verwierp de Nationale Verga- derirxg een motie om tot zes November uit een te gaan, maar tot algemene verbazing van de afgevaardigden interpreteerde voor zitter Edouard Plerriot dit in die zin, dat de vergadering het aan hem overliet te be slissen, wanneer zij weer bijeen zou komen. De Assemblée zal thans niet worden bij eengeroepen voor de kantonnale vex-kie- zingen op zeven en veex-tien October. Premier Pleven heeft reeds verscheidene weken getracht een debat over buiten landse zaken te vermijden. Dit is door Her- riot's beslissing thans gelukt. Intussen zal een begroting voor 1952 worden opgesteld. De minister van Financiën, René Mayer, heeft Maandag te kennen gegeven, dat dit een „soberheidsbegroting" zou kunnen zijn. Het is de vraag, of premier Pleven er in deze weken in zal slagen de meerdex-heid, waardoor hij aan de regering kwam maar die door de schoolkwestie verbroken werd, te herstellen. c 58. Het was een toneel van een verwar ring, die niet te beschrijven is, zodat het maar goed is dat we er hier een duidelijke afbeelding van hebben. Juist op het ogen blik dat Wipsnor de Woudrover zich al in het bezit waande van Panda's geld, klonk er achter hem een ontzaglijke ontploffing, die verschillende omstanders ondersteboven wierp. De rovers raakten geheel overstuur daar had nu een explosie plaats, zodat de rampzaligen terug-gesmeten werden. „Er is oneerlijkheid in het spel!", riep de Woud- rovershoofdman, schor van ontzetting. „Wie doet dat?" Hij was zelf misschien het meest verbaasd, toen hij onmiddellijk antwoord kreeg. Uit het struikgewas klonk namelijk een heldere, kalme stem, die sprak: „Zwijgt, geboefte, en luistert! Gij zijt omsingeld en vluchtten de andere kant uit, maar ook door een eskader artillerie! Het is de Ad miraal-zelf, die thans tot u spreekt. Gij hebt geen enkele kans tot ontkomen. Geeft u onmiddellijk over, anders open ik het vuur met mijn honderdtwintig-centimeter mortieren!" „Hè? Watte? Wat een onfat soenlijkheid!", riep de gekwelde Wipsnor uit. „Honderdtwintig! Dat is oneerlijk! Bah!" Maar dat baatte hem natuurlijk niet; het zag er naar uit, dat het spel voor hem verloren was.... Nieuw. Op 1 October zal te Veldwezelt bij Hasselt (België) een internationaal douanekantoor worden geopend, ten einde zoveel mogelijk de formaliteiten bij het passeren van de Belgisch-Neder landse grens te vereenvoudigen en te bespoedigen. De opening van het nieuwe internationale kantoor zal op 1 October te 11 uur geschieden in het bijzijn van hoge ambtenaren en burgerlijke autori teiten der beide betrokken landen. Concessie. Volgems berichten uit de Sovjet- zóne van Duitsland is de regering van Grotewohl bezig met de voorbereiding van een amnestie voor allen, die we gens politieke en economische vergrij pen veroordeeld zijn. In politieke krin gen te Bex-lijn verwacht men, dat dit bericht officieel bevestigd zal worden. Een dergelijke amnestie zou als een belangrijke concessie van de regering- Grotewohl met het oog op de voorbe reidende besprekingen over algemene verkiezingen in geheel Duitsland be schouwd worden. Vasten. Nadia Goya heeft een nieuw we reldrecord vasten gevestigd door te Genua 62 dagen twee uur en 20 mi nuten zonder voedsel in een glazen kist door te brengen. Nota. In 1945 werden 63 Joegoslavische kinderen naar de Sovjet-Unie gezonden om daar onderwezen te wox-den. De Joegoslavische regering heeft het Krem lin thans namens de ouders voor de tweede maal in een nota verzocht de kinderen naar Joegoslavië te willen te rugzenden. Het eerste verzoek heeft geen resultaat opgeleverd. Dergelijke nota's waarin om de terugkeer van Joegoslavische kinderen wordt verzocht zijn ook aangeboden aan Bulgarije en Roemenië. Een op tien. De Britse minister van Fi nanciën, Hugh Gaitskell, heeft op een persconferentie na zijn terugkeer uit Noord-Amerika verklaard, dat Enge land binnenkort 900.000 man onder de wapenen zal hebben. Een van de tien personen uit het „actieve leven" zal in de wapen- en uitrustingsindustrie wer ken of onder de wapens zijn. Engeland heeft reeds volledig geoefende divisies op het vasteland van Europa. Binnen kort zal een nieuwe divisie gereed zijn. Zieke. Paul Henri Spaak, voorzitter van de Assemblée van de Raad van Europa, is in een ziekenhuis te Hambux-g opgeno men. Volgens zijn secretaris heeft Spaak nog hoge koorts. Zijn toestand is even wel niet ernstig. Halsstarrig. De Egyptische minister van Justitie, Abdel Fattah el Tawil Pasja, die door premier Nahas Pasja is belast met het ministerie van Vervoer, heeft 12 uur na de x-eorganisatie van het kabinet verklaard, dat hij er op staat minister van Justitie te blijven. „Ik weiger af te treden. Laat de px-emier me maar ont slaan", zei hij. Lange termijn. Minister Stikker is Dinsdag op de Nieuw-Amsterdam naar Neder land vertrokken, na zijn bezoek aan San Francisco, Washington en Ottawa. Hij verklaarde, dat hij zou willen, dat de Europese problemen meer op lange ter mijn worden bezien. „In sommige op zichten is men in Nederland in het bij zonder en in Europa in het algemeen van gevoelen, dat te veel aandacht wordt besteed aan militaire problemen en niet genoeg aan Europa's sociale pro blemen", vex-klaarde de minister. Voor de zekerheid. President Truman heeft een decreet ondertekend, volgens het welk aan regerings- en particuliere in stanties uit het oogpunt van militaire veiligheid een beperking wordt opgelegd wat betreft het geven van inlichtingen, die „potentiële vijanden" zouden kun nen helpen. Op overtreding staan geen straffen en het decreet geldt niet voor hetgeen dagbladen, radiostations of an dere nieuwsverbreidende instellingen publiceren of omroepen. Protest. Het Belgische comité van de cen trale voor leer en huiden heeft een resolutie aangenomen, waarin energiek wordt geprotesteerd tegen de door de minister van Defensie genomen beslis sing Nederlandse firma's te laten deel nemen aan de inschrijving op de leve ring van schoenen voor het Belgische leger, aangezien deze firma's hun'perso neel lonen uitbetalen die een derde lager zijn dan die, welke door de Bel gische commissie in de schoenenin dustrie zijn vastgesteld. Geen eed. Dinsdag hebben de in de volks vertegenwoordiging van San Marino gekozen Christelijk-democratische afge vaardigden geweigerd de eed als parle mentslid af te leggen, omdat hun partij niet met de vox-ming van een nieuwe regering werd belast. De communis ten en de met hen verbonden socialisten hebben een meerdexixeid van één zetel in het paxdement. De Christen-democra ten behaalden echter het meeste aantal stemmen. Daarom meenden zij, dat hun verzocht diende te worden een nieuwe regering te vormen. De Christen-demo craten hebben volgens de grondwet zestig dagen de tijd om hun houding al dan niet te herzien. Druk. De Tsjechoslowaakse regering heeft een memorandum gezonden aan.alle re geringen, die zijn toegetreden tot de al gemene overeenkomst voor tarieven en handel, waarin geprotesteerd wordt tegen het Amerikaanse besluit tot in trekking van alle tariefconcessies aan Tsjechoslowakije. Daarin wordt dit be sluit een „poging tot het bereiken van politieke doelen door middel van econo mische druk" genoemd. Toelichting. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben als hun mening te ken nen gegeven, dat Oost-Duitsland zijn verzoek om vex-kiezingen voor geheel Duitsland moet toelichten, voordat West Duitsland toe kan stemmen in het hou den van voox-bereidende besprekingen. Genoemde functionarissen geloven er nog niet in, dat Oost-Duitsland een in ternationale controle als garantie voor een geheime stemming, vrijheid van spreken en veiligheid van de enkeling bij een verkiezingsactie als voox-waarden voor een vei'kiezing zullen aanvaarden. ADVERTENTIE In de barak voor bcsmeuelijkc ziekten te Leeuwarden zijn twee patiëntjes, die in lichte mate lijdende zijn aan kinderverlam ming opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2