Het Hek van de Daan Gaat U verhuizen of gaat U over zee? Vele buitenlandse dirigenten en solisten in dit seizoen F. Damiaans&Zn Kort en Bondig WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 De plannen van de Nederlandse Opera Het eerste lustrum wordt gevierd met „Lohengrin" van Richard Wagner Kleermakersbonden organiseren technische avonden Burgerlijke stand van Haarlem OOK VOOR PRISMA-KIJKERS Amateurtoneel „Het Chinese landhuis'' Een bijzondere jeugddienst Natuurbeschermingsweek Kennemerland 1951 Bruidspaar ontving bloemen van fotografen Agenda voor Haarlem Smalle straat Smalle gevel Brede borsten In de hoofdstad uit V Jubilé Ds. A. Dondorp De directeur van de Nederlandse Opera, de heer Abraham van der Vies, heeft gis teren op een te Amsterdam gehouden bij eenkomst de plannen en mogelijkheden voor het seizoen 19511952 bekend ge maakt. De eerste première van dit seizoen, tevens bedoeld ter viering van het vijfjarig bestaan, is voorlopig op 16 November be paald. Dan zal „Lohengrin" van Richard Wagner ten tonele worden gebracht. Dat de Nederlandse Opera het publiek zo lang in het ongewisse heeft moeten laten over de plannen, vindt zijn oorzaak in het feit dat ook de leiding niet wist of het voortbestaan mogelijk was en over welke middelen beschikt zou kunnen worden. Pas eind Juni werd op deze twee essentiële vragen een positief antwoord uit Den Haag ontvangen en toen kon met de opbouw van een programma worden begonnen. Door dit late tijdstip was het niet mogelijk enkele dringend gewenste buitenlandse krachten te engageren. Verscheidene Nederlandse zangers en zangeressen sloten wegens de heersende onzekerheid contracten in het buitenland af. Te elfder ure moesten daar om nieuwe contracten worden voorbereid. De heer Van der Vies sprak de hoop uit, dat in de toekomst de opera niet afhanke lijk zal zijn van beslissingen en subsidies die jaar voor jaar opnieuw bepaald wor den doch dat zekei-heid kan worden ver kregen over perioden van drie tot vijf jaar. Dat is de enige mogelijkheid om te voorko men, dat men in „improvisatie" moet ver vallen: Hangende de beslissing in Den Haag om te komen tot de stichting van een Ne derlands Ballet is besloten voorlopig voor het jaar 1951 het operaballet te handhaven. Buitenlandse solisten In toenemende mate worden solisten van de Nederlandse Opera uitgenodigd tot gast- voorstellingen in het buitenland. Frans Vroons treedt thans als gast van de City Center Opera in New York op en zal voorts bij de B.B.C. in Londen, alsmede bij de opera in Dublin zingen. Gré Brouwenstijn zal van October tot Februari behalve bij de Nederlandse Opera ook diverse malen in Covent Garden optreden, alsmede in en kele festival-uitvoeringen in Bordeaux. Mede wegens de tijdelijke afwezigheid van onze eigen krachtèn zullen in het ver volg niet zelden gasten worden uitgenodigd tot medewerking. Genoemd werden Claude Hector, verbonden aan het Théatre de la Monnaie te Brussel en Hans Hoffmann, eerste tenor van de Staatsopera in Ham burg. Voorts zijn onderhandelingen gaande met enige la-achten uit Milaan, Wenen, Parijs en Londen waaronder Hilda Zadek, Dragica Martinis, Irmgard Seefried, Solange Michel. Met stelligheid mag worden aangenomen dat ook nieuwe Nederlandse zangers en zangeressen in de loop van het seizoen bij de Opera zullen optreden. De muzikale leiding van „Lohengrin" wordt in handen gelegd van Karl Elmen- dorff van de Staatsopera te Wiesbaden. Dr. Georg Hartmann uit München zal de voorstelling regisseren. De rol van Elsa wordt vertolkt door Greet Koeman, de titelrol door de Zwitserse tenor Frans Lech- leitner, de rol van Telramund door Kaspar Broecheler, de Nederlandse bariton, die aan het Stadttheater in Bremen verbonden is en dit seizoen ook in andere bariton- partijen bij de Nederlandse Opera zal op treden. Gehoopt wordt dat prof. Josef Krips een Mozart-opera aan het répertoire zal toevoegen. Vermoedelijk in de maand Februari zal een aantal voorstellingen van de Neder landse Opera onder leiding staan van de dirigent Nicolai Malko en voorts heeft Vit- torio Gui, die uitvoeringen van „Un ballo in maschera" in het laatste Holland Festi val leidde, toegezegd tegen het eind van dit seizoen wederom het orkest van de opera te dirigeren. De vaste dirigent Charles Bruck zal „Faust" van Gounod opnieuw instuderen. In het voorjaar van 1952 zal hij een nog nader te bepalen première uitbrengen. Ook hoopt men enkele Nederlandse dirigenten te betrekken in de werkzaamheden van de opera. Reeds heeft André Rieu het muzi kale gedeelte van „Het vrolijke weeuwtje" geleid. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de muziek-directeur Paul Pella, is nog niet voorzien. De uit Israël afkomstige bariton Paolo Gorin zal zeer binnenkort als gast van de Nederlandse Opera optreden als Scarpio in Tosca en als Rigoletto. Optreden in de provincie De vraag of het in de bedoeling ligt be halve het geven van opera-voorstellingen ook operettes te vertonen, werd door de heer Van der Vies bevestigend beantwoord. Operettes zullen een bescheiden plaats op het programma innemen. Enige afwisseling is namelijk wel gewenst. Ook aan het ver langen van het publiek naar meer pre mières zal tegemoet gekomen worden, ten minste voor zover dat te verenigen is met de noodzaak tot drastische bezuiniging. De Nederlandse Opera geeft voorstellin gen te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Getracht zal worden dit ge bied uit te breiden, met name door het aantal voorstellingen in het Zuiden van het land te verhogen. De kosten hieraan verbonden zijn echter heel hoog, terwijl bovendien in „de provincie" de vereiste technische outillage vaak ontbreekt. Daar om zal in vele gevallen overwogen moeten worden of het Duitse systeem van „opera- treinen" (die de belangstellenden uit ver schillende delen van het land naar een centraal punt brengen) niet de voorrang verdient. De kleermakerspatroonsbonden Sint Mar- tinus, Bond van Kleermakers en de Tech nische Club in Haarlem verzorgen deze winter gezamenlijk een viertal technische avonden. Dat daarvoor grote belangstelling bestaat bleek Dinsdag bij de eerste avond. Meer dan honderd kleermakers uit Haar lem en omgeving waren aanwezig om de film „De moderne vaktechniek op het witte doek", vertoond en toegelicht door de heer Miltenburg van de Rotterdamse Snijschool, te zien. In zijn openingswoord zette de heer Oosthoek, voorzitter van de Techni sche Club, uiteen, dat het doel van deze samenwerking is de gehele Maatkleerma- kerij op een hoger peil te brengen. Spreker kon tot zijn grote genoegdoening medede len dat vrijwel elke maatkleermakerij uit Haarlem en omgeving vertegenwoordigd was. HAARLEM. 25 September 1951 ONDERTROUWD: 25 Sept., J. W. Lips en T. E. Boon; S. van den Berg en C. Boekelaar. GEHUWD: 25 Sept., A. Haak en A. Keijer; W. Akkerman en J. Ineke. BEVALLEN van een zoon: 23 Sept., H. J. M. Mullervan Löben Seis: A. M. A. Wein bergvan 't Hof; 24 Sept., M. C. Heijmans Pruis; C. P.-Alcena—de Haan; K. de Vries— Hart; H. Braaksma—Zuidam; A. P. E. de Jong—van Hinte: G. L. C. Julsing—van Beek; W. Hooijer—Jonkman; 25 Sept., E. P. Kuijk- hovenvan Buel; A. BaarsPunt; C. Wie- beringNunnink. BEVALLEN van een dochter: 24 Sept., N. de Haas—van Os: F. W, Broerse—Bos. OVERLEDEN: 22 Sept., W. F. H. Brachf- huizerSchulze, 62 j., Kleverlaan; 23 Sept., J. C. Westerman, 71 j., van Beresteijnstraat A. M. RuijgvoornLundgren, 80 j., Orion- weg; 24 Sept., A. Roije, 82 j., Gen. de Wet straat; W. Jansen, 75 j.. Kamperlaan. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem Sedert Albert van Dalsum dertig jaar geleden „Het Chinese Landhuis" van Ma rion Osman en James Corbet hier te lande met groot succes invoerde, is dit in Oosterse sfeer gedompelde melodrama ontelbare malen door amateurverenigingen op de planken gebracht. R.K. Haarlems Toneel „Thalia" koos het voor de eerste reeks do nateursavonden van dit seizoen en geeft er vandaag in de schouwburg de laatste voor stelling van. De inhoud mag zo langzamerhand wel als bekend worden verondersteld, zodat het weinig zin heeft daaraan thans nog ruimte te verkwisten. De opvoering biedt meer reden tot enig commentaar. Het was name lijk opvallend dat de spelers van Thalia, die exotische rollen te vervullen hadden, zich zelf in velerlei opzicht overtroffen, zonder dat zij nu direct aan alle eisen van dit be trekkelijk lastige stuk voldeden. Maar zij droegen er in ieder geval toe bij de ge wenste „tropische" stemming op te roepen, zonder welke de eigenlijke handeling totaal zinloos zou zijn. Wel moet hieraan worden toegevoegd dat zij het tempo vaak nodeloos rekten. De „Europeanen" voldeden minder goed. Zo was Joke van den Berge als Sadie, de met een rijke Chinees getrouwde En gelse, te nadrukkelijk het kindvrouwtje. To Klein-Kruup had als haar verstandige en doortastende zuster goede momenten, doch zij bedierf veel door haar soms onduidelijke manier van spreken. Regisseur Martien Langeveld vervulde tevens de hoofdrol, die van de bij al zijn wijsgerige levensopvattingen ondragelijk wrede Chinese echtgenoot. Zijn optreden had de grote kwaliteit veel spanning teweeg te brengen. De aankleding van het toneel was bijzonder verzorgd en oogstte de be wondering van de toeschouwers, die even wel niet de minste aandacht hadden voor de muziek, die tussen de bedrijven ten ge hore werd gebracht. D. K. Zondagavond 30 September zal in de kapel in de Zuiderstraat te Haarlem een bijzondere jeugdsamenkomst gehouden worden, geleid door de voorzitter van „Youth for Christ-Nederland", de heer H. v. d. Brink. Frans en Leo van Schalkwijk uit Heemstede, die aan de Zendingsschool te Bethlehem U.S.A., zijn opgeleid voor de zending in het Bosland van Suriname, waarheen zij begin 1952 hopen te vertrek ken als zendeling, zullen spreken over het onderwerp: „Waarom nu zending?" Deze avond zal worden opgeluisterd door zang van de dames Bep Klumper en Martha Kossen. In Florida, Verenigde Staten, worden op het ogenblik proeven genomen met een nieuw Amerikaans wapen, een onbemande bommenwerper. Hier komt een der nieuwe „Matadors", aangedreven door een krachtige startraket (achter aan het vliegtuig) met grote snelheid los van de startbaan. Nog enkele seconden en de startraket wordt afgeworpen, waarna de turbine-straalmotor verder voor de aandrijving zal zorgen. ADVERTENTIE Gistermorgen zou de inboedel van een bewoner van de Tollenstraat te Rotterdain wegens belastingschuld verkocht worden. De deurwaarder die daarmee belast was, vond de voordeur gebarricadeerd, waarop men zich met assistentie der politie via het dak toegang tot de woning trachtte te verschaffen. De bewoner van het pand ontstak hierover dermate in woede, dat hij een raam opende en zijn gehele inventaris op straat gooide, waar de ambtenaren toen maar de stukgesmeten inboedel verkochten. Het trieste geval trok grote belangstelling. Zoals wij gisteren reeds meedeelden zal de Haarlemse burgemeester Vrijdagavond de natuurbeschermingsweek 1951 officieel in restaurant Brinkmann openen, waarna een rondgang zal worden gemaakt over de tentoonstellingen, die in de Vlees_ en de Vishal zijn ondergebracht en vooral de aan dacht vestigen op de flora en fauna van Kennemerland. Het groots opgezette programma ziet er aantrekkelijk uit: In de Vleeshal zal een diorama over bosbrandbestrijding en een Dahlia-expositie, verzorgd door de Volks tuinders, te bewonderen zijn en in de Vis hal is onder meer een paddenstoelen-ten- toonstelling en een diorama van de duinen van Kennemerland ondergebracht. En Ver der kan men er nog een groot aantal foto's en tekeningen van dieren en planten aan treffen. In de Kennemerduinen worden in de week van 29 September tot 8 October ex cursies onder deskundige lei ding georgani seerd en in het Frans Halsmu seum en in de aula van de Weth. Wester- veldschool aan de Overton- straat worden lezingen gehou den door bekende natuurhistorici. In het Frans Halstheater tenslotte worden cul turele films met een toelichting van de heer J. P. Strijbos vertoond. Het comité heeft getracht vooral de schooljeugd voor de komende gebeurtenis sen te interesseren. Zo is aan de scholieren bijvoorbeeld een boekje van Kees Hana verstrekt „De natuur en de mensen". Onder leiding van hun onderwijzers zullen zij bo vendien aan de excursies deelnemen en de tentoonstellingen bezoeken. Twee filmpjes, een over de Kennemer duinen,en een over Thysse's Hof, de open bare Haarlemse plantsoenen e>n het instruc tief plantsoen te Bloemendaal, maken voorts eveneens een onderdeel uit van de propaganda die in deze week onder de schooljeugd voor het natuurbeschermings- werk zal worden gehouden. Over de derde lijn van de radiodistri- butiedienst zullen op Donderdag 27 Sep tember, Zondag 30 September, Dinsdag 2 October en Donderdag 4 October, 's avonds om half acht, korte lezingen door natuur historici worden gehouden. In het voorjaar wordt de actie voortge zet met het uitreiken van stekken en bloem bollen aan de jeugd. Er zijn bovendien nog enige filmstrips bij Polygoon in de maak. Wellicht kunnen die volgend jaar in kleu ren worden gebracht. Toen het plan voor deze natuurbescher mingsweek enige maanden geleden in voorbereiding werd genomen, zegde het Haarlemse college van B. en W. met gul gebaar hun medewerking toe. De gemeente gaf f 4000 garantie. Ook met de randge meenten, die bij de actie betrokken werden, nam het comité contact op. Daar was het begrip dat deze actie de volle steun van de overheid verdient niet meteen aanwezig: dit jaar zal nog geen crediet ervoor verstrekt worden. De toe zegging is echter gedaan dat getracht zal worden om het volgend jaar wèl een crediet te verlenen. De afdeling Haarlem van de Nederland se vereniging van Vakfotografen voert twee jaar een actie, om alle beroepsfoto grafen in de gelegenheid te stellen tijdens huwelijksplechtigheden op het Haarlemse stadhuis te fotograferen. Het resultaat van de actie is, dat de gemeenteraad een ver ordening heeft aangenomen, waarbij de mogelijkheid voor de bruidsparen wordt open gesteld zelf een fotograaf aan te wij zen, als er prijs gesteld wordt op het ma ken van foto's. Deze verordening is dezer dagen van kracht geworden en vanmorgen werd het eerste bruidspaar gefotografeerd door een fotograaf die het zelf had aan gewezen. Dit. was voor het bestuur van de afde ling Haarlem van de Nederlandse vereni ging van Vakfotografen aanleiding het bruidspaar bloemen aan te bieden. De af delingsvoorzitter, de heer J. Leenheer, sprak het jonge paar (de heer en me vrouw P. C. Bonkerk-Van Burkum) toe en overhandigde de bloemen. Te Arnhem hebben plaatselijke vereni gingen geprotesteerd tegen handhaving van de openbare vermakelijkheidsbelasting op het tegenwoordige hoge peil. Dit varieert in Arnhem van 20 tot 35 en kan in sommige gevallen zelfs 50 b dragen. WOENSDAG 26 SEPTEMBER Gebouw Vereniging van Vrijzinnig Her vormden: Vereniging voor paedagogiely openingsavond, 8 uur. Frans Hals: „Sunset boulevard", 18 j„ 7 en 9.15 u. Rembrandt: „De Minivers", 14 j., 7 en 9,15 uur. Palace: „Ter- wille van mijn kind", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Clochemerle", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Verboden huwelijk", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Texas", 18 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 27 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor. 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur (Zie programma van Woensdag), Stadsschouwburg: „Mercadet" (De Plan keniers) ten bate van het Sterhuis „Union", 8 uur. Van de Haarlemmerpoort naar de Prins Hendrikkade in Amsterdam loopt een straat, die men het best zou kun nen vergelijken met de Grote Hout straat in Haarlem, wanneer daar twee richting- plus tramverkeer zou zijn en de helft van de rijbaan voortdurend op gebroken zou wezen. Aan het gemeen telijke beleid op het stuk van naamge ving is het te wijten, dat deze straat Haarlemmerdijk en verderop Haarlem merstraat heet. Het is een uitermate drukke straat en het komt dan ook her haaldelijk voor, dat dames op leeftijd en de fiets bij het tegelijktijdig uit ver scheidene richtingen opdoemen van verkeersproblemen met enige huppel sprongetjes van boord gaan met een gezicht van „Nou weet ik het echt niet meer". Zij capituleren voor de zware eisen der moderne tijd en wachten ge laten en stokstijf temidden van deze bajerd op een ingrijpen van hogerhand, dat haar het leven zal reddeji. Nochtans is deze straat ons dierbaar. Het mag natuurlijk wezen, dat hiertoe wordt bijgedragen door het feit, dat Haarlemmers in vroeger eeuwen in deze omgeving door de Amsterdammers heen sloegen als kaas. Waarschijnlijk echter is het omdat er in deze smalle straat allerlei bijzondere attracties zijn, waarvan één geheel nieuwe. Wij doelen op het eettentje „De Groe ne Lanteerne". Men zal zich herinneren, dat wij een maand geleden ons misnoegen uitspra ken over karakter, aankleding, menu en algemene somberheid der Amster damse eetgelegenheden. Wij braken bij die gelegenheid enige lansen voor het oprichten van een of meer eettentjes, die anders zouden moeten zijn dan an ders, waar het goed en goedkoop eten zou wezen en waar de baas zich in va derlijke verhouding tot zijn klanten door het lokaal zou bewegen. Hoe sterk de invloed van het onder havige pleidooi is geweest, kan men af leiden uit het feit, dat ene heer Nico- laes van Dijke nog geen week daarna een soortgelijk eethuisje opende. Nog sterker is zelfs, dat hij het bewuste ar tikel niet eens had gelezen. Men moet hierin een welhaast telepathische sa menloop van omstandigheden onder kennen, want in grote trekken voldoet zijn eethuisje aan de door ons gestelde eisen. Het huisje, dat van buiten op ver rassende wijze is gesierd met een groe ne lantaarn, heeft een merkwaardig smalle gevel. Deze meet 1.28 m. en is daarmede de smalste gevel, waarachter ooit een restaurant in Europa is schuil gegaan. Vermoedelijk geldt dit record ook voor Klein-Azië, maar met de er kenning hiervan moet worden gewacht tot alle metingen door een groepje Am sterdamse experts zijn verricht. De reden waarom de architect van het betrokken perceel zich zulke beper kingen heeft opgelegd, ligt in de zoge naamde gevelbelasting die vroeger werd geheven. Dit criterium om de aanslag te bepalen zou momenteel best weer eens kunnen worden aangelegd, als gij weet dat wij hiermee een aantal nieu we huizen bedoelen die, dank zij de prijsstijgingen sinds de Koreaanse oor log, in sommige vroeger erg aardige villadorpen zijn verrezen. Maar terzake, het perceel waarin Ni- colaes van Dijke enige weken terug zijn restaurant vestigde loopt waaiervormig naar achteren uit. Het telt niet minder dan twee verdiepingen, die oud-Hol lands zijn ingericht. Sterker nog, de ta fels zijn vervaardigd van traptreden van de oude kerk op het Bickerseiland. Deze zijn echter afdoende gereinigd. Teneinde het 17de-eeuwse aspect te ver sterken, wordt 's avonds het eten rond gediend door mevrouw en de dochters Van Dijke, die in Gouden Eeuwse cos- stuums zijn gestoken. Het belangrijkste echter is het eten, dat zij daar op de bruine, verweerde tafels plaatsen. Het is vervaardigd door Vader Nicolaes zelve, die kok was in Astoria, Carlton, l'Europe, de Mallejan, Polen en Kemper, en bestaat uit oud- Hollandse spijzen zoals stamppotten met spek en worst, balkenbrei, erwtensoep en appelpannekoek. Waar ook Indische gerechten thans als oud-Hollands kun nen worden bestempeld, zijn bami en bami-speciaal, ftasi goreng en nasi go- reng-speciaal mede op het met krijt op een schoolbord geschreven menu aan te treffen. Maar wij zouden hier de oud- Hollandse spijzen prefereren. Zonder prijzen van de gerechten te noemen, willen wij niet nalaten te vermelden, omdat we dit ook als eis hadden gesteld, dat deze uitermate billijk zijn. Het zou ons na dit alles niet verbazen, wanneer wij u dezer dagen daar aan zouden treffen, temidden van de stu denten en andere buitenshuis-eters, die er nu al na drie weken vaste klant zijn geworden. En als zodanig door de in het wit gestoken vader Nicolaes worden begroet. Allemaal zoals wij het gewild hadden. Mocht gij na de stamppot wat lichaamsbeweging willen hebben, dan zoudt gij u naar het café van Flora Kriek, eveneens in de Haarlemmer straat, kunnen begeven. Het café van Mevrouw Kriek is namelijk een centrum van bokslieihebbers, zoals wij konden afleiden uit vele affiches van boks matches, die er aan de ruiten hingen. Eén vermeldde het gevecht tussen de heren Slaap en Kauwijzer, waarin de eerste vermoedelijk weinig kans zal hebben. Ook maakte er een gewag van het optreden van een ander, de „Hol landse gentleman-bokser", een aspect van zijn persoonlijkheid, dat ons eerlijk gezegd nog niet in het oog was gespron gen. Zijn gevecht werd aangekondigd als „Onmisbaar voor iedere bokslief- hebber", hetgeen in ons de tragische vraag deed rijzen, wat zij allen moeten doen, wanneer het gevecht is afgelopen. In hoe grote mate de bokssport inter nationale toenaderingen bewerkstelligt, werd aangeduid door een ganse serie vlaggen, die op de ruit gepenseeld was. Hierbij bevonden zich die van Groot- Brittannië, Nederland, Griekenland, Noorwegen, België en Zweden. Bij de rode vlag van de Sovjet-Unie waren sikkel en hamer de heraldicus echter te machtig geworden, weshalve hij het dundoek maar had voorzien van de let ters C.P.N. Het scheen ons in ieder geval een gastvrij café, al was de uitnodiging, die boven de deur stond: „Slip in English speaking" vermoedelijk niet letterlijk op te vatten. Onze prettige indruk kreeg echter al ras een geduchte knauw, want nadat wij gedurende enige minuten ons had den bezig gehouden met het opschrijven van al deze eigenaardigheden in ons notitie-boekje, trad plotseling mevrouw Kriek zelve naar buiten, gevolgd door enige patsers van mannen met borsten als kasten, tussen wier bloemkooloren het eeuwig sluimerend wantrouwen tegen papier en potlood was ontwaakt. Zij knipperden onwennig tegen het dag licht en vroegen toen als één gemelijke man: „Waarfaur doenudat,?" Het leek ons niet raadzaam hen te wijzen op de grammaticale onjuistheid in hun vraag vervat en daarom spron- De Haagse Comedie geeft vanavonaS de eerste voorstelling in Amsterdam van het nieuwe stuk van Clifford Odets onder de titel „Het meisje van buiten" in de vertaling van Cees La- seur onder regie van Paul Steenber gen, die zelf de hoofdrol vervult., bij gestaan door Myra Ward, Kees Brus- se en vele anderen. Eveneens in de Stadsschouwburg komt de Nederlandse Opera op 27 September met een reprise van het boerendrama Jenufavan Jandtsjek in een enigszins gewijzigde bezetting. Gerard Holthaus heeft namelijk de rol van Frans Vroons overgenomen. Charles Bruck is dirigent, Gré Brou wenstijn de voornaamste soliste. In Carré staat dagelijks het operette- gezelschap van Julius Susan en Paul Harden op de planken met het popu laire zangspel „Das gibt's nur ein- mal" van Robert Stolz. Het Concertgebouw Orkest geeft Donderdagavond onder leiding van Eduard van Beinum een volksconcert. Uitgevoerd worden de Symphonie in Bes (K.V. 319) van Mozart en het Tweede Pianoconcert van Rachmani noff met Johan van den Boogert als solist. Bovendien zal Herman Felder- hof zijn eigen symphonie dirigeren. Tot. 18 October exposeert in museum Fodor aan de Keizersgracht het Ne derlands Kunstenaarsgenootschap. Een bijzondere plaats is ingeruimd voor het werk van de onlangs 75 jaar geworden schilder C. J. Maks. Tentoonstellingen die nog tot het eind van deze maand duren: het levens- iverk van Charley Toorop in het Ste delijk Museum, de Bourgondische pracht in het Rijksmuseum (tot 2 October) en abstracte schilderijen van Fred. Thieler in de galerie Le Canard in de Spuistraat. Zaterdag viert de Amsterdamse vio list Herman Leijdensdorff zijn zes tigste verjaardag en herdenkt hij te vens het feit dat hij dertig jaar gele den tot hoofdleraar aan het Conser vatorium werd benoemd. In de Bach- zaal wordt hij des middags na afloop van een speciaal concert gehuldigd^i gen wij gezwind op een passerende tram. „Geheime politie", riepen wij nog van het balcon en men zag ze denken. BOEDA. Voor Uw begroting is het noodzakelijk, dat U tijdig by ons inlichtingen inwint over kosten en manier waarop U wordt verhuisd. De inlichtingen krijgt U gratis Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 11141 BINNENLAND Op 1 Oclober zal het Regiment Lichte Luchtdoelartillerie „Betuwe" officieel de nieuwe legeringsplaats te Laren betrekken. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft bevestiging ge vraagd van het vonnis van de Alkmaarse politierechter twee maanden hechtenis tegen twee jongelieden uit Langendijk die in de slagerij van hun vader op 2 Februari een jong kalf van enkele dagen oud, hadden afgemaakt door het met een ijzeren staaf op de kop te slaan. Op 81-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden mr. P. Hofstede de Groot, oud directeur van de Amsterdamse Bank N.V._ Onlangs is bij de officier van justitie te Zutphen een aanklacht ingediend tegen de Veluwse Boerendansers te Putten. De officier heeft deze klacht terzijde gelegd, na dat bij onderzoek is gebleken dat de daarin vervatte beschuldigingen ongegrond zijn. De Veluwse Boerendansers hebben nu op hun beurt een aanklacht ingediend tegen degene, die de beschuldigingen heeft geuit. Aan mr. dr. J. H. R. Qinninghe Damsté is op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag verleend uit zijn ambt van raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden, Het is het gemeentebestuur van Venray gelukt een lening te sluiten van f 470.000 tegen een rente van 4 nodig voor de bouw van een ambachtschool. Tevens hoopt het gemeentebestuur bij de inwoners van Venray een obligatielening van f 200.000 te kunnen plaatsen, nodig voor de woningbouw. Voor de Rotterdamse rechtbank hebben enige hoofdagenten en agenten van het Schiedamse politiecorps terechtgestaan, om dat zij 's nachts in diensttijd glaasjes en ook wel flessen sterke drank aannamen van de stoker van een distilleerderij. Tegen deze stoker, die inmiddels ontslagen is. werd 14 dagen gevangenisstraf geëist. Tegen de politiemannen, waarvan er één ontslagen is, werden straffen variërende van 2 maanden tot 10 dagen voorwaardelijk geëist. Voor drie hoofdagenten vroeg de officier vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. In een spoedeisende vergadering besloot de gemeenteraad van Hengelo een aantal terreinen aan te kopen. Een belangrijk deel van deze gronden zal verkocht worden aan de Koninklijke Weefgoederenfabriek C. T. Stork en Co. te Hengelo, die hierop een grote textielfabriek wil bouwen. Mr. P. J. Dam, sinds 1922 notaris te Hil versum. is onverwacht op 75-jarige leeftijd overleden. In 1913 nam hij voor de A. R. Partij zitting in de gemeenteraad en werd hij tot wethouder gekozen. Deze functie heeft hij tot 1923 vervuld. In 1922 werd hij tot notaris ie Hilversum benoemd. Nadien ging hij rechten studeren. In 1925 promoveerde hij. Van 1924 tot 1936 had hij ziuing in de Provinciale Staten van Noordholland. Hij was vele jaren privaat docent aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en leraar aan de Politievakschool te Hilversum. Burgemeester W. Thomassen van Zaan dam heeft Dinsdagmiddag officieel de „Zamito", de Zaanse middenstandstentoon stelling geopend. Op 27 en 28 September zal in Utrecht een grote verkeerstelling worden gehouden. Hiertoe zullen op een aantal punten aan de rand van de stad autobestuurders en motor rijders door de politie worden aangehouden, die hun verzoekt enkele vragen te beant woorden. Een firma in Almelo deed 's avonds laat bij de politie aangifte van diefstal van haar vrachtauto. De volgende morgen om half zeven ontdekte de Haagse politie de auto op de rijksweg van Utrecht naar Den Haag. De „dieven" bleken twee 15-jarige jongens uit Almelo te zijn. De directeur van de Postcheque- en Girodienst, de heer H. van der Linden, zal aan het eind van deze maand zijn functie neerleggen wegens het bereiken der pen sioengerechtigde leeftijd. Op 16 October 1945 werd hij benoemd tot directeur van deze dienst. De Rotterdamse rechtbank heeft de 72- jarige veehouder P. C. van O. uit Woerden veroordeeld tot een geldboete vgn f 15. Uit godsdienstige overwegingen wilde Van O. zich niet aansluiten bij de Provinciale Ge zondheidsdienst voor dieren in Zuidholland, waarbij hij wettelijk aangesloten moet zijn. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, is Zaterdag aanstaande verhinderd zijn spreekuur te houden. De heren A. S. J. Dekker uit Haarlem en J. H. Meyran uit Beverwijk zijn aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen economie. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie mej. M. Ch. de Wilde te Haarlem. Dinsdagmorgen halftwaalf speelden twee jongens van drie en vier jaar nabij de Houtvaart. De jongste duwde zijn vriendje in het water. Dit werd opgemerkt door me vrouw W. BuijsVan Dijk die de jongen op het droge trok. Het bestuur van de vier plaatselijke commissies voor de t.b.c.-bestrijding name lijk „Sonnevanck", ..Zonnegloren", „Zuid-Ne derlands Sanatorium" en „Draagt Elkanders Lasten", deelt mede, dat de gehouden col lecte ten bate van de t.b.c.-patiënten in de week van 17 tot 22 September 1951 heeft opgebracht de somma van f6778,23. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem heeft uit de nalatenschap van wijlen mej. S. een bedrag van f 1454,21 ont vangen. In de Haagse Dierentuin wordt een drie daagse schoenententoonstelling „Het gulden voetspoor" gehouden onder auspiciën van de schoenmakers-patroonsbonden. De heren J. H. van Kleef, Haarlem en A. van Baak en Zoon, Bloemendaal, verwierven met hun in zendingen een eervolle vermelding. In een rustpauze tijdens een gymnastiek les in de school aan de Timorstraat in Haar lem-Noord maakte een zeventienjarige jongen een oefening aan de ringen zonder toestemming van de leider. Hij viel en liep een lichte hersenschudding op. Hij is naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Ds. A. Dondorp, predikant der Gerefor meerde kerk te Heemstede, viert 31 Octo ber zijn 25-jarig ambtsjubilé. In die tijd is hij tevens 25 jaar gehuwd. Er heeft zich een commissie gevormd om een huldiging voor te bereiden in een samenkomst der gemeente op 31 October.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5