■Clowntje Rick WEK DE GAL IN UW LEVER OP Een hand uit het verleden Vragen over het bezoek van prof. Supomo beantwoord Zeilers reden Kompas-rallye Denk aan de HOV Het Br eedband-conflict Stakingsleiding acht ontslag van 44 man overbodig Autn te water; bestuurder verdronken Viruly over vijfentwintig jaar verkeersvliegen Tweede grote zending klompen naar Amerika Nieuwe Commandante Vrouwen Hulpcorps Heemstede Bezoek aan zwemvijvers door het weer beïnvloed Noorderlicht was duidelijk waar te nemen Voor de kinderen Steden wedstr ij d in het Krelagehuis Avondnijverheidsschool in Hillegom Santpoort Scheepvaart FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engel» vertaald) WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer J. Reijers (C.H.) over het bezoek van prof. Supomo aan Nederland, heeft minis ter-president dr. Drees geantwoord, dat de Indonesische regering prof. Supomo naar Nederland heeft afgevaardigd om met de Nederlandse regering een oriënterende bespreking te hebben omtrent de wens van Indonesië tot herziening van de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie. Indonesië wenst de samenwerking tussen beide lan den op een andere basis te stellen dan de huidige en de unie te beëindigen. De regering heeft aan prof. Supomo mede gedeeld, dat zij bereid is een gezamen lijke bestudering van dit vraagstuk ter hand te nemen. Pas nadat het resultaat van dit onderzoek bekend zal zijn, zal de Nederlandse regering definitief kunnen be slissen of zij bereid is aan de opheffing van de unie mede te werken. De kern van de bespreking met prof. Supomo betrof die punten, welke verband houden met de vraag, op welke wijze deze bestudering zal plaats hebben. Zodra hier omtrent met Indonesië overeenstemming is bereikt, zal de regering in staat zijn positieve mededelingen te doen. Het zal wellicht mogelijk zijn in November de eer ste besprekingen te voeren. Uiteraard is ook het vraagstuk Nieuw Guinea ter sprake gekomen. Nieuwe ge zichtspunten hieromtrent zijn echter niet geopend. De inhoud van de rede van president Sukarno op 17 Augustus over de unie en over Nederlands Nieuw Guinea heeft de Nederlandse regering aanleiding gegeven de Indonesische regering ter zake ophelde ring te vragen. De Indonesische tekst van deze rede, alsmede de door het ministerie van Voor lichting van Indonesië verstrekte Engelse vertaling zijn aan de voorzitter der Eerste Kamer toegezonden. Een Nederlandse ver taling van de rede is niet beschikbaar. Naar aanleiding van de gevraagde op heldering heeft prof. Supomo namens de Indonesische regering een officiële bood schap overgebracht, waarover op 25 Aug. publicaties zijn gedaan. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. F. B. Rings, timmerman, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Wüstelaan 4. Reeh- ter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. H. J. J. Huurman, reiniger en reparateur van hoeden, wonende te Haarlem, Bartel- jorisstraat 23. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haarlem. H. van der Putten, winkelier in galante rieën. wonende te Hoofddorp, gem. Haarlem mermeer, Marktplein 24. Rechter-Commis- saris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. van Vliet, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens gebrek aan actief werden heden opgeheven de faillissementen van: G. Bekker, los arbeider, wonende de Zaan dam. Hogendijk 145. W. J. Kales, handelende onder de naam Kleding Verkoop Centrale, wonende te Haarlem, Nieuwe Gracht 76. H. L. Bisschop, koopman, wonende te Heemstede, Lentelaan 6. Na gedaan verzet werden vernietigd de faillissementen van: De commanditaire vennootschap onder de firma Zeep- en Chemische Industrie „Fanja", gevestigd en kantoorhoudende te IJmuiden, gem. Velsen, Middenhavenstraat 46 en haar beherend vennoot: C. Wichmann, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Breesaaptraat 7. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Cura tor: mr. G. J. H, de Leeuw, advocaat en pro cureur te Badhoevedorp. W. Kaayk, hpuder van een drukkerij en kantoorboekhandel, wonende te Krommenie, Noorderhoofdstraat 70 a. H E. Veelenturf, wonende te Haarlem, Schoterweg 186, handeldrijvende onder de naam „Garage Vitesse". Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. van Vliet, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: D. C. Tas, kweker, wonende te Alsmeer, Oosteinderweg 53. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van K. v. d. Stadt, handelende onder de naam Handelsonderneming Mastaca, wonen de te Zaandam. De zeilsportliefhebbers die doorgaans in een boot op het Kagermeer doorbrengen hebben hun bootje voor anker gelaten en zijn in een auto gestapt om deel te nemen aan de Kompas-rallye die jaarlijks tegen het einde van het zeilseizoen wordt uitge schreven. Het bleek een uiterst spannende puzzle rit te zijn, waarvoor tweeëntwintig deelnemers waren ingeschreven Slechts enkelen lever den echter de prestatie de gehele route uit te rijden. Onder dezen waren enkele ervaren rallye-rijders. De route was 140 km. lang en de gemiddelde snelheid bedroeg 36 km. per uur. Het opgegeven parcours liep dwars door de duin- en bosstreek van Kennemer- land over dikwijls slechte wegen. De uitslag luidde: 1. Gebr. v. d. Laan met Austin, Voorburg 24 strafpunten; 2. D. H. Dekker, met Ford, Den Haag 27 strafpunten; 3. G. v. Weers met Ford, Den Haag 28 straf punten; 4. H. Baran met Peugeot, Witmarsum (Fr.), 68 strafpunten; 5. H. Overbeek met Swallow, Haarlem 173 strafpunten; 6. Joh. Westhof met Simex, 184 strafpunten. Voor de deelnemer met het hoogst aantal strafpunten werd een extra prijs toegekend. Dit was de heer G. Bontje uit Sassenheim, met 300 strafpunten. Het eerste resultaat van de giro-actie onder de Haarlemse bevolking door het Comité tot instandhouding van de HOV kan niet anders dan teleurstellend wor den genoemd. Er is tot dusver een be drag van f 603 binnengekomen, nog niet eens voldoende om de gemaakte kosten te dekken. Van 6 ondernemingen werd in totaal f 180 ontvangen en van 35 particulieren in totaal f 423. Zou de handhaving van het orkest de muziek liefhebbers dan koud laten, vraagt de penningmeester van het bestuur zich af. Dat is niet aan te nemen. Waarschijn lijk is de wet der traagheid hier werk zaam. Het oude tekort moet ongedaan worden gemaakt, anders dreigen er nieuwe moeilijkheden. Het uitblijven van meer geldelijke steun van bedrijven en particulieren is eigenlijk een klap in het gezicht van al degenen, die deze zomer zo geestdriftig voor het behoud van de HOV een aanvankelijk hopeloos lijkende strijd met siicces hebben ge voerd. Men kcfri echter dit verzuim nog inhalen. Laat men daarbij niet vergeten dat het bewijsstrookje van de giro-stor ting een kans biedt op een fraaie prijs in de onder toezicht van de politie te houden loterij. Naar aanleiding van het jongste voorstel van de Uniebonden inzake het conflict bij Breedband, waarop Maandag ongeveer 50 stakers weer aan het werk gingen, is ons door de stakingsleiding medegedeeld dat het ontslag van de 44 arbeiders, waaraan in dit voorstel wordt vastgehouden, over bodig is geworden. Deze mening werd als volgt gemotiveerd: ,,De directie van de firma Boele en Van Eesteren rekende met een aantal van on geveer 310 stakers, waarvan er ruim 200 bij haar konden worden teruggenomen en 65 bij andere bedrijven, waarvan er 44 ont slagen zouden blijven. Maar aldus het actiecomité de laatste telling wees uit dat er geen 310 stakers meer waren, maar nog slechts 250. De rest heeft reeds elders werk gevonden. Omdat de stakers dus toch al in aantal zijn afgenomen, is het ontslag van 44 arbeiders niet meer noodzakelijk. Indien de directie dus niet langer vasthoudt aan het ontslag van 44 met name genoemde arbeiders, maar slechts verklaart dat zij er 44 minder kan gebruiken, hetgeen voor haar op hetzelfde neerkomt, dan kunnen wij allen weer aan het werk." Aldus de stakingsleiding, die verder mededeelde, dat dit voorstel door tussen komst van andere arbeiders op het Breed- bandterrein aan de directie van de firma Boele en Van Eesteren en aan de bouw- directie van de Hoogovens is doorgegeven. Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur is de 63-jarige Waddinxveense meubelfabri kant O. A. H. Matse met zijn auto in de Gouwe gereden en verdronken. Twee per sonen, die onmiddellijk in het water spron gen, slaagden er in een portier van de ge kantelde auto te openen en een derde bracht de bestuurder op de kant. Twee artsen pasten kunstmatige ademhaling toe, hetgeen echter niet mocht baten. Voor de afdeling Zandvoort van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling hield de K.L.M.-piloot Viruly Dinsdagavond in gebouw „Ons Huis" een interessante lezing over het onderwérp „Vijfentwintig jaar verkeersvliegen". De spreker liet op boeiende, vaak humo ristische wijze, persoonlijke herinneringen uit zijn 25-jarige vliegersloopbaan de re vue passeren. De romantiek van het vlie gen is in een hoek gedrongen en de tech niek heeft daarvoor plaats gemaakt, doch het beroep blijft even interessant, aldus de heer Viruly. Na de pauze beantwoordde de heer Vi ruly enige vragen. Zijn zoon vulde het programma met pianospel. „De Haagse Comedie" speelt dit weekeinde in Haarlem De Haagse Comedie geeft Zaterdagavond in de Haarlemse Schouwburg een opvoe ring van het nieuwe stuk „Het meisje van buiten" (The country girl) van Clifford Odets, hier te lande vooral bekend door zijn „Golden boy" en het na de oorlog gespeel de „Raket naar de maan". De vertaling is van Cees Laseur, de regie van Paul Steen bergen, die zelf de hoofdrol vervult, bijge staan door Myra Ward, Kees Brusse, Bob van Leersum, Kathenka van der Werff, Luc Lutz en Peter Holland. Zondagavond vertoont hetzelfde gezel schap het muzikale blijspel „Waarom jok je, chérie" van Hans Lengsfelder en Sieg fried Tisch onder regie van Cees Laseur. De muzikale leiding is in handen van mr. Harm Smedes. Aan dit slippertje met de lichte muze nemen deel: Elisabeth Ander sen, Jan Retèl, Bob de Lange, Johan Valk en vele anderen. Op de „Holland Fair", die in Mei en Juni van het vorig jaar te Philadelphia werd ge houden, was de Nederlandse klompen industrie met een stand vertegenwoordigd, die van Amerikaanse zijde veel belangstel ling trok. Het is toen mogelijk geweest een con tract af te sluiten voor de levering van 25.000 paar klompen, welke in September 1950 zijn geleverd. Dezelfde afnemer heeft dit jaar een nieuwe order geplaatst voor 75.000 paar klompen, die een dezer dagen in zijn geheel zal zijn afgeleverd. Het Vrouwen Hulp Corps heeft een nieu we commandante. Dinsdagmiddag werd in het Julianakamp te Kijkduin mejuffrouw A. Halbesma door luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, bevelhebber van de eerste militaire afdeling, beëdigd tot reserve-majoor, waarna zij uit handen van de waarnemend commandante van het V.H.K, de kapitein N. Bloemendaal, het commando aanvaardde. Mejuffrouw Hal besma, die in 1910 in Leeuwarden werd geboren, heeft haar sporen op het terrein van het sociale werk verdiend. Zij was enkele jaren werkzaam op een meisjes internaat en had na de bevrijding de lei ding van een Eerste Hulp-colonne van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. In 1945 werd zij door het hoofdbestuur van de U.V.V. belast met de leiding van alle hulpteams van de U.V.V. en later benoemd tot directrice van het Maatschappelijk Ad vies- en Inlichtingenbureau van de Vereni ging tot Behartiging van de Belangen van Jonge Meisjes de „Union" genaamd. Toen enkele maanden geleden de vorige com mandante van het V.H.K., mevrouw Smit- Dyserinck, afscheid nam van de dienst en mevrouw Bloemendaal tot waarnemend- commandante werd benoemd, werd naar een nieuwe commandante gezocht en de keus viel op mejuffrouw Halbesma. Zaterdag 22 September werden de gemeen telijke zwemvijvers Groenendaal gesloten. Uit de resultaten blijkt, dat zich over de gehele lijn een daling heeft voorgedaan. Het aantal baden, dat in 1951 werd genomen be draagt 99.363. tegenover 100.428 in 1950. Ook het aantal kosteloze baden is in dit jaar ver minderd. Waren er in 1950 15.105 personen, di^ op de kosteloze uren gingen zwemmen, dit jaar waren het er slechts 12.582. In het afgelopen seizoen werden 9839 schoolbaden genomen, tegen 10.431 in 1950. Er werden dit jaar 1041 abonnementen afgegeven, het geen betekent, dat er in het vorig seizoen 29 meer zijn uitgeschreven. De gemiddelde temperatuur bedroeg dit jaar 66 graden, tegen 65 graden in 1950. Ook dit jaar heeft men financieel een aan zienlijk tekort, dat door de gemeente zal wor den aangezuiverd. Bij de begroting over 1951 schatte men het tekort op ruim f3000. De definitieve balans is echter nog niet gereed, zodat hierover nog geen nadere mededeling kon worden gedaan. Over 1950 had men een tekort van ongeveer f 4000. Zowel 1950 als 1951 waren zeer slechte zomers, die het be zoek aan de zwemvijvers niet bepaald stimu leerden, hetgeen de cijfers overigens ook wel uitwijzen. Politiemannen wonnen van Bloemendaalse collega's Dinsdag speelden de politie-elftallen van Bloemendaal en Heemstede een voetbalwed strijd in Bloemendaal. De Heemstedenaren wonnen de ontmoeting met 2—3. Deze uit slag gaf de verhouding goed weer. Het meteorologisch instituut in De Bilt heeft medegedeeld, dat Dinsdagavond aan de Noordelijke hemel duidelijk Noorder licht is waargenomen. Het begon om half acht en om half elf was het belangrijk ster ker geworden. Het Noorderlicht is meestal maar een paar keer per jaar in ons land waar te nemen. Dinsdagavond was het bij zonder duidelijk. Het meteorologisch insti tuut deelde voorts mede dat er de laatste dagen ook sterke magnetische storingen in Noord-West-Europa worden waargeno men, die vooral het radioverkeer met Ame rika, Groenland en IJsland belemmeren. Biljarten „Hof van Holland" heeft voorsprong op „Frans Hals" Dinsdagavond is het eerste gedeelte ge speeld van de wedstrijd tussen „Hof van Holland" en „Frans Hals". Eerstgenoemde club behaalde een voorsprong van 10—2. Vanavond wordt de strijd voortgezet. De uit slagen luiden: Labots Sr. (90) 80 42 11 1,90 Verbeek (90) 90 42 12 2,14 Van Schaik (60) 48 46 8 1-04 Hooydonk (60) 60 46 5 1,30 Van Hetem (100) 64 42 7 1,52 Klumperbeek (115).... 115 42 15 2,73 Van der Werk (170) 137 29 28 4,72 Luiten (200) 200 29 28 6,89 Van Maris (60) 48 46 5 1,04 Peterse (50) 50 48 6 1,08 Eikerhout (60) 60 34 7 1,76 Bouwmeester (60) 40 34 5 1,17 Schaken Zomertournooi Haarlem Al zijn dan nog niet alle partijen uit het zomertournooi van Haarlem geëindigd, de meeste beslissingen zijn reeds gevallen. In de Hoofdklasse A bleef de tweede prijs winnaar nog onbekend, doordat de partij A- Schneiders—G. B. v. d. Velde (beiden Haar lem) afgebroken werd. Een fraaie prestatie heeft H. Schmltz (Haar lem) in de hoofdklasse B geleverd. Na een spannende partij won hij in de laatste ronde van S. Bonkenburg (Heemstede), waardoor hij zeker werd van de eerste plaats. Hoewel P. A. van Driel (Haarlem) verloor van C. P. van Weezei (A.S.C.), behield hij toch de tweede plaats. De eindstand van deze groep is: 1. H. Schmitz 4 p.; 2. P. A. van Driel 3 p.; 3, 4 en 5: C. Hovingh (Het Oosten), C. P. van Weezel en P. Verdonck (H-S.G.) 2% p.; 6. S. Bonkenburg '/a p. De jeugdige P. E. Brommer (Haarlem) heeft het klaar gespeeld al zijn partijen in de hoofdklasse C te winnen. Zijn laatste slacht offer was J. E. Strengers (Haarlem). De eind stand luidt: 1. P. E. Brommer 5 p.; 2. J. Wijker (Haarlem) 2Vs p.; 3, 4 en 5. A. Haitsma (Haarlem), W. Burger (Het Oosten) en J. E. Strengers 2 p.; 6. A. Herfst (Het Oosten) V/s p. In groep I gebeurde .behalve een regle mentaire overwinning van P. ter Plegt op H. v. d. Berge, niets bijzonders. De eindstand luidt: 1. J. J. H. Bauer 4 p.; 2. M. Rumpff 3>/a p.; 3. S. J. Abspoel 3 p.; 4 en 5. P. ter Plegt en H. v. d. Berge 2 p.; 6. L. Kensen V2 p. In de groep IV is de wedloop tussen F. Flury en P. Graafstal ten gunste van eerst genoemde geëindigd. Hij won zijn laatste partij van J. Post en dat was voldoende. In deze groep is een partij nog niet uitgespeeld, doch bekend is reeds de uitslag: 1. F. Flury 4 p., 2. P. Graafstal 3V2 p. In groep V moesten nog heel wat beslissin gen vallen, hetgeen dan ook gebeurde. De eindstand luidt: 1. J. Kruup 6 p.; 2. C. Hoog land 5 p.; 3. D. de Lange 5 p.; 4 en 5. F. W. Barthel en J. P. Jacobszoon 3 p.; 6 en 7. E. Winkel en P. Kloos 2V* p.; 8. H. D. Wessel 1 p. In groep VI was de eindstand: 1. W. de Graaff 5 p.; 2 en 3. G. J. Geus en P. in den Berken 3'/s p. (Daar het systeem Sonne- bron—Berger hier geen oplossing brengt, zal het lot beslissen.) De auto reed almaar voort, steeds in dezelfde snelle vaartKrulletje rolde soms omver, als de wagen een bocht omsloeg. Hij voelde zich steeds minder op z'n gemak. Wat betekende dat toch allemaal? „Ik wil eruit, euweuweu!"jankte hij. Maar dat hoorden de mannen voorin natuurlijk niet; daarvoor maakte de auto veel te veel leven. En het werd nu ook buiten helemaal donker. De auto had allang Speelgoedstad verlaten en reed op landwegen, want hij hoorde heel ergens anders thuis. Ze waren op weg naar de fabriek, nu de dagtaak afgelopen was. En dat was 'n heel eind van Speelgoed- stad vandaan! En de arme Krulletje had het heel slecht naar z'n zin. Als hij 'n jongen was geweest had hij natuurlijk spijt gehad van z'n ondeugende inval, in de auto te klimmen. Maar hij was maar 'n hondje en dacht natuurlijk niet zo ver. Eindelijk stopte de auto en reed een erf op. Ze waren thuis. In het donker maakte een van de mannen de deuren aan de achterkant open en enkele kistjes werden uit de wagen gedragen. Toen zag Krulle tje z'n kans schoon Wip.sprong hij naar buiten en holde het duistere erf af! Basketball Volgende week zal het Krelagehuis des avonds gebruikt worden voor het beoefenen van diverse takken van sport. De basketball clubs komen op Donderdag- en Vrijdagavond in het Krelagehuis bijeen voor het spelen van competitiewedstrijden. De spelers beschik ken thans over een uitstekende gelegenheid om te spelen en het is thans mogelijk natio nale en internationale ontmoetingen in Haarlem te houden. In de zaal zijn twee „velden". Hoewel het bestuur van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Basketballbond op timistisch was ten opzichte van het bespelen van het Krelagehuis, zijn de verwachtingen nog overtroffen. Verleden jaar werd gespeeld met acht verenigingen en een totaal van 270 leden, thans zal worden gestart met twaalf verenigingen en een nü reeds hoger ledenaantal. Op Donderdag 4 October zal de grote zaal van het Krelagehuis voor het eerst bespeeld worden door de stedenteams van Haarlem en Den Helder. Voor de stedenwedstrijd Haarlem—Den Helder zijn de volgende spelers (sters) op gesteld: Haarlem A. (Heren): M. Jole, P. Koens, B. Hopman (HHC); C. Jonker, C. Rip (Sport bond); P. Molenkamp (HOC); A. Huissteden (SC Haarlem); S. Feenstra (PSVH). Haarlem B (Heren): J. Swart, W. de Bie, M. Albrecht (Sportbond)M. de Haas (HHC): B. Uljee (SC Haarlem): R. Dinkel- berg, H. Argelo, F. Hooyveld (Ooster kwartier). De damesploeg is nog niet samengesteld. Een keuze zal worden gedaan uit J. Koblens, J. Huigen, C. Kors, G. Snel (HOC)R. de Haas (HHC); F. v. Veen (HGA); M. Schra- ma. M. Winter (Sportbond); A. de Goede, T. Bok (SC Haarlem); R. Fonteijne, T. Jore (Oosterkwartier). De indeling van de afdelingen voor de komende competitie is als volgt samen gesteld: Dames. Afd. I: SC Haarlem I; HOC I; PSVH I; Sportbond I; Rapiditas I; Ooster kwartier I; HHC I. Afd. II: SC Haarlem II; HOC II; HGA I; KCH I; Rapiditas II; Sportbond II; HHC II. Afd. III: SC Haarlem III; HOC III HGA II; Rapiditas III; Schdten I. Heren. Afd. I: SC Haarlem I; HOC I; HGA I; Sportbond I: PSVH I; Oosterkwar- tier I; HHC I; RAO I. Afd. II: SC Haarlem II: HOC II; HGA II, Sportbond II; PSVH II; HHC II; IHJ I. Afd. III: SC Haarlem III; HOC III; HGA III; HHC III; RAO II. ADVERTENTIE D zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Er was gerekend op 30 leerlingen, er kwamen er 74 Het gemeentebestuur besloot enige tijd geleden tot het stichten van een avond- nij verheidsschool. Het theorie-onderwijs wordt gegeven in de lokalen van de Prinses Marijkeschool, en nog een onderwijslokaal is in aanbouw achter het gebouw van Openbare Werken aan de Jhr. Mockkade. Aanvankelijk was gerekend op 30 leer lingen voor de begincursus, maar thans hebben zich reeds 74 cursisten aangemeld, waardoor ook het aanvankelijk opgezette leerplan is uitgebreid. B. en W. hebben derhalve de raad credieten moeten vragen voor aankoop van meer lesmateriaal, o.a. tekentafels. Ook de bouw van het leslokaal zal meer kosten dan aanvankelijk werd geraamd. In zijn vergadering van Vrijdag a.s. zal de gemeenteraad moeten beslissen over de aanstelling van, voorlopig tijdelijke, leer krachten en een directeur. Op de aanbeveling voor de directeurs functie staan de heer F. Belle te Haarlem als no. 1 en de heer W. F. van de Rotte te Bennebroek als no. 2. Verder zijn door B. en W. de navolgende aanbevelingen opgemaakt: electro-techniek: 1. J. F. Waagmeester te Haarlem, 2. F. J. Bakx te Haarlem; metaalbewerking: 1. J. L. M. Butót te Haarlem; 2. W. Arnoldus te Leiden; schilderen: C. D. van Coeverden te Sassenheim; 2. K. Laagland te Haarlem; handtekenen: 1. A. F. Heinrichs te Haar lem, 2. A. Dietz te Leiden; Nederlandse taal: 1. J. H. Metzlar te Hillegom; 2. J. Val kenburg te Hillegom; wiskunde: 1. C. D. Ouwehand te Oegstgeest, 2. F. E. R. Lange te Haarlem. „FAKKELDRAGERS". Donderdag 27 September belegt de af deling Santpoort van de Partij van de Arbeid een huishoudelijke vergadering waar de heer J. van Os v. d. Abeelen, lid van het gewestelijk bestuur een inleiding zal houden over het onderwerp: „Fakkel dragers". Alamak, 25 te Colombo. Aalsum, 24 van Rotterdam naar Montreal. Alrndijk, 23 te Vera Cruz. Alwaki, 23 v. Buenos Aires te New York. Andijk, 22 te Galveston. Arnedijk, 23 te Galveston. Alblasserdijk, 25 Havanna verwacht. Aagtekerk, 24 van Port Said naar Genua. Albireo, pass. 24 Fernando Noronha. Agatha, 24 van Saigon naar Pladju. Alnati, 25 Rio de Janeiro verwacht. Alderamin, 24 790 m. W. ten Z. Scilly's. Annenkerk, 24 540 m. W.ZW. Cocos eil. Arendsdijk, 24 200 m. O. Trinidad. Armilla, 25 van Singapore te Saigon verwacht. Amsteldiep, 24 480 m. Z. ten O. Cp. Race. Amstelvaart, 24 900 m. ZW. Flores. Aardijk, 24 200 m. NO. Abaco Bahamas. Antonia, 22 te Port Swettenham. Alcyone, 26 Fremantle verwacht. Alphacca, 25 van Santos n. Rio de Janeiro. Alphard, pas. 25 Bonavista naar Antwerpen. Altair, 25 van Victoria n. Santa Cruz. Aalsdijk, 25 van Rotterdam n. Golfhavens. Abbedijk 26 van Antwerpen naar Havanna. Alkaid, 26 v. R'dam te Buenos Aires verwacht. Aalsdijk, 26 te Antwerpen. Abbekerk. 26 van Amsterdam n. Bremen. Amstelland, 25 te Bahia. Arundo, 26 van Swansea naar Montreal. Alpherat, verm. 27 v. Baltimore naar Nederland. Aludra, 26 van Baltimore te Delfzijl. Amsteldijk, pass. 26 Vlissingen naar Antwerpen. Barendrecht, 27 v. Singapore te Menaelahmadi verwacht, daarna Heysham. Blitar, 27 Hoek van Holland verwacht. Bloemfontein, 25 van Port Said naar Genua. Bonaire, 25 van Trinidad n. Paramaribo. Borneo, 25 van Soerabaia n. Belawan. Baarn, 26 Callao verwacht. Britsum, 29 v. Newport News te A'dam verw. Caltex Pernis, pass. 24 Kp. St. Vincent. Celebes, 25 Port Swettenham verwacht. Cronenburgh, 25 te IJmuiden verwacht. Caltex Utrecht, pass. 24 Kreta. Chama, 24 170 m. O. Malta. Cottica, 24 250 m. NW. Finisterre n. Plymouth. Castor, 23 v. Curagao n. Port au Prince. Ceronia, 21 te Melbourne v. Adelaide. Callisto, 25 v. A'dam te Newport News. Duivendreeht, 26 v. Londen te Philadelphia verw. Delft. 24 325 m. W. ten N. Finisterre. Danae, 26 v. Kotka. te Amsterdam. Duivendijk, 24 van Balboa. Eendracht, 24 v. Djidjelli te Rotterdam. Esso Amsterdam, pass. 24 Azoren. Etema. 24 150 m. N. ten W. Finisterre. Friesland (SSM). 25 v. Bordeaux n. Casablanca. Gordias, 24 van Rotterdam naar Hamburg. Gerrit W. Vinke, walvisjager. 24 180 m. Z. ten W. Las Palmas. Graveland. 24 325 m. Z.ZO. St. Vincent. Haarlem, 24 1050 m. ZW. Fayal. Helicon, pass. 24 San Miguel n. Laguaira. Haulerwijk, 2 Oct. v. Baltimore te R'dam verw. Hecuba, 24 te Curacao. Helena, 26 van Antwerpen te Amsterdam, ïlos, 25 v. Port au Prince te Ciudad Trujillo. Indrapoera, 26 Belawan verwacht. Jagersfontein. 24 v Teneriffe n. Southampton. Kota Agoeng. 25 Belawan. Klipfontein, 25 van East London n. Durban. Kota Gede, pass. 25 Kp. Guardafui n. Belawan Katwijk, 23 van Vlissingen te Norrkoping. Linge, 23 van Kopenhagen- te Topila. Loppersum, 25 v. Rotterdam naar Piombino. Lawak, 25 te Siain. Lekkerkerk, 25 te Aden. Lemsterkerk, pass. 25 Aden. Loenerkerk, 25 v. Calcutta n. Chittagong. Maashaven, 24 v. Philadelphia te Rotterdam. Molenkerk, 24 van Amsterdam naar W. Afrika. Manoeran, 24 van Melbourne. Mataram, 25 Port Said verwacht. Mapia, pass. 24 Aden. Modjokerto, 24 240 m. ZO. Minicoy. Musi, 24 van Tarakan naar Menado. Mirza, pass. 24 Kp. de Gata. Maingapoe, 24 v. Soerabaja n. Balihavens. Meerkerk, 26 Beira verwacht. Melampus. 24 te Cheribon v. Balikpapan. Markelo, 26 v. Mombassa te Amsterdam. Merwede, 24 van Charleston naar Le Havre. Nieuw Amsterdam, vertr. 25 v. New York naar Rotterdam. Noordam, 24 525 m. Z.ZW. Cp. Race. Notos, 25 v. Cp. Haitien te New York verwacht. Noordwijk, 25 van Venetië naar Sfax. Omala, 24 van Yokohama nar Miri. Ootmarsum, 25 600 m. NO. Flores. Orestes, 24 te Pt.o Cabello. Oberon, 24 te New York. Oranje, 26 te Colombo. Oranjefontein, 25 van Antwerpen te Amsterdam. Oranjestad, 25 van Aruba n. Maracaibo. Poelau Laut, 24 te Port Said. Prins Philips Willem, 24 550 m. W.NW. Cp. Clear. Prins Willem v. Oranje, 25 250 m. W.NW. Scilly's. Pygmalion, pass. 24 Trinidad. Prins Alexander, 20 van Quebec. Prins Willem IV, 21 van Montreal n. Antw. Radja, 25 v. Londen te Antwerpen verwacht. Roebiah, 25 Tj. Priok verwacht. Rijndam, 24 v. Rotterdam te New York. Rijnland, pass. 24 Kp. Finisterre. Rotula, pas. 23 Sombrero. Ruys, 20 te Buenos Aires. Rempang, pass. 26 Ouessant. Riouw, 25 van Port Said. Rotti, 25 te Semarang. Saparoea, 24 van Madras. Stad Alkmaar, 24 v. Narvik naar Rotterdam. Stad Leiden, 24 v. Norfolk naar IJmuiden. Salawati, 24 te Port Soedan. Sliedrecht, 25 v. Curagao te Bombay verwacht. Straat Soenda, 22 v. Recife te Kobe. Straat Makassar, pas. 24 Sabang n. Hongkong. Saidja, 24 op Palembangrivier. Saroena. 24 van Miri te Singapore. Siaoe, 25 Soerabaja verwacht. Siberoet, 24 van Sinabang te Menlaboh. Sinabang, 24 van Palembang naar Singapore. Sommelsdijk, 24 330 m. ZW. Ouessant n. Londen. Schiedijk, 24 180 m. O.NO. Abaco Bahamas. Soestdijk, 24 660 m W. ten N. Flores. Stad Haarlem, verm. 2 Oct. v. Spezia n. Huelva. Stad Vlaardingen, 25 van Narvik te Emden. Semarang, 25 van Tj. Priok naar Belawan. Scherpendrecht, 26 van Rotterdam te Sidon. Sloterdijk, 25 van Belawan naar Colombo. Stad Breda, 25 van Hampton Roads n. R'dam. Straat Malakka, 24 van Durban naar Zanzibar. Singkep, 26 van Tj. Priok te Amsterdam. Tjikampek. 24 v. Singapore n. Hongkong. Tiba, 25 pass. Fort Aleza. Tjipanas, 25 Lorenzo Marques verwacht. Tomori, 25 Khoralami verwacht Tegelberg. 24 540 m. ZW. Sabang n. Singapore. Tjibadak, 24 v. Cheribon naar Semarang. Telamon, 25 v. Pto Cabello te Maracaibo verw. Tiberius, 24 v. Carupano te Grenada. Trajanus, 20 v. Maracaibo n. Haiti. Tawali. 24 120 m W. Kreta n. Beyrouth. Tamo, pass. 25 Kp. Frio. Teucer, 23 van Soerabaja n. Makassar. Uni, 20 te New Orleans. Veendam, 25 12.30 u. Hoek van Holland verwacht Van Heutsz, 25 te Yokohama verwacht. Volendam, 27 3 u. voor Hoek v. Holland verw. Willem Ruys, pass. 24 Kp. Finisterre. Westerdam, 24 625 m. W. Scilly's. Woensdrecht, 24 420 m. NO. Belem. Weltevreden, pass. 25 Point de Galle n. Penang. Willemstad. 26 van Cristobal te Amsterdam. Zeeland (SSM), 24 van Danzig n. Bayonne. Zijpenberg, pass. 24 Kp. St. Vincent. Experiment in Luik. Op 6 October wordt in Luik een internationale tentoonstelling geopend, ingerichi door de Koninklijke ver eniging voor Schone Kunsten, van werken van „experimentele" schilders. Er nemen 32 kunstenaars aan deel met tweehonderd zel den in het openbaar vertoonde schilderijen en beeldhouwwerken. Er is ook een Neder landse inzending. 19) Toen de zon heel laag stond, richtte zij haar schreden door Park Lane naar Gros- venor Square, maar ze vertraagde haar pas, toen ze haar doel naderde. Nu ze op het punt stond, Jeremy te spreken, voelde ze weer twijfel aan de juistheid van deze ont moeting. Het kon zijn, dat hij haar bemoei ziek vond. Bij de ingang van het gebouw had de moed haar begeven. Ze dacht, er beter aan te doen, de zaak nog eens rustig te overdenken en haar bezoek tot later uit te stellen; op haar schreden terugkerend door het park, nam ze het zichzelf kwalijk, dat ze zo onstandvastig was. Maar toen ze zich met een resoluut ge baar omkeerde, om toch Jeremy te gaan opzoeken, zag ze hem uit de deur komen, op straat voorzichtig en nauwlettend naar beide kanten kijkend, en in stevige pas weglopeq. in de richting van Oxford Street toen hij er zich van overtuigd had, dat hij niet in de gaten werd gehouden. Mary was aan zijn oog onttrokken geweest door een majestueuze boomstam. Zij wist niet direct, wat haar nu te doen stond. Volgen beteken de zo goed als zeker ontdekking en dat wilde ze, ook al om geen verkeerde indruk te maken, beslist voorkomen. Een langzaam voorbijrijdende taxi gaf haar het antwoord. „Hou die man in het oog, ik wil zien waar hij heen gaat. Een pond extra, als we hem niet kwijt raken." De chauffeur grinnikte. „Goed zo. En als hij ergens een andere jongedame ontmoet, zullen we haar overrijden". Mary probeerde niet, een steekhoudend antwoord terug te geven. Haar enige zorg was, Jeremy in het oog te houden. Voor de taxi de volgende bushalte had bereikt, was Brooke al op een juist vertrekkende bus gesprongen en weggereden in de rich ting van Oxford Circus, steeds op korte afstand gevolgd door de taxi. Mary wrong zich in allerlei bochten bij iedere halte om de uitgang van de bus goed in de gaten te kunnen houden, hetgeen achteraf een vol komen overbodige moeite bleek, want ze kon hem ook zonder dat met alle gemak tenslotte zien uitstappen op de hoek van Tottenham Court Road. Zonder aarzeling en zonder om zich heen te zien, liep hij die straat in. De taxi moest wachten voor stop lichten. Maar Brooke was nog in zicht, toen Mary eindelijk de straat in reed. Na korte tijd later een smalle zijstraat ingeslagen te zijn, de taxi een goede honderd meter achter hem aan zonder dat hij er zich van bewust was te worden gevolgd, stapte hij een café binnen. „Hij heeft blijkbaar dorst, dat hij Fitzja- mes Tavern binnengaat. Zal ik op u blijven wachten, juffrouw?" „Nee, laat maar, verder knap ik het zelf wel op." Mary betaalde de chauffeur de rij prijs en een biljet van een pond, stootte, angstig dat zij direct op zou vallen, voorzichtig de deur open, en ontdekte tot haar geruststel ling, dat het binnen overvol was, zodat ze zich voorlopig zonder moeite verborgen zou kunnen houden voor Jeremy. Ze zag hem overigens nergens in de bar, en de sfeer beviel haar ook niet, maar ze verwierp toch het denkbeeld, dat zij even voelde opko men, om maar weer weg te gaan. Na iets te drinken besteld te hebben, werkte ze zich door de drukte heen naar een uitstekend gedeelte van de zaal, aan het eind waarvan zij Jeremy ontdekte, met zijn rug naar haar toe. Zij wist zich onge merkt naar zijn omgeving te dringen, waar ze hem een minuut of tien kon gadeslaan, doch niets anders opmerkte, dan dat hij rustig een glas bier zat te drinken. Jeremy wisselde geen enkel woord met de nieuw binnengekomen gast, die aan zijn tafeltje kwam zitten, kennelijk een Ameri kaan, te oordelen naar zijn kleding en hou ding. De nieuweling bestelde een glas bier, terwijl Mary nog dichter naar het tafeltje drong. Zij was er zo goed als zeker van, dat de beide mannen, hoewel zij geen woord spraken, een blik van verstandhou ding hadden gewisseld. Ongeveer vijf minuten verliepen. Mary hield de beide mannen zo nauwlettend in het oog, dat zij niet bemerkte, hoe veler blikken op haar gericht waren. Die blikken zagen dan ook niet, wat alleen zij opmerk te. Toen Jeremy zijn zakdoek uit zijn zak haalde, viel deze kwasi per ongeluk op de grond en zijn tafelgenoot was hem voor bij het oprapen. Toen hij hem met een be leefde knik weer aan Brooke teruggaf, was nog net in de zakdoek een dikke porte feuille te zien, dik alsof er een flinke bun del bankbiljetten in zat.... HOOFDSTUK IX. De twee mannen waren vertrokken. Jeremy had het café het eerst verlaten, zonder nog een woord of een blik met de ander gewisseld te hebben. Een paar minu ten later volgde de Amerikaan. Mary was zich bewust van een vreemd gevoel van innerlijke rust. Zij was nu zeker van haar zaak, hoe beroerd die werkelijkheid ook was. Jeremy pleegde chantage. Haar eerste opwelling was, naar Brannigan te gaan en haar ervaringen te vertellen. Daarna voel de zij echter twijfel opkomen. Zij kende de Amerikaan niet. Maar als hij, zoals zij ver moedde, iets met Burgess te maken had, moest het niet moeilijk zijn er achter te komen wie het was. Niemand had Mary ooit verteld, dat Burgess het slachtoffer van chantage zou zijn, maar Mary had haar eigen gevolg trekkingen gemaakt uit de zichtbare be langstelling van Brannigan, toen zij hem vertelde over de aantijgingen van Kent. Zodra Mary er zeker van was, dat de twee mannen de directe omgeving van het café hadden verlaten, ging zij naar buiten en riep een taxi aan die haar naar Claridge Hotel bracht. Daar observeerde zij de voortdurend in- en uitgaande stroom gas ten. Nog geen vijf minuten later liep de Amerikaan, die zij in Fitzjames Tavern had gezien, resoluut het hotel binnen en stapte regelrecht de lift binnen. Mary wenkte een piccolo, die juist in haar buurt stond. „Ik moet die heer kennen, die juist bin nen kwam en naar de lift ging. Ik heb hem eens ergens ontmoet, maar zijn naam is mij ontschoten." „Dokter Stahl, mevrouw." „O ja, natuurlijk, dokter Stahl. Dom van me, dat te vergeten. Hoort bij mijnheer Burgess, is het niet?" „Inderdaad, mevrouw." Mary riep buiten het hötel een taxi aan, om zich naar Brannigan te laten rijden, maar met de portierknop in haar hand aar zelde zij. Was het eerlijk, deze stap te nemen zonder Jeremy in de gelegenheid te stellen, zich te verdedigen? Zijn arresta tie zou onmiddellijk volgen op de mede deling aan Brannigan. Zij besloot hem een laatste kans te geven, stuurde de taxi weer door en liep naar Grosvenor Square. Een bediende liet haar de kamer van Jeremy binnen. Terwijl hij opstond, om haar te begroeten, viel het haar op hoe vermoeid hij er uit zag. Toen hij weer plaats nam, steunde hij even het hoofd in een hand. „Voel je je niet goed?" „Nee, inderdaad. Beetje moe en een beet je genoeg van alles. Ik denk, dat het de reactie is van wat met Peter is gebeurd. Zoiets is later altijd erger dan de eerste ogenblikken." „Is dat niet een beetje je eigen schuld?" Jeremy lichtte zijn hoofd op. „Wat be doel je?" „Nou ja, chantage is ook een vrij gevaar lijke en inspannende bezigheid, is het niet?" Mary wachtte met spanning zijn reactie af. „Chantage?", herhaalde hij vragend, als of hij veronderstelde niet goed gehoord te hebben. „Ja, chantage." Het was even stil in de kamer. Mary hoorde op de gang de bediende met aller lei zaken rommelen. Een ogenblik schoot de vrees door Mary's hoofd, dat Jeremy, in deze betrekkelijke eenzaamheid ge vaarlijk kon zijn, als hij het nodig mocht oordelen haar het zwijgen op te leggen, maar zij verwierp de gedachte met het zekere gevoel, dat Jeremy haar nooit ge weld zou aandoen. „Verklaar je nader, wil je?", merkte Jeremy tenslotte rustig op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6