HORLOGES VAN NIEL Canada biedt grote mogelijkheden voor tienduizenden Nederlanders ■Clowntje Rick Een hand uit het verleden Volgend jaar zullen achttienduizend emigranten uit ons land worden toegelaten Nederlanders zijn zeer gezien Delft leent 3 millioen van industriëlen Trein ramt vrachtauto op onbewaakte overweg Damesbeurs in Den Haag Oog en hand verloren bij granaatontploffing Cabaretavond „Ypenburg Benoeming afgevaardigde der Hervormde Synode Voor de kinderen Jurriaan Andriessen sprak over zijn ervaring in Tanglewood Het N.C.R.V.-programma in het komend seizoen Kwestie bij „Hin" nog niet opgelost Outsider Over Again won de Lisser korte baan Nieuwe uitgaven Dr. Euwe niet naar het tournooi te Hastings FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft gisteren in een persconferentie een en ander medegedeeld over zijn reis, die hij in opdracht van de Nederlandse regering naar Canada heeft gemaakt. De Nederlandse emigrant heeft in Cana da een goede naam, zo zei hij. Men waar deert hem om zijn werkkracht en zijn door zettingsvermogen. Men is er op Nederlan ders gesteld en van officiële zijde bereid zijn pad te effenen. De Nederlands-Canadese emigratie-over eenkomst voorziet in een emigratie voor 1952 van 18.000 personen. Wanneer in Ca nada de hoogconjunctuur aanhoudt, moet een uitbreiding tot 24.000 tot de mogelijk heden worden gerekend. Van de 18.000 kunnen er 12.000 in de landbouw worden geplaatst en 6.000 in de cellulose-industrie, de conservenindustrie en bij houtzagerijen. Voor administratieve beroepen zijn de kan sen nog zeer gering, maar er wordt wel overwogen de mogelijkheden op deze ge bieden te vergroten. Canada is een van de rijkste grondstof fenlanden met grote exploitatie-mogelijk heden. Het land kan nog vele millioenen mensen een goed bestaan bieden. De Cana dezen zijn de crisisjaren nog niet vergeten en bij het aanboren van nieuwe bestaans- bronnen verliezen zij de voorzichtigheid niet uit het oog. De trek van het platteland naar de stad is groot en mede ook door de oorlog is de jonge generatie op het platte land slecht vertegenwoordigd. De industriële ontwikkeling van Canada verloopt, nu steeds meer mogelijkheden worden ontdekt, zeer vlot. De oliewinning is zeer belangrijk en zij zal in de naaste toekomst nog aanzienlijk aan betekenis winnen. De aluminumsmelterijen in Brits- Columbia zijn de grootste van het Ameri kaanse continent. Een bevolkingsaanwas van duizend per maand in het oliecentrum Edmonton is wel een sterke aanwijzing hoe belangrijk deze industrie in korte tijd is ge worden. Eenzelfde ontwikkeling valt in de ijzerproducerende provincie Alberta waar te nemen, waarbij nog valt op te- merken dat het hier een volkomen ontoegankelijk gebied betreft waarheen bij wijze van spre ken iedere steen per vliegtuig moet wor den aangevoerd. New Foundland toont een dergelijk beeld op het gebied van de che mische industrie. Zeer veel Amerikaans en Engels kapitaal wordt er in deze ondernemingen gestoken. Het verkrijgen van voldoende arbeids krachten is Canada's grootste probleem, want met een bevolking van 14 millioen kan men deze industriële ontwikkeling niet bijhouden. De ontvolking van het platte land kan een gevaar voor de landbouw in houden. Het immigratiebeleid is dan ook in de eerste plaats gericht op de agrarische sector. Ook niet-landbouwers worden toegelaten Het ziet er overgens, naar mr. Haveman mededeelde, wel naar uit, dat de toelating van niet-landbouwers voorlopig door de Canadese regering zal worden voortgezet. In 1952 kunnen 6000 niet-landbouwers worden toegelaten. Voor landbouwers en voor hen, die in land- of tuinbouw willen werken, zijn de mogelijkheden groot. Als er geen huisves- tingsbezwaren en klimatologische moei lijkheden waren, zou men van een onbe- ADVERTENTIE ZENITH - ETERNA - BUREN Originele Zwitserse fabrieksmerken UURWERKEN GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM 68 jaar speciaalzaak Dezer dagen werd gemeld dat burge meester en wethouders van Delft er in ge slaagd waren bij plaatselijke industriëlen leningen voor de woningbouw te sluiten tot een totaalbedrag van twee millioen gulden. Zij hebben nu aan de gemeente raad meegedeeld, dat zij het aantal le ningen hebben kunnen uitbreiden, waar door het totaal tot een bedrag van drie millioen gulden is gestegen. De voorgeno men woningbouw in de Voordijkshoornse en de Bieslandse Bovenpolder te Delft is hierdoor verzekerd. perkte plaatsingsmogelijkheid kunnen spre ken. Grote steun ondervinden de emigranten van de Settlement Service, welker ambte naren niet volstaan met papieren adviezen, maar de moeilijkheden en de kansen met de emigranten bespreken en met hen er op uit trekken. De Nederlanders zijn gaarne geziene gasten, voor wie men bereid is zich veel moeite te getroosten. Deze Settlement Service treedt boven dien op bij het bepalen van prijzen van te koop zijnde bedrijven. Zij remt een even tuele onbeheerstheitd bij het nemen van beslissingen. Het gaat er niet slechts om, dat de emigrant ergens terecht komt, hij moet goed terecht komen. Hard werken en alles aanpakken Mr. Haveman gaf emigranten de raad, te tonen wat zij waard zijn, in het begin elk werk aan te pakken dat zij krijgen kunnen, eerlijk te zijn bij het verstrekken van ge gevens en voorbereid te zijn op een paar jaar zeer hard werken en sober leven. Van groot belang is het, dat emigranten de Engelse taal machtig zijn. Als voorbeeld van een Nederlander, die in Canada geslaagd is, noemde mr. Have man de politieagent Van den Born uit Leeuwarden, die als boerenarbeider met vrouw en kind naar Canada vertrok. Hij werd geplaatst bij een landbouwbedrijf in Frazer Valley. Het bezwaar dat hij het werk niet kende, wist hij door flink aan te pakken, te overwinnen. Hij verdiende 75 dollar per maand. Zijn vrouw ging uit strijken voor 70 dol lar-cents per uur. Van haar verdienste leefde het gezin; de 75 dollar werd opzij gelegd. Toen Van den Born werd ontslagen, ging hij naar een zagerij, waar hij 200 dol lar per maand verdiende. Deze 200 dollar konden opzij worden gelegd. Later nam zijn eerste baas hem weer in dienst voor 200 dollar. Toen kocht hij land en samen met zijn vrouw bouwde hij een huis op dit land. Zij vroegen twee maanden verlof om het huis onder de kap te krijgen. Zo kwa men zij voor 2500 dollar in het bezit van een eigen huis. Nu houden zij kippen en langzaam maar zeker krijgt Van den Born vaste grond onder de voeten. Zo bouwen Nederlanders een goodwill op. Chauffeur overleden Een stoomtrein uit Nijmegen is Donder dagavond op een onbewaakte overweg bij Oss in botsing gekomen met een met eieren beladen vrachtauto. De auto werd 250 me ter meegesleurd en geheel vernield. De 35-jarige eigenaar-bestuurder A. Jansen uit Oss werd zwaar gewond naar een zie kenhuis gebracht, waar hij later is over leden. De locomotief werd zodanig bescha digd, dat een andere locomotief moest worden gerequireerd om de trein naar 's-Hertogenbosch te brengen. In de Haagse Houtrusthallen heeft bur gemeester Schokking heden de 69ste Da mesbeurs geopend, waar de huisvrouw met de allernieuwste snufjes op huishoudelijk gebied kan kennis maken. Een inwoner van Afferden die een gra- naatkop had gevonden kon, ondanks her haalde waarschuwingen, zijn nieuwsgierig heid niet bedwingen en probeerde het pro jectiel te demonteren. Er volgde een he vige ontploffing. De man werd zeer ernstig gewond en zal een hand en een oog moe ten missen. Ongeveer vijfendertig manschappen van het regiment zware luchtdoelartillerie Ypenburg, dat is ondergebracht in de Haar lemse Koudenhornkazerne, hebben de afge lopen drie weken een goed deel van hun vrije tijd opgeofferd aan de voorbereiding van een cabaretprogramma, dat zij gister avond met veel élan aan een stampvolle schouwburgzaal presenteerden, als sluitstuk van een geslaagde ouderdag. De opbrengst zal worden afgedragen aan het comité dat zich heeft belast met de oprichting van een gedenkteken voor de in de tweede we reldoorlog, in Indonesië en in Korea geval len artilleristen. De artisten hebben geen twijfel laten be staan over hun mening omtrent de zegs wijze „een goed begin is het halve werk". Zij startten namelijk met een réveille die feilloos weergaf hoe het er in een kazerne bij het krieken van de dag niet toegaat. De aanwezigen bleken daar enthousiast over en schudden de kleinkunstenaars met een gul applaus wakker. Zij trokken zich daar op ijlings terug achter de coulissen en vaardigden een tweetal conférenciers af dat, de plankenkoorts nauwelijks meester, de aandacht vroeg voor een miniauur dansorkest dat onder de naam „Lua stars" sprankelende melodieën van dichtbij en veraf ten gehore bracht. Wie al gemeend mocht hebben dat deze cabaretavond alleen door soldaten werd verzorgd, kon tot de aangename ontdekking komen dat zij niet goed waren ingelicht, want daar kwam plotseling de verrassende mededeling dat een charmante jongedame haar vocale kwaliteiten in dienst van „Ypenburg" had gesteld. Zij zong een Amerikaans liedje waarin op hoge toon beweerd werd dat het tijd was om goeie dag te zeggen. Noch de artisten, noch de aanwezigen lieten zich echter iets aan deze boude opmerking ge legen liggen: men speelde en genoot ge woon verder. Dat de Ypenburgers in de kazerne met de fijne kneepjes van het toneelspel ver trouwd waren geraakt, viel af te leiden uit enkele geestige schetsjes die met voldoen de capaciteiten op de planken werden gezet om de zaal te laten schaterlachen. De Haarlemse goochelaar Gorgel deed onbegrijpelijke dingen, evenals een kwieke guitarist die een kattenserenade bracht, waarbij men een heuse kater voor het voet licht waande. Kortom de mannen van „Ypenburg" hebben een programma gebracht dat klonk als een klok en zeker geen der aanwezigen heeft teleurgesteld. Tot afgevaardigde der Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk is door de Classis Haarlem benoemd de heer J. C. Aschoff, ouderling-kerkvoogd te Santpoort. ADVERTENTIE Ach, ach...., wat was die arme Krulletje moe! Diep in de nacht rende hij maar voort, altijd voort. Hij had pijn in z'n pootjes van moeheid en z'n rode tongetje hing uit z'n bekje, hij hijgde verschrikkelijk.... Maar hij v>ist van geen rusten. En eindelijk.daar was hij weer bij Speelgoedstad! Met z'n laatste krachten rende hij de poort in en toen liep hij weer in de bekende straten. Met z'n neus op de grond vond hij de goede weg naar Tripjes huis. Straat in, straat uit, telkens weer een hoek om, holde hij door. En toen stond hij bij 't huis, eindelijk! Maar moe, dat hij was.... Hij strompelde de stoep op en keek naar boven. „Woef!", blafte hij. Maar de deur bleef dicht en alles was stil en duister. „Zeg, hoe heb ik het nouMoet ik hier nog lang in de kou op de stoep zitten?", jankte Krulletje verontwaardigd. „Woef!!" Het bleef stil. Iedereen sliep. „Euweuweuuuuuuü"jankte Krulletje. In het gebouw van het kantongerecht te Haarlem zijn mr. Th. F. Raedt. kantonrechter (rechts), en mr. C. M. J. de Jongh, griffier (midden), gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat zij vijfentwintig jaar bij de rechterlijke macht werkzaam zijn. Mr. F. J. Gerritsen, kantonrechter (links), bood de jubilarissen, namens allen die in het gebouw van het kantongerecht werkzaam zijn, een boekwerk aan. In het gebouw van de Amerikaanse Voor lichtingsdienst te 's-Gravenhage vertelde de jonge, te Haarlem geboren, componist en dirigent Jurriaan Andriessen gisteravond iets over zijn belevenissen in de nieuwe wereld. Jurriaan Andriessen heeft twee jaar in de Verenigde Staten doorgebracht, waar hij geruime tijd heeft gestudeerd aan het „Berkshire Music Centre" in Tangle wood bij Boston, een openluchtschool, die op initiatief van de onlangs overleden diri gent Serge Koussevitzky werd gebouwd om jonge Amerikaanse toonkunstenaars een algemene muzikale vorming tê geven. De school, die een concertzaal heeft voor 6000 bezoekers, is omringd door een groot gazon, dat aan 100.000 personen plaats biedt. Als er concerten worden gegeven is de muziek op vijf mijl afstand te horen. Voorts is er een theater en een hal voor kamermuziek. Een groot zwembad ontbreekt evenmin. Elk jaar wordt deze instelling door on geveer 450 leerlingen bezocht, die zich in de muziek verdiepen en het samenspel met grote meesters beoefenen. Er zijn vijf af delingen, namelijk voor groot orkest, voor kamermuziek, voor directie, voor opera en tenslotte een „finishing school" voor rijke jonge meisjes. In Tanglewood worden ook festivals gehouden, waarbij het symphonie orkest uit Boston zich laat horen. Jurriaan Andriessen achtte Amerika een gunstiger klimaat voor het muziekonder wijs te hebben dan Nederland, omdat daar op de scholen veel meer aan muziek wordt gedaan dan hier te lande. Men is er veel meer actief met de muizek bezig dan in Nederland. Op een desbetreffende vraag verklaarde hij thans bezig te zijn met het schrijven van een opera. Hij was hier reeds mee be gonnen in de Verenigde Staten. Daar deze opera in Italië speelt, wil hij binnenkort naar dit land toegaan om materiaal voor zijn werk te verzamelen. Met ingang van 1 October zullen de nieuwsberichten om 18 uur voortaan over beide zenders worden uitgezonden. Het weeroverzicht van De Bilt komt in het programma van N.C.R.V. en K.R.O. na het korte nieuws van 20 uur. De N.C.R.V. is van mening dat het radioprogramma tussen 18 en 20 uur overladen is met het gespro ken woord. Deze omroepvereniging wil nu in deze uren meer muziek geven. In het tekort aan aardige kleuterliedjes op de gramofoonplaat wil de N.C.R.V. voorzien door eigen opnamen, te doen uit voeren door Lenie Delsen, Henk Dorel, Dora Schrama en anderen. In het winterprogramma wordt een serie van negentien uitzendingen opgenomen waarin een volledig overzicht zal worden gegeven van de sonates van Paul Hinde- mith. Ook in het komende seizoen zal de N.C.R.V. de Maandagavonden reserveren voor uitzendingen van luisterspelen. Er komen een romantisch spel over de brand van Amsterdam in 1429, een driedelig luis terspel over Rembrandt, een nieuwe serie Hildebrandt-miniaturen, een bewerking van enkele Nederlandse romans en ver scheidene ontspannings-luisterspelen. Op elke N.C.R.V.-uitzending zal een nieuw programma „Onder de hoogtezon" de zie ken verpozen met muziek. Het vorig winterseizoen werd de weke lijkse ster-avond geleidelijk veroverd door de Haak-in-actie. Thans ligt het niet in de bedoeling op een zo grootscheepse wijze de microfoon in te schakelen voor een mens lievend doel. Aan het denkbeeld om beroe pen en bedrijven als basis te nemen voor een gevarieerd programma zal worden vastgehouden. Een nieuwe wedstrijd voor bezoekers van de ster-avonden heeft tot titel „Zeg weet jij het?" De kwestie tussen de meisjes, die werk zaam zijn in het bedrijf van Hin in IJmui- den en haar directie is nog steeds niet ten einde. De dames hebben een beroep ge daan op hun vakbond het N.V.V. en een dezer dagen zijn er in een oriënteringsver gadering besprekingen met de dames ge houden. Het N.V.V. zal de zaak onderzoe ken en zowel meisjes als directie over het urgente probleem horen. Paardensport De belangrijkste kortebaandraverij van de bollenstreek, de Lisser kermis-course, heeft gisteren een verrassing gebracht met de overwinning van de outsider Over Again, die in de finale de favoriet Miss A overtuigend klopte. Die verrassing werd gevolgd door een tweede: de lage uitbetaling, die de toto voor de winnaar gaf. Inplaats van de te verwach ten vijfentwintig a dertig gulden uit de eerste omloop, kwam er slechts f7,30, zodat men lastig aan de indruk kon ontkomen, dat één of meer insiders de bepaling van een tientje per paard en per weddenschap had den overtreden en hun hoop met zwaar geld hadden gesteund. Desondanks heeft deze kortebaan-draverij op het knusse grasbaantje naast de kermis de duizenden toeschouwers een middag van aardige sport geleverd. Niet in alle ritten was overigens spanning, want het kwam zo uit, dat de sterken tegen de zwakken lootten en bovendien waren er vele galoppades, die met uitschakeling gestraft moesten worden. Voorts hadden van de 32 ingeschreven paar den er vele verstek laten gaan hieronder was ook onze favoriet O Nelly Zora, die kreupel op stal stond zodat er slechts 18 paarden het om de 'zeer hoge prijzen kwamen uitvechten. Na de eerste ronde bleven over: Nanda O, Lycurgus, O Marijke, Miss A, Over Again, Monte Carlo D, Nuni Brewer. George Wilkes en Leo Axkit, die vrij lootte. De tweede omloop bracht geen verrassingen, want ge heel volgens de verwachting bleven Leo Axkit, Over Again, Nanda O. Miss A en Nuni Brewer voor de derde omloop over. Leo Axkit sprong vervolgens tweemaal aan start weg, zodat Over Again het cadeau kreeg. Miss A, die het zware baantje wel zinde, gaf Nanda O geen schijn van kans en Nuni Bre wer lootte vrij. Wat de ritten tot dusver mogelijk aan spanning waren tekort gekomen, werd in de beslissende omloop ruimschoots goedgemaakt. Over Again had weinig moeite met Nuni Brewer, maar tegen Miss A ging het minder makkelijk. De eerste rit was voor Van Leeu- wens merrie, omdat Over Again aan de start wegspatte. Maar toen pakte Marten Vergay het beter aan. Haarscherp startend klopte hij in de tweede rit Miss A overtuigend. De kamprit die toen volgde, bracht iedereen op de voeten. Alles gevend liep de snelle Miss A de twintig meter voorgift meter voor meter in en vrijwel gelijk stormden de paarden op de finish af. Maar Over Again had nog iets in reserve en won onder don derend gejuich van het enthousiaste publiek. In de strijd om de tweede prijs tussen Nuni Brewer en Miss A bleek, dat de laatste in de voorgaande ritten teveel van haar krach ten had gevergd, want het donkere sehim- meltje, bekwaam gestuurd door Ten Hagen, won zonder veel moeite. Leo Axkit en Nanda O deelden de vierde prijs. De toto betaalde: Eerste omloop, winnend f 7,30, plaats f 2,40, f 4,40 en f 1,80. Tweede omloop, winnend f 5,50, plaats f 1.80, f2,60 en f-1,80. Derde omloop, winnend f 3,90, plaats f 1,30 en f 1,50. Ringrijdcn De in de morgenuren gehouden ringrijderij in de Veldhorststraat, waaraan door 15 deelnemers werd deelgenomen, gaf de vol gende uitslag: Ringsteken: le prijs M. Langeveld en J. Ruigrok; 2e prijs J. Wassenaar en Gré Holt; 3e prijs C. v. d. Vlugt en L. v. d. Vlugt. Versiering: le prijs J. Rotteveel M.z.; 2e prijs J. Rotteveel P.z.; 3e prijs C. van der Vlugt. Inleiding tot het toneel door Manuel van Loggem (Pallas-reeks nr. 2 Born NV. te Assen). De pas tot leraar in de psychologie aan de Academie 'voor Dramatische Kunst te Amsterdam benoemde letterkundige Manuel van Loggem heeft een eenvoudige, doch daardoor juist zeer welkome inleiding tot het toneel geschreven, die een brede lezers kring verdient. Het belangrijkste onderdeel hiervan wordt gevormd door de beschou wingen over het stuk. die door de schrijver eerder ontwikkeld zijn op een symposium van het Nederlands Toneelverbond, welke rede in een der afleveringen van het tijd schrift De Gids in druk is verschenen. Hij maakt daarin het fundamentele onderscheid tussen handeling (innerlijke spanning) en actie, dat is hetgeen zich daadwerkelijk op de planken afspeelt. Dit heeft belangrijke consequenties, die door Van Lpggem even beknopt als helder worden aangetoond en uitgewerkt. Overigens zou het zin hebben eens nader uit te zoeken of de termen niet beter omgewisseld kunnen worden, aange zien men in het spraakgebruik immers spreekt van handelen (of handelend optre den) als tegenstelling tot bij voorbeeld den ken. Het gaat er maar om verwarring te voorkomen. De practijk zal het moeten leren, want het woordenboek geeft geen uit komst. Het belangrijkste is in ieder geval dat het onderscheid wordt geformuleerd en in het oog gehouden. De beste oplossing is mis schien om te spreken van innerlijke en uiterlijke handeling (of actie). Dankbaar moet men zijn voor Van Log- gem's pleidooi voor een poëtisch taalgebruik in het drama, dat hij ten eerste prefereert omdat hij (terecht) van mening is dat het Hollandse toneel slechts hierdoor kan wor den gered van een noodlottige realistische traditie. Verder gebruikt hij het logische argument dat de dichtvorm een grotere spankracht heeft door de verrassende wer king van de beeldspraak, door taalmuziek en dwingend rhythme. Het is dus, zo luidt zijn conclusie, een kwestie van noodzakelijke economie een taal te bezigen die schoonheid in de hoogste concentratie levert: het vers. Het argument echter dat het rijm kan ont breken omdat voor de moderne toeschouwer een goede psychologische opbouw der dra matische karakters daardoor in gevaar komt, lijkt mij hoeveel ik ook voel voor het vrije vers tamelijk gezocht. Ter „verster king" van zijn betoog zegt de schrijver dan letterlijk: „Door de ontwikkeling van het moderne drama is de nadruk komen te liggen op een psychologische beschrijving der figuren, méér dan op het verhaal". Als Van Loggem dit met ingenomenheid consta teert, dan zou ik dat moeten betreuren. Helaas immers begint men meer en meer tot schade van de populariteit van het toneel de kunst om een verhaal goed te vertellen te verleren Het boek bevat verder zeer interessante en voor de leek of amateur instructieve hoofdstukken over het spel (onder meer als magie en als middel tot bevrijding) en over de eigenaardigheden van lyrische en type rende acteurs een beter onderscheid dunkt me dan het door Ferd. Sterneberg gemaakte tussen Dionysische en Apollinische. Bij de toelichting op de steeds belangrijker worden de functie van de regisseur heb ik de vast stelling gemist, dat deze hoe groot zijn macht ook mag zijn nooit méér uit een stuk kan halen dan er in zit. Dit tot troost van teleurgestelde dramaturgen. Het is te hopen dat dit nuttige boekje vele lezers vindt en ik zal mij dan ook zeker niet in détailcritiek begeven, al moet ik wel de veel gemaakte fout signaleren die ook hier wordt gemaakt, namelijk de spelling van de naam Heijermans als Heyermans. Wel moet nog gezegd worden dat Van Loggem het begrip „mimiek" in de te beperkte zin gebruikt van alleen maar gelaatsmimiek. Het ware zeer nuttig geweest de aandacht te vestigen op het verschil tussen mimiek en plastiek als respectievelijk subjectieve en objectieve beweging of plaatsbepaling. Het slot van deze inleidende studie is een uiter aard schromelijk onvolledige en zeer opper vlakkige behandeling van de voornaamste toneelschrijvers in de loop der eeuwen. Waarom bij voorbeeld wel een afzonderlijke paragraaf voor Büchner en niet voor Piran dello. wiens invloed (vooral in Frankrijk) veel groter is en nog steeds wordt gevoeld? Maar natuurlijk laat zich hier persoonlijke voorkeur gelden en daar is bij een derge lijke principiële beschouwing weinig tegen. Als introductie tot de hedendaagse stro mingen is dit aanbevelenswaardige werkje zeker geslaagd. DAVID KONING Schaken Tot de schaakmeesters, die uitgenodigd zijn voor het jaarlijks tournooi te Hastings, dat op 27 December begint, behoren Popel (Frankrijk), Gligoric (Yoegoslavië), Schmidt (Duitsland), mejuffrouw Keiler (Duitsland) en onze landgenoten mevrouw Heemskerk en Donner. Dr. Max Euwe, die eveneens een uitno diging had ontvangen, moest bedanken we gens een eerder gedane toezegging om deel te nemen aan een wedstrijd te Go thenburg. De Praestant. Op het in Augustus te Tongerlo gehouden internationale orgelcon gres zijn er stemmen opgegaan om het con tact tussen organisaten, orgelbouwers en or gelkenners te bestendigen. Als gevolg hier van zal er binnenkort een driemaandelijks tijdschrift verschijnen, waarvan de redactie wordt gevoerd door Flor Peeters uit Meche- len, kanunnik T. Timmermans uit Tongerlo, Piet Visser uit Amsterdam en Luc Jagenau uit Antwerpen. In de redactieraad heeft on dermeer de Haarlemse organist Albert de Klerk zitting genomen. Het tijdschrift draagt tot titel „De praestant". 21) „O, tjèKent staakte voor enkele minuten zijn genoeglijk gebabbel. Toen hij weer sprak, had zijn stem een ongewone ernstige ondertoon. „Mary, ik zou het op prijs stellen, wanneer ik vanavond met je naar die partij kon. Ik heb een bepaalde reden voor die wens, die ik je niet nader kan uitleggen. Ik hoop, dat je vertrouwen in me stelt". Mary wist eerst niet goed, wat ze hier van denken moest. Ze kon zich geen rede lijk argument voorstellen, waarom Kent nu juist deze avond naar Brooke zou willen gaan, maar ze bedacht zich, dat ze zelfs over zichzelf niet zeker was, laat staan dus over de motieven en gevoelens van ande ren. „Dat is natuurlijk wel in orde te bren gen", antwoordde zij vaag, en haar met gezel vrolijkte meteen zichtbaar op. Ruim een uur later zag Mary de ver baasde blik van Jeremy, toen zij met Kent binnen kwam. „Stil maar", voorkwam ze zijn verwon derde vraag. „Ik was zelf heus niet van plan te komen, maar mijnheer Kent stelde er prijs op, met mij dit avondje mee te maken". „Ik ben hier in Londen nog nooit op zo'n gelegenheid geweest", verontschuldig de haar partner zich. „Ik heb een vrij saai leven buiten, en ik vind het geweldig eens zoiets mee te maken". Met een stralende lach liet hij zijn blikken over het gezel schap en de entourage gaan, terwijl ook Mary rondblikte en een paar gasten her kende, die zij de eerste avond de avond waarop Marshall vermoord werd hier had gezien. „Dit zijn natuurlijk allemaal mensen uit de hoogste kringen?", vroeg Kent belangstellend. Jeremy lachte luid, bijna te hard. „Niet bepaald, lang niet zelfs. Er zijn er bij, die tot een soort verlopen adel horen, anderen hebben wel eens contact gehad met belangrijke kringen, maar er zijn er ook, die nu en dan eens een tijdje op staatskosten in een heel klein kamertje hebben gewoond zonder een neus buiten de deur te steken. Och, ik houd er van om in een gemengd gezelschap te verke ren". Dit uiteenlopende gezelschap verbaasde Kent. Toen hij er die avond meer mee te maken kreeg, en ontdekte dat het eigenlijk veel te vol was om bijvoorbeeld goed te kunnen dansen, slaakte hij de verzuchting, niet te kunnen begrijpen waarom zoveel van zo verschillende mensen elkaar nu beslist deze avond wilden ontmoeten. „O, dat kan ik je wel vertellen", ver klaarde Mary luchtig. „Zij komen hier alle maal omdat ze iets voor niets kunnen krij gen. Veel te drinken, een dansje, een sou per, en misschien een lening van hun gast heer". Jeremy Brooke, die ongemerkt dicht bij hen was gekomen, beaamde dit tot hun schrik op bittere toon. „Maar er is nog een reden", zo vervolgde hij zijn bevestiging, „waarom ze hier vanavond allemaal ge komen zijn. Er werd hier een moord ge pleegd. Op de beste vriend die ik had. Ze vinden het mooi om in hetzelfde huis te zijn en feest te vieren, waarin iemand vermoord werd. Nu ik uw vragen beant woord heb, wilt u mijn vragen wel beant woorden, is het niet? Ik heb het gevoel", richtte Jeremy zich rechtstreeks tot Kent, „dat u met een bepaald doel gekomen bent. Wat was uw bedoeling?" Kent keek Jeremy recht aan. „Dat wil ik graag vertellen. Ik zag een foto van u tezamen met Mary in een krant. Ik ken haar sinds zij een klein meisje was. Haar lot gaat me ter harte en haar ouders vroegen mij, op haar te letten, toen ik, nadat ook zij die foto gezien hadden, naar Londen kwam. Ik interesseerde mij voor deze omgeving, omdat ik me verplicht voel, er op te letten, dat ze niet in verkeerde kringen terecht komt". „Zeer juist", antwoordde Jeremy rustig en zonder nadruk. „Ik kan u overigens ver zekeren, dat ze in mijn omgeving volkomen veilig is". „Daar ben ik werkelijk blij om". Even was het stil, maar die stilte werd verstoord door het open gaan van de deur naar de gang, waar zij juist voor stonden. Brannigan, in avondkleding, trad binnen. „Het spijt me, maar ik heb mezelf geïn viteerd. Bezwaar?", richtte hij zich tot Jeremy. „Het doet me werkelijk een enorm ge noegen, u hier te mogen begroeten", ver zekerde Brooke. „Mag ik u iets aanbieden?" „Accoord. Wanneer ik niet in dienst ben, sla ik dat nooit af." Jeremy stelde Miles Kent aan de detec tive voor, maar voordat zij iets van een gesprek hadden kunnen beginnen, haalde Mary Kent weg voor een tango. Brannigan keek het stel nadenkend na. „Ik vraag me af, hoe hij hier zo verzeild is geraakt", merkte hij terloops op tegen Jeremy. „O, als vriend van Mary, van haar ouders meer, om op haar te passen". „Zou het?" Brannigan veranderde ineens van koers. „U zult zich overigens wel af vragen, hoe ikzelf hier zo verzeild raak?" „Tja, ik heb het me wel even afge vraagd". Zonder zelf een antwoord op die vraag te geven, mengde Brannigan zich onder het gezelschap waarvan velen telkens als hij in de buurt kwam een dringende behoefte toonden om ergens anders te zijn, de ene keer onder het motief dat zij de frisse lucht wilden opzoeken, de andere keer dat lij eindelijk eens rustig aan de bar wilden zitten. Brannigan liep langs de vestibule toen daar juist iemand in zijn jas geholpen werd. „Nu al weg?", vroeg hij verwonderd. „Ik heb een afspraak over een half uur", antwoordde Drew bedremmeld. Brannigan raadpleegde zijn horloge en nam afscheid van Brooke. Op dat moment kwam de butler toelopen en vertelde geagiteerd: „Hoofdinspecteur Brannigan wordt dringend aan te telefoon geroepen. Ik moest vooral zeggen, dat het dringend was". Jeremy bracht Brannigan naar de zit kamer en sloot de deur zorgvuldig. „Ja, Brannigan. „Wat is er?" „O, hier Taske. Ik heb je iets belangrijks te vertellen. Waar kan ik je ergens ont moeten? Een rustige plaats alsjeblieft." „Kom naar de ingang van de Centraal Line bij Notting Hill. Zorg er voor, dat je niet gevolgd wordt. Ik zie je daar over tien minuten." Er waren vele gasten, die met vreugde Brannigan met spoed zagen vertrekken. Brannigan zelf voelde ook iets van vreug de. Hij had het gevoel, dat hij nu een heel eind zou opschieten in deze zaak. Hij kende Taske en wist, dat diens telefoontje een belangrijke mededeling zou inluiden. HOOFDSTUK X. Brannigan bracht Taske, nadat zij el kaar gevonden hadden, naar zijn flat. Nadat ze zich rustig hadden geïnstalleerd, de gordijnen waren gesloten en de huis knecht was weggestuurd, wierp Brannigan een vragende blik naar zijn vriend. „Ik wou je vanavond iets vertellen van lang geleden. Over een ongeluk met een bootje op het Ontario-meer op de grens van Canada en de Verenigde Staten, vijf en dertig jaar geleden", begon Taske zijn verhaal, terwijl hij een sigaret rolde. „Het zal niet de eerste affaire zijn, die pas veel later opgehelderd wordt", viel Brannigan hem in de rede. „Inderdaad, maar dit is toch wel uit zonderlijk lang. Burgess was vijf en dertig jaar geleden een jongeman, die niet lang tevoren uit Engeland was gekomen. Het was een „Streber", die niet van financiële gaven ontbloot was. Maar hij maakte een „valse start" door ruzie met zijn compag non te krijgen, een andere jonge Engels man, die Garrett heette, Robert Bolton Gaz-rett „De uitvinder van het Garrett-proces?", vroeg Brannigan opgewonden. „Dat is 'm. Garrett was iets ouder dan Burgess en zo slim als de duivel. Hij in troduceerde namelijk in Amerika dat nieu we procédé voor staalfabricage, maar hoofdzakelijk door onenigheid met Burgess kwam er van practische verwezenlijking niet veel terecht. Zij gingen met vacantie naar het Ontario meer uit te rusten en daarna fris opnieuw te beginnen. Maar hun samenwerking werd tijdens die vacantie afgebroken. Garrett verdronk namelijk. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 11