Militair ingrijpen der Engelsen in Perzië zou oorlog betekenen Geen onherroepelijke daden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Britse technici in Abadan niet bedreigd Vandaag begon de Atlantische luchtmacht met oefening „Cirrus Regering van Bonn erkent haar streven naar Duitse eenheid Vooruitziende blik De Koningin verleent posthume onderscheidingen Engeland aarzelt, Amerika sust Geruchten over devaluatie van de Franse franc Het woord is aan 99 In drie dagen wordt 6 millioen liter brandstof verstookt 99 Amerikaans verzoek aan Perzië en Engeland Opnieuw bemiddeling aangeboden 99 Radio-Pekinsr beschuldigt generaal Ridgway Halve ton gestolen uit belastingkantoor te Leiden Wetsvoorstel tot al-Duitse verkiezingen naar aanleiding van Oost-Duits aanbod Frankrijk antwoordt op Russische nota Bradley naar Korea Koning George stelt een staatsraad in 66e JAARGANG No 69 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 233 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HUISTOE REIZEND uit Ottawa heeft minister Stikker te New York gezegd, dat hij zou willen dat de Europese proble men meer op lange termijn werden bezien. Daar heeft hij aan toegevoegd: In sommige opzichten is men in Nederland in het bijzonder en in Europa in het algemeen van gevoelen, dat teveel aandacht wordt besteed aan militaire vraagstukken en niet genoeg aan sociale. Dit is geen mooie zin, maar ministers van Buitenlandse Zaken kunnen zich nu eenmaal niet onomwonden uitspreken. Tenminste niet in het open baar. De krant kan eenvoudiger uitdruk king geven aan wat men denkt. Men ziet de overbelasting met militaire uitgaven met schrik. Niet alleen omdat die zo zwaar te torsen is en op den duur niet te dragen zal zijn, maar ook omdat men geen ver trouwen heeft in het resultaat van bewa peningsraces. Een oud woord zegt dat de menigte weinig geheugen heeft, maar dat oude woord dateert uit een tijd, waarin haar geheugen veel minder werd opgefrist dan tegenwoordig. In de menigte leven mensen van sterk geheugen, die dat nu doen. Zij begrijpt bovendien niet, dat er geen" enkele mogelijkheid zou zijn om met de Sovjet- Unie tot een vergelijk te komen. Zij be speurt niets van een vooruitziend beleid. Achter de gedachte: de defensie verster ken, opdat het Oosten er geen lust in zal krijgen het Westen aan te vallen, schijnt niets meer te liggen. Daar houdt het op. Waar stuurt men heen? Hoe lang moet dit duren en welk doel houdt men in het oog? Misschien zal hier en daar iemand zijn Ortega y Gasset opgeslagen hebben en getroffen zijn door de woorden, twintig jaar geleden geschreven: „Wij leven in een tijd die zich bewust is, vrijwel onbeperkte krachten te bezitten tot het verrichten van daden, maar geen idealen heeft die hij zou kunnen verwerkelijken. Hij beheerst alle dingen, maar is geen heer van zichzelf. Hij ziet weg noch richting temidden van zijn eigen overvloed. De huidige wereld, die meer middelen heeft, meer kennis, meer technische vaardigheden dan ooit beston den, gaat, als de meest rampzalige wereld die er ooit geweest is, roerloos stroom afwaarts. Hieruit komt deze vreemdsoor tige tweeslachtigheid van de tegenwoor dige tijdgeest voort: gevoel van overmacht en onzekerheid. Het gaat onze tijd zoals men zei dat het met de Franse Regent ten tijde van de onmondigheid van Lodewijk XV gesteld was: hij had alle gaven behalve de gave, er gebruik van te maken". Dit staat in een opstel onder de titel „De wasdom des levens". In een later, in het zelfde boek, staat te lezen: „Men weet niet op welke basis het bestaan en de doening der mensen in de naaste toekomst zullen rusten en daarom geeft de wereld zich over aan een ergerlijk leven van voorlopige maatregelen". Dat werd in 1931 geschreven. Wij zijn twintig jaar verder en de toepassing van voorlopige maatregelen blijkt er vooral niet minder ergerlijk op geworden te zijn. Zij wordt wel en dat mag tenminste een winst heten door veel meer mensen als zodanig herkend. Zij zijn er zich wel be wust van dat van de ene dag op de andere v wordt geleefd zonder vooruitzien, zonder een duidelijk plan, zonder een doel waar heen wordt gestuurd. Zij voelen de armoe de van een tijd, die telkens de moed en het doorzettingsvermogen blijkt te missen om enig groot plan van opbouw ten uitvoer te brengen. Hetgeen hun rest is de hoop op de keer, die moet komen. Minister Stikker uitte zijn wens, „dat de de problemen meer op lange termijn zou den worden bezien", op zijn terugreis na een conferentie in Ottawa. Daar hebben afgevaardigden van de twaalf landen van het Atlantisch Pact vergaderd en vrijwel niets bereikt. Eigenlijk hebben zij alleen besloten aan hun parlementen voor te stelleh, hun aantal tot veertien uit te brei den. Het is dus nog iets minder dan een algemene vergadering van een of andere vereniging zou uitrichten als zij niets an ders besloot dan twee nieuwe leden toe te laten. Want zij zou daar tenminste direct toe overgaan. In dit geval moeten nog twaalf andere algemene vergaderingen het voorlopige besluit goedkeuren eer Grie kenland en Turkije lid zijn. De overige onderwerpen op de agenda zijn alle „com- missioriaal gemaakt" en dus voor geruime tijd verdaagd. Een ervan zal, zoals de Groene Amsterdammer het uitdrukt „moe ten uitpluizen wat er gebeuren moet met betrekking tot Engeland, dat heeft laten weten dat het de 4.7 milliard pond (vijftig milliard gulden) van zijn defensieplan niet kan betalen, tot Nederland, dat per troonrede heeft gewaarschuwd dat hel de zes milliard gulden van zijn defensieplan niet kan betalen en tot al die andere West- Europese landen, die hun sociale vrede be dreigd zien door uitgaven, waarvan trou wens lang niet hun hele bevolking het nut ziet". Ge ziet dat deze uiting ook verwantschap vertoont met die van minister Stikker. Als de Amerikanen geen basis van overleg met het Oosten kunnen vinden, zouden anderen die dan niet kunnen nastreven en hun het resultaat tonen? R- p- In de Burgerzaal van het paleis op de Dam te Amsterdam heeft Koningin Juliana heden aan de weduwe van generaal S. H. Spoor mededeling gedaan van zijn benoe ming posthuum tot commandeur der Mili taire Willemsorde. Aan de weduwen van generaal-majoor R.T. Overakker, luitenant kolonel M. P. A. den Ouden, reserve-eerste luitenant J. A. van Bijnen en de heer T. Dobbe en aan de zuster van soldaat J. F. Ketting Olivier deelde de Koningin mede, dat zij posthuum benoemd waren tot ridder der vierde klasse van de Militaire Willems orde. In een toespraak zei de Koningin onder meer: „In dit ogenblik mag het verdriet van het dagelijks gemis plaats maken voor trots en dus voor blijdschap om hem die u zo lief was. Het zijn hun uitstekende da den geweest van moed, beleid en trouw, die hen stempelen tot helden van het Ne derlandse volk. In de eenvoud en nederig heid, die het ware kenmerken, bieden zij de overlevenden en het nageslacht hun le ven en hun dood aan ten voorbeeld. Wat zij deden en wie zij waren is van een zeer grote verscheidenheid. Daarbij spreekt te sterker, dat zij dit ene gemeen hadden: zich te geven tot het laatste en ten volle." (Telefonisch van onze Londense correspondent) Perzische soldaten hebben gisteren de toegangen tot het olieterrein van Abadan bezet en de Britse technici belet hun werk voort te zetten. Onmiddellijk is het Engelse kabi net bijeengekomen om te beraadslagen over deze nieuwe situatie, doch het is niet tot een besluit kunnen komen. Vandaag zullen de ministers opnieuw in Downing Street beraadslagen. Alle hoop is thans gesteld op de invloed, die de Verenigde Staten nog op Perzië kunnen uitoefenen. Truman zei de in zijn persconferentie van gisteren, dat hij hoopt op een vredelievende regeling, maar hij keek zeer somber, toen hij deze ver klaring aflegde. De Verenigde Staten zijn nog steeds tegen toepassen van geweld door Engeland omdat zij verwikkelingen met de Russen vrezen, die zich immers kunnen beroenen op het bijstandsverdrag met Perzië van 1921. personeel te Abadan. Volgens hofkringen te Teheran heeft Sir Francis de Sjah ver zocht te trachten een matigende invloed op Mossadeq uit te oefenen. De Sjah zou de ambassadeur hebben meegedeeld dat hij zich ten nauwste op de hoogte houdt van de handelingen zijner ministers, doch tevens gewezen op de grondwettelijke grenzen van zijn bevoegdheid. De Sjah had zijn waardering geuit over het contact met de ambassadeur en de hoop uitgesproken, dat dit in de toekomst zou worden voort gezet, aldus deze kringen. UNO-zaak? Ministers van het Britse kabinet hebben vandaag de mogelijkheid van een spoedzit ting van de Veiligheidsraad besproken. De Britse eerste minister Attlee heeft heden opnieuw een vergadering van mi nisters van het kabinet bijeengeroepen te- bespreking van de Perzische oliecrisis. De politieke atmosfeer in Londen is ge spannen terwijl Engeland het resultaat van zijn rechtstreeks beroep op de Sjah afwacht. Attlee schijnt Churchill, die gisteren ver gezeld van Eden na de kabinetsvergadering een bespreking met hem en andere minis ters had, te hebben verzocht hem te ont slaan van de door hem gegeven belofte Abadan niet geheel te zullen prijsgeven, aangezien het enige alternatief thans een militaire actie zou zijn, die nauwelijks meer het karakter van een bezetting van de raf finaderij zou kunnen dragen. Nu de Perzische troepen in beweging zijn gekomen, zou een Britse landing waar schijnlijk direct tot een openlijke oorlog met Perzië leiden met alle gevolgen van dien. Trouwens tot dusverre was men al leen bereid tot een politie-actie indien de levens van de Britse technici werden be dreigd. Dit is niet het geval. Zij spelen rustig elke middag hun partijtje golf! Ook indien een Britse bezetting van Aba dan zou slagen, dan nog krijgt Engeland geen druppel olie, terwijl Mossadeq niet alleen in zijn verzet zou worden gesteund, maar uitgeroepen zou worden als een na tionale held. Misschien heeft het opgeven van Abadan nog het meeste effect omdat dan, naar gehoopt wordt, zou kunnen wor den aangetoond dat Perzië alleen niet in staat is het bedrijf op gang te houden. En geland zou in dat geval niet geheel machte loos staan tegenover Perzië, omdat na een evacuatie economische sancties zouden kunnen worden toegepast, waarbij, zich waarschijnlijk ook de Verenigde Staten zouden kunnen aansluiten. Dit is op het ogenblik de gedachtengang welke in Britse regeringskringen schijnt te overheersen. Bovendien zou Engeland niet bereid zijn tot een militair ingrijpen zonder tenminste de morele steun van de Verenigde Staten te hebben. United Press meldt uit Teheran: De Per zische vice-premier Hoessein Fatemis heeft op een persconferentie onkend, dat Per zische troepen de olieraffinaderij van Aba dan zouden opblazen als Britse troepen daar zouden landen. Hij voegde hier echter aart toe dat het Perzische leger voortdurend waakzaam is, ofschoon de regering van oordeel is dat er op het ogenblik geen wer kelijk gevaar dreigt „met het oog op het bestaan van het Handvest van de UNO" De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, heeft Donderdagavond de Sjah van Perzië bezocht om uitdruk king te geven aan de bezorgdheid van En geland over het Perzische bevel tot ver wijdering van het resterende Engelse olie- PARIJS (Reuter). Als gevolg van ge ruchten over een devaluatie van de Franse franc steeg de notering van de Amerikaan se dollar op de vrije valutamarkt te Parijs gisteren tot 417 francs, de hoogste koers sedert ongeveer twee jaar. De officiële koers bedraagt 350 francs. Van officiële zijde werd verklaard, dat de geruchten over een nieuwe devaluatie van de Franse franc zelfs niet waard zijn tegengesproken te worden. Dirk Coster: De mens vond het beginsel in zich van een kracht, die het geschie dende blijkt te kunnen kleuren met de kleur van de ziel, die van koude warmte kan maken en van stormen stilte. En zo deze kracht Goddelijk zou zijn, heeft hij God gevonden op een andere wijze dan hij zich voorstelde of droomde. (Marginalia). Het volledige Engelse kabinet kwam Don derdag te Londen bijeen om zich te beraden over de situatie in Iran. Winston Churchill en Anthony Eden, de leiders van de Con servatieve Partij, hadden een onderhoud met de eerste minister Clement Attlee. Op de foto zien we Churchill en Eden (links) bij het verlaten van Downingstreet no. 10. PARIJS (A.N.P.) Van vandaag tot en met Zondag zullen vliegtuigen van acht naties zes millioen liter brandstof de lucht injagen. Dan wordt namelijk boven West- Europa de geallieerde luchtmachtoefening „Cirrus" gehouden, waaraan in totaal ruim duizend vliegtuigen van Amerika, Enge land, Canada, Frankrijk, Nederland, België, Noorwegen, Italië en Denemarken zullen deelnemen. Dit betekent, dat voor deze oefening veelal twee keer zoveel vliegtui gen in de lucht zullen zijn als bij „Om- brelle", de oefening die enige maanden ge leden werd gehouden. Deze verbetering is niet alleen quantita- tief, maar ook qualitatief. Dit keer zullen 90 tot 95 procent van de vliegtuigen straal motoren hebben en zullen slechts enkele Spitfires deelnemen. Vampires, Meteors en Thunder jets hebben in Europa hun plaats grotendeels ingenomen en bij alle leden van het Atlantisch pact zijn thans deze moderne jagers in gebruik. Meteors bij de TOKIO (Reuter). Radio-Peking heeft Donderdagavond in een uitzending ver klaard, dat generaal Ridgway voor de derde keer de hoop van de wereld op een her vatting van de wapenstilstandsconferentie te Kaesong de bodem had ingeslagen door „een tactiek van vertraging". De radio ver wees niet naar het voorstel van de opper bevelhebber van de UNO aangaande een nieuwe plaats voor de besprekingen. Ver der werd critiek geoefend op de handel wijze van de geallieerde verbindingsoffi cieren. Volgens het communiqué van de verbon denen van heden hebben troepen van de UNO in de Westelijke sector van het cen trale front afdelingen, die door de Noorde lijken waren omsingeld, ontzet. Aan het Oostelijke front bereikten de verbondenen de gestelde doelen, aldus het communiqué. In de afgelopen nacht is ingebroken in het kantoor van de Directe Belastingen te Leiden. De inbrekers sneden een brand kast open en maakten zich meester van de inhoud, bestaande uit 50.000. WASHINGTON (Reuter). Amerika heeft een beroep op Perzië gedaan zijn uit wijzingsorder voor de Britse technici te herroepen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat voorts Perzië en Engeland is medegedeeld, dat Amerika bereid is „iedere mogelijke hulp te verlenen om bij te dragen om een oplossing te vinden van de Brits-Perzische oliecrisis." President Truman heeft zijn persoonlijke opvatting in een brief aan de Britse pre mier uiteen gezet. De brief is aan de Britse ambassade overhandigd en vormt een ant woord op een beroep van premier Attlee op de Amerikaanse president. De Ameri kaanse ambassadeur in Teheran, Loy Hen derson, die in onafgebroken contact met premier Mossadeq staat, heeft het Ameri kaanse standpunt aan Perzië uiteengezet. Naar gemeld wordt overweegt de Britse Cl-lli:! W/MM Loy Henderson, de nieuwe ambassadeur der Verenigde Staten in Perzië De Haarlemse schilder prof. Anton H. J. Molkenboer legt in zijn atelier aan de Koningstraat de laatste hand aan een groot mozaïek voor de katholieke kerk der Dominicanen te Utrecht. Dit mozaïek, dat men volgens de maker a.bstract-symbolisch zou moeten noemen, verbeeldt het teken der Drievuldigheid. regering twee uitersten, namelijk het zen den van troepen om het verblijf van de Britse technici in Abadan te waarborgen of een evacuatie van deze technici. Britse en Amerikaanse functionarissen hebben el kander geraadpleegd over een compromis tussen deze twee uitersten. In het beroep van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt nog nadrukkelijk verzocht, dat noch Engeland, noch Perzië tot daden overgaan, welke de deur defini tief sluiten. Een woordvoerder van het ministerie zèide, dat de toestand „meer gespannen" is geworden na de uitvaardiging van het uitzettingsbevel. President Truman zei Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie, dat hij hoopvol gestemd is, dat er een oplossing voor de Perzische kwestie gevonden zou worden, ..maar dat zijn hoop niet altijd verwezenlijkt werd". Volgens berichten uit Basra zullen heden twee Britse torpedoboot jagers bij de mon ding van de tussen Perzië en Irak stromen de Sjatt el Arab aankomen. De kruiser „Mauritius" ligt voor anker in het midden van de rivier ter hoogte van de raffinaderij bij Abadan. Voorstel De „Washington Post" oppert de moge lijkheid, dat de Brits-Perzische spanning mogelijk zou verminderen, indien de „Anglo Iranian" vex-vangen zou worden door de „Royal Dutch Shell", die een staat van zakelijke staatsmanschap bezit, welke de „Anglo Iranian" mist. Het blad noemt de „Anglo Iranian" de „Rip van Winkle" van de oliemaatschappijen. (Rip van Winkle is de hoofdpersoon uit een Ameri kaans sprookje, die twintig jaar sliep. Teruggekomen in zijn dorp vond hij alles veranderd). Indien de Shell op de plaats van de „Anglo Iranian" zou komen, aldus het blad, zou mogelijk de weg geopend worden voor nieuwe regelingen, welke be vredigend voor beide partijen zouden zijn. BONN, 27 Septembei\ (Van de ANP- correspondent) Terwijl in Bonn deze week de onderhandelingen zijn ingeleid, die moeten voeren tot een militaire aansluiting van West-Duitsland bij het Westelijke blok en daarmee tot een voorlopige consolidatie van de verdeling van Duitsland, heeft de Bondsdag Donderdag tegenover een steeds meer verontruste publieke mening moeten getuigen, dat het herstel van de Duitse een heid het uiteindelijke doel van zijn streven vormt. De grote belangstelling voor het opnieuw begonnen debat over de eenheid toontj dat de besprekingen tussen dr. Adenauer en de Hoge Commissie over de uitvoering van de Washingtonse besluiten in de schaduw van de eenheidsactie zijn geplaatst. De on- zekei-heid over de vraag of de Sovjet-Unie inderdaad bereid zal zijn de Duitse mili- tarisatie met politieke concessies af te ko pen heeft ook dit debat overheerst. De ver tegenwoordigers der West-Duitse partijen hebben echter vooreei-st geen blijk gegeven van geloof aan de oprechtheid van de be doelingen van Moskou. Het concept, dat zij op voorstel van de kanselier en zijn regering van een Duitse eenheid hebben gegeven, wordt in elk geval niet gedekt door de communistische voor stelling van een verenigd Duitsland. De door de Bondsdag vrijwel eenstemmig goedgekeurde regeringsverklaring spreekt over een „verenigd Duitsland in een vrij en verenigd Europa". Men is er zich te Bonn van bewust, dat de Sovjet-Unie zulk een eenheid niet zal aanvaarden, doch aan stuurt op een politiek en militair geneu- ti-aüseerd Duitsland. De commissie voor zaken geheel Duits land betreffende van de West-Duitse Bonds dag zal een wetsontwerp opstellen, waarin een regeringsvoorstel voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland zal wor den verwerkt. Onze correspondent in Bonn meldt: Met de ï-egeringsvei-klaring, die Bonds kanselier dir. Adenauer gisteren als ant woord op het nieuwe voorstel van Grote- wohl met goedkeuring van alle partijen, behalve de communisten, in de Bondsdag heeft voorgelezen, is het steekspel om de hereniging van Duitsland dan eindelijk in een beslissende fase getx-eden. De macht hebbers van de Oostelijke zóne hebben nu voor het eerst een antwoord gekregen, dat van concrete aard is, en waarop zij niet alleen maar met propaganda kunnen rea geren. Tot nu toe was het immers zo, dat deze bevolking achter de communistische pro paganda voor herstel van de Duitse een heid, althans iets van ernst zocht en zij verweet de Bondsregering vaak, dat deze weinig of geen pogingen deed om deze ernst althans vast te stellen. In Bonn is bekend geworden, dat de Westelijke bezettings-mogendheden de nieuwe episode-Grotewohl uiterst onaan genaam vinden. Zij beseffen echter dat zij dit spel zullen moeten meespelen, willen zij niet de schijn op zich laden, tegen de eenheid van Duitsland te zijn. Het blijft intussen een grote streep door de rekening Van Washington. Vertrouwen in een gunstige afloop van het nieuwe Rus sische initiatief heeft men in bezettings kringen Lei het algemeen weinig. Ook de geruchten over een nieuwe vier mogend- heden-conferentie neemt men daar, be halve bij de Fransen, voorlopig niet ernstig. PARIJS, (Reuter). In de Franse nota, die Woensdag door Robert Schuman, de minister van Buitenlandse Zaken, aan de Sovjet-ambassadeur werd overhandigd en een antwoord vormt op de Sovjet-nota van elf September, worden de beschuldigingen, dat Frankrijk het tussen beide landen ge sloten verdrag voor wederzijdse bijstand van 1944 geschonden heeft, tegengesproken. Vexklaard wordt, dat Frankrijk voort zal gaan zich te verzetten tegen de vorming van een zelfstandig Duits leger. De West- Europese bewapeningsplannen zijn gericht op de vorming van een „strikt defensieve macht", zo zegt de nota. In de nota wordt betreurd, dat „elke organisatie-inspanning van de Europese gemeenschap door de Sovjet-regering be schouwd schijnt te worden als een daad, die in strijd is met de belangen van de vrede. Het is bovendien duidelijk, dat het onbepei-kte behoud van nationale souve- reiniteit slechts het ontstaan van zelfzuch tige conflicten, die tot onenigheid en oor log leiden, tot gevolg kan hebben". WASHINGTON (Reuter). Generaal Omar Bradley, voorzitter van de gezamen lijke Amerikaanse stafchefs, is Donderdag avond naar Korea en Japan vertrokken „om een overzicht te krijgen van de alge hele toestand". Generaal Ridgway zal hem daarbij vergezellen. Met Bradley reist mee Charles Bohlen, raadsman van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, een van de vooraanstaande Amerikaanse deskundigen inzake de Sovjet-Unie. Engelsen, Belgen, Denen, Nederlanders en Noren, Vampires bij de Fransen, Engelsen en Italianen en Thunderjets bij de Ameri kanen, Fransen en Nederlanders. Min of meer een verrassing bij deze oefening is het optreden van de Italianen voor het eerst na het einde van de oorlog. Men kan hierin de wedergeboorte van de Italiaanse militaiire luchtmacht zien, met deze restrictie echter, dat Italië volgens het vredesverdrag alleen verdedigende wapens mag hebben en dus voorlopig nog niet toe is aan bommenwer pers. 1 s De aanvallende vliegtuigen bestaan in hoofdzaak uit bommenwerpers en Mosqui- tos. De verdedigende partij heeft uiteraard vrijwel uitsluitend straaljagers in gebruik, die ingedeeld zijn bij de tactische lucht macht en bij de luchtverdediging. Wat de actie in Nederland betreft: de Nederlandse squadrons zullen operei'en van Leeuwarden, Valkenburg, Volkel en Soes- terberg uit, de Belgen van Soestei'berg, de Engelsen van Twen the en Volkel en het Noorse squadron van Gilze-Rijen. De Denen opereren deze keer van een Belgisch vliegveld uit. Nederlands aandeel In totaal zullen zeven Nederlandse een heden de komende drie dagen in de lucht zijn. De jagers zullen het ook deze keer weer zwaar hebben, want er zijn enkele fikse bombardementsaanvallen in de maak, die het Radarsysteem en de vei"bindingen heel wat werk zulleh geven. Een van de zwakke punten in het West- Europese luchtverdedigingsstelsel is nog steeds het naar verhouding geringe aantal vliegvelden. Dit keer zullen acht vliegvel den meer ingeschakeld worden dan bij „Ombrelle", waardoor het aantal thans op 23 komt. Een tweede zwakke punt vormen nog altijd de verbindingen. Voor deze oefening zullen vijfenvijftigduizend mijlen telefoonnet in gebruik zijn. wat neerkomt op een afstand van tweemaal de aard omtrek. Deze lijnen zijn echter gehuurd van de nationale telefoondiensten, zodat telefoonabonnés deze dagen misschien wel eens lang op een gesprek' zullen moeten wachten. Voorts is er nog steeds het ge brek aan doelmatige standaardisatie, waar door bijvoorbeeld vijf verschillende syste men voor radio-verbinding in gebruik zijn. „Cirrus" zal voor een deel samenvallen met de oefening „Jupiter" van de Franse bezettingstroepen in West-Duitsland en met de luchtmachtoefening „Pinnacle" in Engeland. Ter behartiging van de lopende zaken LONDEN. (Reuter). Koning George van Engeland heeft gisteren een decreet on dertekend, waarin een uit vijf leden van de Koninklijke familie bestaande staats raad wordt benoemd, die de bevoegdheid zal hebben uit zijn naam staatsstukken te ondertekenen. Deze leden zijn: Ko ningin Elizabeth, Prinses Elizabeth, Prin ses Margaret, de Hertog van Gloucester en de Koninklijke Prinses Marv (de zuster van Koning George). De vijf leden van de Koninklijke familie mogen eveneens na mens de Koning optreden bij de behande ling van de lopende zaken. In Londen wijst men er op, dat de ondertekening van dit decreet geenszins betekent, dat de toe stand van de Koning slechter zou zijn ge worden. Deze maatregel dient slechts om te voorkomen, dat de lopende zaken ver traging ondervinden. De staatsraad kan niet het parlement ontbinden of een rang, titel of waardigheid toekennen, tenzij in uitdrukkelijke op dracht van de Koning. Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zullen zeven October per vlieg tuig vertrekken voor een bezoek aan Ca nada, zo is officieel medegedeeld. In een heden gepubliceerde bulletin over de toestand van Koning George wordt ge zegd, dat de Koning gestadig vooruit gaat. Hij heeft weer een goede nacht gehad. ccocccooooo OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond nog enkele verspreide buien en in de nanacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Morgen over dag flinke opklaringen en droog weei\ Zwakke tot matige Z.-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 29 September Zon op 6.35 uur, onder 18.25 uur. Maan op 4.30 uur, onder 17.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vry'dag 28 September Hoog water: 2-10 en 14.32 uur. Laag water: 10.00 en 22.13 uur. Zaterdag 29 September Hoog water: 2.45 en 15.06 uur. Laag water: 10.41 en 22.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1